Stijgende belangstelling voor OORLOGSJAREN Vlaardingen krijgt Nationaal Visserjj museum Huren omhoog f Prijzen Sinaasappelsap^ 79 Rozebotteljam nu 95 Sardines Portugese per blik NU 57 Choc.tabletten 3" nu 69 Zand- koekjes 59 Gekookte worst nu 65 Tomatenpuree Sblikjes NU 49 Bruine bonen Witte bonen - rib 100 gram NU Katjesdrop 100 gram NU Fijne snijworst 38 Zoute pinda's ünu55 bij elk pakje Ghoba tan 58 cf, REEP GRATIS maakt u het leven goedkoper I Omvangrijke voorzieningen voor verkeer bij bevolkings toeneming Tekort aan expositie-materiaal i V t «w En hier zijn de andere 60 prijsverlagingen Zuidhollandse verkeersdag TAL VAN UITGAVEN OP KOMST Economisch perspectief voor Suriname zeer bemoedigend Kempkes Meubelen verwacht goed jaar ANTI-JOODSE HETZE Na N.S.B.-jour naai Familieberichten uit andere bladen op televisie Eerst de nieuwe Soepballetjes !£ik ±ks 55 Prima slaolie grote fles 98 Rundvet beker 500 gram 47 een zware butterscotch Goudmerk vol-aromatisch 168 Groenmerk mild-geurig 140 Roodmerk mild-krachtig 140 Paarsmerk pittige koffie 120 Vismarkt IN S C—N D C WOENSDAG 30 MAART 1960 PAGINA RASPA per 6 x geconcentreerd per stuk 250 gram j)P]Eerst tveiföd* ik VNvroutv i »Ler\ ervaren Maar "am NU Blikgroenlen - nü goedkoop! Spinazie Appelmoes 68 Sperziebonen 3/4 bnk 77 Soepgroenten 2 blikjes 45 Hele augurkjes zoet2upu0rt 57 Gebraden gehakt Fijne Vleeswaren - inderdaad fijn! Gelderse ham 100g ram 38 Boerernetworstioogram 38 Ontbijtspek^ 100 gram 37 Saksische leverworst 100 gr. 37 Boterhamworst 2oo gram 43 Voor de variatie: grutterskost! Macaroni eiieboogjes 250 gr. 20 Geld.rookworst?st Koffie huishoud pak 250 gram 79 Prima cacao zak 250 gram 85 RUstgdak:nken-d... 500 gram 27 Maïzena per pak 18 Ha vermoutsnelkokend 500 g. 28 Hartige belegging voor een zoet prijsje nicnaras Geisha perbIik67 Haring in tomatensaus 3 blikjes 95 Tonijn flinke moot, StarKist blik 77 Choc, hagelpuur dooier 57 Choc, pasta In drinkglas 47 Aardbeienjam per pot 78 Vrtichten en sappen: ïïT pure gezondheid! Aardbeien op sap p. bük 55 Ananas 8 halve schijven p. blik 55 Perziken Dewkist per blik 110 Abrikozen 200 gram 59 Rodebessesap per ties 63 Sinaasappelsap^^ 100 Amandelen 100 gram 58 Landwijn rood of wit p.fles 165 Sherry Pale.per fles 350 Tast toe en trakteer! Gr. repen butterscotch 8 *©«10 O Choc, tabletten p. stuk 39 Choc, biscuits 100 gram 39 Ka ra biesjes zda^ko^50gr_ 62 Biscuits Molen6 225 gram 33 Rumbonen 100 gram 35 Droptoffees zak 200 gram 43 Zwarte ballen 200 gram 35 Deze week als EXTRA SI AM RIJST 84 NU Albert Heijn beeft de 4 lekkerste koffes Stevige kost met DfZS. stevig voordeel Zuurkoolspek 250 gram 69 Dik vet spek 500 gram 69 Kapucijners 500 gram 39 Kapucijners kante"iterabMk66 Kapucijners extra 500 gr. 45 Spliterwten 500 gram 39 Grauwe erwten 500 gram 39 ichoonmaakprijzen Zie uw kans schoon! Zachte zeep bus 500gram 39 Schuurpoeder grote bus 38 Molton dweil 50 x 60 cm. 55 Waslijnkoord PSmtr.30 Toiletpapier zak 4 rollen 48 Oeverkruisend verkeer eist serie tunnels (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 28 maart De belang, stelling voor wat er tijdens de bezettings jaren in Nederland is gebeurd, is de laat ste maanden en weken op zo verrassende wijze toegenomen, dat