EERSTE NEDERLANDSCHE Werknemers hebben bepaald geen loonachterstand meer Coördinatie van achterblijvers pas over enkele maanden triomf van Verlaging bouwkosten is wel degelijk mogelijk Rokende spookschepen Golf van Biscaje H. Ms. „Drenthe" incasseert atoombom glimlachend in de Prijs van uitnemendheid c.l. Pocketboeken „SOCIALE ZAKEN" IN EERSTE KAMER Er wordt veel onnodig gependeld Starfighter is geen „man-killer PRISMA V B Nieuwe naam voor Noord-Oost-Polder Fons Rademakers naar Hollywood vertrokken Geen gapende Kamer leden in de krant Jongetje onder auto TOON HEKMANS BUNDELT LIEDJES Bemanning tevreden achter bord snert Bewindslieden ver dedigen keuze in Tweede Kamer I Jeannelotte Hertzberger WOENSDAG 30 MAART I960 PAGINA 5 Eerste-Kamerleden voelen meer voor Schokker- waard Claus schrijft scenario voor nieuwe film Persfotografen beperkt in bewegingsvrijheid Onze „hof"- horloger! m MINIATUURSTAD IN MÜNCHEN Bouwer van Madurodam ontvangt opdracht Ook in hoogste instantie zijn thans de Deventer kruidenier en de Haagse sigarenwinkelier, die pocketboeken verkochten in strijd met, de vestigingsbeschikking-boek- Verkopersbedrijf 1958, in het gelijk gesteld. Opmerkelijk is niet, dat de Hoge Raad tot een onverbindendver- klaring van deze „pocketboekbeschik king" kwam, maar opmerkelijk is misschien toch wel, dat ons hoogste rechtscollege voor de motivering van zijn uitspraak met zo weinig woorden meende te kunnen volstaan. Na de rij van arresten, waarin de Hoge Raad zijn standpunt inzake artikel 7 Grondwet en de daarin verankerde vrijheid van drukpers had neergelegd en verfijnd, was het, naar ons oor deel, een iidele verwachting, dat ons hoogste rechtscollege de beperkingen, welke de gewraakte beschikking aan de verspreiding van boeken oplegde, als grondwettig zou accepteren. Er zijn ter verdediging van de grond wettigheid argumenten aangedragen, destijds van achter de regeringstafel door de verantwoordelijke bewinds lieden, later ook van andere geachte zijde. Voor deze argumenten toont de Hoge Raad evenwel niet de geringste belangstelling. Hij constateert een voudig, dat juist de verspreiding van boeken via het boekverkopersbedrijf bij uitstek geschikt is om de grond wettig gewaarborgde vrijheid van drukpers te dienen en dat het dienen van die vrijheid zich niet verdraagt met de in de beschikking gestelde eis van een voorafgaand verlof tot vesti ging. Na wat reeds eerder naar aanlei ding van deze vestigingsbeschikking en van de beide thans besliste rechts gedingen in dit blad geschreven is, behoeft het geen betoog, dat wij zo wel aan de gevallen uitspraak als aan haar bondigheid gaarne onze instem ming betuigen. Dat neemt niet weg, dat wij een open oog hebben voor sommige be weegredenen, welke tot de beschik king geleid hebben. Op zichzelf is het uitermate redelijk en gewenst, dat bedrijven die zich met de verkoop van boeken bezig houden voldoen aan bepaalde eisen van kredietwaar digheid en, niet te vergeten, vakbe kwaamheid. Daarmee is het in de vestigingsbeschikking gekozen middel uiteraard niet goedgepraat. Doch de hoge waarde van de drukpersvrij heid geeft intussen in zekere zin een bescherming aan beunhazen, welke men op de koop toe moet nemen. Dit legt op de vakbekwame en serieuze boekhandel, voor wie de weg naar een behulpzaam ordenende, tegen branchevervaging wakende en even tueel sanerende overheid vrijwel is afgesneden, de bijzondere last om ge heel uit eigen kracht en zonder de verspreidingsvrijheid geweld aan te doen te bereiken, dat het kopende publiek deze beunhazerij juist niet op zijn boekenaankoop toe neemt! Hoezeer nu ook de erkende boek handel aanspraak mag maken op er kentelijkheid, toch rijst hier twijfel, of hij zich als groep van deze last wel op de meest vooruitstrevende en doeltreffende wijze heeft gekweten. In