„vriend" Khroesjtsjev z tijdens persconferentie Inbreuk van de Sovjet-leider op wetten der gastvrijheid? Sovjet-protest tegen het zenden van nazi-medaille Makarios verlaat uit protest vergadering met Britten Frankrijki Westduitse reactie: een „gemene propagandastunt" van Moskou Onverzoenlijke standpunten bij het overleg over bases op Cyprus Kardinaal draagt H. Mis op in Rome Adenauer terug in Bonn 'wmM%È0M IN FEESTZAAL VAN RAMBOUILLET Opnieuw beste wensen voor prof. De Quay H. Vader ontvangt zelatricen Paus gedurende Goede Week in Rome Poolse bisschoppen in Rome Rapin tekent beroep tegen doodvonnis aan VJ MAANDAG 4 APRIL 1960 BUITENLANDSE KRONIEK (Vervolg van pag. 1) (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 4 april. Zaterdag middag heeft premier Nikita Khroesjtsjev een persconferentie gegeven voor ogen en oren van ongeveer negenhonderd genodig den, journalisten, fotografen, film- en t.v.-mensen, diplomaten en andere genodigden. Men had ervoor beslag moeten leggen op de gemeentelijke feestzaal van Rambouillet. De veiligheidsmaat regelen waren, zich op kilometers afstand van Rambouillet reeds manifesterend, allerindrukwek- kendst en Rambouillet zelf leek op een brandpunt van algemene mobilisatie. De conferentie zou om half zes aanvangen, maar om precies vijf uur, zo was aangekon digd en zo gebeurde, gingen de deuren onherroepelijk dicht. Per soonlijk herinneren wij ons niet ooit zoveel malen aan zoveel ver schillende controleurs onze uit nodiging en beroepspapieren te hebben moeten tonen, alvorens wij de haven binnen waren. Diplo matieke personen ontkwamen al evenmin aan deze strenge controle en twee collega's, die een reis- schrijfmachientje bij zich droegen, moesten dit openmaken. Koop nü IVOROL Dubbele tuben: Voordeliger prijs. Uw tanden vragen het beste. Khroesjtsjev keert terug „Wie'' uit 960 A. D. De Hollandse kaas heeft een eigen burgerlijke stand - Jubileum in Leiden Afdoende kwaliteitscontrole Eigen Haard Jeu de Boules De premier van de Sovjet-Unie heeft zich tijdens zijn reis door Frankrijk veel rustiger gedra gen dan tijdens zijn tocht door Amerika in de herfst van het vorige jaar. Terwijl hij tegenover de Amerikanen nu en dan zeer emotioneel optrad, heeft hij zich te genover de Fransen opmerkelijk kalm gehouden. Het is vooral frappant, dat hij zelfs bepaald lakoniek gereageerd heeft op de atoomexplosie in de Sanara, die De Gaulle tegen de verwachtingen in niet wilde uitstellen tot na het ver trek van zijn Russische gast. Ook op de persconferentie van zaterdag heeit Khroesjtsjev zich niet opgewonden, hoe wel hem toch enige vragen werden ge steld die hem tot woeoende uitvahen hadden kunnen verleiden. Khroesjtsjev heeft zijn uiterste best gedaan om op de Fransen de indruk te maken van een vredelievend en redelijk man. Hij heelt weliswaar uiting gegeven aan zijn be zwaren tegen de Franse buitenlandse po. litiek, maar hij heeft tegenover zijn gastheren geen agressieve nouding aan genomen. Op agressieve toon sprak hij slechts als hij het over Adenauer had, die hij weer eens met Hitier vergeieeK. Listig speculeerde hij op het wantrouwen dat vele Fransen nog altijd koesteren ten aanzien van de Duitsers. Zijn grootste bezwaar tegen het buitenlands beleid van De Gaulie geldt de verbondenheid van Frankrijk met de Duitse Bondsre publiek. Dit thema keerde voortdurend terug in zijn redevoeringen, en vooral in Reims heeft hij uitvoerig over dit onderwerp gespro ken. Het verdroot hem, dat de Fran sen, die in de tweede wereldoor- oorlog de bondge noten van de Rus sen waren, nu hun lot verbonden had den aah dat