Nieuwe Schiedqmsche Courant Politie blijft op negers schieten Een dodevele gewonden in Kaapstad en in Durban NORIT Opleving Entente cordiale in Franse pers verwacht JEUGDIGE SICILIAAN VERMOORDT TANTE Politie hoopt vroegere moord thans te kunnen ophelderen Helikopter torpedeert ballonvaart Marinier beklimt 250 meter hoge Golden Gate-brug Actieve visjesvreter gevangen BRUG OVER HET KANAAL Zekerheid een Nationale traditie Nog steeds onrust in Zuid-Afrika Mississippi buiten zijn oevers Griekse spionnen Voor de rechter Bezoek van Franse president heeft ceremonieel karakter Misdrijf in kerk gepleegd Geen paspoort voor Engeland Winnaar van weddenschap belandt uiteindelijk in de cel Deze week nog ondertekening IJs-„legeringen' goedkope huizen 90.000 automaten in Engeland onbruikbaar Het weer. v DINSDAG 5 APRIL 1960 in Rusland opgeleid mm mm m DE GAULLE NAAR LONDEN Fietsende minister op zoek naar 15.000 verdwenen auto's Politic-inspecteur gearresteerd Tijdens inhalen.... Akkoord met Duitsland Mijnopruimingsdienst steekt zich in een wespennest Bouwmateriaal alleen in poolstreken te gebruiken Droog weer Het weer in Europa NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK KAAPSTAD, 5 april (Reuter, U-P.I.) Bij een actie van poli tiemannen en militairen om de straten van Kaapstad te zuiveren nebben agenten het vuur op een nienigte negers geopend die een Eigende houding zou hebben aangenomen. Vier negers liepen schotwonden op. Drie negers en een negerin hebben verwondingen van andere aard opgelopen en Zl'lri met het genoemde viertal in een ziekenhuis opgenomen. Po- htie en leger gingen tot actie over !,0eh „personen zich aan intimi datie schuldig maakten", om de Woorden van de commandant van dc Zuidafrikaanse politie, gene raal Rademayer, te gebruiken. Ket incident gebeurde in de „lo- kasie" Nyanga, waar nog steeds d'jna alle arbeiders thuis blijven. Ken woordvoerder van de politie Verklaarde dat de politie gedwon gen was het vuur te openen op de xv°elige menigte die op de politie ïndrong. De plaatsvervangend Politiecommissaris voor de pro- ymcie Westkaap, kolonel Ter- "ianche, heeft verklaard dat de Politie-actie in Kaapstad is uit gevoerd krachtens bepalingen van d° noodtoestand, die de politie yolmacht geven geweld te gebrui ken om gevaar voor levens of or derverstoring te verhinderen. „Geweld moest worden ge bruikt om herrieschoppers van de straat te krijgen", aldus Ter- Manche. p Automobilisten op de vlucht voor parkeermeters Sigarettenprijs omhoog HET NIEEWE DAGBEAD f. v Ook elders in Zuid-Afrika blijft het onrustig. In de ,,lokasie" Clermont, bij CHICAGO, 5 april (U.P.I.) De Mis- 'ssipi is gisteren buiten zijn oevers «"treden en heeft de grootste overstro- ungen sinds dertien jaar teweeg ge- raeht. Duizenden hectaren land kwa- t\v staan en naar schatting j eduizend personen moesten hun wo- 'ngen in Illinois en Missouri verlaten O'dat het gevaar dreigde dat de rivier ,P meer plaatsen door de dijken zou "relcen. De rivier, die door zijrivieren onrust- ®rend snel is gestegen, wegens de j?l~°°tste sneeuwval sinds vijftig jaar, ioeg gr0te gaten in de dijken in het 'oorden en zuiden van Meyer, in 1111- O's. Volgens de autoriteiten heeft het 'vierwater reeds een reusachtig meer 25 tot 30 km. lang en zeven km, reed gevormd. De kleine vissersplaats j/per, hoewel gebouwd op hoger ter- jC n, is volledig door water omringd, i' pr de honderd inwoners zijn reeds ang geëvacueerd. Ongeveer negenhon- boeren rondom Meyer vluchtten "et: wagenladingen dure machinerieën 1 voorraden graan. 