zijn pleidooi voor de twee ver volgde winkeliers wees de verdedi ger, mr. Pels Rijeken, op een aantal verschijnselen, welke die twijfel in de hand werken, met name de nog steeds niet weggenomen „drempel vrees" van het grote publiek in plaat sen waar de erkende boekhandel pre sent is. En, wat een ongunstiger ver schijnsel is, de al te schaarse aan wezigheid van „erkende" verkoop punten op het platteland. Wij vragen ons af of beide verschijnselen, hoe verschillend zij ook zijn, niet ver klaard moeten worden uit een onvol doende aanpassing van de erkende boekhandel aan de door het pocket boek krachtig gewijzigde afzetmoge lijkheden van het boek, dat thans binnen het bereik van een veel bre der publiek is gekomen, maar dan ook aan dat publiek tegemoet moet worden gebracht. Het opkomende verschijnsel van boeken verkopende kruideniers en tabaksdetaillisten wijst erop, dat deze laatsten een kans zien, welke de boekhandel om welke reden dan ook heeft laten liggen. Wij wil len om ons hiertoe te beperken met name de moeilijkheden voor de boekhandel op het platteland, waar hij, als zelfstandig bedrijf gevoerd, uit financiële overwegingen weinig aantrekkelijks biedt, niet minimali seren. Maar had de gedachte van een „gemengde" bedrijfsvoering, waarbij op enigerlei wijze de band met de erkende boekhandel werd vastgehou den, na de opkomst van het goed kope boek niet door de organisaties zelf krachtiger kunnen en moeten worden gestimuleerd? Inderdaad is de huidige situatie, waarin de niet- erkende boekenverkopende kruidenier en daarmee zijn leeswarenklant blijft aangewezen op een wel zeer een zijdig assortiment van niet-erkende uitgaven, uitermate onbevredigend uit een oogpunt van lectuurspreiding en van de kansen voor het erkende pocketboek. Intussen heeft de Vereniging tot Bevordering van de Belangen des Boekhandels een circulaire doen uit gaan. waarin een verantwoorde uit breiding van het aantal verkooppun ten wordt aangekondigd. Wij hopen in de thans overwogen maatregelen een meer offensieve gezindheid te kunnen begroeten, welke de sterk Uitgebreide schare van potentiële ko pers actief tegemoet treedt, en die de „defensieve" episode van de vesti- gingsbeschikking zal doen vergeten. DEN HAAG, 30 maart In het voor lopig verslag op de begroting van het Zuiderzeefonds I960 suggereren vele le den uit de Eerste Kamer de naam Noord-Oost-Polder te veranderen in .Schokkerwaard'Zy vragen hoe mi nister Korthals over zo'n verdoping denkt. Een Schokkerwaard vinden deze Ka merleden een mooie tegenhanger voor de nog in te polderen Markerwaard. De naam zou de vroegere betrekking tus sen de naam Emmeloord en die van het gebied waarvan het de hoofdplaats Vormt herstellen. Advertentie 99 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 29 maart Er is in de laatste maanden zoveel geschreven en gezegd over de vrijere loonvorming, dat minister Van Rooy en staatssecretaris Koolvink gisteren in hun antwoord aan de Senaat nauwelijks meer iets nieuws konden vertellen. De staatssecretaris noemde bü de voortzetting van het de bat over de begroting van Sociale Za ken een aantal cijfers, die hij voor een deel ook reeds in de Tweede Karner had gebruikt. Hij zei, dat 85 pet van de werknemers ónder CAO of loonre geling een verhoging hebben gekregen of spoedig zullen krijgen. Het gaat om ruim 1,1 miljoen werknemers. Er zijn bovendien nog een half miljoen ambte naren en andere functionarissen, die hun salaris direct of indirect van de overheid ontvangen (onderwijzers en leraren bv). Van de 800.000 werk nemers, die niet onder een CAO vallen, zijn evenmin als tijdens de geleide loonpolitiek eijfers beschikbaar. De staatssecretaris meent echter wel te kunnen aannemen, dat het merendeel van hen (vooral middelbaar en hoger personeel) wel een verhoging zal heb