Dagblad voor Schiedam en omstreken Twee centrales opgeblazen Demonstraties Frondizi sbewind iWi Nieuwe oproeren in Zuid-Afrika Verzet tegen verbod op de neger-organisaties Eisenhower confereert met Macmillan in Camp David NORIT Geweldige brand in whiskey- pakhuis eist 19 mensenlevens I Jeugdige Schot gaat gebukt onder rumoerige hartklep schilderzelf met KHROESJTSJEV BELEEFT BANGE MOMENTEN Koopt op tijd uw zekerheid DINSDAG 29 MAART 1960 Na verkiezingen in Argentinië Ook in BELGIË Westduitse depots mm: mm Over het Russische voorstel inzake stopzetting van de kernproeven Rivier van vuur in Glasgow Als zijn verloofde binnenkomt klopt het hoorbaar luider Kapitein gestraft Overlijden door longkanker Enthousiaste menigte drukt de Sovjet-premier tegen auto Politie bewaakt Zuidafrikaanse ambassade Het weer Oostelijke wind mmWÊÊÈ Voor stranding van kustschip in N.-Afrika Tijdens bezoek aan Marseille An onieme telefoon tjes /CT7\ /CTX Zon P NATIONALE z°"Je LEVENSVERZEKERING-BANK helpt snel tegen maagstoornïssen (oprispingen, fit branderigheid, maagzuur) SIKKENS»T]ALIEMA PRODUKT Pistolen ontvreemd uit mobilisatiecentrum Twee jongens nit Mill aangehouden Roken van sigaretten de voornaamste oorzaak Na besmeuring met verf Nog vrij koud hie uwe amsche courant BUENOS AIRES, 29 maart Terro- risten hebben in de Argentijnse hoofd stad twee elektrische centrales opge blazen. Tientallen personen zijn gear- resteerd wegens wanordelijk gedrag, toen tegenstanders van de regering door de straten trokken om de neder laag die het regime van president Artu- ro Frondizi in de parlementsverkie zingen van zondag heeft geleden, te vie ren. De politie maakte van traangas gebruik om de menigten in toom te hou den. De partij van Frondizi, de onaf hankelijke radicalen, verloor veel stem men. De voorlopige uitslagen ge ven de oppositiepartij (volksradicalen) 2.043.728 stemmen en de regeringspar tij 1:775.364. De aanhangers van de af gezette' dictator Juan Per/,n stemden BRUSSEL, 29 maart In navolging van Nederland is gisteren in Brussel een Belgisch-Duits akkoord onderte kend voor het inrichten van gemeen schappelijke opslagplaatsen voor mili taire uitrusting en materiaal. De over eenkomst werd ondertekend door de Belgische minister van landsverdedi ging, Gilson, en de Westduitse minis ter van defensie, Strauss, die gisteren op weg naar Parijs een kort bezoek aan de Belgische hoofdstad heeft gebracht. Evenals in het Nederlands-Duitse ak koord, is bepaald, dat in de op eikaars grondgebied in te richten depots de be handeling en de bewaking van de voor raden geschiedt door militairen van het land waar de opslagplaatsen zjjn geves tigd, met toevoeging van enkele specia listen van beide landen. Naar verno men wordt, zijn Nederland en België na gemeenschappelijk overleg tot de over eenkomst met de bondsrepubliek overge gaan. blanco en het aantal blanco-stemmen was liefst 2.064.838. Er is in negentien kiesdistricten ge stemd. De volksradicalen wonnen in stad en provincie Buenos Aires en nog in negen districten. De regeringspartjj won in Santa Fc en zes andere provin cies. Op basis van de beschikbare uit slagen, zou de regering 108 van de 192 kamerzetels hebben, hetgeen een ver lies is van 25 zetels. De volksradicalen zouden 26 zetels vooruit gaan en op 78 komen en de conservatieven zouden van 2 op 6 zetels komen. In de nieuwe kamer zou de oppositie 84 stemmen te genover de 108 der regering hebben. Uit de verkiezingsuitslagen van zon dag, toen de eerste national'1 verkie zingen werden gehouden sedert Frondi zi in januari 1958 aan de macht