van de Westduitsers. Hij herinnèrde de Fransen aan wat zij in verscheidene oorlogen van de Duitsers te lijden hadden gehad, en hij waarschuwde voor de opleving van net militairisme" in de Bondsrepubliek. Maar De Gaulie zal zich niet van zijn stuk hebben laten brengen door deze waarschuwingen. Khroesjtsjev hoefde de man, die zulk een grote rol heeft ge speeld in de oorlog tegen Hitier, wer kelijk niet te vertellen, wat Duitsland Frankrijk in het verleden heeft aange daan. e Gaulle is het hartgrondig met Khroesjtsjev eens dat Frank rijk ervoor moet zorgen, nooit meer het slachtoffer te worden van Duit se agressie, maar over de manier waar op dit doel verwezenlijkt moet worden, lopen de opvattingen van Parijs en Mos kou volkomen uiteen. Terwijl Khroesj tsjev vindt, dat de Fransen zich moeten distanciëren van Duitsland, streeft De Gaulie juist naar zo nauw mogelijke banden met de Bondsrepubliek. Terwijl voor de Russische premier Adenauer de meest verfoeilijke regeringsleider is in het Westen, ziet de Franse president de bondskanselier als zijn voornaamste Europese bondgenoot. Terwijl de Russi sche premier de kracht van West-Duits- land zou willen breken, wil De Gaulie de Bondsrepubliek juist helpen zo sterk mogelijk te worden. Enige Westduitse kranten hebben de laatste dagen hun bezorgdheid geuit over de anti-Duitse propaganda van Khroesjtsjev in Frankrijk, maar zolang De Gaulie het in Parijs te vertellen heeft, kunnen de West-Duitsers op de steun van de Fransen blijven rekenen. De Frans-Duitse verbondenheid is voor De Gaulie de kern van zijn Europese en Atlantische politiek. In Europa heeft de Franse president aan Adenauer een meer loyale partner dan aan Macinlllan, en in het Atlantische kamp kan hij met de bondskanselier beter overweg dan met Eisenhower. Voor De Gaulle ls niet de Bondsrepubliek, maar de Sovjet-Unie de potentiële agressor van Frankrijk, en Khroesjtsjevs idee van een Frans-Rus sisch bondgenootschap om de opkomst van een agressief Duitsland tegen te gaan, is in de ogen van de Franse pre sident bijzonder irreëel. De Gaulie weet, wat hij aan Adenauer heeft, maar Khroesjtsjev blijft voor hem een onbe trouwbare figuur. Dezelfde leider van de Sovjet-Unie, die zich nu zo vredelievend pro beert voor te doen, heeft nog geen vier jaar geleden de Hongaarse op stand op waarlijk stalinistische wijze onderdrukt. De Gaulie heeft met Khroesjtsjev willen praten, omdat pra ten voor het Westen het enige alterna tief is van een oorlog met kernwapens. De Gaulie weet echter heel goed, dat hij bepaald geen vriend voor zich heeft, al is het woord „vriendschap" door Khroesjtsjev tijdens diens Franse reis herhaaldelijk gebruikt. Maar met dit woord is het net als met de woor den „vrede" en „vrijheid". In het communistische jargon hebben zij een andere betekenis, dan in de taal van het Westen. De Gaulie hoopt dat de spanningen tus sen Rusland enerzijds en Frankrijk en zijn Atlantische bondgenoten anderzijds verminderd kunnen worden. Hij weet, dat dit slechts bereikt zou kunnen worden als Khroesjtsjev aan het verstand zou kunnen worden gebracht, dat een ver mindering van die spanningen noodzake lijk is voor Ruslands veiligheid en wel vaart. Khroesjtsjev heeft bij zijn afscheid gezegd, dat hij van Frankrijk en de Fransen houdt, maar daar koopt De Gaulie niets voor. Als Frankrijk, met Amerika, West-Duitsland en de andere Atlantische mogendheden, niet tot zulk een sterk militair bondgenootschap be hoorde, zou het allang ervaren hebben wat Khroesjtsjevs genegenheid waard is. Om half zes nrecies, terwijl aller ogen met spanning gericht waren