M'0M MÈÉak Wmm Laatste reuzen uit de oertijd WALVIS JACHT: voor achthonderd bonkige zwaar karwei kerels Vier maanden lang regeert een vreselijke stank op Smeerenhurg Geen brokken in ijskast mee naar huis Jeugd in Australië gate crashing Meisjes, voorbestemd tot „oude vrijsters doet aan De toekomst Willem Barendsz" is niet uit op vlees maar op kostbaar traan op de bodem der zee Leendert de Rooy nationaal jeugd- damkampioen Rotterdamse dammers krijgen klop van sterker Dordrecht Nederland bokst 9 mei tegen Zweden Clublitel dammen .V met 5 en 10 |aar garantie vanaf 360.- of 16.- per maand MAANDAG 25 APRIL 1960 speciaal in teak v/h. W. M. v. GURP Ergens in de Zuidelijke Poolzee, waar een blink winters zonnetje schittert op het blauw en groen en rose en grijs en wit van drijvende eilanden van ijs, vaart een Nederlands dorp: „Smeeren- burg". Het dorp van de walvisvaarders van de Willem Barendsz, het fabrieksschip met vijfhonderd man aan boord. Dat zijn de zeventig zeelui van Terschelling en Schiermonnikoog, de eilanden waarop de kerkhoven, de graven van roemruchte commandeurs zijn afgeperkt met potvistanden. En het zijn de ruim vierhonderd boerenknechts, de meesten van Friesland en Noord-Holland; de potelingen, die niet zeven stille wintermaanden bij de boer achter de kachel wilden zitten en dus hebben aangemonsterd als flenser en beenzager, potman of traankoker, vleessnijder of lemmer. Dan zijn er ook nog de bijna driehonderd man van de dertien stoomjagers, die achter de blauwe walvissen aan zittten en achter de kudden potvis. Ze pikken er een paar vette tussen uit en jagen die de harpoen in het spek, met voorop de granaat, die in de longen zal ontploffen, zodat de laatste reuzen uit de oertijd een snelle, zoal niet zachte dood sterven. GS en DD'V in de eindstrijd 2 Voornaamvoornamer A'aar de maan ";'.e.n tgegoogsbéWijs., Indes. Electrolux. Frigidaire. Prestcold, BoschLinde, Atlas, enz •y (Varv onze dammedewerker) In het de afgelopen week te Apeldoorn gehouden toernooi om het nationaal jeugdkampioenschap (spelers beneden 20 jaar) eindigden met 15 punten L. de Rooy en H. Kemperman uit Huissen op de eer ste plaats. Het toegepaste Sonnenborn- Berger-systeem wees Leen de Rooy als de opvolger van Lammie van den Heuvel uit Papendrecht, die zijn titel niet ver dedigde, aan. Zoals nu al vele jaren gebruikelijk, werd in de week na Pasen het toernooi om de Nederlandse jeugddamtitel ge speeld. Het toernooi had een spannend verloop. In de tweede toernooihelft, toen de Groninger Tammo Aeilkema terug viel, werd het duidelijk, dat De Rooy en Kemperman favoriet waren voor de ere plaats. Om beurten hadden zij in dit toer nooi, waarin met twee ronden per dag werd gespeeld, de leiding. Tenslotte kwa men zij gelijk en vanzelfsprekend bestond er voor hun onderling duel in de laat ste ronde grote belangstelling. Toen dat treffen ook in een puntenverdeling was geëindigd, moest het Sonnenborn-Ber- ger-systeem over de rangschikking bepa len. Dat was gunstig voor de Amster dammers. Het toernooi werd weer geleid door de Utrechter „Pa" de Zwart. De heer J. Mie- dema uit Leeuwarden, bestuurslid van de K.N.D.B., speciaal belast met jeugdaange- legenheden, heeft het toernooi met de prijsuitreiking afgesloten. De eindstand was: 1 en jeugdkampioen van Nederland L. de Rooy (N-H); 2 H. Kemperman (Gld) 15; 3 W. Heeringa (Fr) 13; 4 J. Kriekaard (Zl) 12; 5 Kees Bakker (Z-H) 11; 6 C. v. Gestel (N-Br.) 11; 7 T. Aeilkema (Gr.) 10; 8 R. Nuys (Z-H) 9; 9 B. Looms (Ov.) 7; 10 J. Vermeulen (Utr.) 4; 11 H. Frijns (Limb.) 3. (Van onze dammedewerker) In Rijsoord hebben zaterdag de verte genwoordigers van het damdistrict Dor drecht een duidelijke overwinning be haald op de Rotterdamse dammers. Dor drecht won deze ontmoeting met 2814, terwijl aan de eerste tien borden het met 119 in de meerderheid bleef. Bij Rotterdam had een groot aantal sterke spelers verstek laten gaan, maar ook Dordrecht miste enkele cracks. De geringe belangstelling voor deze ontmoe ting moet waarschijnlijk worden ver klaard uit het feit dat deze ontmoeting zo ver in het seizoen op een zaterdag werd gespeeld. Aan het eerste bord was tussen Van Helden en De Kluyver al na twee uur spelen het eindspel bereikt, dat meer dan twee uren in beslag nam. De Kluy ver had een schijf meer. Van Helden ver dedigde zich bijzonder accuraat en kon tenslotte een verdiende puntenverdeling forceren. Bijzonder fraai vonden we de aanvals- partij van Tromer. In het gevorderde middenspel plaatste hij een diep berekend offer, dat tenslotte zijn rente opbracht. De resultaten aan de eerste tien borden waren: A. v. HeldenJ. H. de Kluyver 11; A. KoppelaarD. v. d. Veer 11; B. de JongJ. v. d. Doe 02; W. v. Heeren Th. M. V. Prooyen 20; P. v. d. Aa V. F. Tromer 02; J. v. d. Wetering jr. J. v. d. Boogaard 11; J. W. VisserC. de Zeeuw 11; F. B. v. VlotenJ. Buller 11; D. v. NugterenW. Waldekker 20; W. de KoningJ. Hannik 2—0; totaal DordrechtRotterdam 11—9. Aan de resterende borden scoorde Dor drecht veel winstpunten waardoor ten slotte de eindstand 2814 werd bereikt, voor de Rotterdammers een beschamend resultaat. DEN HAAG, 22 april. Op 9 mei a.s. wordt in Groningen de landenwedstrijd Nederland-Zweden gebokst als compen satie van de wedstrijd NederlandBelgië, die wegens niet opkomen van de Belgi sche ploeg vele toeschouwers teleurge steld huiswaarts deed gaan. Nu reeds is de selectieploeg voor Rome teruggebracht tot 19 atleten en na de lan denwedstrijd NederlandZwitserland in Amsterdam op 25 april a.s. zullen tien boksers voor de strijd tegen Zweden wor den aangewezen. Het N.O.C. zal in de persoon van de heer Jhr. H. A. van Kar- nebeek deze wedstrijd bijwonen. De heer Onrust, voorzitter van de Boks- bond, hoopte dat na de wedstrijd tegen Zweden het N.O.C. zal mededelen hoe veel jongens zullen kunnen worden uit gezonden. De Nederlandse Boksbond heeft vijf boksers voorgedragen. Alle soorten hardhout ruw of in bestek leverbaar N.V. HOUTHANDEL EN ZAGERIJ ST.'ELTJESSTRAAT 42 R'DAMj TEL. 70767 Opgepompte kadavers van een blauwe walvis, drijvend op de rug achter de boot aan. Zijn het de laatste? Daarover wordt zwaar geboomd in de manschapsver- blijven van de „Willem Barendz", zo als er ook heftig over is en wordt ge praat aan de ronde tafels, waar de he ren van de Walvisconventie confereren. Altijd door confereren, omdat ze het nooit eens zijn. Zo min als men het in de manschapsverblijven eens is; de één zegt somber, dat deze of de vol gende keer weleens de laatste expedi tie van de „Willem Barendsz" zou kunnen zijn. De ander beweert dat er nog walvis zat is, al zie je ze minder dan dertien jaar geleden, toen ze voor het eerst de machtige rust van het Zuidpoolgebied kwamen verstoren. Walvis en grote vinvis zijn er nog zat; ze zwerven in onze zomer, die hun winter is, in alle oceanen tot voorbij de evenaar. Is er niet eens een in het Zuidpoolgebied aangeschoten potvis voor de tweede maal geharpoeneerd in de Noordelijke IJszee? Walvis en pot vis