Nieuwe DRIE NEGERS IN DURBAN DOODGESCHOTEN Weersatelliet bespiedt stormen ontstaan van Dievegge van kerkzilver in Limburg aangehouden Ni kit a windt zich niet op over Franse kernexplosie REMBRANDTS JUNO TERUGGENOMEN Besprekingen op Ramhouillet in diepste geheimhouding Vermoeide Bulgaren op Schiphol Koopt op tijd uw zekerheid Moordenaar ter dood veroordeeld j Veiligheidsraad betreurtde Zuidafrikaanse rassenpolitiek de Tiros I aan Eisenhower overhandigd Eerste foto's van Soekarno begint wereldreis Ten onrechte huur verhoogd Geestelijke zag vrouw niet gestolen kandelaar op straat lopen REVOLTE van soldaat Flynn ten einde Depressies doen iveer mee Melkprijs omhoog met 2 cent per liter ZATERDAG 2 APRIL 1960 NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK BESCHEIDEN REVANCHE VAN DE GAULLE In België VALKENBURG Ministerie waarschuwt bepaalde huiseigenaren Vijftien kerken in België geplunderd Waai de: 2 miljoen N.F. Schilderijendiefstal in hotel nabij Nice Doeken van Picasso, Buffet, Dtifi en Modigliani Zes maanden de cel in Ontploffing kost twee mensenlevens Twee arbeiders aan brandwonden overleden Het weer in Europa - Met ingang van maandag hebben HET NIEEWE DAGBLAD (Van onze Parfjse correspondent) PABIJS, 2 april Alles went en dik wijls vrij snel. De officiële mededeling dat gisterochtend »P het oefenterrein van Keggane de tweede Franse expe rimentele A-bom met goed gevolg tot ontploffing is gebracht, heeft slechts so bere commentaren uitgelokt. Officieel gejuich, de vorige maal veelal erva ren als ongepast, is geheel achterwege gebleven. Het niettemin voorhanden commentaar neemt de gebeurtenis in drieërlei opzicht onder de loep, tech nisch, politiek en moreel. Het techni sche commentaar is vastgenoopt aan de in het officiële communiqué ver strekte bijzonderheid dat ditmaal de Proefbom van geringere kracht was. \olgens nader verstrekte gegevens: ge ringer dan de bom van Hiroshima. De iweede Franse atoombom was dus drie tot vier maal zwakker dan de eerste. Dit nu zou een aanzienlijke stap voor waarts betekenen in de beheersing van de techniek. De eerste proefbom heette een ingenieursbom, d.w.z. volko men onbruikbaar voor praktische mili taire doeleinden. De tweede bom, die van veel lichter constructie is geweest, benadert het type van de „militaire bom", d.w.z. een bom vervoerbaar Haar een doel, hetzij per speciaal vlieg tuig, hetzij per raket. De voor de hand liggende veronder stelling is, dat Frankrijk zijn proefkern- explosies tenminste zolang zal voortzet- k*N™ERPEn, 2 april (A.F.P.) een jo^'lfn kfiigsraad heeft gisteren dnn.i korporaal, Theo Janssens, ter vpiiiii,er f®' omdat deze begin no nen "S va" et vorige jaar in Antwer- gedoód mensen met messteken heeft De korporaal was in de avond van november de woning van de fa- rniiie boublomme binnengedrongen. Hij doodde de 81-jarige mevrouw Gou- blomme, haar dochter en haar zoon, een priester. Na zich van de inhoud van. de brandkast te hebben meester ge maakt, vertrok hij in de auto van de geestelijke. Tegenover vrienden, met wie hij na de moorden een tocht langs Antwerpse café's maakte, verklaarde b'j, dat hij een belangrijke hoeveelheid 8sld en een auto had geërfd. Omdat anssens ten tijde van de moord zijn dienstplicht vervulde, werd hij door een KriJgsraad berecht. ten totdat het werkelijk de beschikking heeft over een militair bruikbare bom. De derde Franse proefbom, zo ver luidt, zou ondergronds tot ontploffing worden gebracht (de eerste ontplqfte op een toren meer dan honderd meter boven de grond, de tweede, van giste ren, op de grond). Maar deze derde ex perimentele ontploffing zou om