op het toneel, dat versierd was met de Franse driekleur en de rode vlag met sikkel, hamer en ster, ving het schouw spel aan. Khroesjtsjev, familie en ge volg verschenen van tussen de coulis sen en namen plaats. Van links naar rechts hadden wij achter de hoofdtafel voor ons, ambassadeur Vinogradov met in hoge mate misleidend het gezicht als van een prelaat; Gromyko, donker en gesloten maar niet zo nurks als veelal; Khroesjtsjev; de ondervoor zitter van de Russische ministerraad Kosygin, een bijzonder streng en stuurs uitziende man; en achter het uiterste puntje van de tafel Nina Khroesjtsjev, het brede gelaat overto- gen met blos en glimlach. De zaal begroette staande met ap plaus en staande bedankte Khroesj tsjev eveneens met applaus; een cere monie die zich aan het eind der pers conferentie zou herhalen. Gedurende ongeveer anderhalf uur heeft Khroesj- Advertentie) tsjev gesproken, het overgrote deel van die tijd in antwoord op hem ge stelde vragen. En terwijl iedereen zat, bleef Khroesjtsjev, hetgeen zijn gehoor als uiterst hoffelijk voorkwam, onon derbroken staan, zelfs terwijl de tol ken zijn woorden vertaalden, hoewel ook de tolk telkens als Khroesjtsjev zijn Russische antwoorden gaf ging zit ten. Slechts curiositeitshalve zij dit al les vermeld. Gedurende de gehele persconferen tie toonde Khroesjtsjev zich zeer be heerst, maar men vermoedde een on dergrond van aanzienlijke spanning; zulks volkomen te begrijpen. Niemand weet immens beter dan Khroesj tsjev zelf hoezeer het mogelijk is hem met de meest onverkwikkelijke vragen, zijn persoonlijke verre en minder verre politieke verleden ra kend, op het lijf te komen. Om van heden en toekomst niet te spreken. Maar het ontbreekt de man niet aan moed en hij had de gelegenheid tot vragen opengesteld met te ver klaren, dat hü zou antwoorden, bin nen de hem door het program ge stelde tijdslimiet, behalve op de reeds schriftelijk ingediende, op alle mondelinge vragen vanuit de zaal. Maar, alsof er een stilzwijgende sa menzwering bestond, om niet op het laatste moment de goede atmos feer waarin het hele bezoek was ver lopen te verstoren, er werd Khroesj tsjev geen enkele werkelijk „pijnlij ke" vraag gesteld. En altijd strikt binnen de perken blijvende van een met zijn positie over eenkomende waardigheid, kreeg hij ge legenheid zich afwisselend goedmoe dig, humoristisch en snijdend te tonen. Dat hü nogal eens hakkelde en naar zijn woorden moest zoeken kan men als bewijs beschouwen, dat h(j naar weloverwogen antwoorden zocht. Enige van zijn uitlatingen zijn elders reeds verwerkt. In het algemeen kan van de persconferentie gezegd worden, dat zij bijzonder weinig opzienbarends aan het licht heeft gebracht. Het volgende zij er nog uit vermeld. De conferentie aan de top in mei zag Khroesjtsjev thans met nog meer op timisme tegemoet dan voorheen. Hij is optimistisch van temperament. Het on opgelost blijven van het ontwapenings- vraagstuk zou zeer gevaarlijk zijn voor de vrede. De Franse atoomproef be treurde bij. Indien het akkoord over Op de persconferentiedie de Rus sische premier, Khroesjtsjev, zater dag in Rambouillet heeft gegeven, waren niet alle journalisten goed verstaanbaar. De zaal was ook im mens ruim en er waren bijna ne genhonderd persmensen. Rechts van Khroesjtsjev zit de Russische minister van buitenlandse zaken, Gromyko, die het gebaar van zijn meester nadoet. de stopzetting der proefexplosies zou worden gesloten, zou het voor de Fran se regering nog moeilijker worden haar proeven voort te zetten. Wat De Gaulie en hijzelf elkaar gezegd hadden terzake van Algerije was