kwam, blijkt dat de populariteit van de rege ring in iets meer dan twee jaar aan zienlijk is geslonken. De regering is met 3.600.000 stemmen aan do macht gekomen. Hoewel de regering de meer derheid in de kamer behoudt, zal Fron dizi thans wel wat concessies moeten doen aan de vijanden van zijn pro gram van versobering. De grootste winnaar in de verkiezin gen van zondag is dr. Ricardo Pablo Balbin. die in 1958 in de strijd om het presidentschap verslagen is door Fron dizi. Balbin is leider van de volksradi calen, welke partij in 1957 uit de re geringspartij is voortgekomen. De re sultaten der verkiezingen worden ook beschouwd als een terugslag voor de Peronisten. Zij hadden beweerd dat zij minstens rlric miljoen blanco stemmen zouden krijgen. De Argentijnse pers geeft bijna eenstemmig blijk van haar opluchting dat de dreigende verkiezings boycot van de Peronisten en commu nisten geen succes is geworden. De kranten stellen dat de tien miljoen Ar gentijnen die naar de stembus z.ijn ge gaan, niet alleen positief hebben ge stemd, doch het herstel van de volledi ge democratie ook opnieuw hebben ge stimuleerd. De pers prijst deze verkie zingen ook als de rustigste sedert ja ren, ondanks de twee explosies in Bue nos Aires, die een deel van de hoofd stad in duisternis hulden. Naar schat ting 80 tot 91 procent van het elector raat heeft aan de verkiezingen deelge nomen. Er is stemplicht in Argentinië. CAMP DAVID, 29 maart (Reuter) President Eisenhower van de Verenig de Staten en premier Macmillan van Groot-Brittannië zijn gisteren per hef- schroefvliegtuig in Camp David, het buitenverblijf van de president in Ma ryland, aangekomen voor hun bespre kingen over het jongste Sovjet-voor stel aangaande kernproeven. Beide lei ders hebben in een gemeenschappelijke verklaring gezegd ervan overtuigd te zijn dat hun besprekingen overeenstem ming zullen opleveren over de wijze waarop „wij als bondgenoten moeten voortgaan liiet deze zeer belangrijke taak om werkelijke en rechtvaardi ge vrede voor de wereld tot stand te Camp David, het buitenverblijf van Eisenhower, waar hij met de Britse pre mier Macmillan gisteren het Russische voorstel besprak om de kernproeven te staken. (Advertentie) u kunt het elk ogenblik nodig hebben... neem het daarom vandaag nog in huis! GLASGOW, 29 maart (U.P.I.) Bij een brand in een pakhuis sol whiskey in de haven van Glasgow zijn in de af gelopen nacht negentien mensen om het leven gekomen. Het waren veertien brandweerlieden en vijf andere brand- bestrijders. De brand, die ook de nabij gelegen gebouwen bedreigde, woedde laat in de nacht nog voort, maar vol gens een woordvoerder van de brand weer had men de situatie in de hand. EDINBURGH, 29 maart, (U.P.I.) Vier jaar geleden heeft Norman Al- ]«n, wegens hartgebreken waaraan hij pedtijdens een moeilijke operatie een hartklep van plastic gekregen. Jaren- 'ang is het daarmee uitstekend gegaan blaar tegenwoordig maakt die hartklep een tikkend geluid. Men kan het, als 'ben dichtbij Norman staat, zonder U't'l nioeite horen. En dat is nu precies de kwestie daarover de jonge Schot zich zo be- z°rgd maakt. Artsen hebben hem ver- Zekerd dat de klep uitstekend function- beert, maar als hij het tikgeiuidje al vervelend vindt kan er een nieuwe, geruisloos is, voor in de plaats ko- Want zie, als Normans verloofde de kamer binnenkomt .gaat zijn hart snel ler kloppen. Die tempoverhoging is voor een oplettend luisteraar waar neembaar. Dat vindt Normans ver loofde reuzeleuk, maar hijzelf is er minder blij mee. „Voor een spelletje poker zou ik bijvoorbeeld niet deugen. Mij» 