Grootste spionage-stunt in wereldgeschiedenis de Machtige camera's en infrarode stralen speel- TUINEN s j; in het zoeklicht ®«u W PARELS ffif /VU Arbeidsreserve in mei gedaald Een groots plan Volgens de verstrekte opdracht Een geheim eskader De kop van een spijker De steen der disharmonie w. N S C—N D C ZATERDAG 4 JUNI 1960 F/U s Uncle Sam heeft cle Russische heer jarenlang onder de loep gehad en die Russische beer, thans ISikita Khroetsjev gehetenheeft er totaal niets van gemerkt. Totdat zijn piloten ten slotte, die „U 2naar heneden haalden, blijkbaar nog onwetendwelk een buit in hun handen viel, maar overigens net le laat. Want naar veilig mag worden aangenomen, al laat Washington officieel niet veel los, was het karwei reeds ongeveer beëindigd en moesten er misschien alleen nog maar de laatste retouches worden aangebracht op de enorme fotokaart, door de camera's van tal- Nog niet alles is ten aanzien van de „U 2" bekend gemaakt. Men aar zelt in Washington kennelijk, nadat men politiek gesproken nogal een figuur heeft geslagen de diplomaten waren naar het schijnt niet op de hoogte van „Operation U 2", zoals de Amerikaanse geheime dienst zijn meest opzienbarende spionagenet van heel de historie had genoemd om al te veel ophef over dit formidabele succes te maken. Maar ondanks alle geheimhouding, welke de betrokkenen is opgelegd, is er toch het een en ander uitgelekt. Geheimhouding, de striktste zelfs, werd opgelegd aan een speciale groep afgevaardigden en sena toren, die in een even geheime als besloten bijeenkomst over de ,,U 2" werden voorgelicht. Ze kwamen bijeen in de vergaderzaal van de commissie voor de begroting, welke dubbele ramen en deuren heeft. De buitenste deur van de hoofdingang wordt bovendien met een dik stuk linnen afgesloten, zodat geen enkel geluid naar buiten kan dringen. In deze „kluis" gaf Allen Dulles, de leider van de „Central Intelligence Agency", aan de congresleden een uiteenzetting van ..Operation U 2", waarvan naar mag worden verondersteld, zelfs Eisenhower niets wist, hetgeen Khroetsjev, zoals bekend, hem op felle wijze verweten heeft. rijke „U 2' s" genomenPiloot Powers kon feitelijk gerust direct alles bekennen. Hij behoef de zich niet aan martelingen en hersenspoelingen le onderwerpen. Er viel niets meer le verraden. De spionage vanuit de hemel was volkomen ge lukt. Er waren reeds 150 vluchten uitgevoerd. ier jaar lang, elke maand gemiddeld drie, vlo gen de „U 2's" naar gebieden van de Sovjet Unie en er in alle richtingen over heen. Volgens lieden in Washington, die het kunnen weten, hebben ze elke vierkante centimeter van de Sovjet Unie gefotografeerd Ohservntnr Cor Kleisterlee mum mwts* w»un v V K d o ti e b Uncle Sam had Russische beer vier jaar onder de loep stelling, wier leiders nooit iets van het eigenlijke werk van dit eskader geweten hebben. Het was. zo wordt nu beweerd, niet de bedoeling, dat de vliegtuigen, die officieel in de omgeving van de Bering Straat heen en weer vlogen, de Sovjet- Russische grens zouden passeren. Maar in hun ijver, om het nodige materiaal te verzamelen, drongen de piloten tot diep in Siberië door, op grote hoogte, er tot hun schier even grote verbazing nergens Sovjet-Russische jagers ontmoetend. De door de „U 2" verstrekte meteoro logische gegevens werden in een brochu re gepubliceerd en zelfs voor twee en een halve dollar ter beschikking van het Amerikaanse publiek gesteld, met de vermelding, dat ze door „U 2" 's ver zameld waren. Niemand, behalve