bestemd om tussen hen beiden te blijven. Een even tuele ontmoeting tussen hemzelf en bondskanselier Adenauer beschouwde hij als nuttig. Wij hebben onenigheden, aldus Khroesjtsjev. Er zijn tegenstellin gen. Wat doet dat ertoe? Maar en hier sprak Khroesjtsjev met enigszins toornige verheffing van stem de kan selier moet deze geschillen niet willen regelen vanaf „stelingen van kracht". Dit kan slechts leiden tot oorlog en in dat geval hebben wij het nodige om van antwoord te dienen. Khroesjtsjev had in zijn openings woord verklaard dat hij en zijn reisge noten zeer getroffen waren door de on vergetelijke warmte, waarmee zij over al ontvangen waren. Na zijn perscon ferentie is Khroesjtsjev nog gedurende veertig minuten opgetreden voor de Franse televisie. Hij heeft deze gelegenheid vooral aangegrepen om te verkondigen hoe- vcei zoeter het is om te leven in een paradijs als de Sovjet-Unie. De vraag is wel gesteld geworden of hij daar mee geen inbreuk heeft gemaakt op de wetten der gastvrijheid. MOSKOU, 4 april (Tass) Ook op de terugweg van zijn bezoek aan Parijs heeft de Sovjet-premier Khroesjtsjev aan minister-president prof. dr. J. E. de Quay een boodschap gezonden, toen hij over Nederland vloog. De boodschap luidt; Ik zend u, premier De Quay, en het Nederlandse volk mijn hartelijke groeten en beste wensen. Nikita Khroesj tsjev. MOSKOU, i april (Reuter) De Sov jet-Unie heeft zaterdag aan de West duitse ambassadeur te Moskou een no ta laten overhandigen, waarin wordt ge protesteerd tegen het zenden van een nazi-onderscheiding een medaille met een hakenkruis erop aan een Sovjet burger. De onderscheiding zou tezamen met een document, waarin wordt ver klaard dat de medaille namens Hitier voor de wintercampagne in het oosten van 1941-1942 is verleend, door de der de secretaris van de Westduitse am bassade zijn toegezonden aan een zeke re Ivan Goppe. Deze was volgens het Sovjet-protest als verrader en oorlogs misdadiger tot lange gevangenisstraf veroordeeld wegens zijn deelnemen aan misdaden van de Duitse invallers in Wit-Rusland. Hü werd in 1956 op grond van een amnestie in vrijheid gesteld. De Sovjet-Unie eist dat gevallen als deze niet meer zullen voorkomen, daar de actie van de ambassade ernstig in strijd is met de werkelijke taak van een diplomatieke vertegenwoordiging, aldus de nota. BONN Van de zijde van het West duitse ministerie van buitenlandse za ken heeft men het Russische protest een „gemene propagandastunt" ge noemd. Volgens de Westduitse ambas sade in Moskou heeft de zaak zich ais volgt afgespeeld; De voormalige Duitse soldaat Ivan Goppe, die zich in Russi sche krijgsgevangenschap bevindt, had de Westduitse ambassade gevraagd te verklaren dat hij een Duitser is. Hij had een Duitse onderscheiding en een docu ment naar de ambassade gezonden om te bewijzen, dat hij een Duitser is. De ambassade had een en ander bestu deerd en de onderscheiding later terug gezonden. Het pakketje met de medaille was losgeraakt en de Russen hadden de medaille toen gevonden. NICOSIA. 4 april (Reuter, UPI) De leider der Griekse Cyprioten, aarts bisschop Makarios, heeft zaterdag een vergadering niet de Britse onderminis ter van koloniën, Amery, de Britse gou verneur van Cyprus, Foot, en de leider der Turkse Cyprioten, Kutchuk, verla ten. Makarios gaf Amery en Foot geen hand toen hij het regeringsgebouw te Nicosia verliet. Op de vergadering werd gesproken over de status van de Engel se bases in de toekomstige republiek Cyprus. Kutchuk stelde voor dat de op pervlakte van de Britse bases honderd vierkante mijl zou bedragen. Makarios liep toen