techni sche redenen mogelijk pas tegen het ein de van dit jaar plaats vinden. Wij zijn hiermede aangeland bij de politieke commentaren. Een der eersten daarvan behelst, dat premier Khroesjtsjev van de Sovjet- Unie de nieuwe Franse kernexplosie in derdaad dus gisterochtend bij zijn eer ste ontbjjt op „Ramhouillet" opgediend heeft gekregen. Men had gaarne iets aangaande zijn reacties vernomen, maar wat zich op Ramhouillet afspeelt blijft gehuld in de diepste geheimhouding. Evenwel, zoals gisteren reeds gemeld, men neemt als zeer waarschijnlijk aan dat Khroesjtsjev door president Do Gaulle reeds dagen geleden op de ge beurtenis was voorbereid en dat Khroesjtsjev toen duidelijk heeft ge maakt dat hij er zich niet over zal op winden. En overigens, zo merkt men wel op, Khroesjtsjev is er herhaalde malen niet afkerig van geweest om zijn verschijnen voor een of andere inter nationale ontmoeting te doen begelei den of voorafgaan met een of ander opzienbarend vertoon van Russische macht: de in de hemel geschoten Spoet nik of Lunik. De vrijdagmorgen Khroesjtsjev aan geboden ontploffing van Keggane kan tevens gegolden hebben als een beschei den revanche van De Gaulle voor Ivhroesjtsjevs gebaar op de eerste dag van zijn bezoek aan Parijs, toen hij De Gaulle miniatuurmodellen van een Spoetnik en Lunik ten geschenke gaf. Dit soort scherts terzijde, blijft de over weging o fde Sovjet-Unie in een even tuele Franse weigering om een Ameri- kaans-Brits-Russisch akkoord over de stopzetting der kernproeven mede te ondertekenen voldoende grond zou zien om zelf ondertekening van zulk een ak koord te weigeren. „Le Monde" lijkt zulks voor het ogenblik weinig waarschijnlijk tpe. Maar, aldus merkt dit blad verder op, zoals reeds te verstaan werd ge geven bij de eerste Franse proef, zal het Kremlin voortzetting van de Fran se proeven ieder ogenblik kunnen aan grijpen als voorwendsel om zeif zijn vrijheid te hervatten. En volgens „Le Monde" zal een Amerikaans-Brits- Russische stopzettingsovereenkomst Frankrijk in een diplomatiek steeds moeilijker situatie brengen, zonder dat het nochtans zekerheid zal tot het door De Gaulle gestelde doel van een zelfstandige trefkracht te ge raken. De conclusie waartoe „Le Monde" komt is de volgende. Het ogenblik lijkt gekomen om het atoom- vraagstuk in al zijn aspecten in ogen schouw te nemen en daarbij is het voor Frankrijk zaak om te zien welke prijs het zou kunnen bedingen voor zijn toetreden tot een akkoord over het stopzetten der proeven, een toe treden dat alle drie de mogendheden (de Verenigde Staten. Groot Brittan- nic en de Sovjet-Unie) ontegenzeg lijk wensen. Aan de morele kant van de aange legenheid wordt aandacht geschonken in een hoofdartikel van de hoofdredac teur van het katholieke dagblad „La Croix", pater Wenger. ,,/p het in de huidige omstandigheden niet mogelijk is om een kernproefexplosie zonder meer immoreel te noemen, het gevaar wordt steeds groter dat de vervaardi ging van atoomwapens eens tot het gebruiken van die wapens zal leiden. Welnu, dit gebruik zou, gezien zijn on begrensde vernietigingsuitwerking, al leen maar immoreel kunnen zijn en we zenlijk pervers. Deze droevige wedloop (om het bezit van de atoomwapens), aldus „La Croix", zou weldra tot ge volg hebben dat onze arme aarde her schapen wordt in een onmetelijk atoom wapenarsenaal. De volken, die naar de vrede verlangen, kunnen zich niet voorstellen dat deze machtswil van hun leiders daadwerkelijk tot de vrede voert". De conclusie van de katholieke hoofdartikelenschrijver is dat Frank- rijks nieuwe proef slechts zin heeft, in dien hij Frankrijk in staat