Vervolg Stadsnieuws ONZE VOETBALGROTEN Bestemming deel van nationaal geschenk V ondst in het zoeklicht De man van het land in de Australische samenleving Reclame Tal „In de politieke wereld op Curacao is alles rustig" En het dier, dat zijn gewicht in goud waard is Maakt Eisenhower wil godsdienst buiten de politiek houden s c van ms en ontvangen bedragen Minister Lampe terug in Nederland Dividend Wijklijn tot 10 verlaagd De Gaulle met nadruk gevraagd naar zijn plannen met Algerije Ot KRAM KUNI GIJ MEI MISSEN GEEN DAG! ">t KPANI KUNI GIJ NIft MISSEN, GEEN DAG# VRIJDAG 29 APRIL 1960 PAGINA 4 SVV-'t Gooi Agenda Rotterdam H.D V.S. naar Delft Volledige uitslagen De Vrijheid Suikerfabriek voor 30.000 benadeeld Wat Schiedam verloor en vond Aannemer in bet ongelijk gesteld Vraehtenma rkt Exploitatiesaldo Hollandia Melk in 1959 hoger O Telegram van de Paus Nieuwe kloosterdracht? Forse winstdaling Bloembollencultuur" viert eeuwfeest Export voor meer dan tweehonderd miljoen gidden De grote man Stad en platteland v- Kampioen houthakker Spoor ontvoerders Eric Peugeot leidt naar Zwitserland voor Uw zaak Topoverleg kan alleen ontspanning brengen Zondagmiddag zal men aan de Bos rand de spanning kunnen snijden tussen beide ploegen, aangezien het degradatie spook zowel hij S.V.V. als 't Gooi deze middag door de kleedkamers zal dwalen. Weliswaar staan Rigtersbleek en 't Gooi qua puntental «r het slechtst voor, S.V.V. moet echter uit de nog twee resterende wedstrijden twee punten bemachtigen om haar plaats in de eerste divisie te behou den. Met een overwinning op 't Gooi kun-, nep de rood-groenen zich dus definitief veilig stellen. Al met al een wedstrijd waarbij de zenuwen een belangrijke rol zullen spélen. Voor de rood-groenen dus zaak het hoofd koel te houden en te laten zien dat de plaats in de onderste regionen van deze afdeling misplaatst is In diverse voor gaande wedstrijden bebben de S.V.V.-ers getoond wanneer het nodig is fighting-spi rit bezitten en wanneer zij zondagmid dag daarbij het Gooi met constructief voetbal tegemoet treden, kan en moet dit degradatiespook onverbiddelijk van de Bosrand worden teruggewezen. Het is nu reeds bekend dat de Hilversummers in grote getale naar Schiedam komen om hun ploeg dc morele steun te geven voor deze in feite laatste kans van 't Gooi. Voor d,e Schiedamse aanhang der- Passage-Theater: Tempest (14 jaar). Vrijdag 2 en 8.15 uur; zaterdag en zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; maandag en dins dag 2 én 8.15 uur; woensdag 2 cn 9.15 uur; Donderdag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Monopole-Theater: Zwijgend Helden dom (14 jaar) vrijdag t/m zondag: 2, 7 en 9.15; zat. en zond. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur: (a.l.), April Love m. t/in donderdagmid dag m.d. 2, 7 en 9.15, wo. 2 en 9.15, dond. 2 uur, donderdagavond 7 uur sociëteits voorstelling en 9.15 uur Orfeu Negro (18 jaar). Stedelijk Museum: Historische expositie en werken van H. M. v. d. Spoel; tot 16 me; dag. 10-17 uur. zondag 12-17 uur. R-K BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL ST.-LIDDINA Openingsaren: Hoofdgebouw Dam 8: Uitleenbureau en I-eeezaal voor volwassenen di, do. za. van 10—12 uur, di. t.m. za. van 25 uur ma d: wo. vr. van 78.30 uur Jeugdbibliotheek: wo. 24. do. 49 en 1—3 14 Jaar en ouder ook woensd van 6—7 30 uur. Jeugdleeszaal: dl. do. vr. van 45 30 u. Uitleenpost Molensingel Noodkerk Ke- thel. dl 48 uur. Filiaal Rijnstraat 1: volw. di. 6 308 uur: vr. 78 uur. 1eugd: wo. 25 uur Filiaal Nieuwland Wtikgebouw Dr Wi- boutpiein (zijingang) Jeugd wo, 1303 u.: vo'.w wo. en vr 7—6 30 uur Oitleenpost Emmastraat 3: ma. 78 uut en wo en vr 78 30 uur. R.-k. Plattelandsblbllotheek: UHleenpoet Kerkweg 46. zondag 11 30 tot 12.30 NACHTDIENST APOTHEKEN Deze week: apotheek Evers, Lange Ha ven 81. MEDISCHE ZONDAGSDIENST De medische zondagsdienst zal worden waargenomen door: dr. Mokkenstorm, Van Ruysdalestraat 52B, tel. 64093; dr. Houthuysen jr., Swammerdamsingel 43, tel. 68516; dr. Van Buren, Buys Ballot singel 72-76, tel. 69661. Apotheek: Gouka en Co., Groenelaan 127. op 30 april en 1 mei. De wijlcverpleegdienst van het Wit-Ge- le-Kruis zr. v. Zijp, telef. 