ben ontvangen. De resultaten van het loonbeleid overziende concludeerde de staats secretaris, dat de werknemers zeker geen achterstand hebben, maar dat het er naar uitziet, dat de aanwezige ruimte volledig en misschien zelfs iets meer dan dat wordt gebruikt. Geïnteresseerd wachtte men af wat minister Van Rooy zou zeggen op de opmerkingen uit de Senaat over de doorwerking van de coördinatiegedach te voor werknemers in „achtergeble ven" bedrijfstakken. De minister stel de, dat men die coördinatie niet reeds nu, na pas enkele maanden, aan de or de kan stellen. Een verhoging van de achtergebleven Ionen zal op de duur zeker noodzakelijk zijn; men kan dat echter pas doen als de kostenstijging, die van de verbeteringen het gevolg zal zijn, door prijsdalingen elders wordt gecompenseerd. De minister zei, dat hef een van de belangrijkste taken van het kabinet is te voorkomen, dat de loonsverbeteringen door prijsverhogin gen weer verloren zouden gaan. De minister gaf geen rechtstreeks antwoord op de vraag van prof. Witte- veen (WD) over noodzakelijke wijzigin gen in het loonbeleid. Hij zei alleen, dat het loonbeleid, als wezenlijk onderdeel van het nationale leven, steeds zal moe ten worden aangepast. Wel wees de be windsman de gedachte af om het loon te bepalen aan de hand van de schaar ste aan werknemers in een bepaalde bedrijfstak. Hij zei het bedenkelijk te v: den die beloning, af te laten han gen van die toevallige schaarste. Het is praktisch ook niet uitvoerbaar, zeker niet in een tijd van hoogconjunctuur. De minister acht het huidige systeem, waarbij de werknemers profiteren van de weivaart in de bedrijfstak, waaraan zij zelf hebben meegewerkt, juist. Een nota over de achtergronden van het bouwconflict is volgens minister Van Rooy niet noodzakelijk. Iedereen is over deze kwestie volledig door de pers ingelicht. De minister vond het jammer, dat de recente uitspraak van het Haagse gerechtshof over de door berekeningsclausule in lopende con tracten net te laat is gevallen om nog voor het bouwconflict effect te hebben. Zoals bekend ging het hier over een oude zaak waarin een machinefabriek tevergeefs heeft geprobeerd van de rechter een verklaring los te krijgen, dat het College van Rijksbemiddelaars niet bevoegd is het gebruik van de door berekeningsclausule te verbieden. Staatssecretaris Roolvink deelde nog mede, dat op het departement wordt gewerkt aan een concept „arbeidsvoor- waardenwet". De staatssecretarisacht deze benaming juister, want ruimer, dan de term „loonwet". Ook werd nog meegedeeld, dat er wordt gestudeerd op een noodregeling voor invaliditeits- rentetrekkers. SCHIPHOL, 29 maart Midden in de voltooiing van de film „Makkers staakt u wild geraas"' is de 39-jarige regisseur Fons Rademakers reeds be zig met de voorbereiding van een nieu we Nederlandse speelfilm. Vanmiddag vertrok hij naar Londen op weg naar Hollywood, waar 4 april de Oscars wor. den uitgereikt voor de beste films, spe lers en regisseurs. ..Dorp aan de rivier", die door Fons Rademakers is geregisseerd, is in Ame rika samen met een Italiaanse, een Duitse, een Franse en een Deense film, tot de beste vijf buitenlandse films uit geroepen door „The academy of mo tion pictures arts and sciences". 4. april zal worden uitgemaakt welke van deze vijf in de groep buitenlandse films met de Oscar-onderscheiding \yordt be kroond. Op Schiphol vertelde de heer Rade makers dat hij van plan is een of twee weken in Hollywood te blijven „om er eens goed rond te neuzen". In New York wil hij enkele theaters be zoeken maar bovendien zal hij in New Orleans de auteur Hugo Claus opzoe ken, die daar druk met het uitwerken van een scenario voor een nieuwe Ne derlandse speelfilm bezig is. Claus be vindt zich in de Verenigde Staten op uit nodiging van de Ford-foundation. In tussen