PA R E L S I 3 illlip Jt 1!' I Proef eens Moccona ...koffie in de ware Douwe „U komt als geroepen, Mijnheer Zakenman! Uitbreiding dorpen in nieuw streekplan Westland ruim berekend I Wegennet wordt verbeterd en uitgebreid Geen rel te e en Cals Tiende Brielse stertocht Dc krant kunt U niet missen geen dagl Pater Pelosi en de prot. chr. mening NSC WOENSDAG 8 JUNI 1960 BY55U5 GOH APE. CQVLHE PEHUERE J INTESTIN BRANCH/E mme au SOUCHE ESTpmc CQ!E LIGAMENT PULPc LABIAL PERLE DE CULTURE CCEUR RECTUM HIU5CLE RÉTRACTEURi^^AD^cf^R ANUS HpMlgpp*' Op dit moment krijgt u gelijk... De beste kojfie-kenner van de familie. potje Moccona hebt gekocht, dat u de en zie 'm eens aandachtig genieten. Op voorkeur hebt gegeven aan de vertrouwde dat moment bent u bij dat u zo'n naam Douwe Egberts! luchtdicht afgesloten, dus altijd vers: in handig glazen potje f 1,95 Drie factoren Verbetering wegennet 3<P rr 5. De heilige boeken van het oude Indië beschrijven al de betoverende schoonheid der parels. Ook de Chinese handboe ken uit die tijd spreken van parels, zo schitterend, dat ze zelfs de rijst in hun schaduw stelden. Van oudsher zijn parels al het sieraad der vrouw. Cleopatra wist dat al. En droeg ook Maria Stuart op haar laatste gang naar het schavot niet een paar- lencollierEen heel oude legende zegt, dat parels de tra nen van engelen zijn. en weer een ander verhaal beweert, dat de door een dauwdruppel bevruchte oester een witte parel te voorschijn tovert, als de hemel helder is en een donkere, als de hemel bewolkt is 6. Maar de biologen geloven niet in deze sprookjes. Zij zeg gen doodeenvoudig om ons uit de droom te helpen dat de parel niets meer of minder is dan het graf van een parasiet van de oester, al is het dan ook een heel mooi graf. Want wanneer een klein diertje bijvoorbeeld de schelp van de oester binnen dringt, begint de oester een stof af te scheiden, een soort ver dedigingsmiddel dus, waarmee de vijand totaal wordt omgeven en zo dus verstikt. Een microcopisch onderzoek brengt aan het licht, dat we hier te doen hebben met afwisselend een kalk achtig laagje en een conchioline-laagjeDe parel is gebo ren! 7. Soms is 't een zandkorrel of een klein stukje, koraal dat de schelp binnendringt en de automatische reactie van de oester uitlokt. Wanneer de oester zijn hoogste ontwikkeling heeft be reikt dat is tussen de vier en tien jaar hebben we een flinke kans op wat grotere parels. Af en toe gebeurt het dat de gevormde parel buitengestoten wordt en dan komen er natuur lijk weer vissers aan te pas, die ijverig op speurtocht gaan naar deze schatten. Het is trouwens dikwijls nog voor een aardig fortuin, wat zij mee naar boven nemen 8. Denkt u vooral niet dat de oester het enige dier is, dat parels kan produceren. Want het „schippertje", de halyotide en zelfs de mossel reageren precies hetzelfde op het binnen dringen van parasieten. Maar alleen uit de oesterschelp in geleerde termen de Méléagrine of Pintadine komen de fijne pareltjes te voorschijn, de droom van menige vrouwDit kostbare diertje leeft in tropische streken, enkele tientallen meters cnder de zeespiegel. Daar wagen de vissers hun leven voor dit wondermooie natuurprodukt, dat over Bombay en Parijs zijn weg vindt naar heel wat bijouterie-dozen grote verpakking f 7,10 Het nieuwe ontwerp-streekplan West- land beoogt de grondslag te leggen voor een evenwichtige verdere sociaal-ccono mische ontwikkeling van Hollands tuin In détails wordt op de nieuwe kaart veel. al niet getreden. Voor de verschillende Westlandse gemeenten heeft tnen richt lijnen aangegeven voor de vaststelling van de uitbreidingsplannen. De bestem ming van de gronden heeft men bepaald, doch bijzonderheden over de uitbreiding van de dorpen zijn niet vermeld. Bij de vaststelling van de uitbreidingsplannen is--elt d-is het gemeentelijke inzicht een grote rol. In de toelichting op het Streekplan vordt opgemerkt, dat zich op de kaart, de ..uitgangspunten" bevinden. Zij zijn niet bindend, maar vormen tezamen wel een eenheid. Het hc-ofddoel van het nieuwe streekplan is wei het beschikbare areaal aan land- en tuinbouwgronden veilig te stellen tegen de opdringende steden en industriëen. Wordt in de toelichting van richtlijnen gesproken, een grens heeft men bij de uitbreiding van de dorpen wel gesteld Deze is echter groter, dan men aanvankelijk verwachtte. Men heeft