1 m In Spanje klopt de P AASKIP s nachts aan de deur Banketbakkers maken barokke etalages in suiker en chocolade Zwervend op de I „Pijnlijke vermoeide benen?" „Koffie" is in de mode W s Show I (V& mrke/tfk goedê- M PAASMARK TIN PARIJS: rommel en ham Opkopers gehoorzamen hun paus lm m m voor tieners ■Hu WEMEF Chinees kookboek Ill J 1 Jesus walked here „M ijn vriendin Jacoba DONDERDAG 14 APRIL 1960 f 12.50 mm X Nes 23-25 Amsfardam-C. Vraag tgrsSis CoScf et kookboekje ,,In de Chinese lek kerbek" door W. M. Treichlinger, Ij, .bewerkt voor Nederland door mJïnétte Holthausen, uitgegeven bij (^rt^tidia, Baarn, heeft een derde A beleefd. Hetgeen bewijst dat eetn in Nederland graag Chinees gA Wé hebben, met het oog op Pasen, fén naar de recepten van harde eie- 0 ri1 gekeken. Rode eieren maakt men eJl 2 n Chinees bijvoorbeeld door harde tie die gepeld nog eens drie kwar- hiPr m kokend water blijven liggen, op- ya„w -en half uur te koken in een jus wjj een „roodgekookt" gerecht. Ook toe men barde eieren, om ze Chinees hela bereiden, hard gekookt en ge- tp,, n°g eens twee uur koken in wa de Waarin een theelepel thee, zout en schil van een mandarijn. CASTELLDEFELS, april Ik vraagt mij af, of ik vanavond nog de afdruk van een kippe- poot op het keukenraam zal tekenen. Eigenlijk vind ik het onzin en bo vendien weet ik niet hoeveel tenen een kip heeft. Ik geloof wel dat het er vier zijn, maar ik heb ze nooit ge teld, omdat ik kippepoten vieze dingen vind. Vroeger treiterde ik er mijn buurmeisjes mee. Toen liep ik met zo'n afgehakt, zielig, schubbig pootje in mijn zak en als ik dan aan een van de peesjes die er bij het ge kneusde knietje uit staken trok, gin gen de tenen van elkaar. Maar nu ben ik er vies van en als ik een kip koop, laat ik onmiddellijk zijn poten eraf hakken. Ik wil die dingen niet in huis hebben. En toch zijn» hele volksstammen wild op kippepoot- jes. De Spanjaarden bijvoorbeeld vin den het een onvervalste lekkernij. Die schrobben zo'n stakerige stelt schoon, roosteren hem in het vuur, pellen hem af en eten met smaak de paar gram vlees die tussen de pezen en het bot zit. Dat vinden ze het lekkerste van de kip, zeggen ze. Kippebloed' vinaen ze ook heerlijk. Dat binden ze met- gelatine, doen het in vormpjes en maken er een soort puddinkjes van. Lekker noemen ze dat. Toen ik nog niet zo lang gele den op de markt in Barcelona een kip kocht, vroeg ik de slachter om het beest voorat goed schoon te maken; kop eraf, poten eraf en alles eruit. De man keek mij een beetje verbaasd aan en begon het karkas met een vreselijk groot mes te bewerken. Een oud vrouwtje stor.d naast me met grote in teresse de bewegingen van de man te volgen. Toen hjj klaar wils vroeg ze me of ze net afval mocht hebben. Natuur lijk, maar wat ging ze er mee doen? Van de kop werd soep gekookt, de poten werden geroosterd, de eierstok werd gebakken en van de ingewanden maak te ze een ragout. Smakelijk eten, dacht ik en zag met afgrijzen hoe de glibbe rige dril in een krant werd gedaan en in de tas van het vrouwtje werd opge borgen. Ze was me zichtbaar dank baar. Buiten, in een zijstraatje naast de markt werd mijn walging over de Spaanse voorkeur voor kippebloed nog grpter, toen ik daar in een donker hol een complete kippenslachterij ontwaar de. Bij de deur stond een zwartharige reus met ontbloot bovenlijf. Met een ze ker rythme greep hij kippen uit een stapel kooien naast hem, stak een vlrimscherp mesj< in hun strot en kneep een van de gillende beesten uit boven een smerige emmer. De hele behandeling duurde niet langer dan hooguit een minuut. Vervolgens smeet hij het nog sparte lende beest naar een rijtje vrouwen, die half verborgeijp zaten onder een berg ••V-V.