K.V.P. en sport beoefening Vooraanstaand politicus in Korea vormt zakenkabinet Congres over: Het werk van het jonge meisje M' H I OP DRIFT I Nieuwe verkiezingen zijn niet de juiste Rhee blijft regeringsleider treedt af als partijleider Tweede lustrum der Zuid-Molukken Staat van oorlog komt in plaats van staat van beleg Collectivisering Oostduitse artsen Mej. M. Vendrik weer presidente Katholieke Vrouwelijke Jeugd VJ u Antillen moeten geschikt worden voor toeristenstroom uit Amerika Boycot „Cleopatra" duurt voort AUDIËNTIE BIJ DE H. VADER t WITTE KRUIS WITTE KRUIS VRAGEN IN HET LAGERHUIS Minister Korthals terug uit de West Rijksdelen eigen zaken laten regelen MAANDAG 25 APRIL 1960 Federale rechter in F.S. weigert in te grijpen SEOEL, 25 april (Reuter AFP) President Syngman Rhee heeft een vooraanstaand Zuidkoreaans staatsman, Hoeh Tsjoeng, ge vraagd een zakenkabinet te vor men teneinde de vestiging van een verantwoordelijk kabinetsstelsel mogelijk te maken. De 65-jarige Hoeh Tsjoeng die beschouwd wordt als een van Zuid-Korea's bekwaamste be stuurders, deelde mede dat dit zakenkabinet twee of drie maan den aan het bewind zal blijven en de nodige procedure van de grondwetsherziening aan de na tionale vergadering zal overlaten, Tevoren had de 85-jarige presi dent Syngman Rhee verklaard dat hij aftreedt als leider van de regerende liberale party, maar dat hij wel regeringshoofd zal blij ven. Hij zei dat het hem beter leek zich als president los van de partij te maken en het land slechts te dienen als leider van de regering. Na de boeren P.T.T. organiseert sorteerwedstrijd Duizend kaarten binnen elf minuten Van welke stad is Kolium een „uitgang"? SS? mmmm Naar Kopenhagen Noorden voor de t.v. DE £CMB PIJNSTILLER Schouderpijn... maar ook andere plagende pijnen raakt u prompt kwijt met WITTE KRUIS. Tabletten, poeders of cachets) Margaret's huwelijk Nieuwe Texel-film Bier en m uziek door W. H. VAN EEMLANDT g limn Wie beweert, dat de lichamelijke vorming en de sportbeoefening voor de (ook geestelijke) volksgezondheid van een groot en steeds groeiend be lang zijn, trapt een open deur in, zou men zo zeggen. Maar de ervaring leert, dat voor degenen, die uit dit standpunt de consequenties willen trekken, de deuren helaas nog al te vaak gesloten blijven. Op de zeer geslaagde gespreksdag, welke de K.V.P. zaterdag in Berg en Dal aan deze zaak wijdde, zijn de veelzijdigheid van het vraagstuk en de grote achterstand in de aanpak scherp belicht. Er is vooreerst de terughoudendheid bij de overheid, zo wel op rijks- als provinciaal en ge meentelijk niveau, die de ontplooiing van de georganiseerde en ongeorgani seerde sportbeoefening en van de li chamelijke vorming op de scholen heeft belemmerd. Er is nog altijd een tekort in de actieve bevordering van de lichamelijke opvoeding bij het onderwijs. Er is een grote achterstand in wat men noemt de sociaal-medi sche en psycho-hygiënische begelei ding van de sport, zowel wetenschap pelijk als praktisch. Het zijn deze verschijnselen, die de bovengenoemde open deur in feite weer sluiten. Weliswaar valt er een verheugende kentering in de geesten waar te ne men. En het besef groeit de on langs uitgebrachte Sportnota wijst daarop dat hier een belangrijk politiek arbeidsveld ligt. Dezelfde Sportnota bewijst echter eveneens, dat men nog slechts aan het begin van ontginning staat. De noodzaak om tot een klimaatsverbetering te stimuleren blijft onverminderd Met de zakelijke discussie op haar gespreksdag heeft de K.V.P. daar een prijzenswaardig aandeel in genomen, dat in partij en fractie voortzetting verdient. Vandaag is het tien jaar geleden, dat de Zuid-Molukkenraad te Ambon een proclamatie uitvaardigde, waarin hij de volledige onafhankelijkheid uit riep van wat later de naam heeft ge kregen van Republiek der Zuid- Molukken (Republik Maluku Selatan). Een kleine, overwegend christelijke