R.-k. Schiedamse ieusd voerde passiespel op KVP-hesPrak NIEUW-ENGELAND NIEUWS UIT KETHEL Geheugen-hulp BOLLENVELDEN Woensdag GEHAKTDAG POOT's Keurslagerijen OVER DE DAM V: 2 KASTPAPIER Iets over onze MEISJES- J0N6ENSKLEDIN6J ^Rj^STAP'S SCHOENEN - BROERSVEST 12 - Telef. 67508 MET ONZE LEZERS NAAR DE Zondag 24 april a.s. gemeentepolitiek HUIS voor Bromfietsen R.-k. Leeszaal en Biblio theek St.-Liduina ALLE DAGEN VLEES OP TAFEL Een Olympiaen een Marathon MERCURIUS „Gij allenziet toe en luistert Katholieke Kring hield jaarvergadering R.-k. Middelbare Handelsavondschool Op Goede Vrijdag Bekendmaking Gem. Nijverheids avondschool Burgerlijke stand Vele geslaagden en Verijdelde inbraak Vogels omgekomen Gevallen Veclit jassen Wat Schiedam verloor en vond De Parijse Clochards Bedrijf sklaverj as- competitie Sluitingsavond S. G. Toneelwedstrijd KNVB bekercompetitie Agenda Rotterdam DE KRANT KUNT GIJ NIET MISSEN, GEEN DAG! DINSDAG 12 APRIL 1960 PAGINA 3 Drie spreker» bij Gemeentelijke Centrale BROERS VELD 159 MGR. NOLENSLAAN 846 Damwacht.p,r HET NIEUWE DAGBLAD Sluiting gemeentebureaus, ophalen van huisvuil enz. bij dilettantenexamen van St.'Ambrosius W ij durven te zeggen, dat onze nieuwe collecties voor meisjes- en jongenskleding een eigen richting aanwijzen, die het vooruitstrevende van de jeugd laat harmoniëren met de „rustiger" instelling van de ouders! Daarom nodigen wij U dan ook gaarne uit in de Paasva- cantie een bezoek aan onze zeer „jeugdige" afdelingen te brengen. AMSTERDAM koningsplein ONTVANGEN VOOR HET VOORJAAR DIVERSE SCHOENEN VAN EERSTE KLASSE FABRIKATEN O.A. DE ECHTE ITALIAANSE IMPORT Speciaal v6or onze lezers organiseren wij op een tocht per touringcar naar de bloeiende bollenvelden, waarbij dan tevens een bezoek zal worden gebracht aan KEUKENHOF te Lisse en Noordwijk aan Zee. De prijs voor deze trip met inbegrip van entree-bewijs voor „Keukenhof" bedraagt: 5,50 voor volwassenen en voor kinderen t.m. 14 jaar 4,50. In verband met de opening van ons reis-seizoen ontvangt iedere deelnemer een verrassing. Ei 2 touringcars zullen om precies 9,15 uur vertrekken vanaf de Koemarkt te Schiedam en zijn weer terug om ongeveer 17.00 uur. Deelnemersbewijzen zijn vanaf heden verkrijgbaar aan ons kantoor Dam 18, van 9,00 tot 17,00 uur. DE AFD. PROPAGANDA. t_ Onder voorzitterschap van dr. J. A. M. v. d. Linden heeft de Gemeentelijke Centrale van de Kath. Volkspartij gis teravond in Gebouw Arcade haar jaar vergadering gehouden. Hierop is het jaarverslag uitgebracht door de secre taris, de heer H. Metaal, terwijl de pen ningmeester, de heer J. Keyzer, het financiële overzicht uitbracht. Drie sprekers hebben er het woord gevoerd en wel mr. J. B. Schuelcr over de ge voerde en eventueel te voeren ge meentepolitiek, wiens betoog nader be sproken werd door de heer A. A. Vink, terwijl de fractievoorzitter, de heer J. J. Reijnart, gemeentelijke politieke vraagstukken besprak. De eerste twee sprekers spraken over de moeilijkheden en teleurstellingen, die een jong raads lid moet ondervinden, terwijl de heer Reijnart, deze moeilijkheden erkennend, wees op de grote voordelen, zowel voor de personen zelf als voor de goede zaak, welke een gemeenteraadslid voor al geestelijk kan verwerven. Hij haalde hierbij voorbeelden aan uit zijn praktijk van veertien jaren raadslid. We hopen op deze interessante bijeenkomst nog nader terug te komen. Voor dc eerste maal in een reeks van ürie opvoeringen werd gisteravond het Passiespel ,,Het is volbracht" ten tone- e gebracht voor een vrij goed bezette saai van gebouw Arcade. Het maanden lang oefenen van onze katholieke jeugd Jeeft daarmede zijn bekroning gevonden, "et is een avond geworden, waarbij door ®en zestigtal jongens en meisjes aan al- 'e aanwezigen iets mee is gegeven, men ls daar nog weer eens geconfronteerd {het de grootste gebeurtenis aller tijden: Jet lijden en sterven van Jesus Christus. Naast het spel van de jeugd heeft ook het r.