Weinig licht in ..bom pakketten55 zaak der België m Stelling Khroesjtsjev even kathedraal m D sim D m \\^mm ippipiipp s? Niet „Rode Hand maar „Catena achter de acties De top een gok ISWC<!k7 1 Cfee: fVr XUXST* 1 JUSTITIEEL TOPOVERLEG IN BRUSSEL In restaurant Negers moeten koffie duur betalen Vijftig maal de prijs voor blanke bezoekers Geslaagde proef met maanraket in V.S. Nasser twaalf dagen op bezoek in Indië TIJDENS BEZOEK AAN REIMS Antwerpse dievenbende opgerold WOENSDAG 30 MAART 1960 Kom naar de «Jubilerende REEDS TIENDUIZENDEN ENTHOUSIASTE BEZOEKERS Geopend van 28 maart t/m 6 april van 10-17 en 19-23 uur rnrnmtmml t/m 14 'aar f i- Van onze Brusselse corres pondent) BRUSSEL, 30 maart. In Verband met de toenemende ter roristische activiteit in België BUITENLANDSE KRONIEK „J y, heeft de minister van justitie, Merehiers, gisteren een justi tiële topconferentie bijeen geroe pen, waaraan behalve de auditeur- generaal bij het Krijgshof alle procureurs-generaal en de hoof den van de verscheidene politie diensten deelnamen. Maatregelen werden bestudeerd om de opspo ring van de daders te bespoedigen en de bevolking té beveiligen tegen nieuwe aanslagen. De Brus selse avondkrant „Le Soir" heeft op deze bijeenkomst in het kabi net van minister Merschiers vrij sceptisch gereageerd, en stelt onder meer de vraag of het Bel gische politie-apparaat wel bij machte is om actief toezicht uit te oefenen op de talrijke ver dachte vreemdelingen die België meer en meer als een verlengstuk van het Algerijnse slagveld gaan beschouwen. Meer dan eens, aldus „Le Soir", is beweerd dat onze veiligheidsdiensten ontoereikend zijn om hun steeds zwaarder wordende taak behoorlijk te ver vullen en, naar men in bevoegde kringen erkent, zouden sommige diensten in werkelijkheid slechts op papier bestaan. Een grondige reorganisatie van de Belgische veiligheid is daarom noodzake lijk, want, aldus schrijft „Le Soir", het is onduldbaar dat terroristi sche organisaties misbruik maken van de gastvrijheid die België steeds voor vreemdelingen heeft betoond. Op de fiets... fijne vacantie (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 29 maart. Premier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie heeft gistermorgen Dijon verlaten zonder, zoals men weet, de enige op zijn program voorziene ont moeting te hebben gehad met een man van de Kerk, overigens for meel in diens wereldlijke hoeda nigheid van burgemeester, de kanunnik Kir. De Franse pers stelt vrij algemeen vast dat de Rus deze teleurstelling, veroor zaakt door wat hjj zou hebben kunnen uitleggen als een aanzien lijke onhoffelijkheid, alles bij elkaar met veel tact heeft ver werkt. Men weet evenwel wat de achtergrond is van dit vervallen van de ontmoeting tussen Khroesjtsjev en Kir, en gezien tegen deze achtergrond, kunnen problemen van „hoffelijk" of „niet hoffelijk" nogal futiel lijken. Van ernstiger aard is dat het kanunnik Kir door de kerkelijke overheid opgelegd verbod om zijn burgemeesterlijke ambtsverplich tingen na te komen, kan doen spreken van inmenging van de Kerk op het gebied van de staat, waar tussen Kerk en staat in Frankrijk nog het regime van „Scheiding" van kracht is. Orde en wanorde Op wacht voor de Zuidafrikaanse ambassade Ceen jeep met loeiende sirene, maar uiterste discretie Extra werk voor de Haagse politie VJ Chirurg uit de lucht Even voor de lunch naar Madrid Cadeau voor pa Studentencabaret Hup Sparta! (Advertentie) HUISHOUDBEURS terende Huishoudscands^Cw6" cf63"*'' «OSchiJ van 30.000 heibloemen*mSL °7 Ientefl°« Verwarming Grof. r°,w •Interiei»rkunstl m.V Sp°"' Verkeer' Toerismèt Mode,boi>* I 11 oen de Britse premier Macmillan begin vorig ;iaar naar Moskou ging om er met Khroesjtsjev te praten, 'iet h;j nadrukkelijk weten, dat hij niet 'het de Russische premier kwam on derhandelen, maar dat zijn reis slechts Jen „verkenning" was. Toen vervolgens Jb september vorig jaar Eisenhower khroesjtsjev in Amerika ontving, ver •Jlaarde ook de Amerikaanse presi dent, dat hij geen onderhandelingen wil- Je