bevolking keerde zich aldus tegen het Java-centrische nationalisme van Soe- karno c.s., dat zich juist toen zozeer koesterde in de gunst van de inter nationale publieke opinie. In de herfst van 1950 werd een groot deel van het grondgebied der R.M.S. door de troe pen van Soekamo bezet, maar in het binnenland van Ceram hield een on verschrokken kern, onder leiding van dr. Christiaan Soumokil, zich staande. De grief van de R.M.S. is deze, dat de Indonesische staat, na eerst met een beroep op het zelfbeschikkings recht de onafhankelijkheid te hebben verworven, aan andere volkeren bin nen zijn bereik het recht op autono mie en zelfbeschikking ontzegt. De federale structuur van Indonesië, die in de voorlopige grondwet en in de akkoorden van de Ronde Tafel Con ferentie uitdrukkelijk was vastgelegd, werd door Soekamo overboord ge worpen, zonder dat hij zich zelfs de moeite van een plebisciet getroostte. Het leven van de deelstaat Oost- Indonesië, waarbij de Zuid-Molukken zich reeds vóór het bestaan van de federale Indonesische republiek had den aangesloten, werd bedreigd. Om aan inlijving bij een Indonesische eenheidsstaat te ontkomen procla meerden de Zuid-Molukken daarom hun onafhankelijkheid. Al wensen de Verenigde Naties de R.M.S. niet als staat te erkennen, de Nederlandse rechter heeft bij herhaling uitgespro ken, dat de uitroeping van de onaf hankelijkheid der Zuid-Molukken een volkomen rechtmatige daad is ge weest. Juridisch staat het ieder lid van de volkerengemeenschap vrij de R.M.S. te erkennen; voor hen, wier ondertekening prijkt op de R.T.C.- akkoorden, zou men zelfs een morele plicht daartoe kunnen construeren. Juridisch staat het de Verenigde Na ties vrij zich. met de kwestie der Zuid-Molukken te bemoeien, zonder dat Indonesië het verweer kan hand haven, dat het daarbij zou gaan om inmenging in de binnenlandse aan gelegenheden van een lid-staat. Juri disch, jamaar in de praktijk heeft geen enkel land ooit naar deze mogelijkheden getaald Soumokil c.s. staan sterker dan de opstand van Prawiranegara c.s., die later eveneens langs federale lijnen is ontstaan. Te kunnen zeggen, dat men gelijk heeft, is in deze wereld heel wat. Maar die wereld ertoe te brengen al haar an dere overwegingen aan dit gelijk te onderwerpen, is nog wel wat anders. En dat is nu juist de tragiek, die om dit tweede lustrum van de R.M.S. hangt. Volledigheidshalve dient hieraan te worden toegevoegd, dat ir. Manusama destijds in een interview met ons blad heeft verklaard, dat de belangen van de R.M.S. er geenszins mee gebaat zouden zijn, indien zij haar eerste internationale erkenning zou ontvcm- gen van Nederland. Dit zou onmid dellijk worden uitgelegd als een te rugkeer naar de oude koloniale regel „Verdeel en heers". NEW VORK, 25 april (Reuter, AFP) De te New Vork zetelende Ameri kaanse federale rechter Thomas Mur phy heeft een verzoek van de „Khedi- vial"-scheepvaartmaatschappij te Alex andria voor het uitvaardigen van een rechterlijk bevel, dat het posten bij de ligplaats aan de kade van New York van het Egyptische vrachtschip „Cleo patra" zou moeten verbieden, afgewe zen. De „Cleopatra" ligt, als gemeld, reeds meer dan een week in de haven van New York, zonder zijn lading te kunnen lossen. De havenarbeiders van New York willen het schip niet lossen als protest tegn heet verbod voor Israëli sche schepen om het Suez-kanaal te pas seren, dat Egypte, ondanks verschillen de afkeurende resoluties van de Ver enigde Naties, nog steeds handhaaft. De gekozen maar nog niet geïn stalleerde vice-president, Lee Ki Pong, had zaterdag zoals gemeld echter verklaard dat de president zjjn uitvoerende bevoegdheden zou opgeven en slechts staatshoofd zou blijven. In kringen uit de omgeving van Rhee wordt gezegd dat de pre sident nog niet heeft bekendgemaakt dat hjj zjjn uitvoerende bevoegdheden neerlegt, omdat hij nog geen nieuw kabinet heeft