„Albatros" nam nieuwe fabriek voor kunstmest in gebruik „Handelingen" zullen worden herdrukt »dst SAHARA Bestuurlijk hart van Zeeland terug op de oude plaats SOCIALE WEGWIJZER De verovering van de FLATTERS Binnenkort fabriek voor zwavelzuur Reorganisatie DML volledig in het Zoeklicht Koningin Juliana opent nieuw griffiegehouw Zowel invoer als uitvoer gedaald Om het behoud van kinderogen m miimrw Vóór eind 1960 De gruwel van de gaskamer i Begin van nieuwe fase voor Zeeland" Studiebijeenkomst Cult. Raad Zuid-Holland uitgesteld Zusters van Liefde ver laten Beek bij Nijmegen Invaliditeitsrente WOENSDAG 18 MEI 1960 PAOTNAj De Varaflame regelaar direct de goede vlamhoogte Over vermouth kunt u pas oordelen, wanneer u punt-e-mes kent. Nauwer contact tussen inkoper en verbruiker Buitenlandse handel in april «sffiE ZO# ttrrro Met het exclusieve Varaflame systeem kiest u de vlam hoogte die u wenst door een lichte draai aan de regelaar. Alleen Ronson- 's werelds modernste gasaansteker-heeft Varaflame regeling. Ronson Varaflame gasaanstekers zijn verkrijgbaar bij juweliers en de betere sigarenzaken. THE INTERNATIONAL STANDARD OF EXCELLENCE In 5 seconden gevuld met de Ronson Varaflame Butane Multi-fill ALLEENIMPORT EN SERVICE AFD: WILLIAM RIKKERS HANDELSONDERNEMING N.V. I lililllllllllimilllllllllili! BEURS DAMRAK AMSTERDAM ROTTERDAM, 17 mei Na een aan loopperiode van ruim een half jaar is vanmorgen in Pemis de nieuwe meng- meststoffenfabriek van de Albatros Su- perfosfaatfabrieken n.v. in gebruik ge nomen. De directeur, de heer J. D. Wal ler, zette in een rede de ontwikkeling van de Albatros en van de research van de kunstmeststoffen uiteen. Door een ver doorgevoerde automatisering, ratio nele arbeidsmethoden en het gebruik van goedkope grondstoffen kan de prijs laag gehouden worden bjj een hogere kwaliteit. De mest wordt in korrels ge leverd, waardoor het produkt gemakke lijk verwerkt kan worden. Er is in de fabriek 3,5 miljoen gein- vesteerd. De capaciteit is met 40 pet. toegenomen. De wateroplosbaarheid van de kunstmest is 50 tot 75 pet. waarbij vooral de fosfaatbestanddelen snel en harmonisch met de andere voedingsele menten als kali, stikstof en magnesium door de plant kunnen worden opgeno men. Omstreeks de eeuwwisseling werden van de 118 produkten er slechts 8 geëx porteerd en werden de andere in het binnenland gebruikt. Thans gebruikt de Nederlandse landbouw slechts 25 ver schillende kunstmeststoffen en worden er ongeveer 300 naar het buitenland uit gevoerd. In samenwerking met de Ten nessee Valley Authorithy is door de eigen research een nitro-fosfo-sulfo-pro- cédé ontwikkeld, waarbij het ruwe fos faat ontsloten wordt door fosfor-, zwa vel- en salpeterzuur. Binnenkort zal worden begonnen met de bouw van een zwavelzuurfabriek, in (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 17 mei De minister van Defensie, ir. Visser, heeft zich ak koord verklaard met het besluit van de vaste commissie van de Tweede Ka mer voor dc stenografie, om dat wat hjj in de Handelingen van de vergade ring van 10 mei over zijn uitlatingen aangaande de defensie van Nieuw-Gui- nea had geschrapt, alsnog in de tekst aan te brengen. De betreffende pagina's van de Handelingen zullen worden her drukt. De commissie voor de stenogra fie heeft over deze zaak geen gras la ten groeien. Reeds vanmorgen is zij bijeengekomen en heeft met de minis ter van Defensie vergaderd. Namens de commissie heeft de voor