zijn er nog genoeg, maar de stieren en koeien van de zee zijn na zoveel na oorlogse jaren van jacht ook hier slimmer geworden en spelen schuile vinkje tussen de ijsbergen. We zullen er niet over redetwisten; er is al genoeg over gesproken in de Conventie en Nederland heeft trouwens die Conventie vaarwel gezegd, al hou den we ons nog wel aan het quotum: zoveel eenheden waal en dan stoppen en thuisvaren met volle tanks traan voor de margarine en spermolie van de potvis voor schoensmeer en lippen stift en het druppeltje olie in elk hor- Een kolossale reep walvisspek aan de winch op de Willem Barendsz". loge. En behalve de traan de tonnen en tonnen uitgekookt vleesmeel, dat als veevoer dient en dit jaar voor het eerst 1500 ton best walvisvlees, dat is voorverkocht aan een Engelse fa briek voor honden- en kattenvoer. Mis schien ook brengt de „Willem Ba rendsz" dit seizoen weer op het achter dek zo'n hoopje viezigheid mee, dat ambergris heet en dat vroeger zo kost baar was voor de parfum-industrie, doch dat tegenwoordig z'n stank niet meer waard is. Stank vult vier maanden lang de neusgaten van heel de bemanning van de „Willem Barendsz"; zo'n stank, dat ze het traanluchtje niet ruiken, dat op stijgt uit de walvis-biefstuk, die de kok afsnijdt van een mals koetje. Aan boord smaakt zo'n walvisbiefstuk voortreffelijk, maar kapitein Imke Klijn en stuurman H. Jansma hebben afgeleerd in de ijskast een paar mooie brokken mee te nemen voor moeder de vrouw: Nederlanders thuis lusten geen walvisvlees behalve dan ais het in een heel klein en peperduur blikje komt uit een delicatessenwinkel en dan Japanse goulach heet. We jagen de walvis niet om het vlees, doch om de smeer, de traan. Elk van de dertien jagers vaart op het instinct van een Noorse harpoenier die wéét welke koers hij i.ioet varen om, als de ochtendnevel optrekt, net in de buurt te zijn van de walvissen. Ze „grazen" met een zevenmijls vaartje of ze spe len met hun babies, en de man in het kraaiennest roept „blost" hij schreeuwt, in het Noors als hij de condenspluimen van hun ademhaling ziet. Dan gaat de jager in zeventien- mijls vollekracht achter de walvis aan, die met een twintig mijls vaart de kuier neemt, maar dat niet vol kan houden. De ijzeren staaf uit het kanon van de jager treft het dier; de gra naat ontploft; het kadaver zinkt doch wordt omhoog gehieuwd aan de nylon draad die een breekkracht heeft van twaalf ton. Niets vergeleken bij de ze ventig ton gewicht van een blauwe wal vis, maar het water helpt dragen en het kadaver kan worden opgepompt tot de expansie-richels van de borstkas wijd uit staan en het dode lichaam drijft. Het eigen spek sluit als een prop de ventiel van de borstkas en de vangst wordt in vlag gezet en opgehaald door de boeiboot. Achter de „Willem Ba rendsz" drijven dan de buitruggen. Door de „slipway" worden ze naar binnen geklauwd en op het flensdek en het vleesdek in twintig minuten gesloopt, vernield tot een bloedige mas sa blubber. Lillend spek en in stukken gezaagde botten worden dan naar de grote kookpotten gebracht: enorme „koffiefilters" waarin onder hoge druk de traan wordt uitgekookt. Vijf en tach tig procent van het spek wordt traan, lichtbruine, zachrose traan: 24.000 ton in totaal, die door de „Bloemendaal" en de „Van Rossum". de twee tan kers, worden opgehaald en afgeleverd bij de Unilever die er smeuiige mar garine van maakt. Nog een rukkie dan is het quo tum vol. De „chantyman" zal in de manschapsverblijven bij zijn