(etalac i Infanteriechauffeurs krijgen opleidingsterrein nieuw Zware proefbaan op voor malig Duits vliegveld Aanvaarding huur verhoging zeker Eerste Kamer ontstemd over de noodzaak tot spoed Uitzetting deed circulatie tot f 4374 (4229) min. stijgen PIJN OF GRIEP! Chefarine »4 E Tweede Kamer uit kritiek op Nieuw-Guinea-beleid Opleiding tot zelfbeschikking verloopt te langzaam EEN RUBENS I GP DRIFT 1 weer of geen weer «2ÜS de superieure plasticverf van Schatkistbetalingen van f 56 min. Goedennacht Uit de pers Verf met glans en met gemak MVerf het zeïf met WJBf CETA-BEVER Kuilen met bulldozers uitgediept VOOR JAARS-1 FIT MET Weekstaat Nederlandsche Bank PIET RÖMER NAAR HAAGSE COMEDIE Spiegel van Nederland gaat verdwijnen WOENSDAG 30 MAART 1960 PAGINA 9 Advertentie Slaapt O slecht door reumatiek, spit, tsehias. hoofd- en zenuwpijnen, neemt ban Togal. Verdrijft in al die gevallen ®tiel en afdoende die pijnen en daar door slaapt U heerlijk. Togal baat I huivert de nieren en is veilig voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.95, f 2.40, f 8.88. - Een botsing De Afrikanen in mijn land zijn hef gelukkigste volk op Gods aardbodem" (Recente verklaring van de Zuidafrikaanse Hoge Commissaris in Londen) (Advertentie) 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één labiet verenigd, ondersteunen zij bovendien et- kaars werking, waardoor deze nög krach tiger is dan kon worden verwacht. De combinatie Chefarine „4" doet werkelijk wonderen en brengt vaak baat waar andere middelen falen! door W. H. VAN EEMLANDT Bundeling van filmjournaals Examens (Advertentie) (Van onze speciale verslaggever) VENLO, 30 maart Alle chauffeurs van de infanterie van de Koninklijke Landmacht zullen voortaan les krijgen in terreinrijden en examen doen op een nieuwe baan. Deze baan, die giste ren door de commandant van het twee de depot infanterie, kolonel J. C. van Houweningen, op de „Grote Heide" al hier werd geopend, is aangelegd op een voormalig vliegveld, dat door Duitse troepen in de tweede wereldoorlog werd aangelegd en dat tot in Duitsland door loopt. Het Duitse gedeelte is bij de En gelsen in gebruik, die er o.m. een slip- school hebben. De nieuwe terreinbaan van de rij school, die behoort bij het tweede de pot infanterie en gevestigd is in de Fre- derik Hendrik-kazerne in Blerik, is door de commandant van de rijschool, ma joor H. Hertel ontworpen. Dienstplichti ge soldaten hebben de baan aangelegd, De baan omvat honderden meters zwaar terrein, zeer ongelijk en gedeeltelijk met bomen moeilijk berijdbaar ge maakt, lange steile hellingen en korte, maar diepe en verraderlijke kuilen, die gedeeltelijk als bomkrater zijn ont staan. Twee dienstplichtigen met bull dozers hebben de hellingen aangelegd en de kuilen uitgediept, die beide zeer hoge eisen stellen aan de chauffeurs. De ter reinbaan is tot stand gekomen dank zij de medewerking van het legercorps, waartoe de parate infanterieonderdelen behoren. De nieuwe terreinbaan was vooral hard nodig geworden, omdat de chauffeursopleiding te Blerik een half jaar geleden van één tot twee maan den werd verlengd. Door de rijschool aldaar, waar de opleiding van chauf feur voor de infanterie-onderdelen van de gehele Koninklijke Landmacht is geconcentreerd, worden per jaar rond tweeduizend militaire chauffeurs af geleverd. die de jeeps, de ééntonners en de drietonners van de parate on derdelen gaan berijden. Men kan zeg gen, dat de motorisatie van het ge hele legercorps staat of valt met deze rijschool. De achtweekse opleiding krijgen de adspirant-chauffeurs op de wagen, die zij bij de parate onderdelen zullen gaan Advertentie berijden en niet meer zoals voorheen op een Renault- of Fordleswagen. Be halve rijden onder alle terreinomstan- digheden leren zij hun voertuig onder houden. Zij worden dus in beperkte ma te technisch