Oberiander zou terugkeren tot landbouw weten schap Socialisten blij dat ze zaak niet op de spits behoeven te drijven l Risico HEINZ RUHMANN SPEELT LIEVER TONEEL DAN FILM NA ZIJN HEENGAAN ALS MINISTER Indonesië „zeer bezorgd Druk buitenlands Paas-bezoek Kunstmaan voor navigatie WSÊËmÊÊÊêm f j Belangrijke toneelrollen voor de boeg DONDERDAG 14 APRIL 1960 Vlagvertoon Nw.-Guinea zeg BL Officieel standpunt in Den Haag bekend gemaakt ij Buitenbeentje 50 jaar Pater Pire over zijn werk Getroffen door de edelmoedig- 1 beid van de jeugd Dertigduizend gulden voor huis 'm Anne Frank-dorp bij Wuppertal Ina Boudier—Bakker 85 Scobido, nieuw spel voor de jeugd Succes van de V.S. Twintig wille voor F.A.O. Nederlandse bijdrage aan strijd tegen honger ot (Advertentie) "(Van-onze correspondent in Bonn) Prof. Theodod Oberiander, de voor onbepaalde tijd met verlof gestuur de Westduitse minister voor Vluch telingenzaken van wie nu ai vaststaat dat zijn ministeriële carrière (die in 1953 begon) op 5 mei a.s. met zijn pen sionering (3000 mark per maand na het bereiken van zijn 55-jarige leeftijd) zal eindigen, zaï een landbouwkundig-we tenschappelijke opdracht krijgen aan de een of andere Westduitse hogeschool. Oberiander is doctor in de landbouw wetenschappen en doceerde vroeger in Danzig. Daar komt zijn professors-titel vandaan Zijn politieke rol is evenwel uitgespeeld. Hij zal tot het einde van de huidige zittingsperiode lid blijven van do Bondsdag (hij behoort sinds zijn over lopen uit de Viuchtclingenpartij tot de C.D.U.), maar voor de algemene verkie zingen van 190 L niet opnieuw kandidaat w'orden gesteld. Het Westduitse parlement slaakte vrp- dag een diepe zucht van verlichting, die zaterdagochtend weerklonk in de pers. .Eindelijk, die zijn we kwijt" was het opschrift boven het bericht over Ober landers verlof in één der Westduitse dag bladen. 5 mei a.s. zal in de Bondsdag de be- groting-1960 voor het ministerie voor Vluchtelingenzaken worden behandeld. Zij zal worden verdedigd door de secre taris-generaal van het ministerie, dr. Nahm. Minister Oberiander is niet meer op kantoor verschenen. 5 mei is ook de door de sociaal-de mocratische oppositie-partij ultimatief gestelde dtum voor het voorstel een parlementaire enquête-commissie in te stellen, die prof. Oberlanders nazi-ver leden zou moeten doorlichten. De SPD zal dit voorstel niet indienen, wanneer prof. Oberiander voor die tijd zijn ont slag heeft ingediend. Dit is echter een onderdeel van de „koehandel" en bondskanselier dr. Adenauer heeft aan dc SPD de toezeg ging laten doen, dat zij zich geen zorg behoeft te maken en dat prof. Oberlan ders naam 5 mei a.s. al uit de lijst van ministers zal zijn geschrapt. Daarmede is de parlementaire en- Advertentie quête-commissies ook praktisch van de baan en eigenlijk is dat de SPD geens zins onaangenaam, omdat de CDU had gedreigd en met haar absolute meer. derheid in de Bondsdag had z.ij dat kunnen doordrukken dan ook een enquête-commissie te benoemen om een onderzoek in te stellen naar het politieke verleden van de SPD-vice- vöorzitter Herbert Wehner, oud-com munist. In de SPD heeft men zich over de Oberlander-affaire. dermate opgewon den, dat tijdens een fractiezitting de an dere vice-voorzitter, Frite Erler mi nister van defensie in het SPD-schaduw- kabinet van agitatie een hartasnval kreeg. Zo zou er, behalve het onderzoek door de CDU-ereraad, alleen nog het justiti ële recherchewerk, dat door het parket in Bonn werd verricht, zjjn overgeble ven. Dit. hield zich uiteraard niet bezig met het nazi-verleden van de ex- minister, maar met de inmiddels be rucht