werkt hij door aan het nieuwe scenario. Sovjet-Lnie De Opperste Sovjet is bijeengeroepen voor een zitting op 5 mei. De zitting werd uitgeschreven door het presidium van de Opperste Sovjet. (Tass) (Van onze parlementaire redacteur) DEN IIAAG, 30 maart Persfotogra fen die de laatste tijd veel meer vrij heid hadden gekregen om zich tijdens de debatten in de vergaderzaal van de Tweede Kamer te bewegen, hebben de ze vrijheid moeten afstaan. De griffie heeft in overleg met de voorzitter het voorheen geldende systeem weer inge voerd: alleen als er iets bijzonders is te doen kunnen de fotografen in het Kamergebouw fotograferen, maar dan moeten zij zich enige zelfbeperking op leggen. „Het gaat bepaald te ver als fo tografen een kwartier lang op een of twee meter afstand om een minister staan te draaien totdat deze iets doet, dat spectaculair genoeg is om het als snapshot in de krant te zetten", zo ver- klaarde de griffier, mr. Schepel ons Voortaan moet iedere fotograaf, die in de vergaderzaal zijn werk wil doen, eerst by iedere gelegenheid toestem ming vragen bij de griffie. Dit was tot voor kort een algemene regel. Toestem ming werd praktisch nooit geweigerd. Ook Kamerleden hebben bij de voor zitter en de griffie geklaagd, dat zij last hebben van de fotografen, die het erom te doen is een volksvertegenwoor diger juist dan te knippen als hy bezig is iets te doen, dat de krantenlezers moet amuseren. Gapen bijvoorbeeld. BELFELD, 30 maart Gisteren middag is het achtjarig zoontje van de familie Grüters bij het spelen onder de achterwielen van een zware vrachtau to geraakt. Het jongetje werd vrijwel op slag gedood. Advertentie i NOBEL - ZUIVER - TROUW AMSTERDAM, 29 maart „Voor ons staat het vast, dat indien gezamen lijk door alle betrokkenen bij de bouw nijverheid, inclusief de overheid, de schouders eronder worden gezet, zeer belangrijke bouwkostenbesparingen mogelijk zijn," dit schrijft „Het Finan cieel Dagblad" iu een artikel: „Verla ging van de bouwkosten is wel degelijk mogelijk", als antwoord op een uitlating van minister Van Aartsen in de Twee de Kamer bij de debatten over de huur verhoging: „Van de pogingen om te ko men tot een verlaging van de bouwkos ten mag u niet al te veel verwachten". Naar de overtuiging van het Finan cieel Dagblad bereikt men niets door de aannemers in de beklaagdenbank te zetten en hen te betichten, dat zij de bouwkosten hoog houden. Er is hier sprake van kortzichtigheid, aldus het blad, want er zijn zeer veel externe kos tenverhogende factoren, waarop de aannemer geen invloed kan uitoefenen. Daarnaast mag gesteld worden, dat de aannemersbedrijven intern zeer veel hebben gedaan om tot verhoging van de produktiviteit te komen. Er is alle aanleiding toe, een einde te maken aan de uitwassen van het pende len, zo gaat het artikel verder. Er wordt veel onnodig gependeld, omdat vergoeding voor reisuren de arbeiders dikwijls in staat stelt tot een aanmer kelijke verhoging van het loon te ko men. Als gevolg hiervan drukken vele tientallen miljoenen jaarlijks op de bouwkosten zonder dat daartegenover ook maar enige produktie staat. De werkgeversorganisaties alleen kunnen op dit gebied moeilijk iets bereiken. Hiervoor is in eerste instantie de me dewerking nodig van de werknemers organisaties, van de gewestelijke ar beidsbureaus en eventuele andere over heidsinstanties. Een feit is ook, dat an derzijds maar al te gemakkelijk wordt teruggevallen op de wachtgeld- en werkloosheidsuitkering. Verder wordt in het artikel onder meer aandacht besteed aan het vraag stuk van de aanbestedingsregeling. Het blad acht het noodzakelijk, dat aan het tot stand komen van een landelijke re geling zowel de overheid als de op drachtgevers alle medewerking verle nen. Er dienen algemeen erkende vaste spelregels te komen, tegen afwijking