trekhar- monica de liedjes gaan zingen die naar huis doen verlangen. Dan vaart de vloot snelle catchers vooruit naar Kaapstad, waar de jagers worden op gelegd tot volgend seizoen. De Noorse harpoeniers reizen op een Zuidafri kaans paspoort per vliegtuig naar moe der in Noorwegen; op een Zuidafri kaans paspoort, om de wet te ontdui ken die elke Noor verbiedt voor een vreemde mogendheid te varen „op de waai". Aan boord van de „Willem Ba rendsz" krijgen eindelijk de echte zee lieden de kans eens met wat putsen zeewater de boel te beredderen. Het dek was bespijkerd met planken die intussen doordrenkt zijn van bloed en smurrie, en die planken gaan overboord op de thuisreis. En brand schoon komt het schip voor IJmui- den. Op de tocht door het Noordzee kanaal komt de geldkist op tafel en elk lid van de bemannmng krijgt zijn deel, gage ep premie vermin- i derd met de maandbrief van moeder de vrouw. De zeelui monsteren bij Vin toe op de Oostzee-vaart of een tanker; de boerenknechts gaan naar hun dorpen en gehuchten voor het lentelijk kar wei in de gierputten. En de walvis en potvis trekken op naar de zomer over de veertigste graad zuiderbreed te, waarboven niet gejaagd mag wor den. Ze zullen er zich weer vet gra zen en dan tegen het einde van de zomer zwemmen ze opnieuw naar de IJszee, voor de bruiloft en om te pogen de soort in stand te houden tegen de jachtlust van de mens in. (Van onze dammedewerker) In twee van dc vier gevormde demi- finalegroepen om het clubkampioenschap dammen van Nederland 1960 is de beslis sing gevallen. GS, Amsterdam, en DDV Dordrecht, hebben zich reeds van een plaats in de finale verzekerd. DDV kwam in groep 2 uit met DID Viissingen, en het Tilburgse TDV. Het won eerst in Dordrecht met 128 van de Vlissingers en vervolgens met dezelfde cijfers in Tilburg van TDV. In groep 3 liet GS op de 1010 tegen en in Treebeek een 137 overwinning op Almelo volgen. Treebeek kwam niet tot een beslissingswedstrijd tegen GS, omdat het in Almelo met 119 verloor. In groep 1 ziet het er naar uit. dat het sterke Haagse RDG niet in de finale komt. Na de 1010 tegen Huissen volgde zater dag in Utrecht weer een 1010 tegen Ons Genoegen. De winnaar van de nog resterende ontmoeting HuissenOns Ge noegen is tegelijkertijd finalist. In groep 4 heeft DCL, Leeuwarden, de beste kans. Het won met 128 van ADC, Assen, terwijl de ontmoeting tussen het Groningse Gruno en ADC in 1010 ein digde. Reeds bij een puntenverdeling in DCLGruno zijn de Friezen van een plaats in de eindstrijd verzekerd. Advertentie Tentoonstelling van kantoor machines kantoormeubelen en kantooruitrusting - ■••VI AMSTERDAM 19 t/m Z7 april, i960 'Monifestotie van de snel. groeiende mechanisering en automatisering in.het moder- ne bedri|f. Geopend op werkdagen van Kb 18.uur. Op maandag 25 en dinsdaq 26 ópril ook van I.9.30-22.30, uur! Toegang f. .1.50 .1 V - - Neem eè'n -. h V',. 'voordelig N/S.-kaprtje inclusief tram/bus' (Van onze correspondent m Australieë) ethische, morele en zedelijk beschouwing De kranten staan vol met klaebten van ouders. „We hadden gisteravond zo'n leuke par ty voor onze 15-jarige dochter, daar komen de „gate crashers", die slaan de boel kort en klein, eten en drinken alles op, houden schandelijk huis en verdwij nen". „We hadden 15 jongens en meisjes uitgenodigd ineens hadden we er 30 in ons huis. Ze hebben de hele avond be dorven". „Gate crashers" vormen een ieder jaar terugkerend „verschijnsel". Het „geval" op zichzelf behoeft niet zo tragisch