Nieuwe Schiedamsc Toestand van Ver woerd is be vr e digend twee kogels uit Lijfarts zal zijn hoofd verwijderen Aanslag op premier wordt algemeen veroordeeld Opluchting over dat dader een blanke en geen neger is 0/mkSwHI Vijf plaatsen brand geteisterd Eén dode en meer dan een miljoen materiële schade ■I Nieuwe officiële plaag van China: wandluizen Moord geen oplossing maandag 11 april i960 DE AANSLAG OP ZUID AFRIKAANSE PREMIER Motief van blanke dader onbekend SHODII Peking ivil twaalf-jarenplan in negen of tien jaar uitvoeren Beslag gelegd op de girorekeningen Het weer. mm OPKLARINGEN PRETORIA, ll april (Reuter, ^El) De toestand van de Zuid- Afrikaanse premier, Verwoerd, le zaterdag in Johannesburg bij Cen aanslag door twee kogels ern- stig in het hoofd is verwond, werd Vandaag nog steeds bevredigend Senoemd. De premier is in alle stilte van Johannesburg naar een z'ekenhuis in het op 56 km af pand gelegen Pretoria overge ef acht, waar zijn lijfarts prof. Sny- ^an, een operatie zal verrichten Phi de beide kogels uit het hoofd le verwijderen. De dader van de Aanslag, de 49-jarige David Pratt, in Londen geboren welge melde blanke, is onmiddellijk na misdrijf gearresteerd. De aan- slaS heeft grote indruk gemaakt, ??k in het buitenland. De bevol- lriS van Zuid-Afrika heeft kalm het nieuws gereageerd. De fifeste mensen vragen zich af wat de motieven zijn geweest van de dader, die zich, voor zover bekend 3 nfet met politiek bezig houdt, jffamiddellijk na de aanslag is het kabinet in spoedzitting bijeenge komen. De politie kreeg opdracht maatregelen te treffen om moei- Elkheden tussen de Afrikaans en Angels sprekende blanken te voor komen. De dader van de aanslag fijeekt Engels. Er deden zich Ohter geen incidenten voor. Er hebben geen demonstraties plaats Avonden en er vormden zich geen y°lksoplopen. Een kwartier nadat Oct nieuws via de radio bekend Vvord gemaakt brak een hevig on- ?eer los boven Johannesburg. ^°gen en wind veegden de straten Schoon. n Oproep tot opstand tegen Fidel Castro Besluiten van nationaal volkscongres E.V.C. contra De Waarheid Opklaringen Het weer in Europa prettige royale ruimte Mijdrechl it HET NIEUWE DAGBLAD aanslag werd gepleegd toen pre ste?? Verwoerd een landbouwtentoon- vai' I'S geopend had in aanwezigheid Sen mensen, onder wie zijn echt- •Jepi 'O0 tentoonstelling is een onder- Vpn- van de viering van de vijftigste U ^arclEig van de Unie van Zuid-Afri- r,tl' k"a de aanslag werd de expositie Vp,T dellijk gesloten, maar premier Wf?0erd> ^ie volkomen bij kennis is, Ver? mede namens zijn familieleden hei?°cht de feestelijkheden ter gelegen- de tt ^an het vijftigjarig bestaan van Unie normaal voort te zetten en de tenti -Joonstelling te heropenen. e dader van de aanslag kon onge il daa tot de premier doordringen, den het insigne droeg van de le ste?,^11 een 1 andbouwvereniging. Er teeh verscheidene agenten en tien dju?ercheurs in burger rond het po- L>ev Waar premier Verwoerd zich op der°n(3-' maar David Pratt kwam zon- hii ,eniKe moeite door dit cordon toen bf! 