1a Nebraska en Iowa, die door de Jaarlijkse lente-overstromingen het gaarst werden getroffen, begon het ater in de rivieren te dalen en zijn ate inwoners naar hun haardsteden te- u8gekeerd. Het Roode Kruis raamt het aantal per. "hen dat uit hun huizen werd gedre in» op ruim zestienduizend. In totaal rijfden 28.000 personen op de een of an- wijze door de overstromingen ge- j.Dresident; Eisenhower heeft een gebied j^j^Nebraska tot groot rampgebied ver functionarissen ,n®ard en een groep om naai" het getroffen gebied vliegen jde federale hulp voor de slachtof- te organiseren. Sen 'ss°uri is eveneens aan het was- ATHENE, 5 april (Reuter) Voor krijgsraad in Athene begint van- een proces tegen veertien Grieken, "hder wie vier vrouwen, die beschul digd worden van spionage of het hel- n van spionnen. Een der beklaagden ?fdt by verstek berecht. Gnder de beschuldigden bevinden fich de vrouwen van de oud-secretaris- sfneraal der verboden Griekse commu nistische partij Nicholas Zachariades Jh van Dimitrios Partsalides, lid van n u Politieke bureau der commums- 'sche partij die in 1949 premier werd an de „voorlopige democratische re inig van vrij-Griekenland". nw" twe Deze mannen bevinden zich, naar aan- Pa n wordt, ergens in Oost-Euro- teni6S^klaagden zouden volgens de ben 4 eggin£ spionage bedreven heb- tu« .tussen september 1954 en augus- diin>. u5' na achter het „ijzeren gor- dp" hiervoor te zijn opgeleid. De an- Wpp'l zouden medeplichtig zijn ge- Ven aan bet verzamelen en doorge- n van militaire geheime inlichtingen. Durban, werd een neger gedood en raakten negen gewond tijdens drie char ges. De negers, die met stokken en knobkerries (een Zoeloe-wapen) gewa pend waren, probeerden te verhinderen dat arbeiders in de bus stapten om zich naar hun werk te begeven, yer- scheidene politiemannen raakten licht gewond tijdens deze rel. Vier militaire vliegtuigen vlogen gisteren laag over de „lokasies" Clermont en Cato Ma- nor en wierpen pamfletten uit, waarop de negers weiden aangeraden weer aan het werk te gaan. Maar gisteroch tend was de absentie onder de arbei ders in Durban twintig procent en na de middagpauze liepen zo veel arbei ders de fabrieken uit dat in de meeste bedrijven het werk moest worden stil gelegd. In het gebied van Witwatersrand heeft de politie de negers aangezegd dat zij tussen 10 uur 's-avonds en 4 uur 's-morgens in huis moeten blijven. In dit gebied ligt Johannesburg. Het heeft een bevolking van ruim twee miljoen, voor ruim tweederde zwart. Men mag zich na 10 uur avonds alleen op straat begeven als men in bezit is van een door de werkgever getékende pas. In Johannesburg is het Transvaalse hoofd kwartier van het Afrikaans Nationaal Congres gisteren gesloten. Alle leiders van deze organisatie zitten gevangen of zijn ondergedoken. De Anglicaanse aartsbisschop De Blank heeft de berichten bevestigd volgens ,velke de anti-christelijke ge voelens onder de negers in de „loka sies" Nyanga en Langa sterker wor den. „Dit verbaast mij niet. Ontdek kingsreizigers als Stanley Livingstone beloofden handel en christendom aan de Afrikanen. Zij kregen handel, maar zij zien geen christendom", al dus de aartsbisschop. Naar zijn me ning ligt de fout niet bij het christen dom, maar bij de wijze waarop het door de blanken wordt gepresen teerd. De anti-stemming is alleen maar oen weerspiegeling