-k. Schiedams Gemengd Koor o. 1. v' de heer J. Remmerswaal veel bijge dragen tot het slagen van dit passie spel. Wat ons gisteravond bijzonder opviel, ^Ss de natuurlijkheid, waarmee „Het volbracht" werd opgevoerd. En dit is ln de eerste plaats, waar het op aan "Poet komen. De kinderen moeten ge hoon doen, precies zoals zij thuis, op fchool en op straat zijn. Vanzelfspre kend is dit „gewoon zijn" een eis, die op ®ile toneel van toepassing is Regisseur Jan Gudde heeft dit alles goed begrepen. Een opname tijdens het passiespel clat gisteravond in gebomv Arcade is opgevoerd en nog twee avonden, gegeven zal worden ROTTERDAMSED1JK 146 Op Goede Vrijdag en Paaszaterdag zullen de r.k. Leeszaal en bibliotheek ••St. Liduina" gesloten zijn. 500 gr. prima gehakt met zakje kruiden voor f 1.45 DE GEHELE WEEK voor de boterham: 150 gr. fijne ham 59 cent-; 10 Ogr. fijne snij worst 39 cept. Eet met Paasfeest vlees von ons bekroonde Paasbeest. JN SANREMO IS EEN internationaal Qiicours georganiseerd van barmen, die s°{- taak zullen krijgen, voor de Olympi- ^ue Spelen, welke deze zomer in Rome °rden gehouden, een speciale cocktail en een even speciale long drink samen te bellen. - ^elke Schiedammer zou zicH voor een ISelijke Olympiade niet interesseren? •Jisschien komt er wel een Schiedam- t barman of een Schiedams produkt uit e voorschijn, al wordt bij voorbaat elke fsoonlijk reclame uitgesloten, afgevaardigden van vijftien naties, bit afonder ook Nederland, hebben voor interessante concours ingeschreven. Helaas, de Italiaanse pers, die er mel- ng van maakt, noemt wel namen van Qdar haar zeggen beroemde Engelse, °stenrijkse, Zwitserse en Italiaanse bar- SL doch geen Nederlander, tan deelnemers mogen elk drie cock- cen en bén long drink lanceren, waaruit één speciale Nry dan een keuze doet voor u cocktail en één long drink, ho fmen zullen "iet worden genoemd, hoch Van de scheppers der produkten, duw Van bet land, waaruit zij of de pro- ten zelf afkomstig zijn. ke^,aar natuurlijk, dat zal toch wel be- hün Worden' want de winnaars zullen der vermoedelijk wel niet on- -de krukken van hun bar steken, de zuiien dat concours in Sanremo in zj; Ssten proberen te houden, want we figu kerkelijk benieuwd, wat voor een Qsuur ons vaderland zal slaan en of wij iioirVentuee' ve^e landgenoten, t.z.t. in Cockf ■Iïle'' een m*n meer vaderlandse ke of l°n£ drink zullen kunnen klin- U en onze droge kelen smeren. 82s te Jaargang No. 24262 DAM 18 SCHIEDAM telefoon 66152 POSTREKENING NR. 5 9 0 9 4 3 O— ADVERTENTIES 0.15 per mm-hoogte. Bij contract speciale tarieven. ingezonden MEDEDELINGEN 0.30 per mm-hoogte. Bij contract speciale tarieven. +#N. kampioenen jot 20 woorden f 0.50 bij vooruitbe- £*bng. Elk woord meer 3 ct. Maxi mum 60 woorden. o— sint8 adver*entie-orders worden afge- dA 2 en ^gevoerd overeenkomstig ■u® Regelen voor het Advertentie- wezen. AEONHïMINTEN J° Per kwartaal; f 2.54 per maand 0.59 per week. De kinderen waren onbevangen, soms verlegen, speels, ze gebruikten ook vaak hun Schiedams accent. Zo ergerde zich ook niemand, toen een van de jongens in de lach schoot of toen een meisjes even haperde in haar rol. Daarom ook hebben de toeschouwers, begrijpelijkerwijs vooral de vaders en moeders van de spelertje, genoten van het spel van de kinderen En dat was het werk van de regisseur. De heer Gudde heeft tijdens de repetities de kinderen laten spelen, hij heeft ze niet als een politie- agent, het spel aangeleerd, hij