weg omdat hij tachtig vier kante kilometer het maximum vindt. Groot-Brittannië wenst meer dan hon derd vierkante mijl. Makarios heeft op de vergadering nog gedreigd zelf de onafhankelijkheid van Cyprus te zullen uitroepen en de Cy prioten uit te nodigen een campagne van burgerlijke ongehoorzaamheid te gen de Britse regering te voeren, in dien geen overeenstemming wordt be reikt in de huidige onderhandelingen met Groot-Brittannië over de bases. Kutchuk heeft zich van dit dreigem 't gedistancieerd. Hij beschuldigde Maka rios ervan dat deze op Cyprus een vol ledige chaos, onrust en waarschijnlijk burgeroorlog teweeg dreigt te brengen. De Turks-Cypriotische leider zei in een verklaring tegenover de pers het te be treuren dat hetgeen reeds was bereikt waardeloos werd gemaakt door onenig heid over enkele vierkante mijlen. De bases zijn niet onnodig of schadelijk en zullen economisch belangrijk zijn Groot- Brittannië heeft al belangrijke conces sies gedaan, aldus Kutchuk. Makarios heeft intussen bekendge maakt, dat de grondwet voor de nieuwe Cyprische repr is voltooid en ge parafeerd. 'Tij legde eraan toe, dat gewerkt, binnen enkele dagen zal wor den gepubliceerd. De Turkse minister van buitenland se zaken, Zorlu. is van Parijs naar An kara teruggekeerd. Zijn vliegtuig zal vandaag een tussenlanding maken te Athene. Hiervan zullen minister Zorlu en zijn Griekse collega, Averoff, gebruik maken voor een gesprek over de jongste ontwikkelingen in het Brits-Cyprische overleg. VATICAANSTAD, 4 april Kardi naal Alfrink heeft op Passiezondag in de kapel van het Nederlandse college de H. Mis opgedragen. Tijdens de H. Mis hield hij een preek, waarin hij sprak over de taak van de Kerk om de mensen aan de dood en de verrijzenis van de Verlosser te binden, omdat daardoor en daardoor alleen het Hjden en de eigen tegenspoed zin krijgen. De Neder landse ambassadeur bij de H. Stoel woonde deze H. Mis bij. DEN HAAG, 3 april Uit een 13-tal Europese landen vertrekken aan het einde van de Goede Week een 300-tal zelatricen van de Pauselijke Missie-ac tie naar de eeuwige stad. Zij zullen daar het Paasfeest gaan vieren en aan de H. Vader de verzekering geven, dat ai deze landen zullen ijveren om Hem krachtig te helpen in Zijn zorgen voor de missiekerk. Het initiatief tot deze Rome-reis werd in ons land genomen; 855 personen uit het document waaraan 14 maanden is Nederland zuilen er aan deelnemen. VATICAANSTAD, 4 april (KNP) In een speciale bekendmaking heeft de secretaris van de pauselijke ceremoniën, mgr. Dante, laten weten, dat de paus in de Goede Week verschillende litur gische plechtigheden in de basilieken van Rome zal leiden. Op Palmzondag zal de paus aanwezig zijn in St.-Paulus buiten de Muren, waar hij tijdens een capella papalis de takken zal zegenen en daarna in de processie mee zal lo pen. Kardinaal Giobbe draagt de H. Mis op. Op Witte Donderdag is er 's middags om vijf uur opnieuw een plechtige ca pella papalis, nu echter in de St.-Jan van Lateranen, waar kardinaal Tiss-e- rant de H. Mis zal opdragen. Op Goede Vrijdag om vijf uur 's middags woont de paus de plechtigheden bij in de Ma ria Maggiore, waar de kardinaal-aarts priester Confalonieri de H. Mis op draagt. Op Paaszondag om 11.30 uur draagt de H. Vader zelf de Plechtige Hoogmis op in de St.