voeren, eu dat het gesprek te Camp Oavid slechts een „informele ontmoe dig" zou zijn. Zowel de Brits-Russische fils de Amerikaans-Russische ontmoe ting aan de top van 1959 vormden het ^oorspel van de viermogendhedencon- 'erentie die dit jaar zal worden gehou den. Tot dat voorspel moet ook gere gend worden de „topconferentie" van de Grote Twee van het Europese con fident, waarmee Khroesjtsjevs „tour de France" op het einde van deze week Je Rambouillet zal worden afgesloten, fi»rwijl tenslotte de ontmoeting van Eisenhower en Macmillan te Camp havid als een hoogst belangrijk deel van de voorbereidingen gezien kan wor. den. De bijeenkomst van de Grote Vier die op 16 mei te Parijs begint, zal het sluitstuk moeten vormen van de reeks "ecente bilaterale gesprekken der rege ringsleiders. /T aar nu heeft de Amerikaanse ml- ]V| nister van Buitenlandse Zaken, Herter, medegedeeld, dat zelfs fie komende ontmoeting van Eisenhower, khroesjtsjev, Maomillan en De Gaulle h de Franse hoofdstad een „informeel Wakter" zal hebben. In de senaats commissie voor Buitenlandse Betrekkin gen is Herter dezer dagen gevraagd, of Eisenhower geen senatoren zou moeten meenemen naar Parijs. Als de presi dent immers een verdrag zou sluiten, Sou hij dit verdrag daarna aan de se naat ter goedkeuring moeten voorleg gen. Maar Herter antwoordde, dat hij betwijfelde, of er op de topconferentie fihjg akkoord zou kunnen worden geslo ten. Hij wees op het feit, dat er geen Agenda was opgesteld voor de ontmoe ting van de Grote Vier, al veronderstel de hij, dat de kwesties Berlijn, Duitsland en ontwapening zouden worden be sproken. Toen een lid va nde senaats commissie. daarop de vraag stelde of het niet beter geweest was, ais de partijen zich te voren een helder denkbeeld hadden gevormd over de te behandelen onder werpen, liet Herter zich ontvallen „It's d gamble". (Het is een gok). Een paar dagen later nam de minister, op een dersconferentie, deze uitlating terug, :n* gaf hij toe, dat hij beter had kunnen j®ggen, dat het resultaat van de topcon ferentie niet te voorspellen was. Maar Tussen had de ,,Secretary of State" ffich maar duidelijk laten blijken, dat fiet Westen onvoldoende voorbereid is dt> de komende confrontatie met de iei- "fir van het communistische blok. Uit rfin uitlatingen bleek ook, dat Amerika J'ch niet veel voorstelt van de topconfe rentie. Nu is het inderdaad goed dat fi'j het grote publiek niet te hoog ge hemde verwachtingen worden gescha- VVUiUCH gCÖCl 1 ei- fieb, omdat de desillusie anders gevaar- She consequenties zou kunnen hebben. War men krijgt de indruk dat de stem ming waarin Eisenhower naar de top referentie gaat, onvoldoende vastbe ten en bezield is. [p isenhower is door Engeland naar •TL de topconferentie gedreven. Mac- millan heeft al meer dan een jtr geleden voor een ontmoeting van je Grote Vier gepleit, maar de Ameri- fitnse president voelde er niets yoor ;°Hing de Russen hun „ultimatum,, in- We West-Berlijn niet hadden ingetrok ken. Toen Khroesjtsjev in het gesprek Set Eisenhower te Camp David het [fitimatieve karakter ontnam aan "Ussische eisen met betrekking de est-Berlijn, kon de Amerikaanse presi dent niet langer weigeren deel te nemen dan een topconferentie. Maar het is Weidelijk, dat het enthousiasme waar de Eisenhower straks naar Parijs zal dfian niet veel groter zal zijn dan dat Waarmee hij vijf jaar geleden naar de eneefse topconferentie vertrok. Eisenhowers gereserveerdheid kan 'flrvv. innnrlon ïiif V»q+ °or een deel verklaard worden uit het residentsverkie- fiit, dat er in Amerika .firlammende werking te hebben op de udL ei m /vinei iaa p ','bgen voor de deur staan. De verkie- i, 'gseampagne pleegt een min Qf meer .'tvoerende Ut: macht. Als Eisenhower g'laks met Khroesjtsjev gaat onderhan- U]e'n, weet hij niet wat de opvattingen a'Hen zijn van de Amerikaanse presi- die na januari volgend jaar even- Wele afspraken tussen Oost en West in raktijk zal moeten brengen. De binnen- s.bdse oppositie tegen de regering v'senhower wint de laatste