heeft ze hun eigen gangetje laten gaan. Zo werd hij niet een scheidsrechter, maar de grote spelleider in dit spel van de passie, dat gisteren voor de meespelende kinde ren uitgroeide tot een feest. De tekst van het passiespel is enige jaren geleden geschreven door twee men sen uit de kinderwereld nl. een huismoe der en een onderwijzer. Wie vaak toneel van kinderen ziet, weet dat goede teksten in dit genre zeldzaam zijn. De schrijvers hebben zich dan meestal niet kunnen verplaatsen naar hun eigen jeugd. En juist dit hebben de twee makers van het voortreffelijk. Met een bijzonder duide lijke en een tot achterin de zaal goed verstaanbare stem las deze kleine jon geman de verbindende teksten voor, misschien echter net iets te vlug. De en kele decors waren eenvoudig gelaten, de kleding, voor het overgrote deel zelf ge maakt, was goed. Bijzonder treffend was het tiende tafereeltje „Piëta", waarbij Maria prachtig bidt tot haar Zoon, die op haar schoot lag. Bijzonder goed ook zong het r.-k. Schie dams Gemengd Koor o. 1. v. J. Rem merswaal. Jammer was alleen dat de dames en heren de tekst en de muziek niet van buiten kenden, zodat telkens alle lichten in de zaal moesten branden. Du werkte storend, hetgeen vooral voor de pauze te merken was aan het gepraat van de bezoekers. De lichten echter zul len wel bijgedragen hebben tot de goede vertolking van de liederen. Begonnen werd mat het middeleeuwse „lek wil mi gaen vertroosten" in een bewerking van Rögntgen van Bach zong men „Wohl mir. dass ich Jesum habe". „O Haupt" en „Mein Jesu, gute Nacht". Nadat Chris- juiDL uit ircuucn uc cwtv. aiaAcii van net V»«f passiespel „Het is volbracht" wel kunnen tpL 1"„ietu-Pe,l.f.aL?PuleSn, aLi„_ doen. Dat wil niet zeggen, dat de tek sten kinderachtig zijn, zeer zeker niet. enerzijds was het verhaal kinderlijk, an derzijds. en dit in overheersende mate. was het bevattelijk, zowel voor de vol wassenen als de jeugd. Dit nu zijn de twee redenen, waarom het passiespel zo uitstekend geslaagd genoemd mag worden: de natuurlijkheid van de kinderen en de bevattelijkheid van de tekst. We zouden niet graag beweren, dat ook maar een van de kinderen slecht speel de. Integendeel, men kon inderdaad zien, dat hier maandenlang vanaf januari hevig gerepeteerd was. Maar een bij zondere vermelding verdienen toch wel de jongen, die voor Christus speelde, en het meisje, dat de Mariafiguur uitbeeld de. Ook de verteller of evangelist was graf, zong het koor het bekende Allelu- jah van G. F. Handel. Na deze avond wordt het passiespel „Het is volbracht" nog tweemaal opgevoerd en wel op de dinsdag- en woensdagavond. Het loont voor een ieder de moeite, om dit spel te gaan zien. KANTOORBOEKHANDEL LANGE HAVEN 77 TELEF. 68812 „Gij allenziet toe en luistert naar ons spel. Een spel. dat handelt en spreekt over het droevige lijden en de glorievolle verrijzenis van Onze Heer", aldus begon gisteravond de verteller in gebouw Arcade aan de Lange Haven het passie spel „Het is volbracht". In dit spel wijzen kinderen de weg, die Christus volgde vanaf het gastmaal in Bethanië, waar Hij gezalfd wordt door Maria Magdalena. Zij gaan voor op de glorieuze intocht van Christus In Jerusalem. Zij vertonen de avond voor Christus' lijden, als Hij de H. Eucharistie instelt. De kinderen vol gen Jezus ook op Zijn lijdensweg, ze gaan op naar Calvarië Een passiespel om „te gaan vertroosten in Jezus' lijden groot' zoals het bekende koor van de heer J. Remmerswaal zingt. Kaarten voor deze avond zijn voor één gulden per stuk verkrijgbaar bij: de Pas torie van de parochiekerk St. Joannes de Doper aan de Hoogstraat; P. van Beurden, Liduinastraat 55 en G. Poels, Mgr. Nolenslaan 810. Ook 's avonds aan de