gevormd. Rhee vreest dat een dergelijke maatregelen zou kunnen leiden tot politieke verwar ring nu de republiek geen regering heeft. De president is niet langer van plan betrokken te worden in po litieke zaken, o.a. de voorgestelde grondwetsherziening, zo werd gezegd. Hoeh Tsjoeng, die zal trachten een zakenkabinet te vormen, is in de Ver enigde Staten opgevoed. Hij is een van de meest gerespecteerde politici en be kwaamste bestuurders van Zuid-Korea. Hij is onafhankelijk en heeft geen bin ding met de liberale partij of de de mocraten. In 1951 en 1952 is hij vijf maanden waarnemend premier ge weest en van 1948 tot 1950 was hij mi nister van verbindingen. In 1958 werd hü benoemd tot burgemeester van Se oel, welke post hij tot 1959 bekleedde. De Zuidkoreaanse generaal Song heeft verklaard dat van zondag af de staat van beleg feitelijk is opgeheven en vervangen door de staat van oorlog. Generaal Song is belast met de toe passing van de noodmaatregelen in Zuid-Korea. Volgens de generaal bete kent het einde van de staat van beleg dat de censuur wordt afgeschaft en dat het uitgaansverbod weer beperkt is tot de gewone uren, namelijk van twaalf tot vier uur 's nachts. Gisteren zijn in enkele plaatsen de monstraties gehouden. In Tsjoenjoe gooiden driehonderd middelbare scho lieren stenen naar de politie en de re geringsgebouwen. In Masan verspreid de de politie demonstranten. (Advertentie) PERSOONSHAVEN 68 TEL. 77515 BERLIJN, 25 april (K.N.P.) Na de gedwongen collectivisering van de land bouw in Oost-Duitsland zijn thans de artsen aan de beurt. De Oostduitse re gering heeft een 10-jaren-plan opge steld. Binnen die tijd zullen alle practl- serende artsen een gebied toegewezen krijgen, waar zij alle patiënten moeten behandelen. Noch voor de patiënten noch voor de artsen zal vrije keuze mo gelijk zijn. Volgens de bestaande plannen, toege licht door de Oostduitse minister voor volksgezondheid, Max Sefrin, zal dit jaar reeds op kleine schaal met de col lectivisering van de gezondheidszorg be gonnen worden teneinde ervaring op te doen voordat de collectivisering op gro te schaal doorgevoerd wordt. In theorie zullen de artser onafhankelijk blijven werken van de autoriteiten. De practijk zal uitwijzen hoever die onafhankelijk heid strekt, daar de medische zorg on der controle komt van een kringarts- ambtenaar. Het ziekenhuis, als centrum van ge zondheidszorg, zal een belangrijke plaats in het tien-jaren-plan innemen. Het zal de bedoeling zijn de artsen zoveel mo- elijk aan een ziekenhuis te verbinden. >m dit mogelijk te maken zullen tal rijke kleine ziekenhuizen gebouwd wor den. Waar dit niet mogelijk is komt een medische collectieve. Ongeveer 25 pet der Oostduitse art sen is nog zelfstandig werkzaam. Als uiterste termijn voor de liquidatie der particuliere practijken wordt gedacht aan 1965. De druk der communistische auto riteiten op de artsen heeft tot gevolg ge had in de afgelopen jaren, dat honder den van hen naar het Westen zijn ge vlucht. 1958 was het topjaar. Toen vluchtten 1242 Oostduitse artsen naar West-Duitsland. Het tekort aan artsen in Oost-Duitsland is dan ook zeer groot. Gemiddeld is er één arts voor 1700 in woners. In West-Duitsland is voor elke 700 inwoners een medicus beschikbaar. - I» ■sp film maken, een kleurenfilm, zoals hij er onlangs ook een van Amster dam gemaakt heeft, die vooral de toe-f ristische aantrekkelijkheden van he eiland moet laten uitkomen. Als de koningin van Denemarken 27 april de opening verricht van het Vall» Blomsterlögpark Do Kopenhagen, zal daarbij een delega tie van Keukenhof aanwezig zijn. Nie mand minder dan Jacoba van Beieren en twee hofdames zullen de delegatie vormen, die de koningin een bloemen- groet aanbieden alsmede een nieuwe tulp, waarvan de naam, na verkregen goedkeuring, „Koningin Ingrid" zal zjjn. Jacoba van Beieren en haar bei de hofdames reizen 26 april per vlieg