Yan PEN tot ELEKTRONICA Efficiëncybeurs wijst de weg naar moderne administratie HEXAGRAM-PUZZEI Overblijfselen van jachtslot van Jacoba van Beieren bij Alblasserdam Reclame Gemeenteraad Spijkenisse behandelde Nieuwe Waterweonrapport Xerxes heeft dit weekend twee zware wedstrijden Nog GEEN spoor van W. v.d. Berg P.S.V. op 5 mei tegen Montevideo Achterstand zal zich wreken op economische slagvaardigheid GUNSTIG RESULTAAT VOOR VAN NELLE Sparta-elftal sterk gewijzigd Voorstel B. en Wvoor vier kies kringen verworpen DE KRANT KUNT GIJ NIET MISSEN, GEEN DAG! n N S C ZATERDAG 16 APRIL 1960 PAGINA 1 Moordzaak-Oost Zes internationals in Zuidamerikaans team Voorbijganger, door. jongens mishandeld Al 'n eeuw Nijlpaarden in Artis Rommenhöllersche Gang van zaken bevredigend Bevredigend resultaat over 1960 verwacht Mij. Zeevaart verhoogt het dividend tot 6 (5) Hogere winst PRIJSPUZZEL Proeven met sleepboot „Shahm' Aannemer gerehabiliteerd Drentsch-Overijselsche Hout 8 (7) dividend Bevredigend jaar UITBREIDINGSPLAN- KON. WILHELMINAHAVEN E.O. Inbrekers hadden pech Maakt Burgemeester geen vertegenwoordiger in Rijnmondraad Rechtzetting door G. St. Verschil van één letter Jan Musch hersteld uit ziekenhuis Donderdagavond kwam de gemeenteraad van Spijkenisse in open bare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester P. J- Bliek. Allereerst kwam het belangrijke voorstel van B. en W. inzake het rapport van de commissie Nieuwe Waterweg aan de orde. tn een schrijven van het college aan de raad werd medegedeeld dat het college zich omtrent de inhoud van dit rapport ernstig heeft beraden. B. en W. waren in dit schrijven van mening dat bedoeld rapport een waardevol uitgangspunt is, teneinde te geraken tot het creëren van een intergemeentelijk orgaan. Met voldoening hebben B. en W. (van Spij kenisse) kennis genomen van de mededeling dat er naar gestreefd moet worden de vorming van zeer grote gemeenten te voorkomen. Aankoop percelen Uitbreiding vergunningen Nieuwe r.-k. schold (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 15 april Na bjjna ne gen dagen speuren in de zaak van Enge- lina Fecnstra heeft de recherche nog steeds geen spoor gevonden, dat in de richting van een bepaalde dader wijst. Het verzoek om inlichtingen over een Wim van den Berg heeft een stroom van aanmeldingen uit Amsterdam en ook van daarbuiten opgeleverd, die nog steeds niet geheel is verwerkt. Maar voorlopig heeft de politie van het bureau Linnaeusstraat moeten concluderen, dat de bewuste Wim nog niet gevonden is. Overigens betekent het allerminst dat de politie tegen deze Wim een bijzondere verdenking koestert. H(j is alleen een van de weinige figuren uit de vriendenkring van het slachtoffer, die men nog niet heeft kunnen verhoren. Een moeilijkheid is dat hij buiten de kring van de vaste vrienden stond. Deze hadden zijn naam wel eens gehoord, maar niemand had hem ooit ontmoet. Uit de verhalen kan men opmaken dat hij onge veer 22 jaar is. Naar de recherche van het bureau Lin naeusstraat ons meedeelde, rijst uit de honderden verhoren en gesprekken het beeld op van een gewoon, volkomen nor maal meisje. Er is nergens een aanwijzing gevonden dat Engelina Feenstra zich in Amsterdam ongewoon gedragen zou heb ben. Zij had haar werk en haar vrienden en onderhield een normaal contact met thuis in Leeuwarden. EINDHOVEN, 15 april PSV zal op bevrijdingsdag, 5 mei, in het sportpark een lichtwedstrijd spelen tegen een der topteams van Uruguay, Montevideo, dat in de hoogste klasse als tweede geklas seerd staat achter Penarol. Het is voor de eerste keer sedert de Olympische Spelen van 1928, dat een team uit Uruguay een wedstrijd speelt in Nederland. In de ploeg zijn zes internationals: doel man Degouveira, linksachter Silveira, spil Carballo (aanvoerder van Uruguay tijdens de wereldkampioenschappen 1954 en 1958), rechtsbinnen Perez, middenvoor Crecio en linksbinnen Martinez. AMSTERDAM, 15 april. De 30-jarlge A. J de R. is vannacht kwart over twaalf op de Bloemgracht mishandeld door drie jongens, die hij van een auto wilde weg jagen. Hij liep op de Bloemgracht en zag plot- sehmg dirie jongens aan een auto morrelen. Hij veronderstelde, dat zij de wagen wil den stelen en greep een van hen beet om hem naar het politiebureau te brengen. De jongen gaf hem daarop een klap In zijn gezicht. Er ontstond een vechtpartij waaraan ook de twee andere jongens en de hond van de 30-jarige man deelnamen. Op een gegeven moment kreeg De R. van een van de jongen® zo'n harde klap in zijn nek. dat hij bewusteloos werd. Voorbij