In november in ITALIË weer regeringscrisis Bestuur van DemocraCristiana bestudeert de politieke impasse ZWO subsidieert onderzoek van prof. Rutten Expansietempo der produktk Euromarkt kan hoger worden Nieuwe kunstacademie in Berlijn Na de Olympiade en de verkiezingen: EUROPEES COMITÉ CONGRESSEERT IN LUIK Stijging bruto nationaal produkt met 4 a 5% is mogelijk Nat. Raad Maatscb. Werk distancieert zich van „Rolot" Overtreding tippel- verbod In de gehele wereld 300.000 Russische spionnen werkzaam JAARVERSLAG 1960 VAN DE EEG Koopman gaf zich voor student uit Duitse handbalploeg in Rotterdam en Schiedam Varkens te licht gewogen PAGINA WOENSDAG 15 JUNI 1960 DEN HAAG. jl4 juni. Blijkens een communiqué van het dagelijks bestuur van de Nationale Baad voor Maatschap pelijk Werk. de overkoepelende vereni ging van alle landelijke toporganen op het gebied van het maatschappelijk werk, betreurt dit bestuur het, dat het Prijs vraag service bureau Laurent. A. Daane een intensieve propaganda-campagno voert teneinde een doorlopende vergun ning te verkrijgen voor de exploitatie van het door dit bureau geïntroduceerde lotto-systeem „Rolot", waarvan de op brengst mede ten goede zou moeten ko men aan het maatschappelijk werk. De Nationale Raad meent, dat de op zichzélf reeds zeer moeilijk te beant woorden vraag of invoering van een lotto ten bate van het maatschappelijk werk wenselijk is, onder meer moet worden bezien in samenhang met het vraagstuk van de voetbalpool, ten aanzien waarvan, zoals bekend is, thans een wetsontwerp bij de Tweede Kamer aanhangig is. Zon der over dit vraagstuk in zijn geheel op dit ogenblik een uitspraak te doen wenst het dagelijks bestuur van de Nationale Raad duidelijk tot uitdrukking te bren gen, dat de raad op generlei wijze betrok ken is bij en zich distantieert van de propaganda, welke het bureau van de heer Daane thans in de kringen van het maatschappelijk werk voert om in de toekomst een blijvende lotto te kunnen organiseren. Zoals bekend heeft de minister van justitie een tijdelijke vergunning ver leend voor de organisatie van „Rolot". In dezelfde tijd, dat het D.C.-bestuur te Rome bijeen was, organiseerde het centrum Luigi Sturzo een studiedag on der leiding van de oud-voorzitter van de nationale K.A. en de tegenwoordige algemene president van de burgerco- mité's prof. Gedda. Het thema was: de bevrijding van het sociaalcommu- nisme. De oplossingen, die deze stu diedag bood, hebben in het christen democratisch partijblad II Popoio al even weinig geestdrift gewekt als in de kranten van de andere partijen. De druk van verschillende zijden op het hoogste uitvoerend college van de Democrazla Cristiana heeft, naar het oude spreekwoord, helaas geen forse palm opgeleverd, maar kwam slechts do papyrusplant ten goede: een ellen lange motie, die de kool en de geit spaart. De poütiek-technische omstan digheden in Italië zijn een zware last voor de doortastende leider van de christendemocraten Moro. Deze hinder palen zouden overwonnen worden, wan neer de Democrazia Cristiana minder over principes, doctrine en kerkelijke zendbrieven sprak, over mogelijke con structies en toekomstige compromis sen, maar zelf begon autonoom en in tegraal de niet bepaald gloednieuwe sociale richtlijnen van de Kerk én hun eigen urogram in de praktij!: te bren gen. Men kan zich gevoeglijk andere moeiten sparen, bij zulk een streven komen er al moeilijkheden genoeg. Dit is de nieuwe kunstacademie in Berlijn, die aan tweehonierd leerlingen werkruimte zal bieden. Het gebouw binnenkort geopend. ttè 1' AMSTERDAM, 13 juni. Bil de aPP behandeling voor de rechtbank van tien zaken wegens overtreding van zogenaamde „tippelverbod" heeft de 0 cier van justitie er bü de rechtbank Tl aangedrongen het e';en beleid va" (e kantonrechters in deze gevallen n'et doorkruisen. Hij zei. dat de kanton'"®1^ ter^ bij de eerste overtreding meeS boete opleggen, maar het is ai geble dat de betrokken verdachten dit