zitter. dr. Tilanus, vanmiddag in het parlement medegedeeld, dat aan de com missie was gebleken dat door de ver anderingen die de minister had aange bracht. van de oorspronkelijke tekst in derdaad op in het oog lopende wijzo was afgeweken Het reglement voor de openbaarma king van het verhandeïöfe in de Kamer door middel van de stenografie zegt, dat wanneer blijkt dat dit laatste het ge val is. de commissie bevoegd is de Han delingen op de oorspronkelijke wijze te handhaven. Minister Visser had. zoals wij gisteren reeds mededeelden, aan de commissie een brief geschreven waarin hij toegaf de tekst te hebben gewijzigd Hij gaf als motivering aan dat dit hem om stilistische redenen gewenst voor kwam Reeds op twee andere plaatsen had hij de inhoud van wat hij bedoelde, duidelijk doen uitkomen. Nadat de Kamer van dit besluit van de commissie kennis had genomen, zei dr Kortenhorst dat dit een zaak was waarover alleen de commissie voor de stenografie de beslissing toekomt zodat het incident daarmede is gesloten. In de Eerste Kamer heeft de heer De Niet (P.v.d.A.) aan minister Luns ge vraagd hoe nu de verhouding is tussen Nederland en onze bondgenoten ten aan zien van de positie van Nieuw-Guinea Hij vroeg dit met het oog op de mede delingen van minister Visser in het openbaar debat in de Tweede Kamer en naar aanleiding van hetgeen zich heeft afgespeeld met het daarvan gemaakte officiële verslag in de Handelingen. -l~~7Z CAPSULES* cp/VAR DE CARpAN Corpcmo- A 12 van de n,eUde importeur Ze,n raosules naar de Haag schroei-eop Geesl 3 ltc,iiaanse Paul Sorb' 1N de echte 1 gQ m, 6" U n note ".d00roP een sterke Carpano-pa 20__. op {ranCO "'^wnreolumlnlum by,s' verstelbar 3c___\ -- thuis voor voor de zogenaamde welvaartsverhoging per 1 januari 1960 en de huurtoeslag van 1 april 1960?" Wij moeten eerst iets rechtzetten. Het is juist, dat de Pensioenraad van uw pen sioen loonbelasting en AOW-premie in houdt. Maar dat geschiedt niet omdat men u als werknemer beschouwd, maar omdat pensioen voor de belasting en de AOW-premie belastbaar inkomen is. Aangezien het u toegekende pensioen berekend is op basis van dienstjaren en salaris en bovendien de uitkeringen van het Burgerlijk Pensioenfonds (nog?) niet waardevast zijn - d.w.z. niet zoals de AOW-pensioenen verhoogd worden bij gestegen kosten van levensonderhoud vrezen wij, dat uw pensioenbedrag niet meer zal veranderen Uiteraard zult u wel profiteren van de tot uw 65ste jaar nog plaatsvindende verhogingen van de toe slagen op de invaliditeitsrente. Of de Pensioenraad u ook jaarlijks de helft van uw ziekenfondspremie ver goedt, zoals uw overheidswerkgever dat deed, betwijfelen wij sterk. U zoudt dat eens aan de Pensioenraad kunnen vragen. (Vragen omtrent de sociale verzeke ringswetten kunnen schriftelijk worden ingediend bij onze sociaal-economische redactie, Kortenaerstraat 1 te Rotter dam.) samenwerking met de Cyprus Mining Corporation te Los Angeles. Het zojuist in gebruik genomen meng- meststoffenbedrijf is ondergebracht in een gebouw, dat 7 verdiepingen telt en 36 meter hoog is. De directeur van de fabriek Pemis, de heer A. Prins, nam de fabriek symbo lisch over door een licht te ontsteken in de maquette, die hij ontving van de heer drs A. C. van Es, hoofd afdeling projecten. Daarop voerden twee vork heftrucks 40 ton kunstmest aan, die over gedragen werden aan de heer ir. A. Raad hoofd van de afdeling plantsoenen van de gemeente Rotterdam. Deze mest zal gebruikt worden voor de bosaanplant en voor de aanleg van plantsoenen bij Hoogvliet. De fabriek werd in 1910 in Pernis ge vestigd als „Superphosphaatfabriek Hol land". Naderhand ging deze over in de Albatros Superfosfaatfabrieken n.v. Vorig jaar is de Albatros opgenomen in de Koninklijke Nederlandse Zoutin- dustrie. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 17 mei Voor het eind van het jaar zal het Directoraat Ma terieel Landmacht volledig zijn gere organiseerd. De verschillende proeven die men heeft genomen op advies van de efficiency expert S. C. Bakkenist zijn zo goed uitgevallen dat staatsse cretaris Calmejjer heeft besloten het re organisatieplan door te voeren. De staatssecretaris heeft in novem ber van het vorig jaar en begin van dit jaar in de Kamer gesproken over zijn plan om een nauwere samenwer king tot stand te brengen tussen het D.M.L., de inspecteurs van de vijf diensten: technische, verbindings- en mil. geneeskundige dienst, genie en in tendance, resoorteren onder een kwar tiermeester-generaal. Deze is met de inspecteurs verantwoordelijk voor de inkoop, de technische zaken en de lo gistiek. De generaal is voor de inkoop verantwoording verschildigd aan de mi nister van Defensie of diens staatsse cretaris, voor de technische zaken en de logistiek aan de generale staf. De inspecteurs, die bij de oude organisatie geen enkele invloed konden uitoefenen op de aankopen, die door het D.M.L. in opdracht van de generale stad wer den gedaan, hebben nu wel een vinger in de pap. Door een nauwer contact tussen inkoper en verbrukker wil men voorkomen, dat er orders worden ge plaatst voor goederen, die later bij de troep niet blijken te voldoen. EEN OPZIENBAREND VOORVAL heeft wederom, na alle sensatie rond de dood van Chessman, de aandacht geves tigd op de elektrische stoel, waarop in de Verenigde Staten i verschillende staten de ter dood veroordeelden gevonnist wor den. Terwijl het vraagstuk van de dood straf nog steeds de gemoederen bezig houdt, dringt zich nu ook het probleem op van de wijze, waarop de gevange nen aan hun einde komen. Het houdt de openbare opinie in de Verendie Sta ten ernstig bezig, dat naar blijkt, de dood niet onmiddellijk intreedt, maar de slachtoffers ook op de stoel zelf of in de gaskamer nog etttlijke minuten een zware doodstrijd zouden moeten voeren en niet direct het bewustzijn verliezen. Wat gedurende 71 jaren in de beruchte Sing Sing-gevangenis bij New York niet gebeurd is, vond kort na de executie van Chessman plaats. Een zekere Pablo Vargas. 35 jaar oud, had appèl tegen het doodvonnis aangetekend, op grond van wreedheid van de wijze van uitvoe ring ervan. Maar het werd afgewezen. Toen de directeur van de gevangenis hem zoals zulks gewoon is, in de z.g. dodencel kwam zeggen, dat hij naar de executiekamer werd overgebracht, wierp de man zich op de cipiers, die hem er heen wilden brengen. In een ontzettende angst voor bet lot. dat hem wachtte, bood hij ruim vijf minuten weerstand aan een tiental hunner. Ze slaagden er tenslotte in, hem in de dodencel te slepen. Daar verzette hij zich opnieuw tot het uiterste, toen men hem vast wilde binden en de draden des ddods aan zijn benen, armen, ziin hoofd en op zijn hart bevestigen. Het duurde enkele minuten, voordat Pa- blo Vargas zich in de elektrische stoel niet meer kon bewegen. Zijn ogen puilden uit. het schuim stond op zijn mond Volgens de controlerende medicus duu de het vier