Terug naar Makassar Bloemencorso biedt Bollen streek prachtig schouwspel Voettocht naar Den Bosch met pontificale Hoogmis besloten JAN MUSCH, karakter- speler van groot formaat XENTEPARADE 1960" IN VENIJNIGE KOU Spelen elke dag even op TV Serieuze gesprekken langs Brabants weg;en Echtpaar gedood bij auto-ongeluk Laffe overval op bejaarde man Gegroeid in tijd van Heijermans en Royaards MAANDAG 25 APRIL I960 Geen FAirovisie, maar wel 9 minuten per dag Kardinaal Alfrink sprak pelgrims toe voor t.v.-camera's Voor overdracht carillon Architect Boks met „jNoordam" naar Amerika Magister-generaal Kruis heren voor 4e maal naar Verenigde Staten Doelen op de iveg Dader gearresteerd Kleuters op spoorbaan van dood gered (Van onze kunstredactie) D; laatste keer, dat wij over Jan Musch berichtten, was toen hij nog geen twee weken geleden uit het ziekenhuis werd ontslagen en vol levenslust naar huis ging. Het is nog niet zo bijzonder lang geleden, dat hij wei in het openbaar verscheen, zijn grijze kuif nog altijd weerbarstig, hijzelf vitaal en krachtig. Dit riep telkens weer herinneringen op aan zijn laatste optreden in de Stadsschouwburg van Amster dam, bij zijn afscheid in de rol van Jerolimo in De Spaanse Bra bander van Breero. Een onder deurtje in het decor weigerde open te gaan, toen hij er tegen duwde. Het bracht hem niet van zijn stuk. Hij sprong er over heen, vief als een jongeman. De hele rol speelde hij trouwens met een verbazingwekkende jeugdigheid, lenig, krachtig en met vurig tem perament. Hij had nog altijd het formaat, dat hem zijn grote faam heeft bezorgd, zijn vermogen om een karakter sterk en beeldend waarneembaar te maken en op het gevoel van zijn toeschouwers te doen inwerken. r aster Rumolda congregatie van J.M.J. in 1936 naar Indië vertrok HTWilllWRI om zich in Minahassc aan de W^MWbXSÊ; ziekenverpleging te gaan wij- yyWM|. SS'-py-' ze haar familie en haar vaderland voorgoed vaarwel: «IMHMB f&lg 'MSRÊÈÊÈË- aan verlof werd toen nog niet vagfiBHE gedacht. Men hoefde trouwens JMHHg| niet naar de missie te gaan om ||||||||^^H „■igfjSga&yP het ouderlijk huis voor altijd achter zich te laten: dat deed toen iedere zuster, die bij deze congregatie en de meeste andere M»iJjCyp in het klooster trad. Tegenwoor- &*- dig gaan de kloosterzuster ieder jaar een keer naar huis en de- genen, die naar verre landen trekken, komen na een aantal laren voor zes maanden op va- kan tie, waarbij ze regelmatig op familiebezoek gaan. Die vakan- ^QMEnB tie dateert van na de oorlog: de eerste zusters die ervoor in aan- merking kwamen, gingen nog alleen om gezondsheidsredenen. /lictor' l i n ilinh il Daarna kwamen de anderen aan MUSICI AXUIllUlLta. de beurt, waarbij zij die nog een of beide ouders in leven hadden, voorrang kregen. Zo kwam zuster Rumolda in november 1959, na ruim 23 missiejaren, naar Nederland vliegen, waar ze op Schiphol begroet werd door haar 84 jarige vader. Haar verlof zit er weer bijna op: de 27ste vliegt ze weer terug naar Makassar, waar ze de laatste 20 jaar heeft gewerkt en waarnaar ze kenne lijk alweer verlangend uitziet. Ze is er hoofd van het ziekenhuis, dat na de oorlog is uitgegroeid tot 250 bedden. De missie heeft haar al van jongsaf aan getrokken: toen zij zich meldde bij de congregatie was haar eerste vraag, of ze naar de missie zou mogen. Dat wil overigens niet zeggen, dat ze bij haar intrede de garantie had. te worden uitgezonden; aanvankelijk heeft ze zich zelfs verder bekwaamd inhet modevak, waar ze al in thuis was als coupeuse en heeft ze les gegeven aan de huishoudschool. Maar toen ze in 1930 geprofest was, mocht ze gaan studeren voor ziekenverpleegster en in 1933 behaalde ze het diplo ma A. Na enkele jaren in het Canisius-ziekenliuis in Nijmegen