woensdag 30 maart 1960 Dagblad voor Schiedam en omstreken Vele arrestaties in Zuid-Afrika Grootste razzia sedert arrestaties van 1956 Bewogenheid in Londen over vogel van Oom Sam Handelsreiziger opnieuw van moord op Rosemarie verdacht bij Meer dan duizend doden overstromingen in Brazilië Is brand in Glasgow met opzet gesticht Ouders verdedigen „Monsieur Bill" voor de rechter Politie vanmorgen vroeg in actie Weer onlusten in Roeanda Oeroendi Blanken, Indiërs, kleurlingen en negers in arrest Aluminium adelaar met vleugels van 12 meter op komst De affaire-Nitribitt Heinz Pohlmann was haar verloofde Ongeveer 250.000 mensen op de vlucht voor het woedende water Omstandigheden zeer ver dacht Parijse zware jongen ontkent thans twee moorden Het weer. Frankrijk wint Songfestival Vliegdekschip met auto's Angola Rhodesie D WES iBeetsjoeana land transvaal' j^/Oranie Kjnber VrijstagtT-Natajjs KAAP DE GOEDE HOOP ^INDISCHE: OCEAANV| KAAPSTAD c ÏA TLANTISCHE- ^OCEAANm Drukproeven voor het weekblad T.V. T.V. spreekt van een krijgslist Verdachte zit in de gevangenis Van society-leven naar onderwereld Kans op opklaringen Uit dc bocht gevlogen Het weer in Europa In geval van oorlog zonder meer overboord Kalahari woeshjn Windhoek KRIJGER fj park\ - Pretoria aj Johannes-- hurg.^*-^ Bloem .Pjetermari; \fonteinTQurbary .SrVJ/l - rLANDA 5^^>qs^5s5^5PortEÏÏsabèth"5g5g5S^gS§^5 Crahamstai nieuwe schiedamsche courant BRUSSEL, 30 maart (Reuter) Uit het Belgische mandaatgebied Roeanda Oeroendi worden nieuwe onlusten ge meld tussen Watoetsi en Bahoetoe, die eikaars dorpen plunderen. Vierhonderd mensen hebben een toevlucht gezocht in gebouwen van de missie. De strijd is opnieuw ontbrand nadat de Watoetsi hadden verklaard dat een groep van vier waarnemers der Verenigde Naties hen steunde tegen de Bahoetoe. JOHANNESBURG, 30 maart (Reuter- il.P.I.) In Zuid-Afrika heeft de politie vanmorgen in alle vroegte hij raziza's fuim honderd blanken, Indiërs, negers ®t» kleurlingen meest leden van poli tieke organisaties gearresteerd. Tot <ie gearresteerden behoren de oud-voor- 'itter van het Afrikaanse Nationale tongres, Albert Uoethoeli, de secretaris van deze partij, Doema Nokwe, de voor zitter van de liberale partij, Peter «rown, mevrouw Helen Joseph van de federatie van Zuidafrikaanse vrouwen, 'föhn Brink, voorzitter van de liberale hartjj in Pretoria, in wiens huis I.oo- fhoeli verblijft in de periode dat hij getuigenis moet geven in het hoogver- taadproces, en John Lang, een neef van de oud-gouverneur-generaal Gideon ftrand van Zyl. Alle arrestanten wer den gewaarschuwd dat zij meer dan 48 hur zouden worden vastgehouden in gevolge de bepalingen van de wet voor "Penbare veiligheid van 1953. Het was de grootste razzia in zijn soort sedert die van 1956, toen, vooraf gaand aan het hoogverraadproces, vele Arrestaties werden verricht. Nog voor öe dageraad betrad de politie vandaag huizen in Johannesburg, Pietermaritz- burg, Witwatersrand en andere steden. In Witwatersrand alleen al werden 72 Arrestaties verricht. In Pietermaritz- burg werden de voorzitter van de libe- l'ale partij voor de provincie Natal, dr. ïians Meidneren een lid van de liberale Partij. Derek Marsh, gearresteerd. In Johannesburg werden bij de raz zia's vijftien tot twintig politie-auto's gebruikt. Twee rechercheurs in burger betraden de huizen. Buiten het hoofd bureau van politie verzamelden zich tal rijke toeschouwers toen de ene politie auto na de andere arrestanten bracht, ïn het