'ogenover de politie verklaarde dat premier iets dringends moest ^edelen. n man naderde de premier, die '0t een toespraak had beëindigd en aast zijn echtgenote was gaan zit- 0n> van achteren. Op twee meter af- r,*.and haalde hij een klein pistool te oorschijn. Op dat moment keek me- G'°uw Verwoerd om, zij schreeuwde ®h waarschuwing, maar op hetzelf- hioment klonk reeds het eerste f en drie schoten. De eerste twee trof- de premier, het derde schot trof aJ°or Carl Richter die sedert de agen van generaal Hertzog cn veld- ?aa?chalk Smuts de lijfwacht van de OocK T-fikaanse premier is, in het S. De toestand van majoor Rich- zou ernstig zijn. Premier Verwoerd drong een kn- bii ?an de rechterzijde van zijn gezicht door -neus naar hinnen- De kogel ging een fzi3n verhemelte en bezorgde hem De ?actuur aan boven- en onderkaak. paa "veede kogel drong hij zijn oor Wonir hnen en veroorzaakte een vlees- Leek ln z>in hals. Mevrouw Verwoerd Plan yerst9fd van schrik toe toen haar n hevig bloedend achterover in zijn stoel zakte. In de verwarring die ont stond sprongen verscheidene functiona rissen op de dader van de aanslag toe. De burgemeester van Johannesburg, die naast Verwoerd had gezeten, raap te de revolver op toen de politie de aanvaller wegvoerde. Er zaten nog vier kogels in de houder. Aan het slot van de rede, die Ver woerd enkele ogenblikken voor de aan slag beëindigd had. verklaarde de pre mier, doelend op de boycot-acties tegen Zuid-Afrika in verschillende landen: „Geen enkel land kan een grotere hoogte voor zichzelf bereiken door het lijk van een ander volk te vertreden. Wij zullen echter niemands lijk wor den. Wij zullen vechten voor ons be staan en blijven leven", zo beëindigde hij zijn toespraak. De dader van de aanslag, David I'ratt, is in Londen geboren. Zijn vader vestigde zich later in Johannesburg, sa men met de toen nog jonge David. Da vid Pratt heeft gestudeerd in Zuid- Afrika en in Cambridge (Engeland). Hij is tweemaal getrouwd en heeft drie kinderen, /ijn tweede vrouw is een vermogende Nederlandse, aldus heeft een bedrijfsleider van Pratt meege deeld. Hi' bezit heel veel land. Enkele jaren geleden werd hij eigenaar van een vakblad op landbouwgebied. Vol gens de bedrijfsleider heeft Pratt een aangenaam karakter, maar hij kan bui en hebben die hem bij zijn omgeving gevreesd maken. Pratt leed aan aan vallen van epilepsie en is enige tijd in een psychiatrische inrichting ver pleegd. Hij leeft gescheiden van zijn tweede vrouw, die thans in Nederland woont. Pratt zou kort geleden tever geefs getracht hebben toestemming te krijgen haar te bezoeken. Dr. Hendrik Frensch Verwoerd is 59 jaar. Hij werd in 1901 te Amster dam geboren als zoon van Nederlandse ouders. Toen hij twee jaar was ver huisden zijn ouders naar Zuid-Afrika. Verwoerd studeerde aan de universi teit van Stellenbosch, waar hij een vu rig nationalist werd, en later in Duits land te Leipzig, Hamburg en Berlijn. In 1928 keerde hij als lector in de psychologie naar de universiteit van Stellenbosch terug. In 1936 trad hij voor het politieke voetlicht toen hij samen met nog vijf hoogleraren van Stellenbosch openlijk protest aantekende tegen het feit dat een aantal Joodse vluchtelingen uit na- zi-Duitsland in de Unie werden toege laten. Een jaar later werd dr. Ver woerd hoofdredacteur van het blad „Die Transvaaler", dat hij had helpen op richten. In die functie ontpopte hij zich als een fervent verdediger van de blanke suprematie in Zuid-Afrika en zijn krant is er in die jaren door velen van beschuldigd dat zij een pro-Duit se koers volgde. Dr. Verwoerd werd in 1918 gekozen in de senaat en in 1950 werd hij leider van de fractie der nationale partij. In 1951 werd hij minister voor naturellen- zaken. In 1958 koos zijn partij hem