41673, Het Kraamcentrum door zr. v. Kan, Swammerdamsingel 65. tel. 68286. De medische zondagsdienst duurt vanaf zaterdagmiddag 1 uur tot en met zondag avond 12 uur. VRIJDAG: Rivièrahal, 8 uur: Rotterdams Ppera- koor en solisten. ZATERDAG. Rotterdamse Schouwburg: 8 uur: To neel op het kasteel (Rott. Toneel); Groot Schouwburg-Zuid 8 uur; Blonde Molly (wal-voets-toneel) ontoelaatbaar; Grote of Laurenskerk, 8 uur; Volkszanguur; Nieuwe Zuiderkerk, 8 uur; Piet v. d. Kerkhoff, orgel; Putsepleinkerk 8 uur: Jan Boenfaas. orgel. BIOSCOPEN IN ROTTERDAM Arena: Misdadige meisjes, volw.; Ca pitol: Ongewenst huwelijk, volw. do. Ariane, 18 jaar, Centraal: Liebe, Tanz und Schlager, a.l.; Cineac-AD: En eeu wig zingen de bossen,14 jaar; Colos seum: The five pennies, a.l.; Harmonie: Giaot 14 jaar; Luimiière: Suddenly last summer, volw.; Luxor: Europa bij nacht, Métro: Breng de Bismarck tot zinken, 14 jaar; Prinses: Monster uit de riolen, volw do: Een koning in New York, a.l. za.: 24.00: Vrije liefde, ontoelaatbaar; Rex: Mule train, 14 jaar; do: Ont- eerd moederschap, volw.; Thalia: De kin derrechter. 14 jaar; 't Venster: Pourquoi viens tu si tard?. str. volw.; Victoria: Het dagboek van Anne Frank, a.l„ do.: De circusheid, a. 1.; za. wo.: 2 uur en zo. 1.30: Hopman gevraagd, a. 1. halve evenzeer een taak de roodgroenen in deze belangrijke wedstrijd te inspire ren tot bijzondere daden. S, V. V. komt als volgt in 't veld: Tap Romein en Helman sr.; midden: Kouwen- hoven. v. Kampen, v. Elderen; voor: H. Könemann, v. Pelt, Valk, v. d. Ma- rel, de Groot. Scheidsrechter is de heer D. H. J. Bongers uit Enschede. De laatste uitwedstrijd van dit seizoen voor Hermes-D.V.S. gaat tegen dc aloude tegenstander D.H.C. Onze stadgenoten zijn de laatste weken van slag, hetgeen zijn oorzaak vindt in een groot gebrek aan produktivitejt. De Delftenaren daaren tegen hebben na een opmerkelijke op mars nog betrekkelijk redelijke kansen op het bereiken van de derde plaats In het eindklassement. Hiervan uitgaande ligt een nieuwe Schie damse nederlaag dus in het verschiet, tenzij de blauw-wjtte voorhoede ditmaal het net weet te vinden, want den is een Hsfrmes-overwinning niet uitgesloten, waarmede Hermes dan ook theoretisch veilig is. Voor het 2e elftal is het spijtig, dat juist op het moment, dat aansluiting werd verkregen een inzinking ontstond, waardoor 2 wedstrijden verlofen gingen. Ook hebben de Hermes-reserves weinig geluk. Nog zijn de kansen niet verkeken maar dan moet zondag de wedstrijd tegen Rapid J. C. 2 worden gewonnen. Deze ontmoeting wordt zondag aan de Damlaan gespeeld. Voor het vierde elf tal begint zondag de promotiecompetitie met de uitwedstrijd tegen C.K.C. 2 te Kra- hngerveer. Omtrent de kracht van deze ploeg is niets bekend, maar de Hermes- spelers zullen er goed aan doen zich hieromtrent geen illusies te koesteren en ziel op het ergste voor te bereiden. Roosendaal: 1, 12, 70, 76, 94, 109, 110 P Pols; 2, 31. 34 P. Morra; 3, 85 M. Putters; 4, 14. 99 107 J. Schrumpf; 5, 111 Jac. Duijmel; 6. 19, 23, 29. 46 J v. d. Ent; 7, 49, 82. 87. 108 Jac. Doornheim, Rotterdam. 8, 60 F. Wij- zenbroek; 9, 71, 86, 96 J. Aret; 10, 16, 45, 103 H. Hagen; 11, 65 H. Dik; 13,21 62 J. Mackaij; 15 58, 68, 89 E, de Potter; 17. 55 H. Vosmeijer; 18, 27, 42, 90. 92 C. den Tuinder; 20, 69, 98, 104, 114 Gebr v. d. Windt; 22, 25, 81, 131 H. J. v. d. Steen; 24 51, 59, 122 Th. van Duivenbode; 26, 28, 61, 77, 105 D. G. v d S.chalk; Rotterdam. 30, 83, 91 P. Verlinde; 32 F. Doujaaren jr. 33 F. Grandia; 35. 41, 72, 101, 113 W. van Bueren: 36, 73 J. Benningshof; 37, 63 W de Vries jr.; 38, 13 J. Bos (Vlaar- dingen); 39 L J. Wijnen; 40 Joh. Chris ten* 43, 52, 116, 123 Ch. Zantboer; 44, 48, 84 118 Adr. Pronk (Vlaardingen); 47 75,' 78 Rommers - Kreken; 50 D. D. Verkaaik; 53, 79, 132 D. C. Bakker; 54, 64 L. J. Vis: 66, 106, 112 C. Middendorp; 67 P van Grootveld; 74 G. Bazzilaij; 88 Zwaneveldt; Colpa; Rotterdam. 93 M. Stuart; 95 C. Th. Rigters; 97, 120, 125, 128 C. Wolthuis; 100, 117, 121, 127 D. Ram; 102. 115 A. v. d. Tuin; 119, 126, 132 Johan Bakker; 130W. Vermeer. Op 30 april a.s. vinden de finales plaats van het schoolvoetbal- en hand- baltoernooi 1960 op het H.D.V.S. com plex in Harga. In tegenstelling met het programmaboekje speelt de U.L.O.com- binatie tegen het elftal van de R.H.B.S. in plaats van tegen een S.V.V.-H.D.V.S combinatie. De aftrap van deze wed strijd zal geschieden door wethouder Sa bel terwijl om ongeveer halfeen de prij zen uitgereikt zullen worden door de bur gemeester. Gelijk met deze slotvoetbal- wedstrijd speelt een combinatie hand bal U.L.O. N.O. een handbalwedstrijd tegen een Juniorenelftal W.F.-D.W.S.