KOUDWATERCIRCUS LOURMAIS IN ROTTERDAM KRUISWOORD-PUZZFJ Echtpaar voor de rechtbank Vervolg Stadsnieuws HONDEN i I Lauwerkransen van Cocky voor Louis en Liliane Kopenhaagse arts wordt Benedictijn Oudbakken brood [mee naar het umêc Schoolkind moest van moeder knoflook eten Binnenkort claim emissie Bandar Mij PoIitie-dagboeK Zwakke wind EINDE VAN DE TOUR DE RHIN Tal van postorder bedrijven benadeeld Geen wijziging in kosten van levensonderhoud Zaak met een luchtje voor de kantonrechter Takkebos promoveert naar Hoofdklasse DE KRANT KUNT GIJ NIET MISSEN, GEEN DAG! „Het Zuiden" in SG.~toneelwedstrij d CD J\ 6 (J ZATERDAG 26 MAART I960 PAGINA 8 :- PR1JSPUZZEL 'Voorzitter Meelfabrikanten»: Prijsverhoging dan van zes cent te verwachten Districtstitel le klas libre Vuilnisbroei Fietsende zeelieden Let op uw kinderen f Jllllllllllllülllll! •vV, r.. WKKmmy WÊ%Ê$Mh (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 26 maart „Cinq", „vijf hantekeningcn", zei de pers chef van het koudwatercircus Lourmais en hjj keek bedenkelijk. „Neen, tien", verbeterde Louis Lourmais, die zojuist voor de Parkkade zijn Tour de Rhin had beëindigd. Geen ererondje, zoals in het Pare des Princes tot de usan ces behoort, maar aan de Parkkade wel een escorte voor de Fransman, bestaan de uit zijn vrouw Liliane en enige Neder landse kikvorsmannen die hun idool op de laatste kilometers hadden vergezeld. Drieduizend kilometers Rijnwater had hij achter de zwemvliezen toen hij van morgen aan land stapte. En tien kinde ren mochten de handtekening van Louis Lourmais aan hun collectie toevoegen. Opgewacht door consul De zeven kilometer lange tocht van IJsselmonde naar Rotterdam had niet veel van de krachten van Lourmais ge vergd. Het getij was gunstig en de scheep vaart bezorgde hem ook niet veel last. Het echtpaar Lourmais wuifde het pu bliek vrolijk toe, ontving uit de handen van het Nederlandse zwemstertje Cockey Gastelaars twee lauwerkransen en drukte velen de hand onder meer die van de Franse consul in Rotterdam, de heer A. Bernard, die wel de meest opgetogen toe schouwer was. Nieuw weefsel Waarom springt een man in Schaff- hausen te water en zwemt hij naar Rot terdam? Lourmais wil bewijzen dat het mogelijk is om lange tijd in koud water door te brengen, indien men daarvoor de juiste uitrusting heeft. Een hansop van een nieuw synthetisch,weefsel, rhovil ge naamd. dat voor de eerste maal voor een dergelijk doel werd gebruikt. Dat is de basis van de uitrusting van Lourmais. Daarover draagt hij twee dunne, nauw sluitende rubberkostuums en een nor maal duikerskostuum. Zijn bewegings vrijheid wordt door de uitrusting niet bijzonder belemmerd. Lourmais heeft al meer tochten achter de rug en iedere tocht levert specifieke moeilijkheden op. In Canada, waar hij zich als een pinguin tussen de ijsschotsen I bewoog, was het de koude, nu op de Rijn was het de lange afstand. Binnenkort in Alaska zullen koude en lengte wellicht gepaard gaan. Vermoeid maar niet uitgeput Vermoeid, maar zeker niet uitgeput is Lourmais in Rotterdam aangekomen. Wie hem na één der etappes aan de maal tijd heeft gezien, moet toegeven dat de Fransman zelfs na langdurig verblijf in het water geen tekenen van overver moeidheid vertoont. Als één der eersten is hij gereed om aan tafel te gaan en zijn eetlust is bijzonder gezond te noemen Onderwijl converseert hij druk met zijn reisgezelschap. Mental-trainer en coach Zijn vrouw is zijn grootste steun op de tocht geweest. Zij is de mental-trainer en coach tegelijk. Soms zwemt zij een lange afstand met hem mee en Lourmais vindt dit