echter rekening willen houden met on voorziene ontwikkelingen. Voor Den Haag was het niet mogelijk, een begrenzing vast te stellen. Deze stad vormt het cen trum van het nieuwe plan, dat zich ook uitstrekt in de richting van Leiden, Wat betreft Delft, daf er bij inbegrepen is, heeft men gesteld, dat de voornaamste bebouwing naar het zuiden moet plaats vinden. Men houdt hierbij rekening met de uitbreiding van Schiedam. Bij het vast stellen van de begrenzing van de Westlandse gemeenten, heeft men rekening gehouden met drie factoren. Ten eerste is dit de toenemende arbeids- bezetting in de tuinbouwbedrijven, ver volgens het te verwachten aantal perso nen, dat de zgn. verzorgende beroepen gaat uitoefenen en ten slotte de West landse lieden, die in hun eigen streek wonen, doch hun werk ergens anders gaan zoeken Bij dit laatste punt wijst men er op dat hiermee rekening is ge houden. omdat Westlanders op korte af stand van belangrijke werkgebieden wo nen. Men denke hierbij aan de grote ste den. Uiteraard is het wenselijk, dat zij in de plaats, waar zij werken, gaan wo nen In verband met de nog steeds grote woningnood, is dit echter niet altijd eenvoudig. Het bestaande wegennet wi] men ver beteren. Dit houdt in, dat voor het door gaande verkeer, buiten de dorpskommen om nieuwe wegen worden gelegd. Tus sen reeds bestaande wegen wil men nog de nodige verbindingen aanbrengen Zo is het plan, de Nieuwe Weg nabij Lnos- i duinen, langs Dekkershoekje, dopr te trekken naar Den Haag, waarbij men dus langs Loosduinen heenrijdt aan de rech terzijde. Op de kaart van het Streekplan staat voorts een weg aangegeven die in de nabijheid van De Lier door de Hoef- polder een korte verbinding met Rijks weg 20 naar Maassluis vormt Met de aanleg van deze weg. tracht men de moeilijk te verbreden weg van Delft, via Schipluiden naar Maasland fe ont lasten. Vanaf de Maasdijk, met aanslui ting op het verkeersplein nabij veiling Westerlee", is een "'eg ge"<mrr>i„„teerd dus weer gedeeltelijk de Maasdijk. Naast nieuwe wegen, heeft men ook tal van rijwielpaden ontworpen. Deze hebben een meer recreatieve functie. Met de aanleg ervan vormt men interlo cal routes. Met betre1'''''"1' tot de c- creatie, wordt in de toelichting opge merkt. dat hiervoor in het Westland wei nig plaats is Voor recreatie komt op de eerste plaats voor de Westlanders het strand in aanmerking, terwijl daarnaast de smalle strook duinen tussen Ter Hey- de en Hoek van Holland genoemd wordt. Hun functie is echter ook (nog steeds) de zeewering. Het Staalduinse bos wordt ook als recreatiegebied aangemerkt, doch een grote oppervlakte beslaat dit ge bied niet De stadsbewoners, zoals de Ha genaars, zullen hun ontspanning moeten gaan zoeken in het weidengebied achter Delft. De weilanden, die nog in het West land liggen komen in aanmerking voor tuinbouwgronden, zoals een stuk grond voor en achter het Staalduinse bos te k-0-pvpn'in'(ü en een "edeelte tussen De Lier en Wateringen. On deze nieuwe tuinbouwgronden mag echter geen op staand glas geplaatst worden, wat zeer waarschijnlijk de nodige moeilijkheden zal veroorzaken. Een Westlands gebied, dat in de toe komst meer dan tegenwoordig het geval is. voor recreatie in aanmerking zal ko men. is het duinengebied tussen Kijk duin en Ter Hevde De duinenstrnok is hier aanmerkelijk breder, dan ten zui den van Ter Hevde te-wiil er r""ds een fietspad gelegen is. Tussen de Ste nen Stad en de Glazen Stad, heeft men "rnenstroken gehouden, die eventueel 711 het dan in beperkte mate. omdat hun om vang niet groot is. ook voor recrea tie in aanmerking kunnen komen. <1. ROTTERDAM, 7 juni. Vandaag en morgen vergadert in het AMVJ-gebouw te Rotterdam de protestants-christelijke onderwijzersvereniging. De congressisten v-erden verwelkomd door de burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, waarna de voorzitter, de heer D. H. Dut- mer, zijn openingsrede uitsprak. Spx. wees er onder meer op, dat de ge meenschappelijke liefde van de christelij ke onderwijzereorganisatie voor de School met de Bijbel sterker was dan de me ningsverschillen, waarbij hij opmerkte dat er vandaag in Amersfoort een vergade ring wordt gehouden van de in 1955 op gerichte Vereniging van Christelijke on derwijzers. Het enige agendapunt is op heffing van de vereniging. Sprekende over de gepensioneerden zei- de de heer Dutmer, dat alle