enkele ingewijden, vermoedde nog, wat die „U 2" 's feitelijk waren Na afloop van de conferentie hielden de congresleden zich zoveel mogelijk verre van de krantemensen. Maar die slaagden er in, enkelen hunner te scha duwen. waarbij hun opviel, hoezeer deze volksvertegenwoordigers onder de in druk waren van hetgeen ze gehoord had den. Negentig minuten achtereen sprak Allen Dulles en zijn gehoor moet er daar na het zwijgen bij hebben toegedaan. Ondanks het zwijgen, hetwelk ze op hoog bevel betrachtten, zijn er in Was hington toch een aantal bijzonderheden bekend geworden. Zo b.v, dat het pro ject. „Operation U 2" van het jaar 1954 dateert. Toen kreeg de Lockheedfabriek van het ministerie voor de luchtmacht opdracht, een speciaal verkenningsvlieg tuig te ontwerpen. Het zou een bijzonder grote actie-radius moeten hebben en tot grote hoogten dienen te kunnen stijgen, bovendien een extra grote snelheid be horen te ontwikkelen, voor een vliegtuig van het verlangde type, dat een instru mentarium moest vervoeren. De Lock heed zette een ploeg van haar beste ont werpers en technici aan het werk. Na een jaar kon het eerste model van de „U 2" aan de kopstukken van de luchtmacht getoond worden. Nadat dit was goedge keurd werd het eerste invlieg-toestel ge bouwd en weder goedgekeurd, waarna de proefvluchten begonnen. Wat de snel heid betreft, deze was oorspronkelijk op 600 kilometer per uur bepaald, maar er werd opdracht gegeven te zorgen, dat deze tof 800 kon worden opgevoerd. De ,.U 2" zou dus een bijna even grote snel heid hebben als het geluid. De grootste afstand, welke de „U 2" zou kunnen af leggen, bleek 4 tot 5.000 kilometer, de grootste hoogte, welke het kon bereiken, tussen de twintig en de dertig kilome ter Het vliegtuig was heel licht en had bijzonder lange vleugels, zodat het bij het uitvallen van de motoren in een lan ge glijvlucht kon dalen. Piloot Powers Volgens de aan de Lockheed verstrek te opdracht zou het nieuwe toestel ge bruikt worden ten behoeve van een pro ject van de commissie voor de atoom energie. de Amerikaanse organisatie, die alle experimenten op het gebied van de ontwikkeling der atoomenergie coör dineert. Het was niet helemaal gelogen, dat gepraat over de atoomcommissie. Want inderdaad werd de „U 2" aanvan kelijk ook gebruikt voor verkennings vluchten, waarbij de atoomcommissie belang had, sinds in 1949 in Sovjet-Rus- land de eerste atoombom tot ontploffing was gebracht. De commissie had er we zenlijk belang bij te weten, waar het Kremlin zijn atoombommen vervaardig de en liet ontploffen. Men had. om het Kremlin te controleren, twee systemen uitgedacht. Het ene, om door middel van seismografen. dus apparaten, waar mede aardbevingen opgetekend worden,, de Sovjet-Russische ontploffingen vast te stellen, zowel wat omvang betreft als wat het oord aangaat, waar ze plaats vonden. Voorts werd een aantal verken ningsvluchten boven't gebied van de Sov jet-Unie gemaakt, teneinde hoog in de lucht materiedeeltjes te verzamelen, die inlichtingen konden geven omtrent de1 aard van de door de Sovjet-Russen ge bruikte materialen. Het eerste werkte zo goed. dat ook nadat Truman in 1949 de wereld had kunnen vertellen, dat Sov jet-Rusland over de atoombom beschik te het Kremlin bewaarde aanvanke lijk een diep stilzwijgen de Verenigde Staten steeds konden mededelen, of er weer in de Sovjet-Unie een atoombom tot ontploffing was gebracht. Het tweede werkte nóg beter Er werd een geheim eskader tot ver