stelt doeltref fend tussenbeide te komen voor een versnelde ontwapening en daardoor voor de wereldvrede. DEN HAAG, 1 april De negentien landen die deel uitmaken van de „Con férence Européenne des Administra tions des Postes et des Telecommuni cations", waartoe ook Nederland be hoort, hebben besloten in september een Europa-postzegel uit te geven. Hier voor is gekozen het ontwerp van de Fin se kunstenaar P. Rahikainen, voorstel lende een wiel met negentien spaken. Rembrandts scliilderii „Juno" is vrijdag teruggenomen op een grote internationale verkoping van Nederlandse werken te Londen, nadat het bieden op 52.500 pond sterling (ruim 550.000 gulden) was gestopt. Men had verwacht dat het meer dan een miljoen gulden zou opbrengen. Het werk dook in 1935 na meer dan 250 jaar weer op en werd toen niet herkend voor slechts 700 gulden verkocht. Durban, 2 april (UPI) In de om- Keving van Durban heeft de politie gis teren drie Afrikaanse negers doodge- *cl'otcn, toen een menigte naturellen jet gebruikmaking van de vuurwapens "'teen werd kejaagd. Er vielen ook nog "De gewonden. Verscheidene duizen den naturelle,) uit de „lokasie" Cato "tanor wilde» in colonnes naar het ^'adseentrum optrekken. Zij waren ge- wapcrid met e-okken. bijlen en aange- Puntc stukkei ijzerdraad. Terwijl de menigte door |e straten trok, werden aturellen uit rinkels, van de trottoirs '-an hun fietsen getrokken en ge- woiigen aan de mars mee te doen. °en de hoofdstraat van Durban werd ereikt, kreeg de menigte van de over pantserwagens beschikkende politie en an de met geweren gewapende solda- hevel te blijven staan. Deze waar-' J.'AWng werd genegeerd. Nadat de loiitie enige schoten in de lucht had 7®v"Urd, werd ook op de menigte "e- loten. Na de salvo's, nam de menigte e vlucht via zijstraten en hernam het .''ven in de binnenstad zijn normale J°op. opperbevelhebber van het Zuidafri- rpanse Jeger, generaal Melville, heeft medegedeeld dat 26 regimenten, 13 een- "0uen ondersteuningstroepen en een pquadron van de luchtmacht van de eD'itoriale troepen zijn gemobiliseerd. "ij voegde hier aan toe, dat wellicht meer troepen zullen worden gemo- niliseerd. Do mobilisaties geschieden krachtens de wet op de noodtoestand. °m administratieve redenen heeft gouverneur-generaal Swart krachtens de defensiewet van 1957 alle territoria- je troepen gemobiliseerd. De manschap- Pen van deze troepen behoeven zich échter eerst voor actieve dienst te mel den wanneer zii een nadere oproep ont- vangen. De Zuidafrikaanse regering heeft de noodtoestand in nog 31 districten in de afgekondigd, thans is in 114 van de 300 distric- en de noodtoestand verklaard. NEW YORK, (Reuter) Met negen stemmen voor en twee onthoudingen D" Engeland en Frankrijk heeft de v eiligheidsraad gisteravond een resolu tie aangenomen, waarin de rassenpoli- t'ek van de Zuidafrikaanse regering „betreurd" en Zuid-Afrika wordt jerzocht de politiek van apartheid op m geyén. In de resolutie wordt de se- eietari.-generaal van e Verenigde Na- "es, Dag Hammarskjöld, voorts ver- fooht in overleg met de Zuidafri kaanse regering maatregelen te treffen die moeten bijdragen tot handhaving van de principes van het Handvest van de Verenigde Naties en verslag over een en ander uit te brengen aan de Veiligheidsraad. De vijf permanente le den van de veiligheidsraad zijn de Ver enigde Staten, Rusland, Engeland, Frankrijk en nationalistisch China, die allen het recht 'van Veto hebben. De zes niet-permanente leden zijn Argenti nië, Ecuador, Italië, Ceylon, Polen en Tunesië. De zevenjarige Berberleeuwin Gita die gisteren in de winterverblijven ran het circus Toni