tuig naar Kopenhagen. Zij verschijnen bij de opening van het nieuwe Kopen- haagse park in galacostuum. ROME, 25 april De Wereldfedera tie der Katholieke Vrouwelijke Jeugd heeft te Rome onder leiding van de pre sidente mej. M. Vendrik haar vijftiende internationale raadsvergadering gehou den. De honderden stemgerechtigde af gevaardigden brachten de congresdagen door in het gebouw der Katholieke Actie Vrouwelijke Jeugd „Domus Mariae". Voor zover mogelijk was ook aan de individuele leden der aangesloten be wegingen en groepen de gelegenheid ge geven de belangrijkste zittingen van het congres bij te wonen. Zo werden de twintig officiële Nederlandse afgevaar digden begeleid door tweehonderd meis jes, die behoren tot organisaties, wel ke tezamen het Nederlandse katholieke vrouwelijke jeugdwerk vormen. Een algemeen fonds en bijzondere bijdragen uit verschillende landen en groepen maakten het mogelijk aan af gevaardigden uit verre landen, die an ders om economische redenen niet aanwezig zouden kunnen zijn, naar Ro me te komen. Zo hadden Nederland se vrouwen (Meisjesgilde. Gidsen) voor een collega uit Indië, het Mater- Amabilis-werk voor een meisje uit Kenya de reis naar en het verblijf te Rome verzorgd. Kardinaal Pizzardo, de beschermheer der federatie, woon de de opening en slotzitting bij. Mej. dr. M. Klompé, Nederlands minister van Maatschappelijk Werk heeft pri- vatim het congres en de sectieverga dering meegemaakt. Zij leidde de werkgroep Europa en sprak op de slot zitting een rede uit over de bijdrage van de vrouw in en aan de moderne samenleving, een rede die een leven dige indruk maakte. Bij de bestuurs verkiezingen werd voor een volgende periode van vier jaar herbenoemd tot algemeen presidente mej. M. Vendrik. In het twintig personen tellende uit- Advertentie) voerende comité werd o.m. gekozen mej. A. Verstraet.en, de voorzitster der Vlaamse VJKA. en gecoöpteerd werd mej. mr. B. Twaalfhoven, de leidster der Nederlandse Katholieke Gidsenbeweging. Het studiethema van he. congres luid de: Het werk van het jonge meisje. Dit onderwerp viel uiteen in de onderdelen: de aard van het werk, de bijdrage van de arbeid tot de religieuze en menselijke ontplooiing van het meisje en de be lemmeringen, welke de arbeid even tueel vormt voor deze ontplooiing. Het congres is grondig voorbereid. Ruim een jaar geleden was een basisverhandeling over het congresthema uitgegaan naar de aangesloten organisaties en corres pondent schappen in 83 landen, terwijl ruim negen maanden voor het congres aan allen een uitgebreide vragenlijst was gezonden. Het resultaat van dit werk is in de secties gedurende vijf da gen besproken. De groep der aalmoeze niers bestudeerde onder leiding van de algemene aalmoezenier mgr. dr. A. Ramselaar in het bijzonder de zielzor- glijke aspecten. De deelneemsters wer den door de Paus in een aparte audiën tie ontvangen. De H. Vader, die voor zijn allocutie het motto gekozen had „Zeg ons Aaria wat gij onderweg hebt gezien," ging speciaal in op de taak der jonge vrouw in de Kerk. Het zwaartepunt van (lit congres lag in de groepsbesprekingen;sIechts vier algemene en oriënterende voordrach ten werden gehouden. Mej. S. Schuind, de nationale voorzitster der Belgische A.C.J.B.F., leidde het congres-onder werp in, mgr. Pavan, hoogleraar aan de pauselijke universiteit van Latera- nen, sprak over de bronnen der waarheid mgr. Menager, de secretaris-generaal der Franse Katholieke Actie over de ar beid als bron van geluk en minister Klompé over de bijdragen van de vrouw aan de huidige samenleving. LONDEN, 25 april (AFP, Reuter) Twee leden van het Britse Lagerhuis zuilen, volgende week vragen stellen over de kosten van het huwelijk van prinses Margaret en de huwelijksreis. Marcus Lipton wil weten, wat de to tale uitgaven voor het huwelijk zullen zijn, in vergelijking met die voor het huwelijk van Koningin Elizabeth in 