geworden Lemberg-affaire, die de hele Oberlander-zaak aan het rollen heeft gebracht, de executie begin juli 1941 van minstens 30 Poolse intellectue len in de gevangenis van Lwow (Lem- berg), kort voor (zo beweert prof. Ober iander) dan wel kort na (zo zeggen de Oostduitse communisten) het binnenruk ken van de nazi-„Wehrmacht". Daartoe behoorde ook een eenheid anti-commu nistische Oekraïners, het z.g. „Batal jon Nachtigall", waarbij Oberiander de luitenant en politiek officier was. Het onderzoek door het parket heeft nu ech ter uitgewezen, dat er geen enkele reden is om prof. Oberiander in staat van be schuldiging te stellen. Een gans andere geschiedenis is, dat 20 april a.s. voor het Opperste Gerechtshof van de z.g. „Puitse Democratische Republiek", de commu nistische Oostzone van Duitsland, in Oost-Berlijn een proces begint (in af wezigheid van de beklaagde) tegen prof. Oberiander. Behalve de .beklaag de is ook de hoogste openbare aankla ger der D.D.R. niet aanwezig: procu reur-generaal dr. Melsheimer, die als zodanig zou optreden, is enkele, weken geleden aan longkanker overleden. Het is overigens de eerste maal m de Westduitse politieke geschiedenis, dat de sociaal-democratische oppositie er in is geslaagd door een parlemen taire actie het ontslag van een minis ter te bewerkstelligen. Naar men weet, wordt in West-Duitsland een minister op voordracht van de bondskanselier door de bondspresident benoemd. De minister is alleen aan de bondskanse lier als chef der regering verantwoor ding schuldig. Het vertrouwen des bondskanseliers in zijn minister is be slissend voor diens aanblijven. Een mo tie van wantrouwen jegens een minis ter kent de Westduitse parlementaire procedure niet. Ook bij het afstemmen van zijn begroting behoeft een minis ter niet heen te gaan. Dr. Adenauer schijnt te overwegen een vrouw op prof. Oberlanders mi nisterzetel neer te zetten. Men noemt dé (vrouwelijke) minister van arbeid, sociale- en vluchtelingenzaken van Sleeswijk-Holstein, dr. Lena Ohnesorge. De benoeming van een vrouw zou vooral verkiezings-stratcgische gronden hebben: dr. Adenauer heeft dc vrou welijke kiezers, van de Bondsrepubliek al lang een vrouwelijke minister be loofd. Hij heeft het echter nooit verder gebracht dan een vrouwelijke secretaris generaal (van het ministerie voor Ge zinszaken, inmiddels óm gezondheids redenen met verlof). De geschiktste kandidaat ware wellicht secretaris-ge neraal dr. Nahm. Hij kent het „vak Zijn benoeming zou echter een prece dent scheppen: er is nog nooit een se cretaris-generaal tot de rang van mi nister opgeklommen. De kandidaat met de beste kansen is de president van de vluchtelingenorganisaties, Hans Kruger, C.D.U.-Bondsdaglid. Pa se n roe1 bat (Advertentie) KIJK,EEN INFRA ROOD STRAIEREE)If1KB FLESJE VEILIG BENEGAS BUTAAN ...EN HET GEHEEL GEMONTEERD OP WIELTJES 1 EEN ORIGINELE INFRAROL! VOOR WARMTE HIER, WARMTE DAAR, WARMTE OVERAL 1 Infrarol, de enige door het gasins'',"ur goedgekeurde verplaatsbare zonnestraler zonder afvoer. Prijs S4- Waarborgsom voor gas fles en drukregelaar f32.50 (Vulling 6 kg Benegas Butaan ca. 8'A ct. per uurj IM a./ M.tf.'&f-hM Nederlandse Maatschappij "voor Petroleumgassen BENEGAb N.v. Rederilstraat 3 - Rotterdam Tel. 1'6240 2400 depóthouders in Nederiana DEN HAAG, 14 april. De Indone sische regering heeft dezer dagen dc Nederlandse regering ervan op dc hoogte gebracht dat zij met „grote bezorgd heid" het voorgenomen vlagvertoon door Nederlandse oorlogsschepen in dc wateren van Nederlands Nieuw-Guinea beziet, aldus wordt vernomen van de Indonesische vertegenwoordiging alhier. Het Indonesische standpunt is door het hoofd van de Indonesische vertegen woordiging in Nederland, de heer Su- santo Djojosugito aan het ministerie van Buitenlandse Zaken overgemaakt. In het memorandum stond voorts dat het Indonesische volk het vlagvertoon zal beschouwen als „intimidatie en pro vocatie".