- combinatie. GRONINGEN, 28 april. De rechtbank heeft vanmorgen de 53-jarige magazijn meester van de Fries-Groningse suiker fabriek A. J. van R. veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar wegens knoeie rijen, waardoor de Fries-Groningse sui kerfabriek in de jaren 1957 tot en met 1959 voor rond f 30.000,- is benadeeld. De zakenman S. v. d. B. uit Gronin gen kreeg negen maanden gevangenis straf met aftrek, waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De officier van justitie had veertien da gen geleden tegen Van R. een jaar en vie- maanden gevangenisstraf met aftrek geëist en tegen Van der B één jaar met aftrek. Van R had de zorg voor de te re pareren filterdoeken en zakken en Van der B. repareerde al sinds jaren dit ma teriaal. In onderling overleg met Van der B vulde Van R grotere aantallen op de facturen en bonnen in dan in werkelijk heid in reparatie werden gegeven. Van der B. maakte dan zijn afrekeningen in overeenstemming met de bonnen. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie tussen 9 en 12.30 en 2 en 6 uur: hoofddoek; 3 gehaakte kleedjes; autostep; doublé ring; witte fietspomp. Te bevragen bij de vinders: linnen zak met timmerge reedschap, A. W. Veen, Simon Stevin- straat 13a; lederen motorhandschoen, Kwartel, Schiedamseweg. Kethel (naast politiepost); zwarte glacé dameshand schoen (r.), Th. Engering, Jan Steenstr. 22; 1 p. glacé he'renhandschoenen, P ,v.d. Zouwen, Potgieterstraat 6a; beige dames handschoen (r.) Roodenburg, Roëllstr. 45; witte wollen dameshandschoen (1.), H. Vloemans, Rotterdamsedijk 258; 1. p. grijze glacé herenhandschoenen, Vreeman Warande 175a; 1 doos met citroenen, v.d. Kamp, Shell Station, Vlaardingerdijk; zilveren oorbel met steentes, Folst, Mar conistraat 65; basterd herdershond. Die renasiel, St.-Anna Zusterstraat; gele ka narie, Stavenuiter. Mariastraat 85a; da mestas, A. Verhoef, Spoorstraat 6; por temonnee met inhoud, Belastingkantoor, Lange Haven 67: 3 wielig auto-stepje, L. de Borst, Nassaulaan 3a; plastic porte monnee met glazen knikkers, v. 't Hof, Rembrandtlaan 55b; vulpen, Kooij, W. Frankelandsestraat 70b: ring met sleutel en loper, Vollebregt, Marconistraat 55; ring met sleutels, v. d. Burg. Julianalaan 40; rozenkrans, A. Veldhoven, Korte Ach terweg 17; bijbel, A. Hartog, Gallileistr. 33b; groen-witte deken en gekleurde gor dijnen, J. Donks, Paulus Potterstraat 21a; handdoek, witte broek en fles, A. Daal- meijer, Nieuwsticht midden 31; wit kin dermutsje, C. Bakker, Leibnitszstraat 18b; geel kindertruitje, Heij, Albardastraat 18; grijze pet, J v. Ekeren, Pr. Mauritsstraat 18b. ALKMAAR, 28 april De meervoudi ge civiele kamer van de rechtbank heeft vanmorgen uitspraak gedaan in het ge ding, dat de aannemer G I'eerenstra aan hangig had gemaakt tegen het gemeente bestuur van Alkmaar n.a.v. 'n menings verschil over 't begrip „vrije vestiging". Toen de aannemer een door hem gebouw de bungalow wilde verhuren aan de Duit ser Fritz Grönlng uit Düsseldorf er waren nog meer Duitse gegadigden voor nog andere bungalows weigerden B. en W de vestigingsvergunning, omdat de Duitser de bungalow slechts als va kantieverblijf wilde gebruiken. Dit zou naar de mening van B. en W. in strijd zijn met de gemeenteverordening, die wel spreekt van vrije vestiging, doch daar onder verstaat een zich blijvend en met terwoon vestigen met zijn gehele gezin. Dus niet voor een vakantieperiode of weekend. De aannemer oordeelde, dat de gemeente daarmee een onrecht matige daad stelde en dagvaardde 11 februari het gemeentebestuur ijl de per soon van de burgemeester, mr. H. J. Wij- tema. Hij eiste, dat de vestigingsvergun ning aan de gegadigde en eventueel nog nieuwe gegadigden zou worden ver leend. De raadsman van de gemeente, mr. G. A. de Lange, heeft tot niet ont vankelijk verklaring, subs ontzegging van de eis geconcludeerd. De rechtbank, vanmorgen uitspraak doende, ontzegde aan eiser zijn vordering en veroordeel de hem in de kosten van het geding. ROTTERDAM, 29 april 1960 28 april n.m.: 150 en 250 ton tukgoed Amster dam; 650 ton kopra Maarssen; 300 ton kopra Amersfoort; 327 ton schilfers Vegihel; 200 ton schroot Veghel; 200 top jammen Goor; 100 tón granen Hengelo; 75 ton veevoeder Nijmegen; 90 ton granen Almelo. Totaal 69 reizen. 