'nart zou me verraden als ik ging gokken", zegt hij. „Als ik opgewonden ben klinkt het tamelijk luid. Soms geeft het bij cha-cha-cha muziek het ritme aan". Dan maar een andere klep? Nee, Norman wil wel weten of er geen com- plikaties uit kunnen voorkomen, maar aan een nieuwe klep begint hij niet. „Dan zou ik weer net zo'n gewoon mannetje zijn", zegt hij... De veertien brandweerlieden kwamen om het leven toen zij door een vallen de muur werden verpletterd. Zij bevonden zich op een nieuwe brandweerwagen en slechts één lid van de bemanning bleef ongedeerd omdat hij juist bezig was om een waterslang aan een kraan te bevestigen. Hjj viel flauw toen bij zijn collega's onder het vallend puin zag omkomen. De bran dende whiskey stroomde als een vurige rivier over de gehele breedte van de straat naar het havengebied. Dit ge beurde na een reeks explosies die de ene muur na de andere deed instorten. Bij elke explosie schoten de vlammen tientallen meters hoog op. Volgens brandweerlieden zijn ongeveer 40 van hun collega's gewond geraakt. Toen zjj voor het eerst het roodstenen gebouw hadden bereikt, had het vuur zich reeds verspreid naar de reusach tige whiskeyvaten. Enkele kleine explo sies gingen de grote explosie vooraf. Deze laatste deed het gebouw uiteen- splijten. Het dak vloog de lucht in en vlammende vaten whiskey werden als kanonskogels de lucht in geblazen. (Advertentie) de verf voor het schilder feest helpen brengen." Beiden waren zich be wust van het belang om tot een gewaar borgde overeenkomst met de Sovjet- Unie over het staken der kernproeven te komen. De Sovjet-Unie heeft op de ontwape ningsconferentie tussen Oost en West te Genève voorgesteld alle controleerbare proeven te staken en een moratorium van vier tot vijf jaar in acht te nemen voor kleine ondergrondse proeven die niet kunnen worden ontdekt. Men ver wacht dat de besprekingen tussen de president en de premier tot morgenoch tend zullen duren. Hoge functionaris sen van beide landen nemen eraan deel. Camp David ligt, van de buitenwereld geïsoleerd, in bergachtig gebied, onge veer honderd kilometer ten noorden van Washington. Waarnemers te Washington verklaar den dat de voornaamste kwestie waar over Eisenhower en Macmillan over eenstemming moeten bereiken de duur van het moratorium voor de kleine on dergrondse proeven is. Volgens bepaal de berichten zou de president de duur willen beperken tot de resterende tien maanden van zijn ambtstermijn om de handen van zijn opvolger niet te bin den, Hjj zou echter bereid zijn zijn op volger een verlenging aan te bevelen. Macmillan zou voorstander zijn van een moratorium van ten minste acht tien maanden tot twee jaar. AMSTERDAM, 28 maart De raad voor de scheepvaart heett kapitein van de „Leemans" uit Vlaardingen, gestraft door hem voor vier maanden de be voegdheid te ontnemen als kapitein te varen op zeeschepen. Dc 496 brt metende „Leemans" van de N.V. Scheepvaartonderneming Kust- verkeer te Rotterdam, was op. 27 april vorig jaar op de reis van Caronte naar Sousse (Nrd Afrika) op de Tunesische kust nabij Kelibia gestrand. Vier dagen later werd het schip door Nederlandse sleepboten vlot getrokken. De raad is van oordeel dat de stran ding geheel moet worden geweten aan de kapitein. Hij is aldus de raad zeer ernstig tekort geschoten in zijn na vigatie. Hij heeft nóch met behulp van radar, noch visueel ook maar enige pei ling genomen, hoewel de vuren van kaap Bon en Kelibia voor te nemen daarvan uitermate geschikt waren. Ook van het echolood heeft de kapitein geen gebruik gemaakt vóór het te laat was. (Van