het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie thans geen ma teriaal voor expositie-doeleinden meer be schikbaar heeft. Het heeft bijdragen afge staan aan in totaal 33 tentoonstellingen over de oorlogsjaren, die in een vrijwel ononderbroken reeks zijn of worden gehou den. Daaronder zijn begrepen de galerij tentoonstelling, die eerlang weer in Am sterdam wordt gehouden, tentoonstellin gen door gemeentelijke instanties georga' niseerd, zoals in Geldermalsen en Den Briel, speciale exposities voor de jeugd, zoals de Vereniging van Ex-Politieke Gevangenen die inricht te Hilversum en Leiden, en 23 uitstallingen van boekhan delaren. Het Rijksinstituut heeft daarmee op de bodem van zijn expositievoorraad getast en het heeft de medewerking aan reeds 20 andere tentoonstellingen moeten weigeren. Voor deze verhoogde belang- stelling zijn enkele voor de hand liggen, de motieven te noemen: de naderende lu strumherdenking van Duitse inval en be vrijding en de neo-nazistische en anti semitische incidenten, die sinds decem ber j.l. de aandacht vragen. Daarnaast zijn er oorzaken, die wat dieper liggen en die door de directeur van het Rijksinsti tuut, dr. L. de Jong, in een toelichting op het jaarverslag van deze instelling wat nader zijn aangeduid. De volwassenen, die „de Duitse tijd" hebben meege maakt, zijn nu van deze gebeurtenissen voldoende verwijderd geraakt om er zon der al te veel passie weer hun aandacht aan te kunnen wijden. De belangstelling van de jeugd is intussen gewekt. Dr. De Jong zou willen spreken van een zekere incubatie-tijd. Het meest bekende boek over de Eerste Wereldoorlog. ,.Im Westen nichts Neues", is ook pas elf jaar na da to verschenen. Het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie, waarvan het voortbestaan al thans tot en met 1964 verzekerd lijkt, heeft, een belangrijk aandeel (samen vooral met de Krijgsgeschiedkundige Sectie van de Generale Staf) in de vernieuwing en reor- Cisatie van 't Oorlogsmuseum te Over- n. dat zich zal ontwikkelen tot hèt na tionale Nederlandse Oorlogsmuseum bij uitstek. Voor talrijke uitgaven, die binnenkort over de oorlogstijd het licht zullen zien, is PARAMARIBO, 29 maart Ter her denking van de oprichting op 28 maart 1950 van de „Vereniging Surinaams Be drijfsleven", heeft de huidige voorzitter, mr. C. C. de Rooy. maandag te Parama ribo in een voor deze gelegenheid belegde feestelijke bijeenkomst, een voordracht ge houden over hetgeen in de afgelopen 10 jaren in Suriname in economisch opzicht is geschied. De heer De Rooy kwam in zijn rede tot de slotsom dat het beeld van het economische perspectief van Surina me, geprojecteerd tegen het jongste ver leden „over het algemeen zeer bemoedi gend is". Spreker gaf over de belangrijkste Su rinaamse industriële en landbouwproduk- tie in de afgesloten tiejarige periode enige cijfers. De bauxietproduktie, de hoofdpeiler van de Surinaamse economier, steeg van 2 miljoen ton ter waarde van S/25 miljoen in 1950 tot rond S34 mil joen ter waarde van rond S/ 60 miljoen in 160. Hij merkte hierbij echter op, dat het aandeel van Suriname in de wereld- produktie van bauxiet aanmerkelijk is ge daald, van 27 tot rond 17 procent. Het Surinaamse rijstareaal steeg van 19.700 ha in 1952 