zaal zijn nog kaarten verkrijgbaar tot aan het begin van het passiespel om acht uur. Tijdens de gisteravond in de bovenzaal van „De Amstelbron" gehouden jaarver gadering van de Katholieke Kring, heeft de voorzitter, de heer N. J. J. van Baarle, de plannen voor het komende seizoen besproken en nader toegelicht. Het pro gramma zal in het eigen orgaan aan de overige leden kenbaar gemaakt wor den. De herdenking van het 15-jarig be staan zal in dit programma een belang rijke plaats krijgen. Tijdens de bestuurs verkiezing werden de heren N. J. J. van Baarle, Th. van Geerenstein en J. Vre- denbregt in hun resp. functies herkozen. Voor de praktijkexamen machineschrij- ven zijn geslaagd mej. A. v. Halderen en de heren P. v. d. Laar, Ch. v. d. Zandt, N. Elshof en L. Peeters. Voor het praktijkexamen Engels, Asso ciatie-diploma, slaagde mej. E. Kemper. Het tweede trimester van dit schooljaar werd besloten met een filmavond, waarop prachtige kleurendocumentaires werden getoond van de petroleumindustrie van een 2000 km lange tocht dwars door de Sahara; van land en volk van Zuid-Afrika en van de fauna der Bahama-eilanden. Na de Paasvakantie komen de laatste loodjes, die altijd het zwaarst wegen, voor de overgangs-, eind- en praktijkexamens Men kan zich in de komende maanden reeds laten inschrijven voor de nieuwe cursussen, waarvoor wij verwijzen naar de advertentie in dit biad. Ter algemene kennis wordt gebracht, dat de gemeentebureaus op vrijdag a.s., (GOEDE VRIJDAG) voor het publiek gesloten zullen zijn. Het bureau voor de burgerlijke stand (Nieuwstraat 26) zal op die dag van 99.30 uur geopend zijn, evenwel uitsluitend voor het doen van geboorte- en ovérlij- densaangiften. Op genoemde datum zafl de dienst van het Openbaar Slachthuis worden uitge voerd zoals op zon- en feestdagen, ter wijl door de Gem. Vervoer-, Reinigings- en Ontsmettingsdienst geen huisvuilnis zal worden opgehaald. De Gemeentelijke Openbare Leeszaal en Bibliotheek en de filialen zullen tevens op zaterdag 16 april gesloten zijn. Benoeming lid gemeenteraad, De Voorzitter van het Centraal Stem bureau voor de verkiezing van de leden van de Gemeenteraad van Schiedam, maakt bekend, dat ter Secretarie (afd. Alg. ZajcenStadhuis) voor een ieder ter inzage is gelegd zijn besluit ter benoe ming van de her A. J. J. van Dijck tot lid van de Gemeenteraad in de openge vallen plaats van de heer J. J. Reijnart. Gediplomeerden 3 jarige cursus A: Klas se 3 W: D. Degeling, F. J. de Koning, B. Krijgsman, fi. m. Lems, P. de Regt, J. B. Roctus, diploma: 6, geen diploma 1. Klasse 3 AR: j Hoogendijk, M. G. de Jong, F. C. Sey, P. Troost, diploma 4 geen diploma 2; Klasse 3 E: P. J. M. Abshoven, R. v, d. Gaag, R. L. van Luyn, diploma: 3 geen diploma: 2; Klasse 3 KO: H. J. Korpel J. H. van Waarden burg, diploma: 2 geen diploma; Klasse 3 PL N. de Bie, A. J. Collé H. de Groot, D J. Kruyskamp, H. J. Noordzij, H. van Rijswijk, L. Torenvliet, diploma 7 geen diploma 1; Klasse 3 SB: C v d. Brink, Th. H. J. van Gils, P. v.d. Harg, M. Ligthart, A. v. d. Zouwe/i, diploma: 5 geen diploma-; Klasse 3 ST H. M. Hop pe, J. de Winter, diploma, 2, geen diplo ma-; Klasse 3 Sch. P. v. Berg A. O. Boot, A, Plooy, J. van Reeven, H. G. Vaart, A. J. Verhoekx, diploma 6 geen diploma 1. Cursussen. Lassen II. J. Am- merlaan, D. Bokkum, W. Kany, W. van Putten, diploma: 4 geen diploma: 2. Gediplomeerden: 2-jarige (vervolgcur sus B: Klasse 5 Wl A. Baksteen, J. Bal, A. J, Ballijns Gzn, A. J. Ballijns Czn, F. A. Beukers, C. Fossen, H. Goudap pel. A. J. Hardenbol, H. Kool, C. Lans, R. H. van Lier. Diploma: 11 geen diplo ma-.; Klasse 5 W2: H. J. Lijbers, J. J- Meeder, M. M, van Nielen, F. van Nieu- wenburg, A, van Oort, G. J. Pronk, Chr. Th. Rieken E. Schlarmann, J. W. C. Tintel, P. van Veen diploma: 10 geen diploma.