Directie en Personeelraad op kritiek moment buiten spel Wmomgt D T EEN RUBENS I OP DRIFT AFREKENING MET EEN DE TRIOMF VAN HET INDIVIDU Treinverkeer van morgen hervat Salarisverhoging van 6,2 procent verkoudheid Drie doden na botsing met vrachtauto Gemeente-directeur neemt ontslag WITTE KRUIS WITTE KRUIS feilloos SLIPVRIJ enorm DUURZAAM zeer SOEPEL uitstekend te coveren! Na de treinbotsing bij Harmeien GORDIJNSPIRAAL door W. H. VAN EEMLANDT g Ziekenfondspersoneel Behoudens goedkeuring In Apeldoorn „Mijn functie is overbodig" DE €ckte PIJNSTILLER Inderdaad, op Witte Kruis kunt u zich rustig verlaten. Witte Kruis de enige pijn stiller in 3 vormen verkrijgbaar Tabletten, poeders, cachets! ZATERDAG 2 APRIL 1960 p;#|§: Michelin banden hebben hun sporen verdiend op alle wegen ier wereld. Oe Nederlandse Kwaliteitsband gefabriceerd te 's-Hertogenbosch met wit zijvlak of in zwart met of zonder binnenband. SPOORWEGSTAKING van 1944 MILITAIR onbelangrijk Opname van de ravage, die het gevolg is van sabotage aan een der Limburgse spoorlijnen door het Nederlandse verzet tijdens de oorlog. Foto Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie. T^en geschiedenis, rijk aan conflicten en contrasten, scheen haar „happy ending" te hebben gevonden, toen op 3 augustus 1945 een Ereraad voor de zuivering Van het N.V.V., voorgezeten door mr. J. in 't Veld, Uitspraak deed over de gedragingen tijdens de oorlog van het dagelijks bestuur van de Nederlandse Vereni ging van Spoor- en Tramwegpersoneel. De conclusie ^an de Ereraad luidde, dat het bestuur „weliswaar door bepaalde gedragingen, afzonderlijk beschouwd, de eer. de doelstellingen en de beginselen der vakbewe- Smg, waartoe het behoorde, heeft geschaad, doch dat deze gedragingen in het verband van het gehele be stuursbeleid geen beslissende betekenis hebben, dat h beleid, in zijn geheel beschouwd, integendeel een belangrijke positieve bijdrage tot het nationaal verzet heeft gevormd", zodat er geen reden bestond het hoofdbestuur of een van zijn leden uit te sluiten van het bekleden van enige functie in de vakbeweging. De Organisatie liet deze uitspraak zelf in 40.000 exem plaren in druk verschijnen. „Zonder commentaar", zo- als een der bestuursleden in het „Weekblad van de Nederlandse Vereniging" schreef, „omdat het voor zichzelf spreekt: critiek op enkele onderdelen, een vleiend oordeel over het totaal van het beleid". Medio december kwam de buitengewone algemene vergade ring bijeen, die de heer G. Joustra met algemene stem men herkoos als voorzitter. In 1957 tenslotte gaf de Nederlandse Vereniging van Vervoerspersoneel een werk van de heer F. P. A. Landskroon uit „Crisis, be zetting, wederopbouw. Twintig jaren geschiedenis van de Nederlandse Vereniging 1936-1956", waarin het be leid tijdens de oorlog van de bedrijfsleiding van de N.S. en de moderne vakbeweging zijn „officiële" ge stalte kreeg, n.l. die van een positieve bijdrage tot het nationaal verzet, uitmondende in een daad van gran dioos verzet: de spoorwegstaking, die heeft geduurd van 17 september 1944 tot 5 mei 1945. Deze euforie wordt nu zij het niet voor de eerste keer ver stoord door een boek, dat de Leidse hoogleraar dr. A. J. C. Rüter in opdracht van het bestuur van het Rijks instituut voor Oorlogsdocumentatie heeft geschreven cn dat vandaag onder de titel „Rijden en Staken. De Nederlandsche Spoorwegen in oorlogstijd" is versche nen (Martinus Nijhoff, 's-Gravenhage 1960). Pr°f. Rüter kan als schrijver van een r-n spoorweggeschiedenis zijn papie* ®n op tafel leggen. Hij