Titanenstrijd tussen rode dictator en rode paus DE GROENE HEL Van fiets tot vliegtuig WIN EEN REIS NAAR ROME UW AANDEEL IN 1.200.000,- OP GIRO 272249 HULP - EREPLICHT VAN HET WESTEN voor 2 personen Doe mee aan de GROTE MIVA JUBILEUM PRIJSVRAAG zie pag. 3 MIVA - AMSTERDAM DOOR DR. A. MELCHIOR CHROESTSJEV EN AGAGIANIAN Maliebaan 40, 5 februari 1960. Aan het Bestuur van de Missie-Verkeersmiddelen-Actie Geacht Bestuur Staatshoofden reizen als handelsreizigers in vrede de wereld af. Eisenhower en Nixon weten ervan mee te praten hoe ze daarbij op pro-communistische betogingen onthaald kunnen worden. Ze ervaren aan den Uive, dat het com munisme over de hele wereld naar de macht dringt. Nixon schreef na zijn Afrikareis: „Rusland heeft zeer goed begrepen wat Afrika met zifn 200 miljoen inwoners voor het communisme kan betekenen. We mogen niet over het hoofd zien dat Rusland zijn beste mensen naar Afrika stuurt. Deze verstaan de kunst het communisme aan de Afrikaanse opvattingen aan te passen en oefenen zo een grote invloed uit op de omgeving". Reeds twee jaar eerder, op 8 februari 1955, zei Molotof tot de Opperste Sovjet: „Het communisme heeft grote vorderingen gemaakt in de bevrijding van de Aziatische volken van het kolonialisme. Ook in Afrika zal spoedig een der gelijke vrijheidsbeweging ontstaan waar geen koloniale macht tegen opge wassen is". Het communisme is ook tegen ons in opmars. Chroestsjev is de Russische grootmeester die aan het schaakbord van de wereld zit. Hij speelt met zwart en staat op winst. Het bord heeft hij in gunstige positie overge nomen van Stalin, die het christen dom in een onvoordelige stand heeft weten te dringen. Volk na volk is op geofferd. De overtuiging van de enkeling voor een bepaald geloof of systeem is niet in cijfers uit te drukken. Maar als we de feitelijke getallen over de ver houding van de machtsblokken tussen het communisme en katholicisme be zien dan komen we tot deze verbijs terende conclusie. In nog geen 50 jaar is 42 procent van de wereldbevolking onder de communistische macht ge nen. De kracht van hun korps zou ver drievoudigd, zelfs vertienvoudigd wor den als hun stem ook gedrukt wordt in kranten; als hun stem ook gehoord wordt over radio en televisie; als hun wekenlange voettochten ingekort wor den tot dagen en uren door de inzet van auto's en vliegtuigen en motor boten. Een missionaris met een jeep telt voor drie, met een vliegtuig telt hij voor tien. De inzet van goede ver keersmiddelen is voor alles nodig, want de missionering moet sneller gaan. Kardinaal Agagianian weet dat dit een eerste vereiste is voor de redding van het katholicisme. Iedere dag loopt het aantal katholieken op de wereld verhoudingsgewijs terug, want het aantal niet-katholieken dat dagelijks geboren wordt is belangrijk groter dan dat van katholieken. Steeds minder mensen horen van Christus, tenzij „Tenzij" zucht kardinaal Agagianian „alles sneller en efficiën ter zou gaan." Zijn geloofsverkondi gers moeten elke cel van ongeloof weg snijden voor het een communistische cel geworden is. In Afrika en Azië ontstaat door het binnenbreken van nieuwe ideëe'n een luchtledig tussen de oude en de nieuwe tijd. „Wie zal dat luchtledig vullen, het katholicis me of het communisme" vraagt kar dinaal Agagianian zich af. Een raak antwoord daarop kan alleen door alle katholieken tezamen gegeven worden. En moet snel gegeven worden. bracht- De katholieke kerk kun niet meer dan 20 procent van de wereld achter zich krijgen en deed daar 20 eeuwen over. Het Russische geweld dat geloofsovertuigingen vertrapt, dreunt door tot in Rome, tot de deur waarachter kardinaal Agagianian werkt. Ook Agagianian is een Rus. Deze kardinaal, pro-prefect van de Propaganda van het Vatikaan. kent de mannen die tegenover hem staan. Met het scherpe vernuft van de weten