-; Klasse 5 E: G. B. Friederich, M. v. d. Ree, Th. Vrijland, diploma 3: geen diploma-; Klasse 5 KO: van Vliet, diploma: 1. geen diploma:.-; Klasse 5 PL: J. v. d. Gaag, A. A. de Groot, P. Jagt, H. E. de Koster, diploma: 4 geen diploma:.- Klasse 5 SB: F. Droge; V. W. Klein, A. J. Koppenol, C, C. Pil, J. H. P. Schop, diploma 5, geen diploma-; Klas se 5 T: W. Bruegem, J. J. Dessens, D. G. Konijnenberg, J. Kruisinga, M. Stevens, J. J. de Vogel, diploma: 6 geen diplo ma:.-; Klasse 5 ST: W. F. J. Ketelaar, D Ooms, P. W. J. Pronk, L. H. C. Roe- lofsen, H. Schoenmakers, P. Westbroek. Diploma: 6 geen diploma: 1; Klasse 5 SCH: W L. Boer. C. J. Bouw, A. Crama, A. Smit, K. de Winter, diploma: 5. Geen diploma: 1. GEBOREN, Elisabeth K., d. van H. Lup- ker en E. de Kruijf Herman,' z. van H. Meijboom en B. Roest Annette C„ d. van A. de Wilt en A. Hopman Ro- naldus G. M.. z. van C. G. A. Cornelisse en W. M. Albers Adriaan D., z. van H. de Bruijne en G. Midavaine Johan nes W., z. van W. Th. van den Hurk en H. van Dinteren Eveline M., d. van C. M. Ruigrok en A. S. van Bokhorst Johanna J., d. van J. J. Offerman en C. F. M. Corveleijn René, z. van C. van Leeuwen en R. de Haan. OVERLEDEN: M, J. Kiviet, 70 j, E. van Wijk, 67 j. H. E. Goudappel, 78 j. C. van den Brand. 77 j. Het dilettantenexamen, dat zondag jl. door de Ned. r.-k. Federatie van Harmonie- en Fanfareorkesten afdeling Zuid-Holland werd afgenomen, heeft voor het jeugdorkest van St.-Ambro- sius een gunstige afloop gehad. Van de 17 deelnemers zijn er 15 geslaagd, zij kwamen in het bezit van diploma A. Gezien het feit, dat het merendeel van de jongens en meisjes met oude instrumenten moest deelnemen, is het resultaat schitterend te noemen. Tot dit succes hebben de heren C. L. van Beurden, J. Thijssen en A. J. Duimei veel bijgedragen, elke zaterdag middag zijn zij enige uren bezig ge- .weest met muziekonderwijs aan de jeugdleden. Eén ding is door dit examen heel duidelijk aan het licht ge komen, er moeten nieuwe instrumen ten komen voor de jeugd. St.-Ambrosius wil daarom enige ouders van jeugdleden tot zich trek ken, die met twee bestuurders van het orkest en drie leden uit het jeugd orkest zelf moeten gaan proberen om door middel van acties en andere werk zaamheden gelden bijeen te brengen om de jeugd zo spoedig mogelijk aan nieu we instrumenten te helpen. De namen van de deelnemers, die met goed gevolg het examen hebben afgelegd, luiden: Lida van Vliet, met lof (B klarinet), Thea v. d. Klink, W. Rost, T. Rost, Ria Kies, R. Schuurman, Fr. Plooij, A. Vorstenbos (allen B- klarinet), B. van Hees (alt sax), H. Hertog (fluit, C. Steyn (hobo), A. Dui mei (trombone), A. Hondel (trom bone) en J. Vink (bariton). Zichlzendingen door geheel Nederland Twee jonge Rotterdammers, de 17-jarige magazijnbediende J. M. en de 22-jarige bijrijder M. v. d. B., zijn gisteren aangehouden na een poging tot inibraak bij de Ships Radio Service aan de Admiraal de Ruyterstraat. Omstreeks kwart over negen gister avond, kwam de 43-jarige nachtwaker L. K. van de Eerste Schiedamse Be wakingsdienst langs het pand van de Ships Radio Service, om te controleren of de deur gesloten was. Plotseling hoorde hij glasgerinkel, waarop hij een man op het dak zag lopen. .De waker sloeg alarm door op zijn fluitje te blazen. Twee jonge mannen sprongen toen van het dak af en vluchtten elk een verschillende richting uit. M. v. d. B. liep naar de werf De Nieuwe Waterweg, maar hem greep de waker al gauw in de kraag. De nachtwaker K. gaf zijn vangst af bij de portier van de Gulf, waar de politie hem later heeft afge haald. De andere inbreker, de 17-jarige .1. M. is later in zijn woning in Rotter dam aangehouden. Hij klaagde over pijn in zijn hoofd en in zijn benen, waarschijnlijk doordat hij van het ruim vijf meter hoge dak gesprongen was. De G. G. en G. D. heeft hem naar het Gemeenteziekenhuis gebracht. Op de r.