Van der Linden de held in saaie, kleurloze lan den beslissing valt in de laatste tien minuten Georgi Naydenovs meestertitel is in ernstig gevaar ORANJE'S SCHUTTERS VERSLAAN Mr. Y. Scholten: Iets te veel INTERLAND IN CIJFERS - Minutieus genoteerd Eén met 14 goed in „Engelse" pool Voethalleed in de Bulgaarse kleedkamer KOFFIE ONDER DE DOUCHE Grommend Legioen toch nog; tevreden gesteld MAANDAG 4 APRIL 1960 'PAGINA 7 (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM, 3 april. Was "et van ellende, omdat zijn ploeg °ndanks een voortdurende hege monie niet op winst kon komen, oat Ivan Kolev, de negenentwin tigjarige legerofficier, het parade- Paard van het Bulgaarse voetbal, ruim een kwartier voor het einde trekkebenend zijn plaats op de linkervleugel verwisselde voor "et reservebankje? Doodstil was toen al geruime tijd in het Olympisch Stadion. Slechts nu en dan verbrak het Legioen-van-de- drieënzestigduizend de rust met efn morrend gegrom. Zijn favo rieten, de elf mannen van Oranje, deden het niet zo best ook al wees dot scoringbord aan, dat de par tijen in evenwicht waren. Eensklaps, vier minuten nadat het gezapige strijdtoneel ver ."J net gezapige strijdtoneel ver laten had, werd het gebronsde gelaat van Kolev zo wit als zijn voet- daluitrusting. En op hetzelfde moment veranderde het Legioen van bokkende zwartkijkers in een machtig deinende schare, die zich opwierp als de trouwste aanhang, die Nederlands nationale voetbal- elftal ooit gehad heeft. Dank zij de explosieve kracht, die Oranje s aanvalsleider Van der Linden in zijn voetbalschoenen heeft en door ee" enorme blunder van Bulgarije's doelman stond Nederland plots °p 32. Toen elf minuten later de Italiaanse scheidsrechter Cam- Panati met een gracieus gebaar beduidde, dat de negentig minuten ^ol waren, kende de vreugde van de dolsten der drieënzestigduizend helemaal geen grenzen meer. Zij hesen Humphrey Mijnals op de schouders en jubelden om een overwinning met 42. INTERLAND K.N.V.B.-TOTO Hoofdprijs 109.875 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Ivan Kolev Vier-twee tegen Bulgarije, de ploeg die in het nabije verleden niet alleen Iin Sofia van de Nederlanders gewon nen heeft, maar ook opzienbarende overwinningen bereikte tegen Rusland en Frankrijk en het presteerde om in Moskou tegen de Russen gelijk te spe len. Zo'n triomf op een dergelijk gere nommeerd team doet een heroïsch ge vecht vermoeden. Een felle strijd tussen de sinds kort erkende meesters en een vol overgave van zich afbijtend Neder lands elftal. Maar zo was het niet. Nederland-Bulgarije is in feite voor het grootste deel van de speeltijd een kleurloze, eentonige, ja zelfs saaie wedstrijd geweest. Een wedstrijd, die beslist niet meer „gered" kon worden door het onverwachte succes, dat het Nederlands elftal in de laatste tien minuten behaald heeft of door het waarlijk magnifieke doelpunt, waar mee Van der Linden startte met de opbouw van de reeks van drie treffers en die hem tot de opvallendste speler van het veld maakte. Ruw geschetst is de wedstrijd tussen Nederlènd en Bulgarije - voor beide ploegen de openingswedstrijd van 1960 - er een geweest tussen een team, dat zich vrijwel op alle onderdelen van het spel superieur toonde, dat bijna alles met een bal kon doen en soms tot glanzende de monstraties - in ploegverband zowel als individueel - kwam en een elftal, dat enkele duidelijke tekortkomingen op be langrijke onderdelen van het spel ver toonde. Dat superieure team was Bulga rije. Maar in één, essentieel onderdeel van het spel was er een verschil, dat duidelijk in het voordeel van de Neder landers uitviel. Want. al konden de Bulgaren