prettig. Zijn stelling, dat een forse lichaamsbouw geen voorwaarde Op zijn toclit op de Rijn wordt Lourmais door zyn vrouvj in een boot „op de voet" gevolgd. Het vaartuig wordt bestuurd door een jonge Duitser. voor dergelijke prestaties behoeft te zijn, wordt door zijn vrouw bewezen. De blonde, innemende Parisienne is één van de zeven personen die Lourmais op deze reis hebben vergezeld. Marcel Val tat is de perschef van het gezelschap en madame Valtat 's de de lijfarts. De tocht werd door Lourmais voor een deel zelf gefinancierd en gedeeltelijk door een Parijs fotopersbureau. Dalmas. Louis Foucherand is de afgevaardigde van dit bureau en hij heeft met zijn foto's het alleenrecht voor Frankrijk. Pierre Mouis is de verzorger en hij wordt bij gestaan door zijn Canadese vrouw. Het gezelschap reist per auto. Lourmais zwemt en zijn vrou>v zit in een volg boot. die wordt bestuurd door een jon ge Duitser. Koud water: specialiteit „Koud water is mijn specialiteit', zegt Lourmais. Hij is op hef idee geko men om proeven in koud water te ne men door zijn beroep. Iedere kikvors man weet welke moeilijkheden zich voordoen bij het werken in koud water. Bovendien heeft Lourmais tijdens de laatste wereldoorlog, toen hij onder De Gaulle vocht als kapitein bij de comman dotroepen, velen zien omkomen door bevriezing in koud water. Hij acnt het dan ook mogelijk, dat aan vliegers en zeelieden een speciale training wordt ge geven voor het verblijf in koud water. De uitrusting is hierbij het belangrijk ste. Vanmiddag of morgenochtend ver trekt het gezelschap weer naar Parijs. Over enige dagen vliegt Lourmais naar Montreal, waar hij enige contracten heeft lopen met de Canadese T.V. Daar na gaat hij zwemproeven nemen in Alas ka, terwijl de poolgebieden het volgende doel vormen. Niets wil hij onbeproefd laten om de wereld van zijn gelijk en de waarde van zijn bevindingen te over tuigen, Zoë, de mascotte Het gezelschap is in Nederland met één levend wezen uitgebreid. Fouche rand ving namelijk in de buurt van Tiel een kikker, die Zoë werd gedoopt en die in het vervolg als mascotte voor Lourmais dienst zal doen. Lourmais' prettige herinneringen aan Nederland: de fles melk die hem door een meisje in klederdracht uiteraard, van die ge- .woonte komen we nooit af werd aan geboden bij zijn aankomst in Lobith en het draaiorgel in Gorinchem waarmede men hem wilde verwelkomen, maar dat door een regiefout onhoorbaar ver vac de landingsplaats was opgesteld. Louis Foucherand ving aan de boorden van de Rijn de kikker Zoë, die bij wijze van mascotte mee naar Parijs gaai. Overal in Nederland verdrongen kinderen zich in hotels om de handtekeningen van Louis Lourmais (links) en zijn vrouw Liliane (rechts) te bemachtigen. HORIZONTAAL: 1 plaats in Gelderland; 5 specerij; 13 niet mis; 15 verslag; 17 waterpeil 19 planeet; 21 land bouwwerktuig; 22 fa milielid; 23 nieuwe staat; 25 hard gesteente 27 te zijner plaatse; 28 aaneenhechting; 29 im mer; 31 Engels bier; 33 snelle ren; 35 bloemen- glas; 36 sterk; 38 afge lopen; 39 vis; 40 steun: 41 meer dan niets; 44 politieke partij; 45 stad 46 gatenmachine; 47 muzieknoot: 48 stug; 49 etensbak; 50 inwendig orgaan van een vis; 51 rund; 52 vent; 54 boer derij; 55 leesteken; 57 zat; 58 fijn leder 59 vrij 60 ten bedrage van; 62 uitgedorste halmen; 64 buitenlandse munt; 65 plaatsbepaling; 66 gelei 68 reinigingsmiddel; 70 Gode zij lof; 71 schade; 73 verbond; 75 bijzitter; 76 roede. VERTICAAL: 2 bijwoord; 3 jong zoogdier; 4 huisdier; 6 voertuig; 7 Turks hoofddeksel; 8 glazen vat; 9 spoorsta ven; 10 lokmiddel; 11 