-k. begraafplaats aan de Vlaardingerdijk zijn dezer dagen ver scheidene vogels, zoals vinken, rood borstjes en spreeuwen, dood aangetrof fen. De vogels zijn waarschijnlijk het slachtoffer geworden van giftige stoffen die bij de bespuiting van landbouw gewassen worden gebruikt. Op de hoek van de Broersvest en de Singel is gistermorgen de bromfietser W. F. J. uit Rotterdam geslipt en ge vallen, toen hij moest afremmen voor een auto. Hij kwam met zijn hoofd op de rijbaan terecht. Met een hoofdwond en een lichte hersenschudding is hij naar het Gemeenteziekenhuis vervoerd, waar hij is behandeld. Bij de tramhalte op de Koemarkt ontstond gisteravond omstreeks acht uur een oploop rondom twee vechten den; een tramconducteur en een 21-jarige passagier. Op de Rotterdamse- dijk had de conducteur, de 24-jarige Te bevragen aan het hoofdbureau van politie tussen 9-12.30 uur en 2-6 uur: da mestasje met inhoud; bril; handdoek en zwembroek; 1 paar dameshandschoenen; 2 balken. 2 micaplaatjes, Geitenbeek, Heenvlietsestraat 35-5; bundel muziek bladen, Postkantoor, Tuinlaan; lederen dameshandschoen, Postkantoor Tuinlaan; jongensjas, K. Groeneveld, St. Liduina, straat 97B; 1 paar kinderschoentjes W. Kinneging, Hagastraat 58; grijs jasje, Rijnhout, Brouwerstraa't 38b; hoofddoek, mevr. Kampen, Westvest 10; padvinders- baret, W. Dijkes, Huijsmansstraat 63b; étui met sleutels, Sprong, Mgr. Nolens laan 237; 1 sleutel, Setter, Singel 72; damesportemonnee met inhoud, A. Wies,, Wibautplein 18; damesportemonnee met inhoud, A. Mathijssen, St. Liduinastraat 78; damesportemonnee met inhoud J. Al- brecht, Geervlietsestraat 5; portefeuille met inhoud, Moerman, Edisonstraat 27; trouwring, A.v.d. Laan, W. Frankeland- sestraat 79a penning, J. Pelt, Oud- dorpsestraat 20a; halskettinkje, M. Ker sen, Fultonstrat le; houten stepje, Mevr. Spaans Mackaystraat 63b; popje, v. Se- ters, Aleidastraat 86a; 14-delige duimstok. P. Vendeloo, St. Liduinastraat 43a. In het kader van de culturele avonden der L.T.J. is zondagavond in het r.-k. verenigingsgebouw door de schrijver en voordrachtskunstenaar de heer Henri George van Leeuwen een lezing gehou den. De avond werd geopend door de voorzitter de heer J. P van Noordt. Hierna kwam de heer van Leeuwen aan het woord. Hij sprak over zijn leven als „Chanteur des rues" Wij zouden zeg gen: straatzanger. In bloemrijke woor den, als een rasechte Parijzenaar, schil derde hij zijn eerste optreden op het ter ras van een groot restaurant, zijn ver schrikkelijke trottoirkoorts, zijn eerste „succes". Dan komt de avond, met de daaraan verbonden vraag: „Wat nu?" „Naar een of ander obscuur hotelle tje gaan, of ook 's nachts clochard blij ven en naar een van de gebruikelijke onder de Parijse zwervers Och, sprak - slaappiaatsen gaan: ondër een Seine- lc VPPl f#* irpini» crtirr\ orl rlo mm it- non rI -tt 1 is veel te weinig gezegd, de man is een geboren causeur en spreekt niet maar vertelt met zÜn hele lichaam. Hij vertelde hoe hij acht jaar geleden tijdens een vakantiereis naar Parijs ken nis maakte met de clochards. Door de ze kennismaking werd hij zo geschokt dat hij het plan opvatte om zich om te schakelen en in plaats van cabaretliedjes een boek over deze zweer der maatschap pij te schrijven. Om aan gegevens over het leven van de clochards te komen be sloot hij zich bij de daklozen aan te slui ten. Dat deze daklozen „Clochards" ge noemd worden weet de lezer waarschijn