onze correspondent) NIJMEGEN, 28 maart De mare chaussee in Ubbergen-Berg en Dal heeft twee jongens uit Mill aangehou den, verdacht van diefstal van een bromfiets en een pistool. Beiden, twintig jaar oud. hielden zich nogal verdacht bij de grens op. Zij had den een gesprek aangeknoopt met een Duitse jongen, aan wie zij het pistool probeerden te verkopen. Aanvankelijk hadden de marechaussees meer belang stelling voor de brommer, die als gesto len vermeld stond. De beide jongens werden nader aan de tand gevoeld en bekenden de bromfiets in Nijmegen ge stolen te hebben. Toen kwam ook h.et pistool te voorschijn, dat afkomstig bleek uit een mobilisatie-centrum in Mill, waar zij als electriciens gewerkt hadden. Een nader onderzoek heeft uit gewezen, dat er meer pistolen zijn ont vreemd uit het mobilisatiecentrum, maar de beide jongens ontkennen meer dsn één pistool weggenomen te hebben. Zij zijn voor nader onderzoek overge bracht naar de marechausseekazerne in Cuyk. Een overzicht van de massale be toging die op Trafalgar Square in Londen is gehouden in verband met de troebelen in Zuid-Afrika. Vier parlementsleden hebben er het woord gevoerd. GENÈVE, 28 maart (UPI) Het roken van sigaretten is de voornaamste oorzaak van de „opmerkelijke en ge stage toeneming" van het aantal geval len van overlijden door longkanker. Deze conclusie is vervat in een rap port dat is opgesteld door een interna tionale studiegroep van medische des kundigen, welke in november van het vorig jaar op liet hoofdkwartier van de wereldgezondheidsorganisatie heeft vergaderd. De waarschuwing is geba seerd op studies welke sedert 1954 in de Verenigde Staten, Engeland, Neder land en Zweden zijn uitgevoerd door officiële, vrijwillige en wetenschappe lijke groeperingen. In het rapport wordt toegegeven dat de meningen in de groep over de rol van het roken niet eensluidend waren, maar, zo wordt hier aan toegevoegd, ernstige twijfel is daardoor niet gewor pen op de conclusies. Geconstateerd wordt dat longkanker meer voorkomt in de steden dan op het platteland, en er zijn veel aanwij zingen dat de vervuiling van de lucht in de steden door rook daarbij een be langrijke rol speelt. KAAPSTAD, 29 maart (Reuter) Enkele uren nadat het Zuidafrikaans parlement een wetsontwerp had aan vaard waarin de regering de bevoegd heid krijgt de twee voornaamste Afri kaanse nationalistische organisaties te verbieden, zijn in verscheidene steden in Zuid-Afrika ongeregeldheden uitge broken. Ten minste een Afrikaanse po litieman werd volgens de eerste berich ten gedood. Er zijn vele gewonden. In Kaapstad, in het hart van de stad, moest de politie van gummiknuppels en traangas gebruik maken om een me nigte van naar schatting duizend Afri kanen uiteen te drijven, die bussen en auto's met stenen bekogelden. In drie steden in de omgeving van Johannes burg braken ook onlusten uit. Gemeen- tepersoneel werd uit alle drie de plaat sen geëvacueerd. Café's werden in brand gestoken en er werden stenen ge gooid naar treinen en auto's. In een der steden, in Dube, werd de kerk van de Nederduits Hervormde zending door Afrikanen in brand gestoken. Het ge bouw brandde af. In Worcester, onge veer honderd kilometer van Kaapstad, zijn alle kerken, waaronder de Neder duits Hervormde en Katholieke, sehoien, bestuursgebouwen en een kli niek afgebrand. Ook huizen van Afri kaanse politiemannen gingen in vlam men op. Dc „Dag van rouw" voor de dood van de ongeveer tachtig Afrikanen die vorige week maandag door het optre den van de politie zijn omgekomen, is gisteren overigens rustig verlopen. Na genoeg