dan nog zulke meesters met de bal zijn, in produktiviteit kregen zij een lesje van de Nederlanders dat hen nog lang zal heugen. Acht schoten zijn er afgevlogen op de Bulgaarse doelman - meer kansen kreeg het Nederlands elf tal nauwelijks - vier ervan hebben een doelpunt opgeleverd. Kort gezegd: de Bulgaren deden vele voortreffelijke din gen met de bal, maar schoten niet of slecht; de Nederlandse prestaties stelden teleur, maar als er een kansje was om te schieten werd het vijandelijke doel meteen onder vuur genomen. Feilen bij Oranjeteam Reden om te juichen was er nauwe lijks tot tien minuten voor het einde. Goed, Oranje had tot dat ogenblik de balans in evenwicht weten te houden, omdat het zich defensief zo goed moge lijk verweerde. Maar daar stond tegen over, dat het spel van de Bulgaren door hun schotloosheid steeds eentoniger werd. En daar kwam dan nog bij, dat er voldoende aanleiding was om ontevre den te zijn over het spel van het Oranje team. De Munck bijvoorbeeld had vlak na Van der Lindens tweede doelpunt een domme fout gemaakt, die de Bulgaarse gelijkmaker opleverde. Mijnals was er ondanks alle souplesse, die hij in zijn spel demonstreerde, niet in geslaagd rond zich een verdedigingsblok op te bouwen, dat in staat bleek de vloedgolf van Bul gaarse aanvallen op te vangen. Kuys had het bijzonder moeilijk tegen de behen dige rechtsbuiten Diev. Wiersma had het aan de andere zijde evenmin gemakke lijk, maar kon het grootste gevaar toch keren. iiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiimiiiinnin Meestal werden zij voorbijgelopen als of ze er niet stonden en als ze wel succes hadden bij het onderbreken van de Bulgaarse aanvallen, bleken ze niet in staat om de voorhoede naar behoren te bedienen. Ook in de aanvals- linie was de gang van zaken echter niet ideaal. Rijvers mocht dan nog zo veel lopen, hij kon er een tekort aan lichamelijke conditie niet mee ver bloemen. De debuterende Groot kwam evenmin tot opvallende acties, hetgeen overigens voor een deel ook moest worden toege schreven aan een gemis aan „contact" met Van der Kuil. De twee, die de rech ter aanvalsflank vormden, demonstreer den een geheel verschillende speelwijze. Groot wilde het zoeken in de snelle, directe combinatie. Van der Kuil daar entegen prefereerde de infiltratie van de Bulgaarse gelederen, gevolgd door een voorzet in het strafschopgebied. Na de rust was het allemaal wel wat beter gegaan, maar die verbetering was toch niet van die aard, dat het Nederlands elftal een soepel draaiende ploeg gewor den was. Van der Linden: drie keer De held van de wedstrijd werd uiter aard Van der Linden, die zich in snel heid en behendigheid met de Bulgaren kon meten en ver boven hen uitstak in schotvaardigheid. Drie doelpunten heeft hij op zijn naam gebracht. De eerste was een schitterend staaltje van koelbloedig heid en een gave demonstratie van tech nisch meesterschap over de bal. De tweede een bliksemsnel profiteren van een enorme blunder in de Bulgaarse ver dediging, die Van der Linden alle ruimte en tijd bood om een kopstoot zuiver naar de hoek te mikken. De derde treffer mocht dan een geschenk zijn van doel man Naydenov - die zich ook verkeek bij het doelpunt, waarmee Groot de wed strijd besloot en de score nog geflatteer- der maakte -, dat doelpunt was toch wel een verdiende compensatie voor de pech die Van der Linden eerder had toen hij, met Moulijn mee oprukkend naar het Bulgaarse doel, een bijzonder fraaie voorzet van Oranje's linksbuiten ineens op de schoen nam en de bal van de lat zag terugkaatsen. Nederlands eerste landenwedstrijd van dit jaar heeft een overwinning opgele verd: een zege op