schappelijk geschoolde priester en met de oprechtheid van iemand die weet dat hij in dienst staat van bijna 2000 jaar christendom, probeert Aga gianian de gevestigde positie van het communisme aan te vallen. Hij wil proberen de helse machine van de rode dictator buiten werking te stel len en denkt daarbij terug aan Sta lin, de man die evenals hij voor pries ter studeerde in Tiflis, maar zich la ter geroepen voelde tot het werk van een antichrist. Agagianian was een briljant student. Met een aanbevelingsschrijven van de vicaris-generaal van Tiflis werd hij naar Rome gestuurd naar het college van de Voortplanting des Geloofs. In 1958 werd hij, kardinaal Agagianian, op 62-jarige leeftijd' benoemd tot pro prefect van de Congregatie van de Propaganda Fide. De kardinaal die hier aan het hoofd staat wordt om zijn verreikende macht wel de rode paus genoemd. Nu zit de Russische kardinaal in zijn studeervertrek en neemt de stukken I door die iedere morgen op zijn tafel j worden neergelegd. Waar hij maar; een greep doet in de stapei docu menten, hij stoot steeds op de machi- naties van zijn rode landgenoten uit j Moskou, die de hele wereld in hun macht willen krijgen- Zelfs de meest afgelegen gebieden proberen ze te overweldigen. Dat blijkt ook weer als hij uit de stapel papieren een docu ment pakt, dat hem inzage geeft in de geheime instructies voor de com munistische partij op Madagascar. Daarin staat: „De communisten moe ten voorop gaan in de onafhankelijk heidsbeweging en voor de eenheid van alle acties zorg dragen om zo des te zekerder de macht aan zich te trekken. De hulp van de vrijmetse laars moet ingeroepen worden, om dat ze veel geld hebben en antikleri kaal zijn. Het samengaan van katho lieken en protestanten moet in ieder geval tegengehouden worden. De com munisten moeten zelfs de kerken be zoeken en daar bidden wanneer ze daarmee vertrouwen kunnen winnen". Als Agagianian dat leest, denkt hij weer aan de berichten uit de pers, die meldden dat men Chroestsjev's lippen had zien bewegen toen tijdens zijn bezoek aan Amerika anderen een tafelgebed baden. Uit dit document voor Madagascar is de bedoeling van Chroestsjev's gebed duidelijk op te maken. Kardinaal Agagianian weet, dat het communisme nog bevochten kan wor den wanneer wij onmiddellijk ge bruik maken van de modernste mid delen. Zelfs de priesternood in de we reld kan direct voor een goed deel verholpen worden als de kerk onmid dellijk hierover kan beschikken. Hij weet dat Juist de missionarissen de mannen zijn, die het gevecht voor de wereld en de kerk op hun posten in Azië en Afrika moeten en kunnen win- door Z.E. Mr. J. M. A. H. Luns, minis ter van Buitenlandse Zaken. Aan de uitnodiging, mijn visie te ge ven op de Missie Verkeersmiddelen- Actie en haar doelstellingen, wil ik gaarne voldoen. Uit hoofde van mijn werk kom ik re gelmatig in het buitenland en wel licht daardoor wordt men „gevoeli ger" voor grote afstanden dan in het eigen, relatief kleine land, dat wij per trein of auto in enkele uren kun nen doorkruisen. Het terrein van de missie is in letter lijke zin ontzagwekkend groot, Mis siegebieden, 20 maal groter dan Ne derland, zijn geen zeldzaamheid- Het is daarom vanzelfsprekend, dat er een permanente behoefte bestaat aan ver keersmiddelen van allerlei aard om op deze wijze de geestelijke en licha melijke nood beter te kunnen lenigen of te verminderen. Ik zie het zo, dat de hulp aan de mis sie in het algemeen en die aan de Mis sie-Verkeersmiddelen-Actie in het bij- Wij achten het onze plicht uitdruk king te geven aan onze verontwaar diging en diepe smart over het lot, dat de kerk wordt bereid in de Azia tische en andere landen onder com munistisch bewind. Wij betreuren ten diepste het ver lies van onvervreemdbare godsdien stige rechten, waaronder onze katho lieke broeders