van de toe nemende hekel der negers aan alles wat blank is. „Toen ik hier twee en een half jaar geleden arriveerde, keek ik uit naar iets dat een christen in apartheid zou kunnen doen gelo ven. Thans weet ik dat er geen ver zachtende factor is die de christenen toestaat in Jeze vorm van gemeen schap te geloven", aldus De Blank, die bekend staat als een tegenstander van de Zuidafrikaanse rassenpolitiek. Een Ziiidafrikaans persbureau heeft gemeld dat de Anglicaanse bisschop van Johannesburg, Reeves, zich in het Britse protectoraat Swaziland bevindt. De bisschop, een fel tegenstander van de apartheidspolitiek van de Zuidafri kaanse regering, wacht op bericht dat hij naar Zuid-Afrika kan terugkeren zon der te worden gearresteerd. Vorige week was gemeld dat Reeves Johan nesburg had verlaten. Sitele Zoeloe, een kleinzoon van de Zoeloekoning M'Panda, en de vertegen woordiger van het opperhoofd in Dur ban hebben maandag op alle negers een beroep gedaan om onverwijld het werk te hervatten, geen persoonsbewij zen meer te verbranden en een einde te maken aan alle geweldpleging. Sitele Zoeloe deelde mee, dat tegen donder dag in Durban een bijeenkomst is be legd van de raad van het opperhoofd, leiders van het Afrikaanse Nationale Congres en het Pan-Afrikaanse con gres, de commissaris voor Bantoezaken in Durban en de woordvoerder van het ministerie voor Bantoezaken in Natal. (Advertentie) helpt snel tegen darmstoornissen (diarree) u kunt het elk ogenblik nodig hebben... neem het daarom vandaag nog in huis! ln het Beertsterdiep bij Finsterwolde heeft een jongen enige tijd geleden een zeehond losgelaten, die in de Dollard was gevangen. Het dier vrat per dag ongeveer dertig van de uitgezette 2500 pond pootvis op, hetgeen de sportvissers bijzonder onaangenaam was. Drie weken heeft dit zo geduurd. Nu heeft men de zeehond met visnetten en kippengaas gevangen en naar het Noorderdierenpark te Emmen gebracht. PARIJS, 5 april (Reuter) Vele Franse commentators voorspellen, dat het bezoek van president De Gauile van Frankrijk aan Londen, dat van daag is begonnen, een opleving van de „Entente cordiale" zal brengen, of schoon zü weinig hoop koesteren, dat het de politieke verschillen tussen bei de landen zal oplossen. De onafhankelij ke ,Le Monde" verscheen gisteren met de kop „De Britten beselfen, dat de Fransen in voor- en tegenspoed hun bondgenoten blijven". „Paris - jour schreef „Londen bereidt de Gaulle een uitbundig welkom" en de conservahe- ve „Paris-Presse" zei: „Koninklijk welkom voor De Gaulle, maar ook de moeilijkste onderhandelingen van bond genoten". De meeste Franse kranten legden er de nadruk op, dat het bezoek voorna melijk een ceremonieel karakter zal hebben om het Britse volk de gelegen heid te geven De Gaulle te begroeten, twintig jaar nadat hij als bijna onbe kend vluchteling naar Engeland kwam om de vrije Fransen te leiden. Als belangrijkste onderwerpen van gesprek noemden zij: 1. De Franse wens om voledig deel uit te maken van de „atoomclub" en te delen in de Westelijke atoomgehei men, en 2. De Britse bezorgdheid, dat de plan nen tot versnelling van de integratie der landen van de Europese Economi sche gemeenschap, de EEG, zouden kunnen leiden tot verdieping van de kloof tussen de EEG en de Europese Vrijhandels Associatie, de EVA. MISILMERO, 5 april (UPI) Een zestienjarige Siciliaanse boerenjongen, Gaetano Vasta, heeft zijn 27-jarige tante in de parochiekerk van Misil- mcro