en in Boxtel te hebben gewerkt, ging ze naar Minahassa, waar ze al heel gauw hoofd werd en ook de opleiding van leerling-verpleegsters mee verzorgde. Twee jaar was ze hoofd in Makassar, toen de oorlogschaos kwam. Zuster Rumolda werd geïnterneerd in een politiekazerne, vanwaar ze na zes weken naar lieweekendplaatsje Malino werd gebracht, waar nog vóór de bezetting evacué's waren ondergebracht. Na een jaar kwam ze in het interneringskamp in Kampili, samen met 1600 vrouwen en kinderen. Het kamp was oorspronkelijk een sanatorium met gezinsverpleging en dat betekende, dat men er accommodatie had voor de zieken. Zuster Rumolda had er drie jaar de leiding over een zaaltje met vrouwen en een met kin deren. In september 1945 kon eindelijk weer het normale leven beginnen en werden in Makassar de verpleging en de opleiding weer ter hand ge nomen. Zuster Rumolda geeft van haar 23-jarig missieleven alleen deze paar nuchtere jaartallen, hoewel waarschijnlijk alleen de kampjaren al boek delen zouden kunnen vullen. „De zieken lagen er redelijk goed," is haar enige opmerking. Ziet ze die boekdelen eenvoudig niet? Of ivil ze die be wust ongeschreven laten? Haar glimlach, waarvan levenswijsheid en een vleugje pret zijn af te lezen, doet het laatste vermoeden. Ze heeft al te reet verteld. Van het verhaal over haar intrede bij J.M.J. heeft ze al weer spijt. Ze ging naar Den Bosch om een meisje te vergezellen, dat de reis niet alleen mocht maken en is toen meteen zelf „blijven hangen": ze trad samen met haar vriendin in de congregatie en bracht bovendien nog twee van haar zeven jongere zusjes binnen. De een geeft kleuteronderwijs in Nijme gen, de ander handwerken in Berkel; in verband met haar verlof mogen ze dit jaar nog eens extra op familiebezoek in Naaldwijk, njaar ook de andere, getrouwde zusjes, de di-ie eveneens getrouwde broers en haar vader deze week voor de tweede keer afscheid nemen. ROME, 24 april Hot Italiaans Olympisch comité heeft bekend ge maakt, dat do Olyinpischo Spelen van Romo in do konionde zomer niot door do Eurovisie zullen worden uitgezonden. Tussen het comité en vertegenwoor digers van Eurovisie zijn „langdurige en geduldige'' onderhandelingen ge voerd, maar Eurovisie bood een te la ge som. Het voor de hand liggende gevolg van het besluit is. dat do Europese landen slechts negen minuten per dag een verslag van de Spelen via hun televisie stations kunnen geven. Hierover zijn geen kosten verschuldigd. In het communique van het Italiaans Olympisch Comité werden geen cijfers gegeven, maar volgens het Italiaanse persbureau Ansa eiste het Comité een som van 850 miljoen lire. Eurovisie en haar Oost-Europese zusterorganisatie O.I.L.T. hadden aanvankelijk 75 miljoen lire aangeboden en dit later verhoogd tot 250 miljoen voor naar schatting een totaal van zeventig zenduren over zes tien dagen. OISTERW1JK, 23 april Vanmiddag is een felle bosbrand uitgebroken in het natuurreservaat Campina. De gemeen- tebrondweer, de bosbrandweer uit Ois- terwjjk en de bedrijfsbrandweer van de Koninklijke Lederfabriek met een ne veltankwagen, hebben tezamen de strijd tegen het vuur aangebonden. Ongeveer vijftien ha bos zijn vernield. Veel wild is omgekomen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiHiiiiimmiiiiiiiiiMiiHiiHiiiiiiiiiiiiiiiii De Bollenstreek had niet alleen haar mooiste bloemen, maar ook haar lief- talligste dochters uitgekozen om het corso zoals de foto links laat zien tot een feest voor het oog te maken. Om eens heel duidelijk te maken, dal bloemen alles met bollen te maken hebben, werd op een der praalwagens foto rechts een enorme tulpenbol meegevoerd. illllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIHIUIIIlllMMIIIIMIMIIIIIIIIIMIII1 (Van een