minuten, alvorens de dood intrad. Pablo Vargas as een heel rustigp gevangene geweest. Pas nadat het geval Chessman ook in de gevangenis in den brede besproken was, was hij onrustig e- worden. Desondanks had de directeur van de gevangeis zulk een tegenstand niet verwacht Op een ogenblik was de t dood veroordeelde bijna uit de executie kamer uitgebroken Een ander bericht heeft de tegenstan ders van de doodstraf nog meer in bewe ging gebracht. In de gevangenis van Saint Quentin, waar Chessman geëxecuteerd werd. zouden twee ter dood veroordeel den in de gaskamer terecht gesteld wor den Maar op het laatste ogenblik kreeg een hunner van gouverneuer Brown gra tie, althans in zoverre, dat de doodstraf in levenslange gevangenisstraf werd ver anderd. De gratie kon verleend worden, omdat vier leden van het hooggerechts hof zich ten gunste er van hadden uit gesproken. Bij Chessma was de meer- erheid der leden er tegen en wel vijf. Intussen hadden twee ter dood veroor deelden, óók in Californië, tegen de uit voering van het vonnis geprotesteerd, op grnd van het feit, dat blijkens de versla gen van Chessmans executie de dood in de gaskamer en onwettelijke marteling zou zijn. Zij voeden aan, dat de veroor deelde pas na vijf of zes minuten het be wustzijn verliest. De directeur van e ge vangenis verklaarde echter, dat het ver lies vap het bewustzijn reeds na dertig seconden optreedt, zodat er van een mar telende doodstijd geen sprake is. Hun verzoek is tenslotte afgewezen. RIn.niddels is er al weer een juridisch gevecht ontstaan rond de film, welke van Chessmans leven en executie zal wor den gemaakt. Eerst heeft de procureur generaal een verbod tot produktie willen uitlokken, dat evenwel door de recht bank als onwettelijk gekwalificeerd werd. Nu verklaarde deze magistraat, wanneer de film gereed is, een proces te zullen inleiden tot een schadevergoeding van 250.000 dolaar aan de staat, omdat in het scenario tal van bewijzen van Chess mans schuld niet ter sprake worden ge bracht. »- r -- -- 25. Al in 1880 droomde Frankrijk van een spoorlijn dwars door de Sahara. Men stelde zich voor, dat het toch mogelijk moest zijn ergens in Algerië te vertrekken en in het zwarte Afrika te eindigen. De Amerikanen hadden immers al 15 jaar geleden hun transcontinentale spoorlijn geopend: de moeilijk heden van de woestijn zouden zeker niet zwaarder te overwin nen zijn dan die van de prairies en de Touaregs waren vast niet gevaarlijker dan de Roodhuiden 26. Ingenieur Duponchel was de eerste, die met een con creet plan voor de dag kwam, dat algemeen bijval vond. Deze man, die waarschijnlijk met des te meer overtuiging en enthousiasme sprak, omdat hij nog nooit een voet in de Saha ra gezet had, wist te vertellen, dat er „100 miljoen afnemers in zwart Afrika zaten te wachten op produkten uit de Franse fabrieken", en berekende dat al in het eerste jaar van de ex ploitatie de winst in de miljoenen zou lopen. Charles Freycinet, minister van Publieke Werken, kreeg een miljoen kredieten bij elkaar om drfe expeditieploegen uit te rsten, die zich op pad begaven om het terrein te bestuderen, waar eventueel een spoorlijn, een eerste Eranse spoorlijn, zou moeten worden aangelegd 27. De eerste was die van ingenieur Choisy, en had als doel de afstand Laghouat El Goléa en Biskra-Ouargla te bestude ren. Poryanne had de opdracht gekregen, de mogelijkheid van een spoorlijn naar Touat wat nader te .beschouwen. Tenslotte was er nog