* DEN HAAG. Het College van Rijks bemiddelaars heeft van de betrokken partijen een verzoek ontvangen tot alge meen verbindend verklaring van de col lectieve arbeidsovereenkomst voor de betonwarenindustrie. DEN HAAG, 14 april De Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemde lingenverkeer verwacht voor het Paas- weekeinde een zeer druk bezoek van buitenlanders. Afgaande op het grote aantal reeds gemaakte hotelboekingen zullen in het bijzonder de horecabedrij ven in de randstad Holland goede za ken doen. Dit houdt mede verband met het feit, dat de bollenstreek en „Keukenhof" op hun mooist beloven te •zijn en dat in" Rotterdam de tentoon stelling „Fioriade" in lenteglorie te zien is. Maar ook elders in het land maakt de natuur zich op om zich in dit week einde op zjjn paasbest te tonen. Het ziet er onder andere naar uit, dat vele complexen fruitbomen in volle bloei zul len staan, aldus meldt de persdienst van de ANVV. «Het is natuurlijk zo, dat men in het leven, tal van risico's loopt. Men kan er jnch tegen verzekeren, men kan ze niet wegnemen. Maar in ieder geval kan men er geen bezwaar tegen hebben. Wie zich op straat begeeft loopt de kwade kans vin ónder een auto of een auto ped te komen, wie zich in de politiek stort loopt het risico van te eindigen als minister-president. Wie plaats neemt op het achterbalcon van lijn 3 kan nooit weten of hij niet geïnfec teerd wordt met een of andere kwa lijke ziekte en wie aan sport doet, zou best eens een been kunnen breken. Kortom, als. een mens op de wereld verschijnt begint hjj automatisch ge vaar te lopen. Als U het mq vraagt, moeten wij ons daar niets van aantrekken. Wij moe ten, dunkt mij, met enige vrolijke verbazing onze wankele positie onder ogen zien. En vervolgens overgaan tot de orde van de dag. Wij kunnen ons desnoods laten doorlichten, maar wij moeten dc enige man, die het niet doet even goed aan ons hart drukken. Want misschien had hij wel niet zo'n schoon hemd aan. Wij moeten niet alleen risico's dur ven nemen. Wjj moeten er diep van overtuigd zijn dat wjj niet anders kun nen doen. Wij moeten blijmoedig vast stellen dat ons niets anders rest. Wij moeten, geloof ik, niet -al te veel nadenken over zulke verschijnselen als moed en lafheid, maar als wjj het niettemin tóch doen dan zullen wjj moeten uitgaan van het feit dat laf heid niet bestaat uit het bang zjjn voor gevaar, maar uit de vrees voor het lopen van risico. En het vèrschjjn- sel van de moed onttrekt zich aan ons beoordelingsvermogen, maar de grondslag er van moet toch, dunkt mij, wezen: een belangstellende on verschilligheid ten aanzien van de verschijnselen des levens. Wat ik eigenlijk maar zeggen wil is, dat wij ons zullen moeten troosten met de overigens vrij bemoedigende gedachte, dat wjj allen geboren» wor den om risico's te lopen en met slechts één volstrekte zekerheid: die van te zullen sterven. Oostenrijk De Oostenrijkse vak bonden hebben besloten de oproep van het IVVV tot het weren vnn '/uidafri- kaanse goederen te steunen. (Rtr.). (Advertentie) nmli!ffiï|]|||i,'!ii!iii,lill!l|i!l,l-iii|Il tl' 'Ijl# i' 'n1 J! ^.tOGkt n Neêrlands nationale bloementuin. Miljoenen tulipa's, narcissen! Er gaat een grote rust uit van pater Pire O. P., alsof niet dui zend zorgen om de „displaced persons", wie hij weer een eigen dak boven hun