-Pieter om daarna tegen 12 uur vanuit de Zaal der Zegeningen een radiotoespraak te houden. Vanaf de loggia geeft hij vervolgens de zegen Urbi et Orbi. Radio Vaticana zendt de verschillende plechtigheden in de Goe de Week uit. Zü worden gedeeltelijk ook door de Italiaanse t.v. uitgezonden. De zegen van de paus zal over verscheide ne radiostations in de wereld te horen zijn. VATICAANSTAD, 4 april (KNP) Voor een ad-limina-bezoek zijn in Ro me twee Poolse bisschoppen aangeko men. Het rijn de vicaris van kardinaal Wyszynski voor Breslau, de titulair- bisschop van Vaga, Boleslav Kominek en de bisschop-coadjutor van Danzig, Edmund Nowicki. PARIJS, 4 april. (A.F.P.) De 23- jarige Georges Rapin, die zoals bekend de vorige week ter dood is veroordeeld wegens moord op een prostituee en een pompstationsbediende, is tegen dit von nis in beroep gegaan. Tijdens het pro ces te Parijs heeft Rapin ontkend de moorden gepleegd te hebben. (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 4 april In goede stemming en zonder een spoor van vermoeidheid na zijn 33-urige Poolvlucht van Tokio is bondskanselier Adenauer van West- Duitsland bondskanselier zaterdagavond in Bonn teruggekeerd van zijn 40.000 kilometer lange reis door Amerika en Japan, die drie weken heeft geduurd. De 84-jarige Westduitse bondskanselier wil reeds vandaag weer zijn arbeid in de bondskanselarii hervatten. Er is een aan tal belangrijke beslissingen te nemen. Daartoe behoren de opvolging van de onlangs overleden minister voor het be heer over de staatsvermogens, Lindrath; het eventuele ontslag van de minister voor vluchtelingenzaken, prof. Oberlan den de controverse tussen de ministers Von Brentano en Etzei enerzijds en vi- ce-kanselier prof. Erhard anderzijds over de merites van het plan-Hallstein tot versnelling van de economische in tegratie van Europa; en de even tuele verbreking van de diplomatieke be trekkingen met de Afrikaanse republiek Guinee (waarheen het ministerie van buitenlandse zaken Ambassadeur Von Etzdorf heeft gestuurd De geboorte van een kaas is een schone zaak, of zij nu in de keuken van een boerderij ge schiedt of in de ruime ha) van een fabriek. Daarom is het ook belang rijk, dat er een degelijke instantie is, waar de jonggeborenen een paspoort voor de tafel meekrijgen. Deze „bur gerlijke stand" heet „Vereniging Het Kaasmerk" en is gevestigd aan de Roomburgerweg bij de Nieuwe Vaart in Leiden. Zij bestaat veertig jaar en dit feest is gevierd met de huldiging van enige jubilerende bedrijfsgenoten, die van oudsher aan de bescherming van het smakelijke zuivelprodukt heb ben meegewerkt. In ons land wordt praktisch geen kaas meer vervaar digd, die niet van een kaasmerk is voorzien. Veertig jaar geleden was dat anders. De Goudse boerenkaas in de traditionele platte vorm bezat niet steeds de volvette kwaliteit; met de Edammer bol was het lang niet altijd veertig plus en ook andere kaassoor ten waren soms slechter van kwali teit dan de vorm wel deed vermoe den. Daar de consument, maar zeker de producent zich niet de kaas van het brood wilde laten eten, werd in die dagen uit particulier initiatief het denkbeeld geboren om door kaasmer- ken bepaalde karaktertrekken, en dus bepaalde kwaliteiten van het produkt te garanderen. Er waren vele technische moeilijk heden te overwinnen; hoe maakte men een geboortebewijs, dat niet ver valst kon worden en niet aan slijtage onderhevig was? Maar nu, na veertig jaar, is men er helemaal achter en is Nederland het enige land ter we reld, dat kazen op de beproefde Leidse methode waarmerkt. De merken wor den gedrukt op zeer dunne plaatjes caseine, die door perforatie tijdens de produktie van de kaas onverbrekelijk met de kaassoort worden verbonden. De kaasproducenten van geheel Ne derland hebben zich verbonden, hun produkt met dit merk te waarborgen en de kaascontrolestations nemen ge regeld steekproeven. De merken, die