luitenant-kolonel Flatters, die met zijn groep het westelijk gedeelte van de Sahara moest verkennen. Hij door kruiste de eindeloze woestijn, trok stroomopwaarOts langs de Niger en bereikte eindelijk Tombouctou. Het was de langste, de moeilijkste en gevaarlijkste expeditie van de drie 28. Eigenlijk was Flatters een oude Saharabewoner, hoe wel hij de woestijn niet bepaald een warm hart toedroeg. Hij had een moeilijk karakter. Toen hij begin 1881 de Sahara in trok had hij alle redenen om prikkelbaar en nerveus te zijn: zijn eerste poging van een jaar tevoren was volledig mislukt en halverwege had hij de strijd moeten opgeven. Nu stond hij dan opnieuw aan het hoofd van een karavaan: 1 Europeanen ingenieurs, geologen, officieren en 78 inboorlingen bijeen ge raapt uit de Chaamba-Arabieren, een stam van de Touarags, de meest gevreesde volkstam uit de woestijn. Reeds kort na bun vertrek uit Ouargla maakten gruwelijke voorgevoelens zich van Flatters meester Er was een merkbaar spanning on der de karavaan, hoewel er ogenschijnlijk geen enkele reden toe wasMaar de woestijn leek vijandiger dan ooit.... Toch trok Flatters voort. Richting: Hoggar MIDDELBURG, 17 mei. Het bestuur lijk hart van Zeeland is weer op de plaats tei uggekeerd, waar het van oudsher was gevestigd: aan het weidse monumentale Abdijplein, dat tevens het hart vormt van Middelburg. Koningin Juliana vertoeft vandaag in de feestende hoofdstad van Zeeland om aan de terugkeer van de provinciale griffie naar de historische plaats luister bij te zetten. „Het hart van Zeeland", zo zeide de vorstin vanmorgen in de eveneens her bouwde Nieuwe Kerk, waar een groot gezelschap was bijeengekomen, „heeft al tijd op de juiste plaats geklopt. Zee en lan.i komen in dit gewest samen in een heel bijzondere vereniging. Vandaag worden wij daar meer dan ooit door ge troffen en aan herinnerd. Moge deze schone, ons zo dierbare provincie met zijn wijde hemel een goede toekomst tege moet gaan tot heil van heel het vader land". De burgemeester van Middelburg, mr. Joh. de Widt, hechtte aan het gebeuren een symbolische betekenis door er de afsluiting in te zien van een lange periode van teruggang. Het nieuwe griffiegebouw markeert het begin van een nieuwe fase voor Zeeland, zo zei hij. Koningin Juliana arriveerde vanmor gen pen auto uit Soestdijk omstreeks half elf bij de woning van de commissaris, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Wegens de heersende mist moest van het voor nemen worden afgezien om een gedeelte van de tocht, namelijk tot Woensdrecht. per vliegtuig af te leggen. Middelburg had zich met honderden vlaggen getooid en de bevolking stond lang te vóren al rijen dik langs de route geschaard. Tot de officiële genodigden hoorden o.a. ir. A. Marien, gouverneur van de Belgische ko ning in Oost-Vlaanderen, minister mr. E H. Toxopeus, de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid mr. J. van Aartsen, enkele staatssecretarissen, alle commissarissen der overige provin cies benevens vertegenwoordigers van de meeste colleges der Ged. Staten. In de aanwezigheid van ir. Marien tal van andere Belgen woonden trouwens nog de plechtigheid bij manifesteerden zich de intensieve contacten die Zeeland en onze zuiderburen met elkaar onderhou den. Toen de Koningin, gekleed in een blauwgebloemd deux-pièces met daar overheen een lichtblauwe mantel, de kerk binnenstad, barste het orgel, gesteund door trombones en trompetten los in een