te worden genomen, al kan men er natuurlijk een zware psychologische, over houden. Maar het komt echt niet tepas, dat jongens en meisjes van goeden huize want dat zijn ze zo ongevraagd en ongewenst in andere goede huizen want dat zijn het binnen stormen en wandaden bedrijven als hiervoor door de ouders omschreven. Het komt net zomin tepas, als wanneer studenten een robber tje met politie-agenten gaan vechten of in hun groentijd het huis van hun hospita met bezemen keren. En de hier bedoelde „gate crashers" zijn nog maar beginnelingen in het stu deren zij zijn niet eens aan de umversi- op de „high school", zoiets als u.l.o. Per slot van, rekening zouden de ouders deze ondeugende kinderen nog een flink pak rammel kunnen toedienen. Sommi gen doén dat ook. Natuurlijk ontbreekt het niet aan de nodige beschouwingen over die boosdoe ners- zij variëren van zware psychologi sche analysen tot „gooi dat geboefte in de gevangenis". Het is maar. zo je het bekijkt. Maar omdat ze in „horden" komen, gezamenlijk de woning, waar de party aan de gang is, binnendringen e er huis gaan houden, zitten de ouders in het feestelijke huis met de narigheid. De hoofdcommissaris van politie in Sydney heeft al extra politiebewaking en patrouilles tegen de door „gate cras hers" bezochte wijken ingezet. Beter gesitueerde wijken zijn dat. Waarom die parties plaats vinden? Dat is niet zo eenvoudig te verklaren, maar het heeft iets te maken met „stan ding". hetgeen de kortste en eenvoudig ste verklaring is. De grote zomervakanties zijn voorbij, onze jeugd gaat weer hard studeren. Daarvoor hoort wat. En dus geven die servet"- jongens en meisjes een officiële party met zorgvuldig geodigden uit nog zorgvuldiger geselecteerde kringen. Daai vallen dan die „gate crashers" binnen. Voordat de vakanties zo rond de Kerst mis begonnen heeft het hoofd van een meisjesschool te Townsville, Zuster Lois, haar hart eens geluchttij dens het uitrei ken van dc diploma's „Ik acht de christelijke instelling van het huwelijk heel boog. doch aan deze inrichting breng ik mijn tijd door met op voeden van een generatie oude vrijsters." zo sprak ze. „Oude vrijsters, omdat geen man in staat zal zijn deze verwende meis jes te geven, hetgeen zij in materieel op zicht verlangen, behalve dan een rijke weduwnaar over de zestig, maar er zijn onvoldoende rijke weduwnaars". „De meisjes hechten zich boven alles aan materiële bezittingen". Om die reden vermaande genoemd schoolhoofd de ouders zich in hun ge schenken aan de kinderen wat te matigen. Wanneer een meisje een radiogram krijgt voor het behalen van het einddi ploma der school, verlangt ze een Rolls Royce als ze slaagt voor het toelatings examen aan de universiteit en in de toe komst een reis naar de maan als ze daar slaagt". „Deze generatie van kinderen schijnt iedere standaard voor eenvoudig leven te verliezen. Zij acht het materiële veel te belangrijk en het enig verlangen is cm de dochter van de buurman in dat bezit te overtreffen, doch niet om haar geestelijke standing te verhogen". „De ouders overladen hun jonge kin deren met dure fototoestellen, gouden horloges en wat al niet meer", aldus on dervond het hoofd der meisjesschool. De leiding van het Instituut voor hu welijksvoorlichting in de staat Queens land verklaarde het volkomen met die beschouwing eens te zijn en de secreta ris vn dat instituut te Brisbane, mr. W.J. Puregger vond het alles nog tam gezegd „Meer dan 85 procent van het aantal gevallen van huwelijksmoeilijkheden