29 april v.m.: 166 ton granen Aarle-Rixtel; 221 ton milletzaad Boxmeer; 400 ton puin Fle voland; 150 ton kopra liggen/varen; 200 ton ijzer IJmuiden. DEN HAAG, 28 april, De Rijks voorlichtingsdienst deelt over de be stemming van een gedeelte van het nationaal geschenk door de Koningin mede, dat de volgende instellingen door tussenkomst van het Koningin Juliana Fonds bedragen voor verschillende doeleinden zullen ontvangen. Voor de zorg van minder validen zijn voor de volgende instellingen bedragen uitge trokken: Voor revalidatie van lichamelijk ge- brekkigen: stichting revalidatie cen trum „De Hoogstraat" in Leersum, re validatie centrum „Overijssel" in En schede, Heliomare in Wijk aan Zee, Rijnlands revalidatiecentrum in Kat wijk aan Zee. Voor de zorg voor blinden en slecht zienden; Nederlands sanatorium voor chronische ooglijders „Beerschoten" in VLAARDINGEN, 28 april Het voor delig saldo exploitatierekening na af trek van algemene onkosten heeft vol gens de verlies- en winstrekening over het boekjaar iSo9 van de Koninklijke Hollandia Fahrieken van Melkproduk- ten en Voedingsmiddelen 2.030.119 (1.727.040) bedragen, terwijl inkomsten uit deelnemingen en beleggingen 179.327 (178.330) opbrachten. Afschrij ving op gebouwen en installaties vergde 1.293.171 (1.164.044) en belas tingen 525.000 (350.000). waarna een saldo winst resteert groot 3.91.275 (392.191), waaruit zoals vermeld 8 pet. (onv.) dividend wordt vóorgesteld. Door toevoeging aan de statutaire reserve van 19.766 (19.219) stijgt deze tot 474.000. Naar nieuwe rekening wordt 17.449 (17.393) gebracht. Terwijl in het voorafgaande jaar nog maatregelen moesten worden genomen om een dreigende afzetkrisis te voorko men, werden zuivelprodukten in 1959 vlot verkocht tegen snel oplopende prij zen, zo zegt de directie in haar jaar verslag. De droogte en het daardoor dreigende melktekort hebben een leven dige vraag ontwikkeld- Tegen het einde van het jaar daalden de prijzen weer tot een normaal niveau. Hoewel de zui- veleconomie in 1959 proffit heeft getrok ken uit de hoge melkprijzen, komt het de directie voor. dat dergelijke prijs fluctuaties de binnen- en buitenlandse arzet op den duur zullen schaden. De sterke prijsstijging had een nadelige in vloed op het binnenlandse verbruik. Grote vraag stimuleerde de fabricage van vollemelkpoeder. De produktie van gecondenseerde melk hervatte de stij ging. Holandia kon in de conmumptie- melksector haar debiet uitbreiden, ter wijl de uitkomsten bevredigend waren. Begin 1960 is de fabriek er toe overge gaan in het gehele verkoopgebied gepasteuriseerde melk uitsluitend in bruine flessen verkrijgbaar te stellen, betgeen voor het publiek volkomen ac ceptabel is. De produktie van twee nieuwe kaassoorten is door een gelieer de onderneming ter hand genomen, wat voor de binnenlandse markt en voor de export goede perspectieven biedt. SCHIPHOL, 28 april Met niets dan woorden van grote lof en waardering voor de activiteit, die door de eilandbe sturen wordt ontplooid, is de gevolmach tigd minister van de Nederlandse Antil len in Nederland, de heer W. F. M. Lam pe, vanochtend na 6 weken uit Curasao op Schiphol teruggekeerd. „In de politieke wereld op Curasao is thans alles rustig", zo verklaarde. „Ik heb met de regering en met de oppositie contact gehad. Er wordt niet meer ge sproken over de algemene maatregel van rijksbestuur Algemeen wordt ver wacht flat die maatregel binnen afzien bare tijd zal worden opgeheven". De minister sprak er voorts zijn vol doening over uit terug te zijn in Neder land om zijn werkzaamheden hier te lan de te hervatten. „En daarbij leg ik er nog eens graag de nadruk op, dat de verstandhouding tussen Den Haag en mij nooit iets te wensen overlaat". De minister roemde de activiteit die ontplooid wordt om het toerisme te sti muleren. De pasbenoemde gezagheb ber J. J. Beaujon noemde hij een zeer energiek man, die pogingen doet het welvaartsplan voor de Bovenwindse Eilanden en Bonaire zo snel mogelijk tot uitvoering te brengen. Op het Boven, windse Eiland St.-Maarten zal het be staande vliegveldje spoedig worden ver groot. opdat grotere machines toeristen kunnen aanvoeren en in de baai van Phi- lipsburg zal een grote pier worden ge bouwd, waaraan toeristenboten kunnen aanleggen Er wordt aandacht geschon ken aan de elektriciteitsvoorziening, die nog niet 24 uur per etmaal werkt en aan de watervoorziening. Het Little Bay Ho tel wordt met 10 kamers vergroot, terwijl een groot hotel van 200 kamers met casi no in aanbouw is Ook op Curacao wordt aan de haven mond en kade gewerkt. Binnenkort zal de schipbrug worden verlegd en volgens minister Lampe zal dit een verbetering betekenen voor het verkeer. Op Aruba bestaat het plan de hydropo- nic farm, waar groente met chemisch verrijkt water wordt gekweekt, uit te breiden, opdat men niet alleen het bin nenland van groente kan voorzien, doch voldoende produceert om ook te exporte ren. De