Boltini te Leersum het le ven heeft geschonken aan vier baby leeuwtjes twee mannetjes en twee vrouwtjes heeft zich na de geboorte terstond van haar kroost gedistancieerd en weigert de welpjes te voeden. Een per radio gedane oproep had tot resul taat, dat de twee mannetjes nu gezoogd worden door een herdershond uit Hil versum en een hond uit Leersum. De foto toont twee van de jonge leeuwtjes in de armen van een jongen. f - CAPE CANAVERAL, 2 april (Reuter) De V.S. hebben, zoals wij gisteren, in een deel van onze oplage reeds kon den melden, met succes een 122 kilo gram wegende kunstmatige aardsatel- liet gelanceerd, die de vorm heeft van een pillendoosje en die uitgerust is met twee kleine televisiecamera's, waarmee weerkundige gegevens kunnn worden verstrekt. De weersatelliet heeft reeds enkele „zeer goede foto's" over wolkenforma ties en stormontwikkeling naar de aar de teruggezonden. De eerste afdrukken zijn aan president Eisenhower overhan digd. Dit is in Washington meegedeeld door Harry Wexler, de eerste weerkun dige van het Amerikaans meteorolo gisch instituut. Hij acht thans de mo- DJAKARTA, 2 april (Reuter) Pre sident Soekarno van Indonesië is per vliegtuig uit Djakarta vertrokken op zijn wereldreis van twee maanden. Hij gaat eerst naar Nieuw Delhi, waar hij met premier Nehroe een onderhoud van drie uur zal hebben. In elk van de vol- gnde landen die hij bezoekt, zal de pre sident drie dagen blijven. Het zijn: Irak, Joegoslavië, Bulgarije, Roemenië en Hongarije. Daarna zal hij in Wenen vijf dagen rust nemen. De reis wordt vervolgens voortgezet naar Egypte, Tu nesië, Marokko en Portugal, wederom telkens 3 dagen. Soekarno brengt niet- officiële bezoeken aan Mexico en San Francisco. Hij verblijft zes dagen in Ja pan. Het einde van de reis is een be zoek van vijf dagen aan Cuba. Dc Verenigde Staten hebben vandaag met de Verenigde Arabische Republiek een overeenkomst getekend waarbij de Amerikaanse technische en economi sche hulp tot de Syrische provincie wordt uitgebreid. Sedert 1951 is aan de provincie Egypte dergelijke hulp tot een bedrag van 65 miljoen dollar verleend. (Rtr.) gelijkheid van de vestiging van ruim te-weerstations bewezen. Het is de bedoeling dat de satelliet, die eike negentig minuten met een snel heid van 28.800 kilometer per uur en op een hoogte van zevenhonderd kilo meter een liaan om de aarde beschrijft, gegevens zal blijven vutstrémten over het ontstaan van orkanen en wervel stormen in de bovenste luchtlagen. De levensduur van de satelliet, die de naam „Tiros 1" een afkorting van „Television and infra-red observation satellite" kreeg, is drie maanden. De televisiecamera's die de foto's ne men. zijn 7.0 groot ais een waterglas. De foto's worden op een band opgeno men en uitgezonden wanneer de kunst maan zich tussen twee stations in New Jersey en op Hawaii bevindt. Met een reeks satellieten als de „Ti- ros" zou men een constante observatie kunnen verrichten. Deze satellieten zou den observeren en de waarnemingen van het instrumentarium in code uit zenden naar luisterposten op aarde. Op deze wijze zouden de meteorologen het weer over de gehele aarde voortdurend kunnen waarnemen en voorspellingen op zeer lange termijn zouden mogelijk worden. Vooralsnog ligt het opstellen van een dergelijk systeem van weer- observaties niet in de bedoeling. (Advertentie) 5 of 7 dagen vojlé'dig pensionbedieningsgeld, 3 autotochten, en beziens: waardigheden inbegrepen, vanaf resp. f 6'5,- en f ?9(- per persoon. Vraagt arrSngemeritenlijst met keuze uit 143 hotels en pensions bij de officiële HET GEULDAL STATIONSSTRAAT 15. TEL 04406-2048 DEN HAAG, 2 april Het blijkt, dat een aantal huiseigenaren hun huur ders ten onrechte huurverhoging heb ben aangezegd, zo deelt het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid mee. Het ministerie waarschuwt er daarom tegen, dat de gisteren ingega ne algemene huurverhoging niet auto matisch van toepassing is op alle voor 5 mei 1945 gebouwde woningen met een huurprijs van 9,- of minder in de vier grote steden én van 5.