is in 1935 ge- Dphaoveerd op een proefschrift geti- „De spoorwegstakingen van 1903, b" spiegel der arbeidersbeweging in ederland". Het woord „spiegel" geeft kp „en sleutel tot „Rijden en Sta- en wellicht ook tot de omvang dit werk: 478 bladzijden mèt En- Sf'se samenvatting, doch helaas zonder rf_Stster. Niet alleen in engere zin immers spoorweggeschie- wil prof. v ter geven; hij wenst in de spiegel jjut de lotgevallen van de spoorwegen s ue oorlog tevens een brok algemene ciale geschiedenis te laten zien. Hij dr'^rnt e gelegenheid te baat de be- HJfspolitiek van een grote onderne- j/'ng onder de bezetting aan een be bouwing te onderwerpen, de vakbe- eng.lnS In oorlogstijd de pols te voelen i® tets zichtbaar te maken van de ver- e°u<3ing tussen de regering te Londen net verzet in Nederland. jNij heeft voor zijn studie gebruik kun- s, n maken van een aantal reeds be- 'ijT.hnde boeken en artikelen: hij heeft Waage Sehad van tal van archieven, ch er ^et rÜke persoonlijke ar- s?lef van dr. Ir. W. Hupkes en verder tai nt hij op gesprekken met een 240- {„..htensen, waarbij hem de voortref- g-^jkf enquête-techniek van de heer k' A. Sijes zeer te stade moet zijn ge- *°hien. Rüters kennis van het spoorweg- Q^ufijf doet hem de relevante détails jPhaerken. Zo maakt hij de zin voor erarchie en discipline bij de spoorwe- y"" duidelijk aan het voorbeeld van de j^rzetsman J. J. Hamelink, die aan ir. dat -s ^e verzekering wilde geven, Sne zÜn geestverwanten onder het POorwegpersoneel en hij zijn leiding do llet bedrijf volkomen aanvaardden, bri -i c'at n'et zel^ wilde doen en ge- he maakte van de diensten van de zip6r Relwlch Verschuur, aange- bp/1 deze de directeur maatschappelijk ge hon benaderen dan hijzelf, auto- te plasser bij de centrale werkplaats e Haarlem. A's prof. Rüter ons nu de politiek schildert, die de bedrijfsleiding van de Nederlandse Spoorwegen hggj 15 mei 1940 tot 17 september 1944 gevolgd, dan enkele springen üfds° toen protdr. 'ir. J. Goudriaan Raaahgename aspecten in het oog. zii„ 7 luel1 w functie van president-directeur nog sli afnam, werden er aanvechtbare be- vpris,n2en genomen. Zo wenste hii exlra Pb,. 01 'e geven aan de leden van het dpfeel, die de begrafenis van het lid A. Peter Ton uilden bijwonen. 'aar ook nadat dt heer Gondriaan Advertentie in oktober 1940 als gijzelaar naar Bu- chenwald was gebracht, en Ir: Hup kes naar voren kwam, zijn er tal van weinig hartverheffende dingen gebeurd. De Nederlandsche Spoorwegen hebben de transporten van Duitse troepen, ge schut en tanks verzorgd, zij hebben Nederlandse Joden, politieke cn krijgs gevangenen weggevoerd en als instru ment gefungeerd bp de uitplundering van het eigen land en bij de inschake ling van dat land in de Duitse oorlogs economie. Vooral na de oorlog is gewezen op het Landoorlogreglement van 1907 en op de Aanwijzingen van de regering van 1937. Nu is het waar, dat de N.S. met de bepalingen hiervan dikwijls in flagrante strijd zijn gekomen. Maar enerzijds waren zowel het Landoorlog reglement als de aanwijzingen ge schreven voor een situatie, die op de feitelijk bestaande vrijwel in niets ge leek, en voorts is ir. Hupkes terecht van het oeginsel uitgegaan, dat een zo vitaal bedrijf als de Nederlandsche Spoor wegen voor de verdere duur van de oorlog slechts één keer kon stake'i; een spoorwegstaking was bepaald geen experiment, dat men zich een tweede keer kon veroorloven. Zodoende heeft hij zich voortdurend afgevraagd welk belang hij door voortzetting van zijn be drijf nu méér diende: het Nederlandse