1947. Emrys Hughes zal wegen hoeveel leden de bemanning van de „Britan nia", het koninklijke jacht, aan boord waarvan het jonge paar naar het Caraï- bische gebied gaat. telt en wat deze verdienen. Tenslotte wil de socialist Tom Dri- berg de regering vragen, of de afge vaardigden op de dag van het huwelijk vrije toegang zullen hebben tot het par lement, dat vlakbij de Abdij van West minster ligt waar de huwelijksplechtig- vrijdag plaats vindt. et flitsend snelle handen en een fabuleuze nauwkeurigheid wierp PTT'er C. Karremans uit Ber gen op Zoom zaterdagmorgen in nog geen elf minuten tijd duizend kaarten m de voor hem opgestelde sorteerkast. Slechts twee kaarten kwamen in een vakje waar z(j niet thuishoorden. Welk een razend knappe prestatie dit is, rea liseert men zich pas als men weet, dat Karremans voor zjjn adreskaarten 1000 keer de keus had uit 48 vakken, die elk een twintigtal verschillende ge meenten omvatten. Hij moest dus pre cies weten, dat bijvoorbeeld Middel- beers in het vakje „Tilburg en uit gangen" behoorde, Akersloot bij Alk maar, Opperdoes bij Hoorn en Droge- ham bij Leeuwarden. En geen twee kaarten droegen hetzelfde adres. Kar remans leverde deze prestatie tijdens het PTT-sorteerkampioenschap, dat in het nieuwe postkantoor in Rotterdam werd gehouden en dat hij hoe kan het anders met deze resultaten wist te winnen. Daarmee verzekerde hij zich, behalve van de tevredenheid van zijn superieuren, van een glanzende wisselbeker en honderd gulden, Jan- tje-contantje-in-zijn-hand. De voorwedstrijden hadden eerder al de 22 snelste sorteerders uit het ge hele land geselecteerd en zij streden ten slotte in Rotterdam om de hoogste eer. Elke deelnemer kreeg zijn indruk wekkende stapel kaarten, die in wille keurige volgorde lagen, er werd tot vijf geteld en toen brandde het los: ieder in zijn eigen stijl, sommigen half dansend voor hun kast, anderen uiterlijk rustig, een gedoofde sigaar in de mond, met alleen maar zekere, rhytmische handbewegingen. Naar de 48 vakjes werd niet gekeken: de kaar ten werden er blindelings in gemikt. Alle aandacht was steeds weer gecon centreerd op het volgende kaartje: Ob- dam hoort bij Alkmaar, links boven, weg; Kolium bij Maastricht, oh neen, bij Leeuwarden, rechts onder, volgen de kaart. Veel sneller dan het zich iaat lezen, elektronisch snel, bij intuïtie haast. Drie maanden had men met dezelf de sorteerkasten en dezelfde kaarten kunnen oefenen: en daarvan had men in zijn vrije tijd druk gebruik ge maakt. Sommigen hadden zich speci aal op snelheid getraind, uren per week. Anderen hadden zich vooral toe gelegd de „uitgangen" van de 48 plaat sen in hun geheugen te prenten. Weer anderen, die zich realiseerden, dat el ke kaart, die verkeerd gesorteerd werd, dertig strafseconden zou kos ten probeerden zich grote nauwkeu righeid aan te wennen. „Ik kwam niet in mijn gewone ritme, het waren de zenuwen", zei een zichtbaar teleur gestelde besteller Veninga uit Amster dam na afloop. „Ik heb er van te voren speciaal een vrij dag voor genomen om te oefenen", verklaarde M. Poot uit Schiedam. „Ik gooide er toen 8000 weg met maar één fout". Zijn precisie had ook onder de druk van de wed strijd compleet met een officiële tijdwaarnemer voor elke deelnemer niet geleden: geen enkele fout. Met zijn 12 minuten 39 seconden had hij de vier de prijs. J. de Rouw uit Den Bosch was tweede (12.03, 1 fout), J. H. Groen derde (12.39, 0 fouten) en zoals gezegd, Karremans eerste met 10.46 en twee fouten. De prestatie is des te groter, omdat hij geen expediteur is, die de hele dag sorteert, maar loketbediende, die maar een paar uur per week de honderden brieven door zijn handen laat glijden. insdag 10 mei zal in Smilde de nieuwe televisie-toren in gebruik genomen worden. De program ma's zullen die dag aangekondigd worden door drie omroepsters, allen afkomstig uit het noorden, die men hier vrolijk