geschoold. Verder moeten zij de wegenverkeerswet beheersen. De eisen die aan de militaire chauffeur worden gesteld zijn dus zwaar. Het is gebeurd, dat een dienstplichtige, die burger-rijinstructeur was, na acht we ken cursus zakte voor zijn examen. De grote moeilijkheid voor de rij school is het gebrek aan rij-instructeurs. Men noemt het werk van deze mensen letterlijk een zenuwenbaan. Ze hebben echter een vrij laag salaris en de be vorderingskansen liggen ongunstig. Het is geen wonder, dat er te weinig aanbod is. De opening van de nieuwe baan ge schiedde met het nodige officieel ver toon. Twee compagnieën leerlingen ston den aangetreden op de „Grote Heide" toen kolonel v.Houweningen het bord wegnam, waardoor de oprit naar de baan vrij kwam. Het fanfare- en het tam boerscorps van het Regiment Limburg se Jagers luisterden, onder leiding van kapelmeester Posthumus, de inspectie van de aangetreden troepen en de ge reed staande auto's op. Daarna maakten autoriteiten en ge nodigden een jeeprit over de gehele baan. Deze rit deed de deelnemers er varen, dat de terreinbaan, die chauf feurs voor zeer grote moeilijkheden plaatst, beslist een aanwinst moet zijn voor de rijschool. Het lijkt dan ook niet vermetel te zeggen dat de wens van ko lonel v. Houweningen, dat de baan goede resultaten mag afwerpen, in vervulling zal gaan. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 29 maart De Eerste Kamer zal de huurverhoging van twin tig percent per 1 april aanvaarden. Dit stond gistermiddag reeds vrijwel vast voor de aanvang van het debat en het debat zelf heeft daarin geen wijziging gebracht. De regering is van een rui me meerderheid verzekerd nu alleen de PvdA en de communisten ernstige bezwaren tegen de verhoging hebben ingebracht. Wat tijd betreft zal de aan vaarding echter slechts op het nipper tje geschieden. Minister Van Aartsen heeft nog maar nauwelijks de tijd om de wet voor 1 april in het staatsblad te krijgen. Volgens de heer PoIIema (CH) zal het dan zelfs al te laat zijn. Tenzij in de wet zelf anders wordt be paald, geldt voor de inwerkingtreding van wetten het voorschrift van de wet Algemene Bepalingen, die een termijn van twintig dagen na afkondiging stelt. Nu wordt in het ontwerp tot wijziging van de huurwet wel de datum 1 april genoemd, maar volgens de (omstreden) theorie van de CH-afgevaardigde is dat niet voldoende. Minister Van Aartsen zal bij zijn antwoord zeker een andere theorie verdedigen. Een en ander neemt niet weg, dat de senaat gedwongen is geweest het ont werp met zeer grote spoed te behande len en dat reeds voor de aanvaarding uit voeringsmaatregelen zijn getroffen. De Kamer was daar kennelijk niet over te spreken. Mr. In 't Veld (PvdA) zei, dat hij gedwongen was geweest de Me morie van Antwoord van de minister afgelopen zondag te bestuderen Hij vond dat „noch christelijk, noch so ciaal...". Afgezien van dit grapje had mr. In 't Veld ook nog een ander be zwaar tegen de procedure. Hij zei, dat in tegenstelling tot de spoed, die van de senaat wordt ge vraagd, de KVP-fractie in de tweede Kamer alle moeite heeft gedaan de aan de huurverhoging verbonden ver hoging van grond- en personele be lasting uit te stellen. Gelukkig heeft de regering toen een krachtig geluid laten horen; De motie Lucas is weg gewerkt door de forse taal van de regeringstafel. Nu heeft „Meester Romme wel waarschuwend de vinger tegen het kabinet opgestoken", maar de socialistische woordvoerder raad de het kabinet aan zich daarvan niet al te veel aan te trekken. „Ik moet nog zien, dat Romme het kabinet laat vallen". AMSTERDAM 3D maart De week staat van de Nederlandsche Bank per 28 maart j.l. laat in de uitzetting van de circulatie het naderen van de ultimo zien. Door een uitzetting van f 1545 min. is de circulatie gestegen van f4229 min. tot f4374 min. Dinsdag en woensdag zullen