- - boom boven aan de foto. ets van de sfeer en de entourage van de donderdag in de Lijdens- lp week neem je mee, voor je hele Ve_n, als je op ee|i namiddag *01 UB hebt O,..''Ifezworvon op de helling van de j kifberg waar, evenals tweeduizend ar geleden, olijfbomen staan, vooral he»n <i,; voet. De wollige kruinen met Vh f''ne grijsgroene blad geven be- jbutting tegen de. felle zon, die de cjQ0,,<l doet barsten waar, tussen wat e bodembegroeiing, enkele vmirro- b( Pa povertjes bloeien. Getweeën heb- Wjj w'j 0I,S (le donderdagmiddag, toen jri vorig jaar mei de Pinksterweek in [((,l"salem waren, losgemaakt van de priKHmsgroep om nu eens met onzi ï<5en gedachten, zonder telkens gewe t>pi, worden op iets, hier rond te lo- Jfct is echter ondoenlijk voor twee j, «terse vrouwen om hét opgedrongen - wide Sch. van een kwieke jonge Arabi- gids te ontlopen. Het, begint al da- dor? 'als we kotel uit 'zijn en dwars Qua de ,,Soek", de bazaarwjjk van het 'far.6 Jerusatem met nauwe donkere jAPstraatjes, op weg gaan naar de Da- V^cuspoort, om langs de buitenmuur ••WA0 oude stad te wandelen. Met een (,en »re d0 -vou t0' lady"? schiet er Wj? Arabisch joch op je af die, of je W* °f niet, met je mee loopt, je onder ga wjjst op de voortreffelijke koop- iha waar je langs komt, en gauw een blik op houdt voor een fooi vóórdat hij Ziev emsnel wegschiet ais hij een agent f0 t aankomen die op zijn khaki-uni- t)!,"1 met „tourist-poiice" is gemerkt, h t ongevraagd gidsen is namelijk ver- Set* voor jongemannen, dié daartoe 5n bevoegdheid hebben. Aril, de Damascuspoort, een van de hige plaatsen in Oud Jerusalem (Advertentie) Dan voor U L1BELLE ELASTIC. Geeft - onzicht- baar - medisch verantwoorde steun. Even elegant als een wandelnylon en 10 x zo sterk. Vraag voor.'/c/i- tingstolder aan Libelle Kousenfabr.N.V-i Postbus 12, Haarlem. WUS "}'lon - zon» (F waar je een krant kunt kopen, iets wat je als journalist natuurlijk opvalt, raken we hem dus kwijt. We lopen de asfaltweg naar beneden tot aan de brug over de Kedronbeek, die uitge droogd in de diepte ligt in een grijs cementen bedding tussen dadelpalmen en manshoge stékelige cactussen met slordige gele bloemen. Je kunt: je nu voorstellen, hoe de beek, die beneden het Tempelplein loopt, in de Paasweek rood geweest moet zijn van het wegge vloeide bloed van de duizenden ge slachte Paaslammeren. Hier in deze omgeving, dicht hij de Gouden Poort, die is dichtgemetseld en die men hoog in de verweerde muur voor zich ziet liggen, heelt het volk op Palmzondag de vreugdetakken geplukt ter welkom van de Messias. Maar véél palmbomen staan er niet (meer). Je laat de rijweg verder dalen en be stijgt de smalle zijweg die de Olijfberg op gaat langs een muurtje blauw-wit begroeid met wijdopen passiebloemen. De passiebloem groeit en bloeit abon- dant in het Heilig Land. De eigenlijke Hof van Olijven ligt een eind boven de rijweg, waar zo nu en dan een auto langs raast of waar een kudde schapen overheen klautert. Er sjokt ook een ezeltje langs, zwaarbeladen met een afgebroken tent., begeleid door een ken nelijk verhuizende Bedoeïnenvrouw, die de hond aan haar lange ceintuur heeft gebonden en op haar hoofd een ver roest benzineblik balanceert, waarin een levende kip, die met felle kraal oogjes rondkijkt. Jerusalem omspant alle tijden. In de kleine omheinde besloten Hof van Olijven is het doodstil. De Francis canen hebben er kleurige bloemenperk jes aangelegd, die bijna kinderlijk zijn bij de prachtig eerbiedwaardige knoes tige olijven. Hoe oud ze zijn weet nie mand precies. Sommigen willen ze wei twintig eeuwen geven. Ze zijn zo ge teisterd doob ouderdom en hun bast is zo versteend en gespleten en gekerfd, dat het niet te geloven is, dat ze nog de kracht hebben om de levenssappen door te laten vQor hun kruin vol prach tig groen, en na de bloei nog vrucht geven ook. Hier