alle Afrikaanse arbeiders hebben gehoor gegeven aan de oproep van het Afrikaanse Nationale Congres niet aan het werk te gaan, als uiting van rouw. In Johannesburg hebben gisteren twin tig Afrikanen hun persoonsbewijs in het openbaar verbrand, ondanks de waar schuwing van regeringszijde dat deze documenten weer op verzoek aan de politie moeten worden getoond wanneer de toestand normaal is. Een leider van de Pan-Afrikaanse Be weging, dr. P. Tsele, heeft een verslag gever meegedeeld, dat als de regering niet onmiddellijk een wetsvoorstel in dient om de persoonsbewijzen voor ne gers af te schaffen, de campagne tegen deze persoonsbewijzen voortgezet en verscherpt zou worden. Te Langa hebben sprekers van de Pan-Afrikaanse Beweging gisteravond een gehoor van duizend negers aange spoord, weg te blijven van hun werk tot dat de wetten op de persoonsbewijzen zouden zijn opgeheven. Negers werk zaam bij belangrijke bedrijven, zoals de P.T.T., zouden moeten blijven werken en geweld diende vermeden te worden, aldus de sprekers. De voorzitter van het Afrikaanse Na tionale Congres, Albert Loethoeli, die heeft opgeroepen tot het in acht nemen van de „Dag van rouw", heeft gisteren dank uitgebracht voor het „op grote schaal" gehoor geven aan zijn oproep. In een vraaggesprek met het blad „Rand Daily Mail" zei Loethoeli, dat Nikita Khroesjtsjev tijdens een persconferentie in. Frankrijk. MARSEILLE. 29 maart (Reuter, A.F.P.) Enthousiaste Fransen heb ben premier Khroesjtsjev van de Sov- jet-Unle gisteren in Marseille enkele bange ogenblikken bezorgd. De premier had een kleuterschool bezocht en wan delde rustig naar buiten, kennelijk met de bedoeling een handdruk te wisse len met enkelen van de duizenden men sen die uren voor de school hadden ge staan om hem te zien. Een honderd tal mensen brak door het politiekor- don heen en drong steeds vorder op. Khroesjtsjev kon zich nauwelijks staan de houden tegen de deur van zijn auto. Hij werd bleek, maar verloor zijn goe de humeur niet. Op dit ogenblik grepen leden van de Russische en Franse vei ligheidsdienst in. Z» wierpen zich let terlijk tussen de menigte en de Rus sische premier in. Later verscheen Khroesjtsjev op het balkon van het stadhuis. De menigte voor het stadhuis schreeuwde in koor: „Spreek, spreek". Khroesjtsjev keek in het rond of hij er gens een microfoon zag. Men had deze echter vergeten. Na nog een keer naar de mensen gewuifd te hebben, ver dween de Russische premier naar bin nen. Op de receptie in het stadhuis bood burgemeester Gaston Defferre de Rus een Romeinse kruik aan, die men in de buurt van Marseille had gevonden. In de toespraak die hij hierbij hield, zei Defferre o.m.: „Als men geen Spoet niks of Luniks kan aanbieden, geeft men souvenirs uit het verre verleden. Maar u hebt gezien dat wij ook aan de toekomst denken." Tijdens zijn dank woord zette Khroesjtsjev op een gege ven ogenblik zijn bril af en begon een van zijn bekende improvisaties. „Er zijn mensen, aldus Khroesjtsjev, die me nen dat hun haat voldoende is om het communisme te verslaan. Ik ben hier niet gekomen om propaganda te maken en ook niet om u tot het communisme te bekeren. Maar meen niet dat ik, als ik uit Frankrijk vertrek, geen commu nist meer zal zijn." Defferre antwoord de hierop: „Mij zult u er niet van over tuigen dat ik communist moet worden". Dit ontlokte aan Khroesjtsjev weer een Russisch spreekwoord: „Elke groente heeft zijn eigen seizoen". In de middaguren verliet de Sovjet leider Marseille en reisde naar Dijon I iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimmiiiiitiiiiiiiiiiii (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 29 mrt Twee agenten bewaken van zaterdagochtend af dag en nacht het gebouw van de Zuidafrikaan se ambassade aan de Alexander Gogel- weg. Men heeft deze posten neergezet, omdat vrijdagnacht onbekenden de mu ren van het gebouw met groene verf besmeurden. Op de muur links van de ingang had men met grote letters „moordenaars" geschilderd en op de hekken werden pamfletten geplakt, waarop een foto stond van neergescho ten negers met daarbij kreten als „moordenaars" en „protesteert". De af gelopen dagen zijn op de ambassade talrijke anonieme telefoontjes binnen gekomen van mensen, die het personeel uitmaakten voor „moordenaars". De politieposten zullen voorlopig nog ge handhaafd blijven. lllllIHIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIinilllllllllKIIIIIIIIIIIIIIIIIIHinilHIIIHI de voornaamste en dringendste taak van de democratische krachten in Zuid- Afrika thans is, de Nationale Partij de macht te ontnemen en het land zodoen de te bevrijden van „het grootste ge vaar voor de harmonie tussen de ras sen". De strijd tegen de persoonsbewij zen gaat voort en hij waarschuwde, dat het verbod van het Afrikaanse Nationa le Congres een nog grotere crisis dan de huidige teweeg zou brengen. Mej. Sonja Hellevaart, een 25-jarige Nederlandse verpleegster die zesen eenhalf jaar geleden naar Zuid-Afrika emigreerde, heeft besloten naar ons land terug te keren. Zjj is een van de vier vrouwen die verleden week maandag in Kaapstad door Afrikanen met stenen zijn beko geld. In de auto, waarin mej. Helle vaart zich bevond, zijn 23 stenen aan getroffen. De verpleegster zelf had blauwe plekken over haar hele rug, een gebro ken pink en een hoofdwond. De Afri kanen hadden geprobeerd haar uit de wagen te slepen. Een mede-verpleeg ster die haar vastgehouden had. had een gebroken linkerarm opgelopen en een wond aan de rug. Mej. Hellevaart verklaarde later vol gens UPI: ,,Ik wil van mijn leven geen kleurling meer zien. Ik zou geen Afrikaan meer kunnen verplegen en als ik in Afrika bleef zou ik daar niet aan ontkomen." Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Morgen overdag enkele verspreide opklaringen. Matige tot vrjj krachtige wind tussen noord oost en oost. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. Zon: 6.21-19.10. Maan: 7.58-22.44. DE BILT, 29 maart De veranderin gen in de luchtdrukverdeling zijn van weinig belang voor het weerbeeld in West-Europa. Bij IJsland handhaaft zich een hogedrukgebied, terwijl een lage drukgebied boven de Golf van Biscaye, Frankrijk en de Alpen weinig van plaats verandert. Tussen beide druksystemen is de noordoostelijke stroming wat gedraaid waardoor de lucht nu rechtstreeks uit Duitsland komt. Hierdoor wordt de kans op regen kleiner en de kans op enkele verspreide opklaringen wat groter. De temperaturen zullen ongeveer dezelfde waarden bereiken als gisteren. max. min. neersl. Station Weer temp. temp. afgel. gisteren 24 uur Den Helder regen 5 4 0.6 Ypenburg geh. bew. 6 5 3 Vlissingen geh. bew. 6 6 4 Eelde geh. bew. 8 3 0.1 De Bilt motregen 8 6 0.1 Twente geh. bew. 8 4 0 Eindhoven geh. bew. 10 7 0 Zd.-Limburg mist 9 6 0 Stockholm licht bew. 8 -4 0 Oslo zw. bew. 9 1 0 Kopenhagen half bew. 7 0 0 Londen regen 7 3 7 Amsterdam geh. bew. 6 5 1 Brussel regen 9 7 0.1 Luxemburg zw. bew. 16 6 1 Parijs regen 15 8 1 Nice zw. bew. 12 9 6 Berlijn geh. bew. 9 3 0.2 Züricli regen 19 9 0.1 Genève motregen 15 8 3 Wenen regen 18 9 0.6 Innsbrück half bew. 21 3 0 (Advertentie) -O

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 1