de opvragingen van bankbiljet ten ongetwijfeld nog zeer aanzienlijk zijn, maar de totale grootte hiervan zal Uit de volgende bankstaat met meer te zien zijn, daar deze op 4 april a.s. Wordt opgemaakt en er dan reeds een deel is teruggevloeid. De afvloeiing van kasmiddelen heb ben de banken voor een deel kunnen opvangen door de betalingen van de schatkist ad f56 min. Verder zagen de banken hun middelen aangroeien met f 3 min. door overdracht van deviezen. Van de faciliteit om kortlopend schat kistpapier aan de Nederlandsche Bank te mogen overdragen, is tot een bedrag Van f 19 min. gebruik gemaakt. Verder 2ijn er fll min. voorschotten opgeno- hien. Het ontbrekende bedrag is inge teerd op het saldo bij de Nederlandsche Bank, dat met f59 min. daalde van f440 min. tót f381 min. Dit bedrag ligt circa f 60 min. beneden het verplichte kasreserve-gemiddelde. De schatkist is ondanks de voort gezette afname van schatkistbiljetten met f 56 min. gedaald van f 761 min. tot f705 min. De geldmarkt werd allengs krapper, maar de mogelijkheid schat kistpapier aan de Nederlandsche Bank te verkopen zal een al te grote krapte voorkomen. In r 1000.- Actl va; Goud Buitenl. vord goud en deviezen Buit betaalmldd Vord bun guld (1) Wiss m disc Wiss gekocht Voorsch.rek.crt (bel) Voorsch Rbk Nederl. munten Diverse rek. Passiva: Bankbiljetten Rijks schatkist Saldi bank In Ned Saldi andere ingezet Saldi buit cire bk Saldi andere met-tng Saldi bult gelds Diverse rek - Ned. schatk pap. buit. eircul banken Muntbilj door de staat ln circulatie gebracht Tot goud en dev. W.v conv dev netto Percentage goud en deviezen Toelichting; (1) waarvan uit hoofde Liq. bilat. akkoorden 21/3 28/3 4.403.211 4.403.211 844.624 842.390 933 443 49.897 52.963 101 101 307.700 326.900 11.951 22.643 44.894 44.807 18.010 18.550 4.228.372 4.373.642 760.795 704.969 439.589 380.574 120.783 124.327 53.364 49.500 8.454 8.408 15.948 16.954 52.977 52.795 100.976 101.588 5.218.699 5.222.145 829.609 825.879 93.25 92.69 2.000 2.000 De huurverhoging werd vrij alge meen „een belangrijke stap op de weg naar een evenwichtig huurpeil" ge noemd. Voor de toekomst werd de mi nister echter nu reeds door enkele le den in overweging gegeven bij verdere aanpassing van oude aan nieuwe huren meer de weg der geleidelijkheid te be wandelen. Anderen, waaronder de heer Rottinghuis (KVP) wilde het SER-ad- vies op dit punt afwachten. Mr. In 't Veld betwijfelde of verdere huurverho gingen nodig zullen zijn. Volgens ver wachtingen van o.a. de centrale direc tie voor de volkshuisvesting zal het wo ningtekort misschien afgezien van de grote steden in 1963 zijn ingelopen en de excessief hoge huren zullen dan van zelf dalen. Zijn partijgenoot ir. Vos bestreed de stelling, dat de huuropbrengst de kos ten van de woning te allen tijde zou moeten dekken. Dat wordt ook niet ge vraagd van b.v. onderwijs en cultuur en waarom dan wel van een zo noodza kelijk goed als een arbeiderswoning? Ir. Vos berekende, dat de verhoging met twintig percent, een vermogensvermeer- dering van drie miljard en een inkom- stenverhoging van acht tot tien per cent betekent. De heer Rottinghuis vond het be langrijk, dat nu meer dan vroeger het verband werd gelegd tussen huur en woongerief. De huurblokkering heeft op dit punt geen enkel effect gehad. Daarentegen waarschuwde Baron de Vos van Steenwijk (VVD) ervoor de eisen van woongerief te hoog op te voeren. Vele mensen zullen de voor keur geven aan wat minder gerief als dat ook een lagere huur betekent. Algemeen was het verlangen naar verlaging van de bouwkosten en nog meer van de grondkosten, die de laat ste jaren nogal zijn gestegen. Alleen Opneming in deze rubriek niet noodzakelijk een bewijs van ine stemming. Het dagblad Trouw is slecht te spre ken over de houding van de regering inzake de verhoging van de grondbelas ting. Onder de titel „Een botsing" schrijft het a.