tot opvolger van de overleden premier Strijdom. >:»)SWoWSS^;: De bij de aanslag op diverse plaatsen aan het hoofd geuonde heer Verwoerd wordt op een draagbaar uit zijn box neergelaten. Kolonel Carl Richter, de lijfwacht van de heer Verwoerd, die in het oog werd geraakt, houdt zijn hand op de wonde, terwijl hij op een brancard door de menigte wordt gedragen. Advertentie BINNENVERTNGBED HAZET-FABRIEKEN zevenbergen SCHUIMRUBBERBEO (Van onze verslaggevers) AMSTERDAM, 11 april In het af gelopen weekeinde heeft bij branden in verschillende plaatsen van ons land één persoon het leven verloren terwijl voor meer dan een miljoen gulden aan materiele schade werd aangericht. Zaterdagmiddag brandde een plastiefa- briek in een van de oude wijken van Kampen geheel uit, sohade enkele tien tallen duizenden guldens, gisterenmid dag werd een derde gedeelte van een be schuitfabriek in Leeuwarden door vuur verwoest, schade vijf h zeshonderddui zend gulden, eveneens gistermiddag brak brand uit in een particuliere wo ning in Amsterdam, waarbij mevrouw F. J. S.-L. zodanig verwond wérd, dat zij later overleed, terwijl gisteravond een fabriekscomplex in Mijdrecht tot de grond toe afbrandde, schade circa een half miljoen. Kampen Brandweer, politie en militairen kwamen zaterdagmiddag in actie bij een enorme brand in de binnenstad van Kampen. Bijna twee uur nadat he gebouw was verlaten, brak omstreeks half drie brand uit in de plasticfa- briek Aresa in de Broederstraat, waarin zich tevens bevond de inven taris van de vroeger in het pand ge vestigde sigarenfabriek van de fa. P. D. Stuurop. Zowel de grote voorraad piastic als de uitermate droge inven taris, waaronder veel verpakkings materiaal, boden gretig voedsel voor de hevig loeiende vuurzee. De vlam men sloegen naar alle kanten uit en spreidden stukjes brandende plastic over de binnenstad uit. De brandweer pakte de brand met groot materiaal aan en vroeg ook as- YORK, 11 april (Rtr.) Een on- ""Srondse organisatie van vroegere vol- 'n?en van de Cubaanse minister-pre- v' ent, Castro, heeft er bij het Cubaanse 0 op aangedrongen de wapens op te ®men tegen de huidige regering ten- Weinige seconden nadat hij zijn aanslag op premier Verwoerd had gepleegd, werd de dader, de blanke boer David Pratt door de politie gegrepen. len le de democratie op Cuba te herstel- aldus meldt vandaag de „New York J imes". De 1 te .organisatie, de „Beweging voor Re- ionair Herstel", heeft de desbetref- den .proclamatie een paar dagen gele- üitgegeven. In de oproep wordt het aaanse volk ervoor gewaarschuwd ■ern ?'ct laten gebruiken door het in- dationale communisme. f- °lgens het bericht in de „New York Wece wordt aangenomen, dat deze be- derto belangrijkste is die zich se- het - s^ro het regime van Batista uit »i„jZadel wierp, tegen het nieuwe be- ^üd verzet. LONDEN/NEW YORK, (Reuter, UPI) De Zuidafrikaanse vice-pre mier, Paul Sau.er, verklaarde onmid dellijk na het einde van de spoedzit ting van het kabinet, die volgde op de aanslag op premier Verwoerd: „Ieder weldenkend meng is diep geschokt door deze afschuwelijke daad". In vrijwel alle commentaren op de jongste gebeurtenis in Zuid-Afrika wordt dit standpunt ook ingenomen. Koningin Elizabeth van Engeland, de regeringen van Engeland, Amerika, Canada, Aus tralië en Indië hebben van hun mede leven met premier Verwoerd blijk ge geven. De New York Times verklaarde gisteren in een