moeten lijden. Wij vcroordplcn openlijk de god deloze plannen tot vernietiging der kerk en van de godsdiensten der vol ken. Wij protesteren bijzonder tegen de communistische pogingên de eenheid van de kerk te ondermijnen door priesters en leken te dwingen de ene kudde onder het herderschap van de Paus van Rome te verlaten. Dit is de boodschap van kardinaal Agagianian aan de vrije wereld. Uit gevaardigd toen hij in het begin van het vorig jaar met de bisschoppen van Azië confereerde in Manilla, de hoofdstad van de Philippijnen. Deze ernstige boodschap was bedoeld voor iedereen. Via deze MIVA-krant be reikt hij u wellicht voor het eerst. Bij schrijven van 11 november j.l. aan de Nederlandse Bisschoppen hebt u ons uw plannen voorgelegd, om door een grootse actie ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van de MIVA middelen te verkrijgen om uw taak op breder basis te kunnen voortzetten. Terwijl elders vrijwel ieder over goede en veelal goedkope vervoer middelen kan beschikken, zijn in Afrika, Azië, Zuid-Amerika, Nieuw Guinea, enz. onze missionarissen daarvan dikwijls nog geheel versto ken. Velen hunner moeten thans nog de noodzakelijke reizen, die hun mis sie-arbeid hen oplegt, te voet of met een gebrekkig en verouderd voertuig volbrengen. Hoeveel tijd, toewijding en energie gaan aldus voor het eigen lijke missiewerk verloren! De MIVA, die zich ten doel stelt deze nood te lenigen en daarvoor reeds zo nuttig werk heeft verricht, verdient dan ook ten volle de sympathie en de steun van Katholiek Nederland. Aan uw Bestuur en aüen, die aldus uw werk steunen, geven wij daartoe gaarne hierbij Onze Bisschoppelijke Zegen. Namens de Bisschoppen van Nederland, De Aartsbisschop van Utrecht w.g. Bern. ALFRINK. Ondanks alle schaduw en schemering was het er zwoel en klam. Plotseling klonk er in het stille wijde woud een zware plons, onmiddellijk gevolgd door rauwe kreten. De donkere wa terspiegel golfde veelbetekenend. Een panter die zijn prooi besprongen had Een krokodil die zijn zoveelste sluip moord beging of een reuzeslang die een grote aap dood drukte en er mee in het water smakte Mijn hart bonsde. De dreigende waarschuwin gen tegen de bloeddorstige onca's de gluiperige panters van de Amazone flitsten door mijn lome hersens. Het bleek echter slechts een dikke boom tak te zijn, die afgerot en van 30 me ter hoogte in het diepe water neer gestort was. Blijkbaar was zoiets toch een verzetje in het eeuwige oerwoud. De apen schreeuwden tenminste hys terisch en de vogels vlogen krijsend op. Een paar snorrende kolibries schoten nog als flitsende juwelen voorbij, en toen keerde de rust weer. De grote felblauwe vlinders buitelden lui wiekend om elkaar heen. De sprinkhanen sjilpten weer en het mug- genheir zoemde zó eentonig, dat de stilte er dik en voelbaar door leek te worden. Soms schoot een enkele zon- nebundel speels door de schemering naar omlaag, waardoor een toevallige' vlinder oplichtte als een fonkelende edelsteen. Vanzelf dacht ik aan de beruchte be naming: „Groene Hel" en verbaasd vroeg ik mij af, hoe iemand deze weidse stille woudgewelven met hun machtige grootse schoonheid ooit een groene hel had kunnen noemen. Ik vond het een groene hemel, idioot die ik was. Nou ja, bij mooi weer in een niet al te lekke kano lijkt zo'n kort bezoek aan het oerwoud echt wel een hemels genoegen. Maar niet als je er dóór moet, uren achtereen Als de kano niet verder meer kan komen en je op eigen benen moet voortploeteren, zwoegend en zwetend door de kledderige modder van het eindeloze bos, wanneer je in de rot tende bladermassa wegzakt tot over je enkels om het volgende ogenblik tot over je middel weg te zinken, zo dat het borrelende stinkende lauwe water grijpt naar je lichaam, dat dan door de muggen en de mieren wordt verlaten om plaats te kunnen bieden aan