een team, dat momen teel hoog genoteerd staat op de interna tionale voetbalranglijst. Die overwinning is dus niet zonder betekenis voor het Nederlandse voetbalprestige. De zege is ook, ondanks alle teleurstellingen een moedgevend resultaat nu met een ingrij pend gewijzigd elftal gespeeld is. Daar om verdient het aanbeveling om - mede gelet op de komende strijd om het we reldkampioenschap - dit team. hier en daar misschien nog wat gewijzigd, een tweede kans te geven. Dat zou dan moe ten zijn in de wedstrijd tegen België. Maar, op het tactische plan zal er toch nog wel aan het een en ander grondig gewerkt moeten worden. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 3 april In de door tuilen helgele narcissen omgeven Ko ninklijke loge van het Olympische Stadion zat vanmiddag een gevari eerd gezelschap bijeen. Rechts op de eerste rij volgde de staatssecretaris van O. K. en W„ mr. Y. Scholten, do strijd tussen de onder zijn ministerie vallende voetballers en de witgohemden Bulgaren. Zelf goed op de hoogte van de regelen der voetbal kunst verstrekte hij zyn vrouw herhaal delijk de voor haar noodzakelijke inlich tingen. terwijl hij bovendien een leven dige discussie voerde met een aan zijn linker hand zittende Bulgaarse official van de ambassade in Brussel. Mr. Scholten stak zijn bewondering voor de prestaties van beide ploegen niet onder stoelen of banken. Het dorde doelpunt van kanonnier Van der Linden kreeg van hem een hartelijk applaus. Na af loop. toen onder hem een deinende mas sa Nederlanders de Surinamer Hum phrey Mijnals naar de catacomben bege leidde wat door de staatssecretaris met een glimlach werd aangezien bevestigde hij met enige zorgvuldig ge kozen woorden nog eens zijn enthousias me: ,,Dat doelpunt van Van der Linden was prachtig. Ik vond de gehele wed strijd trouwens zeer levendig en aan trekkelijk. Om eerlijk te zijn heeft Ne derland wel iets meer gekregen dan het verdiende". Zijn Bulgaarse buurman, stemde daar volkomen mee in. iiMiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiitiiiiiim q, van de vele gelukkigen in het di^r"'PiSC'1 Stadion. Boven Vader Mijnals volop geniet van het debuut van zoon 'hphrej/ als Nederlands international, ponder de verloofde van Henk Groot, haa 6en debutant, die het moment, dat a<] T Be^efde het vierde doelpunt maakt, ernbenemend vindt. Tenslotte een ste supporter" van Oranje, Toon Hermans. "iiiiiiiii Een grote teleurstelling was echter in de eerste helft het optreden van Klaassens en Muller, de kanthalves. "■niiiiiiiiiititiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiimiiiiiiiiii NEDERLAND le helft 2e helft Totaal Loelman in actie 24 29 53 Loelschoppen 10 1? Schoten op doel 4 4 8 ^l'i.ie schoppen 13 5 18 Buitenspel 2 1 3 Ingoóiballen 13 8 21 Hoekschoppen 1 3 4 BULGARIJE le helft 2e helft Totaal In triomf gaat Humphrey Mijnals na afloop op de schouders. Klaassens en Humphrey Mijnals zien nauwlettend toe als Kuys met succes een Bulgaarse doorbraak verhindert itiniiiiiiiiiiiiuiiiimmmiiiiiiiiiiniimiiminiimiiimiimmi AMSTERDAM, 4 april De voetbal pool heeft deze week een inleg opge leverd van ƒ627.850. 427.790 deelnemers zorgden voor dit bedrag. De eerste prijs bedraagt daardoor 109.875, terwijl voor de tweede en derde nrijs elk 54.987 beschikbaar Is. De animo voor de wedstrijden in de Engelse League bleek, zoals ook vroeger wel duidelijk is geworden, minder dan voor de normale vaderlandse competitie. Dat de uitslagen vrij moeilijk waren te raden, kan men afleiden uit het feit, dat zich slechts één deelnemer heeft gemeld met 14 punten namelijk de heer J. Vloet, Molenstraat 30 uit Rosmalen (N.