is het dus geweest, hier is dat onbegrijpelijke begonnen, het Lijden en de angst voor het Hjden. Zo waren de bomen, de lucht, de geuren, de stad Jerusalem aan de overkant van het dal, met de Cenakelzaal waar zojuist het meest aangrijpende mysterie tij-' dens het Avondmaal was gebeurd. Al leen maar hier zijn en niets zeggen. Het is ons echter niet iang gegeven want, een Arabische jongen staat alweer voor ons. Waar komen ze vandaan? Zelfs hier in de stilte buiten de stad. Ze lijken letterlijk uit de lucht te val len. Hij biedt in goed Engels aan ons allps te laten zien, de kerk die is ge- bopwd op het rotsplateau van de doodsstrijd, de grot een steenworp verder waar de apostelen, dood moe na de hitte van dc dag, in koel te enduisternis, insliepen. ,,Kom mee," zegt hij, ,,dan wijs ik u een oud trap-pad". De trap van slordige witte ruwe rotsblokken, half overgroeid, is pas door archeologen blootgelegd. „Jesus walked here", zegt hij trots. Ja, Christus kan hier gelopen hebben, misschien zelfs pp die donderdag avond. De jonge gids praat maar door. Maar wat doet het er toe, iede re stap is een gebed. Hij vertelt, dat hij tot de Arabische vluchtelingen hoort en bij de Francis canen op school is Hij studeert Spaans en wil emigreren. Hij is uiterst beleefd en houdt ons zeer behulpzaam bij de hand vast bfl het -afdalen van de onge lijke stenen treden. Hij vraagt of we e Olijfberg, begroeid met olijven en donkere cypressen. Takken van de peper- ,,heel rijk" zijn, dat we de reis naar Jerusalem hebben kunnen maken. We leggen uit, dat in ons land de vrouwen een beroep kunnen hebben en vertel len summier van het soort werk dat we doen. De een is sociaal werkster, de ander journaliste. Aan een krant ver bonden zijn zegt hem echter niets, maar het beroep van de sociale werkster gaat hem recht naar het hart. Zijn ver ering breekt naar buiten in de uiterste zorg, dat de wandelaarster zich -aan geen steen onderweg zal stoten. Ineens wordt hij vertrouwelijk en vraagt: „gaan jullie mee vanavond naar de Dode Zee, het is voile.maan. Ik heb een vriend met een -auto." Be neden langs de rijweg staat een mo derne wagen te wachten met een Ara bische jongeman achter het stuur, die ons met de blik volgt. „Daar staat hij," zegt onze gids een beetje verle gen. Het Oude Jerusalem biedt geen gelegenheid tot „vertier", de opgroei ende jeugd vindt alleen buiten de stadsmuren een enkele bioscoop en een dancing. Een rit naar de niet veraf ge legen kust van de Dode Zee in het spookachtige landschap is een bekend uitje. Uitleggen, hoe onmogelijk zijn voorstel is. gaat nauwelijks. Daarvoor zijn de verhoudingen, waarin een op groeiende jongen hier ieeft te verschil lend van het westen. Contact met an dere dan gesluierde vrouwen is vrijwel uitgesloten. Vrouwen, die zomaar vrij rondlopen en geïnteresseerd met jé praten, maar toch hun reserve heb ben, zijn onbegrijpelijke wezens. Zeg gen dat de tijd dringt en weggaan vanzelfsprekend na een flinke fooi voor de gids is de enige oplossing. Op je eigen houtje hier ongestoord rondlopen, ios van de pelgrimsgroep is in deze streken voor een vrouw dan ook nauwelijks mogelijk. A. Bgl veren. Zonder pardon begonnen zij de kakelende kip te plukken. Veren vlogen in het rond en het beest deed steeds wanhopiger en krachtelozer pogingen om zich te verzetten. Spanjaarden eten veel kippen, voor al met Pasen. En ze eten er alles van op behalve de veren. Maar kip is vooral in Spanje duur en daarom zie je op de markt huismoeders naar een paar ons 'kip vragen en dan pijnig je je met het probleem hoe zij die on der hun tien kinderen zullen verdelen. Het zal wel zo zijn, dat vader het vlees op eet en de tien kinderen de botjes mogen afkluiven. Maar nog steeds ben ik het niet met mezelf eens, of ik vanavond die