waarvan sancties moeten worden toege. past. Wanneer alle betrokkenen iu 's lands belang tot een op wederzijds vertrou wen berustende samenwerking komen, zijn belangrijke kostenbesparingen in de bouwnijverheid te verwachten. Dan zal het niet nodig zijn uit opportuniteits- overwegingen bepaalde groepen, zoals thans is geschied met de aannemers, in staat van beschuldiging te stellen. En tenslotte, zo besluit Het Financieel Dagblad, dan lopen wij niet meer de onrustbarende kans, dat pogingen in het werk worden gesteld om in vrije wilsovereenstemming gesloten contrac ten geweld aan te doen. AMSTERDAM, 30 maart Toon Her mans heeft een aantal liedjes uit zijn drie laatste shows gebundeld. Binnen kort verschijnen deze liedjes op de markt. De opbrengst van het boekje komt ten goede aan de polio-patiëntjes. (Van onze speciale verslaggever) AAN BOORD H. MS. „DRENTHE", 30 maart Door de Golf van Biscaje varen twee spookschepen: H. Ms. des troyer „Drenthe" en de Franse jager „Du Chayla". Beide oorlogsbodems werden gisteren getroffen door eeh ver schrikkelijke atoombom, die hen onmid dellijk met dichte, onheilspellende rook- sluiers omhuldeOp de overige sche pen van de omvangrijke NAVO-vloot lichtte men eerbiedig de pet by zoveel kracht en geweld om zich vervolgens onder het motto: „Hier kunnen wij echt niets meer voor doen" te wijden aan een razend snelle vlucht. Dat nauwelijks enkele zeemijlen verder zowel de „Drenthe" als de „Du Chayla" hun ou de positie weer innamen, joeg beslist niemand de stuipen op het lijf. In de grootscheepse NAVO-oefening Dawn Breeze staat men voor niets en is alles mogelijk, sterft men op het ene moment duizend en één doden en zit men het volgende ogenblik met een in tens tevreden gezicht achter een meer dan voortreffelijke rijsttafel of een bord dampende snert, nog altijd de meest gebenedijde hap van de zeeman. Meer dan eens op de vlijtig thuisva rende „Drenthe" hebben wjj omhoogge- blikt naar haar slanke mast met heel de apparatuur van radio en radar, in onze dagen de voelhorens en ogen, niet al leen voor de navigatie, maar voor de oorlogvoering ter zee wel heel in het bijzonder. Daarvan moest het komen wis ten wij, het nieuws van deze operatie, en dat is tenslotte gebeurd ook. Dins dagmorgen viel de vriendelijke mede deling binnen: „Hé daar Drenthe, je bent precies tussen uw twee schoorstenen getroffen door een atoombom". Zo iets van: Nu het beste er maar mee. Dat werd er niet byverteld, maar daar kwam het toch wel op neer. Want terwijl wij al zwaar begonnen te roken en door middel van overal op het schip aangebrachte spuiten een soort nevelgordijn om ons optrok ken „om radio-actieve delen van het dek te spoelen", keerden alle sche pen in de buurt haastig ons hun ach tersteven toe en maakten dat ze weg kwamen. Alleen de naast ons liggen de „Du Chayla" bleef, begon even la ter ook te roken en te spuiten en daar uit maakten wij dan maar op, dat de ze Franse jager een dodelijke voltref fer prefereerde boven een snelle, veel energie verspillende vlucht. Overigens had de bom ons niet ver rast. Er broeide allang iets en daarom nam onze commandant, overste J. van Dapperen, bijtijds zijn maatregelen. De bemanning, zover niet op post in de be langrijke commandocentraie of elders, trok zich terug in twee speciaal daar voor bestemde citadels, zo diep moge lijk in het schip. Deze kunnen slechts door twee ingangen bereikt worden. Die ingangen zyn tevens een soort zuive- ringsiokaal voor hen,- die van het ra dio-actief besmette bovendek komen. Door mannen in het wit wordt men met vaardige hand ontkleed en vervolgens op moederlijke wijze schoongeschrobd onder de douche. In de kledingkasten hangen costuums voor elke maat, zo dat men even later weer als een heer de citadels kan betreden, waar men aan de hand van