kenning van atoomontploffingen samen gesteld. De vliegtuigen vertrokken on middellijk nadat ergens in de Sovjet- Unie een atoom-, waterstofbom en in de laatste tijd een neutronbom tot ontplof fing gebracht was. in de richting van de winden, waarmede de materiaaldeeltjes werden weggevoerd. Officieel waren ze onder de NACA ondergebracht, het Na tionale Adviserende Comité voor meteo rologische onderzoekingen ten behoeve van de luchtvaart, een niet-militaire in-1 Intussen werd in het Pentagon, het Amerikaanse ministerie van oorlog, in het geheim een groots plan tot verken ning van de Sovjet-Unie uitgewerkt. Het was immers gebleken, dat dit heel gemakkelijk zou kunnen gebeuren. Men vermoedde in het Kremlin niets. Aan vankelijk startten de ,,U 2's" van de eilanden Okinawa en Guam in de Stille Oceaan en tevens van het vliegveld van.Wiesbaden, dus uit het hart van ons goede Europa. Later werden hoofd bases ingericht te Adana in Turkije en Itsoegi in Japan, Volgens thans te Washington be kende gegevens moeten de camera's en de infrarode stralen, waarmede het ge bied van de Sovjet-Unie werd bespied, op verbluffend exacte wijze hun werk gedaan hebben Men hoopte, dat zulks het geval zou zijn» na experimenten, bo ven New York en enkele gedeelten van de Verenigde Staten genomen. Toen kon. Een kaart van de Sovjet-Uniemet de startplaatsen van geleide-projectielen en kunstmanen, radarstations en afmeer plaatsen, samengesteld volgens in Washington uitgelekte gegevens, die door de „U 2's" verzameld werden. ICBM betekent intercontinentale projec tielen; TCBM continentale en IRBM kleine geleide projectielen. De pijl wijst een plaats aanwaar projectielen opge slagen liggen, de cirkel radarvan Praag tot Sachalin den reeds foto's van enorme hoogten gemaakt worden, die mensen op de stra ten lieten zien Het wordt in Washing ton volmondig toegegeven, dat Uncle Sam over drie grote kaarten van de Sov jet-Unie beschikt, waarop elke militaire installatie van het Kremlin staat aan gegeven. Een van deze bevindt zich in het Pentagon, een tweede te Omaha in Nebraska, waar zich het hoofdkwartier van de Amerikaanse strategische luchtmacht bevindt en een derde ergens in het hoofdkwartier van de tactische luchtmacht cjer Amerikanen in West- Duitsland. Gedurende het afgelopen jaar hebben de „U 2's" alle startplaatsen van Sovjet- Russische geleide projectielen gefotogra feerd zowel die van de continentale als intercontinentale. Eerst werden die op gespoord en vervolgens onder de loep genomen De „U 2" houdt het midden tussen een straaljager en een zweefvliegtuig Dit laatste wordt geaccentueerd door de 15 meter draagwijdte van de vleugels. Nog op 33 kilometer hoogte kan het toestel een snelheid van 800 kilometer per uur. bij een minimaal brandstofverbruik ont wikkelen. Dit geldt althans voor het al lerlaatste type met de nieuwste verbe teringen. Teneinde het toestel zo licht mo gelijk te doen zijn, werpt de piloot het normale start- en landingsgestel af. La ter kan hij met een speciaal gestel als een zweefvliegtuig landen. Wanneer de motor wordt uitgeschakeld, kan de ,.U 2" zijn weg al zwevend vervolgen. Het staat in de annalen van het eskader op getekend dat een ,,U 2", waarvan de motor boven West-Rusland uitviel, in zweefvlucht Beieren wist te bereiken, waar het vliegtuig veilig landde Een der grootste voordelen van de ,.U 2" is, dat het toestel op hoogten bo ven de 30.000 meter nog goed manoeu- vreerbaar is. Dit is met andere straal jagers niet het