verslaggever) HAARLEM, 25 april Naar schatting 350.000 mensen hebben zaterdag Weer genoten van het wonderlijk schouwspel in bloemen, dat onder hel biotto Lenteparade 1960" door de Bollenstreek trok. Stralend lag de lente zon over de velden en gaf de met vlaggen getooide en de met bloem- mozaïeken gesierde tuinen een uitbundig vrolijk karakter. De venijnig koude blind deed echter een groot deel van de toeschouwers een plaatsje zoeken ih, de meer beschutte dorpskernen. Langs het open gedeelte van de route tussen de dorpskernen stonden honderden auto's en bussen, waaronder op merkelijk veel met een buitenlands nummerbord. Tussen deze haag van be wonderaars reden de negenentwintig praalwagens, stuk voor stufc kunst- Werken van opbouw en kleurencompositie, en de vier wagens, welke frag menten uit de geschiedenis van de bol verbeeldden, van Sassenheim naar Bennebroek en vandaar langs dezelfde route weer terug. Eenentwintig mu ziekkorpsen uit alle delen van het land luisterden om beurten het corso op met pittige marsmuziek. In het kader van het honderdjarig be staan van de Kon. Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur en het feit dat vier eeuwen geleden de eerste tulp in Ne derland werd ingevoerd, waren de voor stellingen van de praalwagens voor het overgrote deel afgestemd op de historie pn de ontwikkeling van de techniek, binder geslaagd voor een bloemencor so waarbij de nadruk valt op de door middel van bloemen uitgebeelde motie- op'het publek'in galoppeerde, ven, waren de eerste vier wagens, die, jon wml aan ;,ct hoofd gewond, beklemd met enige blikschade als ge volg daarvan. Paard loopf op publiek in Minder plezierig was toen op de terug weg te Sassenheim, ter hoogte van de Willem Warnaarlaan een paard, dat in de stoet meereed, geïrriteerd door een prik van een banierstok, begon te stei- voornamelijk uit bordpapier opgetrok ken, een belangrijk gebeuren uit de ge schiedenis van de bol moesten uitdra gen. Niet dat de wagens op zich te kort schoten aan originaliteit en vormgeving, maar het verschil tussen deze in sonne ts kleuren enigszins stoffig aandoende magens en de frisse en fleurige bloe menpracht van de overigen, was voor de kijkers te groot om te worden over brugd. Jammer was ook dat de figuranten, amateurtoneelspelers van Haarlemse gc zeischappen, niet tijdig bij het punt van Vertrek aanwezig waren, en onderweg hun plaats op de wagens pas innamen. ^*an deze vier wagens, die buiten me- dediging naar een prijs deelnamen, was de uitbeelding van ,,De Windhandel', aangeboden door de stad Haarlem, de •heest opmerkelijke. Onder de titel „Feest in Lenteland" 'tok vervolgens een corsowagen voor bij, waarop hoogverheven de bollendrie- liiig Hilda, Lisa en Saskia was gezeten. Ai vierden, zoals bij hun verkiezing tot drieling-zusje als voorwaarde was ge steld, deze dag hun verjaardag. De ve- 'e bezoekers juichten de meisjes har telijk toe. Met deze wagen werd de goe de verstandhouding tussen de. drie boi- 'engemeenten gesymboliseerd. Bijzonder mooi van kleur was de 'vagen „Land van de Sultan", welke Voornamelijk was uitgevoerd in verschil lende nuanceringen van blauwe en witte byacinthennagels. Zeer suggestief was daarbij de olifant. Een uitzonderlijk mooi voorbeeld van bloemsierkunst was van amaryllisbloemen aangebracht op pen luxe auto. Origineel was de uit beelding van het onderwijs, in de wagen ■•Aap-noot-bol-bloem". „Hollands Lente lied" was bijzonder mooi van vorm en m kleurschakering smaakvol samenge steld. Het primitieve vervoer van vele jaren terug kreeg men nog eens tc zien m een oud model auto en een uit de beginperiode van de luchtvaart stam mend vliegtuigje. Daarnaast was in het cörso ook aan de toekomst gedacht, baarbij men het niet onmogelijk achtte