vernuftige apparatuur pre cies weet, wanneer het besmettings gevaar aan dek is geweken. Natuurlijk gelden deze maatregelen uitsluitend voor schepen die in de buurt van een vol treffer varen; zy die een atoombom bovenop zich krijgen, zijn volmaakt kansloos. De bom die men ons had toegedacht was in omvang en kracht tweemaal zo groot als die, welke de Amerikanen destijds op Hiroshima gooiden. Wij gin gen echter toch rustig door met oefenen als een ietwat warm, maar noodzake- ploffing stortte onze stuurboorduitkjjk op de brug met een rauwe kreet te gen het dek, om even later door de dok ter en de ziekenverpleger met een ge broken been en een flinke brandwond te worden gevonden. Het kostte hem echt wel even moeite om in zijn rol te blijven, te meer daar zijn „maats" hem bij het optillen verweten, de vori ge dag zo ontzettend veel van de „bram staglopers" te hebben gegeten. De „pa tiënt" ging de moeilijke weg door smal le mansgaten, lage gangen en het zui veringslokaal naar de citadels, waar hij zijn veilige aankomst vierde niet een hem door de dokter persoonlijk ver strekte oorlam. Kistje vol depressies Inmiddels verloopt nu do oefening Dawn Breeze in alle eer en deugd. Wel iswaar raakt het houten kistje met de pressies op de brug van H. Ms. Dren the voller en voller, doordat de man nen van de verbindingsdienst de ene rode stormwaarschuwing na de andere erin stoppen, doch het weer houdt zich in tegenstelling tot het begin betrekke lijk rustig. De zee, staalblauw of van het teerste watergroen, de schuimende deining plonzend en bruisend langs boord, biedt alle gelegenheid tot oefe nen. Zelfs het zeer riskante onderdeel: laden van stookolie uit een tanker in volle zee, kon doorgaan. Het hoofdkwartier had hiervoor een fantastisch plan opgezet. 28 schepen maakten al varende een soort magi sche kring, een gesloten circuit of zo als u wilt een „drijvende schotel". In die schotel dobberden dan als crème de ia crème aan weerskanten van het vlaggeschip „Tyne" twee tankers. Net jes om de beurt mogen de schepen hun plaats in de kring verlaten en langszij van een der tankers komen om door middel van een witte slang olie te laden. Zo op het oog een hoogst een voudige opgave, maar in werkelijkheid een bijzonder moeilijk karwei, die een hoge graad van zeemanschap vereist by de twee, soms wel vyf dicht bij el kaar varende schepen. In tegenstelling tot de Engelse tan ker Tidereach die vier schepen tege lijk kan bedienen, nam de Franse „La Saone" steeds twee oorlogsbodems naast zich. Met behulp van het zo ge naamde Jackstay-systeem wordt een dunne lijn overgeschoten, waarmee de „dorstigen" steeds dikkere kabels naar zich toe trekken, tot op een ge geven moment de gummislang komt, het dikke rietje, waardoor de oor logsschepen uren lang stookolie slurp, ten, als geldt het een lekkernij van jewelste. Als een hellevaar! De „Drenthe" alleen al leste haar dorst met 178 ton van dit edele vocht en zette zich na een paar zeer begrij pelijke oprispingen schrap voor een spectaculaire nachtoefening, waarbij al le schepen zeer nauwkeurig werden ver duisterd, radio en radar moesten wor den afgezet om niet de aandacht van de vjjand te trekken en het achterwarende konvooi van vrachtschepen zo goed mo gelijk te beschermen. Dit blind navige ren is als een hellevaart voor iedere zeeman, die weet dat vele schepen voor, naast of achter hem varen en zelfs in een medogenloze ramkoers kunnen na deren, zonder dat hij het ziet Van ho gerhand was aan slechts twee scheper toestemming verleend om zo af en toe heel even de radar bij te zetten en te kijken of er misschien iets loos was. Bij deze schepen hebben vele comman danten in deze nacht van de angst hun nood geklaagd. Totdat plotseling het bevel kwam om licht te maken. Ais bij een feeëriek vuurwerk schoten de liehtraketten