of het Duitse. Zo lang de weegschaal naar het Nede: 'andse belang door sloeg, moest ir. Hupkes niet alleen de transporten voor de Duitsers op de koop toe nemen, hij moest ook de dis cipline en de regelmaat, levensvoor waarden van zijn bedrijf, handhaven. Een gans andere kwestie is de hou ding van het dagelijks bestuur van de Nederlandse Vereniging. Dat heeft het behoud van zijn apparaat en van de mo gelijkheid om de belangen der leden te behartigen gesteld boven de principiële overwegingen, die tot liquidatie van zijn organisatie hadden moeten leiden. In de heer G. Joustra had het een bekwaam voorzitter: een forse figuur, die tot opportunisme geneigd was. Wat prof. Rüter nu i zijn boek beklemtoont, is, dat de wil tot verzet tegen de Duit sers bij de Nederlandse Vereniging aan vankelijk niet beeft voorgezeten, al thans niet in die mate als de Ereraad van het N.V.V. in 1945 heeft aangeno men. Een veel scherper besef van prin cipiële waarden toonden de confessio nele bonden. Toen de NSB-er Wouden berg op 25 juli 1041 volledige volmacht kreeg tot regeling van de zaken der confessionele vakorganisaties, aarzei- den St.-Raphaël en de Protestants-Chris telijke Eond van Spoor- en Tramweg personeel geen ogenblik om organisatie en apparaat te vernietigen. De be stuurders van de moderne bond echter toonden zich zetelvast. Zij werden door een groeiende oppositie in eigen kring voor „aanpassers" uitgekreten, maar zij hielden vol, ook toen zij dooi Wou denberg op weinig aangename wijze werden betrokken bii de liquidatie van St.-Raphaël en de P.C.B. Bedenkelijk was het ook, dat de heer Joustra tijdens een propagandacampagne, die Woudenberg in april 1941 inzette om de wankele positie van het „gelijkge schakelde" N.V.V. te versterken, het podium deelde met NSB-ers, éép keer met Woudenberg zelf en één keer met diens organisatieleider Van Kampen. Pas bii de oprichting van het Neder landse Arbeidsfront en de incorporatie van het N.V.V. daarin op 1 mei 1942 verlieten hij en zijn mede-bestuurders hun stoelen, een gebaar, dat toen reeds iedere protestwaarde had verlo ren. schiep, deelde hij op een uiterst grootmoedige wijze met de Perso neelraad, waarin ook alweer de beer Joustra de eerste viool speelde. De heer Hupkes heeft zich daarbij door vele motieven laten leiden. In de eerste plaats moet dat zijn verlan gen zijn geweest de discipline te hand haven en gezagsondermijning door inmenging van buitenaf te voorko men. In de tweede plaats heeft hij de Personeelraad als instrument tot handhaving van de arbeidsvrede in net bedrijf alle eer willen gunnen, waarbij hij uitging van zekere vage noties omtrent de na-oorlogse ont wikkeling van de verhouding tussen werknemers en werkgevers. In de derde plaats heeft hij de vakbewe ging, zoals hij die kende en waar deerde, en vooral de moderne vak beweging willen beschermen tegen het naar zijn mening zeer grote ge vaar, dat haar van communistische zijde bedreigde. Er zit een onmiskenbare logica ach ter het beleid van de heer Hupkes, maar zozeer en zo lang heeft hij zich afgeschermd tegen het verzet in Neder land, dat zijn organisatie tekort schoot, toen „Londen", niet „Utrecht", op 17 september 1944, de dag van de lucht landingen bij o.a. Arnhem, de staking werkelijk afkondigde. Die afkondiging op zichzelf is een cu rieuze geschiedenis. Mr. C.L.W. Fock, die in die dagen te Londen de leiding van het Bureau Inlichtingen had, bracht op de dag van de geallieerde luchtlandingen bij Arnhem aan de minister-president, prof. mr. P. S. Ger- brandy, het verlangen