HET GAT OVERUSE KRIJGT EEN AUTOSTRADA Overigens een dorp, waar het goed toeven is Kousebanden als ex-vote's SOCIALE WEGWIJZER Omzetten Bekkers Dordrecht in eerste vijf maanden 80pet. hoger C0URV01SIER Automatisch brieven sorteren Het anticiperen toegelicht Inschrijving emissies op 4 juli Door streepjescode op de envloppe Na de volkstelling Zaanse burgemeester over „voorsortering" „Kidnappers" in België gearresteerd Tapijtdiefstallen ANDERHALF JAAR VOOR AMBTENAAR Huurcompensatie en Ziektewet Engelse militaire cricketers tegen Y.O.C. Geen echte zeeman Professor Smits van Waesberglie biedt ontslag aan BRANDSTICHTING UIT RANCUNE DONDERDAG 23 JUNI 19TO De ontelbare automobilisten, die tussen Brussel en bet Naamse en verderop rijden, doen al het mogelijke om te traehten zo spoedig mogelijk Luiten het Brabantse dorp Overijse te geraken. Zij schuwen bet als de pest, vooral op de weekends. Speciaal als men er 's zondagsavonds langs moet komen om in de hoofdstad terug te keren, is het daar soms om wanhopig te worden en neemt men zich voor nooit meer i langs „dat gat" te komen. Er ligt daar namelijk j de meest beroemde beruchte is beter uitge drukt bocht van al de wegen van België. Eu dat wil wat zeggen Op een kleine hoogte staat de in alle opzichten bezienswaardige dekenale kerk. Doch hoewel zij buitengëwoon imponerend is, merkt zo goed ais geen enkel autobestuurder ze op, want hij heeft al zijn aandacht nodig om te proberen ■din wagen zonder blutsen of andere averij uit de grote S-bocht te sleuren, die volledig om die kerk slingert. Men ziet er bijgevolg nog veel minder het bronzen borstbeeld bij die kerk van de beroemdste zoon van Overijse, die in zijn tijd ook een beroemdheid in de toen bekende wereld was, Justus Lipsius, een humanist uit de XVIe eeuw, nu nog vermaard. Eindelijk heeft men van hogerhand ingezien, dat die stop op een der drukste wegen van het Belgische autoverkeer een ware calamiteit is en dat het zó niet langer meer gaat. Men is nu bezig met het aanleggen van een autostrade en met het bouwen van een viaduct even opzij van Overijse, zal tegen het toeristisch seizoen van volgend jaar aande ergerlijke verkeersstremming een einde komen. Voor degenen die hun vrije uren met nog wat anders willen doorbrengen dan „kilometers vreten", zal daardoor gelegenheid ontstaan aangenaam te verpozen in een van de vele Brabantse dorpen vol historie en monumenten. 'n Goede vriend op bezoek? the brandy of Napoleon Talrijke inbraken in het Gooi en op de Veluwe Eerste verslag van de RotterdamRijn Pijpleiding Mij Hogere winst bij De Poreeleyne Fles Stijgende omzetten in 1960 9 Hollandse schildwacht leverde het bewijs t Voor meer dan een ton scha bij Vihamy Groei der Amerikaanse Chemische Industrie zet zich voort. Chemical Fund F«È De aloude St.-Martinuskerk ZAANDAM, 22 juni. Burgemeester G. J. D. Franken heeft op een perscon ferentie de achtergronden toegelicht die ertoe hebben geleid, dat het Sociografisch Bureau lichtelijk voorbarig het recht in handen nam welk recht het bureau te zijner tijd toch had gekregen, om de gegevens (zonder de namen en adressen) van de burgers van Zaandam en de rest van de Zaanstreek over te nemen en te verwerken voor eigen gebruik. Het Sociografisch Bureau voor de Zaanstreek heeft willen anticiperen op zaken die pas veel later tot zijn be schikking zouden komen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek, aldus de bur gemeester, werkt