gangers, die hem op straat vonden lig gen waarschuwden de politie. De R. had bij de vechtpartij een bloedende wond bij zijn slaap en een lichte hersenschudding opgelopen. Bovendien had hij een gezwol len achterhoofd. Van de daders ontbreekt leder spoor. AMSTERDAM, 15 april. Woensdag a s is hei honderd jaar geleden, dat de eerste nijlpaarden hun intrede in Arti® deden, tevens een van de eerste paren op het vasteland van Europa afgezien dan van de Romeinse tijd. want toert schenen nijl paarden meermalen te zijn opgetreden bij de dierengevechten in Rome. Dg vroegere directeur en oprichter van Artis. dr G. F. Westerman kocht de dieren vcor de prijs van 12.959,55, een voor die tijd enorm bedrag. Voor hetzelfde geld kan men ook nu, hoewel de geldswaarde zo aanzienlijk is verminderd, een paartje nijlpaarden kopen. ROTTERDAM, 15 april De Maat schappij tot Exploitatie der C. G. Rom menhöllersche Koolzuur- en Zuurstof- werken heeft in 1959 wederom bevre digende resultaten bereikt, aldus wordt door de directie in het thans versche nen jaarverslag medegedeeld. Zoals wij in het begin van deze maand naar aan leiding van de aandelenemissie van de maatschappij wisten te melden, heeft de maatschappij in 1959 aan inkomsten uit ondernemingen ontvangen ƒ2.122.427 (689.748), terwijl de nettowinst 696.447 (646.353) heeft bedragen, waar uit een dividend van ƒ20 (18) wordt voorgesteld. De fabriek in Nederland heeft een ho gere omzet dan over het vorige jaar bereikt. In de Duitse Bondsrepubliek hebben de ondernemingen van de maat schappij in belangrijke mate tot de in komsten bijgedragen. De onderneming in het Saargebied en de fabriek in België, waarin de maatschappij deelneemt, heb ben in het verslagjaar eveneens tot de Inkomsten bijgedragen. Óver de doch terondernemingen in de vroegere Vrij staat Dantzig, in Polen en in liet gebied ten oosten van Oder en Nrjsse werd nog steeds geen berichten ontvangen. Het per 31 december 1959 aanwezige effectenbezit werd inmiddels groten deels geliquideerd, zulks met het oog op de belangrijke investeringen waar voor de maatschappij hier te lande en in het buitenland staat. De koerswin sten werden toegevoegd aan de reserve voor diverse belangen. De balanswaar- de der effecten bedroeg per 31 decem ber 1959 f 808.461 (672.827). De gang van zaken in het inmiddels aangevangen boekjaar 1960 is alleszins bevredigend. Wanneer geen onvoorziene tegenslagen optreden mag de directie ook voor het thans lopende jaar op een gunstig resultaat rekenen. ROTTERDAM, 15 april Commis sarissen van de Maatschappij Zeevaart te Rotterdam hebben besloten aan de algemene vergadering van aandeelhou ders voor te stellen over 1959 een di vidend van zes procent (vorig jaar vijf procent) uit te keren. Evenals elders in de wereld hebben ook in Nederland de administratieve werkzaamheden een enorme vlucht ge nomen, hetgeen o.m. blijkt uit de vol gende gegevens: in 1946 werkten er in de Nederlandse Industrie 5 arbeider op 1 administratieve employé, in 1959 was deze verhouding 3 1. Admini stratieve arbeid is relatief meer dan enige andere arbeid sterk toe genomen. Vooral als men hierbij nog in aanmer king neemt de zuiver administratieve instellingen als banken, verzekerings- ma.atschappijen, dienstverlenende in stellingen en last not least de over heidslichamen, dan zal de verhouding tussen administratieve en anderszins werkzame krachten niet ver meer van de 1:1 afliggen. Uiteraard is het zeer belangrijk de efficiency van de employé-achter-het- bureau op te voeren en hem evenals de werknemer in de fabriek bijv., de middelen te verschaffen, die ook hem in staat stellen een beter produkt te leveren. Dit administratieve produkt eist de beste hulpmiddelen, die de mo derne techniek oplevert, omdat het im mer» in steeds toenemende mate be drijfsbeheer en maatschappelijke be slissingen beïnvloed. Administratief werk is niet alleen, zoals vroeger, his torische verslaglegging, maar wordt meer en meer het produceren van tij dig uitgebrachte geordende gegevens, die o.m. de basis zijn voor op de toe komst gerichte beslissingen. Het is de Efliciency-beurs 1960, die van 19 t.m. 27 april a.s. in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam wordt gehouden, die de be langstellenden een inzicht wil geven in de huidige stand van de administratie ve hulpmiddelen van „schrijfpen tot elektronica". In ca. 100 stands zal voor een totaalwaarde van ongeveer 40 mil joen gulden aan materiaal, waaronder drie middelgrote elektronische reken machines of computers, worden ten