af druk van een 2kippepoot met krijt op het keukenraam zal tekenen. Ten slotte moet mijn dochter toch weten, wie die mand met gekleurde paas eieren heeft gebracht. Waarschijnlijk zal ze het zich wel niet afvragen en zonder meer op de eieren aanvallen. Maar toch, het is een 'gewoonte. „Kijk kinderen, daar heeft de paaskip van nacht „geklopt, en toen heeft vader gauw opengedaan. En wat vond hij toen? Een mand met eieren....!" Nu mag het natuurlijk ook wel de paas haas ztjn, die eieren brengt. Maar waarom die zich met deze taak bezig houdt, is mij altijd eén raadsel ge weekt en ik zal mijn dochter dan ook maar niet met dat probleem ver moeien. Wellicht zal ze het dan alleen maar triest vinden, als ze diezelfde goeie paashaas tenslotte in de pot vindt en zal ze op grond daarvan wei geren ook maar een boutje af te klui ven, ook al is ze daar dol op. Geen kippepoot op de ruit dus. Ik \veet trouwens niet nqeveel tonen daar aan zitten en ik vind het nu ook weer niet de moeite waard om ervoor naar een poelier te stappen om te tellen. De eieren zullen we maar gewoon opeten, want dat is toch een gewoonte, die wij vanuit Nederland naai Spanje hebben meegebracht. Daar eet men geen gekooku. eieren en zeker niet op Fasen. Ofwel in enslurpt ze rauw leeg, of men slaat er een ommelet van, cue met oneindig veel variaties wordt be reid. Ik zal me maar houden aan de Spaan se traditie. Dan zal ik een „coca" gaan kopen, een grote. Want in Spanje is de coca het i'aasbrood van de armen en dus het paasbrooa bij uitstek. Het is een bete grote p.atte koek, die soms wel een meter lang wordt en slechts enkele centimeters hoog is. Hij is gemaakt van verfijnd brooddeeg en er zitten Franse vruchtjes, sukade en nootjes van denneappets In. Dan zetten zij hun etalages vol met enorme taarten en met grandioze voor stellingen in choco lade. De gemeente Barcelona stimu leert Len door jaar lijks met Pasen een prijs uit te loven voor diegene, die de mooiste tableaux in chocolade heeft gemaakt. En zo doen de meer dan duizend bakkers van de stad hun uiterste best. In vele etalages rijdt een achttiende-eeuwse kroningsstoet in chocolade langs slagroom aarten. Verliefde peertjes in chocolade achter suikergoed WILD OP KIPPEPOOTJES bomen. Bacchiis-, o, foei. in chocolade iiiiiimiimiiiitiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilllllllllllllllllllllllllllllimillllllllllllllilillillHIIlllll richt een festijn aan iMiiiiiiiiMiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiMiiiimiiiHniiiiiiiiiiiiMiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiii met chocoladeroemers en eet chocolade druiven. Suikerzoete volksmenigten dansen op een chocolade-dansvloer en elders zitten chocolade mensen rond een welvoorziene dis U raadt het chocolade te eten. Zo tonen de Spaanse grote stéden rond Pasen een rijke over daad, die doet vermoeden dat het met de welstand van de bewoners wel koek en ei, en ook nog chocolade is. Maar toch eet de Spanjaard weinig meer dan zftn coca en kluift hij aan zijn onsje kip. Nee, ik teken die kippe poot maar niet en het kan me tenslotte weinig schelen, hoeveel tenen daar aan zitten. Ik wil het niet eens weten. MARGREET VAN BEEK Het geheel is „schaars suiker be- met strooid. Nee, hel heelt'veinig met kren tenbrood te mak'otp de coca is veel dro ger en heeft weityi smaak. Maar hij is voedzaam, en. daar is het de Spanjaar den tenslotte om te doen. Toch kunnen zijpok feestelijker te recht bij de ontelbaar vele banketbak kers die Spanje kent. En die verslaan hun vak, at moet rik zeggen dat zij ai hun heerlijke' produklen veel te zoet maken. Vandaar dat de vrouwen- van-gegoede-famiüe in de grote Spaan se steden allemaal zo dik worden. Dat is hun eigen schuld en die van de ban ketbakker. Snoepen doet een Spaanse