geval. Zowel Amerikaan se als Sovjet-Russische straaljagers heb ben nog grotere hoogten bereikt, maar het ging dan feitelijk slechts om stoten in de lucht. De toestellen bleken nog nauwelijks te besturen en de piloten moesten weer snel dalen. Het spreekt vanzelf, dat Sovjet-Rusland, nadat gedu rende lange tijd de „U 2's'' vrijelijk bo ven Siberië hadden gevlogen, tenslotte tot de ontdekking kwam. dat het daar hoog in de lucht vermoedelijk niet pluis was. Men had in het Kremlin wel zijn vermoedens, maar wist niets met zeker heid Vandaar, dat Khroesjtsiev met een zekere hooghartigheid indertijd Eisenho wers voorstel afwees voor een „open sky", een open luchtruim, waarin ieder een verkenningsvluchten kon maken, teneinde te zien, wat er ergens aan de hand was. „Ik laat niet in mijn slaap kamer kijken", zei meneer K. Piloot Powers bracht hem aan zijn verstand, dat dit al jaren lang het geval was.. Meneer K. weet nu ook, dat met de camera's van de „U 2" en met behulp van infrarode stralen foto's genomen kunnen worden, waarmede op tien kilo meter hoogte zelfs de kop van een spij ker op de gevoelige plaat kan worden vastgelegd. Van 15 kilometer af kan een kopje boven een krantebericht gefoto grafeerd worden. Op een hoogte van 20 kilometer kan een menselijk voetspoor in de sneeuw „aan het daglicht" worden gebracht en op 25 kilometer hoogte valt een fietser van een voetganger te onder scheiden. Eén „U 2" fotografeerde in een non-stopvlucht in minder dan vier uur een gebied van 780 kilometer breed en 4800 kilometer lang Hieruit kan ge concludeerd worden, dat zelfs de enor me Sovjet-Unie in enkele weken tijd nauwkeurig „onder de loep" genomen kan worden. En de Amerikaanse gehei me dienst heeft er vier jaar de tijd voor gehad Geen wonder, dat zelfs de onderaardse opslagplaatsen van geleide projectielen en alle ondergrondse laboratoria in de Sovjet-Unie aan de Amerikanen bekend zijn. En dit, terwijl oud-president Hoo ver zich er over beklaagde, dat Washing ton zo slecht geïnformeerd was over hetgeen zich achter het IJzeren Gor dijn afspeelde De infrarode stralen maken het moge lijk, ook des nachts en door een dik wol kendek heen te fotograferen. Speciale emulsies geven aan, wat kunstmatig is. Ze laten kunstmatig groen voor camou flage duidelijk van echt groen onder scheiden. De piloot hoeft aan de came ra's met* te doen. Die werken automa tisch en bepalen zelf de belichtingstij den. De „U 2", welke boven Sverdlowsk afstortte, had acht van deze mammoet camera's aan boord. Elke nieuwe vinding werd eerst in de Verenigde Staten zelf of in de buurt daarvan uitgeprobeerd. Zo is in één nacht op een hoogte van twintig kilome ter heel Cuba gefotografeerd, zonder dat Fidel Castro er ook maar iets van bemerkt heeft En nu gaan de geleerden uitmaken, of hetgeen de „U 2's" hebben gedaan, spionage in de gewone zin des woords is. Sommigen menen, dat op grote hoog ten de souvereiniteit van een land op houdt, zoals zulks op zee gebeurt op een bepaalde afstand van de kust. Piloot Powers zou dus geen spion zijn. Want het wereldluchtruim is voor een ieder vrij, zo redeneren ze. Er zal wel weer een topconferentie ge houden worden, om uit te maken, hoe dit nieuwe vraagstuk zal moeten worden geregeld. DEN HAAG, 3 juni De geregistreer de arbeidsreserve per eind mei bedroeg volgens een overzicht dat vandaag door het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid gepubliceerd werd voor mannen (inclusief de op aanvul lende werken werkzame): 