doodgestoken, tijdens een H. Mis voor de zielerust van de man van de vrouw, die een jaar geleden vermoord werd. De jongen stak de vrouw neer, ter wijl zij naast de doopvont de rozen- LONDEN, 5 april (UPI) Van de 15.000 auto's die op het Londense May- fair geparkeerd plegen te staan, ston den er gistermorgen slechts 1.500. De oorzaak was het in gebruik stellen van nieuwe parkeermeters. Niemand wist waar de, rest naar toe was gegaan, zelfs niet de Britse minister van trans port, Ernest Marples, die op zijn fiets door het district kruiste. Niet alleen dat de parkeermeters weinig werk had den, maar ook de garagehouders in de wijk meldden weinig extra zaken. Der tienduizend automobilisten hadden blijkbaar ergens anders een plaats ge vonden waar zij vrij konden parkeren. HANNOVER, 5 april (Reuter) De politie van Hannover heeft een 52-jarige pohtie-inspecteur gearresteerd Hij wordt ervan verdacht tijdens de laatste wereldoorlog deelgenomen te hebben aan de massamoorden op Joden in Rus land. Maandagnacht is een kleine bestelauto op de Amsterdamse straatweg te Utrecht met drie inzittenden tijdens een inhaalmanoeuvre over de kop geslagen.. De auto gleed op de kop door tot in een voortuintje, tegen de pui van een huis. Van de inzittenden moesten er twee naar het ziekenhuis worden gebracht krans zat te bidden. Zonder een kreet te uiten zakte de vrouw ineen en de jonge moordenaar slaagde er aanvankelijk in te ontkomen, terwijl de andere familieleden de vrouw te hulp snelden. Toen de politie hem later op de dag arresteerde bleek hij een shock te hebben, zodat hij niet kon worden verhoord. Het slachtoffer, Nunzia Sciammen- ti, overleed kort na de aanslag in het ziekenhuis. Haar man, een poli tieman, overleed precies een jaar geleden in hetzelfde ziekenhuis, acht dagen nadat hij was neerge schoten. Hij stierf zonder de politie te hebben ingelicht over de indenti- teit van de moordenaar. Deze zaak is nu nog steeds in onderzoek. De politie acht het niet onmogelijk, dat zijn vrouw meer wikt over de moord op haar man dan zij de politie verteld heeft. De jongeman die haar nu vernjoordde, is de zoon van een zuster Van de politieman. LAS PALMAS, 5 april (UPI) Een hartstochtelijke bewonderaar van de Don Quichotte-figuur uit het beroemde boek van Cervantes heeft geprobeerd met een ballon de Atlantische Oceaan over te steken. Hij verloor echter zijn strijd tegen de wieken; in dit geval de wieken van een helikopter. De avonturier, de eenenzestigjarige Spaanse piloot Jose Maria Ansaldo, was van plan de Atlantische Oceaan over te steken in een vrije ballon, met radioapparatuur aan boord en een exemplaar van zijn lievelingsro man „Don Quichotte". Toen de wind Ansaldo's ballon „Canarias" vanaf het strand van Las Palomeras weg dreef, naderde een helikopter, waar van de piloot de ballon wat dichter bij wilde bekijken. De sterke lucht stroom van de wentelwieken sloeg een gat in de met gas gevulde bal lon. Ansaldo en zijn marconist, Gregoric Alonso, moesten uit zee worden opge vist. De luchtvaartpionier liad gehoopt als eerste in een ballon de Atlantische Oceaan over te steken. Vijf jaar had hij zich op het experiment, voorbereid. Het weer bleek gunstig en de Spaanse pers had reeds bij voorbaat de loftrompet gestoken. Toén wierp de helikopter roet in het eten. Het zal minstens vijf maan den duren om de schade aan de ballon te herstellen. En dan is het al weer sep tember, zodat de tocht mogelijk een