tijd aan jrtht, naarmate de conventies en de Aarop volgende finale van de wedloop l/ar het Witte Huis dichterbij komen. vet is voor Amerika geen gunstig jaar een topconferentie. Als het aan de U-ilten gelegen had, was de ontmoeting Un de Grote Vier overigens ai in 1959 ®houden. v Ret is alsof Herter en Eisenhower Uben, dat Khroesjtsjev op de komende ^conferentie niet op grote beslissingen U' aandringen. Wat Amerika betreft, fiten de beslissende onderhandelingen U°eten wachten tot 1961, ais de nieuwe Resident die het dan weer vier jaar u°r het zeggen heeft in functiè is ipreden. De viermogendhedenconferen iaS-er en Khroesjtsjev te Moskou in juni V" in mei en het gesprek tussen Eisen- ^iwi iüBiÉBaiaiiÉHa (Uifien dan de basis kunnen leggen voor Rhitiöve besluiten volgend jaar. In een correspondentie over het on derzoek naar de zaak der twee „bom- pakketten", schrijft dezelfde krant dat wellicht de verantwoordelijkheid kan worden toegeschreven aan de z.g. „Rode Hand". Volgens „Le Soir" is het vermoeden sterk, dat „Rode Hand" in werkelijkheid niet bestaat. De aan slagen zouden het werk zjjn van de min der bekende geheime Franse organisatie „Catena" „Ketting". „Catena" zot» in 1945 in Duitsland zijn opgericht door een groep officieren van het Franse bezettingsleger. Aanvankelijk bleef hun zending ertoe beperkt het leger te gen communistische cellepbouw te be schermen. Nadien zijn actieterrein en doden echter uitgebreid en op dit ogen blik zou de organisatie het op zich heb ben genomen de hele Franse politieke wereld te bevrijden van „verraders en opportunisten in cjienst van Moskou". In tegenstelling met hetgeen men ver- ondersteilen kon, zou de centrale van de ze organisatie zich niet in Frankrijk maar wel te Bonn bevinden. De „onthullingen" over de organisa tie van „Catena" waarvan het be staan reeds door het Franse boek „Se crets d'Etat" aan het Peilt is gebracht, schijnen inmiddels niet van aard het onderzoek in België erg voorqlt te kun nen helpen. Het enige wezenlijke ver schil tussen „Rode Hand" en „Catena" HOUSTON, 30 maart (Reuter) Vier negers die in een restaurant te Houston in de Amepikaanse staat Te xas een kopje koffie hadden gedron ken, zijn gisteren beschuldigd van „het verstoren van de vrede", omdat zij ge weigerd hadden vijftig maai de normale prijs voor hun koffie te betalen. De vier negers zaten maandagavond rustig van hun koffie 1e genieten toen er een dienster bij hen kwam en hun het „spe ciale menu voor negers" van het res taurant liet zien. De negers dronken zwijgend hun koffie op en weigerden daarna die hoge prijs te betalen. De dienster belde toen de politie op. De eigenaar van het restaurant zei later dat negers bij hem konden eten en drin ken wat zij wilden, maar dat zij hier voor „dik" moesten betalen. In Tracey in Californië zijn maandag negers en blanken met elkaar slaags ge raakt bij een basketballwedstrijd. Ne gen jongens werden zodanig toegetakeld dat zü naar het ziekenhuis gebracht moesten worden. WASHINGTON, 30 maart (UPI) De Amerikaanse raketdeskundige dr. Wern- her von Braun heeft gisteren meege- qeeld dat de Verenigde Staten hun eer ste laneeerproef op de grond van de „Saturnus"-pianeten, met succes heb ben voltooid. De proef werd genomen in het Geor ge C. Marshall ruimtecentrum jn Hunts- ville, in de staat Alabama. De in Duits land geboren raketdeskundige, die di recteur van dit centrum is, toonde eeri korte kleurenfilm van de eerste sta tische proef met de „Saturnus". De film toonde twee van de acht stuwings organen van de raket in werking op een proefstellage. NIEUW BELHI, 30 maart (U.P.I.) President Nasser van de Verenigde Ara bische Republiek is gisteren in Indië aangekomen voor een bezoek van twaalf dagen. Hij werd op het vliegveld verwel komd door president Radjendra Prasad en premier Nehroe. Meer dan100.000 mensen stonden langs de weg van het vliegveld naar de stad. ligt hierin, dat de eerste, naar men tot dusver aannam, een burgerlijke organi satie van rechtse extremistische vrij schutters is, terwijl