-B.). Er belden tot nog toe vijftien gelukkigen op, die dertien goede uit slagen hadden. Het juiste rijtje luidt aldus: 133 122 131 313 111. Ilillllliliilllllllllllllllllllllllllllllillillllllllliillllllllllllllllliiii (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 3 april De kans dat Georgi Naydenov nog ooit de fel begeerde eretitel „Verdienstelijk mees ter van de Bulgaarse sport" zal ver krijgen, lijkt ons sinds vanmiddag niet erg groot meer. En als wij de stem ming in de kleedkamer van Bulgarije goed hebben gepeild, is het zeker niet onmogelijk, dat de lenige, goed gepro portioneerde nationale doelman het schriftelijke bewijsstuk van de titel Het gebaar van een wanhopige. Doelman Georgi Naydenov grijpt na zijn blunder, die het derde Nederlandse doelpunt ver oorzaakte, vertwijfeld naar zijn hoofd. „Meester van de Bulgaarse sport" te rug moet sturen naar de instantie, die met de afgifte van dit soort waarde volle papieren beslist geen grapjes maakt. Wat Georgi Naydenov om tien over vier in het doel van Bulgarije uit haalde, was dan ook wel heel erg. Hij miste een soepel afstandschot van Ton- ny van der Linden. En niet zo'n beetje, maar echt wat je noemt finaal! Met zijn gespierde rechterarm maaide hij grandioos onder het klimmende schot door en de bal bereikte ongehinderd het net, dat hoog opspatte. „Dat was bij zonder kwalijk", vond trainer Orrnand- jiev. „Zo'n ongelukkig doelpunt tast je moreel aan, vooral als je druk bezig bent om je tegenstander de genadeslag te geven". Arme Georgi Naydenov. Wjj hadden met hem te doen. Juist na aeze door trainer Ormandjiev in gebrekkig Duits gestelde bezwarende opmerking. Dat zoiets nu net hem moest overkomen. Hij de spectaculaire doelman van het sterke legerelftal C.D.N.A., hij de man met zoveel bewonderenswaardige moed en doorzettingsvermogen, alom geacht en gevreesd om het verre, ge durfde uitlopen, zoiets als de voetbai- jeugd hier in een „partijtje tegen" op straat kortweg „vliegende 'dep" pleegt te noemen. Georgi Naydenov houdt daarvan. Het past in zijn show; zijn zo op het oog wat uitsloverige manier van doen. Natuurlijk, hij is, zoals dat heet, een mooie jongen en de meisjes van Sofia kijken maar al te graag naar hem. Aan de eisen, die een dergelijke belangstelling stelt, beantwoordt Georgi dan ook volkomen. Als de spelers van het nationale elftal witte kousen aan trekken, steekt hij zijn stevige kuiten in een vlammend rood. Als de spelers het met fijne, glimmende broekjes doen, zorgt hij voor een kortgesneden pantalonnetje met geraffineerde split- jes in iedere pijp, die zijn gebronsde benen nog beter doen uitkomen. En eenmaal in het veld weet Georgi het ook wel. Dan veert hij losjes door de knieën en gaat hij voor een schot, dat men zonder de minste moeite kan van gen, met heel veel bombarie gestrekt van de grond. Als .ie met een dergelijke „poespas" je doel nog kunt schoonhou den ook, ben je een held en stijgen in derdaad je kansen voor de eretitel. De achtentwintig jarige Georgi weet dat maar al te goed en vandaar zijn enorm verdriet in het Olympisch stadion. Als een geslagen hond zat hij stilletjes in een hoekje van het stortbad en liet het warme water op zijn gebogen hoofd klet teren. Niemand sprak tegen hem. De spelers keurden hem geen blik waar dig. Het was zoals trainer Stoyan Or mandjiev had gezegd. Door Georgi's misser hadden zij op het belangrijkste moment van de wedstrijd de rrïded ver loren. Zwijgend kleedden de donkere voetbalsterren zich aan en stapten naar buiten, waar enkele opvallend zwaargebouwde mannen met scherp «KR:!"