tot 28.300 ha in 1958 met een pro- duktie van ruim 85.000 ton padi. De sui- kerproduktie was in 1958 met ca 8.500 ton, ruim 1/3 hoger dan in 1952. De positie van de overige belangrijke gewassen zoals koffie, citrus en cacao, is minder gunstig, althans beoordeeld naar de produktiecijfers. Het merendeel van de aanplant van deze overjarige gewassen is echter nog zodanig jong, dat zij nog niet ten volle produceren. Naar de waar de gemeten resulteerde het totaal der lanbouwgewassen in een stijging van S12% tot 18.7 miljoen, of 19 procent. De industriële ontwikkeling in Surina me, aldus de heer De Rooy, verkeert als geheel genomen nog in een beginstadium doch ook hier valt groei te constateren bv. voor de houtprodukten, bier, kleding, vee voeder. In 1958 werd bv. 50 procent meer triplex geproduceerd dan vijf jaar tevoren. een dankbaar beroep gedaan op de collec ties. van het Rijksinstituut. Een verza meling foto's en gedichten uit de bezet tingstijd zal in april onder auspiciën van het Instituut zelf, verschijnen onder de titel „Toen.. 19401945". Vijf weken voor de verschijning zijn alle 40.000 exem plaren van de eerste druk reeds ge plaatst bij de boekhandel. Er wordt een tweede druk van 30.000 exemplaren voor bereid, die in mei zal verschijnen. Speciaal voor de jeugd zijn enkele werkjes geschreven, die binnenkort zul len verschijnen en waarvoor de auteurs een beroep hebben gedaan op de mede werking van het Rijksinstituut. Het zijn „Volk in Verdrukking en Verzet" (ge schreven door J. W. Rengelink en I. Mug uitgegeven onder auspiciën van het natio naal comité ..Viering Bevrijdingsdag 5 mei 1960"), „Verdrukking, Verzet, Vic torie" (geschreven door M. Goote, uitge geven door N. Samsom), ,.De Vrijheid werd duur betaald" (geschreven door Bram Wildeman, uitgegeven door De Graafschap) en „De dag waarop mijn va der huilde" (geschreven door Dick Hen- drikse. uitgeverij De Spaarnestad). Voor ook volwassen lezers zijn bestemd „De Meidagen van '40" van D. H. Couvée (een Daamen-pocket), een nieuwe druk van ..De Duitse tijd" (een Zwart Beertje), „De jaren 19401945" door Leonhard de Vries (De Bezige Bij). Sinds 1 januari van dit jaar zenden KRO en NCRV 's middags na het nieuws van één uur vijf-minutenprogramma's uit. die geheel uit materiaal van 't Rijksinsti tuut zijn samengesteld. De directeur van het instituut, dr. L. de Jong, zal zich ter dege bezig houden met de samenstelling van de televisie-serie „De Bezetting", waarvan de eerste aflevering op 6 mei a.s. zal zijn gewijd aan de opkomst van 't nationaal-eocialisme en de meidagen 1940 Een kwantitatief vrij nauwkeurig te be groten resultaat van de werkzaamheden van het Rijksinstituut heeft betrekking op de eisen tot schadevergoeding, die van Nederlandse zijde bij de Duitse Bondsre publiek zijn ingediend. Het Instituut heeft de claims kunnen bewijzen, die ve le Nederlandse burgers en instellingen op grond van het „Bundes,rückersta;- tungsgesetz" hebben ingediend, omdat zij wegens ras, geloof of wereldbeschou wing in de jaren van 1933 tot 1945 van vermogensbestanddelen zijn beroofd. Hat gaat hier om een totale waarde van 200 a 250 miljoen DM, die door bemiddeling o.m. van de stichting vain Joodse gedepos- sedeerden, de Joko zullen