bijeen ziet bij het Gro ningse stadhuis, v.l.n.r.: Janneke Sy- brandy (Friesland), Mieneke Nieu- wenhuis (Drente) en Lidy Welt (Gro ningen). ,e cineast Reinier Meijer (45 jaar) heeft opdracht gekregen een film te maken over het eiland Texel. Op deze schilderachtige samen leving heeft in 1942 reeds Herman van der Horst zijn filmcamera gericht en zijn film is enorm populair gewor den, maar begint thans uit de tijd te raken, omdat ook op Texel de tijden veranderen. Van het nieuwe Texel gaat Reinier Meijer nu een nieuwe et zuid-Limburgse dorp Wylré wacht een aantrekkelijk festijn: een tiendaags bier- en muziek festival. Van 29 april t.m. 8 mei wordt dit feest gegeven in een reusachtige Beierse biertent. Dezelfde, die op het laatste wereldmuziekconcours te Kerkrade present was en toen bij de liefhebbers van de serieuze concours- muziek berucht werd. De luid schette rende Beierse muziekkapel stoorde toen de concerten van fanfares en harmonieën. Dit leidde tot een verbe ten strijd tussen de schetter- en de concoursmuziek. In Wylré zal er van strijd geen sprake zjjn, eerder van een verzoeningsfeest. In de tent aldaar zullen de Beierse muziekkapel en een vijftiental bekende Limburgse muziek korpsen bijzonder vredelievend het tiendaagse festival komen opluisteren. Wanneer de muzikanten van de band even uitblazen, spelen de Limburgse muziekgezelschappen en omgekeerd. Alle muzikanten kunnen zich tijdens de rustpauzen samen met de luiste raars te goed doen aan de plaatselijke volksdrank: Up. Ter ere van dit bier tje een specifiek Wylrées produkt, dat zich in 1952 voor het eerst aan bierdrinkend Limburg presenteerde wordt dit jaar het tiendaagse festival gehouden. Bij wijze van verjaardags feest. Elk jaar sinds 1952 wordt in Wylré de verjaardag van het Up gevierd. Tot nu toe slechts één dag, maar dit keer op initiatief van de plaatselijke brouwer A. Brand tien dagen lang. En daar heeft niemand van de .fepshrrairp dorpelingen be- van de feestgrage zwaar tegen. heid volgende week Volgens de „Sunday Graphic" heeft koningin-moeder Elizabeth aangeboden de volledige kosten van de huwelijksreis van prinses Margaret met het konink lijk jacht „Brittannia" uit haar eigen middelen te betalen. Het blad schat, dat deze ijzondere geste" van de ko ningen-moeder haar op „niet minder dan 120.000 gulden" zal komen te staan. Zij zou dit gedaan hebben om de reis van haar dochter een particuliere tocht te laten blijven en de prinses te vrij waren van openbare verplichtingen. Er kon nog geen bevestiging van het Buc- kinghampalace of Clarence House wor den verkregen. 52 „Agent, wacht hier voor de deur. En nu, meneer Jean Ravelli... Wilt u nog maar eens heel goed na denken voor u weer iets vergeet. Mensen, die iets vergeten, wanneer inspecteur Fidéle hun vragen stelt, krijgen altijd ruimschoots de tijd van de rech ter om hun herinnering op te frissen! Dus... nu beginnen we weer van voren af aan. Eerst naar het postkantoor, daarna reed je naar „Naar de Rue de l'Abbesse". „Nummer?" „Zestien." Even flitste een lichtje op, diep in de ogen van Fidéle. Alleen Van Houthem zag het. „Wat gebeurde daar?" „Een van de heren stapte uit en belde aan. Hij gaf daar een doos af .Niets overslaan! Die meneer belde aan. Wie deed open?" „Een huisknecht ln een rose gestreept jasje... Hij maakte een diepe buiging voor mijn passagier en liet hem binnen. Na een minuut of drie kwam die meneer weer naar buiten met een lange jonge man met een uilebril op en zwart krulhaarZe na men afscheid van elkaarToen reden we weg ik zette ze met z'n veiren aan het station af. Dat is de volle waarheid". .Beschrijf die doos!" „Zeker één meter tien lang, twintig hoog, vijf en dertig breed". ,Hoe weet je dat zo precies?" „Die doos stond naast mij op de voorbank, toen wij bij het postkantoor stopten. Ik had daar de tijd haar goed te bekijken". „Hoe was die doos gesloten?" „Met een mooi