- in de klein ste gemee iten. De verhuurder moet zich eerst tot de huuradviescommissie wenden oor het verkrijgen van een ver klaring. Gistero.vond is op Schiphol het Bulgaars elftal gearriveerd, dat morgen tegen Nederland speelt. Het gezelschap bestaat uit 22 personenzestien spelers, dne(.) trainers, een arts, een journalist en leider Simeonov. De laatste zei een zware wedstrijd te verwachten. MAASTRICHT, 2 april Woensdag middag heeft de, rijkspolitie tc Grous- veld op aanwijzing van een parochie geestelijke in die plaats een vrouw aan gehouden, die duidelijk zichtbaar een kandelaber vervoerde, welke de gees telijke als een der kaarsenhouders op hot hoofdaltaar in de parochiekerk van Gronsveld herkende. Met deze aanhou ding is vrijwel zeker een reeks dief stallen ill vijftien katholieke kerken van Belgisch Limburg, gedurende het afgelopen jaar gepleegd, tot klaarheid gekomen. Naar schatting zijn zeker NICE, 2 april (Reuter) In de nacht van donderdag op vrijdag zijn uit liet hotel Colombe d'Or te Saint-Paul de Ve nice hij Nice moderne schilderijen ter waarde van twee miljoen nieuwe francs (ruim onderhall miljoen gulden) gesto len. Er zijn doeken onder van Picasso, Braquc, Dufy, Buffet en Modigliani. De politie heeft thans de rijke bewo ners van de Rivièra, die kostbare schilderijen bezitten, ervoor gewaar schuwd. dat er wel eens een „goed ge organiseerde dievenbende" aan de Ri vièra aan het werk kan zijn. De gestolen schilderijen maakten deel uit van een verzameling, die de eigenaar al in 1920 is begonnen aan te leggen, toen bekende kunstenaars als Picasso, Dufy en Chagall hun verteringen met schilderijen betaalden. Daar de gestolen doeken in de heie wereld bekend zijn, zal het voor de dieven wel te gevaar lijk zijn om ze op de gewone markt aan te bieden. twintig zilveren en koperen kandelabers daterend uit de zestiende tot en met de negentiende eeuw gestolen. In de laatste weken bleek het werk terrein van de dief (of dieven) ver plaatst te zijn naar Nederlands Lim burg. Met een tussenpauze van enke le dagen werd ongeveer drie weken geleden tot tweemaal toe een stel van vier kostbare achttiende-eeuwse kan delabers gestolen. Te Maastricht ver dwenen in diezelfde periode vier zil veren achttiende-eeuwse kaarsenhou ders. De aanhouding en het onderzoek wer den tot nu toe geheim gehouden om de samenwerkende Nederlandse en Belgi sche politie-instanties in de gelegenheid te stellen de vrouw te verhoren. Zij heeft de meeste kerkdiefstallen reeds toegegeven, ook die te Breust-Eysden en te Maastricht, Bij een huiszoeking in de villa te Rekem, welke de vrouw, die vertegenwoordigster is van een Bel gische firma in medische instrumen ten, bewoont, werden slechts vier kaar senhouders en een zogenaamde reci pient voor Heilige Olie gevonden. De overige gestolen kandelabers heeft de vrouw verkocht aan een antiquair. De vrouw is door de Belgische politie van de Nederlandse rijkspolitie overge nomen en in verzekerde bewaring te Tongeren gesteld. heeft de regering goedgekeurd, dat in het gehele land de prijzen van melk, karnemelk (beide los en in flessen) en melkprodukten met ingang van maan dag 4 april met ten hoogste twee cent per liter zullen worden