aanstaande; 12 reisgezelschap; 14 omroepvereniging; 16 deel van een schip; 18 zuil; 20 beeld 22 deel; 24 dierenverblijf; 26 kasteel; 28 ongedierte; 30 bevroren water; 32 riviertje; 34 emmer; 36 krachtig; 37 afvoerpijp; 40 bevel; 42 nauw; 43 bevel 45 menselijk orgaan; 46 over-zedig; 4? drempel; 48 niet altijd; 49 versiersel; 50 dorp in Noord-Brabant; 51 groente; 53 getij; 54 muzieknoot; 55 tijdaanwi] zer; 56 wereld, 58 niet te missen, 61 dus 63 lijst voor de rechtbank; 66 roofdier; 67 onderwijs', 69 Turkse titel; 71 Neder landse spoorwegen; 72 soort onderwijs 74 voertuig. Oplossingen kunnen worden inge zonden tot donderdagmiddag. Geen correspondentie. De oplosing van de Patroon-puzze) van verleden week is: HORIZONTAAL: 3 esp; 5 toe; 7 ore; 8 jas; 10 ode; 12 angel; 14 slap; 15 mare 17 mes; 19 oma, 21 Oss, 22 alp, 23 rad, 24 lt, 25 eb, 26 Eva, 28 reu, 29 kar, 30 fee. 32 rot, 34 telg, 37 port, 39 Indië, 40 fat, 42 tam, 44 erf, 46 tor, 48 aak. VERTICAAL: 1 os, 2 do, 3 era, 4 Po, 5 te, 6 eed, 8 jol, 9 sap, 10 olm, 11 eer, 13 gram, 14 som, 16 Ems, 18 sater, 19 op. 20 ar, 21 odeur, 27 af, 28 re, 29 kat, 31 eend, 33 bot, 35 elf, 36 git, 37 pet, 38 ram, 41 alt, 43 ark, 44 er, 45 fa, 47 of, 49 al. Als prijs gaat deze week een postwis seltje naar W. J. B, Ruts, Makkerstraat 10, Schiedam. AMSTERDAM, 25 maart Een 39-ja- rige vrouw, moeder van elf kinderen en reeds 14 maaj veroordeeld, stond met haar eveneens 39-jarige man, reeds zes maal veroordeeld, voor de rechtbank te recht, verdacht van wat de wet noemt „flessentrekkerij", hetgeen hierin bestaat, dat het echtpaar talrijke artikelen kocht zonder te betalen, en die weer verkocht. Het. echtpaar maakte daarbij gebruik van de z.g. postorderbedrijven, gaf soms een valse naam op en bestelde van alles, van rokken en horloges tot super-elec- trofoons en meubelen toe. Het adres werd altijd wel juist opgegeven en dat maak te dat de fraude niet zo gauw uit kwam. want er bestaat wel een zwarte lijst van namen, maar niet van adressen. Op bijna de helft van het loon van de man f. 75 per week was beslag ge legd met het gevolg dat het gezin nu he lemaal niet kon rondkomen en de „fles sentrekkerij" maar voortzette. Naar schatting van de president van de recht bank is de schuld zeker tot f. 800 gestegen, maar zeker weet niemand dit en daarom werd de zaak tegen de man, een trans portarbeider, aangehouden om dit eerst eens uit te zoeken. Verscheidene postor derbedrijven hadden n.l. maar niet eens aangifte gedaan en hopen via loonbeslag toch nog wat geld binnen te krijgen. De president noemde dit louche zaakjes, die al krijgen zij maar de helft binnen, toch nog flinke winst kunnen maken. Dat bleek ook wel uit de verklaringen van de vrouw, die zeide, dat ze dikwijls maar heel weinig ontving voor hetgeen ze bij de postorderbedrijven had „gekocht" als ze dit weer verkocht. De opbrengst was dan ver beneden hetgeen ze er zelf voor moest betalen. De officier van justitie eiste een jaar gevangenisstraf tégen de vrouw met af trek van het voorarrest. Uitspraak 6 april. Kopenhagen, 25 maart I960 (K.N.P.). De bekende Kopenhaagse psychiater dr. Paul J. Reiter, hoofd van de afdeling voor geesteszieken van het Kopenhaagse stads ziekenhuis, heeft om toelating tot de Be nedictijner Orde verzocht. De 66-jarige arts, die enkele jaren ge leden katholiek werd, heeft met zijn be sluit in het klooster te treden groot opzien gebaard. Dr. Reiter heeft veel gepubliceerd op medisch, theologisch en filosofisch gebied. Onder meer heeft hij een referaat ge schreven over Luthers wereld, zijn karak ter en aanleg. DEN