met raketten bloembollen naar de maan 'e schieten. Het corso werd afgesloten Diet een wagen van de Keukenhof, wel- be werd omringd door een groot aantal rUiters te paard. Verkeer vlot verwerkt Beter nog dan voorgaande jaren beeft de politie het verkeer kun nen leiden. Met een versterking van ongeveer 450 man, met negen mobi- lofoonwagens en vier vaste radiopos- ten, ongeveer zeventig motorpolities en zeventien man politie te paard heeft men op alle drukke verkeerspunten aan alle voorkomende moeilijkheden het hoofd kunnen bieden. Van bijzon der groot nut was daarbij bet vlieg tuigje, de RP 200, dat cirkelend over de gehele streek door middel van ra diocontact op knelpunten wees. ..Be pontonbrug over de Ringvaart bij Biliegom bewees uitstekende diensten. P do meeste plaatsen was het verkeer Jja afloop van het corso binnen ander- l)alf uur geheel weggewerkt. Opmerke- 'Bk was het dat er dit jaar minder bus- Jen en meer auto's naar het corso wa- eh gekomen. Opstoppingen hebben zich ,ergens voorgedaan. Wel vormde zich PP de Leidsevaart nabij Vogelenzang na .;et corso een grote file. die echter stap- j.°ets door kon rijden. Ernstige ongeluk- *er> bleven gelukkig achterwege. Hier n daar raakten enkele automobilisten enkele anderen liepen verwondingen aan de benen op. Een paar dames vielen flauw, terwijl twee fietsen en een motor rijwiel ernstig werden beschadigd. In Hillegom kwamen door de grote drukte twee bromfietsers met elkaar in bot sing. Een van hen viel en is met een hersenschudding per ambulance naar zijn woning in Amsterdam overgebracht. De N.Z.H.V.M. voerde de mensen bij zonder vlot af. De maatschappij had het gehele materieel ingezet en wist binnen een uur zowel in Bennebroek als in Sas senheim de bezoekers te verwerken. (Van onze correspondenten) BASTOGNE, 24 april De Nederland se schrijver en journalist Alma uit Den Haag en zijn echtgenote, zijn vanavond om het leven gekomen bij een verkeers ongeluk, toen hun wagen op de hoofdweg van Bastogne naar Marche in hosting kwam met een Belgische wagen. Me vrouw Alma stierf ter plaatse. De heer Alma werd met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis in Bastogne over gebracht en overleed later. BREDA, 23 april Op de provin ciale weg in Terheijden bij Breda is zaterdagmiddag de 22-jarige korpo raal der Kon. Marechaussee C. Da- men uit Breda, die als kok werkzaam was in Zundert, bij een auto-ongeluk op slag gedood. Vijf personen werden bij dit ongeluk gewond, waarvan één, mej. A. Gelens, die bij de heer Da- men in de auto zat, zeer ernstig. De korporaal bestuurde een kleine driewielige auto en had in zijn gezel schap de dames A. Gelens en A. Vogels uit Breda. Hij kwam uit de richting Ter heijden. Vanuit de richting Moerdijk na derde in een bocht van de weg een auto uit Eindhoven, bestuurd door de heer G.L. Deze auto had in de bocht te grote snelheid en botste daardoor te gen de driewieler met verschrikkelijke gevolgen. Het wagentje werd geheel ver nield. Mej. Vogels werd ernstig ge wond. Ook de heer Laurier, diens vrouw en drie kinderen werden gewond. Na in het ziekenhuis in Breda behandeld te zijn, kon het echtpaar met twee kinde ren naar Eindhoven worden overge bracht. Eén kind en de beide dames uit de andere auto werden in het Sint Ignatiusziekenhuis opgenomen. ALKMAAR, 23 april Op de Scher- merhornerweg werd gisteravond de 44- jarige tuinarchitect M. Voorhoeve uit Wassenaar bij een ongeval gedood. Hij reed achter een andere auto, die voor een paard uitweek. De heer Voorhoeve reed het beest aan. Hij kwam hierbij om het leven, evenais het paard, dat op het dak van de auto terecht kwam. Een twaalfjarig meisje, vriendinnetje van het dochtertje van de heer V., moest met een schedelbasisfractuur in het