om hoog en verlichtten de rollende zee met een spookachtig geel schijnsel. In een oogwenk had men op de brng van de Drenthe" de situatie door en ontwaar- lijk grapje, ontleend aan de harde wer. de men een vijandelijke Engelsman op kelijkheid. Op het moment van de ont- I wat men noemt schootsafstand. De „Drenthe" attaqueerde met een voor treffelijke „crossing T", een manoeu vre, waarbij men zijn tegenstander door een scherpe zwenking een van zijn zwaarbewapende flanken toekeert. De regels van het oefenspel willen dan, dat het verraste slachtoffer zich gewon nen geeft, omdat hy by een salvo een voudig zou zyn weggevaagd. De Engelse commandant stoorde zich echter aan niets en stoof kennelijk ziels gelukkig door de beschermiinie heen ort^ ergens op de donkere oceaandeining vrachtschepen aan te vallen. Op de brug van de „Drenthe" schudde men meewarig het wijze hoofd en haalde men de schouders op. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 29 maart De minis ter van Defensie, ir. Visser, en staats secretaris Calmeyer hebben in de Twee de Kamer de keuze van de nieuwe „Starfighter" voor onze luchtmacht ver dedigd. Voorlopig worden er vijftig gekocht, waarvoor 310 miljoen zal worden betaald. Een bedrag van 110 miljoen wordt geput uit de zogenaam de „overloop-gelden", de rest wordt Bit- gesmeerd over de begrotingen van dtt jaar 76 miljoen) en volgende jaren. Bij de keuze hebben allereerst zuiver militaire motieven gegolden. De „Star fighter" is een uit voorgaande typen ontwikkeld perfect vliegtuig, aldus de minister. Als bijkomstige factor is het samenwerken in Europees verband niet van belang ontbloot. Ook Duitsland heeft tot dit toestel besloten. Er is voor een bedrag van ƒ740 miljoen aan Duit se orders te verwachten. Maar er is geen kwestie van dat tot de aankoop zou zijn besloten, omdat zich achter de schermen een belangenstrijd heeft af gespeeld. Staatssecretaris Calmeyer heeft nog een ander sprookje uit de wereld geholpen. De „Starfighter" is een zeer veilig vliegtuig en geen „man- killer" zoals is gesuggereerd. Hij acht het bedenkelijk, dat dergelijke on controleerbare verdachtmakingen zjjn rondgestrooid. De oud-staatssecretaris van Marine, vice-admiraal Moorman, heeft vooral na hetgeen omtrent de veiligheid werd verklaard, zyn aanvankelijke bezwa ren opzy gezet. Wel vroeg hij in de komende defensienota een duidelijke uiteenzetting omtrent de steeds weer opduikende overloopposten, waar een buitenstaander geen weg in weet. De communisten hebben tweemaal een poging ondernomen om de behan deling van het wetsontwerp uitgesteld te krijgen maar het liep beide malen op niets uit. (Advertentie) Si) Permitteer u het comfort van een eigen horloger. Zijn advies aan u en uw huisgenoten is een ere zaak voor hem... de vak man (hij wil u immers niet alleen graag als klant win nen, maar ook behouden). het goede Anker-horloge Ikt. .-J. Y In Joegoslavië is de tegen de staat gerichte activiteit in 1959 belangrijk toe genomen vergeleken met 1958, aldus heeft de Joegoslavische minister van binnenlandse zaken. Stefaniovic, op een bijeenkomst van een parlemen taire commissie verklaard. Hij zei dat er in 1959 in totaal 1.064 mensen, die uit het buitenland waren gekomen voor staatsviiandige handelingen, gearres teerd zijn. In 1959 werden voorts 3.452 mensen wegens ondermynende activi teit veroordeeld 50 procent meer dan in 1958. (Van onze correspondent) ULFT, 30 maart De heer A. A. M. Thuys, die „Madurodam" in Den Haag bouwde, heeft van het stadsbe stuur van München opdracht gekregen, tot het ontwerpen en leveren van een miniatuurstad. De heer Thuys heeft zyn bedryf dezer dagen van Den Haag naar Ulft overgeplaatst. 