hoofdartikel over de aanslag: „Als er enige troost schuilt in deze dwaze gewelddaad, is het wel het feit dat de man die de aan slag heeft gepleegd, een blanke en geen neger is. De rassenstrijd blijft, maar wordt hierdoor niet recht streeks heviger. Evenals men medelijden voelt voor een gewonde man, wat zijn politiek ook moge zijn, moet men ook medelij den voelen voor een gewond land," al dus het blad. ,,En Zuid Afrika is een gewond land. Het is zo zwaar gewond dat het driekwart van zijn bevolking er alleen onder kan houden door het schenden van de waarborgen, die te ruggaan tot de tijd van het Magna Charta. Het is dit verblinde en gewon de land dat slechts reageren kan met de beschuldiging dat buitenlandse cor respondenten leugens vertellen. Het zal echter moeilijker zijn om ergere leu gens te vertellen dan de officiële me dedelingen van de Zuidafrikaanse rege ring over de apartheidspolitiek", aldus de New York Times. De Chicago Tribune ziet enige iro nie in het feit dat de aanslag op Verwoerd ,,de profeet van de blanke suprematie in Zuid-Afrika" gepleegd is door een blanke landgenoot van de premier. Verwoerd, wiens politiek van apartheid geleid heeft tot moord op negers, werd niet door een van de slachtoffers van zijn rassenpolitiek aangevallen maar door een vertegen woordiger van de blanke minderheid die hij voorgeeft te willen redden. Het blad waarschuwt echter voor de mogelijke tragische gevolgen van de aanslag. Na Sharpeville, waar 72 ne gers werden neergemaaid door de po litie, heeft de zwarte meerderheid martelaren genoeg. De blanke extre misten zullen nu misschien in hun lei der het symbool van zelfopoffering zien, dat zij voor hun verkeerde zaak willen hebben. Als uit deze aanslag een nog onverzettelijker houding van de blanken mocht voortvloeien, dan zal dit geen onverwacht gevolg zijn, aldus de Chicago Tribune. De Britse ochtendbladen gaven vanmorgen uiting aan hun medele ven met de Zuidafrikaanse premier. PEKING, 11 april (Reuter) Het Chinese nationale volkscongres het parlement heeft gisteren op zijn slot bijeenkomst besloten in het landbouw- program van communistisch China de mussen te vervangen door wandluizen als één van vier plagen. De andere pla gen zijn: de ratten, de vliegen en de muskieten. Deze dieren moeten op zo groot mogelijke schaal worden verdelgd. Volgens de vice-premier Tan Tsjen Lin neemt de graanproduktie, die tot dus ver door de mussen ernstig werd be laagd, elk jaar toe. De mussen, die de afgelopen jaren by miljoenen zijn gedood, zijn geen grote plaag meer. Tan wees erop. dat mussen de natuurlijke vijanden zijn van schadelijke insecten. Het congres heeft .een resolutie aan genomen waarin er bij het volk op wordt aangedrongen het. huidige twaalf-jaren plan voor de landbouw, dat in 1967 af loopt, in twee of drie jaar minder uit te voeren. Uitvoering van het economi sche plan voor 1960 zal de mogelijkheid scheppen dat het land in minder dan tien jaar Groot-Brittannië voorbij streeft op het gebied van de grote in- dust.rieprodukten, aldus de resolutie. Sprekers op het congres hebben meegedeeld, dat in de grote steden, zoals Peking. Sjanghai, Tientsin, Woe. han en Kanton, geleidelijk stedelijke communes zullen worden ingevoerd, met fabrieken, mijnen, regeringsorga nisaties en scholen ais kern. Vrouwen worden aangemoedigd in werkplaatsen nabij het huis te gaan werken en de kinderen onder te brengen in kinder