ziekenhuis te Purmerend worden op genomen. Mevr. Voorhoeve en haar doch tertje bleven vrijwel ongedeerd. (Van onze verslaggever) DEN BOSCH, 25 april Onder het oog van tweeduizend jongeren en drie televisiecamera's droeg Z. Era. Bernar- dus Kardinaal Alfrink zondagmorgen in de Bossche Veemarkthallen een ponti ficale Hoogmis op, welke iiet sluitstuk vormde van de door de Nederlandse af deling van de Pax Christibeweging ge organiseerde drie-daagse voettocht naar Den Bosch. Staande naast de afgelegde rugzakken, pakken dekens en andere uitrustingstukken volgden de jongens en meisjes de H. Mis; slechts tijdens de preek gingen zij zitten op hun ba gage om te luisteren naar de woorden van kardinaal Alfrink, die de dag te voren van zijn bezoek aan Rome was teruggekeerd. „Die reis verhinderde mij in de af gelopen dagen bij u te zijn", aldus de kardinaal, „maar thans kan ik u de goede wensen van de H. Vader bren gen en zijn zegen". Hij drukte de jonge ren op het hart, dat zij, nu zij tijdens de voettochten hun kritiek hebben laten horen op godsdienstlessen en andere aan gelegenheden en verbroederingsfeesten met bewoners van de bezochte dorpen hebben gevierd, het doel van de tocht moeten blijven beseffen: ,.het boeien ■van het bewustzijn, van dit elkander vinden in een geest van bewuste liefde tot de Heer, het ontdekken van elkan ders moeilijkheden en toewiiding bij het belijden van hetzelfde geloof." De voettocht eindigde in de St. Jan, waar de pelgrims neerknielden voor een dankgebed. derd dan het te laat komen van de auto bussen bij het vertrek op de Parade, de eerste dag - zeer tevreden is. Hij heeft over geen der deelnemers klachten, hoewel er een (danig ernsti ge) bijna over zijn lippen kwam, toen hij in de nacht van zaterdag op zon dag in de Bossche straten luid ge rucht hoorde. In nachtgewaad snelde hij naar het venster, maar tot zijn opluchting kon hij constateren, dat de herriemakers, hoewel zij de lof voor broederschap en liefde voor elkander luid verkondigden, daartoe niet wa ren geïnspireerd door de voettocht, maar hun heil hadden gezocht in een lokaal met volledige vergunning. Het was een indrukwekkend besloit van een tocht, die voor de deelnemers zeker veel positiefs heeft opgeleverd. Er is uitvoerig en serieus gesproken tij dens de wandeltochten langs de Brabant, se wegen. Wanneer men uit deze ge sprekken straks de onderwerpen voor het gespreksthema voor de vierde voet tocht zal gaan distilleren, zal men stui ten op drie kwesties, die tijdens de dis cussies steeds weer in vragende vorm werden aangesneden: levensroeping, zonde (en zonde-vergeving) en genade. Een van de winstpunten van deze tocht is, dat men weet. dat de problemen rond deze drie onderwerpen bij de jeugd op het ogenblik heel sterk in de belang stelling staan. Rustiger dan in voorgaande jaren trok het legioen zaterdagmiddag Den Bosch binnen. Hongerig van het wan delen zocht men de Parade op, waar door de organisatie Bescherming Be volking een warme maaltijd zou wor den uitgereikt. In een opwelling van hartelijke naastenliefde bedeelde de gamellen-bemanning de eerstelingen zo royaal, dat de laatste groep van tweehonderd de hond in de pot vond en voorlopig nog maar even op gees telijk voedsel moest blijven teren, waartoe zij rijkelijk de gelegenheid kreeg tijdens een kerkdienst om ze ven uur. Afgevaardigden van de acht route-groepen spraken hierbij een dankwoord. Een van hen zei eerlijk: ..Bedankt voor de preken, die elke dag beter werden". Een ander zei: ..Ik zal maar zeggen, Christus tot ziens". Het waren spontane uitingen van de jeugd, die ook tijdens de gesprekken ongezouten maar goed-bedoeld formule ringen weggaf, zoals: „onze godsdienst lessen op school?, het komt altijd neer op zes bij negen", „na de Shell is de R.