34.518. Aan het eind van april was dit: 46.839 Eind mei 1959 was het: 53 796. Het aantal werkloze vrouwen bedroeg eind mei van dit jaar 3.413. De maand daarvoor was het 3.954. De situatie in de openstaande aan vragen was voor mannen eind mei '60: 54.270. Eind april: 49.191. Eind mei '59: 31.864. Voor vrouwen waren deze cijfers respectievelijk: 37.607, 34.659 en 30.548. De tijdf dat onze speeltuinen voor kin deren alleen maar gebruikt iverden als een veilige beschutting tegen het drukke en gevaarlijke stadsverkeerf is steeds meer aan het wegtrekken. Natuurlijk blijft ook Hat een van de aantrekkelijke kanten van het speeltuinwerk en menige huismoeder zal dit geruststellende motief hanteren om haar kind erheen te zenden. Het gehele speeltuinwerk heeft een be langrijke ontwikkeling doorgemaaktdie veel verder reikt dan de schommel, de wip- wap en het klimrek. Vele leidsters en leiders hebben aan de hand van de praktijk ervarendat zij er niet kwamen met de speeltuin alleen. Zij werden bij slecht weer onmiddellijk voor de vraag gesteld, wat zij met de kinderen moesten aanvangen en zijn gekomen tot een breed activiteiten- schema. Allerlei vormen van clubwerkvan handenarbeid en vrije expressie hebben hun weg gevonden naar de speeltuinorganisaties, terwijl de laatste tijd ertoe Wordt overge gaan om in de vacantietijd een tweetul weken met de kinderen te gaan kamperen. De speeltuin is langzamerhand dus een stuk jeugdvorming geworden, waardoor vele kinderen niet alleen genieten van de zee en de ontspanningmaar bovendien een bredere ontwikkelingsmogelijkheid krijgen. Dat alles stelt natuurlijk grote eisen, niet alleen aan verbreding van accommoda tiemaar evenzeer aan het kader, dat zich nog intenser dan voorheenzal moeten in spannen om aan de kinderen het beste mee te geven, wat zij hebben. Dat kost studie inspanning, geduld en grote offervaardig heid. Juist omdat het hier dus over meer dan alleen de schommel gaat, juist omdat het hier gaat om een stuk opvoeding van jonge mensendaarom staan wij als ka tholieken op een eigen speeltuinorganisatie onder eigen leiding. Dat wil niet zeggen dat zulk een organisatie afgesloten zou moeten zijn voor welk kind dan ook, integendeel elk kind moet de kans krijgen daarin bin nen te gaan. Maar onze verantwoordelijk heid (ds ouders voor onze kinderen vraagt nu eenmaaldat waar wij ook een stukje van die verantwoordelijkheid overdragen aan anderen, of dat nu is in de school, fldU jeugdbeweging of de speeltuin, de kinderen worden opgevoed in de geestwaarin wij dat zelf doen. Zoals op allerlei terreinen van jeugdvor- mingswerk kan ook in het speeltuinwerk de hulp van de overheid niet gemist wor- den Deze hulp zal geleidelijk dienen ie worden verstrekt aan het algemene en het katholieke speeltuinwerk. Bij de planning van nieuwe wijkenbij sanering van oude stadsdelendient zowel ruimte gereserveerd le worden voor de ene alsook voor de andere groep en waar slechts voor EEN speeltuin ruimte zou zijn, hetgeen bij de planning in nieuwe wijken nauwelijks denkbaar en bovendien volstrekt onvoldoende is, dient men toch de belan gen van beide groepen te dienen door der gelijke ruimte ter beschikking te stelllen van beide groepen, die in onderlinge samen werking elkaar best zullen weten te vinden. Tot heden is er geen subsidieregeling voor de speeltuinen, hoewel de ontwikke ling van het werk financiële steun van de zijde van de overheid dringend nodig maakt. De speeltuinen hebben tot nu toe altijd op