bewaarplaatsen. Gezinnen hebben het advies gekregen in gemeenschappelij ke eetzalen te eten in plaats van thuis. Ploegen vrouwen ..van buurtcentra doen de huishoudelijke werkzaamhe den voor allen. Het twaalfjarenplan voor de land bouw beoogt de graanopbrengst te verho gen tot 375 miljoen ton. In 1959 was de totale opbrengst ruim 270 miljoen ton. In 1960 moet de opbrengst volgens het plan ongeveer tien procent groter zijn dan in 1959. Premier Ts.ioe En-lai, die samen met de voorzitter van de Chinese communis tische partij. Mao Tse toeng het con gres bijwoonde, heeft de Verenigde Staten beschuldigd van tegenwerking bij het oplossen van vele belangrijke in ternationale vraagstukken, waaronder ontwapening. Hij verklaarde dat de im perialistische politiek van de V.S. onge wijzigd blijft. AMSTERDAM, 11 april Er is con servatoir beslag gelegd op de girore- keningen van het dagblad ,,De Waar- heid", die tezamen een saldo van ruim 13.000 gulden hebben. Mr. Th. Ph. van Raalte te Amsterdam had de president van de Amsterdamse rechtbank hiertoe verlof gevraagd namens het dagelijks bestuur van de Eenheidsvakcentrale (E.V.C.) Mr. van Raalte deelde mede, dat de E V.C. „De Waarheid" in 1951 een be drag van 32.500 gulden heeft geleend, waarvoor het dagblad een papiervoor- raad zou aanleggen en in stand hou den ter verzekering van de uitgave van de E.V.C.-periodieken. Dit is vol gens de E.V.C. niet gebeurd. De E.V.C. meent nu dat „De Waarheid" haar f32.500 schuldig is. Mr van Raalte zei dat hij in maart 1 AD ,De Waarheid" heeft verzocht de ze '/bLv in der minne te regelen. „De vorv'jod" zou hierop niet hebben ge reageerd, hoewel de E.V.C. een schuld bekentenis uit april 1951 bezit. sistentie van de brandweer te IJssel- muiden en later van die te Zwolle, toen de tegenover de fabriek gelegen monu mentale Broederkerk begon te bran den. Na grote inspanning gelukte het de Broederkerk te behouden, maar niet verhinderd kon worden, dat het op de kerk staande torentje uitbrandde. Was er wind geweest, dan had men de kerk waarschijnlijk niet kunnen redden. Door de vonkenregen geraakte ook het op 300 meter afstand gelegen schepen torentje van het oude stadhuis in brand. Ook hier wist men het gevaar te be zweren. Evenals bij twee van de aan de Burgwal gelegen herenhuizen, al zijn de beide woningen zwaar beschadigd. De bijtende rookontwikkeling en de rond spattende brandende plastic vormden een ernstige belemmering om het vuur dicht te benaderen. Over de daken heen van de omliggende gebouwen moesten de slangen worden aangelegd. Rond vier uur was men de brand meester en kon uitbreiding worden voorkomen, evenwel niet nadat de fa briek en het magazijn waarin een gro te voorraad damestassen was opgesta peld en de rijwielbewaarplaats tot de grond toe waren afgebrand. De omlig gende panden kregen veel brand- en wa terschade. Het nablussingswerk werd s'middags om één uur gestaakt. Het onderzoek naar de oorzaak is nog gaan de. De schade wordt door verzekering gedekt. De brand heeft een enorme be langstelling getrokken, ofschoon men het strijdtoneel van de brandweren niet dicht kon naderen. De wijk was rondom afgezet. Het tijdig en efficiënt ingrijpen van de brandweren heeft een waarschijn lijke ramp voorkomen. De afgebran de fabriek ligt in een van de oude wij ken in de binnenstad van Kampen. De bebouwing is hier dicht en zeer brandbaar. Tussen de op de lijst van monumentenzorg