hoofd wü geven, al is het in een vreemd land, hem benauwen. Met de heer W. Dekker, directeur van het hervormd internaat „Nieuw Ruimzicht" in Doorn, die onder de leerlingen van de middelbare scholen een enorm enthousiasme voor het vluchtelingenwerk heeft los geslagen, treedt hij de leraarskamer van het Christelijk Lyceum te Utrecht bmnen om de pers te woord te staan, alvo rens hij in Doorn het door de jonge lui bijeengebrachte geld voor een huis in het Anne Fr ankdorp bij Wuppertal in ontvangst gaat nemen. De winnaar van de Nobelprijs voor de vrede vindt het werk, dat hjj doet maar heel gewoontjes, omdat het zo menselijk is, de van heem en hof ver dreven families weer bij elkaar bren gen en hun moed schenken om verder te leven. Daarvoor heeft 'hjj nu zes Europa-dor pen gesticht, woonwijken van twintig huizen, die een gemeenschap vormen. Het moet geen assimilatie, maar een integratie worden, zegt hij. Er zijn thans zes van deze dorpen en een ze vende zal in Mulhouse worden ge sticht. Hij betreurt hét, dat geen toe stemming werd gegeven om het An- ne Frank-dorp in Nederland te sticn- ten, doch vindt het aan de andere kant een prachtig symbool van liefde, mm dat juist in Duitsland deze naam wordt geëerd. De Duitsers waren door het bezoek van de vader van Anne Frank, toen hij de eerste steen kwam leggen, 1 zeer getroffen. Pater Pire is er van onder de indruk, dat in Nederland de i jeugd zo'n voorbeeld van edelmoedig- iieid heeft gegeven. In Doorn dan mocht de heef Dekker temidden van 300 leerlingen, afkomstig van 40 scho- len, aan de pater een bedrag van ruim 30.000.- in de vorm van een op dracht tot overschrijving op een bank rekening overhandigen. Het heeft voor de heer Dekker nog heel wat voeten in de aarde gehad om al deze jonge lui naar Doorn te krijgen, want er waren scholen, die schreven er geen behoefte aan te hebben bedankt en bejubeld te worden. Maar van Warf- fum, Maastricht, Arnhem en Den Haag waren zij toch met grote bus sen gekomen en de heer Dekker zag dit samenzijn als een „feest van de doorbreking van de machteloosheid Machteloos tegenover de vele we reldproblemen voelt zich immers de huidige generatie. Maar hier heeft men door een gezin te helpen concreet hulp kunnen bieden. Op eigen initia tief hebben deleerlingen van scholen van allerlei richtingen acties ontwik keld om geld bijeen te brengen. Rot terdam heeft zich met zes scholen wel het meest geroerd. Eén school stuur de een bedrag van 3000,-. Daar kwam de laatste weken 2000,- van een school in Harderwijk bij. Men is ver boven het benodigde bedrag van f 27.000 heen gekomen. Deze prachtige actie heeft ook de verbroedering in de hand gewerkt, wat juist het ideaal is, dat pater Pire voor ogen staat. Er zijn contacten gelegd tussen scholen van verschillende reli gie. die van blijvende aard zullen zijn, zoals tussen een katholieke en protes tantse school in Heerlen. Vrijdag zal het vijftig jaar geleden zijn, dat het Kasteel Oud Was senaar als hotel in gebruik werd genomen. Het is van begin af aan een luxe-hotel geweest. Wie er binnen gaat, wordt direct getroffen door het rijke interieur. Prachtige marmeren trappen en ballustraden in de hal no tenhouten lambriseringen, fonkelende luchters, en fraaie schilderingen op muren en plafonds geven het kasteel het cachet van een vorstelijk apaleis. Dat dit ook de bedoeling geweest is van Cornelus Jan van der Öudermeu- len, die het kasteel in 1876 liet bou IllllllllHUIIIIIlllIIIIIIIUIimiinilllllHIIIIIIIIHIllllllIIIIIHIIIIIIIIIHlllllHIHIIl.ini logeerden. In wen. kan men lezen in een gedenk boekje waarin de geschiedenis van het kasteel