in het Leidse be drijf worden verwerkt, verwijzen naar de vijf produktiegebieden in Neder land, en tonen tevens door een in genieuze serie-nummering de produ cent aan. Waar ter wereld ook een Hollandse kaas wordt aangetroffen in Timboektoe of Eemnes-binnenvia het „geboortemerk" uit deze jubile rende Leidse industrie kan worden nagegaan door wie, waar en op welke dag deze werd vervaardigd. En dat is een verdienste, ook voor de export, die nooit te laag geschat kan worden, zolang de kwaliteit van Neerlands kaas zo hóóg staat. Weten de kaasliefhebbers, die een bijzondere voorkeur hebben voor ech te boerenkaas, op de boerderij ge maakt volgens de eeuwenoude metho de dat z(j aan het kaasmerk hun voor keur kunnen herkennen? Aan de se rienummering is af te lezen of de kaas van een boerderij dan wel van een frbriek afkomstig is. Hoe? Vraag het de goede kaashandelaar maar eens. „Halverwege tussen Deventer en Zwolle ligt aan de IJssel het plaatsje Wijhe, dat dit jaar zijn duizendjarig bestaan viert. Het was Koning Otto I die de nederzetting de rechten ver leende waarop doorgaans de erkenning ais Stad berust of zo men wil: die Zo werden in de oude fabriek in Leiden enige decennia geleden de kaasmerken gemaakt. In dit lokaal werden vroeger de merken gedrukt en gestanst. Links wordt het merk met een gasvlam vastgehecht en rechts ziet men de stroken uit de machine kennen. mihui met de erkenning als stad gepaard gaan" Dit feit staat te lezen op een oorkonde waarvan de datum luidt: 28 augustus 960. Maar het dorp wordt daarop nog „Wie" genoemd en nu is het vreemde, dat in de loop der eeu wen blijkbaar een ombuiging van de klank van die naam tenslotte resul teerde in „Wijhe", misschien zonder dat iemand er erg in had. Een andere veronderstelling is, dat zij afkomstig is van de aanduiding van de door waadbare wijde plek in de IJssel. Daar, bij het tegenwoordige, Wijhe pleegden kooplieden uit Duitsland en Salland van de ondiepte gebruik te maken. Via deze doorwaadbare plaats trokken zij naar het westen van het land. Maar ook dit is verre historie. Nu is van die doorwaadbare plaats niets meer te zien en de gemeente secretaris, de heer H. Huiberts, ont raadt eenieder de rivier op ouderwet se wijze, te paard of met een wagen, over te steken. Tot tegen het einde van de vorige eeuw stond op de IJsseldijk een oude herberg, waarbij een oeroude boom, een omvangrijke populier, stond. In die uitgeholde boom konden acht per sonen rechtop staan, hetgeen In de verre omtrek de boom een zekere ver maardheid gaf. De gemeentesecreta ris weet zich uit zijn jeugd te herin neren en hij getuigt er van in het jongste nummer van het Overijssel se maandblad. „De Mars", dat men in die tijd nog aan de jeugd, in Zwolle zowel als in Deventer, vertelde, dat kleine kindertjes van de boom van Wijhe kwamen. ItllllllllllllilllllMllllllllllllllllllllllllllillllllillllllllllllllillllllllllllllllllllIllllltllIUIIIIIIIIIMIIIIllllllilllllllllllllilllilllliillillin e grote waarde van het bezit van een eigen woning heeft een dertiental werknemers uit een Utrechts grootbedrijf onlangs voor het eerst van hun leven mogen ervaren. De voorjaarszon maakte zaterdag middag van de tuinen langs de Vliet een kleine Rivièra toen daar de leden van de Haagse Jeu de Boulesclub „De Pioniers" een demon stratie gaven, waarbij het publiek wel kom was en niet alleen om toe te kij ken. Onder de hoge bomen met het uitzicht op het vlietende water, waar in de zon een fonkelend spel speelde, kwamen de Voorburgenaars met hun massief ijzeren ballen aangetreden. De griffier van de Tweede Kamer, mr. Schepel, die