negerdorp Orlando werden de rechercheurs vergezeld door een poli tieman in uniform met geweer. In Dur ban werden minstens twintig arresta ties verricht. Daar werd o.a. dr. G. M. btaicker. oud-voorzitter van het Indische Congres van Natal gearresteerd. Albert Loethoeli had de rouwdag t'oor de slachtoffers van de onlusten in Sharpeville en Langa afgekondigd. Vo rig jaar was zijn bewegingsvrijheid be perkt tot een klein gebied, ongeveer 80 brn ten noorden van Durban. Op 20 fe bruari was deze beperking tijdelijk op geheven om Loethoeli in staat te stel en te getuigen in het hoogverraadpro ces. Maandag heeft de volksvertegenwoor diging in eerste lezing een wetsontwerp Aanvaard tot het verbieden van het (Afrikaanse Nationale Congres en het f'an-Afrikaanse Congres, dat heeft op geroepen tot demonstraties tegen het dragen van persoonsbewijzen voor ne- Sers. Het Pan-Afrikaanse Congres scheidde zich in 1958 af van hét meer Gematigde Afrikaanse Nationale Con gres wegens verschil van mening over de politiek van het A.N.C. van samen werking met andere rassengroepen. De bieeste bestuursleden van het P.A.C. Waren sedert de onlusten in Sharpeville f'eeds gearresteerd. De leider, dr. P. Tsele, heeft ver klaard, dat de actie tegen de wetgeving Ap de persoonsbewijzen zou worden verscherpt tenzij de regering uiterlijk Sisteravond zou bekendmaken dat de bepalingen zouden vervallen. Een der gelijke bekendmaking is uitgebleven. *fet Pan-Afrikaanse Congres dreigde biet een algehele staking. ,.Er kan geen vrede in dit iand zijn", zo verklaard, „zolang niet gehee! voldaan s aan de eisen van de inheemsen. De ?ctie voor het afschaffen der persoons- ewjjzen duurt voort, maar het is een Geweldloze strijd. Ons advies aan de begers is niet naar hun werk te gaan Ah thuis te blijven als dit gevraagd Wordt. Zo zullen mogelijke moeilijkhe den worden voorkomen". In de verkla- ï'hg, die was ondertekend door William dilobe, werd de schuld voor de aanval Win maandagnacht van ongeorgani- Acrde elementen gegeven aan de re- Gering. In vele plaatsen hebben de ne- Gf'rs gisteren het werk hervat na een J'Oag van rouw" over de slachtoffers van de onlusten een week geleden. In het havengebied van Kaapstad staakten echter 50.000 van de 60.000 niet-blanke arbeiders. In Welkom op de goudvelden van Oranje-Vrijstaat waren de politie auto's maandagnacht met rode verf be smeerd. Op de auto's en op de muren van het gerechtsgebouw waren de initia len van het Afrikaanse Nationale Con gres ANZ aangebracht. Ook wa ren leuzen geschilderd zoals ,,Weg met de Nationale partij" en „Geen passen meer". In Grabouw en Elgin ten oosten van Kaapstad weigerden de naturel len te gaan werken. 2.500 liepen in op tocht langs het bureau van de magis traat. Ongeveer zevenhonderd van hen gooiden hun persoonsbewijzen op een stapel. Honderd negers leverden hun persoonsbewijs in op de suikerfa briek, waar zij in dienst zijn. Onge veer 1.600 negers meldden zich bij een politiebureau in de omgeving van Kaapstad, omdat zij geen pas bij zich hadden. Eerst werden zij gewaar schuwd, dat zij voor de rechtbank moesten verschijnen, maar later werd meegedeeld, dat besloten was hen niet te vervolgen. Het meeste in heemse personeel op de slachthuizen in het gebied van Kaapstad staakt nog. De vleesproduktie is daardoor gedaald tot een kwart. Morgen zal in Sharpeville een mas sale rouwdienst worden gehouden voor de Afrikanen, die vorige week maandag werden doodgeschoten. In verband met deze dienst zijn 34 pas