toevloeien aan 28.000 rechthebbenden. WADDINXVEEN, 29 maart. Wan neer de resultaten over het eerste kwar taal van het thans lopende boekjaar zich in dezelfde mate voortzetten, dan gaat Kempkes Meubelfabrieken N.V. te Wad- dinxveen in 1960 een goed Jaar tegemoet. Aldus werd desgevraagd door de voor zitter op de jaarlijkse vergadering van aandeelhouders meegedeeld. De wijze van verslaggeving lokte bij een der aandeelhouders kritiek uit, om dat er te weinig over de werkelijke ont wikkeling van het bedrijf in het jaar verslag was te lezen. De voorzitter wees erop, dat het uit concurrentie-overwe- gingen noodzakelijk geacht werd, wat schaar te zijn met mededelingen betref fende de bedrijfsontwikkeling. Naar aanleiding van vragen werd nog meegedeeld, dat de totale produktie van de Nederlandse meubelindustrie over het afgelopen jaar f 240 miljoen heeft bedra gen. De totale export van Nederland steeg hierbij van 7 tot 9 procent. Bij Kempkes echter viel over 1959 een stij ging van 28 procent van de export te constateren, zodat men aanzienlijk bo ven het gemiddelde in Nederland lag. Met betrekking tot de vrees, uitgespro ken in het jongste verslag van de maat schappij, voor een versnelde totstandko ming van de Euromarkt merkte de voor zitter ter toelichting op, dat de Neder landse meubelindustrie zich dient aan te passen voor het werk op een grote Euro pese markt. Dit vergt bovendien een zeer vergaande specialisatie, welke omscha keling toch minstens een periode van twaalf jaar zal vergen, een termijn, wel ke aanvankelijk ook in het E.E.G.-ver- drag genoemd werd. De zeer sterke stijging van de balans- post voorraden en gereed produkt laat zich verklaren door een aanzienlijke uit breiding van de collectie. De forse toene ming van de debiteuren op de balans per 1 januari is te verklaren, doordat grote installaties geleverd werden, die per 1 januari nog niet betaald waren. De jaarstukken werden met algemene stemmen goedgekeurd. Vlaardings historische ontwikkeling staat in nauw verband met de visserij, die van hier uit zich van riviervisserij tot kustvisserij, en van kustvisserij tot zeevisserij heeft ontwikkeld, een evolu tie, die haar stempel heeft gedrukt op menig ander aspect van Vlaardings eco nomische en sociale opgang. Ook nationaal bezien heeft de haring visserij steeds ais een factor van pro minent belang gegolden en Vlaardingen nam hierbij een vooraanstaande plaats to. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat vorig jaar bij de gehouden visserij-ten toonstelling in het Stadhuis bij een aan tal aanwezigen spontaan de gedachte op kwam te komen tot stichting van een visserij-museum, dat men gezien de po sitie van Vlaardingen in het verleden voor de visserij wil laten uitgroeien tot een nationaal visserij-museum. Deze plan nen zijn uitgegroeid en dezer dagen zal de stichting tot stand komen welke gel de bijeen zal brengen, om tot een eigen gebouw te komen. Deze stichting heeft de kans aan te kopen het z.g. Reeders- huis aan de Westhavenkade. een pand uit de 18e eeuw, wat zeer wel is in te richten als visserij-museum en waar t.z.t. ook andere tentoonstellingen zijn te or ganiseren. Wanneer genoegzame deelne ming komt uit de burgerij zal zeker ook het gemeentebestuur