toongesteld. Schrijfmachines, telmachines, kasre gisters h-ebben zich ontwikkeld tot vol ledige boekhoudmachines, eenvoudi ROTTERDAM, 19 april. Het jaar 1959 is voor de Erven de Weduwe J. van Nelte N.V. te Rotterdam gunstig geweest. Blü- kens het verslag beliep het voordelig saldo van de exploitatierekening 2.268.718 (v j. 2.046.581), terwijl uit opbrengst deelne mingen en beleggingen nog een bedrag van 180.837 (172.909) werd verkregen. Na aftrek van afschrijving op vaste activa ad 562.334 (457.241). interestkosten ad 150.640 (197.326), reservering van 500 000 (onv.) voor bijzondere doeleinden en dota tie van 300.000 (onv.) aan de algemene reserve, resteert een winstsaldo van 936.580 (764.924). Inclusief het onverdeeld wïnstsaldo a.p ad 42.552 is dan een bedrag ven 979.132 (427.936) voor verdeling beschikbaar. Hier uit kan zoal® bekend een dividend van 8 (7) pet. worden uitgekeerd. Ten aanzien van de ontwikkeling op de grordstoffenmarkten ze<g<t het "enslag, dat in de koffieeituatie geen principiële ver* amder.'ng kwam. De wereldvoorraden stij gen voortdurend, maar de controlerende produktielanden slaag-den erin een sta biele tendens op de markt- te handhaven Op de theemarkten ontwikkelden zich vooral tegen het einde van de verslag periode een vaste tendens. Wat de tabak betreft, zijn de vooruitzichten van de groeiende Euroma-rkt het hoofdprobleem Da directie vreest, dat he-t Benelux-bela-ng zal lij-den onder dat van de grote partners Ter aanzien van de deelnemingen be richt het verslag, dat het Belgisch ver- koopsbedrijf ook in het afgelopen jaar voortging o-p de weg van ontwikkeling. De Erven de Wed. J. van Nelle G m.b.H. be reikte in de nieuwe fabriek in Duitsland positieve resultaten, hetgeen sneller was dan aanvankelijk verwacht kon worden. Do N.V. „Van Nelle-Adams" kon over 1953 een dividend van 22 pet. uitkeren, hetgeen wisseld. ook minstens over 1959 verwacht kan wor den. Ten aanzien van de Euromarkt merkt het verslag op, dat de gemeenschappelijke markt haar invloed op de grondetofvoor- zieniing van het bedrijf zal doen gelden. Groter nog ral deze invloed zijn op de verkoop. Derhalve zal moeten worden uit. gezien naar compensatie in de concurren tiestrijd met de partnerlanden. 14 metaal; 15 he mellichaam; 23 voor malig hertogdom; 26 Europeanen; 36 gebeu ren; 45 vrijpostig. De figuur bevat de vol gende letters: a a a a a b b e e e g i 1 1 n n n n n o p r r r s t t t t t. Oplossingen kunnen in gezonden worden tot don derdagavond aan het bu reau van dit blad. Wij kunnen over de puzzel rubriek niet corresponde ren. De oplossing van de kruiswoord-puzzel van vorige week is; Horizontaal: 1 asman, 5 mimiek, 9 ma, 11 atol, 12 do, 13 in, 14 klos, 16 al, 17 bits, 19 s.t„ 21 Let, 22 kg, 24 kegelen, 26 re, 27 nek, 29 dal, 31 satire, 34 keg, 35 sol, 37 si, 38 gor del, 40 sloom, 42 ge, 43 gevel, 45 as, 46 Niers, 48 lening, 50 j.l„ 51 des, 52 sir, 53 kabaal, 56 etc., 58 tas, 59 es, 61 vertier, 64 eg 65 elk, 67 na, 68 krom, 69 re, 70 daar, 72 ad, 74 eb, 75 pels, 77 s.g., 78 alleen, 79 niets. VERTICAAL: 1 Aa, 2 stag, 3 mol, 4 al, 5 motet, 6 mi, 7 inslag, 8 k.k., 9 moer, 10 aster, 12 dik, 15 1.1., 18 s.g., 20 tel, 22 kussen, 23 reigers, 25 edelen, 27 N.T., 28 K.R.O., 30 soos, 32 ai, 33 erg, 34 kever, 35 slagbal, 36 l.o., 39 delict, 41 mollig, 42 geen, 44 eik, 47 id., 49 nat, 50 ja, 52 straal, 54 as, 55 Leeds, 56 een, 57 deren, 60 slag, 62 ik, 63 rob, 64 eelt, 66 ka, 69 ree, 71 ra, 73 de, 75 pi, 76 s.s. Er gaat een postwlsseltje naar mevr. Roeling, Veenlantstraat 22, Schiedam, Tenslotte zij no-g vermeld, dat de alge- ment: reserve op de ba-lan® voorkomt met 3.150 000 (2.850 000) en de reserve voor bijzondere doeleinden met 2.100.000 (1 600 000). Naar nieuwe rekening wordt overgeboekt een bedrag van 52.700 (42.552). De 6400 pk sterke sleepboot Sham, die IHC Holland inopdracht van de Suez Canal Authority te Ismailia heeft ge bouwd op de werf van L. Smit en Zoon te Kinderdijk, wordt van 19 t.e.m. 22 april technisch beproefd. Daarna wordt het schip op 27 april overgedragen aan de ■opdrachtgevers. Deze sleepboot vormt met het reeds afgeleverde zusterschip Mared volgens de IHC Holland het sterkste paar sleepboten ter wereld Het beproeven van de motoren, de trekproef en het stellen van het kompas gebeurt op 19 en 20 april. Op 21 en 22 april vertrekt het schip voor proeftoch ten van de Parkhaven in Rotterdam via de Nieuwe Waterweg naar zee. Dn aannemer W. de J. te Badhoevedorp, tegen wie vorig jaar een aanklacht was ingediend op grond van vermoedelijke verduistering va-n 1 miljoen, is door