dat wij te behandelen krijgen, kunnen we herleiden tot de ouders", zo deelde hij me de. Hetgeen het schoolhoofd cn de leiders van het instituut voor de huwelijksvoor lichting zeiden, kan elke dag door een iedei door de opgroeiende jeugd en in het bijzonder de meisjes, bewezen zien Wanneer op vrijdagmorgen de „pay- enveloppe" is ontvangen, is veelal de lunctitijd tekort om in ijltempo al het nieuwe aan te schaffen, hetgeen de meis jes zichzelf in dc dagen tevoren hebben beloofd. Vandaar ook. dat niet alleen de vrijge zellen onder onze immigranten, doch zelf. ook de Australische jongemannen in het algemeen erg schoorvoetend het huwelijkspad opgaan! taire standaard toe en zitten nog maar„te klein voor tafellaken en te groot voor 9. ,-,Onze oceanografische kennis", zei William Beebe, een Amerikaans dokter op een goeie dag in het jaar 1934, „dóet denken aan een man, die jaagt op mollen en spitsmuizen, en aldus gewapend naar Afrika trekt om er de fauna te verken nen. Hij heeft eenvoudig nog nooit gehoord van olifanten, antilopen, leeuwen en rinocerossenWilliam besloot er daarom zelf op uit te trekken, om die wondere wereld eens van naderbij te gaan bekijken. Met behulp van een vriend, ingenieur Otis Barton, construeerde hij een stalen bol met een doorsnede van 43 meter en een gewicht van 22 ton. waar mee hij tot op een diepte van 900 meter afdaalde. Dat was het begin van het moderne diepzee-onderzoek. 10 Terwijl hij zeeziek was van het heen en weer geschommel in de stalen bol, die zweefde aan een kabel, die het ieder ogen blik dreigde te begeven, openbaarde zich aan het oog van dokter Beebe een panorama, zo schitterend, zo betoverend mooi, dat hij enige minuten lang alle ellende en narigheid ver gat. Na Beebe zette Barton een dergelijke onderneming op touw. Hij construeerde de zgn. Benthoscoop, waarmee hij reeds tot op een diepte van 1375 m kwam. Dat was aan de kust van het zonnige Californië. Maar de uitvinding van Barton was toch nog tamelijk primitief en soms gevaarlijk. 11. De oplossing bracht professor Picard met zijn bathy- scaaf, een instrument, dat bestuurd en pas onder de golven in beweging gezet kan worden. In 1948 werden verschillende achtereenvolgende pogingen ondernomen. Op 14 februari 1954 daalden twee Fransen met een bathyscaaf FNRS III af tot op 4050 meter onder de zeespiegel. Hiermee vestigden inge nieur Pierre Wills en zijn ploeggenoot commandant Houot het record diepzee-duiken. Met een andere bathyscaaf „De Trieste", kwam professor Picard zelf tot 3000 meter. Op het ogenblik wordt naarstig gewerkt aan de constructie van een nog grotere, nog steviger bathyscaaf, die in staat zal kunnen zijn af te dalen tot 10-000 meter. 12. Zo komen we langzamerhand, stapje voor stapje, dichter bij de ontsluiering van het grote geheim, dat de zeebodem i draagt. Het geofysisch jaar bracht cms weer een eindje verder in de goede richting. Tachtig schepen, uitgerust door twintig landen, maakten een uitgebreide studie van de wereldzeeën. Nieuwe raadsels werden ontdekt, nieuwe geheimen ontsluierd. De Russen ontdekten een ravijn van meer dan 11 000 meter diepte ter hoogte van de Soenda-eilanden De Denen vonden op nog grotere diepte leven, en er werden verschillende golf stromen opgemerkt, die. tot dan toe onbekend waren. 3 illililllllllliillllliillillllllllHIllUlilllUllUlllUlllllllllnitlhlIilituililliuUUlillliltUllllllllUliulitlliijliiiHijiiijjijjIII]],'!!]'//

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4