vrouw overmatig en door de vele suiker die de bakker in zijn lekkernijen doet, dijen ze uit tot bizarre proporties. Maar goed, Paaszaterdag tonen de Spaanse banketbakkers hun. kunnen. vv :„A Een van de eigen ontwerpen. Het BB- rnitje verschijnt hier op een zomers, doorknoopt japonnetje, n de lunchroom van de Bijenkorf, waar altijd een rustige en kalme sfeer heerst, weerklonken twee avonden deze week de stemmen van de teenager-idolen Niel Sedeca, Pat Boo ne en yan het kersverse zangsterretje Jacqueline Boyer. De stemming zat er dan ook meteen in bij de tieners, die in groten getale waren gekomen om te zien wat „hun" mode haar had te bie den. Elk jaar organiseert de Bijenkorf namelijk ccn show speciaal voor de teenagers, waar niet-beroeps manne quins de nieuwste kledij op bakvissen- gebied tonen. Het publiek bestaat uit meisjes van vijftien tot ongeveer twin tig jaar, een zeer kritisch publiek dus. Explicatrice was Petra Laseur, en ze deed het zeer charmant, moeten we zeg. gen. Een uitkomst voor de tiener leek ons een jurkje van nylon, permanent plis- sé. Je kan er dus lekker mee hossen, zonder dat de plooien er uitgaan. Pan talons waren er weer van katoen, ter- lenka of gabardine, in effen kleuren en gestreept. Tijdens deze show toonden de jeugdige mannequins, die met een iet wat naïeve onbeholpenheid over het po dium stapten, ook enkele modellen die ze zelf hadden ontworpen. Dit waren veelal de grootste successen van de show, gezien de reacties van het pu bliek. Ook de mannequins werde nortgenadig bekritiseerd of dweperig bewonderd. Uitroepen als „waardeloos" en „knots" waren niet van de lucht! Een teenager-verslaggeefster Advertentie (Van onze medewerkster in Parijs) De echte Fransen doen niet ge makkelijk afstand van de din gen uit het verleden. Wat niet meer gebruikt wordt, leggen zij op zij of ze bergen het op zolder of in de kelder. Wat ze kwijt willen zijn, wordt eenvoudig 's ochtends vroeg op straat gezet en overgelaten aan de vodden rapers die voor de vuilniswagens uit hollen, ofwel verkocht aan opkopers die met een oude auto door xle stra ten rijden. De opgehaalde spullen wor den zorgvuldig uitgezocht en wat nog bruikbaar is of nog gerepareerd kan worden, gaat naar de uitdragerijen of naar de rommelmarkten, waarvan de wekelijkse „Marché aux Puces" of vlooienmarkt een der bezienswaardig heden van Parijs is. Maar eens in het jaar, naar eeuwenoude gewoonte na schoonmaaktijd, is er een extramarkt die een weck duurt. Ze heet „Foire a la Ferraille", daarbij hoort de Foire aux jambons, waar alle mogelijke soorten ham en worst verkocht wor den. Vraagt men in deze dagen aan een Parijzenaar waar de Boulevard Ri chard Lenoir is, dan antwoordt hij: „U bedoelt de Foire a la Ferraille", want hij is overtuigd dat men als iedereen in Parijs, naar die jaarmarkt wil gaan. minder om te kopen dan wel om te kijken. De boulevard Richard Lenoir ligt vrij ver uit het stadscentrum, in het oosten van Parijs en strekt zich uit tot de Bastille. Het is een niet erg drukke, zeer brede boulevard van bij na twee kilometer lang, maar die in deze dagen aan weerskanten gevuld is met de uitstallingen der opkopers die ook wel eens iets vinden wat an tiek mag heten, en die, zoals tegen woordig iedereen, georganiseerd zijn in een vakvereniging; voornamelijk om te strijden tegen de politieregle- menten. Het merkwaardige is dat dr voorzitter niet president maar „paus" heet. Vraagt men waarom, dan is hel antwoord: omdat men slechts heefl te gehoorzamen. Hij heeft deze keer zelfs een persconferentie bijeengeroe pen om te klagen dat meii dit jaar geen goede zaken zal doen, want voor liet eerst is de Paasvakantie ver vroegd. Ze wordt reeds voor Pasen ge geven, zodat dinsdags na de Pasen de scholen weer open gaan. Maar toen zaterdag