zijn aanklagers volledig gerenabiliteerd De rijks-accountantsdienst heeft uitgemaakt da+ er geen sprake is van verduistering of van enig ander strafbaar feit. duplicatoren zijn huisdrukkerijen ge worden, adresseermacbines zijn onmis baar geworden. Elk bedrijf stelt boven dien administratief weer zijn eigen eisen en overleg met deskundigen omtrent de te kiezen uitrusting aan machines en de te volgen werkwijze leidt vaak tot verrassende resultaten. Tegenover deze betrekkelijk nog een voudige problemen staan als andere uitersten de nieuwe elektronische ma chines, aan welker toepassing een gron dige bestudering van het gehele bedrijf en een vaak volkomen nieuwe organisa tie vooraf moeten gaan. Het noodzake lijke overleg hierbij speelt zich af tus sen wetenschappelijk ontwikkelde be- drijfs-organisatoren. van wie de een de eisen van het bedrijf, de ander alle mogelijkheden kent, die de machine kan bieden. De bijzondere eisen van het bepaalde bedrijf kunnen weer nieuwe constructies teweegbrengen, wel ke nieuwe constructies op hun beurt weer andere onvoorziene toepassingen tengevolge hebben. Grotendeels aan de ze wisselwerking dankt men de onge ëvenaarde ontwikkeling op het gebied van administratieve apparatuur. Er zijn drie klassen van elektroni sche machines, die wellicht het best gekarakteriseerd kunnen worden door de prijs. De grote machines kosten 5 miljoen gulden, de middelgrote 1 mil joen en de kleine 3 ton en minder. Óm een beeld te krijgen van het aantal computers in Amerika en Europa de vólgende cijfers: in januari 1960 ston den in Amerika ruim 500 grote, 3.000 middelgrote en 6.000 kleine computers opgesteld; de snelle ontwikkeling op dit gebied blijkt zowel uit de cijfers van een jaar daarvoor nl. resp. 300, 1.600 en 5.000, als uit de omvang van de order portefeuille: 300 grote, 1.000 middelgro te en 200 kleine computers. In Europa zijn lang nog niet zoveel elektronische rekenmachines als in Amerika, nl. nog geen 10 grote en nog geen 1.000 middelgrote en kleine com puters tezamen. Europa is nog in het eerste stadium va ntoepassing, maar er is thans wel een aanmerkelijke ver snelling te bespeuren, getuige de stand van de orderportefeuille, die ongeveer net zo groot is als het aantal reeds geïnstalleerde machines. In ons land staan naast één grote, ongeveer 25 mid delgrote en 50 kleine computers. Enkele krasse voorbeelden van bewerkingen die de elektronische rekenmachines kun nen uitvoeren: duizend grote verme nigvuldigingen in één seconde, de ver werking van een ingewikkelde loonbe- rekening binnen een y. seconde, het inlezen van tienduizenden letters of cijfers per seconde, het afdrukken van 10 en meer brede regels in een seconde etc. etc. De elektronische rekenmachines on dergaan een snelle stormachtige ont wikkeling en deze storm is nog geens zins uitgewoed. De zgn. „besliskunde" ontwikkelt technieken, waardoor het mo. gelijk is beslissingen te nemen, die steu nen op de uitkomsten van berekenin gen welke slechts met computers in korte tijd te verrichten zijn. Er zi.in reeds elektronische machines, die tech nisch proza van het Russisch in het Engels en omgekeerd kunnen vertalen. D.e vraag rijst of men, gezien de snelle ontwikkeling, al verstandig doet tot aanschaffing te besluiten van elek tronische apparatuur, die over vijf jaar mogelijk verouderd is. Wie zo denkt, mikt evenwel te veel op de toekomst en mist de voordelen van de huidige tech nische mogelijkheden. Het is echter juist, dat het tijdperk van ontwikke ling van de computers nog lang niet is afgesloten. Voortdurend verschijnen nieuwe machines met nieuwe functies en nieuwe mogelijkheden. In Amerika ziet men de tijd komen, dat de toepassingen van «elektronica gaan behoren tot het monopolie van de staat. Exploitatie door de staat zou de elektronische energie in elke gewenste hoeveelheid via een stopcontact naar de gebruiker kunnen brengen. De Nederlandse ondernemers sullen de grote waarde van een moderne, goed uitgeruste administratie moeten onder kennen, opdat zij niet achterblijven bij hun op dit gebied verder en beter ont wikkelde buitenlandse concurrenten. Op den duur zal achterstand zich wreken op onze economische slagvaardigheid. De Efficiëncybeurs I960, waarop praktisch alle vooraanstaande importeurs en fa brikanten aanwezig zijn, zal tonen wel ke mogelijkheden er zijn om de admini stratie up to date te houden. COEVORDEN, 16 april. Het jubi leumjaar 1959 is voor de N.V. Drentsch- Overijselsche Houthandel te Coevorden in het algemeen meer bevredigend ge weest dan vorig boekjaar. Door