lijk wel. Maar 'weet men ook waar déze naam vandaan komt? Het woord komt van „cloche" c. w. z. armoedig-slecht ge kleed- in vodden gehuld. Dit plan zich brug, op de rooster van de Hallen of de ingang van de Metro. In de ingang van de Metro werd de eerste nacht doorge bracht. Na enkele weken kwam onze avontu rier tot de conclusie, dat hij toch nog niet het echte clochard-bestaan leidde. Hij veranderde van werkkring en werd „Peu kepikker" in de Hallen, de grote inter nationale marktterreinen van Parijs. De verzamelde peuken werden ver kocht of geruild in 3 kwaliteiten. De lan ge om te roken, de middelsoort voor de pijp en de kortste stukjes om te pruimen. Onhygiënisch? Dat dacht onze clochard van wel. Hij waarschuwt zijn eerste klant voor de gevaren. de bacillen. Het lakönieke antwoord was: „Ik ben al 4 jaar spiritusdrinker, elke bacii die naar bin aan te sluiten bij deze zwervers heeft nen komt staat bij mij In twee seconden spr. uitgevoerd. Hij begon zijn „carrière" op sterk water!" Door deze peukjeshandel kwam spr. in contact met verschillende zeer inte ressante figuren. Bijv. een 21-jarig meisje met een heel leven van desillusie achter zich. Schoolkind-danseres in een kroeg, prostitué, gelukkige echtgenote, gevangenis, tenslotte clocharde. Hij ontmoet tussen zijn nieuwe kennis sen een gewezen professor van de Sor- bonne, die zo'n hekel aan water en zich wassen had. dat hij op 50-jarige leeftijd zijn eervolle loopbaan opgaf voor het wis. selvallige zwerversbestaan. Onze Henri- George heeft dit bestaan der daklozen niet alleen in Parijs geleefd, maar ook in Marseille, in de Kasbah van Tanger en in de Londense achterbuurt Soho. De el lende die hij schildert van deze verschil lende omgevingen heeft de jongeren in de zaal niet aangemoedigd dit beroep te kiezen, b. v. onder de Poldervaartbrug De laatste jaren wordt er op sociaal gebied voor deze gemeenschap van goedmoedige sukkelaars tot huurmoorde naars, veel gedaan. Wij behoeven de naam van Abbé Pierre eigenlijk niet te noemen. Hij heeft met zijn wereldactic voor deze ongelukkigen ook een wereld naam gekregen. Voor de clochards is twintig jaar ge leden op de Place Blanche, het meest ver dorven nachtcentrum van Parijs, „La Chapelle de Moulin Rouge" gesticht. In deze kapel is er iedere donderdagavond een mis voor hen. Ook het feest van St.- Eustachius, hun schutspatroon, wordt ieder jaar met grote luister gevierd. Hier uit blijkt, dat een weinig geloofsbelevenis de clochards toch niet vreemd is, C. R. uit Rotterdam, de tram al laten stoppen, omdat twee passagiers, van 21 en 23 jaar, zaten te roken waar dat niet toegestaan was. De jongelui weigerden hun sigaret uit te maken. De tram reed verder en op de Koemarkt viel één van het tweetal de conducteur aan, die zich echter verweerde tot de politie de jongelui meenam. Bij de vechtpartij sneuvelde een ruitje van het tram huisje. De 21-jarige passagier die de conducteur had aangevallen, raakte op de politiepost zodanig overstuur, dat hij door de G. G. en G. D. naar het Ge meenteziekenhuis moest worden over gebracht. Het tweetal had sterke drank gebruikt. De Schiedamse Bedrijfs Klaverjascom- petitie hield maandagavond in de kantine van de N.V. Excelsior het jaarlijkse Paastoernooi dat opnieuw een kaart- evenement is geworden vol sfeer en ge zelligheid. Er was in deze grote zaal geen tafeltje onbezet, toen voorzitter De Boer met het trekken van de eerste troefkaart het aanvangsteken gaf. Er is stug maar tevens sportief gekaart en elk koppel deed zijn uiterste best om in de prijzen te komen. Deze prijzen bestonden uit Paaseieren en het was alleszins de moeite waard om te trachten de tegenstanders op de juiste wijze af te