beschreven staat. Corne lus van der Oudermeulen heeft m die jaren de bouwmaterialen uit alle de len van Europa en zelfs uit Amerika laten halen, omdat alleen het beste van het beste mocht worden verwerkt. Italiaanse stuc-werkers, kunstschil ders, beeldhouwers, gobelin-we vers, kunstsmeden en glaskunstenaars heb ben alleen meegewerkt aan houw, in- De jachtzaal van kasteel Oud-Wassenaar richting en aankleding van het huis. Toen Van der Oudermeulen in 1904 stierf werd het kasteel nog geen half jaar na zijn dood verkocht aan een grondmaatschappij. Deze heeft tever geefs getracht om een koper voor het kasteel en de daarbij behorende be zittingen te vinden, Uiteidelijk besloot men er een hotel van te maken. Het k-,steel, men noemde het wel eens schertsend „Hal zonder huis" had te weinig kamers om gasten in onder te kunnen brengen. Daarom moest er een dépendence met hotelkamers bij worden gebouwd. In 1910 kon met de exploitatie van het luxe hotel worden begonnen. Gaande weg kreeg Kasteel Oud Wassenaar ook bekendheid in het buitenland. Dit kwam voornamelijk, omdat hoge bui tenlandse gasten er bij tijd en wijle 1934 namen zeventien Duitse vorsten,.die de begrafenis van koningin Emma kwamen bijwonen, in het kasteel hun intrek. Drie jaar later waren het Duitse en Indische vorsten, die voar het huwelijk van prinses Ju liana en prins Bernhard naar Neder land waren gekomen. Ook in de be zettingstijd logeerden er hoge gasten, al was dit niet bepaald een eer voor het huis. De bezetters misbruikten het kasteel eerst als conferentieplaats, la ter als opslagplaats voor V-wapens. Na de oorlog werd het kasteel voor drie jaar regerings-hotel. In deze tijd hebben tal van buitenlandse staats hoofden. ministers en generaals in het hotel gelogeerd. In het „Gouden Boek" kan men hun namen terug vinden: Churchill, Spaak, Montgomery, Trygve Lie, Eden, Be- vin en Bidault. De huidige directeur, de heer G. de Graaf, heeft zich in de naoorlogse jaren vooral bezig gehou den met verbouwingen en vernieu wingen van het hotel. De hotel-capa citeit kon worden uitgebreid tot twee envijftig kamers. Kasteel Oud Wasse naar heeft zich in de loop der jaren ontwikkeld tot een modern hotel, dat een gastvrij onderdak biedt niet al leen aan „hoge gasten" maar ook aan vakantiegangers en zakenlieden. Gast vrijheid genoot wijlen Jacques Fath met zijn modeshows, maar ook de buurtvereniging van huisvrouwen, een kamerorkest maar ook een fanfare. Vijftig jaar bestaan het kasteel-ho tel nu, dat door velen als een buiten- in de hotellerie beschouwd wordt, wordt. leil, Uit: nci Aaotcci aaa (Van onze filmredactie) AMSTERDAM, 14 april Met een geamuseerd lachje en de bekende twinkeling in zijn ogen, maar overigens normaal-serieus, zit hij tegen over ons: Heinz Rühmann, de bekende acteur, geliefd om zijn komische rollen „Allotria", „Dreizchn Stiih- le", „Klelder machen leute" maar ook om zjjn drama tisch filmwerk „De Kapi tein von Köpenick", „Het gebeurde op klaarlichte dag „Der Pauker". De 58-jarige Rühmann, slechts een ietsje grijs aan de slapen, is met. zijn vrouw, de actrice Hertha Feiler, en zijn 17-jarige zoon Peter en kele dagen in ons land ter gelegenheid van de première van zijn jongste film„De Kinderrechter". In deze film, waarover men zaterdag meet in ons blad kan lezen, speelt de Müncheneu op een bij zonder menselijke wijze de titelrol, dramatisch naar de eis, maar hier en daar ook met het humoristische trek je dat men van deze succes rijke acteur kent. Hij weet veel te vertellen en het is opmerkelijk dat hij het liefst over toneel spreekt. Rühmann is namelijk ook een -gezien toneelspeler. Hij