der geallieerden over, dat de Nederlandsche Spoorwegen iiuiiiiiiimiiiimiuiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiim iiiiiiiMiiimiiiiiimimiiiHiiiiMiniMiittiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii hun diensten zouden staken, teneinde de Duitse legers afbreuk te doen. De heer Gerbrandy bleek onmiddellijk be reid een staking te proclameren. Hij bracht zijn ambtgenoot van justitie, de heer van Heuven Goedhart, met wie hij een buitenhuisje te Essendon deel de. op de hoogte en stuurde de heer Fock naar Epsöm om het fiat van de minister van oorlog, de heer Van Lidth de Jeude, te halen. Zodra deze, tame lijk tegenstribbelend, zijn goedkeuring had gegeven, werd tot afkondiging van de spoorwegstaking overgegaan en wel in de Nederlandse nieuwsuitzending van de B.B.C. tussen kwart voor zes en zes uur. Verder beraad met andere ministers is niet gehouden. Toen sommige leden van het kabi net daarover later hun misnoegen kenbaar maakten aan de minister president, bediende de heer Gerbran dy zich van een opmerkelijk argu ment. Welke collega zich misschien kon beklagen over zijn geringe me dedeelzaamheid, niet de sociaal-de mocratische minister van Water staat, ir. Albarda: hem kende de heer Gerbrandy al sedert 1903 als voorstander van een spoorwegsta king Er is geen twijfel mogelijk, of de spoorwegstaking zou deerlijk zijn mis lukt, als niet de beproefde verzetsor ganisaties, met aan het hoofd het Na tionaal Steunfonds, de financier van het verzet, zich vanaf het begin hadden in gezet voor. het welslagen ervan. Het verhaal, hoe de gebroeders W. en G. van Hall, met gebruikmaking van de technieken van de internationale oplichter Ivar Kreuger en geestdriftig gesteund door ir. F. Q. den Hollander, erin slaagden de Nederlandsche Bank, die in naam werd geleid door de NSB-er Rost van Tonningen, wekelijks enkele miljoenen afhandig te maken, is een apart boekwerk waard (dat het overigens binnenkort door de zorg van prof. mr. P. Sanders ook werkelijk krijgt). e Personeelraad heeft zich in deze periode van een weinig ruimhartige kant laten zien. On der leiding van de heer Joustra en met volle medewerking van de heer Hupkes heeft de Raad de staking vol gens prof. Rüter gebruikt, enerzijds om, desnoods tegen dé verzetsorganisaties die veelal het vuile werk moesten doen in, de greep van de vakbewe ging op de stakende personeelsleden te hernieuwen, en anderzijds om na de oorlog een argument klaar te hebben, waarmee men zich tegen de aanklacht van collaboratie zou kunnen verweren. Berooft prof. Rüter, die dit tot de kern van zijn betoog heeft gemaakt, nu de spoorwegstaking van haar luister? Geenszins. Ook als het waar is, dat de staking na oktober-november 1944 eerder het karakter heeft aangenomen van een apotheose van vier jaren be- drijfs- en vakbewegingspolitiek dan van een loutere verzetsdaad, dan nog blijft het feit, dat de eerste twee maan den de triomf te zien hebben gegeven van de individuele „spoorjongen", die het stakingsbevcl opvolgde en bleef op volgen, ook toen de leiding, waaraan men hem zo aanhoudend had gewend, in het niets leek te zijn opgelost. Niet het minst belangrijk is een be schouwing van de gevolgen, die de spoorwegstaking heeft gehad voor de Duitse oorlogsinspanning en voor het ontstaan van de beruchte hongerwin ter. Wat dat eerste aspect betreft: het is spijtig het te moeten vaststellen,, maar Ue Duitse oorlogsinspanning heeft onder de staking niet noemenswaard geleden. De legers, die zich onder be vel van generaal Student teweer stelden