-r. blad o.a.: „Het is wel duidelijk dat de regering de verhoging binnengehaald heeft tegen de zin van de meerderheid in de Kamer. Zij kon dat klaar krijgen door met een kabinetscrisis te dreigen. Wij erkennen dat er aangelegenheden kunnen zijn waarbij een kabinet dat te recht doet. Maar dan moeten dat aangelegenhe den zijn, die of vanwege het beginsel dat in geding is, of vanwege het gewicht van de materie het rammelen met porte feuilles rechtvaardigen. Naar onze mening was dat bij deze verhoging van de grondbelasting niet het geval. Noch vanwege enig beginsel, noch vanwege het gewicht der zaak. Om de zaak van te geringe betekenis is het tot een botsing met de regering gekomen, doordat deze per se haar zin wilde hebben. Wij moeten er ons van bewust zijn dat soortgelijke dingen een belangrijke oor zaak zijn geweest van de Kabinetscrisis van december '58. De Kamer is ditmaal voor de regering opzij gegaan. Maar de meerderheid be paald niet met aangename gevoelens. De regering moet zich er, dunkt ons van bewust zijn dat een kamermeerder heid, om een kabinet als dit extra-par lementaire met een los van de fracties opgesteld program, te kunnen steunen, met plezier voor de voorstellen van de regering moet kunnen stemmen. Wij hebben de hoop dat ook minister Zijlstra dit begrijpt. Zijn slotwoord: „volgende keer beter" zou daarop kun nen wijzen. De regering kan dat straks met de Lauwerszee bewijzen. AMSTERDAM, 30 maart De Haag se Comedie heeft de Amsterdamse acteur Piet Romer een engagement aangeboden voor het aanstaande toneelseizoen. Piet Römer maakt op het ogenblik deel uit van de Toneelgroep „Puck". De heer Römer heeft het aanbod aanvaard. Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderen I BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN EÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. 20 tabl. f 0.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabt. 13.50 de heer Elfferich (AR) zei, dat vooral de gemeenten in het westen van het land voor stadsuitbreiding steeds meer zijn aangewezen op ongunstig (laag) gelegen terreinen en dat daardoor de kosten van bonwrijp-maken en straat- aanleg, noodzakelijk zullen moeten stij gen. Het streven naar meer liberalisatie in die gebieden, waar het mogelijk moet worden geacht, werd door het meeren- deel van de Kamer gesteund, maar men verbond daaraan de waarschuwing, dat de minister op dit punt zeer voorzichtig te werk zal moeten gaan. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 29 maart Voor het eerst sinds jaren is er weer eens gele genheid om in de Tweede Kamer over Nieuw-Guinea te discussiëren, nu er een bewindsman is, die voor de zaken van dit rijksdeel verantwoordelijkheid draagt. Staatssecretaris mr. Th. Bot is met :1e minister van Binnenlandse Za ken, mr. Toxopeus, gedurende twee da gen bezig om vijftien sprekers over dit onderwerp te aanhoren. Sommigen zijn hem met vertrouwen tegemoet getre den, zoals mr. De Graaf (KVP)maar de socialist De Kadt maakte over de keuze van deze staatssecretaris al aan stonds stekelige opmerkingen, al moest hij toegeven, dat er nog geen enkele aanleiding was om mr. Bot op zijn be- leidsdaden aan te vallen. Op zijn vroegst zal dat volgende week; kunnen, wanneer deze de Tweede Kamer ge antwoord heeft. Dan kan blijken waar deze bewindsman heen wil. De eerste termijn is dan ook nog wei nig anders dan het inventariseren van wat de Kamer op het hart ligt naar aanleiding van de begroting voor 1959, het rapport van de parlementaire com missie die in 1957 naar Nieuw-Guinea is geweest en het censuurrapport en voorts een wetsontwerp van wijziging van de bewindsregeling. Allemaal oude stukken, waar niet zo heel veel mee te beginnen is als discussieobject. De Ka mer heeft al duidelijk laten merken, dat men het op prijs