Be Gaulle verrast door de barse toon van Nikita? Russen lanceren een ruimteschip Bevindt zich een pop in de cabine of een mens Rusland meldt schending van Oostduitse luchtruim Sovjet-premier gaat gesprek onder vier ogen uit de weg Geen Duitsers Auto tegen een boomdrie doden en twee gewonden Noodweer boven Zuid-Limburg maandag i6 mei i960 TOPCONFERENTIE IN PARIJS Aanpassing van pensioenwet 1922 Het weer. Vliegtuig zonder kentekens 90 km achter grens doorgedrongen in Parijs GEVAARTE VAN 4500 KILO Prinses Irene bezoekt Schouwen-Duiveland OP DAG VAN ONTHULLING OVER U-2 Boycot van schepen onder goedkope vlag 6 A.R.K.A.-hoofdbestuur Nieuw streven in lijn met wens episcopaat Weckend aan zee Veranderlijke bewolking In Amerika HET NIEUWE DA DEN HAAG, 16 mei Het hoofdbe stuur van de Algemene Rooms-Katholieke Ambtenaren vereniging (ARKA) heeft zich uitgesproken over het vraagstuk van de aanpassing van de pensioenwet 1922 aan de A.O.W. en A.W.W. Het acht het noodzakelijk dat thans onverwijld tot afschaffing van deze aanpassing wordt overgegaan, althans tot een belangrijke mitigatie daarvan op korte termijn. Ten aanzien van de waardevastheid van de pensioenen is het bestuur van mening, dat over deze aangelegenheid in ieder geval bij de behandeling van de nieuwe pensioenwet op grond van het rapport van de Staatscommissie-Van Poelje dient te worden beslist. Het hoofdbestuur besloot om over eenkomstig de wens van het Neder lands episcopaat te streven naar een zodanige verruiming van zijn vakorga- nisatorische taak, dat daardoor meer dan in het verleden het geval is ge weest, kan worden bijgedragen tot de godsdienstig-zedelijke, maatschappelij - ke en culturele vorming van de leden. (Van onze correspondent) VLISSINGEN, 16 mei Prinses Irene heeft het afgelopen weekend doorgebracht in Schouwen-Duiveland. De prinses was de gast van de ouders van een harer Utrechtse studiegenoten, tandarts C. L. Hoekstra in Burgh- Haamstede. In de middag maakte zij met haar vrieclinnen een wandeling over het strand waar zij een kijkje nam bij de hengelaars die aan de Punt te Westen Schouwen hun lijntje in het water slingerden. Zondag is het gezelschap uit de Schouwse Westhoek vertrokken. Met dit bezoek van prin ses Irene volgen de koninklijke be zoeken aan Zeeland elkaar snel op. Nauwelijks een week geleden bracht prinses Magriet een bezoek aan Zeeuws Vlaanderen en morgen zal, zoals be kend, H. M. de Koningin in Middelburg zijn. MOSKOU, 16 mei (A.E.PV Reuters U.P.ï.) Op vele plaatsen ter wereld heeft men gisteren en vannacht de sig nalen opgevangen van een ruimteschip, dat in de nacht van zaterdag op zondag in de Sovjet-Unie is gelanceerd. Het ruimteschip is niet bemand, maar wel omvat het een cabine, waarin zich vol gens Tass „het gewicht van een man" bevindt (United Press International en Reuter veronderstellen, dat het een pop of robot is), alsmede de uitrustingsstuk ken, die een ruimtevaarder nodig heeft. De 'Russische geleerden hopen thans de laatste gegevens in handen te krijgen, die zij denken nodig te hebben voor een bemande vlucht. De cabine zal zich, wanneer de gewenste gegevens een maal zijn verkregen, losmaken van het ruimteschip, maar het is niet de bedoe ling, dat hij naar de aarde zal terugke ren. De cabine en liet ruimteschip zelf zullen „op bevel" hun baan verlaten en in de dampkring verbranden. Het ruim teschip weegt, zonder de laatste trap van de raket, die het in zijn baan rond de aarde heeft gebracht, circa 4500 ki lo, de cabine afzonderlijk 2500 kilo. De instrumenten in de