niet zo vlug als het Sociografisch Bureau, dat er groot be lang bij heeft zo snel mogelijk uit de gehele Zaanstreek de situatie te kunnen overzien, van, bijvoorbeeld, de inwoning of van het forensendom. Het CBS, waarvan de volkstelling uit gaat, heeft heel veel tijd nodig om alles te rubriceren en als alles door de Hol- lerithmachines is gegaan, krijgen de gemeentelijke instellingen In den lande alle formulieren ..ontkopt" terug, dus zonder naam en adres. Trouwens, met dat ontkoppen was de Zaanstreek zelf al begonnen volgens de burgemeester. Niettemin heeft het CBS er Prijs op ge steld toch ook de duplicaatformulieren te ontvangen, omdat dit bureau niet kan toestaan, dat er ook maar een schijn van twijfel met betrekking tot de geheim houding zou ontstaan. Daarom hebben de Zaanse gemeenten maandagmorgen alle de duizenden formulieren aan Haag se ambtenaren meegegeven, totaal zo'n 25.000 stuks. Men vergete overigens niet, aldus da heer Franken, dat het. Sociografisch Bu reau, dat reeds in 1956 een soortgelijke enquête had uitgeschreven, zij het in an dere vorm, altijd het recht heeft om gege vens te verzamelen, doordat 't plannings stelsel binnen een gemeente, dat geeft niet óp welk gebied, hetzij school- of kerkenbouw, woningbouw of andere be langrijke onderdelen op het gebied van de gemeentelijke huishouding, een we tenschappelijke fundering krijgt. Omdat de gemeenten volkomen auto noom zijn op dit gebied, had niemand verwacht dat er plotseling moeilijkhe den zouden ontstaan rondom deze voorsortering". Een vooronderzoek heeft reeds uit gewezen, dat van het overgeschreven materiaal „niets op straat" is gekomen, zei de burgemeester. Het eerste bewijs hiervoor moet het gemeentebestuur nog bereiken. GENT, 21 juni (ANP) Blijkbaar geïnspireerd door de ontvoering van het zoontje van de Franse industrieel Peu geot hebben drie werkloze Gentenaren deze week getracht een vader van vier kinderen 150.000 Belgische Frank (11.250 gulden) af te persen. Zij hadden gedreigd, dat het met twee kinderen „slecht zou aflopen" indien de vader niet het ge vraagde bedrag zou verstrekken. De va der ging in op het voorstel, dat het geld in zijn winkel zou worden afgehaald. De man die het pakje kwam afhalen werd gearresteerd. De eigenlijke daders bleken twee werkloz-n te zijn, die spoedig be kenden. De afhaler van het geld zou 2.000 frank voor zijn opdracht krijgen. Het is nog niet bekend in hoeverre hij verder bij de zaak is betrokken. Kapel van „O.L. Vrouw van Welriekende" In het midden van het Zoniënwoud, op de rand der gemeente Overijse, Hoei- laart en Bosvoorde staat een oude kapel, die tevens een beroemde bedevaartplaats is en luistert naar de zoete naam Onze Lieve Vrouw van Welriende. Waar die geparfumeerde naam vandaan komt, weet men niet. Maar wèl is bekend, dat sedert eeuwen kunstenaars en schrijvers op die Plaats rust en inspiratie komen zoeken en dat, eveneens sedert honder den jaren, jonge meisjes er als ex voto's een kouseband of een lint uit het haar aan het hek hangen, om daardoor als het ware tastbaar te maken het gebed, dat zij bij de Welriekende zijn komen preve len, om een goede en brave verloofde te vinden. Overyse en Hoeilaart dat wil ook zeggen: de druivenstreek met haar vijf tienduizend serres, die in een heuvelach tig landschap in de zon liggen te glinste ren Zóveel druiven worden daar ge kweekt, dat men ze lang niet allemaal aan de man kan brengen. Men heeft