** 'A»?: Jif gebogen vilthoeden de wacht schenen te houden... „Heren van de Bulgaarse MBfa. ambassade", vertelde men ons en £2 WMM W daar hebben wij het dan maar opge- houden, al kregen we even een vreemd Jw| - rm - vermoeden bij het zien van hun felle blikken op ieder die met de Bulgaren jHg|||: M contact zocht en de wijze waarop zij M spelers en officials in de gaten hiel- Nee, dun was de stemming in do 1 kleedkamer waar de Nederlan- *41 tiers het vochtige oranjeshirt ver- V fm' wisselden voor het zondagse pak heel Fm wat vrolijker. Niet dat men er stond ||||p|||§ te springen en te juichen, daarvoor wa de sfeer van de wedstrijd te lauw ge- A;%M M wecst, daarvoor ook brandde Neder- s land-Bulgarije op een te laag pitje. De i> «k. romantiek van de interland verlangt nu SÉ? ?Jt f eenmaal een geladen stemming, pu- W bliek dat enthousiast op de tribunes 1 >- plaats neemt en een strijdvuur in het Elek Schwartz en Humphrey Mijnals vele' dat hartverwarmend is. Dit alles hebben elkaar na afloop van de strijd ontbrak op deze zonnige middag vol- langdurig omarmd. Een gebaar dat aan komen. Maar goed, er was een over- duidelijkheid niets te wensen overliet! winning behaald en daarom waren de elf oranjeklanten en hun als steeds weer opgewonden trainer Elek Schwartz erg blij. Een happy-end even vlot en duidelijk, als zij dat zaterdag avond hadden gezien in het hoofdstede lijke Tuschinski, waarin niemand minder dan J eau Gabin als inspecteur Maigret de gespannen aandacht van de Neder landse voetbalelite voor de komende strijd wist af te leiden. Iemand riep: „Daar rpoet op ge dronken worden" en omdat na een overwinning van het Nederlands elf tal alles schijnt te kunnen, zagen wij die in alle bescheidenheid toch over een flinke kieedkamerroutine be schikken het meest wonderlijke dat wij ooit in de altijd naar leer. zalfjes en transpiratie ruikende ruim tes beleefden. Een kelner van de sta dion-restauratie serveerde prompt heerlijk geurende koffie, niet al leen in de kleedkamer, maar ook onder de warme waterstralen van de douche-inrichting, waaruit het beken de gezang opsteeg. Wij hebben maar niet geïnformeerd hoe dit kopje schoongewassen koffie smaakte, maar ons gewend tot de figuur die met twee Surinamers aan een soort Calypso bezig was; Humph rey Mijnals. Humphrey was de koning te rijk. Het zette met een glunderend gezicht zijn parelwitte tanden in een omvangrijke Jaffa, die ook al tot de verstrekking van de KNVB behoorde en vertelde, tevreden smakkend, dat hij over zijn debuut alleszins tevreden was. Gemakkelijk had de lange Surinamer het niet gevonden. Er werd nogal hard gespeeld, vond hij, maar gelukkig kon den zijn snelle en lange benen het in verreweg de meeste gevallen wel kla ren. „Ik heb er gewoon honger van ge kregen", merkte Humphrey op, terwijl hij met een verheerlijkte blik naar het plafond keek. Dacht de slanke atleet soms aan een smakelijke „Sofkomko- mero Nagna Alesie", of een groot bord vol „Moksie Metie", blanke rijst met dobbelsteentjes vlees in een prutte lend sausje en een melange van sla. komkommer en tomaten? We weten het niet. Wel weten we, dat Humph rey Mijnals een luisterrijk banket wacht te, waarop hij zijn rammelende maag met allerlei lekkernijen zou kunnen vullen. En het zou smaken, vooral nu iedereen zo content over hem was. Had trainer Schwartz hem niet langdurig omarmd? Dat was een gebaar, dat aan duidelijkheid niets te wensen over liet. De Nederlandse bondscoach, die in tegenstelling tot zijn buitenland se collega's zo ver mogelijk met zijn spe Iers wenst mee te gaan, zich zowel vooi als na de wedstrijd geheel omkleedt en na afloop ook juichend of treurend onder de douche gaat, zei gesticule- lerend, dat zijn jongens door beter 8 min.: Middenvoor Panayotov en linksbinnen Yakimov „zig zaggen" door centrum Neder, landse verdediging. Yakimov krijgt vrije schietkans: 01. 