grondwaterfabriek werkt er thans op volle_ toeren en volgens minister Lam. pe is bijna elk huis op het eiland op de drinkwaterleiding aangesloten. BOXTEL, 27 april. Ter gelegenheid van de Herenigingszondag 1 mei, georga niseerd door het Apostolaat der Hereni ging in Nederland, heeft Pau6 Joannes XXIII een telegram gestuurd, waarin Hij de nationale voorzitter, mgr. A. G. Smit, pastoor in Soestdijk. de organisatoren en al de gelovigen, düe er aan deelnemen, Zijn Apostolische Zegen verleent. DIT ZIJN ENKELE FLITSEN op de achtergrond van het wereldgebeuren, ge vonden in het schijnsel van ons zoeklicht. De Verenigde Staten kennen hun eer ste slachtoffers afgezien van hen, die in laboratoria werken van de radioac tiviteit, ofwel van de atoombom. Het is het gezin van Jackson McVey, waarvan de vader bij een ongeluk in een weten schappelijk instituut, waar proefnemin gen met atoomenergie worden gedaan, radio-actief besmet werd. Hij werd ont smet, maar desondanks heeft hij zijn ge zin aangestoken. Het is achteraf geble ken, dat men hem niet lang genoeg on der controle heeft gehouden. Zijn oudste zoon, de achttienjarige Eddie, was de eerste van de kinderen, die bemerkte, dat zijn gezichtsvermogen aangetast werd. Nóg hebben zich bij hem niet de eerste verschijnselen vertoond van de be ruchte leucemie, de z.g. bloedkanker, welke meestal als gevolg van radioactie ve besmetting ontstaat, maar het ergste moet gevreesd worden. Vader McVey lijdt reeds onder zwaarmoedigheid en in zijn ogen heeft zich reeds een catharrhe ontwikkeld, zodat hij zeer waarschijnlijk blind wordt. Teneinde een invalidjteits- uitkering te verkrijgen, deed hij het in stituut een proces tot schadevergoeding aan, maar hii verloor het en- tevens zijn spaarduiten. Het zestien-jarige dochtertje Linda klaagt eveneens over gezichts stoornissen en is zeer vermoedelijk ook besmet, terwijl Jacksons vrouw reeds een donkere bril moet dragen, ter bescher ming van haar ogen. Jackson McVey kan geen werk meer vinden, omdat men besmetting vreest. Van hun buren in de stad Houston (Texas), waar ze wonen. on. dervinden ze echter grote hartelijkheid en medeleven Ondanks dc mogelijkheid van besmetting komen die de McVey's geregeld bezoeken. Een andere flits; In het kerkje van het Franse dorp Sainte Gemmes-sur-Loi. re heeft een heel bijzondere familiereü nie plaatsgevonden. Daar kwamen na veertig jaar bijeen Pater Rcné Trappist Pater Joseph, missionaris, Madeleine, missiezuster, Dcsirée kloosterzuster en Frater Maurice, missionaris, allemaal Boumier geheten en broers en zusters De missionarissen en dc missiezuster kwamen respectievelijk uit Rhodesia Vietnam, de Sahara en Ahessynië. Ze waren eerst met zijn achten De oudste, j Pierre, sneuvelde in 1914. een en twintig jaar oud Indien hij uit de oorlog was te. ruggekeerd zou hij eveneens priester zijn geworden. F.en andere zuster Marie stierf ir 1933 Zc was een zuster van de Goede Herder De zussen cn broers her kenden elkander aanvankelijk nog nau welijks. De Trappist had een speciaal verlof van acht en veertig uur verkregen, om aan deze familiebijeenkomst te kun nen deelnemen De Paus zond hun een gelukstelegram Na F Vl-s -n- doo Joseph werd opgedragen zijn ze ge- zessen naar het graf hunner ouders ?r gaan. De vader stierf in 1918. de moedei in 1942. terwijl haar kinderen over hee' de wereld verspreid waren. Des avonds was er voor de zes door familieleden een maaltijd aangericht in de boerderp. waar. in ze het levenslicht aanschouwden. Nog een: in Rome is een modeshow ge houden van gemoderniseerde kledij voor kloosterzusters. Zoals bekend is er ook in Italië een sterke stroming, om van de oude kledij af te zien en een meer prak tische in te voeren Naar verluidt, zou de modeshow met stilzwijgende instemming van de kerkelijke autoriteiten zijn gehou den. En nog één: momenteel vertoeft in Europa een Japanse doofstomme, die veertien talen perfect kent, waaronder Engels, Frans, Duits, Italiaans en Rus sisch. Hij specialiseert in het idioom van deze talen, ofschoon hij het nooit zal kun. nen horen of spreken. Zijn naam is Ma- toebara Masaisa. Hoewel hij reeds bij zijn geboorte doofstom was. spreidde hij een grote intelligentie ten toon en hij ver wierf tal van studiebeurzen. Matoebara Masaisa zwerft over de wereld, om de doofstommen door zijn voorbeeld zelf vertrouwen te verschaffen ten aanzien van hetgeen ze kunnen bereiken. Ten slotte: Minou Drouet. het Franse dichteresje, waarover zoveel te doen ge weest is, heeft na enkele jaren als kim dermannequin te zijn opgetreden, een ei gen modehuis speciaalvoor kinderen geopend. Ze zou de modelletjes zelf cre ëren. De Bilt, revalidatiecentrum „De Schan- senberg" in Beekbergen. Voor de zorg voor slechthorenden: Instituut voor doofstommen in St.