heeft door zijn drukke film werk niet veei tijd voor het theater, maar hij wil wel. zeggen dat hij liever in een toneelstuk optreedt dan dat hij in een film speelt. Hij houdt van de creatie, drie uur achtereen op het toneel, ineer dan van hettelkens onderbroken filmwerk. In de film, zo zegt hij, staat steeds de koopman achter de ca mera; op het toneel kan men meer van zichzelf ge ven. Enkele jaren geleden speelde hij in München in „Wachten op Godot"; ko mende herfst gaat hij naar het Wiener Burgtheater. Op hem wachten grote rollen in spreekt over de goede oude lijd, dertig jaar en meer te rug. Toen hij in zijn eerste film speelde, „Das Deutsche Muttérherz" een stomme film nog, waarbij dc piano ais de moeder in snikken uit barstte, hoogst dramatisch werd beroerd. Het voornaam ste verschil van toen en nu? Rühmann maakt er zich op komische wijze van af. In de eerste tijd van de geluidsfilm Cop^nghFSüchung WJnpropagand» Dc bekende filmacteur Heinz Rühmann werd bij zijn aan komst op Schiphol in de bloemetjes gezet door de Haar lemse bloemenmeisjes. Molière („George Dandin", ,,Le malade imaginaire"), Zuckmayer („Der Haupt- mann von Köpenick") en Shakespeare. Intussen is ei nog heel wat werk voor de film te doen: de rol van Fa ther Brown in een film mei een scenario gecomponeerd uit vijf verhalen van Ches terton, en „De soldaat Schweik" onder Gottfried Seinhardt. Zo juist is „Dei Schu-lfreund" gereed geko men. Rühmann vertelt er van. en men ziet, met hoeveel 'genoegen^ hij de rol van de schoolvriend van Göring, die de potentaat in de oorlog in alle oprecjrtheid aanspoort toch een einde te maken aan die dwaze oorlog, heeft ge speeld. De oude-komische Rüh mann herkent men als hij was men verliefd op het ge luid. Een regisseur placht toen te zeggen „Mach die Tiir langsam zu. es knallt so schön". Rühmann filmt graag, maar hij is blij als de zes, zeven weken arbeid er op zit. Hij is dan heel hoog verzekerd en de verzekering neemt geen enkel risico. Hij mag dan niet vliegen en hij is een enthousiast sportvlieger niet paardrijden, zelfs niet autorijden. Het skilopen heeft hij ér maar helemaal aan gegeven. „Ja, roken mag ik dan nog wel" zegt de enthousiaste pijproker en hij is kort daarna in een druk gesprek gewikkeld om te informeren of hij hier ook zijn speciaal merx tabak krij gen kan. f 7" orig jaar hoelahocpte de Neder- Ilandse jeugd met hoepels van r plastic elektriciteitsbuizen, nu SCUB1DO-ET zij t liet plastic om hulsel van elektriciteitsdraadScobi do is dc Nederlandse „vertaling van scoubidou, een verzinsel vangf.Fra£:. s zanger-guitar'St Saclu Distel. HlJ gebruikte het woord in een van zijn liedjes, omdat hij het zo aardig-vond klinken. Onbekende geesten hebben van het nietszeggende scoubidou een begrip gemaakt, door een bepaald soort vlechtwerk van plastic elektri citeitsdraad zo 'e noemen. In Frank rijk is het direct zo ngeslagen, dat op een gegeven ogenblik de winkels geen draad meer hadden. Na België is scoubidou ook naar ons land over geslagen. De Leidse Sleuteltjes heb ben gisteren in Madurodam laten zien hoe je moet scobido-en. Ze maakten er van alles van: sleutelr.iigen, arm banden, servetringen en vooral hals snoeren. We hebben ons laten vertel len, dat scobido een vrijetijdsbeste ding is voor jong en ouo. In het be gin. heeft men ivel wat moeite met knopen, maar als dit stadium over wonnen is kan men naar lieve lust illerlei leuke vlechtwerkjec maken. Scobido is ook doorgedrongen in de platenbussiness. Na dc hoelahoepsongs zijn er nu Scobido-liedjes op de markt gebracht wel gezongen door de Leidse Sleu teltjes. Volgens de koorleider-onder