gedolven graven geopend. Op verzoek van de Bantoe predikanten zal niet één blanke de dienst bijwonen, ook geen ambtenaren van het ministerie van naturellenzaken. Het hoofd van de politie van Witwaters rand, kolonel T. C. Lemmer, wenst bo vendien niet de veiligheid te garande ren van de blanke, die zich in Sharpe ville vertoont. Hij gelooft, dat dit tot nieuwe ongeregeldheden zal leiden. Deze telefoto laat een dansende en joelende menigte kleurlingen zien buiten het Orlando-spoorwegstation in Johannesburg. Later verkeerde het volk in staat van uiterste gewelddadigheid. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 30 maart Mayfair is het rijke, gouden hart van het Londense West-End. Voor de oorlog woonden hier de meest welgestelde lieden van «ie En gelse „society", liefst van adel. Nu wo nen er nog slechts, voor flathuren van ongeveer driehonderdvijftig gulden per week, maharadja's, olie-sjeiks en bui tenlandse diplomaten. Het piein dat Grosvenor Square heet, maar dat door vele Londenaren „klein Amerika" ge noemd wordt, is omringd door gebou wen behorend tot de Amerikaanse am bassade en de Amerikaanse strijdmach ten. Het standbeeld van Roosevelt be waakt deze kolonie in bronzen onbewo genheid. De nieuwe Amerikaanse am- (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 30 maart Twee-en-een-half jaar nadat (op 1 november 1957) de Frankfurtse prostituee Rosemarie Ni tribitt in haar luxueus ingerichte wo ning in het centrum van de Main-xne- tropool gewurgd en beroofd werd aan- ïno DE JANEIRO, 30 maart, A.F.p.) Plaatselijke autoriteiten in Lp door de overstroming geteisterde ge beden van Brazilië hebben meegedeeld, At er meer dan duizend doden te be duren zijn. Volgens waarnemers zijn echter meer slachtoffers. Zij wezen pAp, dat ongeveer 250.000 mensen, die A de vlakte bij de rivier de Jaguaribe jonden, voor het woedende water, dat I^Agevolge van de dambreuk bij Oros „"t land overstroomde, gevlucht zijn en velen van hen op heuvels en da- van huizen op hulp wachten. t t)e vlakte is zo langzamerhand één /psachtig meer geworden. Het water •v'ngt op naar de stad Aracati aan 6 kust van de Atlantische Oceaan, waar, ondanks de waarschuwingen van de autoriteiten, nog steeds een 4000 men sen zich niet willen laten evacueren.Li- mosoro, dat 50.000 inwoners telt, staat helemaal blank. 80 mensen hebben hier hun toevlucht gezocht in de toren van de kerk, het enige gebouw dat nog droog staat. Ongeveer dui zend mensen zitten te Fortuin op de daken van huizen, angstig uitkijkend naar hulp. in Um- beri treft men eenzellde situatie aan: overal mensen öp de daken van de hui zen. Helikopters en vliegtuigen hebben verscheidene malen opblaasbare boot jes uitgeworpen, maar door de krachti- ge stroom bleven deze buiten het bereik van de slachtoffers. Het water van de Jaguaribe begint langzaam te zakken. getroffen, heeft de officier van justitie, dr. Wolff, thans haar „verloofde", de 38-jarige handelsreiziger Heinz Pohl mann, wegens moord en beroving aan geklaagd. Reeds in februari 1958 is Heinz Pohl mann verdacht van de moord op „blon de Rosie" in voorarrest gesteld. Na elf maanden w.erd hjj vrijgelaten, omdat er geen verdere bewijzen meer tegen hem waren. Intussen werd Heinz Pohlmann in juni van het vorige jaar wegens frau de en diefstal tot zestien maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Hij zit deze straf op het ogenblik uit, nadat het von nis in hoger beroep werd bevestigd. De moordzaak-Nitribitt kreeg een