- Michielsgestel, de Ammanstichting in Rotterdam, vereniging voor doofstom men onderwijs in Amsterdam, vereni ging „Effatha" in Voorburg, vereniging tot bevordering der belangen van slechthorenden in Amsterdam. Voor de zorg voor het spastische kind: kindersanatorium „Hoog Blari cum" in Bussum, „St.-Maartenskliniek" in Nijmegen. Voor de zorg van het astmatische kind; stichting tot exploitatie van astma centrum in Hilversum, katho liek astma centrum „Willemijntje" in Huis ter Heide, katholiek asthma cen trum „Eykeloord" in Groesbeek, Voor de leijders aan vallende ziekte christelijke vereniging voor lijders aan vallende ziekten in Heemstede, huize Providentia in Maarheeze-Sterksel, Alexander van der Leeuw-kliniek in Amsterdam. Voor de lijders aan vallende ziekte: lichamelijk gebrekkigen: hulpfonds voor de Nederlandse vereniging AVO, steunfonds van de Nederlandse centrale vereniging voor gebrekkigenzorg. Ten behoeve van verscheidene so ciale doeleinden zullen de volgende in stellingen bedragen ontvangen: Henry Dunantfonds van het Nederlandsche Roode Kruis, opvoedingsgesticht Val- kenheide, erefonds voor oud-verpleeg sters, steunfonds voor oud-tbc-huis- bezoeksters, stichting Opsterlandse werkgemeenschap „De Schakel" in Beetsterzwahg. ROTTERDAM, 29 april. De N.V. Stoomvaart-Maatschappij Wijklijn te Rotterdam bericht in haar verslag over 1959, dat de behaalde resultaten be langrijk achter zijn gebleven bij die van 1958. Het batig saldo van de ex ploitatierekening is ca. 1 miljoen lager en beiiep f 2.291.279 (v.j. 3.127.272). Op effecten werd een koerswinst ge boekt van 4.459 (17.792), terwijl aan dividenden van de N.V. Stoomvaart Mij „Oisterwijk" onveranderd 202.500 werd verkregen. In 1958 werd nog een winst op verkoop van een schip ge boekt van 2.977.316. Na afschrijvin gen ad 219.900 (205.489) en interest- kosten ad 274.769 (242.194). resteert een saldowinst ter verdeling van 1 2.012.237 (5.889.284). Hieruit wordt een bedrag van 1.615.014 (4.584.229) bestemd voor afschrijvingen, terwijl aan de reserve voor diverse doeleinden een bedrag van 170.000 (540.000) wordt gedoteerd (vorig jaar nog een dotatie ad 455.515 aan het reparatie- en ketelfonds). Voorgesteld wordt een dividend van 10 (14) pet. uit te keren, waarvoor nodig is een bedrag van 162.500 (227.500). Naar nieuwe re kening gaat 5.599 (8.667). De vooruitzichten voor de trampvaart acht de directie ook thans nog weinig rooskleurig. Voortekenen tot stijging van het huidige vrachtenniveau zijn nog niet te onderkennen, waardoor dan ook niet verwacht wordt, dat aan de huidige situatie spoedig een einde zal komen. De directie houdt er dan ook rekening mee, dat het jaar 1960 voor de maatschappij wederom een onbevre digend resultaat zal opleveren. Na de toegepaste afschrijvingen staan de schepen te boek voor 9.540.000. 11 (Van onze verslaggever) HAARLEM, 28 april Te beginnen donderdag 5 mei gaat de Koninklijk' Algemene Vereniging voor Bloemenbol- lencultuur haar eeuwfeest vieren. OP die dag trekt een optocht door de str»' ten van Haarlem, waarin met vie1 praalwagens een historisch beeld V®P het bloembollenvak gegeven wordt. Vrij dag 6 mei wordt de officiële herde11' kingsbijeenkomst gehouden in het Kre* lagehuis te Haarlem met omlijsting door het Noordhollands Philharmoniscr Orkest. Minister van Marijnen spréékt de herdenkingsrede uit. Dr. A. J. Ver- hage biedt het jubileumgeschenk aan- Met een receptie wordt de plechtigheid besloten. Zaterdagmiddag zal op "e Floriade in Rotterdam de postkoets met de vier eeuwen oude tulp arrive* ren. Er is daar een ontvangst op het stadhuis, De algemeen-secretaris van de Ver eniging heeft een jubileumboekje ge schreven, dat volgende week verschijn'- Daarin geeft hij een zakelijk histo risch overzicht van de vereniging e° feitelijk ook van de bloembollencultuur- In 1860 begon men. op initiatief voor»1 van de heren J. H. Krelage en H. R Kruseman, de vereniging met 130 I®* den. De vereniging legde zich voora' toe op het organiseren van tentoonstel lingen, waarvan de eerste reeds in 1861 werd gehouden. Daarnaast streel* de men naar de stichting van een eigen beurs. Pas later ging men ae vakbelangen in de meest uitgebreid® zin behartigen. Toen pas kwam d® „Bloembollencultuur" tot grote