de ab normale fraaie en langdurige zomer werd de afzet aan de bouwnijverheid zeer ge stimuleerd en het bedrijf kon dan ook aanzienlijk hogere omzetten behalen. Mede door in 't verléden gedane inves teringen kon de vergrote afzet gemakke lijk opgevangen worden. De prijsontwik keling gaf echter geen redenen tot tevre denheid. Bij een verhoogd kostencijfer trad een verdere inkrimping van de winstmarge op. Het gevolg hiervan was, dat zelfs in 't zeer bevredigende afzetjaar 1959, waarin het 50-jarig bestaan van de vennootschap gevierd werd, de zo nood zakelijke investeringen van het bedrijf met moeite verdiend werden. Blijkens de verlies- en winstrekening bedroeg het voordelig saldo van de ex ploitatie-rekening f 106.246 (v.j. 110.511) terwijl uit de exploitatie van huizen nog een bedrag van f 6.896 (6.407) verkregen werd. De afschrijvingen vergden in to taal f 79.111 (37.752), voor dubieuze debi teuren werd f 7.443 (2.709) gereserveerd, terwijl reserveringen voor belastingen een bedrag van f 47.000 (5.000) opeisten. Over 1958 werd bovendien nog uit bij zondere baten en lasten verkregen een bedrag van f 5.917, terwijl aan de alge mene reserve werd genoteerd een bedrag van f 10.000. Het te verdelen winstsaldo bedraagt f 79.587 (67.374>, waaruit een dividend van 8 pet. (7 pet) kan worden uitgekeerd. De totale afzet van gezaagd naaldhout in Nederland lag in het verslagjaar circa 15 pet. dan in 1958. Ook in het afgelopen jaar werden investeringen verricht voor verbeteringen en modernisering in het bedrijf. Deze werden geheel uit eigen middelen gefinancierd. Ten aanzien van de vooruitzichten zegt het verslag, dat het nieuwe boekjaar, wat de omzet betreft, gunstig is ingezet. Niet tegenstaande te verwachten kostenstijgin gen wordt de toekomst met vertrouwen tegemoet gezien. Door de gemeenteraad van Vlaardingen is bepaald, dat de vaststelling resp. her ziening van een uitbreidingsplan wordt voorbereid voor het gebied, begrensd door de Nieuwe Waterweg, de uitmonding van de Kon. Wilh.havèri op dé Nwe Waterweg de Kon. Wilhelminahaven. het Grote Vis serijplein en de Buitenhaven, zoals dit gebied is aangegeven op een voor ieder ter gemeentesecretarie (afdeling stads uitbreiding) ter inzage liggende kaart. „Vrouwe Jacob", ofwel gravin Ja coba van Beijeren. is in deze streek jang geen onbekende figuur. Dat kan niet verwonderen, want de streekgeschiede nis van de late middeleeuwen is ten nauwste verweven met het optreden van deze doortastende gravin. Wat veien ech ter niet weten is dat er in de streek nog een gebouw is te vinden, dat, naar de volksmond wil, eenmaal het jachtslot van Jacoba van Beijeren is geweest. Jacoba van Beijeren werd in 1401 te Quesnoy geboren als enige dochter van hertog Willem VI, de graaf van Henegou wen. en Margaretha van Bourgondië. Al op 5-.iarige leeftijd was zij verloofd met een zoon van de toenmalige Franse koning, maar toen de twee kinderen vijf tien jaar later trouwden, overleed de Franse prins spoedig. Korte tijd na het sterven van haar man. overleed ook Ja- coba's vader, hertog Willem, die intus sen ter verzekering ven de erop volging, overeenkomsten was aangegaan met de ridderschap en de steden van Holland en Zeeland, die zich hierdoor verplicht ten. Jacoba van Beieren als gravin van Holland te erkennen. Jacoba had echter geen geluk. Al spoe dig na de dood van haar vader ontbrand den de Hoekse en Kabeljauwse twisten; Jncoba's oom. hertog Jan van Beieren, die rechten wilde laten gelden op de er fenis van zijn broer, Jacoba's vader, steunde de Kabeljauwsen. Jacoba trouwde voor de tweede maal met Hertog Jan de Vierde van Brabant, maar ook ditmaal was het geluk voor Ja coba niet weggelegd. Haar echtgenoot werkte haar zelfs tegen door de Holland se gewesten voor twaalf jaar te verpan den aan Jan van Beieren. Jacoba liet dit huwelijk ontbinden, daarbij handig gebruik makend van een door de paus in dertijd niet verleende dispensatie i.v.m. bloedverwantschap. In 1422 huwde Jacoba opnieuw nu met een broer van de toenmalige Koning van Engeland. Ook dit huwelijk met Hum phrey van Gloucester werd een misluk king. De hertog van Gloucester raakte verliefd op een hofdame van Jacoba en steunde zijn vrouw later ook niet meer in politieke zaken, zodat Jacoba ook dit hu welijk liet ontbinden. Inmiddels had Jacoba de handen vol om haar opvolgingsrechten te verde digen. In een gebied rond Gouda hield ze de strijd nog een poos vol, maar tenslotte moest ze zich buigen voor haar vijanden. Dat had onder meer tot gevolg, ze voortaan een soort opzichter