internationaal karakter, omdat de politie in haar woning een nauw keurig bijgehouden „gastenboek" vond met de namen er in van de in ternationale clientele van de cocotte, die een vermogen van ongeveer 100.000 mark achterliet. Beroemd ook werd „die Nitribitt" door de film „Das Madchen Rosemarie". De au teur Ernst Kuby schreef het draai boek voor deze „sociaal-kritische" ilm over het economische herstel van West-Duitsland en deszelfs min der plaisante nevensymptomen. De film over het economische herstel in vele landen vertoond en werd een „Kassenschlager" voor de bondsre- publikeinse fiimexport. Een tweede film over Rosemarie Ni tribitt, „Die Wahrheit Ober Rosemarie- rie", bracht het nauwelijks tot nationa le roem. Omtrent de dood van Rose marie Nitribitt gaf geen der beide films opheldering. Aan de tweede film over de vermoorde Rosemarie werkte Heinz Pohlmann als technische advi seur mee. Als de officier van justitie het bij het rechte eind heeft en Pohl mann inderdaad de moordenaar is, had den de filmproducenten geen betere ad viseur kunnen hebben. bassade, in Fins-Amerikaanse, betonnen kippenhokkensti.il, nadert haar voltooi ing. En nu heerst er enige bewogenheid in Londen. Het ogenblik is nabij waarop het symbool van de Amerikaanse over heersing zal worden aangebracht op de gevel, een adelaar van aluminium met een vleugelspanwijdte van twaalf me ter. Gisteren vroeg het socialistische lid Lipton in het Lagerhuis, wanneer toe stemming was verleend voor het aan brengen van de vogel van Oom Sam op de gevel van de nieuwe ambassade. „Waar", zo vroeg de heer Lipton ver ontwaardigd. „zal Londen op gaan lij ken, als alle hier vertegenwoordigde buitenlandse regeringen hun monster achtige nationale symbolen aanbrengen op de door hen bezette percelen?" Een ander socialistisch Lagerhuislid vroeg aan de minister voor Publieke Werken of hij, gezien het Amerikaanse voorbeeld, bereid was zijn ministerie te versieren met een Britse leeuw en met de draak van Wtios. De minister gaf ontwijkende antwoorden, zoals mi nisters plegen te doen. Hij sprak va gelijk over de betrekkingen tussen re geringen en de schoonheid. Maar in zijn woorden schuilde geen troost. De grote blikken vink zal weldra van af de bovengevel van de Amerikaanse ambassade neerstaren op de in Gros venor Square geparkeerde diplomatie ke Amerikaanse auto's, ongewijde ijze ren kathedralen met walvisvinnen, en de Londenaren zullen eens en voor al tijd beseffen dat „America has come to stay". AMSTERDAM. 30 maart Naar aan leiding van het bericht over het ontslag, dat de Arbeiderspers heeft gegeven aan een grafisch medewerker, van wie was vastgesteld, dat hij het weekblad „TV" drukproeven van radio-programma's te gen betaling verstrekte, heeft de hoofd redactie van dit weekblad aanvullend op haar eerste korte reactie thans een uitvoerige verklaring uitgegeven. In deze verklaring wordt o.m. gesteld, dat het verspreiden door de omroep vereniging van onjuiste programma-ge- gevens dit om de redactie van „TV" te misleiden de redactie van het weekblad heeft genoodzaakt een „krijgs list" te gebruiken, „uitsluitend met het doel te controleren, welke valse berich ten de omroep telkens voor de betref fende uitzendweek had verspreid". In de verklaring wordt verder gezegd, dat „de informaties van deze tipgever weinig of geen effect sorteerden en wijl de methode bovendien niet aangenaam was, de betrokkene na korte tijd werd meegedeeld, dat op deze diensten geen prijs meer werd gesteld". De