bloei- De vereniging telt thans 8150 leden- verdeeld over 62 afdelingen. Werd er i" 1860 300 ha met bloembollen beplant, thans bedraagt hol aantal hectarf» 8821. Omstreeks 1900 werd er ruin1 7000 ton aan bloembollen geëxporteerd, nu, zestig jaar later, bedraagt de ex port 66.000 ton, voor meer dan twe® honderdmiljoen gulden waarde. Nieuwe kloosterdracht (Van onze correspondent in Australië) Ik heb de vermaarde Cn in Australië toonaangevende „Royal Easter Show" bezocht. Daar werd voor een ram rond veertigduizend gulden betaald; voor een stier vijfentwintigduizend gulden cn een pas geboren „Frisian" kalf verwisselde voor duizend gulden van eigenaar. Een renpaard brak het Australische re cord met een prijs van honderdvüfentwin- ligduizcnd gulden. Om mij dan alleen tot de recordpryzen tc bepalen. Hier op dc show wordt de prijs van de Australische „levende have" gemeten. Het bezoek aan de Paas-tentoonstelling in Sydney is een jaarlijks terugkerend ritueel. Het is geen goede, meeleven de Australiër, die een bezoek aan deze show verzuimt. Wat zou men zich moeten schamen, indien op de stereotiepe vraag: „Have you been to the show", ontkennend moest worden geantwoord! Neen, man. vrouw en kinderen van de metropool ontmoeten elk jaar opnieuw de man van het platteland op de show. Ditzelfde herhaalt zich op een later tijd stip in Melbourne, hoewel de „Easier Show" in Sydney hét gebeuren van het jaar is en uit alle delen van het land de belangstellenden daarheen stromen. Verder zijn er op gezette tijden de veel kleinere tentoonstellingen in de grotere plaatsen van het achterland. Al deze ten toonstellingen geven een merkwaardige vermenging tussen de bevolking van het Australische achterland en de grote ste den. Hieraan moet ik toevoegen, dat met „de man van het platteland" eigenlijk een bepaalde categorie bedoeld wordt. Het is voornamelijk de „grote man" van het achterland, die op de tentoonstel lingen in de steden zijn bezit aan, wat men pleegt te noemen „lévende have" onder ieders aandacht brengt. Het zijn de dieren uit de topklasse, die onder de grootste zorg naar de stad worden vervoerd. Vandaar ook de topprijzen, waarvan ik er enkele noemde. Want de tentoonstelling is zowel een uitstalling van hetgeen Australië aan rijkdommen bezit als een gelegenheid om er de hoogste prijzen voor te krij gen. De 127 miljoen of daaromtrent scha pen,welke Australië rijk is, brengen heus niet alle de fabelachtige prijzen op als de enkele exemplaren op de tentoonstelling. Maar zij geven wel aan, hoe rijk dit land is in zijn veestapel. Er worden genoeg stieren verkocht voor bedragen ver be neden de tienduizend gulden, doch voor minder dan tweeduizend zag ik er geen enkele op de tentoonstelling verhandelen. Zoals het op de meeste tentoonstellingen gaat, daar ontmoeten stad en platteland elkander. Nu zijn deze ontmoetngen in Australië minder scherp afgelijnd dan bijvoorbeeld in Nederland het geval is. De Australiër trekt trouwens in het alge meen weinig scheidingslijnen en deze bestaan zeker niet tussen de bewoners van hel platteland en die van de steden. Zelfs niet tussen de bewoners van de metropools als Sydney en Melbourne. Het is moeilijk te zeggen, wat hiervan de reden is. Het moge waar zijn, dat in Australië minder scheidingslijnen worden •etrokken dan in Nederland doch neem de verhalen omtrent een afwezigheid van „rangen en standen" in Australië maar gerust met veel korreltjes zout; iedereen is beslist niet bevriend met iedereen, al zou het alleen maar zijn vanwege intel lectualiteit^ verschillen. Doch een zekere „minachting" voor al degenen, die van „het platteland" zijn, wordt er beslist niet gevonden. De Australieër realiseert zich de beteke nis van dat achterland en al degenen die er wonen en werken. Hij heeft bewonde ring voor de veestapel en alle landbouw- produkten en hij toont er zijn werkelijke interesse voor, al is hij dan ook nog zulk „en leek op dat gebied. Hiernaast staat, dat de man van het plat- ijetanq zich tussen de grote-stadsbewoners even zo goed thuis voelt als op zijn „stud" en temidden van de vele duizen- den schapen, koeien of wat dan ook tot zijn omgeving moge behoren. Er is over het algemeen een prettige en gemakkelijke vermenging tussen de bewoners van het Australische platte land en die van de steden. Natuurlijk zullen eerstbedoelden blij zijn. wanneer zij weer terug zijn in hun „woonpaleizen" Een ram voor veertig duizend gulden! met de wijde vlakten, zoals de man van de stap na diens vakantie de jacht van het