hiervoor belangstel ling tonen. De stichting bestaat uit de volgende personen: ir, A. L. Backer; ir. W. A. den Bakker; C. H. Buschmann; H. PDolk; J. van Dooren; G. Dors man;'P. de Goede; P. J. Halkes; mr. J. Heusdens; P. Hoogerwerf: F. D. J. van der Knaap; H. J. Knoester; J. Kor- naat; D. Kwakkelstein; H. K. van Min nen, drs. H. J. Smit; A. Thurmer; J. Verboon Azn; jr. G. Wapstra en W. J. van der Windt. Voorzitter is burgemeester mr. J. Heusdens: secretaris J. Postma, gemeentearchivaris. GEBOREN: Martinetta Segaar, Rotter dam; Bart van Ginneken, Aerdenhout; Pieter Cleyndert, Hoek van Holland; Mar cus J. Zandvliet, Amsterdam; Ceel Ele- mans, Arnhem; Wendela Ingenhousz, Rot terdam; Onno van Baarlen, Hoek van Holland; Harry Tels, Leiden; Harpert Wouters. Poortugaal, Hans van Lohuizen, Amsterdam; Jacqueline Staal, Riverhead; Beate Brand, Villigst; Emma van der Laan Deventer; Henk Lind, Den Helder; Robert Hinloopen, Amsterdam; Sonja Lukkenaer, Amsterdam; Sandra van Olst, Amstelveen. HILVERSUM, 30 maart. Naar aanlei ding van de televisie-uitzending door de VPRO van oude NSB-journaals en Duit se propagandafilms uit de bezettingstijd van verleden week dinsdag zijn bij de VPRO en aan het adres van Simon van Collem tal van telefoontjes en dreigbrie ven ontvangen van lieden, die geen ge heim maken van hun nationaal-socialisti- sche sympathieën en Joodse antipathieën. Tal van deze brieven zijn natuurlijk anoniem en in uiterst primitieve en bele digende taal gesteld. Onwillekeurig vraagt men zich af, of deze schandelijke campagne deel uit maakt van de actie, die enige tijd gele den in verschillende landen tot het schil deren van hakenkruisen en anti-joodse wandaden heeft geleid. In elk geval is zij het schrikbarende bewijs, dat nog vele onevenwichtige geesten zijn besmet met een waanzinnige haat, waarvan reeds miljoenen onschuldigen het slachtoffer zij» geworden. Weer 14 verlagingen brengen totaalop pak 250 gram NU Kant en klaar per zak 225 literblik 58 in jus blik 4 ballen 85 ip.st. 250 gram 8 O Pilehnrrlc in tomatensaus c- 1 KILO DROOGKOKENDE GROVE pak 250 gram Albert Heijn iw. GODDA, 29 maart. Te verwach ten is. dat het aandeel van Zuid- Holland in de nationale verkeersont- wikkeling minstens gelijk blijft. De verkeersdrukte in 1970 zal ongeveer zesmaal zo groot zijn als in 1950, of tweemaal zo groot als in 1958, daarmee zal dus ook Zuid-Holland rekening moeten houden. Dit brengt natuurlijk gevolgen mee voor het wegennet en zal bijzondere knelpunten opleveren in de zuidwestelijke driehoek van de Zandstad en het gebied tussen Leiden— Dordrecht en de Zuidhollandse eilan den. Tot deze conclusie kwam drs. A. G. v. d. Veen, directeur van het Eco- nomisch-technologisch instituut in Zuid-Holland, in zijn beschouwing „Groei van de bevoiking in Zuid- Holland en prognose voor toeneming van het verkeer" op de vandaag hier gehouden provinciale verkeersdag. Daarmede trad de in 1952 samengestel de commissie voor veilig verkeer in de provincie Zuid-Holland ter advisering van Gedeputeerde Staten omtrent ver- keersvraagstukken voor het eerst in het openbaar. Het openingswoord werd gesproken door de commissaris der Koningin, m.r. J Klaasesz, die bij de gemeentebesturen aandrong op snelie