tot de actiefste burgers van Voorburg gerekend moet worden, deed alsof hij in dat spel een virtuoos was en zelfs pastoor Éorsboom kwam eens kijken, zonder zich vooralsnog aan het werpen met zware kogels te wagen. Het jeu de boules begint in Den Haag een hele vlucht te nemen. Zelfs de Academie van Beeldende Kunsten heeft een eigen club, terwijl aan de Laan van Poot de „Pioniers", die het spel uit Zuid-Frankrijk hebben ge ïmporteerd, al volgeboekt zijn. Van daar de spreiding naar omliggende ge meenten. Het spel wordt in Zuid-Holland ge speeld zoals in Frankrijk. Dat geldt niet voor heel Nederland. In Zeeland speelt men het met ovale ballen om het nog wat moeilijker te maken. Voor degenen, die wegens hun leeftijd of hun lichamelijke toestand niet tot grote sport-prestaties in staat zijn en die toch hun vrije tijd liefst buiten beste den, is het spel een uitkomst. Het komt meer aan op het behendig wegwerpen van de kogel dan op grote krachtsin spanning. In Frankrijk wordt het zelfs door invaliden in wagentjes gespeeld. Ook de Friezen zijn er dol op. Het bestuur van „De Pioniers" heeft het spoor nog verder terug gezocht dan de Rivièra. Men is gekomen tot Grie kenland, waar het al 300 jaar voor Christus een bekend volksspel was. Zij danken dat geluk aan een jaren lang sparen, aan loterij noch toto, maar eenvoudig aan het feit, dat zü een kwart eeuw werkzaam zijn ge weest in een florissant bedrijf onder een directeur met sterke sociale in slag. De dertien nieuwe huiseigenaren hebben namelijk 25 jaar onafgebroken gearbeid bij de Utrechtse n.v. Batte- rijenfabriek „Da Witte Kat". De op richter daarvan, de in januari in ver band met zijn hoge leeftijd afgetre den directeur, de heer C. P. Herber- hold, had sinds jaren het gebruik in gevoerd om de zilveren jubilarissen in zijn bedrijf als feestgeschenk een eigen woning aan te bieden. Niet een fabriekswoning, waarin men onder dak vindt, zolang men werkt in het bedrijf, maar een eigen woning in vol le vrije eigendom, bij de dood van de bezitter overgaand op diens erfgena men. Aiieen verkopen is niet toege staan. Van dit zeldzaam en kostbaar ju bileumgeschenk hebben in de loop der jaren ongeveer veertig man uit het administratief en technisch perso neel van „De Witte Kat" geprofi teerd; nu waren er als gezegd dertien aan bod, onder wie de be drijfsarts. De 75-jarige oud-directeur had zijn getrouwen des ochtends ver zameld in het directiekantoor van de fabriek, waar hij hen in tegenwoordig heid van zijn opvolger, de heer L. van der Leun, hartelijk toesprak. Hij vertelde, dat hij zijn belofte, gedaan bij zün vertrek in januari, gestand kwam doen. Er waren toen geen ge gadigden; inmiddels zün het er der tien geworden. Nadat ten overstaan van notaris mr. J. A. M. Koch de gelukkige huis eigenaren de acten van overdracht hadden getekend, bleef men nog ge- rV,"T '-Üd gezellig bijeen, om daarna officieel bezit te nemen van het eigen home De woningen, gelegen deels in Ltrecht, deels in Maartensdijk, zijn namelijk van zeer behoorlijke kwali teit, zoals uit bijgaande reproduktie van een geschonken pand aan de Gro- thelaan te Maartensdijk blijkt. Dit be vat een suite, keuken, vier slaapka mers en een tuin. Duizenden zuilen hen daarom benijden. Het is maar te hopen, doch het is lang niet zeker, dat deze traditie in de toekomst ge handhaafd blijft. Het zou zeker heel wat kapitaal vergen, als men in aan merking neemt, dat er onder het 350 man tellend personeel vele aspiran ten zjjn, die hiervoor graag de ver-eis te 25 jaar willen uitdienen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4