14 min.: Eerste Nederlandse aanval van betekenis. Spil Manolov kan na scherpe voorzet van Moulijn op de doellijn red den. 18 min.: De Nederlandse spelers wor den „lichtjes" uitgefloten. 23 min.: Van der Linden ontfutselt linkshalf Kovatchev bij de middenlijn de bal, sprint in de richting van Bulgaarse doei, wordt heftig belaagd, maar schiet in volle ren via bin nenkant van de paai op schit terende wijze raak: 11. 27 min.: Corner voor Nederland na ge vaarlijke voorzet van Mou lijn. 29 min.: Doelman Naydenov stopt hard schot van Groot. 29% min.: Pass van Groot resulteert in voorzet van Van der Kuil. Bulgaarse verdediging slaat geen acht op Van der Linden, die met goed gemikte kop stoot weer scoort: 21. 30 min.: De Mnnck laat bal bij scherpe, maar niet harde voorzet van Diev los, Panayo tov tikt de bal over de doel lijn: 22. 39 min.: Van der Linden krijgt goede kans. maar schiet, te haastig, naast. 44 min.: Doelman Naydenov stopt ko gel van Van der Linden. 54 min.: Linksbinnen Yakimov krijgt kans op 12 meter afstand, maar schiet zacht in handen van De Munck. 56 min.: Doelpunt van Groot wegens „elleboogwerk" afgekeurd. 63 min.: Rechtsbuiten Diev snelt langs Mijnals. maar stuit op uitge lopen De Munck. 68 min.: Fraaie combinatie tussen Rij vers, Moulijn en Van der Linden wordt besloten met vliegend schot, dat de lat treft. 71 min.: Moulijn forceert corner. 73 min.: Kolev valt uit en laat zich vervangen door Yordanov. 74 min.: Mijnals geblesseerd bij Bul gaarse hoekschop. 76 min.: Harde kogel van Rijvers gaat via been van Dimitrov naast het doel. 79 min.: Van der Linden schiet, uitge weken naar rechts, ver buiten het strafschopgebied ineens op het doel. Bulgaarse doelman stompt onder de bal door: 3—2. 88 min.: Rush van Groot levert corner op. Uit die hoekschop resul teert voorzet van Van der Kuil. die door Groot, bijna naast het doel staande, wordt ingekopt: 42. 89 min.: Eindelijk een Bulgaars schot, dat ..richting" heeft. Diev kogelt van 25 meter afstand. De Munck moet twee keer grijpen voor hij de bal heeft. iiiiiiiii! schieten verdiend hadden gewonnen. „Geef me iedere dag drie uurtjes met hen, zoals by de Bulgaren, dan zult u nog veel meer te zien krijgen" en met deze veelbetekenende woorden verdween de indrukwekkende gestalte van de trainer in de dichte dampen van het stortbad. Daardoor kon hij niet ho ren. dat de énige Bulgaarse journalist vertelde, dat Nederland niet slecht speelde, maar wel haastig naar een Bulgaarse trainer moest uitzien, omdat het combineren eenvoudig nergens op leek. Deze journalist had overigens zijn hart verpand aan Amsterdam, dat hij vergeleek met Venetië, even mooi en schoon, maar veel en veel netter. Zoals Elek Schwartz hem voor de eer ste opmerking om de oren zou hebben geslagen, zo had hij door deze laatste woorden scheidsrechter Julio Campa- nati tegen zich in het harnas gejaagd. Deze stokmagere, Pinokkio-achtige Ita liaan hoorde deze Bulgaar echter even min. Hij gleed op dat moment met een voldaan gezicht m een costuum van uitstekende snit, strikte met een ondeugende blik zijn stropdas en zei, dat bij zin had om de bloemetjes eens flink buiten te zetten. Zijn eerste inter land in Holland was hem goed beval len. Het ging allemaal zo lekker rustig, geen geschreeuw en protesten, maar wel stipte gehoorzaamheid op comman do's. En dat had deze welgestelde han delaar in bouwmaterialen uit Milaan be slist erg goed gedaan. „Een lekker glaasje Campari zou me wel lyken sprak' hij lachend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 7