cabine, die normaal functioneren, hebben een gewicht van 1477 kilo. Het ruimteschip beschrijft een bijna cirkelvormige baan rond de aarde, die een hoek van 65 graden maakt met de evenaar. De afstand tot de aarde bedraagt circa 320 km. Het ruimteschip zendt uit op een golflengte van 19.095 kilocycles. De zender ont vangt zijn energie van chemische bat terijen en van de zon. Uit mededelingen van Russische zijde blijkt, dat de raket, die het ruimteschip in zijn baan heeft gebracht, er een is van het type, dat op 20 en 31 januari in de Stille Oceaan is beproefd. Toen werd al meegedeeld, dat deze krachtige raketten o.m. bestemd waren om zeer zware aardsatellieten in hun baan te brengen en om vluchten te maken bin nen het zonnestelsel. Amerikaanse functionarissen hebben meegedeeld dat het project „Mercu- rius", dat een ruimtereis van een mens beoogt, na het nieuwe Russische succes niet zal worden versneld. Amerikaanse geleerden opperden vanmorgen de mogelijkheid, dat zich in werkelijkheid een mens en geen pop aan boord van het Russische ruimteschip bevindt, maar dat de Russen dit niet bekendmaken om een mislukking van hun poging geheim te houden of omdat zij het resultaat van hun poging willen afwachten. Voorts meent men in Amerika dat de Russen minder ver dan de Verenigde Staten zijn bp het oplossen van het moeilijke vraagstuk van het doen terug keren van een mens uit de ruimte naar de aarde. De commentator voor ruimtevaart van radio-Moskou deelde gisteren mee, dat de Russische geleerden in de eerste plaats gegevens wensen te krijgen over de druk waaraan mensen op een ruim tevaart bloot staan, over de gevolgen van kosmische straling op het menselijk organisme en over de omvang van het meteorietengevaar. Bij toekomstige lan ceringen zal ook worden gepoogd de o~- bine veilig naar de aarde te laten terug keren, aldus de commentator. Het nieuws van de lancering kwam niet als een volstrekte verrassing. De Westduitse raketdeskundige prof. Her mann Oberth, die te Feucht nabjj Neu renberg van z(jn pensioen geniet, ver klaarde, dat zjjn vroegere collega Wernher von Braun hem enige tijd ge leden al heeft geschreven, dat hij een dergelijke Russische lancering in de len te verwachtte. Het hoofd van de Amerikaanse inlich tingendienst, Allen Dulles, heeft vorige I week tot leiders van het Amerikaanse Congres gezegd, dat de Russen aan de vooravond van de topconferentie een satelliet zouden lanceren om hun kracht te tonen. De vlucht van de boven Sverd lovsk neergehaalde U-2 zou gedeeltelijk bedoeld zijn geweest om inliehtingen te verkrijgen over de krachtige raketten, die de Russen voor hun ruimtevaartpro- gram gebruiken. Toen zaterdagavond na de laatste nieuwsuitzending van radio-Moskou de gebruikelijke mededeling uitbleef, dat de zender tot de volgende morgen uit de ether zou gaan, viel reeds te verwach ten, dat er een bijzondere mededeling op komst was. Die mededeling kwam overigens pas zondagmorgen half acht plaatselijke tijd (half zes Nederlandse tijd). MANCHESTER, 16 mei (Reuter) De directeur van de grote Britse radio telescoop van Jodrell Bank, professor Lovell, heeft in een commentaar op de lancering van het Russische „ruimte schip" gezegd dat hieruit blijkt, dat de Russen ernst maken met plannen voor een bemand ruimteschip. Het lanceren van bemande ruimteschepen staat voor de deur. zo meende hij. Hij zei voorts, dat zijn radiotelescoop de baan van het ruimteschip niet zal volgen, omdat de kunstmaan heel dicht bij de aarde is en het signaal gemak kelijk kan worden opgevangen