zou stellen' opnieuw naar Nieuw-Guinea te gaan, ditmaal niet zozeer om het hele land door te trekken als wel om een enkel onder- Advertentie) werp nader te onderzoeken. Over het algemeen acht men het tempo, waari i Nieuw-Guinea tot econo mische ontwikkeling wordt gebracht en waarin men ook de Papoea's tot zelfbe schikking over hun toekomst wil bren gen, nog te langzaam. Zowel mr. De Graaf als de heer Dé Kadt hebben dui delijk gezinspeeld op de grote spannin gen tussen de verschillende rassen in de wereld, die ook Nïeuw-Gninea niet onberoerd zullen laten. Eerstgenoemde zei, dat Nederland meer offers moet brengen, maar hij voelde er niets voor het opleiden van de Papoea's tot zelf bestuur aan een termijn te gaan bin den. De heer De Kadt daarentegen had die termijn al gereed liggen. Hij vond een jaar voldoende voor het tot stand komen van een Nieuw-Gninea raad, en tien jaar voor het in praktijk brengen van het recht van zelfbeschikking. Mr. De Graaf stelde, dat het stellen van zo'n srmijn geen zin heeft. Zou den wij dat in volle vrijheid doen, dan zou ons oordeel misschien wel moeten luiden, dat het nog eeuwen moet du ren, alvorens de autochtonen volkomen rijp zijn. Overigens is hij van oordeel, dat de ontwikkelingen sneller gaan dan wij wensen. an een Nieuw-Guinea Raad, die slechts een fa gade zou z'jn, bestaat allerminst behoefte, zo zei spre ker. Wel is hij voor een meer gecon centreerd bestuur en voor het even tueel overlaten van bepaalde bestuurs zaken, vooral in het diepste binnenland zoals de Baliemvallei, aan de Papoea's zelf. Wij unnen onze krachten beter concentraten op de kustgebieden, aldus de katholieke woordvoerder. Mr. De Graaf oefende kritiek uit op de ongelukkige voorlichting, die de de mocratisering van de Papoea allerminst bevordert. Radio Ambon en Radio Dja karta beheersen het luchtruim boven Nieuw-Guinea. Voorts zijn er bladen zo als „De Nieuw-Guinea Koerier" die naar zijn mening gezagsondermijnend werken. De heer De Kadt wilde weten, wat de staatssecretaris precies heeft be doeld toen hij in het buitenland voor de pers, die hem altijd verkeerd blijkt te verstaan, over een toekomstige Melanesische Unie had gesproken. Ook mr. De Graaf toonde belangstel ling voor dat toekomst-beeld, al zei hij uitdrukkelijk er bij, dat hij een persoonlijke mening verkondigde en niet die van zijn fractie. Hij verklaar de zich een fel tegenstander van het onlangs geopperde plan om tweedui zend Keiëzen naar Nieuw-Guinea te brengen. Dat- het nodig is om Nieuw- Guinea open te leggen en er daarom meer arbeidskrachten heen te brengen noemde hij een zwak argument. Vol gens hem is er eerder sprake van een overladen arbeidsmarkt en zelfs van werkloosheid. iiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiHiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiii»ii^ 32 Een zware jongen uit de Amsterdamse onderwe reld zou er geen been in zien om de Julith en Holo- fernes tot een klein bundeltje op te vouwen en onder de arm mee te nemen, maar de man, die daar in het museum, o zo voorzichtig, pennen en spijkers los maakt om de overslag van het doek ongeschonden los te krijgen, zal bij het vervoer buiten het mu seum geen onnodige risico's hebben genomen. Dat wil zeggen, hij zal het doek hebben gerold en ik zal u uitleggen, hoe een expert dat zou doen. Komt u eens hier naast me staan. Kijk, de belangrijkste partijen liggen in de bovenste helft van de voor stelling, nietwaar? Als ik in de plaats van de diet was geweest, zou ik het doek éénmaal hebben ge vouwen: in de lengte over het midden. De bescha digingen, -die daarvan het gevolg zijn kunnen dooi' een goed restaurateur gemakkelijk worden hersteld. Na de vouw te hebben gelegd, bezit ik dus een dubbele lap van één bij drie. Die zou ik oprollen bij voorkeur om een of andere kerneen dikke kartonnen koker.een