heel jaar uitgesteld zal moeten worden. LONDEN, 5 april (Reuter) Groot-Brittannië en de Beneluxlaiiden zullen donderdag een akkoord onderte kenen volgens hetwelk de staatsburgers van België, Nederland en Luxemburg voor toeristenreizen in Groot-Brittannië geen paspoort meer nodig zuilen heb ben. Een toeristenkaart zal voldoende zij ii. De regeling zal niet gelden voo^Brit se staatsburgers die naar de Benelir gaan omdat men in Groot-Brittannn geen toeristenkaarten kent. In Londen denkt men nu weer aan de mogelijkheid van de bouw van een brug over het KanaalDe tunnelplannen raken blijkbaar op de achtergrondop onze foto ziet men een schets van het plan, dat een aantal Amerikaanse, Engelse en Franse deskundigen hebben uitgewerkt. 'SAN FANISO, 4 april (UPI) Een 18-jarige Amerikaanse marinier. Dan E. Smiley, heeft het gepresteerd een van de vier torens waaraan de brug over de Golden Gate by San Francisco hangt, langs een van de dik ke spankabels te beklimmen. To.en hij bovenaan was stond de mannier 2o0 nieter boven de waterspiegel. Om kwart over vier in de ochtend begon de, marinier langs de 65 cm dik ke hoofclfdraagkabel van het brugvlak omhoog te klimmen naar de toren, ln een kwartier was hij boven, en een halt uur later stond hjj weer beneden, waar de politie hem opwachtte. Alleert de schilders en opzichters die na jarenlange training belast zyn met het onderhoud van de brug mo gen de brug beklimmen. Hoe hoger men komt, hoe harder de wind er waait. Sinds de brug in 1937 geopend werd hebben 200 mensen zelfmoord ge pleegd door erop te klimmen en eraf BONN, 5 april (Reuter) Een woord voerder van het ministerie van Buiten landse Zaken alhier heeft gisteren in antwoord op een vraag op een perscon ferentie meegedeeld dat de Westduitse minister van buitenlandse zaken, dr. Von Brentano, vrijdag naar Den Haag zal gaan voor de ondertekening van het akkoord tot regeling van de kwesties tussen beide landen die uit de tweede wereldoorlog stammen. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft desgevraagd meegedeeld dat de mededeling voorbarig lijkt, maar hij heeft haar niet tegengesproken. Irak In een zandstorm die de he mel oranje kleurde en het zicht tot nau welijks dertig meter beperkte heeft president Soekarno van Indonesië gis- Lren in Bagdad een parade van Raak st legeronderdelen afgenomen. Later in de middag klaarde het weer echter op. (U.P.I.). te springen. Daarom voelt de politie niets voor stunts, zoals de marinier die uitgehaald heeft. Hjj had met een vriend gewed dat hij de brugkabels wel durfde bestijgen. Nu zit hjj in de cel, en hij zal voor de 'poli tierechter moeten verschijnen. Een ont lastende omstandigheid is dat behalve de politie niemand de knaap heeft zien klimmen. Was dat wel het geval ge weest, dan was er op de brug een enorme verkeersknoop ontstaan, doör kijkers, die zich naar de ervaring leert niet laten wegjagen VENLO, 5 april Spelende kinde ren ontdekten gisteren op het veld van de landbouwer P. van Lipzig te Velden een gat van ongeveer dertig cm doorsnee en een meter diepte. De wanden liepen glad en loodrecht naar beneden, zodat men dacht dat een meteoriet of een projectiel was ingeslagen. De politie werd gewaarschuwd, die de burge meester van Arcen en Velden ver zocht maatregelen te nemen. Deze waarschuwde op zijn beurt de mijnop ruimingsdienst, die ter plaatse voorzich tig aan hét graven sloeg. Op anderhal ve meter diepte vond meneen wes pennest. waarvan