tegen de Amerikanen en Engelsen in september 1944, kregen hun verster kingen met spoed uit het oosten aan gevoerd, 4500 man van de Duitse „Reichsbahn" kwamen voor het hoogst noodzakelijke vervoer zorgen en ver der had de staking ..keinen einzigen Einfluss auf den militarische Nacti schub". Veel ingrijpender en uiterst reëel zijn de gevolgen van de staking geweest voor de voedselvoorziening van Nederland. Het verzet en de ille gale pers hebben zo lang mogelijk ont kend, dat er tussen die twee enig ver band heeft bestaan. Zij schreven de hongersnood toe aan het embargo op de binnenscheepvaart, dat de Duitse be zetters hebben afgekondigd en op de zware vorst, die inviel nadat het embar go was opgeheven. Het valt niet te ontkennen, dat dit embargo en de vorst een belangrijke rol hebben gespeeld maar anderzijds lijdt het geen twijfel, dat het embargo een represaille was voor het staken der spoorwegen. En het invallen van de vorst zou stellig niet zulke desastreuze gevolgen heb ben gehad, als de treinen naar vermo gen zouden zijn blijven rijden. Zo moet de positieve waarde van de spoorweg staking voornamelijk worden gezocht in het morele effect: de goodwill, die Ne derland in het buitenland verwierf, en de algemene overtuiging in Nederland zelf, dat men voor een hoog geestelijk doel zware offers had gebracht. H. J. NEUMAN UTRECHT, 2 april Ruim honderd man van de technische diensten van de Nederlandse Spoorwegen hebben van nacht onder hoogspanning gewerkt om de ravage op te ruimen op de spoor lijn bij Harmeien nadat het spoorver keer tussen Woerden en Utrecht giste ren de gehele dag onmogelijk is geweest na de treinbotsing. De eerste personentrein, die het be trokken baanvak vanmorgen weer pas seerde, was de trein van 5.12 uit Rot terdam naar Utrecht, die in Gouda ge combineerd wordt met de trein van 5.07 uit Den Haag, en de trein van 6.59 uit Utrecht in omgekeerde richting. De vroegste treinen uit de dienstregeling kwamen nog te vervallen. Bij Harmeien moet langzaam gereden worden, hetgeen een geringe vertraging oplevert. Voor het herstel van de bovenleiding is een tijdelijke voorziening getroffen. De komende nacht zal een nieuwe ver- tikale mast voor de bovenleiding worden aangebracht. (Advertentie) octtotw 74341 met de originele onderdelen (Advertentie) reffend in dit alles is de vastbe radenheid, waarmee de heer Hup kes de greep op zijn eigen bedrijf heeft gehandhaafd. Dat deed hij niet alleen tegenover de Duitsers en tegen over Woudenberg en zijn N.A.F., maar ook tegenover het Nederlandse verzet. „Utrecht" behoefde naar zijn mening geen cnkeJ primaat te erkennen, dat van ..Berlijn" zomin als dat van „Den I-laag"; slechts voor „Londen" was hij bereid te eniger tijd een uitzondering te maken. De monopolie-positie, die hij aldus 35 Zó naief is hij met. Als hij je zijn verhaal doet, kan je er donder op zeggen, dat de hoofdzaken juist zijn. En al zou je het jouwe denken van de blakende onschuld, waarin deze geraffineerde vogel zich hult, Simon kan dit koud laten, want je maakt hem niets. Dit voor het geval, dat je hem alleen maar wilt horen! Mocht je hem met stelligheid iets strafbaars ten laste kunnen leggen en hem wil len inrekenen, dan laat ik hem hier op het hoofd bureau halen." „Ik denk, dat ik het maar met die Spaanse pas zal proberen, Pan." „Verstandige jongen!" Telefonische informatie wees uit, dat Graafmeier pas om tien uur 's avonds werd thuis verwacht. Zonder te zeggen wie hij was, deelde Pannekoek de spreker aan het andere einde van de verbinding mede, dat er