-K. Kerk de best-georganiseerde orga nisatie" en „biechten is een grote rot klus". Men ziet, het jeugdige gezelschap nam tijdens de voettocht geen blad voor de mond. Het is zeer op prijs gesteld, dat mgr. Van Dodewaard, bisschop-coadjutor van Haarlem, zeven van de acht routes heeft bezocht. In de kerk van Haaren hield hij een interessante beschouwing over het woord pelgrim. „In het He breeuws" zei hij, „bestaat geen woord voor feesten. Men bezigt het woord pel grimeren". Hij trok een vergelijking tus sen het pelgrim-kleed van vroeger en de rugzak van thans en signaleerde de vreugde die ook bij deze rugzak-pelgri mage aanwezig was. Dat deze vreugde rustiger is beleden dan vorige jaren komt niet door het feit, dat er meer wandelaars geveld zouden zijn door pijnlijke blaren. Al leen route één merkwaardig, hierin bevonden zich uitsluitend de oud-ge- dienden, die de tocht voor de tweede maal meemaakten meldde na afloop een verbluffend hoog „prik-cijfer". Dat allen zich ingetogen gedroegen was voor een deel het gevolg van de oproep van pater Verkoelen, die thans, na het ein de van de derde voettocht, over het ge drag van de jongens en meisjes en over de gehele organisatie uitgezon- ROTTERDAM, 23 april Met liet m.s. „Noordam" van de Holland Ame rika Lijn vertrok vanmiddag de Rotter damse arehitpet ir. J. W. C'. Boks naar de V. S. Hij zal 5 mei in Washing ton de klokketoren met het carillon, dat het Nederlandse volk aan het Ameri kaanse schonk, overdragen. Het klokken spel, dat 49 klokken telt, is een van de uitgebreidste ter wereld. De grootste klok weegt 7500 kg. Ir. Boks heeft de to ren, een veertig meter hoge staalcon structie, ontworpen. Koningin Juliana heeft het spel in 1953 aan president Tru man aangeboden. Iedere klok draagt haar eigen opdrach ten. Op bevrijdingsdag draagt ir. Boks het carillon cn de toren, die eerder naai de V.S. werden verscheept, over. Daarna zal de architect met zijn echt genote nog twee maanden in Amerika verblijven om een studie tc maliën van ziekenhuizen en kantoren. In Vlaardin- gen bouwt hij momentcel een zieken huis. Voor het Bouwcentrum en voor de Scheepvaartvereniging Zuid te Rot terdam zal hij een kantoor ontwerpen. Ir. Boks gaat lezingen houden _aan do universiteiten van Pittsburg, Washing ton en New York. Uitgeleide gedaan door verscheidene geestelijken vertrok eveneens met de „Noordam" mgr. dr. W. van Hees, O.S.CR., magister-generaal van de or de, voor de vierde maal naar Amerika. Hij zal daar een visitatiereis van drie maanden maken langs do zes vestigin gen van de Kruisheren. Vijftig jaar ge leden is de orde der Kruisheren in Amerika van Nederland uit gesticht. De orde telt daar nu 180 leden, waarvan nog maar zestien Nederlanders. On langs zijn acht Amerikaanse Kruishe ren als missinorias naar Nieuw-Guinea gegaan. CULEMBORG. 25 aprh Burge meester H. A. J. M. van Koningsbrug- gen zal zoals aanvankelijk werd ge dacht niet op 7 mei weer in functie tre den. Is dokters-advies moet de eerste burger van Culemboi'g nog drie maan den rust nemen. (Van onze correspondent) EMMEN, 25 april Zaterdag heeft de politie een 35-jarige verzekerings agent uit Hoogeveen in arrest gesteld. De man wordt er van verdacht, dat hij vrijdag een laffe overval heeft gepleegd op de tachtigjarige Roelof Krikken in Het Krakeel. I)e man zou 's avonds laat de woning van de bejaarde man zijn binnengedrongen (>n een geldbedrag van bijna duizend gulden hebben gestolen. De verzekeringsagent was die avond de woning binnengestapt om naar de zoon van de heer Krikken te informeren Hij draaide onverwachts het licht uit en nam twee geldkistjes uit de kast. (Van onze correspondent) ALKMAAR. 