zonder gebruikmaking van de ingewikkelde ap paratuur van Jodrell Bank. De secretaris van het Britse jiTter- planetaire genootschap, Carter, heeft te Londen gezegd aan te nemen dat de raket waarmee het ruimteschip in zijn baan is gebracht, drie- of viermaal zo krachtig is als de Amerikaanse „Atlas" en ,,Titan"-raketten. Hij gelooft dat de Russische raket even krachtig is als de Amerikaanse „Saturn" waarmee de eerste proef pas over drie of vier jaar kan worden genomen. Volgens Carter moet het „ruimteschip" duidelijk met het blote oog zichtbaar zijn. Het zal helderder schijnen dan de helderste ster. BRUSSEL, 16 mei (Reuter) De Bel- gische-Congolese ronde-tafelconferentie over economische en financiële vraag stukken is gis(pren in feite geëindigd zonder dat er overeenstemming is be reikt over de Belgische militaire bases in Congo of over de begroting voor I960- Een studiegroep van 15 leden, die door de conferentie is samengesteld, zal beide kwesties bestuderen. Vandaag wordt de conferentie officieel besloten. Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking en aan vankelijk nog hier en daar een bui. Weinig wind. Dezelfde temperatu ren als vandaag of iets hogere. Zon: 4.43-20.30. Maan: 1.21-11.29. DE BILT. 16 mei Een. kleine sto ring, die in Frankrijk was ontstaan, trok tijdens het weekeinde langzaam naar het noorden. Zij heeft in Nederland zowel gisteravond als vanochtend enkele zeer plaatselijke onweersbuien gebracht, voor namelijk in het oosten van Brabant en in Utrecht.. Er komt ten zuidwesten van Ierland een rug van hoge druk tot ont wikkeling, die een verbinding vormt tussen een hogedrukgebied boven Noord- Europa en een maximum op het zuide lijk deel van de oceaan. De invloed van de rug op het weer in Nederland zal ge leidelijk toenemen. Daarom zijn morgen weer opklaringen te verwachten. MOSKOU, 16 mei De Sovjet-Unie heeft bij de westerse „Grote Drie" ge protesteerd tegen een schending, op 5 mei, van het Oostduitse luchtruim door een vliegtuig zonder kentekens, aldus meldt Tass. Het incident gebeurde op de dag dat Khroesjtsjev in de Opperste Sovjet het neerhalen van de U-2 bekend maakte. De Sovjet-bevelhebber in Oost- Duitsland heeft het jongste protest schriftelijk bij de commandant der Brit se, Franse en Amerikaanse troepen in West-Duitsland ingediend. In het protest wordt gezegd dat het vliegtuig afkomstig was uit West-Duits- land. Het vloog de Oostduitse grens on geveer vijftig kilometer ten oosten van Hamburg over. Het vloog op naar schat ting anderhalve kilometer hoogte en het drong ongeveer negentig kilometer boven Oostduits gebied door. Rus sische jagers gaven het vliegtuig her haaldelijk seinen om te landen. Het sloeg hier echter geen acht op en het vloog weer terug over de Westduitse grens. Waarnemers krijgen uit het Sov jetprotest de indruk, dat het hier geen verkenningsvlucht van een U-2 betreft, maar een normaal grensincident. Alleen het feit dat de Russen spreken van een vliegtuig zonder kentekens wekt enige bevreemding. De Sovjet-bevelhebber dringt er in zijn brief op aan dat de westerse com mandanten maatregelen zullen nemen, „welke in de toekomst schendingen van de Oostduitse grens door uit West-Duits land afkomstige vliegtuigen zullen belet ten". „Ik wil er uw aandacht op vesti gen dat de Sovjet-strijdkrachten in Oost- Duitsland, overeenkomstig de bepalin gen van het verdrag van Warschau, vanzelfsprekend maatregelen hadden kunnen nemen tegen het in overtreding zijnde vliegtuig. Het Russische opperbevel in Oost-Duits- land heeft het echter