wijzer Henk Franke wordt er niet alleen onder het zingen gescobido-el maar ook onder de lessen op school. Het laatste natuurlijk stiekem onder d.c. bank. Hij vindt het een leuke vrije tijdsbesteding voor de kinderen, in ieder geval beter dan de hoelahoep. Ina Boudier Bakker wordt morgen 85 jaar. Er blijkt een merkwaar dige parallel te trekken tussen haar en haar werk. Zjj is een mooie bejaar de dame, stammend uit een vervlogen lijd en toch ook bij de dga van vandaag betrokken. Zij neemt, een beetje_ op een afstand, een beetje als buiten staander, maar niettemin met echte belangstelling waar, hoe de wereld van vandaag is, hoe de mensen van van daag zich voor doen. De tweede we reldoorlog heeft wel erg veel veran derd, vindt zij. Niet altijd ten ongunste, maar het verschil is wel erg groot. Wat bijvoorbeeld de jonge meisjes be treft: toen wij/zestien, zeventien jaar telden, waren we veel onnozeler. We hadden wel meer belangstelling voor literatuur. Haar boeken stammen voor het merendeel van voor de oorlog. Dit merkt de lezer 'op. Maar het schrikt toch niet af. Zij houden op een bepaal de manier iets van deze tijd in Ina Boudier Bakker heeft, schrijvende in de jaren vóór de oorlog, in haar figu ren dingen aangeraakt, die ook de men sen van nu nog boeien. Zij behoort dan ook, zoals bij de Boekenweek naar voren is gekomen tot de meest gele zen tien schrijvers van Nederland. Ina Boudier Bakker werkt nog iede re dag van tien tot één uur aan haar schrijftafel. Dit is een gewoonte, die zij toen zij begon te schrijven heeft aan genomen. Haar man was bij de PTT en vertrok 's morgens om negen uur van huis. Zij werkte dan tot hjj terug kwam en niet meer als hjj thuis was. Iets nieuws heeft zij op het ogenblik nog niet onder handen. Haar laatste roman. „De Eeuwige Andere", is m november van het vorig jaar versche nen. Dat móet nog even bezinken: „Wanneer ik klaar ben met een boek, ieeft het nog in me: dat moet eerst wegsterven, voor ik mij aan een nieuw kan zetten." CAPE CANAVERAL, 14 april (Reu ter) De Amerikaanse marine heeft gisteren een „navigatiesatelliet" in een baan om de aarde gebracht, als eerste stap naar het gebruik van kunstmanen als uavigatiestations. De satelliet, die „Transit 1 b" genoemd wordt, heeft zonnebatterijen met een geraamde leef- tijdsduur van 5 jaar. De satelliet is de voorloper van een reeks satellieten, die wellicht het gebruik van de sterren voor dc navigatie onnodig en naar men hoopt de positiebepaling van vliegtui gen, schepen en duikboten eenvoudiger en nauwkeuriger dan tot dusver zullen maken. De baean van de „Transit 1 b" is zo danig, dat de kunstmaan boven alle gebieden van de aarde tussen 50 gra den ten noorden en 50 graden ten zui den van de evenaar zal verschijnen. De .Transit lb" weegt 120 kilo en is een bol met een middellijn van 91 cm, die door een Thor-Ableraket werd ge-' lanceerd. De motor van de raket, die de kunstmaan in haar baan moest bren gen, kon stilgezet en weer aangezet worden teneinde de kunstmaan in een cirkelvormige baan. ongeveer 800 km boven de aarde te brongen. ROME, 14 april (A.F.P.) De Ne- derlandse regering heeft, op basis van vrijwilligheid, een bijdrage van 20.000 dollar gestort bij de voedsel- en land bouworganisatie van de Verenigde Na ties (FAO.) ten behoeve van de wereld omvattende strijd tegen de honger, al dus heeft 'de organisatie bekend ge maakt. Het gaat hier om de eerste regerings- bijdrage voor de strijd, die in de lo°P van 1960 zal beginnen en die in 1963 met een wereldvoedselcongres alhier zal worden afgesloten. V

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 9