houten cylinder.... of zo iets. Men krijgt dan een rol van ongeveer een me ter lang en, naar mijn schatting, niet veel meer dan vijftien centimeter doorsnee. Een stevig touw er omheen en klaar is kees!" „Zou het ook op een andere manier kunnen wor den gedaan?" „O, beslist! Je kunt zo'n lap tot een grote bal ineendraaien en dan in een wasmand rammen! Maar dan zou het doel van de diefstal zijn voorbij geschoten. .Men steelt een oud schilderij om het te verkopen, en dan is een eerste vereiste om uiterst voorzichtig te werk te gaan. Een man, met eën juiste kijk op de waarde van oude meesters, zou het in negen van de tien gevallen doen, zoals ik het u beschreef, daarvoor sta ik u als expert borg!" Het was over elven, voor Van Houthem en Staring weer bijeenzaten op het hoofdbureau. „Wel, Willem, heb je een betere verdachte voor me dan Rossetti?" „Neen, meneer Van Houthem. We moeten door gaan op dit spoor." „Dan vertrekken we morgenochtend om zeven uur met de wagen naar Rotterdam. Waarschuw de chauffeur, dat hij jou afhaalt en dan komen jullie bij mij voorbij „Dan zal ik Dijkema vragen morgen even aan te lopen bij het reisbureau, dat Rossetti die folder heeft gegeven. Ook moet hij een paspoort hebben gehad met een geldig visumMisschien hoort Dijkema wel meer bij het Britse Consulaat-Gene raal „Dat is best. Wij zullen morgenochtend bij het station Delftse Poort beginnen Zich sterk gevoelend in de wetenschap, dat de Amsterdamse P.G. hem een blanco volmacht had gegeven zijn onderzoek, hoe ook en waar ook, te verrichten, stapte Van Houthem zelfverzekerd het kantoor van de stationschef Delftse Poort binnen. „Ik volg," begon hij op zijn gewone gedecideerde manier, het spoor van een misdadiger. De man is maandagavond met de Parijse trein van 19 uur 6 van het Centraal Station in Amsterdam vertrok ken. Hij heeft zich laten ontvallen, dat hij naar München wilde x'eizen, maar ik heb reden te ver onderstellen, dat hij, toen, de trein om 20 uur 15 hier stopte, is overgestapt in de boottrein van 20 uur 24 naar de Hoek. Toen hij in Amsterdam instapte, had die man een opvallend lange kartonnen doos bij zich en de mogelijkheid bestaat, dat hij die aan een handlanger heeft gegeven voor hij in de boottrein plaats nam. Ook kan hij van die spe ling van 9 minuten gebruik hebben gemaakt, om zijn doos hier in het bagagedepot te deponeren. Ik zou graag willen proberen'1 door het horen van de geschikte mensen op dit punt iets wijzer te worden." „Dat kan," antwoordde de chef. „Laten we dan eerst even naar het bagagedepot gaan Niet alleen verklaarde de employé in het bagage depot met de gróótste nadruk, dat een doos, zoals men hem beschreef, niet op maandagavond was af gegeven voor bewaring, maar dat een dergelijke doos sedertdien niet was uitgegeven op vertoon van regu. Het bleek al spoedig dat zich geen kartonnen voor werp van de bekende afmetingen in het depot be vond en ook een deskundig onderzoek van de ad ministratie leverde niets op. Toen de rechercheurs weer met de chef op het perron stonden, zei Van Houthem: „Dat bagagedepot was maar een ver schot van mijIk wil nu graag öp mijn eigen manier trach ten iets te horen van de mensen, die maandagavond bij de aankomst van de Parijse trein en het ver trek van de boottrein naar de Hoek in de omgeving zijn geweest." De chef dacht even na. „Ziet u daar bij die bakwagen die twee witkielen zitten?Op het tweede perron?...... Die dikke kruier is Willem de Jong. Hij slaat geen interna tionale trein over en hij gebruikt goed zijn ogen, dat is al meer geblekenIk zou u aanraden hem eens aan de tand te voelen. Maar laat niet merken, dat u van de politie bent, want dart zult u weinig te horen krijgen." Terwijl de twee rechercheurs op weg - waren naar de oversteektunnel, zei-Staring spottend: „Wanneer Willem de Jong zijn ogen zo goed open houdt, hoeven