hoofdredactie van „TV" herhaalt, dat het weekblad van de op deze wijze verkregen gegevens geen gebruik heeft behoeven te maken en ook niet heeft kunnen maken omdat de radiobijlage van het weekblad telkens reeds gereed was op het tijdstip waarop de gege vens uit de drukproeven de redactie be reikten. De winnares van het Eurovisie-songfes tival, het Franse zangeresje Jacqueline Boyersamen met de BBC-dirigent Eric Robinson. GLASGOW, Schotland, 30 maart (UPI De poiitie heeft het vermoeden dat de brand in een whiskey-opslagplaats in de Schotse stad Glasgow, waarBij 19 brandweerlieden het leven verloren en grote schade is aangericht, opzette lijk is gesticht. De commandant van de plaatselijke brandweer noemde de brand „uiterst verdacht". Het was de derde in een PARIJS, 30 maart (UPI) Op de tweede dag van het proces tegen de van twee moorden beschuldigde Parijzenaar George Rapin (monsieur Bill), hebben gerechtelijke psychiaters gezegd dat de 26-jarige verdachte „niet ontoereken baar" is. Rapin, die een onstuimig le ven in de onderwereld van Pigaile ver koos boven het society-leven van zijn welgestelde familie, heeft zich maan dag aan de tenlastelegging onschuldig verklaard. Niettegenstaande hij eerder had bekend zowel de twee moorden te hebben gepleegd waarvoor hjj terecht staat, als nog elf andere. Rapin, die zich het pseudoniem „Mon sieur Bill" had aangemeten om door te kunnen gaan voor een „echte" Parijse zware jongen, ontkende dat hij iets af wist van de moord op een employee van een benzinestation en het meisje Dominique Thirel. „Ik ben van mening dat de werkelijke moordenaar honderd maal de doodstraf verdient," zei Rapin, „maar die moordenaar ben ik niet." Gisteren haalde de befaamde pleiter Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Opklaringen, maar hier en daar ook een regenbui. Vannacht plaatselijk mist en over het algemeen iets lagere temperaturen. Morgen over dag dezelfde temperaturen als van daag of iets hogere. In het noorden van het land matige oostelijke wind, elders zwakke wind uit uiteenlopen de richtingen. Zon: 6.18-19.11. Maan: 8.30-23.45. DE BILT 30 maart Ons land blijft nog in het overgangsgebied tussen de koude lucht in Noord-Europa en de warmere lucht in Frankrijk en Zuid- Duitsland. In verband daarmede zal ook morgen de vrij grote temperatuurtegen- stelling tussen het noorden en zuiden van Nederland blijven bestaan, echter in het gehele land met een tendens tot iets hogere temperaturen overdag. De nachttemperaturen zullen, in ver band met opklaringen, over het alge meen iets lager worden. Morgen zal in ons land zeer waarschijnlijk hier en daar nog enige regen vailen. René Floriot Rapins vader, moeder en vriendin Nadine Levesque als getuigen a décharge naar voren. Georges vader zei ervan te zijn over tuigd dat zjjn zoon onschuldig is. Hij ge waagde van anonieme, dreigende tele foontjes met de waarschuwing dat zijn zoon „niet zou moeten proberen te ver tellen wie de echte moordenaars zijn." Gevraagd naar de reden waarom hij eerder dertien moorden had toegegeven, antwoordde de beklaagde dat hi) zich zelf zwart wilde afschilderen. Rapin sprak over een zekere „Robert" die hem zou hebben gezegd Dominique Thirel te hebben gedood. Vier in leren vesten ge klede zware jongens zouden voorts zqn revolver hebben gestolen om de em ployee van het benzinestation te kunnen vermoorden. Noch van ..Robert" noch van het viertal is de politic iets ge waar geworden. WINTERSWIJK, 20 maart In de nacht van