de markt aan ving moet de vrees der kramers wei zijn verdwenen. Vroeg in de ochtend was het voor de stands met de meest uiteenlopende rommel die zich den ken laat., zo'n gedrang, dat de vaders en moeders dié kleine kinderen had den meegebracht, er spijt van kre gen dat ze er waren heengegaan. De kleuters werden jepgelend meegezeuld in het gedrang waar ze geen lucht konden krijgen. En tóch heette Pa rijs leeg. Men weet hier precies -hoe veel mensen de stad .verlaten: want behalve naar de onmiddellijke nabij heid reist men hier niet zonder be sproken plaats. En voor de verkeers- verzorging worden de auto's op de buitenwegen geteld. Een half miljoen vakantiereizigers was de stad re-"U uit. Toch bleef er voor de jaarmarkt voldoende publiek over. Meestal zijn het de zelfstandige ambachtslieden of vakmensen die wat voor eigen gebruik willen knutselen. Dan de kleine mid denstand en de werklieden die het „doe het zelf" huldigen. Daartussen door artiesten en bejaarde heren, die zich nog van vroeger herinneren dat tussen de fantastische rommel ook wel eens een kleinood was te vinden, een stukje kunst dat voor een koopje werd verkregen. De meeste klanten zijn mannen die spijkers, schroeven, tweedehands ge- reodschap. en bijpassende voorwerpen zoeken. Vrouwen kijken liever naar porselein of aardewerk. De mannen voelen nog wel voor koperwerk, maar de vrouwen trekken daar haastig aan voorbij want koper poetsen zegt haar niets meer. Oude stoelen, tafels, kas ten, zijn er bij de vleet, maar in wat voor staat... Deuren van antieke kasten, verwaarloosde ijskasten, maar vooral oude petroleumlampen. Verder kledingstukken en ouderwetse naai machines bij de vleet. Goede zaken doen de noga- en balletjeskramen waar Arabieren zelf de amandelen in koperen pannen met hete gesmolten suiker en chocolade tot de snoeperij draaien waarvan de Parijse jeugd bij zonder veel houdt. Maar de uitstallingen van oude rommel trekken het meeste publiek; .stillevens van oude muziekinstrumen ten en helmen van vroeger, wapens voor decoratie, besmeurde Jan Klaas- senpoppen, poppen met kapotte kle ren, afgedankt speelgoed, zelfs een an tieke draagstoel, oude autobanden, fietsen en rijtuiglantarens, uit de tijd van de koetsen. Valse vlechten vindt men er ook, kennelijk niet van de kapper en oude brillen kan men naar believen passen. Sommige zaken wil len voor antiek doorgaan, als beschil derde waaiers, gesneden beeldjes, ivoor, pronkvaasjes, schilderijen, en zelfs borstbeelden van Napoleon III. De rommel op de „Foire a-la Eer- '•aille" heeft iets tragisch, alleen een jong paartje, dat tevreden over het een of ander koopje dit trots mee draagt, geeft er iets plezierigs aan. DINY K.-W. (Van een medewerkster) ij hebben deze week voor u ken nis gemaakt met een nieuwe make-up mode uit Hollywood. De lipsticks hebben koffienamen en kof- fiekleuren gekregen, nadat de fabrikan ten zich lieten inspireren door de es pressobars. Het kan zelfs gebeuren dat u bij het gebruik van de café-espresso lipstick een lichte en aangename kof- fiesmaak ervaart. De tinten zijn geko zen in harmonie met de modekleur „café frappé" en alle nuances daarvan. Deze zomer zet men de lippen niet meer rood aan, noch cyclaam of bleekrose: de kleur die de laatste tijd zo'n opgang maakte maar die bij ons altijd gedach ten wekte aan foto-negatieven. Vooral wanneer de eigenares licht blond van haar en donkerbruin verbrand was. Het kleurengamma uit Hollywood is bizar bruin, roestig-rose en terracotta. De na men van de lipsticks zijn even flatteus als wij de kleuren vonden: café-au-lait, capuccim royale, crème de cacao, oran ge liquor, pink-brandy en café-espresso. Om teleurstelling te voorkomen willen we er wel even bijzeggen dat men al leen bij de espresso-stick „de smaak te