bij deze gelegen heid mogelijk geacht dergelijke maatre gelen nog achterwege te laten", aldus de brief. De Russische commandant in Oost* Duitsland besluit zijn protest als volgt: „Ik vertrouw erop dat u mijn stap op de juiste wijze zult opvatten en dat er geen herhaling van dergelijke schendin gen zal plaats vinden. Tezelfdertijd moet ik u waarschuwen dat het Russische opperbevel in Oost-Duitsiand, bij nieu we schendingen van het Oostduitse luchtruim, de meest krachtige maatre gelen zal nemen, om hier een einde aan te maken". DULUTH, 16 mei (Reuter) De' Internationale Bond van Zeevarenden heeft zaterdag te Duluth in de Ame rikaanse staat Minnesota medegedeeld, dat zijn leden zullen posten bij elk onder Liberiaanse, Panamese of Hondurese vlag varend schip, dat in havens aan de Grote Meren of aan de Amerikaanse kust goe deren wil laden of lossen. IKE OP ORLY. Achter hem Herter. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 16 mei Gisteren, de dag voorafgaand aan de opening van de Oost-West topconferentie, lieeft te Parijs een ganse reeks voorberei dende besprekingen op bet boogste niveau plaats gevonden. Tussen ge neraal De Gaulle en bondskanselier Adenauer. Tussen de westelijke Gro te Drie en de bondskanselier, lussen de westelijke Grote Drie onder el kaar zonder de bondskanselier. I us- sen generaal De Gaulle en premier Nikita Kbroesjtsjev. Tussen premier Macmillan en Kbroesjtsjev. Voor wat deze twee laatstgenoemde onderhou den betreft verdient bet vermelding, dat Kbroesjtsjev erop bad gestaan dat bij vergezeld zou zijn van zijn ministers van buitenlandse zaken en van defensie, respectievelijk de heer Gromyko en maarschalk Malinovski. Lp Russische minister van defensie, maarschalk Rodion Malinovski. die men hier "chter Khroesjtsjev ziet zitten in de auto, waarmee het tweetal gisteren een tochtje door de omstreken van Parijs heeft gemaakt, is tot dusver vrijwel niet van de zijde van de Sovjet-premier geweken. Eindhoven, 16 mei Zaterdag nacht is bij het Poolse kerkhol bij Loin inel, op de weg van Hasselt naar Eindhoven een personenauto tegen een "oom gereden. Drie personen werden Sedood, een werd zwaar en de vijfde Pprd licht gewond. De wagen werd "estuurd door de 29-jarige Frans Hees- akkers; liij werd op slag gedood. De '"-jarige mevrouw A. Frunt en de '-.jarige lieer Jean Trommar, leider van het tweede elftal van de voetbal club Eindhoven, werden eveneens on middellijk gedood. Ernstig gewond v,'rd (Je 35-jarige heer J. Vos en licht gewond de 37-jarige Christina Van de ven. Frans Heesakkers was met enkele Crienden de uitslag wezen vieren van eeh voetbalwedstrijd van zijn club. Het gezelschap besloot naar België te gaan ?th daar de gezelligheid voort te zet- jen. Op de thuisrit verloor de chauf- AUr in een lichte bocht enigszins de fpacht over het stuur. Hfj remde te Kraehtig en kon toen helemaal het ®tuur niet meer houden, waarop de jyagen tegen een boom terecht kwam. (~rie van de inzittenden werden uit de rpto geslingerd, de twee anderen {p°esten er met snijbranders uit ge bald worden. De gewonden werden "aar een kliniek te Lommei gebracht. {"'recht, 16 mei zaterdag is de 55-ja- S*e gemeentebode uit Woerden, de heer D. Karsdorp, op de Kamerikse pandweg te Kamerik met zijn motor {pgen een vrachtauto gebotst. De man P'ci'd op slag gedood. Zijn 15-jarige ?