de tweede in het milieu van Franse officieren moet worden gelocaliseerd. Voor de recher che is het operatieterrein daarmee wel duidelijk afgebakend, maar of het in dit geval wel een ernstig voordeel is, kan men sterk betwijfelen. Het pessimisme van de Belgische vei ligheidsdiensten om spoedig helderheid te brengen in de zaak der „bompakket- ten verbaast dan ook niemand. Te Luik, waar een der „bompakketten" de dood van de links-georiënteerdt hoogleraar Laperches ten gevolge had, schijnt het onderzoek op een dood punt te zijn be land. De huiszoeking bij de journalist Jolly, wiens connecties met Franse rechtse extremisten voor niemand een geheim zijn, heeft niets opgeleverd. De journalist bevond zich op het ogenblik van de aanslag in Spanje. (Advertentie) ngezonde beweging In zo'n laatste forensen trein kun je nog wel eens aardige en karakteristieke mensen ontmoeten. Gister avond bijvoorbeeld trad een grijs-gelokte heer de coupé binnen, roepende: „En de stelling van Pythagoras gaat nooit verloren". Ik moet U zeggen dat die mededeling mij enigszins overrompelde. Ajax gaat nooit verloren. Goed. Maar de stelling van Pythagoras, daar zat ik ineens een beetje mee in. Daar had il niet zo gauw op gerekend. „Het quadraat van de schuine zijde van een rechthoekige driehoek is gelijk aan de som van de quadraten van de -echthoekszijden", wel, dat is iets wat mij nooit zo heeft aangegrepen, zelfs niet al vereenvou digde men het tot de formule CB2=: AB2+AC2. Het zei .n- zo weinig. Ik gelóófde het wel, maar ik ging niet op getogen naar huis. Die man echter was er kennelijk doör begeesterd. Nu was tat bij nader in zien ook wel te verklaren. Want na enig praten bleek hij een typische zoe ker te wezen. Hij zocht vastigheid in dit leven, niet echter, dan nadat zijn vrouw hem verlaten, en zijn beste vriend hem verraden had. Ook was zijn scooter gestolen en wilde zijn baas hem geen voorschot geven. En onder die verdrietige omstandigheden was er voor hem tenslotte nog maar één man overeind gebleven: Pythagoras; en maar één zekerheid: CB2=AB2+AC2. Ik wilde die man zeggen, dat het maar weinig was. Maar mag je een mens zijn laatste zekerheid ontnemen, zonder er een andere tegenover te stellen? En wie of wat zet men zo gauw tegenover Pythagoras en zijn stelling? Einstein soms? Of Ajax? Ik voelde nog het meest voor Ajax; mqar hoe kon ik we ten of die getroffen man niet soms een aanhanger van Blauw Wit was? En ik beperkte mij dus tot een ge past meeleven en verliet min of meer verdrietig gestemd de trein. Onderweg naar huis zat ik vol opbouwende be spiegelingen over leer en leven en zelfs over ietter en geest. En, zo vroeg ik mij in stilte ietwat nijdig af, wat garan deert meer menselijk geluk: berede neerd geloof in de stelling van Pytha goras of onberedeneerde trouw aan Ajax, zelfs al degradeert die club naar de zesde klasse? Enfin, toen ik, thuis gekomen mijn jas aan de kapstok hing, kwam mijn vrouw mij ai tegemoet. „En toch", zei ik „en toch gaat Ajax nooit verloren". Zij ging onmiddellijk op mijn scherts in en vroeg spottenderwijs: „Hoe kom jij ineens aan die verheven stelling?" Middels tussenpersonen heeft niette min een geschenkenuitwisseling tussen de Sovjet-leider en de kanunnik-burge meester plaats g had, een Bourgondi sche bokaal van Kir voor Khroesjtsjev en een schilderij met „Gezicht op Sta lingrad" voor Kir. Khroesjtsjevs enige bezoek aan een bedehuis is echter niet komen te ver vallen. Te Reims heeft hij gisterenmid dag de beroemde kathedraal bezichtigd waar in het verleden zoveel koningen van Frankrijk werden „gezalfd". Hij heeft de kerk echter bezichtigd in haai- hoedanigheid van „nationaal histo risch monument". De avond tevoren -ad de geestelijkheid het Allerheiligste uit de bovenkerk naar de crypte ge bracht, die Khr< jtsjev niet zou betre den. En de godslamp was gedoofd. De kathedraajl was gistermorgen voor kerk gangers en ubliek gesloten gebleven en de eredienst werd, na Khroesjtsjevs bezoek, eerst hervat in de loop van de avond met het opdragen van