wij hém niet te vertellen dat we rus sen zijn! Dat ziet een stationskruier op een afstand. Zulke struise figuren als de onze kunnen alleen maar aan dienders toebehoren". „Bovendien", merkte Van Houthem op, „begrijp ik niet hoe de chef zo pessimistisch kan zijn. Een beet je tegenstribbelen is bij die mensen normaal als je ze hoort, maar wanneer ze. zelf niets op hun kerfstok hebben krijg.ik het er als regel wel uit...." De béide mannen, die op de bakwagen een siga ret zaten té roken, namen de naderenden, tijdens de wandeling over het verlaten perron, nieuwsgierig op. - - (Wordt vervolgd). In de beoordeling van nagenoeg alle sprekers, die tot dusverre aan het woord zijn geweest, heeft dr. Van Baal wel gefaald in de censuurkwestie. Hij had Den Haag moeten waarschuwen, maar het eindoordeel over wat deze gouverneur op Nieuw-Guinea heeft ge presteerd was omvallend gunstig. Daar entegen had de heer De Kadt veel le lijks te vertellen over de huidige gou verneur dr. Platteel, die hij o.a. ver weet ontactisch te zijn opgetreden te genover de adviesraad te Hollandia in de kwestie van de wegens valsheid in geschrifte veroordeelde mr. De Rijke, die volgens de gouverneur niet meer in de adviesraad terug kan keren. Mr. De Rijke wordt een dominerende opposant als hij terugkomt en dan wordt hij na tuurlijk in de adviesraad herkozen, al dus de heer Van de Wetering (CH). Mr. De Graaf vroeg zich voorts af, of de officier van justitie, mr. Van Beek, die wel de centrale figuur is geweest in de censuurkwestie, nu zo zwaar gestraft moet worden dat hij oneervol ontslagen wordt en wellicht nog berooid op straat gezet. Waarom heeft men zijn medewer kers niet aangepakt? Over het onderwijs sprak behalve mr. De Graaf ook mr. Patijn (PvdA). Deze laatste oordeelde, dat de regering veel wantrouwen heeft gezaaid met de beslissing over de nieuwe katholieke primaire middelbare school in Hollan dia. Hij vroeg een duidelijke beleidslijn inzake dergelijke subsidiekwesties. Hij is ervoor, dat de regering terugkomt op haar beslissing. Mr. De Graaf nam het op voor de rechtspositie van de Nederlandse amb tenaren en vond, dat de ambtelijke commissie, die deze zaak op Nieuw-Gui nea thans bestudeert, op de verkeerde plaats zit. Er moet een beleidsbeslis sing worden genomen en dat moet in Nederland geschieden, aldus mr. De Graaf. Het debat werd gevolgd door een Pa poea op de blieke tribune, ds. F. J.S. Rumainum, voorzitter van de algemene synode van de Evangelische Kerk in Nieuw-Guinea. Mr. Bot en minister Toxapeus zullen eerst volgende week dinsdag de Kamer antwoorden. DEN HAAG, 29 maart Tussen de producenten van Nederlandse filmjour naals Polygoon, Profilti en Haghefilm is overeenstemming over de bundeling van de tot nu toe afzonderlijk gepro duceerde en onder de namen Neer- lands nieuws, Spiegel van Nederland en Nederland in klank en beeld uitge brachte filmjournaals. De producenten zijn tot dit besluit gekomen omdat zij tot het inzicht zijn gekomen dat slechts door samenwerking de kwaliteit en de culturele waarde van het Nederlandse filmjournaal gewaarborgd kunnen blij ven. Als uitvloeisel hiervan is door be langhebbenden besloten de produktie van „Spiegel van Nederland" binnen kort stop te zetten. (Advertentie) panf aioo AMSTERDAM, 29 maart Geslaagd voor het doctoraal examen rechten: mej. J. E. Rutgers, Delft; J. S. Diens- ke, Amsterdam; mej. J. A. P. Lange- dijk, Den Haag en mej. M. W. Bruins Slot, Aerdenhout. AMSTERDAM, 29 maart Geslaagd voor het candidaatsexamen Frans mej. O. A. Esser, mej. R. Jaanus en de heer W. F. Bosse, Amsterdam. NIJMEGEN, 29 maart R.K. Uni versiteit: Doet. geneesk. deel 2: J. Ha gen. Nijmegen en mej. B. Tan Tjwie Hiang, Nijmegen; doet. rechten: G. Geurts, Nijmegen; M. Starmans, Heer len en mej. M. Merkus, Sittard.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 9