°on Jan die op de duo zat, is in le vensgevaarlijke toestand naar het alge- Heen ziekenhuis te Woerden overge bracht. Waarschijnlijk is de heer Kars- y°rP verblind door een tegenligger, die ~'Jh koplampen op onjuiste wijze had gesteld. DANTUMAWOUDE, 16 mei Zon ?agmorgen werden aan de trekweg {pasen Dokkum en Driesum twee jonge {pannen gevonden, die dodelijk veron gelukt waren. Zij waren met een motor {egen een brugleuning gereden. De {.achtoffers zijn W. van der Kooi en [pens duorijder P. Kuitert. Zij waren "hgeveer 20 jaar. Kuitert was gehuwd 6tl had een kind. {{ELDERMALSEN, 16 mei De 61-jari- kG ongehuwde D. Grandia wonende te Fphemert is zondagmorgen, toen hij ,let zijn bromfiets de enige weken ge leden voor het verkeer opengestelde rijksweg 15 wilde oversteken, door een Duitse personenauto, die hij geen voör- rang verleende, aangereden, waarbij hij zo ernstig werd gewond, dat hij vrijwel onmiddellijk daarna overleed. De bei de in de auto zittende Duitsers werden slechts licht gewond. De auto werd zwaar beschadigd. Diens volgens hadden ook president De Gaulle en premier Macmillan in aanmerking komende delegatieleden aan bun zijde. De Gaulle premier Debré en minister van buitenlandse zaken Couve de Murville, Macmillan de Britse minister van buitenlandse zaken Sebvyn Lloyd. Het beeft er dus meer dan de schijn van gehad, dat de beer Kbroesjtsjev vertrouwelijke gesprekken onder vier ogen met res pectievelijk de Franse en de Britse leiders uit de weg beeft willen gaan. Over hetgeen op alle boven opge somde ontmoetingen, met pame die waarbij de heer Khroesjtsjev partij was, gesproken is, wordt grote discrene in aoht genomen en wij kunnen er dan ook niets gezaghebbends over vermel- dCVast te stellen valt slechts, dat het niet tot een aan de topconferentie voor afgaande ontmoeting tussen Eisenho wer en Khroesjtsjev is gekomen. Ook een treffen tussen Khroesjtsjev en Adenauer sommige waarnemers had den over een dergelijke mogelijkheid bespiegelingen opgezet heeft niet P'dcS Westduitse bondskanselier en zijn minister van buitenlandse za- ken de heer Von Brentano zijn gister avond weer naar Bonn vertrokken en en de heer Von Brentano heeft afge zien van zijn aanvankelijk opgevatte voornemen om in de loop van de week naar Parijs of omgeving terug te ke ren, teneinde als onofficiële, min of meer verstolen waarnemer zich „op de hoogte te houden". De heer Khroesj tsjev ontvalt daarmede een aanleiding om zijnerzijds op de toelating van Oost duitse waarnemers tijdens de topconfe rentie aan te dringen. Door de Oostduit- se regering reeds aangevraagde visa heeft Parijs, dat het regiem van Ul- bricht niet erkent, geweigerd. De westelijke Grote Drie hebben giste ren een akkoord bereikt over de posi tie, die zij op de besprekingen met Khroesjtsjev zullen innemen. Twee keer kwamen zij bijeen. Op hun eer ste vergadering confereerden zij in aanwezigheid van bondskanselier Ade nauer over de kwesties Duitsland en Berlijn. De tweede bijeenkomst was ge wijd aan de andere vraagstukken die op de topconferentie ter sprake zullen komen. De Russische premier was zaterdag reeds in de Franse hoofdstad aangeko men. Hij noemde de topconferentie uiterst belangrijk voor de vrede. „Wij zullen vraagstukken van dringende aard voor de vrede moeten bestuderen en wij zullen dit voorzichtig, en uitvoerig moeten doen". Hij hoopte, dat de be spreking van de kwesties als algemene volledige ontwapening, beëindiging van de ongunstige gevolgen van de Tweede Wereldoorlog, het sluiten van een vre desverdrag met Duitsland en de betrek kingen tussen Oost en West, nuttige re sultaten zal afwerpen, waarmee de vre de is gediend. Gisteren arriveerden de Amerikaan se president en de Britse premier. Eisenhower zei, dat