kreeg toegewezen, die haar in de gaten moest houden. Maar de verstandhouding met deze opzichter, de edelman Frank van Borsselen was uitstekend, zodat zij in 1434 met hem trouwde. Twee jaar slechts heeft zij het huwelijksgeluk met Van Borsselen gekend, want reeds i" 1436 overleed zij, na een voor een vrou^ bijzonder veelbewogen leven. Het jachthuis langs de Alblas- Terzijde van de weg langs de Alblas. ondej. de gemeente Alblasserdam, be vindt zich een zeer oud gebouwtje, dat op merkelijk is door de laat-Gotische ven sterbogen en de kleine ruitjes. In de buurt van dit oude, helaas zeer vervallen gebouwtje houdt men vol. dat ter plaatse het jachtslot van Jacoba gevestigd is geweest Het huidige gebouw dat eeO onmiskenbaar 15e eeuws karaktef draagt moet er het overblijfsel van zijn. Ook weet men te vertellen, dat et vroeger nog een gebouwtje stond, dat ge diend zou hebben als woonplaats van de honden en valken. Naar wij ons menen te herinneren, is er weieens sprake van geweest, het overschot van dit oude jachtslot in te rich, ten als een streekmuseum. Het ware ih ieder geval te wensen, dat er wat meer aandacht besteed werd aan dit merk waardige gebouwtje, want het rieten dak is er niet best aan toe en er is al heel wat aan verknoeid. Bovendien zou wellicht een opgraving van het terrein in de nab;heid van het gebouwtje tot verrassende resultaten lei den, want het is al eens gebeurd, dat er iemand, tijdens het spitten, door het dak van een oude kelder zakte. Wellicht is dit terrein een eldorado voor streek' arcbeologen! ROTTERDAM, 16 april. Inbre kers die donderdagnacht de weegwerk- tuigenfabriek D. H. aan de Brede Hilledijk waren binnengedrongen! hadden het geluk niet aan hun zijde- Zij hadden na veel moeite de brand kast uit het kantoor naar de fabrieks- ruimte gebracht waar zij de kast, niet gereedschap uit de fabriek, te lijf gin gen. Nadat zij de buitenplaat van de kast gescheurd hadden, gingen zijn hun krachten beproeven op de binnenplaat- Hierin konden zij slechts een klein gat maken. Dit gat was echter te klein oin een in de brandkast staande geldkist, inhoudende 500 gulden, te bemachtigen- Nadat zij met dit omslachtige karwei enkele uren waren bezig geweest moes ten zij tenslotte onverriehterzake ver trekken. ROTTERDAM, 16 april. Sparta dat morgen voor een moeilijke uitwedstrijd naar Willem II gaat, speelt morgen met een ongebruikelijk elftal. Blessures zijn er de oorzaak van. dat er een merk waardige formatie tot stand kwam. Van der Lee is geblesseerd en hij wordt door De Koning vervangen, Verhoeven wordt rechtshalf, Schilder komt weer als spil terug, waardoor Villerius op de linkshalfplaats terecht komt. Ook de voorhoede telt een verandering, Crossan is geblesseerd, waardoor Van der Gijp een come-back maakt. Het elftal van Sparta ziet er dus als volgt uit: Van Dijk; Visser en De Koning: Villerius, Schilder, en Verhoeven; Van Ede, Van der Gijp, Fitzgerald, De Vries en Bosselaar. Heeft Sparta zijn team grondig gewij zigd, Feijenoord is daaraan nog niet eens toe. Het elftal van de Stadionbewoners wordt pas voor de wedstrijd tegen Elink- wijk geformeerd. Hei is echter wel waarschijnlijk, dat Kerkum, die in de wedstrijd tegen Daring geblesseerd raak te, niet van de partij zal zijn. Of echter Rijvers en Cor van der Gijp, die donder dag óók niet meespeelden, zondag tegen de Utrechters uit zullen komen, is nog een vraag. Excelsior heeft zich vorige week in veiligheid gesteld en dat zal wellicht voor een belangrijk gedeelte de wedstrijd te gen Stormvogels in IJmuiden bepalen. Xerxes heeft dit Paasweekend twee wedstrijden te spelen. Zaterdag ontmoe ten de Rotterdamse zebra's De Baronie op éigen terrein. De Bredase jongens hebben hun eerste wedstrijd al gewon nen, aan Xerxes de taak om hun „ver gissing" van vorige week goed te maken. Tweede Paasdag trekt Xerxes naar Lei den om er UVS partij te geven. Ook in deze wedstrijd heeft Xerxes kansen. Bij een nota van de tweede gewone zit ting 1959, hebben Ged. St. de vergadering van Prov. St. ervan in kennis gesteld, dat de vergiftiging van het boezemwater van Rijnland in mei 1959 vermoedelijk veroorzaakt is, doordat zich in de afval stoffen, gestort langs de oevers van de rivier de Hollandsche IJssel, voor vissen zeer giftig gebleken chemicaliën het insecticide endrine hebben bevonden. Bij nader onderzoek is echter gebleken, dat het vergif, waaraan de vissterfte in Rijnland wordt toegeschreven de naam E'ndrin draagt, zodat de benaming en drine in stuk 99.1 niet juist is. Het insecticide endrin is een gechloor de