HAAG, 25 maart De heer H. D. Louwes, voorzitter van het Lawfl- bouwschap, heeft gistermiddag tijdens een drukbezochte bijeenkomst de „Zil veren hroodmand 1959" van de Neder landse Vereniging van Meelfabrikanten ontvangen. .Sinds 1959 kent de vereni ging deze onderscheiding jaarlijks toe aan een Nederlander, die zich naar haar oordeel bijzonder verdienstelijk heelt gemaakt op het gebied van de eoedsel- voorziening. De voorzitter der vereniging, de heer H. J. de Koster, die de broodmand aan de heer Louwes overhandigde, besprak tij dens de bijeenkomst de landbouwvoor stellen van de E.E.G.-commissie. Het is blijkbaar de bedoeling, zo zei hij, dat in de gemeenschap alleen maar tarwe wordt geïmporteerd voor zover en zo lang de autarkie niet bereikt is. Daar van zijn wij niet ver verwijderd, want nu wordt steeds meer dan negetig pro cent van de behoefte in de zes landen gedekt. Gezien de tekst van de voor stellen lijkt het niet erg waarschijnlijk, dat er nog certificaten voor import van buiten de gemeenschap zullen worden uitgegeven als eenmaal de autarkie be reikt is of als er een overschot is. In dat geval, aldus spreker, zou de Ne derlandse broodvoorziening volledig zijn aangewezen op zachte tarwe, waarmee wij de klok dan meer dan twee eeuwen terugzetten. Drie kwart van de werkende bevol king van Nederland neemt volgens de heer De Koster iedere dag naar het werk brood mee, dat dertig uur tevoren is geproduceerd. Na 1965 zal dat niet meer gebeuren. Brood, geproduceerd van voornamelijk zachte tarwe, wordt na enkele uren kruimelig en oudbakken, zoals dit in Frankrijk nu reeds het ge val is. Bovendien zal z.i. aanvaar ding van de E.E.G.-voorstellen leiden tot een duurder worden van de tarwe- melange en daardoor tot een brood prijsverhoging van ongeveer zes cent. DEN HAAG, 25 maart Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud van gezinnen van hand- en hoofdarbei ders, zoals dat maandelijks door het C.B.S. wordt samengesteld op basis 1951 100, onderging van medio januari 1960 tot medio februari 1960 geen wijziging. Het indexcijfer inclusief A.O.W. bleef staan op 126 en het indexcijfer exclusief A.O.W. op 121. Binnen de afzonderlijke uitgavencate- goriën deden zich evenwel de volgende veranderingen voor; Het indexcijfer van de groep „voeding" daalde van 128 in januari 1960 tot 126 in februari 1960. Dit werd voornamelijk veroorzaakt door een daling van het in dexcijfer voor aardappelen en groente terwijl voorts prijsdalingen werden waar genomen voor vlees en vleeswaren, kaas en eieren. Tegenover deze dalingen vertoonde het onderdeel textiel een prijsstijging, welke verband houdt met het terugkeren van de prijzen van voor de in januari plaats gehad hebbende uitverkopen. APELDOORN, 25 maart De kan tonrechter te Apeldoorn heeft zien giste ren bezig gehouden met een unieke zaak, waaraan een „luchtje" zat. Voor hem stond een mevrouw terecht, die wel de oorzaak, maar niet de verspreidster van het luchtje is. De lucht wordt namelijk verspreid door haar zoontje, dat dagelijks grote hoeveelheden knoflook van mama te eten krijgt, omdat dat voor zijn ge zondheid zo goed zou zijn. Het zoontje verspreidt een voor zijn omgeving bijna niet te verdragen reuk en de kinderen van zijn klas zowel als de onderwijzer ondervonden daarvan de onaangename gevolgen. Op 14 oktober van het vorige jaar be sloot het hoofd van de school aan deze situatie een einde te maken. Hij stuur de de knaap naar huis met de medede ling, dat hij kon terugkomen, wanneer hij geen reuk meer verspreidde, maar met deze maatregel ging de Apeldoorn- se