gaaf koord... Rood". „Zijn je nog andere bijzondere kenmerken opge- allen?" „Op het deksel stond in dik potloodschrift: Theo Ceres. Anders was er niets aan te zien... Het was een nieuwe doos". „En," Fidéle sloot half de ogen en boog zich lets voorover, „wat deden jullie bij die bank, hè?" Ravelli veegde zich met een hand langs het voor hoofd, waarop kleine zweetdruppeltjes parelden. Hij keek zijn ondervrager mistroostig aan en zei: „Daar zijn we helemaal niet geweest. Maar hij gaf me vijfhonderd francs extra als ik dat zou zeg gen, wanneer men mij probeerde uit te horen Fidéle drukte op de belknop. Angstig wachtte de chauffeur af, wat hem boven het hoofd hing. „Agent! Neem het juiste adres van Ravelli op en Iaat hem dan gaan. En jij, denk er om, als er ook maar iets in je verklaring niet juist is geweest, dan zal ik vergeten, dat jij hebt gezegd, dat je zo vergeetachtig ben...! Goedenavond." „Waarom glinsterden je ogen zo bij het horen van dat adres?" vroeg Van Houthem belangstellend. „Tja.... ik wou, mon ami, dat ik die verrader lijke gewoonte maar kon afleren! Hoewelik ge loof niet, dat je het zou hebben ontdekt als je niet zelf van de recherche was geweestWel, in de Rue de l'Abbesse nummer 16 woont professor Du- parc, en als iemand hier in de stad gezien en ge acht is, dan is hij het! De beschrijving van het jon ge mens, dat naar buiten kwam, klopt overigens met het uiterlijk van de secretaris van Duparc, Jacques Valoisen het signalement van de doos is ook niet'verzonnen. Maar laat ik eerst Markmari en Staring een korte vertaling geven." Toen dit gedaan was, ging de inspecteur in het Engels voort: „Nu eerst naar Duparc! Ik zou graag willen, dat jij daar de vragen stelde, Van Houthem. Ik wil jou ook wel eens aan het werk zien..." Dé&r heeft hij een bedoeling mee, dacht Van Houthem... Waarschijnlijk wil hij zelf niet in de eerste plaats optreden tegen een eerbaar stadge noot en zoekt hij dekking achter de man uit Am- steraam, wanneer er klachten mochten komen. Terwijl Fidéle aanbelde, wierp Van Houthem een blik op zijn polshorloge. Het was half negen. De huisknecht deed open en liet de heren in een kleine wachtkamer plaatsnemen; de familie was juist klaar met het diner en hij zou het bezoek aandienen. De Hollandse commissaris, die het wel genoeglijk vond de leiding van het verhoor op zich te kun nen nemen, haalde een naamkaartje te voorschijn, schreef daarop enkele woorden en sloot het in een enveloppe. Na korte tijd kwam de man terug en bracht de bezoekers naar de studeerkamer van de heer des huizes. Van Houthem zag met een gevoel van ge ruststelling, dat het uiterlijk van de professor ze ker niet in strijd was met de achting, waarin deze volgens Fidéle bij zijn medeburgers stond. Hij was een kaarsrechte oude heer met een typische den- kerskop. Spierwit golvend haar, heldere donkere ogen, een korte schildersbaard, een neus als een adelaar en lange, smalle handen. Toen de kennis making was afgelopen en men had plaatsgenomen, sprak Duparc met zijn diepe basstem: „En wat verschaft mij het genoegen van dit be zoek, heren? Inspecteur Fidéle is wel meer bij mij geweest, wanneer hij deskundig advies nodig had op mijn speciale arbeidsterrein, maar nog nimmer heeft een Hollandse politieman mijn hulp ingeroe pen. Apropos, meneer Van Houthem, de kranten hebben vol gestaan over de diefstal uit het Rijks museum van een aan Rubens toegeschreven doek... Staat uw komst misschien daarmee in verband?" „In zekere zin wel, professor. Ik kom bij u, omdat u een vriend is van de Vicomtc de Saint Sauveur." „Vriend is een beetje te sterk, commissaris. Ik heb de Vicomte voor het eerst ontmoet bij mijn terugkeer uit Amerika van mijn laatste reis naar dat land. Op de Queen Mary. Als medepassagiers raakten wij met elkaar in gesprek en reeds bij de eerste kennismaking verbaasde ik mij over de gro te en goed gefundeerde kunsthistorische