pakken" krijgt. Die lipstift heeft name lijk werkelijk een koffiesmaakje. Spits aangezette cupido-boogjes en een naar boven iets doorgetrokken on derlip wordt de lip-lijn voor deze zomer. Dat geeft een opgewekt gezicht en daar werkt nog aan mee een wenkbrauw boog die halverwege met brownish black naar boven is getrokken. Hiermede heeft u dan het voornaamste accent van deze make-up mode te pakken. Het allernieuwste op het gebied van oog-opmaak is de fluid eye-liner. Het ziet er uit als een flesje nagellak en ook door de kleur kan ffien worden misleid. Onder de dertien kleuren die zijn gelanceerd is namelijk ook lila. goud en zilver. Men kiest de kleur bij de ogen, „oogvlekjes'" haarspoeling of japon. Deze vloeibare eye-liner trekt men met behulp van een penseel in op- Vloeibare „eye-liner". waartse beweging rond de wimperrand. De oogleden behandelt men met eye- shadow-stick. Ook iets nieuws en in ze ventien kleuren verkrijgbaar. Met behulp van een toverspiraal keus uit twaalf kleuren die er uit ziet als de vulling van een ball-point kan men de oogharen extra doen uit komen. Heeft de natuur u op dit ter rein iets misdeeld dan is het mogelijk om voor de prijs van een zeer goed diner in het bezit te komen van een stel aanplak-wimpers van echt haar, waar u, zoals we ons hebben laten ver tellen, zelfs onbezorgd mee kunt huilen. De bevestiging is zo solide dat de kans op verlies valt te verwaarlozen Met één oog jezelf en mét het andere de „fatale vrouw" komt dus in de prak- U)k niet voor. En wat er ook voor naars gebeurt onderweg: de make-up houdt uw trékken in dé opgewekte plooi. Om ogen en mond ten volle te la ten uitkomen wordt de rest van het ge zicht door naturelkleurige pan-stick en poeder in matte olijfkleur gehouden. aps Valk heeft in „Mijn vrien din Jacoba" in een bijna door zichtige schrijfwijze met korte, directe zinnen de vriendschap ge schetst, die op een buitenpensionaat, waar meisjes een middelbare opleiding volgen, ontstaat tussen een lerares en een leerlinge. Volstrekt argeloos en ongecompliceerd als de leerlinge is, merkt ze niets van het stille wantrou wen dat om hun omgang waarop in feite niets is aan te merken groeit. Tot het ineens is alsof het gordijn wordt weggeschoven en tegelijkertijd in haar herinnering opmerkingen en woor den, die ze vreemd heeft gevonden maar waaraan ze verder geen aan dacht heeft geschonken, in elkaar pas sen en de situatie zoals die is presen teren. Feitelik is er niets gebeurd. In de bovenstroom werd men niets ge waar, maar in de onderstroom was het er. Ondanks de sobere stijl is het een gevoelig verhaal, waarin echter de hoofdfiguur, een eindexamenmeisje merkwaardig volwassen leelt en rea geert met een vermogen om afstand te nemen, dat zeer uitzonderlijk is voor haar leeftijd. In zekere zin is de op groeiende jeugd van nu meer volwas sen dan dertig jaar geleden, dat is ze kor. Maar zou het gebeurde, dat in de ik-vorm wordt beschreven, als het een werkelijk zeventienjarige was overko men, niet van meer innerlijke verwar ring hebben getuigd? De uitgever van deze novelle is Querido, A sterdam A. Bgl. (Advertentie) voor modsrn bestek .Café-frappé" een kanten tuniek-japon van Pierre Billet. Mocht-"het resultaat van een en ander u of uw partner niet bevallen dan kan alles door middei van een crème weer in de oude toestand worden gebracht. Wil men alles goed doen dan kost het tijd (en geld!) Merkwaardig dat juist deze make-up is geïnspireerd op de espresso-bars: tekenen aan de wand voor onze haast en ongeduld. Natuurlijk moet iedere vrouw het zichzelf en haat- omgeving gunnen, dat ze er zo mooi en jong mogelijk uitziet. Maar dit schoonheidsritueel met behulp van de I industrie gaat wel heel ver! G.S. de W.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 13