wethouder van onderwijs niet akkoord. Het kind keerde terug op school maar werd apart gezet op de gang en kreeg zelfs apart les. Ook dat stond de wet houder niet toe, zodat de jongen weer in de klas kwam, waar hij door de kin deren werd geplaagd en door de onder wijzer zoveel mogelijk gemeden. Dit was weer niet naar de zin van de moe der, die haar zoontje van school thuis hield, nadat een poging om het op een andere school te plaatsen ook al weer in verband met de lucht was mislukt. Me vrouw had zich nu voor de kantonrechter te verantwoorden wegens overtreding van de leerplichtwet. De officier van justitie vroeg schuldigverklaring zonder oplegging van straf. Wel gaf hij de moe der de raad haar starre houding te wijzi gen en haar kind minder knoflook te la ten eten. Uitspraak over 14 dagen AMSTERDAM. 26 maart. Als gevolg van plannen om nieuwe activiteiten in de Bandar Rubber Maatschappij te ontwik kelen is in de heden gehouden buitenge wone vergadering van aandeelhouders een statutenwijziging met algemene stemmen goedgekeurd. De naam van de maat schappij werd gewijzigd in „Bandar Be legging Maatschappij N.V." In dit verband deelde de directie mede dat de maatschappij voornemens is het aandelenkapitaal 5 tot 6 maal uit te brei den door midJel van een aandelenemissie met elaimrecht, waardoor de naam „Be legging Maatschappij" meer tot zijn recht kan komen. In een spannend toernooi is Takke bos er niet alleen in geslaagd het kam pioenschap van het district Rotterdam eerste klas libre te behalen, maar ook zijn prestaties op dusdanig peil te bren gen, dat hij zijn geluk in de hoofdklasse mag gaan beproeven. Op de laatste avond hadden nog drie deelnemers kans op de titel, met dien verstande evenwel, dat De Groot alleen dan als eerste zou eindigen, indien hij zijn eigen partij won en Takkebos en 'Visser tegen elkaar niet meer dan remise zouden bereiken. Het eerste ge beurde, het laatste niet, want Takkebos speelde een zo sterke partij, dat zijn concurrent ver achterbleef. De eind stand werd: Takkebos De Groot Visser Harmsen De Haan Thijssen Van der Lee Van den Hoek 10 1388 78 7.01 10 1261 33 5.12 8 1271 49 6.46 8 1252 51 5.85 6 1165 36 5.94 6 1118 41 4.65 4 1179 47 4.77 4 1105 38 4.47 Als zesde in de rij. van zeven toneel ver eningen, die deelnemen aan de toneel wedstrijd van de Schiedamse Gemeen schap,. heeft gisteravond de christelijke toneelgroep „Het Zuiden" voor tweehon derd toeschouwers „Het Mannionmyste- rie" opgevoerd. Dit is een toneelstuk van Philip Weathers, het werd gespeeld in een vertaling van Albert Pleiter. Onder regie van C. Paardenkooper zijn acht le den van „Het Zuiden" op de planken ge weest. Op 8 april a.s. voert het Schie dams Toneel als laatste „Het huis aan het meer op". De uitslag van de wedstrijd zal op 22 april bekendgemaakt worden. Schoorsteenbrand Een schoorsteenbrandje is gistermor gen uitgebroken in de woning van me vrouw T. v. B.v. d. B., Huysman- straat 21 fo. De brandweer onder leiding van commandant D. de Jager heeft de schoorsteen schoongemaakt. Voorrang De 13-iarige C. H. veroorzaakte gis termiddag op het kruispunt Burgem. KnappertlaanNieuwe Haven een on geval, toen hij op de fiets geen voor rang gaf aan de wielrijdster mevrouw P. de B. Deze kwam te vallen en liep schaafwonden aan het gezicht op, waar na zij in de Dr. Noletstichting moest worden behandeld. De brandweer heeft gisteravond lang werk gehad bij het blussen van een hoop afval op het terrein van de VAM aan de Jan van Riebeeckweg. Door onbekende oorzaak was dit in brand geraakt. Twee Duitse zeelieden van 18 