eigen kracht gedreven en dat is niet in het minst te danken aan de inzet van zoveel toegewijde mensen, die -öolkomen belange loos hun tijd en energie aan de vorming van de kinderen geven. De overheid dient er begrip voor op te brengendat de ontwikkeling die zich heeft voorgedaan, ook hogere eisen stelt aan de belangstelling clie de overheid dient op te brengen. Het ware te wensen, dat een redelijke subsidiëring, liefst aangepast in de subsidieregelingen, welke tot stand zijn gekomen voor het jeugdvormingswerk, spoedig tot stand komt. De speeltuinorganisaties hebben het ver diend en de kinderen hebben er recht op. IS de be- DE STEEN DER DISHARMONIE óók een steen des aanstoots, maar eerste kwalificatie geeft de situatie ter weer. Wat de disharmonie aangaat, deze heerst sinds enkele jaren onder ene broer en zes zussen. De broer is de dorpssmid van Borbona, een dorp in Noord-Italië. welke vestiging van enkele honderden zielen al heel oud is en reèds uit de dertiende eeuw moet dateren. Volgens het zeggen zou al een Corte- se van die tijd af dorpssmid zijn geweest Er bestaan te dien aanzien geen docu menten. De familie Cortese beschikt slechts over gegevens, die maar tot het jaar 1845 terugreiken. Maar dit bewijst in ieder geval, dat de Cortesi geduren de vier generaties het vak van smid in het dorp hebben uitgeoefend en dat is toch ook wel wat. Na de tweede Wereldoorlog zal het er naar uit dat Concezio Cortese, die in middels al vele jaren dorpssmid was ge weest, zonder opvolger zou komen te sterven. Hij had zeven dochters, doch slecht één zoon en deze zoon gaf, na enkele jaren aan aambeeld en blaasbalg te hebben gestaan, het beroep eraan en trad m politiedienst, waardoor hij ver van zijn geboortedorp terecht kwam. Ja renlang leefde Concezio Cortese in het vooruitzicht, dat met hem de dynastie der dorpssmeden van Borona zou uit sterven. Hij was hierover dubbel be droefd. omdat hij een meester in zijn vak was Dusdanig beheerste hij dp fijne smederij, dat hij in de eerste we reldoorlog naar Rome ontboden werd, in het laboratorium van het techm- N OP D O L O HM* «TS0K WtMWG max MGSCI rtltftttlYE KAW5TIK1W fuoa 0M4K AMUJt i'V U»M IttlM sche instituut der artillerie te gaan wer ken. Een vakman als hij bestond er nog nauwelijks en zijn zoon. die hij een uit stekende opleiding had gegeven, was po litieman. Maar laat nu een tiental jaren na de tweede Wereldoorlog deze zoon naar zijn geboortedorp terugkeren, om in de smederij van zijn vader te komen wer ken. Hij bleek het vak niet ver leerd te hebben en werd aldus de vreug de van zijn vaders oude dag. Deze vreugde werd schier een zaligheid toen Carlo de zoon trouwde en twee kinderen kreeg, waarvan hij de oudste, een jongen, Concezio doopte. Kort voor dat grootvader Cortese stierf, vermaak te hij heel de hele inventaris van zijn smederij aan zijn kleinzoon, op voor waarde. dat die ook dorpssmid zou worden en aldus de traditie zou voort zetten. Toen Carlo in naam van zijn zoontje deze voorwaarde aanvaardde, kon Cor tese Concezio rustig sterven. Hij had een aardig spaarduitje, maar van de zeven zusters waren er nog zes in leven en voor de zevende moest wat de erfenis be treft rekening worden gehouden met twee kinderen, terwijl tevens de weduwe nog haar rechten had. Na de kosten van het aankopen van het familiegraf en de begrafenis bleef er niet veel meer over. De weduwe Car lo waren het er inmiddels over eens, dat er op het familiegraf een prachtige ge denksteen moest komen, met