staande Broeder kerk en de fabriek ligt slechts een straatje van vijf meter breed Leeuwarden Zondagmiddag heeft een zware brand een derde gedeelte van het complex ge bouwen van Turkstra's beschuitfabrie ken aan de mr. P. J. Troelstraweg te Leeuwarden volkomen verwoest. De brand ontstond doordat enkele vonken uit een lasapparaat een hoeveelheid ver pakkingsmateriaal in lichter laaie zet ten. Enige monteurs waren bezig met las- werkzaamheden in verband met de omschakeling van stadsgas op aardgas. Toen omstreeks vier uur enkele vonken uit een lasapparaat een rol gegolfd pa pier, dat gebruikt wordt voor de bin- nenwikkels van de beschuitverpakkin gen, vlam deed vatten, greep het vuur razendsnel om zich heen. Er werd di rect alarm geslagen en getracht met schuimblusapparaten het vuur te do ven. De vlammen sloegen echter reeds onmiddellijk met groot geweld langs het kurkdroge papier- en kartonmateriaal dat in deze fabrieksafdeling stond opge slagen. Vrijwel gelijktijdig met de gemeente brandweer van Leeuwarden was, zeer kort na het uitbreken van de brand, ook de brandweer van de nabijgelegen vliegbasis met een volledig uitgeruste brandweerjeep aanwezig. Men stond toen reeds tegenover een zee van vuur, die aangewakkerd werd door een stevi ge zuidwestenwind. De rookontwikke ling was daarbij bijzonder groot. Het vuur werd bestreden met twaalf stralen. Omstreeks zeven uur waren de vlam men bedwongen en kon een peloton militairen beginnen met het omhalen van muurrestanten en dergelijke. De gemeentebrandweer bleef nog tot diep in de avond met nablussingswerkzaam- heden bezig. De directie van de fabriek deelde mee, dat, dank zij de onmiddellijk spon taan aangeboden hulp van collega-fabri kanten, de aflevering van het produkt gewoon zal doorgaan. Bovendien kan ook een gedeelte van de produktie nog in de resterende fabrieksgebouwen plaats vinden. De opbouw van het ver woeste fabrieksgedeelte zal in snel tempo ter hand worden genomen. Ver zekering dekt de schade. Amsterdam De 51-jarige mevrouw F. J. S.-L. was zondagmiddag in de keuken van haar woning aan de Lomanstraat in Amsterdam bezig, toen zij plotseling onwel werd en tegen een brandende petroleumkachel viel. De kachel viel om, waardoor de vrouw in brand ge raakte, terwijl ook brand in de keu ken ontstond. De 55-jarige beer J. P. S. haalde zijn vrouw uit de brandende keuken en liep daarbij zelf ook brand- Het is te hopen, dat de Zuidafri kaanse premier spoedig herstelt VQfi de verwondingen die hem zaterdag zijn toegebracht. Als dr. Verwoerd aan de gevolgen van de moordaanslag zou bezwijken hetgeen gelukkig door de behandelende geneesheren niet ver wacht wordt zou dat geenszins bij dragen tot vermindering van de span ningen in Zuid-Afrika. Er heeft de laatste drie weken al te veel bloed gevloeid in dit land. Welke motieven de blanke aanvaller ook voor zijn daad gehad moge hebben, zijn zwarte land genoten zijn met zijn optreden niet ge baat. Het leed van SharpeviHe wordt niet uitgewist door een moord op de man die volgens de Bantoes het gees telijk klimaat geschapen heeft voor de huidige onlusten. De rassendiscriminatie wordt niet opgelost door de gewelddadige liquida tie van hem die door velen voor het voortbestaan van die discriminatie verantwoordelijk wordt gesteld. Aan de leer van de apartheid wordt geen einde gemaakt door een moordaan slag op dr. Verwoerd, die eerst als minister voor