maandag op dinsdag is de 21-jarige landbouwersknecht G. J. Heu- tink uit Steenderen, toen hij op weg was naar zijn werkgever in het buurt schap Miste met zijn motor uil een bocht gevlogen en in een beek beland. Hp heeft nog kans gezien uit het wa ter te kruipen, maar heeft daarna in een weiland het bewustzijn verloren. Toen buurtbewoners hem daar gister morgen vonden, was de dood reeds in getreden. max. mm. neersl. grote whiskey-opslagplaats in Glasgow in de laatste vijf weken. Glasgow is terneergeslagen onder de ramp. De bur gemeester van de stad heeft een fonds gesticht voor hulp aan de familie der slachtoffers. Vanuit Londen zijn functio narissen van de bond van brandweer lieden naar Glasgow vertrokken om zich van de toedracht van de ramp een oor deel te vormep. Twee kleine meisjes die tijdens de brand als vermist werden opgegeven en waarvan men daarom aannam dat zij erin omgekomen waren, zijn gezond en wel aangetroffen in een belendend pakhuis. Nog steeds houdt de brandweer de ruïne van het pakhuis, waarin de brand heeft gewoed, nat. Gisteren heeft prinses Margaret een bezoek gebracht aan het toneel van de ramp. De resten van het gebouw worden zoveel mogelijk opgeruimd met behulp van een zware bulldozer. Men hoopt op deze wijze de elf stoffelijke overschotten te kunnen vinden die nog onder het puin liggen. De verzekeringsmaatschappij heeft de door de brand veroorzaakte schade op minstens 27 miljoen gulden geschat. (Van onze t.v.-redacteur) AMSTERDAM, 30 maart Frankrijk heeft met Jacqueline Boyer het Eurovi sie Songfestival waarvan de finale gisteravond in de Roval Festival Hall te Londen werd gehouden gewonnen. Zij behaalde met het liedje „Tom Pilli- bi" de meeste punten. De tweede prijs ^vas voor de Engelsman Bryan John son, de derde voor Franqois Deguelt uit Monaco. Rudy Carrell had weinig ge luk en eindigde met twee punten op de voorlaatste plaats. Voor een bespreking van het festijn zie men „Draadloos Con tact" op pagina 6. NEW YORK, 30 maart Het Ame rikaanse vliegdekschip „Essex" is uit Florida in New York aangekomen zon der vliegtuigen, maar met dertig per sonenauto's op het dek. Marinefunctio narissen deelden verbaasde vragenstel lers mee, lat het schip voor reparatie naar New York is gekomen en dat (1e auto's eigendom zijn van bemannings leden, die toestemming hadden gekre gen hun auto's mee te nemen. De vlieg tuigen zijn in Florida achter gebleven, hangende de reparatiewerkzaamheden op de marinewerf van Brooklyn. De be manning was gewaarschuwd dat als tij dens de reis oorlog zou uitbreken, de auto's zonder meer overboord zouden gaan. Station Weer temp. temp. afgel. gisteren 24 uur Den Helder geheel bew. 5 4 3 Ypenburg geheel bew. 6 5 2 Vlissingen regen 8 6 3 Eelde geheel bew. 7 3 0.3 De Bilt geheel bew. 7 5 0 Twente geheel bew. 8 4 0 Eindhoven geheel bew. 10 5 0 Zd.-Limbure mist 13 6 0 Stockholm zwaar bew. 9 -2 0 Oslo onbewolkt 8 -3 0 Kopenhagen onbewolkt 8 1 0 Londen motregen 6 4 9 Amsterdam geheel bew. 6 4 1 Brussel regen 12 6 9 Luxemburg regen 10 5 8 Parijs zwaar bew. 15 8 0 Nice onbewolkt 16 7 0 Berlijn geheel bew. 7 2 0 Zurich zwaar bew. 15 8 11 Genève onbewolkt 13 2 1 Wenen geheel bew. 15 9 1 Athene onbewolkt Rome zwaar bew. 16 10 1 Mallorca onbewolkt 19 4 0 Bi.) zijn bezoek aan Rijssel u-erd Khroesjtsjev ontvangen door vijfentwintig mijn werkers, die voor de hoge gast een erehaag vormden. De Russische premier heeft hun ieder de hand gedrukt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 1