verhoogd. ALDERSHOT, 2 april (UPI) De revolte van soldaat Flynn is ten einde. Hij gaat voor zes maanden de cel in. Soldaat James Flynn, oud 20 jaar, is de soldaat die er lak aan had. Hij was dienstplichtig en had het militaire leven 35 dagen lang als een man gedragen. Maar toen op de 36ste dag reveille werd geblazen vertikte Flynn het om op te staan. Korporaal Partridge kwam bij Flynns bed staan en beval hem op te staan. „Nee", zei de soldaat. De korporaal riep zijn collega New ton erbij, die ook een order opspoot. „Geen zin", zei Flynn, en hij draaide de korporaals zijn rug toe. Toen werd sergeant Young erbij ge roepen. Hij riep sergeant-majoor Davison, erbij en die alarmeerde kapi tein Drew, die ook geen raad wist en de arts, kolonel Chapman, in consult riep. Maar het haaide niets uit, Flvnn bleef waar hij was. De dokter onderzocht hem, en zei: „geschikt voor alle diensten". Toen werd flynn, die weigerde zich aan te kleden, naar de wacht gebracht. Hij weigerde zich te scheren. Met een baard van drie dagen en in zijn burgerpakje stond de soldaat ten slotte donderdag voor de krijgsraad. Tweemaal geweigerd een order op te volgen, en eenmaal feitelijke insubor dinatie, dat is samen zes maanden militaire detentie. ZAANDAM, 2 april In het gemeen teziekenhuis zijn gisteren de 31-jarige heer H. T. Deuling uit W'estzaan en de 50-jarige heer D.Muusse uit Zaandam overleden aan de gevolgen van de brand wonden, die ze vorige week donderdag opliepen bij een ontploffing in de ex- tractiefabriek „De Witte Klok" te Zaandam. Bij deze ontploffing kregen drie arbeiders ernstige brandwonden. Het derde slachtoffer, de 46-jarige Am sterdammer J. Bruin, zal binnenkort het ziekenhuis kunnen verlaten. DE BILT, 2 april De laatste drie weken is er in onze weeroverzichten van depressies in onze omgeving vrij wel geen sprake geweest. Nu de april maand op de kalender is verschenen, gaan ze weer meedoen. Een regenfront, dat van niet veel betekenis is, trekt vandaag over Engeland naar het oosten en kan in de komende nacht het wes ten van ons land bereiken. De wind gaat wat toenemen uit zuidelijke rich ting, zodat vrij zachte lucht wordt aan gevoerd. Achter het front komen weer opklaringen voor, zodat het weer een meer wisselvallig karakter zal krij gen. Gisteren was het in het noorden en oosten van ons land de gehele dag zonnig met voorjaarstemperaturen van 13 15 gr. C. Elders bleef veel be wolking aanwezig en ook vanmorgen was het in geheel Nederland weer zwaar bewolkt. Toch is de koude oos tenwind verdwenen, zodat wij, al is het nog niet warm, tijdens het weekend weer een eindje naar het voorjaar gaan. max. min. neersl. Station Weer temp. temp. afgel. gisteren 24 uur Den Helder geheel bew. 8c 4c Omm Vpenburg geheel bew. 4 0 Viissingen geheel bew. 6 4 0 Eelde geheel bew. 13 2 0 De Bilt geheel bew. 8 4 0 Twente geheel bew. 14 5 0 Eindhoven geheel bew. 8 4 1 Zd.-Limburg geheel bew. 6 5 0.3 Stockholm onbewolkt 8 -6 0 Kopennagen zwaar bew. 0 0 Londen zwaar bew. 12 6 0 Amsterdam geheel bew. 8 4 0 Brussel geheel bew. 7 4 0 Luxemburg mist 12 5 1 Parijs mist 9 5 0 Bordeaux zwaar bew. 15 5 0 Nice onbewolkt 15 7 1 Berlijn onbewolkt 10 -2 0 München zwaar bew. 11 2 fl Zurich zwaar bew. 13 5 3 Genève zwaar bew. 13 4 0 Wenen lichtbew. 2 4 0 Athene zwaar bew. 1 15 1 Rome zwaar bew. 17 8 1 Madrid onbewolkt 3 0 Mallorca onbewolkt 17 2 0 Lissabon zwaar bew. 16 12 0 Advertentie) Zon op Zon onder DEN HAAG, 2 april In overeen stemming met de medio 1959 genomen beslissing tot afschaffing van de nog res terende consumentensubsidie op melk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 1