koolwaterstofverbinding, welke ge bruikt wordt voor de bestrijding van in- sektera en mijten. Emtrirae is van een ge heel andere chemische samenstelling. Dit preparaat wordt onder meer gebruikt in neusdruppels tegen verkoudheid en heeft met het insecticide endrin niets uitstaande. Sinds 1934 is dit middel te gen neusaandoeningen onder de wettig gedeponeerde naam endrine in de han del. Ged. St. stellen het op prijs eventuele misverstanden die uit de foutieve bena ming mochten zijn voortgevloeid, alsnog recht te zetten.. AMSTERDAM, 15 april. De 84-jarige toneelspeler Jan Musch zal morgenochtend hersteld het Mariapavi'ljoen te Amsterdam verlaten, waarin hij op 25 maart j.l. was opgenomen voor het ondergaan van een operatie. De voorzitter gaf in zijn antwoord te kennen, dat men aangaande het poli tieke karakter verschillend kan oorde len. Vast staat, dat eer minderheid het politieke karakter in de Rijnmondkwes tie wil doorvoeren. Voorts betreurde de voorzitter het. dat een hoofdartikel in een dagblad (N.R.C. van 14 april) aan deze zaak was gewijd. Dat een burge meester als vertegenwoordiger optreedt achtte de voorzitter juist, daar dan el ke gemeente in de zaak Rijnmond is vertegenwoordigd. „Elk geluid uit be trokken gemeente moet gehoord worden. De Rijnmond is met veel moeite tot stand gekomen. Rotterdam heeft daarin een internationale opdracht te vervul len. hetgeen onze medewerking vraagt. Gezamenlijk moet dit grote probleem opgelost worden, aldus de burgemeester. De heer Barendregt sprak zijn vrees uit dat de objectiviteit in het gedrang zou komen wanneer een burgemeester als vertegenwoordiger optreed in een Rijnmondraad. Het kan zelfs zijn, al dus de PCG-woordvoerder dat de partij vait; d-e burgemeester zelf niét achter de beslissingen zal staan. Samenvattend sprak de raad zijn er kentelijkheid uit voor het rapport Klaa- sesz ais waardevol uitgangspunt. Hier na werd het voorstel van B. en W. het gebied van Rijnmond in vier kies kringen te verdelen in stemming ge bracht. Het werd door de raad met 6 tegen 5 stemmen verworpen. Met 6 tegen 5 stemmen werd beslo ten over te gaan tot het vormen van een kieskring. Een voorstel de voorzit ter benoembaar te maken werd verwor pen met 8 tegen 3 stemmen. De grens wijzigingen in het Botlekgebied werd met algemene stemmen aangenomen. Vervolgens werden de huurverhogingen voor gemeentewoningen vastgesteld in gaande per 1 april 1960. Besloten werd de huur grotendeels met 20 pet. te ver hogen. Met nadruk werd er op gewe zen, dat de huren van onbewoonbaar verklaarde woningen niet zullen worden verhoogd. De meerderheid van het college kan zich echter niet verenigen met het vor men van cén kieskring. Het stelt voor het gebied van de Rijnmond in vier kieskringen te verdelen: I. Rotterdam, II. Schiedam, Vlaardingen en Maassluis; III Voorne-Putten en Rozenburg; IV. Barendrecht, Capelle aan de IJssel, Krimpen aan de IJssel en Ridderkerk. In het stelsel van één kieskring achten B. en W. het gevaar niet denkbeeldig dat de gebieden buiten Rotterdam door te weinig leden in de raad van de Rijn mond vertegenwoordigd zullen z(jn. Ook achtten B- en W. het politiek niet juist de politieke partijen bij één kieskring bindend voor te schrijven hoe de samen stelling Van haar kandidatenlijst zal moe ten zijn. Al hebben B. en W. vertrou wen in het wijs beleid der partij-bestu ren omtrent de samenstelling, zekerheid verschaft dit niet, aldus B. en W.. Voorts erkennen B. en W. van de be langrijke positie van Rotterdam met be trekking tot de havens en bedrijfster reinen. De heer Meijboom (fractievoorzitter PvdA) noemde de bespreking der Rijn- mor.dk weetje een repeterende dreun, daar reeds alles zo menigmaal is be sproken. Spreker was verheugd over het, ernstige beraad van B. en W. inza ke deze belangrijke kwestie. Het rap port Klaasesz achtte de heer Meijboom een bruikbare uitkomst. Voorts meende spreker het juist een rechtstreekse ver kiezing te houden bij de bevolking der streek aangaande deze kwestie. Het be noemen van een burgemeester als ver tegenwoordiger noemde spreker bezwaar lijk, daar de burgemeester geen politieke stroming kan vertegenwoordigen. Een grenswijziging achtte de heer Meijboom eveneens onnodig. IV heer Barendregt (PCG) stelde zich achter het voorstel van B. en W. tot het doen instellen van vier kieskringen daar de verhoudingen hierdoor beter tot hun recht komen. Het doen instellen van ver scheidene kieskringen was volgens de P.C.G.