de bewoners nog hun winterslaap bleken te genieten. Voorts wordt verwacht, dat De Gaul le verslag zal uitbrengen over zijn be sprekingen met premier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie en dat de Britse premier, Macmiltan, mededelingen zal doen over zijn bezoek aan de Verenig de Staten. Sedert de „Entente cordiale" begin deze eeuw hebben zes Franse presiden ten Londen bezocht. De laatste was Vincent Auriol in 1350. Koningin Eliza beth en de hertog van Edinburgh heb ben drie jaar geleden een bezoek aan Parijs gebracht. CAMBRIDGE, Massachusetts. 5 april (UPI) Het ziet er naar uit dat men in de naaste toekomst zijn huis kan bou wen van materiaal dat bijzonder goed koop is. Echter, er is geen roos zonder doornen: men zal het in de poolstreken moeten neerzetten. Geleerden van het technologisch in stituut van de staat Massachusetts heb ben zich namelijk geworpen op een nieuw terrein van research, dat der „toegepaste glaciologie". Het doel is practische methodes te ontwikkelen voor toepassing van ijs en sneeuw als goedkoop bouwmateriaal in poolstreken. De chef van het laboratorium, dr. W. Da vid Kingery, voorspelt dat de technici over twee of drie jaar bruikbare huizen zullen bouwen met deze materialen. Proeven worden genomen te Point Bar row, in Alaska. Volgens dr. Kingery lijkt de toepassing van ijs„legeringen" de beste kans van slagen te bieden. Die le geringen worden verkegen door de toe voeging van andere substanties aan wa ter terwijl dit bevriest. Als voorbeeld geeft dr. Kingery dat door toevoeging van 15 procent zaagsel de spankracht van ijs driemaal zo groot wordt. LONDEN, 5 april (AFP) Nu vol gens de gisteren ingediende Britse be groting de sigarettenprijs in Engeland verhoogd is zijn 90.000 automaten on bruikbaar geworden. De apparaten zijn ingesteld op een prijs van twee shilling waarbij met het pakje een penny wordt teruggegeven. Nu gaat een pakje siga retten twee shilling en een penny kosten. Het ombouwen van de automaten zal ongeveer drie maanden duren. Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog weer met zonnige perioden. Zwakke tot matige zuidelijke wind. Aanhoudend vrij zacht. Zon; 6.04-19.22. Maan: 13.20-3.33. DE BILT, 5 april Een randstoring van het grote lagedrukgebied, dat al enkele dagen op het midden van de oceaan ligt, is snel naai het noordoosten getrokken en daarbij belangrijk uitge/ diept. Daar op de oceaan de luchtdruk laag blijft, zullen in onze omgeving zui delijke winden overheersen en zal het zachte weer nog enkele dagen aanhou den. De kans op regen blijft daarbij klein. max. min. neersl. Station Weer temp. temp. afgel. gisteren 24 uur Den Helder zw. bew. 11 6 0 Ypenburg licht bew. 15 4 0 Vlissingen zw. bew. 13 7 0 Eelde licht bew. 15 2 0 De Bilt zw. bew. 14 6 0 Twente licht bew. 14 4 0 Eindhoven zw. bew. 35 4 0.3 Zd.-Limburg half bew. 14 4 0 Stockholm onbew. 4 -8 0 Oslo onbew. 7 0 0 Kopenhagen onbew. 7 0 0 Londen geh. bew. 6 9 0 Amsterdam zw. bew. 14 5 0 Brussel zw. bew. 15 7 0 Luxemburg half bew. 13 4 1 Parijs zw. bew. 16 8 0 Bordeaux onbew. 14 6 2 Nice onbew. 15 4 0 Berlijn onbew. 12 -1 0 München zw. bew. 10 5 0 Zürich mist 15 0 0.4 Genève onbew. 15 0 0 Wenen geh. bew. 16 6 0 Innsbruck zw. bew. 11 5 6 Athene geh. bew. 15 11 0 Rome onbew. 19 8 - 0.2 Ajaccio onbew. 17 5 0 Mallorca licht bew. 24 6 0 Lissabon zw. bew. 13 13 1 Advertentie Lon.op Zon onder.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 1