een H. Mis door de plebaan. Khroesjtsjevs bezichtiging van het in wendige van het kerkgebouw duurde in totaal zeven minuten. H(j was verge- ANTWERPEN, 30 maart De Ant werpse politie heeft gisteren een die venbende opgerold, die de afgelopen maanden voor vele miljoenen francs aan de meest uiteenlopende goederen uit de opslagplaatsen in de Antwerpse haven heeft ontvreemd. Een twintigtal daders en helers zijn gearresteerd. Een grote partij radio-ontvangers, horloges en elektrische apparaten kon in beslag worden genomen. Ook werd een party rekenmachines achterhaald, waarvan de waarde ƒ2.600,- per stuk is. zeld van minister van staat, Jacquinot, die hem vanaf Dijon tot officieel rege- ringsgeleide dient en de uitleg werd ge geven door een architect. De indruk was dat Khroesjtsjev niet erg geïnte resseerd was. Zoals men ziet; Ook het weken geleden verspreide bericht, als zou in de kathedraal van Reims de aartsbisschop pf diens coadjutor ter be groeting van Khroesjtsjev wel aanwezig zjjn is door de feiten gelogenstraft. Het tegendeel zou natuurlijk uitermate op zienbarend zijn geweest. Na de bezichtiging heeft Khroesj tsjev zich in gezelschap laten fo tograferen voor het hoofdportaal, vlak voor het beroemde gerestaureerde beeld van de glimlachende engel, be kend als „de glimlach van Reims". Ook Khroesjtsjev glimlachte, maar het was niet dezelfde glimlach. Voorafgaand aan deze bezichtiging had Khroesjtsjev aangezeten aan een middagmaal hem ter ere aangericht op het stadhuis. En by die gelegenheid heeft hij al die waarnemers ernstig ge schokt die er zich reeds mee geluk ge wenst hadden dat Khroesjtsjev zich tot dusverre op zijn ronde van Frankrijk zo klaarblijkelijk alleen maar aange naam had willen voordoen; joviaal, goedmoedig, goedlachs, meegaand, vol verve en vol spreekwoorden, „gevaar lijke" onderwerpen terzijde latend. In de loop van de voormiddag had hij de soldatenkerkhoven bezocht van Verdun en Douaumont, waar 600.000 gesneuvel den in de slag om Verdun (tijdens de eerste wereldoorlog) hun laatste rust plaats hebben. Men had verwacht dat hij dit bezoek zou aangrijpen voor het afleveren van zijn meest nadrukkelijke en uitvoerige waarschuwing tegen „het Duitse gevaar". Er kwamen ternau wernood enige woorden over zijn lippen en de Franse medebezoekers vonden hem zeer waardig en zelfs ingetogen. Een luidruchtige samenscholing van plaatselijke communisten gebaarde hij te zwijgen. Maar Khroesjtsjev had zijn vertoog alleen maar achter gehouden totdat hij in Reims zou zijn. En daar heeft hij in een lange grotendeels geïmpro viseerde tafelrede over het Duitse Ge vaar uitgepakt, bijzonder „harts tochtelijk" naar men aanduidt. Zich ervoor verontschuldigend dat hij geen diplomaat was, het leven begonnen zijnde als een jongen van de straat en dat hij dus onomwon den een kat slechts een kat kon noe men. Hij kwam gevaarlijk dicht in de buurt van een „diplomatiek incident" toen hij minister Jacquinot die naar aanleiding van Verdun en Douaumont gesproken had van „de aanvallers" ongeveer in deze voege toevoegde. „Als men U hoort spreken kan men er niet uit wijs worden of de Duitsers nu in Frankrijk zijn gekomen als genodigden dan wel als overweldigers. Het gehele vertoog menen waarnemers te kunnen uitleg gen als een aanbod van Khroesjtsjev tot het opnieuw aangaan van het Frans- Russisch verbond tegen een herleving van het Duitse gevaar. Waarbij hij te vens te kennen heeft gegeven dat dit aanbod niet zal worden herhaald. „Wij willen Uw vrienden zijn, aldus Khroesj tsjev, maar een vriendschap kan men niet opleggen". Men stelt tevens vast dat „hoe hartstochtelijk ook", Khroesj tsjevs rede voor wat de vorm betreft toch beheerst f. Men voelde even wel dat de idylle, waarop tot dan toe Khroesjtsjevs toer door Frankrijk had geleken enigermate was verstoord. Zo als gezegd had na dit bewogen banket de bezichtiging plaats van de kathe draal. In de champagnekelders van Epernay, die het volgende programpunt warqp, werd de ontspannen atmosfeer weer goeddeels teruggevonden. Als