naturellenzaken en later als premier een dominerende rol heeft gespeeld bij de toepassing van deze leer. Als de man die de schoten loste van mening was, dat dr. Verwoerd, van wege diens politiek, de dood verdien de, gaf hem dit nog niet het recht de executie zonder vorm van proces te verrichten. Hij was niet gemachtigd om als rechter en beul op te treden tegen de Zuidafrikaanse regeringslei der. Uit zakelijk oogpunt is zijn daad afkeurenswaardig, omdat hij als zijn aanslag geslaagd was slechts een martelaar zou hebben gemaakt voor de zaak van de apartheid. Verwachting tot dinsdagavond: DE BILT, 11 april Afnemende wind en bewolking. Lagere tempe ratuur in de nacht, overdag hogere. Zon: 5.51-19.32. Maan: 20.29-6.22. DE BILT, 11 april Er nadert een rug van hoge druk, die morgen ons land zal bereiken. Onder invloed hiervan zul len wind en bewolking afnemen. De temperatuur zal daardoor 's nachts lager en overdag iets hoger worden. Een vol gende storing zal morgen reeds de Britse eilanden kunnen bereiken, maar zal nog weinig invloed op het weer in ons land uitoefenen. max, min. neersl. Station Weer temp. temp. af gel. gisteren 24 uur Den Helder regenbui 10 7 2 Ypenburg zw. bew. 12 8 0.2 Vlissingen zw. bew. 12 8 0 Eelde regen 12 7 2 De Bilt regen 12 8 0.1 Twente regen 14 7 1 Eindhoven regenbui 14 7 1 Zd.-Limburg geh. bew. 15 6 7 Stockholm geh. bew. 9 -0 0 Oslo geh. bew. 10 3 0 Kopenhagen regen 7 4 6 Londen zw. bew. 14 7 0.2 Amsterdam regenbui 13 8 0.2 Brussel zw. bew. 15 7 2 Luxemburg geh. bew. 16 5 0 Parijs zw. bew. 17 6 2 Nice geh. bew. 16 11 0 Berlijn licht bew. 12 6 14 München zw. bew. 16 8 0 Zürich zw. bew. 19 8 0 Genève half bew. 20 7 0 Wenen zw. bew. 13 4 0 Rome half bew. 17 6 0 Mallorca onbew. 27 9 0 Madrid mist 24 5 0 (Advertentie) zie advertentie op achterpagina wonden op. Het echtpaar werd naar het ziekenhuis vervoerd, terwijl bu ren de brand blusten. De vrouw was er het ernstigst aan toe. 's Avonds is zij in het ziekenhuis aan de verwon dingen bezweken. Haar man wordt nog verpleegd. Het fabriekscomplex van de handel maatschappij „Neerlandia" te Mij drecht, brandde zondagavond tot de grond toe af. De geweldige vlammen zee trok duizenden belangstellenden uit de omtrek naar het dorp. In de straten ontstond een verkeersopstopping. De brandweer van Mijdrecht, geassisteerd door het korps Amstelhoek en de brand weer der gemeente Wilnis, bestreed de geweldige vlammenzee met negentien stralen. Door vliegvuur ontstond een begin van brand iu het voormalig stationsge bouw van de Nederlandse Spoorwegen en op het terrein van een nabijgelegen slope. Deze branden konden echter tijdig worden geblust. De fabriek van sloperij. Deze branden konden echter luchtbedden en andere kampeerartike- len fabriceert, werd volkomen ver nield. Omtrent de oorzaak van de brand tast men in het duister. Het be drijf is tegen brand verzekerd. Nabij Almelo ALMELO, 11 april Omstreeks half drie in de afgelopen nacht zijn in het centrum van het dorp Kioosterhaard nabij Almelo, vier woningen afgebrand. De woningen waren onbewoonbaar ver klaard, maar niettemin bewoond door vier gezinnen. De bewoners, die zich met enige moeie in veiligheid konden stellen, zijn bij buren ondergebracht. Van de inboedels is vrijwel niets gered. Omtrent de oorzaak van de brand, die door twee brandweren werd bestreden, is nog niets bekend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 1