de lange slappe bloedzuigers, dan verdwijnt dat hemelse van het onder gelopen oerwoud volkomen. Je hijst je op aan een dikke tak, waarop nij dige vechtmieren tot de aanval ge reed staan of waaraan hangende wes pennesten door de onverwachte stoor nis een dreigend gevaar worden voor lijf en leden. Of de regen gutst uren lang over je reeds lang doorweekte stinkende kleren en over je doodver moeide kwetsbare mensenlijf. Er is zelfs geen mierloze boomstronk te vin den om eens even uit te rusten. Je loopt niet' meer, maar je valt van het ene been op het andere. Half suffend sjok je werktuiglijk voort, achter de meedogenloze geelbruine gids. Als die waarschuwt voor een gif slang loop je er kwaad en knorrig omheen, omdat zoiets alleen maar een extra inspanning betekent. Je schrikt van een liaan vlakbij je ge zicht omdat je denkt dat het een slang is, terwijl je achteloos langs een dooie boomstronk loopt die half in het water lijkt weg te rotten, maar die in werkelijkheid een loe rende krokodil blijkt te zijn. En toch, de waarschuwingen van de gids doen je nauwelijks iets meer. Je moet im mers verderLopen, uren lang lopen, waden en struikelen. Alles jeukt, al les schrijnt. Het voortgaan wordt een steeds zwaarder werk, naarmate je langer hebt moeten baggeren in je plakkende natte kleren. Je zakken zit ten langzamerhand vol vieze rotte bla deren waartussen een onwaarschijn lijk grote wriemelende duizendpoot kan zitten, die op een goede gelegen heid wacht om te bijten of te steken. Weet ik, wat die ellendige gluiperds eigenlijk doen De „groene hemel"! Wat kan een mens toch stomme dingen denken. zonder een ereplicht, van het Westen is, sterker nog. een vanzelfspre kendheid behoort te zijn in deze we reld die ons aller wereld is. Het zedelijk normbesef van de ontwik kelde, welvarende en geciviliseer de volkeren dient de hand te reiken naar die landen, waar de nood geen historisch begrip, doch schrijnende werkelijkheid is. Nederland staat bekend om zijn mag ik het noemen „spontane" me dedogen, om zijn daadwerkelijke en grote steun aan allen, die deze steun van node hebben. En dat het Katho lieke volksdeel daarop geen uitzon dering vormt, weten wij allen. Het is derhalve mijn wens en verwachting, dat de Missie-Verkeers middelen-Actie moge sla gen en dat op deze wijze het intermenselijk verkeer dóór die betere en snellere en in de eerste plaats vol doende verkeersmiddelen bevorderd moge worden. Steun de Miva, opdat de missie haar zegenrijke taak kan blijven verrich ten. Immers, deze wereld is ons aller wereld De tijd waarin we leven wordt genoemd: de eeuw van de techniek. Energiebronnen, waarvan men vroeger het bestaan niet vermoedde, zijn ontdekt en dienstbaar gemaakt aan de mens. Duizenden P.K.'s zijn in één motor samengebundeld. Door de atoomsplitsing zijn giganti sche krachten uit hun elementen losgemaakt. De techniek is in op mars en gelukkig ook voor vreedzame doeleinden. Is het dan verwonderlijk, dat een bericht dat 25 jaar geleden over de telex apparaten door de wereld werd gestuurd, een verbijsterende schok teweegbracht? Pater Fuhrmann, een missionaris in de diepe binnen landen van Z.W.-Afrika was door gebrek aan een vervoermiddel, na nodeloos langdurig lijden in volstrekte eenzaamheid gestorven. En dit in de eeuw der techniek! Een klein aantal katholieke leken en twee priesters begrepen, dat er iets moest worden gedaan, om de missiona rissen uit hun isolement te verlossen. Op 23 oktober 1935 startten zij met een klein bijeengebedeld kapitaaltje van 2.000,en een groot optimisme met een actie, die tot doel had: alle Nederlandse missio narissen over de gehele wereld te helpen aan moderne vervoers middelen. Van fiets tot vliegtuig. Dit was het begin van de MIVA, de Missie Verkeersmiddelen-Actie. 