onlusten in een vreemd land de gemoederen van Nederlan ders in beweging brengen, dan betekent dit in de meeste gevallen ex tra werk voor de Haagse politie. Om uiting te geven aan zijn misnoegen over wat er in een bepaald land ge beurt, wil men namelijk nogal eens de ambassade, het gezantschap of consulaat van het betrokken land be kladden met kernachtige leuzen. Aan gezien de meeste landen hun verte genwoordiger in Den Haag hebben is het bijna altijd de politie van deze siad, die bij deze demonstraties van antipathie wordt betrokken. Moeilijk heden in Indonesië. Hongarije en nu Zuid-Afrika bezorgden menig Haagse politieman eon aantal uren „posten" voor de betreffende amhassade of le gatie, die belaagd of beklad werd. De gemeente-politie is belast met het toe zicht op de ambassades en gezant schappen. Zowel het gebouw als de tuin er om heen wordt beschouwd als buitenlands grondgebied en is dus ta boe voor de dienaren van Hermandad. Het gebeurt echter wel eens, dat zij toch binnen de hekken of in het ge bouw komen, maar dat is dan alleen op uitdrukkelijk verzoek van de am bassadeur of gezant. Zo werd in 1950 de concierge van de Hongaarse lega tie met behulp van de sterke arm de deur uitgezet, omdat hij niet geheel zuiver op de communistische graat was en dus door de gezant als on gewenste gast werd beschouwd. De gevallen, waarin assistentie moet worden verleend aan een vertegen woordiger van een buitenlandse mo gendheid worden altijd zo discreet mo gelijk behandeld. Geen jeep met lei- énde sirene, maar een inspecteur, in dien nodig vergezeld door enige agen ten, die zich naar de bewuste ambas sade begeeft. De inspecteur gaat voor namelijk mee om de taalmoeilijkhe den te overbruggen. De politie is altijd uiterst schaars in haar mededelin gen over dergelijke assistenties. Ook nu er posten staan voor de Zuidafri- kaanse ambassade wil men geen in lichtingen verstrekken, benauwd als men is om op de vingers te worden getikt door de ambassadeur. Ambassades en gezantschappen ge ven de Haagse politie niet alleen werk bij legale en illegale demonstraties, maar ook als er recepties worden ge houden. Er moet altijd een aantal agenten aanwezig zijn om het af en aanrijden van de wagens van het Corps Diplomatique (en dat zijn er nogal wat) te regelen. Deze bijzondere opdrachten maken het de Haagse politie, die toch al met een tekort aan personeel te kampen heeft, niet gemakkelijk. De statistische dag, die de Vereni ging voor Statistiek dinsdag in het Kurhaus /te Scheveningen hield, had als verwarrend onderwerp; orde en wanorde. Die wanorde werd door de eerse spreker, prof. dr. H. Freudenthal, hoogleraar in de wiskun de aan de rijksuniversiteit te Utrecht, direct al aangetoond door op de zet fouten in het programma te wijzen. De lezing van deze wiskundige be stond duidelijk uit twee delenuit voor een leek gecompliceerde formu les en uit voor eenieder begrijpelijke grapjes. Die formules over de orde en wanorde van cijferreeksen zullen wij laten voor wat ze zijn. De zet machines die deze in het lood moe ten gieten zouden bij ai die vreemde tekens te kort schieten. Doelende op de kleine schrijfborden die hem voor zijn lange cijferreeksen ter' beschikking stonden zei pro£. Freu denthal dat hij opgemerkt had dat de omvang van deze borden altijd om gekeerd evenredig is met de opper vlakte van de zaal. En de Kurzaal is vrij groot. Daarna schreef de wis kundige heel ernstig een lang getal op dat, zoals hij zei, toch niet zo wan- illlilllllllllllllllKIUIIIIIHIIIUItlllllillllHinnHilllItllllttlHHIIIIIItllIllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHItlll ordelijk was als het er uit zagï „De eerste zes cijfers vormen mijn giro nummer. de laatste vier mijn onkosten van vandaag. De penningmeester kan er kennis van nemen". Ook gaf hij een lesje in efficiency? „Als men mij vraagt een lezing te houden geef ik altijd een stuk of zes onderwerpen op, waaruit men dan een keuze kan doen. Welke men ook neemt, ik houd altijd dezelfde lezing." Een zeer be grijpelijk