bronzen kandelaars verfraaid. Dit gebeurde ook Het opschrift luidde: Aan profesor Cor tes e Concezio, in eeuwige herinnering Deze steen werd neergelegd door zijn zoon. zijn vrouw en zijn dochters, uit gezonderd Olga, Argia en Lea. Ja lezer, ten eerste dat „professor". Wel smid Concezio Cortese was zulk een bekwaam vakman, dat zijn dorpsgeno- en mede vanwege ziin verblijf in Ro me. hem deze titel hadden gegeven waarop hij erg trots was geweest. Wat die drie dochters betreft, ze hadden ge weigerd. hun aandeel in de erfenis af- te staan ten behoeve van die prachtige steen. Nu is er een proces gaande, want de drie dochters wensen zich niet onteerd te zien Ze eisen, dat het ha telijke opschrift verwijderd wordt 1. Heel lang geleden gebeurde het, dat een hartstochtelijk oesterliefhebber op een goede dag een oester opende en er een minuscuul pareltje uithaalde. De allergrootste ontdekking dateert eigenlijk uit 1954. Toen ontdekte eeo zekere M. Eduard Leblavec de Morley kort achter elkaar twee parels. De ene inzijn Kerstontbijt. De ander inzijn diner op NieuwjaarsdagMaar om de waarheid te zeggen kon hij er noch zijo diner mee betalen noch zijn vrouw een plezier mee doen.U moet immers weten, dat de oesters, die hun som bere bestaantje op onze distafels eindigen, slechts neefjes zijn van de pareloester en dat de afscheiding van parelmoer, die zij produceren er alles behalve aanlokkelijk uitziet. Bovendien Is de parelvangst een gevaarlijk soort sport, waar elk jaar op nieuw slachtoffers bij te betreuren zijn. 2. Een van de beroemdste parelvissers, bovendien uitvinder van een nieuw soort duikbril, was de Zweed Victor Gerbe. Als operatieterrein koos hij meestal de Stille Oceaao en ook op die ongeluks-dag was dat het geval. Toen hij ongeveer 30 meter beneden de zeespiegel was afgedaald, ter hoogte van de Bilang-Bilang kust, vlakbij Borneo, voelde hij eenklaps een hevige pijn in zijo linkerarm. Bliksemsnel trok hij zijn dolk. Maar het mocht niet baten. De afgrijselijke tentakels van een afzichtelijk monster hielden hem reeds in hun verstikkende greep. Zeker zou hij een verschrikkelijke dood gestorven zijn, als zijn vrienden hem niet nog ternauwernood hadden gered.- 3. En toch: het zijn zeker niet in hoofdzaak de poliepen> haaien en andere gevaarlijke dieren meer, die de vissers doden- Veel erger immers zijn de omstandigheden, waaronder zij tot dikwijls grote diepten moeten afdalen. Van juni tot september, dat is het seizoen, duiken de meeste van hen wel 40 tot 50 keer per dag. Iedere keer blijven zij twee, ten hoogste drie minu ten onder water, maar het duiken vergt het uiterste van hun krachten. Het bijtende water en de enorme druk maken de vissers niet zelden blind of doof. Vraag ook niet, wat hun hart er onder te lijden heeft, zodat maar weinigen onder hen ouder worden dan 40 jaar! 4. Ongeveer uit een op de twintig oesterschelpen komt een klein Pareltje te voorschijn. Klein wil zeggen, niet veel groter dan een flinke zandkorrelVoor een beetje behoorlijke parel moeten er zo tussen de 1.000 en 1.500 schelpen geopend worden. De voornaamste oesterbanken zijn te vinden in de Goj I van Perzië. Daar vinden we dan kleine ronde korreltjes rnei een zacbtrose weersschijn. De zeldzame en uiterst kost bare zwarte parel moeten we zoeken in Tahiti In Polynesia is de parel slechts een bijprodukt van de bloeiende parelindus- Ook Australië en Ceylon hebben hun oesterbanken I l

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4