triomfantelijk welkomstlied, een Intrada, gecomponeerd door Henk Stam. Nadat de indrukwekkende klanken waren verstor ven, sprak jhr. de Casembroot een kort begroetingswoord en stond vervolgens zijn plaats af aan mr. Toxopeus, die het nieuwe griffiegebouw, sluitstuk van de gerestaureerde abdij, officieel in gebruik en beheer overdroeg aan de provincie. Over kot eigendom moet nog gepraat worden, zo deelde hij mee. De commissaris, die daarna weer het spreekgestoelte beklom, toonde zich bij zondei ingenomen met de nieuwe huis vesting van de provinciale griffie, waar mee een einde was gekomen aan een zwerftocht van twintig jaar. Grote vraag' stukken zullen aan het Abdijplein in be spreking komen, zoals het Deltaplan, de industrialisatie en het toerisme, en velen voelen zich geroepen om te bestuderen, hoe de Zeeuwen zich onder al deze ver anderingen zullen gedragen, een belang stelling, die het Zeeuwse volk maar ma tig op prijs stelt, omdat men blijkbaar wel eens twijfelt aan ons vermogen om ons aan de komende tijden aan te passen. Maar, zo besloot jhr. De Cacembroot, wij zijn ervan overtuigd, dat wij ook deze problemen het hoofd zullen bieden. Na nog toespraken door mr. H. Lint horst Homan, oudste commissaris der Ko ningin in Nederland (van Friesland) en mr. Joh. de Widt, burgemeester van Mid delburg, toespraken, die vergezeld gingen van de aanbieding van geschenken, begaf het gezelschap zich naar buiten, waar een •aan-ta'. rijtuigen gereed stond om een tochtje door de stad te maken. In een van deze met bloemen en linten versierde wa gens, een zg. phaëton uit Cadzand, nam onder gejuich der omstanders de Konin gin plaats, samen met jhr. De Casembroot on de vertegenwoordiger van de Belgi sche koning. Voor de koetsier, Isaac Wisse uit St. Laurens, was dit ogenblik onge twijfeld het meest glorieuze van zijn le ven. Aangekomen op de Dam, waar de griffie tot vandaag was gevestigd, hield de stoet stil om Koningin Juliana gele genheid te geven op een knop te druk ken. Door deze handeling schoof een bord met de woorden „Provinciale Griffie verplaatst naar Abdijplein" over de oude aanduiding heen. Omstreeks half een bereikte men het nieuwe gebouw, waarvan Koningin Juliana de bronzen deuren opende, het ogenblik waarop of ficieel de griffie in gebruik werd geno men. ROTTERDAM, 18 mei. De studie bijeenkomst van de Culturele Raad van Zuid-Holland over facetten van de dans- die 20 mei in Rotterdam zou plaats vinden, gaat niet door. In verband met de geringe belangstelling, vermoedelijk te wijten aan het ongunstige tijdstip, is deze bijeenkomst tot het najaar uit gesteld. DEN HAAG, .17 me;Volgens de door het' Cètóraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voorlopige gegevens be droeg de waarde van de invoer lm april WHO 1332 (v. tl), 1554) miljoen, terwijl voor een waarde van 1182 1364) mil- join werd uitgevoerd. De uitvoer bedroeg 89 procent van de invoer (v m 88). De uitvoer nam in april I960, t.o.v. 1959 toe met 73 miljoen of 7 procent, de in voer met 7 miljoen of een half pro cent. Het dekkingepercentaige liep met 3 punter, op tóf 89. Het maandigemiddelde jainuari-a>prtl lag in 1960 zowe] bij in- als uitvoer aanmerkelijk hoger dan in 195.9 n! res-p. 197 en 174 miljoen. Het in- woerssMo bedroeg sedert het begin van het jaar 655 miljoen (januari-april 1959 570 miljoen). JERUZALEM 16 mei, (Itim) Dezer dagen heeft zich een merkwaardige sa menloop van ófnstandigheden voorge daan bij uiterste