staaltje uit de praktijk van de orde in cijferreeksen was de lijst van ontvangsten over een jaar van een winkelbedrijf, die hij noemde, en die de belasting ging onderzoeken. Van al die getallen eindigde er geen enkel op een zeven, en dat maakt het vrijwel zeker dat deze getallen gefin geerd waren. In een sectievergadering van gistermiddag sprak dr. O. ten Have over orde en wanorde in de statistiek. Als wanorde beschouwde hij bijvoor beeld die statistieken die naar zijn mening van geen nut zijn, zoals pu- blikatie van het aantal urinoirs in een stad, van de totale lengte van de brandweerslangen van de plaatselijke brandweer, of van het totaal aantal uren besteed aan het ruimen van sneeuw. De statistiek moet een ver binding hebben met de praktijk. Haar primaire taak in deze tijd is het be hulpzaam te zijn bij het planmatig handelen, aldus dr. Ten Have. Onze zakagenda vermeldde voor 29 maart: lunch in Madrid. Even lakoniek als de uitnodiging van de KLM was geweest, die in klei ne letters bij de uitnodiging had ver meld: „voor het vervoer wordt per KLM DC-8, de „Albert Plesman" zorg gedragen." Hadden wij een dag boek, dan zouden wij nu invullen: ver trek Schiphol 11.25, aankomst Madrid 13.50, lunch in Corral de ia Moreria, vertrek Madrid 18.05 en aankomst Schiphol 19.55. De lunch was voortreffelijk en werd opgeluisterd door Andalusische fla menco-dansen, die de stemming hoog opvoerden. Vanavond, woensdag dus, zou de Nederlandse televisie daar fragmenten van vertonen. Zo heb ben wij tpch een Spaans smaakje in de mond gekregen, ai was lekker ook hier maar een vinger lang. Van Ma drid hebben wij datgene te zien ge kregen, wat men uit een autobus van en naar het vliegveld te zien kan krijgen. Maar wij waren er niet voor sightseeing. Wij deden aan iets heel anders, aan de reiskunde. De KLM had de eerste demonstra tievlucht van haar nieuwe straal vliegtuig opzettelijk in een zo eng tijdschema geperst, om alle nadruk te leggen op de tijdwinst,' die de ge bruiker van dit allermodernste ver voersmiddel kan maken. Meer dan honderd persvertegenwoordigers, te zamen opkomend voor 280 bladen in binnen- en buitenland, waren haar gast. Als studenten in de reiskunde. Wat, geeft het nu voor een gevoel met zulk een enorm straalvliegtuig te rei zen? Onze luchtvaartredacteur heeft u reeds bericht, dat de DC-8 reusachtig is van afmetingen, goede vliegkwali- teiten bezit en veilige motoren. Uw verslaggever van deze vlucht kan op geen technische deskundigheid bo gen, alleen op een toch wel aanzien lijk aantal vliegkilometers als passa- woord op krijgt. Het antwoord ig im mers op twee manieren te geven. De eerste in de geest van: de oorlog is een groots, heroïsch gebeuren. Dat is niet de goede manier. Het goede ant woord laat de oorlog zien als de af schuwelijke ramp die hij is, ook ai gedragen vele namelozen er zieh helfhaftig in. In de laatste zin heeft hij willen noteren hoe hij persoonlijk de oorlogsgebeurtenissen bij Arnhem ondergaan heeft. Daarvoor koos hij de schuilnaam Daniel Paul. e Engelse chirurg A. W. Lip- mann Kessel is, weldra vijftien jaar geleden, bij Arnhem ge dropt als chirurg bij de eerste Engel se luchtlandingsdivisie. Hij is nu in Nederland om daar enkele lezingen over te houden. Ook heeft hij er een boek over geschreven, dat een jaar ge leden in Engeland, en nu hier in Ne derlandse vertaling verschenen is. „Een chirurg valt uit de lucht". Waarom is hij eerst na zoveel jaren tot het opschrijven van zijn belevenis sen gekomen? Omdat er, zegt hij, een nieuwe generatie opgegroeid is. die er vragen over stelt, en omdat het be langrijk is, dat zij er het goede ant- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiuiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimiiiiiiiimii Zo ziet gewoonlijk het interieur van een DC-8 er uit: comfortabel en gezellig. gier. Zijn voornaamste gewaarwor ding was, dat het. hem tijdens de reis zoveel mpeite kostte zichzelf enige sensatie aan te praten. Wanneer hij zich goed bewust maakte, dat Madrid 1700 km ver