23 april Gistermiddag wist de treinbestuurder L. van Gaste! tijdig zijn trein tot stilstand te brengen, toen hij, even voor het station twee kleuters op de spoorbaan zag spelen. Een collega bracht dc twee vierjarige kinderen, Robert van Beek en André Ravensteyn naar hun ouders in de Eikelenbergstraat. Woensdag tevoren had een andere treinbestuurder op de zelfde hoogte en op dezelfde wijze een tweeëneenhalf jarig jongetje van een wisse dood gered. Toen nadien de Stadsschouwburg ju bileerde trad Jan Musch op in een fragment uit Laudy's „Paradijsvloek", „en Satan pijpt en pijpt, en Adam gaat voorop waarin hjj Adam was, een van zijn vroegere glansrollen, die vrijwel de hele katholieke bevolking toen in tal van steden en dorpen hoeft gezien en bewonderd. Het was opnieuw een indrukwekkende belevenis: daar was weer al de kracht van zijn vurige expressiviteit, de fel naar buiten ge speelde^ in het sterke gebaar en de muzikale klanktoon verhevigde bewo genheid; een man, klein van gestalte, maar in beweging en stemklank een brok samengebalde energie en explo siviteit. Zoals hij daar stond en zijn tekst de zaal instuwde was hjj volop de vertegenwoordiger van een periode, waarin hij groot was, toen h(j bij Roy aards Vondel en Shakespeare speelde; de Spie, de Bode en Rafael in de Gys- breght, de Shylock, Puck, maar ook Krelis Louwen, de Vrek, Cyrano de Bergerac, uitblinkend bovendien in een ander genre, waarin „Vorstelijke Emi granten" thuishoort dat hij met Else Mauhs tot groot succes bracht. Daar voor was het Heijermans geweest. De Wijze Kater, zijn eerste grote succes, waarover het Amsterdam van die da gen de mond vol had, daarna andere Jan Musch als Adam in Laudy's Paradijsvloek. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII stukken, als in Eva Bonheur, die hij tot,successen hielp maken, het Grand Theatre, trekpleister voor de Amster dammers. Met toneelspelen was hij al begon nen toen hij zo'n jaar of zeventien was. Strikt genomen ai voordien, toen hij nog het Jordaanse jongetje was, dat samen met Buziau goocheitruc- .ies uithaalde, al wat toneelspeelde en gek was op de schouwburgen. De To neelschool wilde hem toch niet, toen hij er zich kwam aanbieden. De eer ste sprong maakte hij via de Salon des Variétés, daar aangenomen om dat hij ook nog kon zingen. Bij de Nederlandse Toneelvereniging begon nen zijn werkelijke toneelsuccessen. Dat was in 1899. In 1909 kwam hij bij Het Toneel van Royaards. Daarna had hij dertien jaar zijn eigen gezel schap „Het Schouwtoneel". In 1933 werd hij artistiek leider van de to neelgroep „Het Masker", in 1936 be gon hij zijn nieuwe gezelschap, dat zijn eigen naam droeg. Zijn gezond heid dwong hem niet lang daarna voorlopig het toneel vaarwel te zeg gen. In de oorlog was hij clandestien voor besloten gezelschappen opge treden in fragmenten uit zijn grote rollen. Na de oorlog had hij enige tijd een politiek getint cabaret. Ook na zijn officiële afscheid in 1952 is hij niet in zijn huis weggedoken ge bleven, de tijd vullend met piano spe len, zingen, schilderen en boetseren in klei, Hi,j bleef zo nu en dan voor drachtavonden geven. Soms hoorde men hem ook in een hoorspel. In „Lad der naar de maan" van Guillaume van der Graft hoorden wij hem eens als de oude Isaac. Het opmerkelijke was, dat het moderne religieuze gevoel, zoals dat in dit spei tot uiting komt, zich zo indrukwekkend bleek te laten vertolken in de gedragen, ingehouden vurige spreektoon van Jan Musch, die elk woord rustig uit liet klinken en het laadde met alle kracht van het gevoel, dat de dichter er achter had willen leggen. Hier kon men horen, hoe groot hij is geweest in het ook uiterlijk mooie spel, het brede gebaar, de heftige be wogenheid. Een karakterspeler van for maat.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 5