binnen een half uur een Spaanse pas bij de Papegaai zou worden bezorgd, dat het okay was en dal er op gerekend werd, dat Simon de twee geïntroduceerden zou ontvangen. Ook deze lange dag was eindelijk voorbij. Om even over tienen stapten Van Houtehm en Staring het spaarzaam verlichte, onaanzienlijke café bin nen. Er was weinig volk. Een paar arbeiders, die van een laat karwei waren gekomen, zaten achter een glas bier. dicht bij de deur en in de verste en donkerste hoek zat een jong paartje met de handen ineen en de hoofden vlak bij elkaar. Achter de toonbank van het rommelige buffet stond een ma gere man in een groezelig wit jasje zich te ver velen. Lusteloos en met trage, werktuigelijke bewe gingen veegde hij met een gore doek over het zink. Niemand nam notitie van de nieuw aangekome- nen. Zij zetten zich aan een tafeltje tegenover de tap kast en wachtten tot de magere hun bestelling zou komen opnemen. Maar, hoewel deze moest hebben gezien, dat er nieuwe bezoekers waren gekomen, bleef hij onverstoorbaar het zink bewerken. Van Houthem klapte ongeduldig in de handen, toen het hem lang genoeg had geduurd, en wenkte de bar man, die onverschillig opzag van zijn arbeid. Hij slenterde onwillig naar het tafeitje toe, terwijl bij nu dc handen met de meegebrachte doek afveegde. „Waarmee kan ik de heren van dienst zijn?" vroeg hij sarcastisch, als om de gasten te laten voe len, dat werkelijke heren wel een betere gelegen heid konden vinden dan dit café. De commissaris haalde zijn helft van de Spaanse pas uit de zak, streek deze op het tafeltje glad en vroeg als terloops: „Is de Papegaai al thuis?" De kellner onderging een merkwaardige verande ring. Hij wierp een snelle blik op de halve pas. die van een geheel andere kwaliteit was dan de slome onverschilligheid, die hij eerst had voorge wend, nam zwijgend het papiertje op cn ging een smalle deur binnen naast het buffet. Enige minu ten later kwam hij weer te voorschijn, nam, also, er niets gebeurd was, zijn plaats achter de toon bank weer in en begon met de onafscheidelijke lap opnieuw het zink te poetsen, zonder verder ook maar enige aandacht te schenken aan de rechercheurs. Het was stil in het café'tje; men hoorde slechts het eentonig gebrom van de stemmen der op ge dempte toon sprekende werklieden en het gefluis ter, afgewisseld met onderdrukt gelach, van het paartje in zijn duistere hoek. De Amsterdammers wachtten rustig de dingen at die komen zouden. Plotseling snerpte een electri- sche zoemer in het buffet. De magere man keek Van Houthem aan en wenkte met het hoofd in de richting van de smalle deur. De rechercheurs stonden op, vonden een onbedekte houten trap en klommen, ondanks hun grote ge wicht bijna onhoorbaar, naar boven. Op het kale portaal kwam een kamer uit, waarvan de deur open stond; binnen zat achter een schrijftafel, die betere dagen had gekend, een zwaargebouwde man. Onder een rode, verwarde krullebol welfde zich een blank, breed voorhoofd, dat met dikke, rossige wenkbrau wen een paar levendige, helderblauwe ogen over schaduwde. Een ongemeen grote, als een snavel gekromde neus stak ver uit over een kastanjebruine snor. Met een glimlach, die meer in de klare ogen dan in de stijfgesloten niond lag, wenkte de Papegaai zijn bezoekers binnen te komen in het vertrek, dat door zijn uiterst eenvoudige meubilair de indruk maakte een kantoortje te zijn. „Pak een stoel en ga zitten, heren," zei de café houder welwillend, terwijl hij zich terzijde boog om uit het kastje van zijn bureau een kistje sigaren te voorschijn te