weg ligt en dat hij bezig was twee keer die afstand in telkens ongeveer twee uur af te leggen, ja, dan was dit dagprogramma eigenlijk wel verbazingwekkend. Maar onder weg gaf de reis eigenlijk geen andere sensatie dan het milde genoegen eens een rustig dagje uit te zijn. De afgelegde afstand wordt de pas sagier zeker niet ingeprent door de vermoeienissen van de reis. Ook heeft men evenmin als in de „conventione le" vliegtuigen zoals de DC-6. de DC-7 of de Lockheed Constellation enige sensatie van snelheid. Wij wa ren erg benieuwd of het vliegen in een straalvliegtuig nu heel anders zou zijn en waren een beetje teleurgesteld, omdat wij moesten bekennen: héél an ders is het niet. Men vliegt wat ho ger, ligt dus nóg wat vaster, het ge luid is meer zoevend dan brommend en vermoeit daarom minder, terwijl op langere trajecten de afwezigheid van de trillingen van de propellermo toren een aanzienlijk verschil in de vermoeidheid te weeg moet brengen. Vermoedelijk omdat uw verslaggever zich in conventionele vliegtuigen ook al steeds op zijn gemak heeft ge voeld, kon hij het verschil, hoewel merkbaar, toch niet hemelsbreed vin den. Het grote voordeel van het straal vliegtuig is de snelheid, m.a.w. het uur van aankomst. Voor wie dit van belang is, kan de hogere vervoersprijs van het straalvliegtuig gemotiveerd zijn. Er zullen voor de conventionele typen voorlopig nog wel tevreden liefhebbers overblijven. Een heel goede noot: wij mochten eindelijk sigaren roken. De voortref felijke verzorging van de KLM heeft hiermede wel de volmaaktheid be reikt. e volgende geschiedenis hoorden wij als waar vertellen op de eerste Zuidhollandse Verkeers- dag in Gouda. Een man had op zijn tachtigste verjaardag van de kinde ren een bromfiets cadeau gekregen. De dag zelf ging hij daarmee een ritje maken, maar hij kwam al gauw door een ongeval, dat hij veroorzaak te, op het politiebureau terecht. De mannen van de wet waren nogal verbaasd, dat de bejaarde man nog op een bromfiets reed en brachten hem het gevaar daarvan onder het oog. Zij dachten, dat zij het in Keu len hoorden donderen, toen hij ver telde de bromfiets die dag te hebben gekregen, omdat hij tachtig jaar was geworden. De politie vroeg de kinderen hoe* zij er in 's hemels naam toe waren ge komen hun oude vader zo iets ca deau te doen. „Och", klonk het antwoord, „vader hoort niet meer zo goed, aan een ra dio had hij dus niet veel. Zijn gezicht is ook zo best niet meer, zodat een te levisie al evenmin iets voor pa was. Toen besloten we maar hem een bromfiets te geven." De medische studentenfaculteit in Utrecht heeft een uitstekend plan bedacht om in het kader van het Yluchtelingenjaar 1960 een eigen büdrage te geven tot leniging van de nood der verdrevenen. Het ligt voor de hand, dat hun gedachten daar bij het eerst uitgaan naar jonge men sen, met wie zij zich verbonden voe len, studenten, die uit hun vaderland zijn verjaagd en door het Utrechts As.vlfonds geholpen worden om elders hun opleiding te voltooien. Daarvoor organiseren zij donderdag 31 maart in Tivoii een cabaretavond, waaraan Hongaren, die 70 pet. van het totaal aantal gevluchte studenten uitmaken, meewerken. In het Jaarbeursgebouw zijn Hongaarse en Nederlandse stu denten onder leiding van een 70-jari- ge Hongaar bezig met de vervaar diging van een wandschildering van 30 bij 4 meter, welke als achtergrond moet dienen voor de uit te voeren muziek, zang en dans. Tot de exe cutanten zullen behoren het Utrechts Studenten Cabaret, het Mexicaans trio Los Rnisenores, Jules De Corte, het Leidseplein Cabaret, het zigeuneror kest Tzigane en de Surinaamse stu dentenband Los Ceresianos. Tussen de verschillende nummers door wor den muzikale intermezzo's gegeven en is er gelegenheid tot dansen. insdag en vandaag vertrokken li uit Rotterdam honderden Sparta-supporters voor de wedstrijd tegen Glasgow Rangers die vanavond in Londen wordt gespeeld. De sportliefhebbers staken hun sympa thie niet onder stoelen of banken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 7