er te veel op het spel staat om toe te geven aan nutteloze ruzies. „De hoop van de mensheid doet een beroep op de vier deelnemers om hun gedachten van vooroordeel en hun harten van haat en wrok te zuiveren". Hij waar schuwde voor de „verschrikkelijke universele gevolgen van een kernoor log". De mensheid verwacht, dat de deelnemers aan de conferentie eer lijk en verstandig zullen werken voor maatregelen ter bevordering van een werkelijke vrede. Premier Macmillan zei te hopen, dat de conferentie goed zal beginnen. De Tijdens de toespraak die premier Khroesjtsjev zaterdag na zijn aan komst op het Parijse vliegveld Orly hield, luisterden de voornaamste leden van de Sovjet-delegatie met wisselende belangstelling naar zijn woorden. Links (in uniform) de Russische minister van defensie, maarschalk Malinovski, en zijn collega van buitenlands zaken, Gromyko (met noed). Tussen Ma linovski en Gromyko ziet men de onder-minister van buitenlandse zaken, Zorin. Rechts van Gromyko (net als hij met een jas over zijn arm) zijn eerste plaatsvervanger, Koeznetsov. Naast Koeznetsov de Russische, ambassadeur in Wash ington, Mensjikov. vraagstukken zullen evenwel niet op een conferentie kunnen worden opgelost. Wij moeten een ordelijk proces van discussies en onderhandelingen doen ontstaan. Hij waarschuwde, dat beoor delingsfouten, voortspruitend uit onwe tendheid oi ouden kunnen lei den tot vernietig's van de beschaving in enkele ogenblikken. „Dat alleen moet ons dwingen, ons werk met zorg en grondig te verrichten". Tijdens de voor-besprekingen in Pa rijs overheerste het vliegtuigincident. Op de bijeenkomst met president De Gaulle maakte de Russische premier het incident met de U-2 tot het belang rijkste punt van bespreking. Volgens gewoonlijk welingelichte krin gen sprak Khroesjtsjev zich in krachti ge termen uit. Volgens kringen in de omgeving van de Franse president was De Gaulïe wat verrast door de heftig heid van de Russische premier, maar hij onthield zich van opmerkingen die de mogelijkheden om de betrekkingen tussen Khroesjtsjev en Eisenhower te verbeteren, zouden kunnen schaden. Hij wees er echter wel op dat het vliegen over grondgebied van andere volken niet beperkt is tot één land. Volgens ge woonlijk betrouwbare kringen zei De Gaulle: „Op dit ogenblik vliegt een Spoetnik over Frankrijk die waarne mingen boven mijn land maakt". In westelijke conferentiekringen vrees de men dat Khroesjtsjev veel onver zoenlijker zal blijken dan gehoopt was. In sommige westelijke conferentie kringen werd gezegd dat „de schaduw van China over het topoverleg valt". Volgens deze kringen zou Khroesjtsjev zich genoopt zien „strenge taal" te ge bruiken om de openbare mening in de leidende kringen van de communistische landen, en vooral China, gerust te stel len dat Rusland nog de hoofdrol speelt in de communistische politieke opvat tingen. De mening van De Gaulle, dat op Khroesjtsjev in zijn eigen land en in communistische invloedssferen buiten Rusland, aanzienlijke kritiek wordt uit geoefend wegens zijn politiek van be tere betrekkingen met het westen, werd versterkt tijdens het onderhoud dat hij kort geleden in Parijs met premier Nehroe had. Het noodweerdat Zuid-Limburg vrijdag te verduren kreegheeft meer ongerief teweeg gebracht dan aanvankelijk werd verondersteld. Op vele plaatsen, o.a. te Meerssen, Houten en Valkenburg, steeg het water tot 90 cm hoogte. Tot laat in de nacht is men in de weer geweest om het overtollige water weg te krijgen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 1