halen. Zich oprichtend voegde hij er aan toe: „Zeker van de recherche?" Van Houthem en Staring namen een stoei en zet ten zich bij de tafel neer. Met een uitnodigend ge baar presenteerde Graafmeier sigaren en Van Hou them merkte zonder veel verbazing op, dat het echte Havana's waren, die hem werden voorgehou den. Bij mensen, die met succes het beroep van de Papegaai uitoefenen kon je dergelijke verrassingen verwachten! Terwijl de twee politiemannen, nog steeds zwijgend, hun sigaren aanstaken, vroeg de gastheer: „Koffie?" „Graag," zei Van Houthem. Hij had meer met die vreemde vogels waarvan een typisch exem olaar tegenover hem zat, te doen gehad. Een weige ring van de gul aangeboden traktatie zou voldoen de zijn geweest om de stemming, die nu nog aan beide zijden afwachtend gemoedelijk was, te doen omslaan in een spanning, die het komende gesprek een geheel andere ondergrond zou geven. Een af wijzend gebaar zou een waarschuwing hebben be tekend. Graafmeier was opgestaan en verdween even in een aangrenzende kamer. Hij kwam terug met een blaadje, waarop drie grote porceleinen koppen met uitstekende koffie. Nog werd er geen woord gespro ken terwijl de koppen geledigd werden. De Pape gaai, die niet anders had verwacht, stak zelf een sigaar op en nam een afwachtende houding aan. (Wordt vervolgd) AMSTERDAM, 2 april De organi saties van werkgevers en werknemers in het ziekenfondswezen hebben over eenstemming bereikt over een verho ging der salarissen, na verwerking van de compensatie AOW en de huurcom- pensatie 1957, met 6,2 procent. De sa larisverhoging gaat in met terugwer kende kracht tot 1 oktober 1959. Het College van Rijksbemiddelaars is goedkeuring gevraagd. Partijen bij de collectieve arbeidsovereenkomst hebben het vertrouwen, dat het college deze voorstellen zal goedkeuren. EINDHOVEN, 2 april De dertien jarige J. J. Breso uit de Res-sdastraat is gistermiddag bij een verkeersonge val op de Wal om het leven gekomen. De jongen reed met een aantal jongens en meisjes, leerlingen van een ULO- schbol, in de richting Stratum. Bij de brug over de Dommel werd de groep gepasseerd door een Duitse vrachtwa gen met aanhangwagen. Hierbij kwam de jongen even in aanraking met de aanhanger, waardoor h\j de macht over zijn stuur verloor en onder het rechter- achterwiel terecht kwam. Het slachtof fer is naar het Binnenziekenhuis ver voerd, waar hij na aankomst is over leden. HENGELO, 2 april De 24-jarige motorrijder H. J. van Keulen is gister avond bij een aanrijding met een vracht auto gedood. De botsing vond plaats op de splitsing Havenkade-Kanaalstraat. Het slachtoffer had geen voorrang aan de vrachtauto verleend. SITTARD, 2 april Gisterenavond is de 17-jarige bromfietser S. in bot sing gekomen met een vrachtauto. Hi.i werd hierbij zo ernstig gewond, dat hij enkele uren later in het ziekenhuis overleed. APELDOORN 1 april De directeur met bijzondere opdrachten der gemeen te, ir. K. H. Tusenius, heeft peer 1 mei ontslag gevraagd uit de gemeente dienst. Ir. Tusenius werd zes maanden geleden benoemd tot topdirecteur der overkoepeling van drie gemeentelijke diensten. Die benoeming heeft toen hier in de gemeenteraad heel wat voeten in aarde gehad, omdat verscheidene raadslieden de instelling van genoemde functie een overbodige luxe achtten. Het enige commentaar, dat ir. Tuse nius wilde geven, luidde: „Ik ben tot de overtuiging gekomen, dat de functie van topdirecteur in Apeldoorn eigenlijk overbodig is". (Advertentie) (Advertentie)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 15