leven weer omarmt. Doch de jaarlijkse „Easter Show" doet elkander steeds waarderen. De tentoonstelling bestaat niet uitslui tend uit hetgeen tentoongesteld wordt, daar zijn ook allerlei amusante gebeurte nissen. Naast de velerlei hippische ge neugten, is wel de belangrijkste het jaar lijkse gevecht om het kampioenschap houthakken. Ditmaal was het de Nieuw- zeelander Jack Creightom, die zijn weg naar het kampioenschap hakte door in vijf minuten en vijf seconden een rechtop staande paal van ongeveer 20 cm. dik'® door te hakken. Hij versloeg met „dri® hakken" de Australische wereldkampioen hakken, Jack O'Toole uit Melbourne. D® beloning: een beker en 2500 in geld- Zo is die Easter Show een gebeuren* warin stad en platteland elkaar in vriend schap ontmoeten. En al moge Sydney een stad van twe® miljoen inwoners zijn, een aantal va" 100.000 bezoekers per dag voor de shoW zegt toch wel iets.' BERN 28 april (UPI) Een woord* voerder van de Zwitserse federale P°' litle heeft medegedeeld, dat sporen v»® de ontvoerders van Eric Peugeot na»r Zwitserland leiden. Het onderzoek, da' geconcentreerd is in de streek van Al', dorf, In centraal-Zwltserland, heeft to' nu toe geen resultaten opgeleverd. De politie, die nauw samenwerkt m®' de Franse autoriteiten, onderzoekt be* richten, dat in Altdorf bankbiljetten zijn ontvangen met de nummers van d® biljetten, waarin het losgeld werd b®' taald. Vanavond zal men zekerheid heb ben of deze berichten juist zijn. De mededeling van ontvangst der bil jetten werd anoniem aan „Franc® Soir" gedaan. De anonymus, die zij1] brief aan het blad op 24 april in AltdoP oostte. verklaarde de biljetten „op d® zwarte markt" te hebben gekocht. WASHINGTON, 28 april (Reuter, AFP, UPI) President Eisenhower heeft gisteren op zijn persconferentie verklaard, dat de godsdienst zijns inziens buiten de verkiezingscampagne voor het presidentschap en de „voorronden" hier. voor moet blijven. De president verwees in dit verband naar de grondwet. Zoals bekend is bij de verkiezingsstrijd in verschillende Amerikaanse staten de godsdienst in het geding gebracht, vooral door tegenstanders van de ka tholieke senator «John Kennedy, die door de democratische partij als kan didaat voor het presidentschap wil wor den aangewezen. Eisenhower verklaarde voorts dat hjj president De Gaulle van Frank rijk speciaal gevraagd heeft naar diens bedoelingen met Algerije. „De Gaulle heeft mij de verzekering ge geven, dat hij zich zal houden aan zijn belofte van 16 september. Zoals hekend heeft De Gaulle toen beloofd dat de Algerijnen zelf over hun toe komst kunnen beschikken. De Gaul le aldus Eisenhower heeft hier aan toegevoegd dat deze belofte niet alleen een gevolg is geweest van zijn persoonlijke overtuiging, maar ook een onderdeel zal blijven van de of ficiële politiek van Frankrijk. De reden waarom ik dit aan De Gaul le heb gevraagd", zo zei Eisenhower, „is de uitleg geweest, die men heeft ge geven aan een of twee redevoeringen van president De Gaulle". Eisenhower noemde in het bijzonder de rede die De Gaulle in Const*Mine heeft gehou den. „Men heeft uit deze redevoeringen opgemaakt, dat De Gaulle zijn stand punt gewijzigd had of in ieder geval een minder soepele houding had aan genomen", zo zei Eisenhower. De Ame rikaanse president verklaarde dat hij De Gatflle, na diens verzekering, te kennen had gegeven dat de Amerikaan se regering het Franse standptmt goed keurt. „Ik heb De Gaulle veel succes toegewenst", aldus Eisenhower. Eisenhower verklaarde het niet mo gelijk te achten, dat er op de topcon ferentie te Parijs een akkoord wordt bereikt, waardoor de hele kwestie- Berlijn van de baan zou zijn. „Maar di' betekent niet dat wij geen vorderingen zullen kunnen maken, die in de komen de maanden zouden kunnen leiden tot een betere aanpak van deze kwestie"« aldus de Amerikaanse president. In elk geval zullen de VS op de topconferentie hun juridische positie in Berlijn niet opgeven. Op dit ogenblik kan men van het topoverleg niet veel meer verwachten dan een ontspanning en een of ander teken dat Oost en West wat dichter tot elkaar komen. Eisenhower is nog steeds van plan om op 22 juni naar Zuid-Korea te gaan- Hij noemde de beschuldiging, dat d® VS zich in de binnenlandse aangel®- genheden van Zuid-Korea hebben ge mengd, ongerechtvaardigd. Hij bracht hulde aan de aftredende president van Zuid-Korea, Syngman Rhee, die hij een groot man, een geweldig patriot en de vader van Znid-Korea noemde-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4