organisaties met klem zullen ijveren voor een waarde vast pensioen, niettegenstaande het feit, dat de regering deze gedachte in eerste instantie heeft verworpen. Er is door de regering nog niets gedaan om een einde te maken aan de noodtoe stand, waarin de oudere kleuterleidsters zich bevinden. Dit is een zee - trieste ge schiedenis en een regering als de onze beslist onwaardig, aldus spr. In het slot van zjjn betoog ging de voor zitter uitvoerig in op een artikel, dat (door pater Pelosi) is geschreven naar aanlei ding van de manifestatie van het prot. christelijk onderwijs over de Mammoet wet op 7 mei jl.l in het Amsterdamse Con certgebouw. De heer Dutmer zei niet de minste behoefte te hebben aan een rel tegen minister Cals. „die we om meer dan 'n reden hogelijk waarderen" en nog minder tegen het tegenwoordige kabinet, „dat om veie redenen de volle steun ver dient." De voorzitter ontzegde de schrijver echter ten enenmale het recht te spreken van een opzettelijk willen vernietigen van een tegenstander. Te vermelden dat de tiende achtereen volgende stertocht naar Brietle wederom een succes is geworden is overbodig want de plaats die dit zeilevenement bij de zei lers en bij de Briellenaren inneemt is zo danig dat de organisatie van dit gebeu ren een prettige aangelegenheid is ge worden. Een 150-tal vaartuigen bracht dit jaar een bezoek aan de Geuzenstad waarbij de weersomstandigheden we] ideaal waren om op het water te vertoeven, doch de zwakke wind maakte het de deelne mers wel moeilijk een behoorlijke snel heid te verkrijgen, zodat bijna niemand op eigen gelegenheid in de loop van zon dagavond de Brielse haven binnenkwam. Evenals de andere jaren was er nu ook weer een groot aantal prijzen beschik baar gesteld welke maandagmorgen in feestzaal Dedert door de Erielse burger vader, de heer D. M van Zwieten. wer den uitgereikt Alvorens hiertoe over te gaan uitte de eerste burger zijn tevreden heid over de prettige sfeer, die de Pink sterdagen in de gemeente geheerst heeft. Nadat aan de voorzitter der H.O.V Li- bertatis. de heer C. Hoogstraten, een plaquette was uitgereikt als dank der W.S.V. Schieland aan de muziekvereni ging voor haar muzikale ontvangst. volc>' de de prijsuitreiking waarvan de belanê rijkste hierna volgen: Groep A Motorjachten: 1, G. Brandy met de „Willy" uit Leiden (66 D. H. Baas met de Dristuna, Den Ha Groep B Kajuitzeiljachten: 1. J- Leenders met de Drizzidan uit Aras veen <131 km) 2. N. Morselo met de frai, uit Beverwijk. Groep C. Open zeiljachten: 1. W. Geej2. met de „Witte" uit Haarlem (79 km' D. P Hermeier met de „Nayada". versum. Groep D. Kano's: 1 Mevr. Euwe-y?> met „de Klepper", Schiedam (225 De Unie-Wisselbeker, bestemd v0°rt^l- vereniging wier leden de grootste len kon hebben vervaren in de Sterf? f werd gewonnen door de het vorig 3® opgerichte waterportvereniging „Brie* met een totaal van 295 km. De Drie-eilanden-wisselbeker. boden door de Eilandengemeensca Voorne Putten en Rozenburg, ging n „Aegir" uit Rotterdam. Een legpenning, door de gemeente ,cti terdam aangeboden voor degene d'e z r voor de tien tochten totaal het meest v diensteli.ik heeft gemaakt werd uitgCe aan de heer J. W. Sauer, r Tenslote zij nog vermeld dat het v?at V.V.V.-Briele de laatste maal was door haar de Stertocht werd geor®.„r- seerd. daar dit voortaan door de W« ter- sportvereniging Den Briel zal geS' den ichie' „Leuk, dat U er nu bent. We vroegen ons juist af waar wij voor onze nieuwe lampekap terecht zouden kunnenen daar bent U reedsU heeft daar een mooie collectie...." Dit gesprek heeft niet echt plaatsgevonden. Wat er werkelijk gebeurde? De familie Uitkijk zat om een nieuwe lamp verlegen. Na weken zei vader: „Deze maand kan het er af! Toen zag moeder die advertentie in de krant een hele lijst fraaie lampenom te snoepen ze konden zó uitkiezen. Dat deden ze. En spoedig werd die lamp gekochtl Als U lampen verkoopt, of lingerie, of schoenen, of fietsen, of tapijten, of wat niet al, dan zoudt U wat graag de families bezoeken, die Uw artikel nodig hebben. De meest doeltreffende manier om hen te bereiken is: adverteren in de dagbladen! Dan treedt U al die huizen binnen, waar U, zakenman, „als ge roepen" komt.! Laat niets aan het toeval over, laat van U horen! Adverteer in de dagbladen, dan bereikt U duizenden!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 8