kennis van die jonge man. Dit bracht ons vanzelfsprekend wat m. er te zamen. Juist omdat ik wel eens geruchten had gehoord," Duparc wierp Fidéle een ondeugend knipoogje toe, „over bedenkelijke praktijken van de Vicomte, was ik blij mezelf een oordeel te kun nen vormen over de gegrondheid daarvan. Ik ben er nu wel van overtuigd, dat de over hem in om loop zijnde praatjes op fantasie moeten berusten... Zeker, hij is wat mijn Zwitserse vrienden een „Le- bemann" noemen. Hij sloeg geen dans over en zat, naar ik hoorde, tot diep in de nacht te kaarten met een groepje Amerikanen, van een soort, dat ik persoonlijk maar liever op een afstand houd Maar over smaken valt niet te twisten, nietwaar? En welk verband bestaat er nu tussen de Rubens en De Saint Sauveur, mon cher?" SCHIPHOL, 24 april De vice-mi- nister-president, drs. H. A. Korthals, is vanmiddag op Schiphol inet de DC- 8 van de KLM teruggekeerd van zijn oriëntatiebezoek aan de Nederlandse Antillen en Suriname. Gedurende drie weken heeft de bewindsman, samen met het hoofd van zijn kabinet, de heer A. Jonkers, en de directeur-gene raal van de Rijkswaterstaat, ir. A. C». Maris, kennis genomen van de plan nen die er in de West bestaan om de economische basis daar te verbreden. Het verblijf in de Antillen en in Su riname noemde de minister bijzonder geslaagd. „Wij hebben zeer veel ge zien, en met veel mensen gesproken, ook met diegenen, die het niet eens zijn met het regeringsbeleid". Het gezelschap heeft alle zes eilan den van de Antillen bezocht. Een van de belangrijkste punten noemde drs. Korthals de plannen voor Bonaire en de drie Bovenwindse eilanden Saba, St. Eustatius en St. Maarten. „Deze eilan den moeten zo spoedig mogelijk ge schikt gemaakt worden voor de toeris tenstroom uit de Verenigde Staten. Dit is zowel een zaak voor de over heid als voor het particulier initia tief". „Deze problemen", aldus de minis ter „geiden echter ook ten aanzien van Curasao en Aruba. Ook hier moe ten aanzienlijke verbeteringen worden aangebracht aan de luchthavens en an dere projecten. Wij zijn echter getrof fen door de Lijzonder grote voortvarend heid waarmee men al deze vraagstuk- (Wordt vervolgd) ken op de Antillen aanpakt". Met de regering van de Antillen heeft de bewindsman overleg gepleegd inzake de algemene maatregel van rijksbestuur, waarbij in het bestuur van het eilandgebied Curasao de gedepu teerden werden ontslagen en de macht bij de gezaghebber kwam te liggen. Ook de oppositie heeft toen haar stand punt aan de minister meegedeeld. „Volgens mjju mening zijn nieuwe ver kiezingen niet de juiste weg om tot een oplossing in deze kwestie te ko men. Meerderheid en minderheid zul len moeten trachten om samen de nor male verhoudingen weer te herstellen". Ook in Suriname heeft de vice-mi- nister-presldent kunnen constateren hoe de ontwikkeling van het land zich bezig is te voltrekken. „De wijze waar op bijvoorbeeld het Wageningen-pro- ject wordt geleid heeft mijn grootste bewondering afgedwongen". Ir. Maris was getroffen door de wijze waarop het Brokopondoplan, dat in Ameri kaanse handen is, wordt uitgevoerd. Over concrete veranderingen is in Suriname niet gesproken. „Daarvoor is de delegatie onder leiding van mi nister-president Emanuels juist hier", aldus de minister die een voorstander is om de overzeese rijksdelen zelf hun eigen zaken te laten regelen. In dit verband verklaarde hij „in Suriname niet de Indruk gekregen te hebben, dat men daar van mening is dat de regering zich te veel met het land be moeit". Over het standpunt van de regering ten aanzien van de apartheidspolitiek zal ook later in Nederland nog worden gesproken. Minister-president prof. dr. J. E. de Quay, de gevolmachtigd minister van Suriname in ons land, mr. dr. R. H. Pos en andere autoriteiten verwelkomde* het gezelschap op SchiphoL

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 6