4 Is geurende herinnering A-l aan het succes van zon- dagavond staan de voor jaarsboeketten her en der ver spreid in de gezellige zolderwo ning van Jeannelotte Hertzber ger. De ruitjesramen geven uit zicht op een van de oudste volkspleinen van de goede stad Amsterdam, waar deze violiste geboren en getogen blijkt te zijn. Als dochter van een der tal loze muzikale dokters, die de wereld rijk is, verkeerde zij van haar prilste jeugd in een muzi kale sfeer. Thuis werden de mu ziek en het samenspel veelvul dig beoefend en Jeannelotte be gon op haar zevende jaar viool te spelen. Terwijl zij Montessori- onderwijs volgde men koos voor haar de M.M.S.-richting, zodoende raakte zij grondig met de vreemde talen vertrouwd bleven de middaguren vrij voor de muziekstudie. Hiermee werd het al spoedig ernst. Toen zij zestien was kwam zij, hiervoor klaargestoomd door Herman Krebbers, in de klasse van Os car Back terecht. Dat deze oude rot in de viool pedagogie iets in haar zag zegt de insiders al genoeg, en twee jaar later werd zij reeds waar dig bevonden, met de vrienden krans, een onderscheiding voor jonge kunstenaars van de vereniging Concertgebouwvnenden, „omhangen te worden. In hetzelfde jaar ging ze deel uitmaken van het Nederlands Kamerorkest, waar zij, naar eigen verklaring, van dirigent Szymon Gold berg zeer veel geleerd heeft en éénmaal met hem solistisch is opgetreden in het dubbelconcert van Bach. In het roemruchte Concours Reine Elisabeth in Brussel wist zij het als twintigjarige tot de tweede ronde te brengen. Zij had hierop ingeschreven op aanraden van Oscar Back, die het terecht voor zijn jeugdige pupil onontbeerlijk vond, reeds vroeg te leren wat er in het muziekleven te koop is en zich in velerlei muzikale situaties te leren aanpassen. Hiertoe kreeg zij opnieuw gelegenheid toen een beurs van de Franse ambassade haar in '57 ire staat stelde, een half jaar in Parijs te studeren. Naast vioollessen bij René Benedetti had zij gelegenheid, allerlei lessen aan het Conservatoire als toehoorster te volgen, o.a. de samenspelklasse van Pasquier; zij vormde een trio met een Spaanse violist en een Zwitserse altist, waarmee gecon certeerd werd in de Cité's van de Parijse studentenwijk. Zoveel mogelijk eigentijdse muziek werd op internationaal niveau uitgewisseld. In 1954 had Jeannelotte Hertzberger ondertussen haar staatsexamen M.O. gehaald, eveneens in dat jaar was er een optreden in de Amsterdamse Suite. Na een vijfjarige staat van dienst in het Ned. Kamerorkest ging zij zich voorbereiden op het behalen van de Prijs van Uitnemendheid, de hoogste onderscheiding die een Nederlands Conservatorium geven kan, welke zij zondag tijdens een openbaar examen in de Kleine Zaal van het Amsterdamse Concertgebouw cum laude verkregen heeft. Dit is zo vlot ezeqdmaar een indrukwekkende repertoire-lijst moet hiertoe aan de 'ury (plus rijksgecommitteerde) worden overhandigd. waarop cVr stWen •n technieken uit de vioolliteratuur moeten z:in nerte"envsoord<--' Vir. uoze solostukken en concerten behoren bovendien uit het boofd te v n lespeeld, „terecht", meent Jeannelotte Hertzberger, „want op die manier 'cun je je heel anders instellen en er veel meer van maken." Na het ten- samenspel bepaalt de jury het programma van het officiële examen-concert. Deze violiste bespeelt een Rogeri-viool en trad daarmee dit seizoen op tijdens een eigen kamermuziekrecital in Amsterdam en het onlangs door Jeugd en Muziek georganiseerde Jeugdconcert met medewerking van het Concertgebouworkest in de Grote Zaal. Toekomstplannen? Kamermuziek, eventueel ook wel optreden met orkest, vooral een diepgaand bestuderen van het moderne repertoire, dat zij van harte toegedaan is (zij schuwt ook de goede jazz niet), en lesgeven. Met dit laatste geeft zij de grootse Oscar Back-traditie door, die in ons land reeds zo wijd vertakt zijn goede vruchten afwerpt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 5