25 JAAR MIVA Dit moderne apostolaat sprak aan. Ei- kwamen gelden binnen, maar toen de missionarissen hoorden, dat de MIVA hun lot had aangetrokken, ging hun zucht van verlichting vergezeld van de dringende smeekbede om een vervoermiddel te mogen ontvangen. Vanuit de diepe binnenlanden, waar het tropische oerwoud een ondoor dringbaar groen gordijn heeft gevloch ten, smeekten de missionarissen om vliegtuigen. Waar de immense Ama zone met zijn duizenden vertakkingen een groot stuk Braziliaans gebied tot een natte hel maakt, kwamen de be den om boten. Auto's, jeeps, motor fietsen enz. enz. werden als dringen de noodzaak bij het MIV A-Bureau in de meest ontroerende bewoordingen aangevraagd. De wachtlijst groeide en nu is voor een totaal bedrag van 1.200.000,bij de MIVA een lijst aangelegd, die met het zweet en bloed van de missionarissen is getekend. Het jubileumjaar is voor de MIVA een welkome gelegenheid om „schoon schip" te maken. Toen onlangs aan een Missiebisschop gevraagd werd: „Wat heeft u liever: 2 missionarissen of een jeep antwoordde hij zonder aarzelen: „Een jeep, want die verzet het werk van vijf missionarissen". Er wordt veel gesproken over de hulp aan onderontwikkelde gebieden. Hoe kunt u die hulp schenken Heel een voudig: door u op te geven als dona teur of donatrice van de MIVA, He rengracht 215 te Amsterdam. Stort jaarlijks een bijdrage op gironummer 27 22 49 en u helpt de missionarissen om daadwerkelijke en optimale hulp te verlenen aan de mensen, die nog verstoken zijn van de moderne hulp middelen, die ons leven een prettige luxe geven. Een „luxe" die wij al heel gewoon vinden Hulp aan de missionarissen door het schenken van vervoersmiddelen is pu re noodzaak. Want: WEET U DAT. vliegen voor de missie veel goedkoper is dan u denkt', omdat een vliegtocht van honderd gulden niet minder dan 350 gulden zou kosten als dezelfde afstand met dragers te voet afgelegd zou worden de hulp, die Amerika aan Egypte, Irak, Ethiopië en Indonesië sinds 1955 heeft geschonken: 1650 miljoen gulden bedraagt en dat Rus land deze 'unden het drievoudige daarvan heeft gegeven de kerk de beste vorderingen maakt in Afrika, dat nu drie miljoen geloofsleerlingen telt, terwijl Azië er maar een half miljoen heeft de bisschop van San Remo in Peru zes maanden van de buitenwe reld was afgesloten, omdat hij geen vervoermiddel had om zich naar een andere plaats te begeven van alle 15 katholieken er 2 on der' een communistisch regiem le ven de Mohammedanen in Afrika 3 bekeringen maken tegenover de ka tholieken 2 de zending in Bolivia, Ecuador en Peru reeds met bijna 20 vliegtui gen opereert die bijeengebracht zijn door protestantse zakenlui, verenigin gen en organisaties uit Amerika op twee dagen afstand van een noodgebied op Flores een uitstekend katholiek ziekenhuis staat en dat ver voer erheen van de zieken en lijden den onmogelijk is, omdat een ambu lance ontbreekt de Nederlandse missionarissen voor 77 procent hun financiële steun uit het buitenland ontvangen de Nederlandse katholieken ge middeld één gulden per jaar aan de missie geven, dat is 0,3 cent per dag? de missionarissen in de com munistische pers de agenten van het laars, provocateurs, ie titel krijgen van Vatikaan, huiche- landverraders, die zich verbergen achter het masker van de godsdienst om de volkeren uit te leveren aan het imperialisme van het westen de MIVA in de 25 jaar van haar bestaan voor één miljoen gulden aan verkeersmiddelen schonk aan Neder landse missionarissen en dat het inte ressant zou zijn voor u zelf om na te gaan: hoeveel daar van u bij was dat op de MIVA-wachtlijst staan: 60 auto's, 50 motoren, 2 ambulance wagens, 40 jeeps, 10 buitenboord motoren, 3 motorboten, 18 bromfietsen, 2 vliegtuigen met landingsstrips, 8 vrachtwagens en 3 scooters. b*- b> b* ■e* b* b* b* b* b* b*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 5