als soort bedrijfsonkosten beschouwen daarom is het nuttig bij herhaling heC tenisstraf te geven. In tien zaken vroeg hij bevestiging p. het door de kantonrechter gewezen jer nis. In negen gevallen betrof het dagen hechtenis, in de tiende zaak f de verdachte, die in de laatste twee J al zeven maal geverbaliseerd was, oordeeld tot twaalf dagen hechtenis. Tegen een inwoonster van Leiden, r, na tien processen-verbaal haar wers rein van Den Haag naar Amsterdam verlegd, werd vier dagen hechtenis eist. Zij was door de kantonrechter boete veroordeeld. In twee gevallen vroeg de lagere dan de opgelegde straf. Het b® 0p hier o.m. een vrouw, die inmiddei» pg andere wijze inkomsten verwierf- e$ officier stelde voor de opgelegde dagen hechtenis nu voorwaardelijk een proeftijd van drie jaar te geVe Uitspraak 27 juni. WASHINGTON, 14 juni (Reuter) De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Herter, heeft gisteren in een verklaring tot de commissie voor buitenlandse betrekkingen van de Se naat meegedeeld dat er in de gehele wereld 300.000 spionnen van communis tische landen werken. Geen land heeft ooit zoveel aandacht besteed aan spio nage als de Russen, zo verklaarde Her ter. Het getal 300.000 slaat zowel op landen binnen ais buiten het communis tische blok. In de laatste jaren zijn, aldus Herter, in elf landen ongeveer 360 personen veroordeeld wegens spionage voor de Sovjet-Unie. Dit aantal is als volgt over de verschillende landen verdeeld: West-Duitsland241, Finland: 65, Noorwegen: vijftien, de Verenigde Sta ten: dertien, Zweden: elf, Denemarken: zevén, Groot-Brittannië: zes, Turkije: twee, Nederland: twee, Frankrijk: een en Japan: een. BRUSSEL, 14 juni Het interne han delsverkeer in de Europese Economi sche Gemeenschap heeft zich in 1959 op spectaculaire wijze ontwikkeld. De omvang ervan was in dat jaar 19 pro cent groter dan in 1957. ^De EEG-eom- missie is echter van mening dat het ex pansietempo van de produktie op de Euromarkt hoger kan zijn en dat men moet streven naar een gemiddelde stij ging van het bruto nationale produkt met 4 tot 5 proeent. De regeringen en het bedrijfsleven zullen hun plannen niet meer slechts in nationaal kader, doch in het kader van de Euromarkt- gemeenschap moeten opstellen, aldus het derde jaarverslag van de commis sie der Europese Economische Gemeen schap aan het Europese parlement, dat heden is gepubliceerd. Wat de ontwikkeling naar buiten be treft verklaaft de commissie, dat de ge meenschap zich in nauwe samenwerking met de Ver. Staten, Groot-Brittannië en de andere industrielanden van de vrije wereld moet wijden aan de oplossing van mondiale problemen, zoals het eco nomisch evenwicht, uitbreiding van de handel in het algemeen en ontwikkeling van jonge naties. Sommige lidstaten hebben begin 1959 de douane-rechten van fiscale aard vervangen door binnen landse heffingen en hoewel de EEG- commissie van mening is dat deze maat regelen niet in strijd waren met de let- DEN HAAG, 14 juni. De Haagse politie heeft vorige week dinsdag een 34-jarige weger van het slachthuis er op betrapt, dat hij een aantal varkens van een vleesgrossier uit Lekkerkerk te licht woog. De varkens worden voor en na de slachting gewogen, om uit te kunnen maken hoe groot het verlies door het slachten is. Normaal bedraagt het slachtverlies zestien procent; maar hij interne controle was gebleken, dat dit bij de varkens van de bewuste gros sier slechts 11 procent bedroeg. De weger had ln oktober van het vorig jaar met de grossier een af spraak gemaakt, dat hü zijn varkens gunstiger zou wegen. De grossier be taalde de boeren, die hem de varkens geleverd hadden volgens het weeg briefje van het slachthuis. Op deze ma nier heeft de man in de afgelopen maanden ongeveer vierduizend gulden verdiend. De weger kreeg voor zijn „medewerking" een beloning van twee tot driehonderd gulden. De verdachten zijn door de polite aangehouden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4