troeven. Het koppel De Jong—v. Rooyen be- haolde met 4473 punten de eerste prijs en krijgt dus met Pasen een behoorlijk eitje te doppen. De overige prijswinnaars waren: De Witv. Heiten 4325 pnt.; Klei- nekoortVrijhof 4265 pnt.; Wensveen v. Leeuwen 4260; G. LupkerJongeneel 4253 pnt.; OldenburgDe Goede 4245 pnt.; het echtpaar Hoek 4205 pnt.; Veldhoven Hoenderkamp 4196 pnt.; echtpaar De Roo 4168 pnt.; en het koppel GoorMar- kestein met 4167 punten. De sluitingsavond en tevens de prijs uitreiking van de S.G. Toneelwedstrijd die op vrijdag 22 april in „Musis Sacrum" plaats heeft wordt opgeluisterd door de S.V.O.V. Gemengd Koor dat een muzikale show van een uur ten beste zal geven. Dit gezelschap legt zich de laatste tijd steeds meer toe op. het brengen van kleinkunst op een niveau gelegen tussen het ope rette- en revue-genre, waarvan het vorig jaar met groot succes reeds een uitvoering werd gegeven. Voor de Tweede Paasdag of anders op zondag 24 april zijn voor de plaatselijke lagere voetbalclubs de volgende beker wedstrijden vastgesteld: Poule 25: Excelsior '20Ursus; poule 26: MartinitVDL; poule 30: DHLSFC; poule 24: DRZ—RFC; en poule CKC— SVDPW. De verenigingen mogen onder ling uitmaken op wiens terrein de wed strijd gespeeld wordt. Passage-Theater: Foei Nicole (ontoe laatbaar) donderdagavond „I want to live" <18 j.) Monopole-Theater: Dwars door de hel (14 j.) vrijd. t/m. zond. Ferme jongens lichte meisjes (str. volw.). Vrijd. 2, 7, en 9.15; za. 2, 7 en 9.15; zo. 2-4.15, 7 en 9.15; donderdagavond 8 uur Alexander de gro te (14 j.) Stedelijk Museum: Start-tentoonstelling werken Anton LutgeHnk dag 10—17 uur, zondag 12—17 uur; tot 10 april. NACHTDIENST APOTHEKERS Deze week: Apotheek v. Westendorp Singel 83. R.-K. BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL ST.-LIDUINA Openingsuren: Hoofdgebouw Dam 8: Uttieenbureau en Leeszaal voor volwassenen dl, do, za. van 1012 uur, di. t.m. za, van 2—5 uur. ma. dl wo. vt. van 7—8.30 uur. Jeugdbibliotheek: wo. 2—4, do. 4B en 1—3 14 jaar en ouder ook woensd. van 67.30 uur. Jeugdleeszaal: di. do. vr. van 4—5.30 u. Uitleenpost Molensingel Noodkerk Ke- thel. di.»48 uur. Filiaal Rijnstraat 1: volw. dl. 6.30—8 uur: vr. 7—8 uur« jeugd: wo. 2—5 uur. Filiaal Nieuwland Wijkgebouw Dr. Wi- boutplein (zijingang) jeugd wo. 1.30—8 u.; volw. wo. en vt. 78.30 uur. Ultleenpost Emmaetraat 3: ma. 7—8 uur en wo. en vr. 78.30 uur. R.-k. Plattelandsbibliotheek: Uitleenpoel Kerkweg 46, zondag 11.30 tot 12.30. DINSDAG Rott. Schouwburg, 8 uur Zachtjes met de deuren (Ned. Comedie) Groote Schouwburg-Zuid, 8 uur: Blon de Molly (Nat Volkstoneel). De Lantaren, 8.15 uur: Truus van Aey- de, sopraan, Lola Mees, viool en Adri Slootmaker, piano. WOENSDAG Groote Schouwburg-Zuid, 8 uur: Blon de Molly (Nat. Volkstoneel). ROTTERDAMSE BIOSCOPEN. Arena, Last train frma Gun hill 18 j. Capitol, Three steps to the gallows, 14 Centraal, Een meisje in duizend geva ren 18 j.; Cineac A..D En eeuwig zin gen de bossen 14 j.; Colosseum, Opmars naar de galg 18 j.; d. Raffa, raffa 18 za. zo. 2 Kleiner mann ganz gross, a.L Harmonie. Het schot uit het venster, 14 j. di. tm. do. Strangers on a train 18 j. Lumière; Slaapkamergeheimpjes 18 j. Luxor Rebecca 18 j. Metro, House boat a.l. Prinses Moord boven de af grond 14 j. do. Bonjour Tristesse volw. za. zo. 2 Stan Larel en Oliver Hardy a.l. za. 24. Geen tijd om te blozen, volw. Tex, de strijd om de Apachenpas, 14 j. do. Aanranding 18 j. Thalia, Salomo en de koningin van Scheba 18 j. 't Venster, Hartstocht en liefde a.L Victoria, Pas poort der schande str. volw. d. 2, 8. Orfeu Negro 18 j. za. wo. 2 zo. 5.30 Va der heeft het moeilijk a.l.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 3