-fractieleider zelfs van nationaal belang. De burgemeesters moeten echter geen deel hiervan uitmaken, daar dit niet een streekbelang, maar een landsbelang is. Spreker besloot met de vurige wens dat Spijkenisse zijn zelfstandigheid zal behouden. De heer Baris (CHU) meende dat het voorstel van 23 leden der streek en 4 leden van Ro-tterdam, als vertegenwoor digers, zeer juist is. daar men het regio naal moet bezien. Toch dient Rotterdam het beheer te hebben over het haven gebied zelf. Met vier eigenaren is overeenstem ming bereikt omtrent aankoop van per celen welke de gemeente in eigendom dient te krijgen ter realisering van het uitbreidingsplan „Centrum". Het betreft de percelen aan de Vredehoflaan bestaan de uit drie woonhuizen, werkplaats, schuur en erf, hef perceel Breeweg 3, het perceel Marrewijkseweg 2 en het perceel Sintelweg 6. Besloten werd tot aankoop van boven genoemde percelen over te gaan. Met een 5-tal eigenaren van gronden, gelegen in het uitbreidingsplan „Bra bant" welke de gemeente in eigendom dient te krijgen ter realisering van dit plan, is overeenstemming bereikt om trent de aankoop dezer eigendommen op basis van het door de commissie van Nooten uitgebrachte taxatierapport. De heer Makkinga (PCG) was ver heugd dat de vrijwillige verkoop der percelen zo vlot verloopt. Pas in de laat' ste instantie mag men tot onteigening overgaan, aldus spreker. Besloten werd tot aankoop over te gaan. Op voorstel van B. en W. werd de ge' meenterekening 1958 voorlopig vastge' steld, alsmede de goedkeuring van o® rekening burgerlijk armbestuur 195° Met algemene instemming der raa® werd besloten een geldlening aan te gaa® rekening burgerlijke armbestuur 1958. van 692.000.- alsmede een geldlenin» van 515.000.- bij de Bank voor Ne®' Gemeenten. Voorts werden enkele wijzigingen aart' gebracht in het ambtenarenregleme®1 en arbeidsovereenkomstverordening, als' mede een bezoldigingsverordening P8 1 april 1950. In verband met de ontwikkeling d®' gemeente van de laatste jaren en ®8 snelle groei welke te verwachten achten B. en W. het noodzakelijk H.N' de Koningin te verzoeken het aantal vet' gunningen en verloven te verhogen. Vom' al het plan „Noord" de geheel nievV wijk, waar dit jaar ruim 1000 woninge® bewoond zullen zijn en waarbij te vet wachten is dat in i962 in totaal 3000 W°' ningen gereed zullen zijn, heeft me zijn winkelcentrum een zelfstandig kfj rakter. B. en W. achten voor deze wiP 5 vergunningen nodig t.w.: voor ee" café restaurant in het wijkwinkelceö' trum, voor een slijterij, voor een inric®' ting waar zaalruimte aanwezig is. vo®' een slijterij in een buurtwinkel en e® voor café restaurant in de z.g. Hoogwet1' boerderij. Laatstgenoemde is een numentaal gebouw. Deze boerderi zal in een restaurant worden omgebouvï8 met o.a. een zwembad, gelegen nabij Groene Kruisweg. Voorts menen B. en W. een vergun ni®^ beschikbaar te stellen in het plan „C8"., trum" en twee vergunning in Pi?' „Brabant". Verloven A. zullen nodig zïv voor verenigingsgebouwen, cafétari» e.d. voorlopig een zevental. De heer Jorritsma kon zich niet vet' enigen met het toekennen van vergunni® gen aan houders van slijterijen. De be8 Barendregt meende dat het aantal ni®® we aanvragen te hoog was, doch de voot zitter was van geheel andere meni®! Laatstgenoemde heeft de deplorabel toestand gezien in een z.g. drooggeiel land. Besloten werd het verzoek aan Kroon als voorgesteld door B. en W- te dienen. Volgens opgaaf van gemeentewerk81} is het noodzakelijk om over te gaan L aanschaffing van uniforme vuilniseft mers in het uitbreidingsplan „Noor® Een bedrag van 4700.- werd hierV®8 beschikbaar gesteld. Door de Hoofddirecteur der Posterij8 is er bij het gemeentebestuur op aanf^, drongen in de bouwverordening bete, lingen op te nemen, aangaande afi". tingen en plaatsing van brievenbusS8 Na enige discussie werd de bouwverf dening gewijzigd. Voorts werden tvt' woningen aan de Groenslop onbewof' baar verklaard. Van het bestuur van de H. Gregori®^ stichting te Spijkenisse is een ver2° f, ingekomen «m met toepassing van G tikel 50 van de Kleuteronderwijs^ medewerking te verlenen voor de Stui ting van een r.-k. Kleuterschool in kenisse-Noord. Het college wa® van mening dat 'G voor genoemd schoolbestuur ondoefl'"ji is reeds nu een opgave te verstrekk<u van de kleuters, die bij de opening J school zullen bezoeken, zulks in verb» met de toeneming van de bevolking spijkenisse. B, en W. stelden daal? voor om zonder de z.g. ouderverkI«r gnocgen te nemen. Met algemene insU f, ming ging de raad akkoord met het V zoek van bovengenoemde Stichting.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4