en 29 jaar zijn vannacht aangehouden. Bij een café op de Rotterdamsedijk hadden zij een fiets gestolen, die daar niet op slot stond. Enigszins onder in'vloed van sterke drank reden zij in de Burgem. Knappertlaan, toen een hoofdagent van politie hen aanhield. De oudste matroos ging aan de haal, maar werd later op de werf Wilton-Fijenoord aangehouden. De Duitsers waren afkomstig van het schip Rheinstahl, dat bij die werf ligt. De 3-jarige H. J. Verlkade liep gis termiddag in de Burg. van Haarenlaan in de buurt van zijn ouderlijke woning tussen twee geparkeerde auto's door de rijweg op. Het kind liep tegen een auto, bestuurd door de heer A. F., waardoor het met een lichte hersenschudding en schaafwonden ter behandeling naar het Gemeenteziekenhuis werd overge bracht. Hoe bestaat het De 45-jarige heer J. Z. raakte gister avond gewond, toen hij op het kruis punt VlaardingerdijkBurgem. van Haarenlaan met zijn fiets kwam te val len. Hij stak de weg over samen met de heer H. Z., die de andere fietser plotseling op de weg zag liggen, zonder dat er sprake was geweest van een aanrijding. Met een gezwollen oog en een hersenschudding is de heer J. Z. in de Dr. Noletstichting opgenomen. De heer H. Z. verklaarde, dat zij beiden iets hadden gedronken. Weerverwachting van het K.N.M.I., gel dig van zaterdagavond tot zondagavond (opgemaakt te 11.15 uur). Veranderlijke bewolking en in de nacht en ochtend hier en daar mist. Geen regen van betekenis. Zwakke wind in hoofd zaak tussen oost en noord. Dezelfde tem peraturen als vandaag of iets lagere. *p'*mn 5. Als we er een encyclopedie op na slaan, zien we dat hon den zoogdieren zijn. Zij behoren tot de familie Cenis. Maar wat is nu eigenlijk precies: de hond. Er zijn bibliotheken volgeschre ven, alleen over dit onderwerp. Maar nog steeds staan de ge leerden voor een mysterie. Waar ligt de overeenkomst tussen die goede lobbes van een Sint Bemardshond en dat levendige dwerghondje, dat je in je vestzakje kunt stoppen? Tussen dat verfomfaaide Pekineesje en die slanke Hazewind? En toch! Het zijn allemaal honden. Stuk voor stuk! 6. Eeuwen en eeuwen hebben geologen en archeologen zich het hoofd hierover suf gepeinsd. Hoe zag de stamvader van de hond, zoals we hem nu kennen, eruit? Was het een wolf? Is on ze hond door evolutie uit een oerras ontstaan? De geleerden moeten het antwoord schuldig blijven. Zullen ze het ooit vin den 7. Het enige, wat ze wel weten, is, dat er duizenden en nog eens duizenden jaren geleden, maar vier groepen bestonden: Ten eerste: de wolf, een roofdier, dat eruit ziet als een herders hond. Hij heeft dezelfde spitse snuit en een uiterst scherpe neus. Op de tweede plaats komen dan de brakhonden. Deze hebben een heel gracieuze loop en zijn zeer slank van bouw. Verder hebben we nog de groep van de grote waakhonden, waartoe o.a. de Deense Dog behoort: logge dieren met huilgezichten. Als ♦laatste dan de jachthonden. Deze rassen nu hebben zich talrijk met elkaar vermengd. ,t/#0 8. Nu bestaan er maar liefst 200 soorten. Deze heeft men weer ondergebracht in 11 groepen. Hier zijn ze: de herders hond, de terrier, de grote Franse jachthond, de dashond, de Engelse jachthond, de Engels-Franse hond, de zgn. staande hond uit Europa, de Engelse staande hond, het salon-hondje, de Hazewind en de Taks. Een paar soorten hiervan leven nog in een half-wilde toestand, zoals: de Dingo in Australië, de Ful- sun, de Aguara van de pampa's. De merkwaardigste is onge twijfeld de Coyote, die de steppen van Amerika onveilig maakt. I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 8