pogingen om de ogen van twee door kanker aangetaste kinde ren te redden. Terwijl een 2-jarig Isra ëlische jongetje per speciaal vliegtuig naar Engeland werd overgebracht om te pogen zijn enig overgebleven oog te be houden, werd door een ziekenhuis in Je rusalem meegedeeld, dat men er daar in geslaagd was het ene overgebleven oog van een aan dezelfde ziekte lijdend 3-jarig Perzische meisje te redden, dat per vliegtuig naar Israël was gebracht nadat haar geval door Perzische. Franse en Duitse dokters was opgegeven. Het ene oog van het meisje was reeds weg genomen toen het, op de leeftijd van 8 maanden, een kwaadaardig gezwel ver toonde. (Twee zusjes van haar waren aan dezelfde kwaal overleden.) De Israëlische dokters aan het Hadassah-ziekenhuis van de Hebreeuwse universiteit van Jerusa lem pasfen kobalt-isotoop-therapie toe en gebruikten speciale foto-elektrische toe stellen. BEEK, 15 mei (KNP). De Zusters van Liefde uit Tilburg zullen op 21 au gustus Beek bij Nijmegen verlaten waar zij sinds 1857 zich hebben gewijd aan het onderwijs, ziekenverpleging en de bejaardenzorg. Gebrek aan roepingen is de oorzaak, dat de congregatie zich uil Beek terugtrekt. Pogingen om een an dere congregatie aan te trekken misluk ten, zodat de bejaardenzorg en het on derwijs nu in handen van leken komen De heer J. de H. te R. vuurt een aantal vragen op ons af, die wij hier zullen trachten te beantwoorden. Allereerst de feiten: briefschrijver is in overheidsdienst geweest. Hij is nu op 62-jarige leeftiid afgekeurd en hem is door het Burgerlijk Pensioenfonds een pensioen toegekend. Hij heeft tevens in validiteitsrente aangevraagd bi) de Raad van Arbeid, omdat hij in het bezit is van een rentekaart. Op de kaart waren echter in totaal slechts 46 zegels geplakt. Gnwat het minimum aantal geplakte zegels lau moet zijn om voor invaliditeitsrente m aanmerking te komen, heeft de Raad van Arbeid briefschrijver in de gelegenheid gesteld, zelf ieder week een zegel te plakken todat het vereiste aantal van 150 bereikt is. In juli 1960 zal het zover zijn. De heer De H. vraagt allereerst of, indien hem invaliditeitsrente wordt toe gekend, deze dan op 1 juli a.s. ingaat of eerder. Ons inziens gaat de rente dan op 1 juli in. Wij baseren onze mening op het bepaalde in de Invaliditeitswet, dat eerst recht op invaliditeitsrente bestaat, indien tenminste 150 rentezegels zijn geplakt. Vervolgens wil briefschrijver weten, hoe hoog de invaliditeitsrente voor hem zal zijn. De berekening van een invaliditeits rente hangt van verschillende factoren af. Omdat niet al die factoren uit uw brief blijken, kunnen wij het rentebedrag niet met zekerheid vaststellen. Indien de ons onbekende factoren echter geen invloed op de berekening van de rente hebben hetgeen ons zeer waarschijnlijk voorkomt dan zal de grondrente 15.60 per maand bedragen. Indien u gehuwd bent, dan ontvangt u daarenboven een toeslag van 45.24 per maand en een gezinstoe slag van 73,— per maand. De gezins toeslag is voor iedere gehuwde rentetrek ker hetzelfde. Indien u dus invaliditeitsrente krijgt en u bent gehuwd, dan krijgt u in ieder geval die 73,— per maand. Het rente bedrag en de toeslag vermelden wij dus onder voorbehoud. Dan vraagt briefschrijver: „Daar ik door de Pensioenraad beschouwd wordt als werknemer en er loonbelasting en AOW-premie van het pensioen worden in gehouden, kom ik ook in aanmerking

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4