beslissingen op ver keersgebied. wanneer daartoe wenken worden gegeven of klachten over bepaal de situaties binnenkomen. Zo beeft men in Dordrecht op verschillende punten van de stad een klacbtenboek gedeponeerd Aan de rechterlijke macht vroeg hij ver keersovertredingen snel te berechten. De heer Van der Veen wees vervolgens op de correlatie tussen toeneming van de welvaart en de vermeerdering van het aantal voertuigen. Het aandeel van Zuid- Holland in de landelijke bevolking zal 'n 1970 (ongeveer 3 miljoen) minstens gelijk zijn, doch het aandeel In de nationale wel vaart thans heeft de provincie 26 pet. van alle inkomens en woont hier 23% pet. van de bevolking zal eer hoger dan gelijk zijn. Er zullen nieuwe wegen en oeverver bindingen nodig zijn. De heer Van der Veen noemde vierbaans oeververbindin gen verouderd. Zij moeten worden ver vangen door zesbaans wegen. Hij gaf »ls prognose, dat de weg Botterdam—Den Haag, waar nu 48.000 auto's dagelijks pas seren in 1970, wanneer deze verbinding volledig een zesbaaosweg is geworden, 62.000 auto's te verwerken zal krjjgen. Ir. G. C. Lange, adjunct-directeur van de provinciale planologische dienst, sprak over verkeersvoorzieningen in verband met toeneming van bevolking en verkeer mede uit economisch en sociaal oogpunt. Het laat zich aanzien, dat er over enige decennia in Zuid-Holland twee grote agglomeraties zullen zijn van elk IV* mil joen inwoners, t.w.: Den Haag, Leiden, Delft en Capelle, Rotterdam Schiedam, Vlaardingen en Hoogvliet-Spijkenisse. Daarnaast kan de agglomeratie van de Drecht-steden (Dordrecht, Sliedrecht, enz.) rond 300.000 inwoners bevatten. Voorts wordt voor Hellevoetsluis aan een groei tot 200.000 inwoners gedacht. In de structuurplannen voor al deze steden is een ringweg ontworpen rondom de agglomeraties met een beperkt aantal knooppunten, die toegang geven tot de wegenstelsels binnen de steden. Door de P. P. D. is een ideeënschets opgezet .voor de toekomstige onderlinge relaties tuss®? de samenstellende delen van het Zu^.. hollandse part van de Randstad. DaariL is bijzondere aandacht besteed aan spreiding van het verkeer en aan de laties met andere landsdelen. j De opbouw van een dergelijke ste's®( leidt tot de erkenning, dat dc sleutel '"t dit alles is de beperkte mogelijkheid het bouwen van rivierkruisingen bin' de waferwegsteden. Een globale becUj.j ring van het oeverkruisend verkeer 1 •■u tot de conclusie dat het noodzakelijk een aantal tunnels in serie te bou«'®h Systematische uitbreiding van het aaö't wegen aansluitend op nieuwe rivierkr,,Ij singen in de Waterwegsteden zal moete., voorkomen dat het verkeer in Zuid-B"., land op sommige plaatsen vast zal loPe ROTTERDAM, 30 maart. Heden kwam de visafslag alhier 1 motorkustvaartuig werden van IJmuiden en elders 200 kisten 1 vis aangevoerd. Prijken: tong groot f 3.104^ middel 2.80—3.05, klein f 2.75—2.80, slips —2.45. tarbot klein 0 95—1.50, griet 0-Vi«f 1.30, heilbot 2 50—2.GO, kuit 0.80— 1. per kg.; schol groot 3638. middel 1 klein 36—38, schar 30—32, zeebot 20-^y schelvis middel 4043, klein 2832, m jauw groot 5457, middel ƒ41—43, 25—30, makreel 18—20. wijting f 21—2&, ring vexse 20—22, «Hes per Iciït.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 8