er dan een ander afzetgebied voor gezocht en zo komt het, dat men ginds sedert een paar jaren wijn aan het maken is. Zélfs champagne wil men uit de Bra bantse druiven halen! Omdat in de val lei een riviertje loopt dat de IJse heet, noemt men die wijn Ysca. Wij hebben hem geproefd en, onder ons gezegd, de champagnebazen uit Reims en omgeving hoeven zich voor die concurrentie niet ongerust te maken. Na de devotie bij de Welriekende vol bracht te hebben, waar niet zovéél kouse banden meer worden geofferd als vroe ger, kwam het ons voor, dringt een be zoek aan de dekenale St.-Martinuskerk zich op. Een alleszins merkwaardig ge- j bouw, met zéér imponerende afmetin-1 gen, vooral die van het koor en het tran sept. die er een monumentaal aspect aan geven. In de XlIIe en XIVe eeuw behoorde het dekenaat Overijse tot de belangrijkste van Brabant. Na langdurige onderzoe kingen heeft men een lijst opgesteld van de pastoor-dekens die elkaar in de St.- Martinus hebben opgevolgd en men is daarbij tot het jaar 1281 voor de éérste deken van deze parochie gekomen! De hoge en massieve toren zou uit het jaar 1200 dateren. Zoals met alle andere kerken in de loop der eeuwen het geval is geweest, bleef ook dit bedehuis niet van onheilen verschoond. Na gedeelte lijk in brand geschoten te zijn tijdens het beleg van 1489 door de benden van aarts hertog Maximiliaan, zag zij de laatste verdedigers der versterkte plaats Over yse zich rond haar puinhopen vergade ren. Zij werden er uitgeroeid door de Duitse landsknechten van Maximiliaan, die daarna het dorp plunderden en in brand staken. Alles werd heropgebouwd. Maar in 1692 kwam een nieuwe brand de kerk teisteren, waarbij ook de hallen en een vijftigtal woningen in vlammen op gingen. Andermaal deed men alles uit de asse herrijzen. Onder het hoogkoor be vindt zich nog een crypte, waarin zeven tien leden van het geslacht van Hoorne liggen begraven, in ongeschonden geble ven loden kisten, met tinnen platen er op, waarvan de inscripties nog goed lees baar zijn. Toen wij ons niet lang geleden in de St.-Martinus bevonden, gingen onze ge dachten ver in het verleden terug. Om te beginnen naar het jaar 1547, toen daar een kind werd gedoopt onder de naam Joost Lips, Deze boreling zou later een der beroemdste Latijnse fisologen en tekst critici van zijn tijd worden. Het stamhuis der Lips bestaat nog, zegt men, vlak ach ter de kerk. Doch dat is niet het geboor tehuis van de kleine Joost, omdat het korte tijd voor diens geboorte door brand grotendeels werd vernield. Verondersteld wordt, dat Joost op de wereld kwam op het Hof ten Rode, dat zijn moeder als bruidschat had meegekregen en waar de familie na de brand naar alle waarschijn lijkheid haar intrek had genomen. De mensen uit die streek waren harde en stoere werkers. Zoals hun voorouders hadden gedaan, leefden en zwoegden ve len onder hen in het uitgestrekte woud, tussen machtige beuken, sterk en recht als pilaren van kathedralen, waartussen Ruusbroec mediteerde en waar keizer Karei het feestmaal aanbood dat bekend is al? het banket „der zeven gekroonde hoofden", vermits daar samen met de keizer ook aanzaten Filips II. koning van Napels; Ferdinand II; Maximiliaan II; Maria van Bohemen; Maria van Honga rije. zuster van de keizer; en de bey van Tunis. Toen Joost zes 3aar oUd was. wer zijn vader die burgemeester was van Over ijse. benoemd tot baljuw te Brussel, waar hij zich met zijn familie vestigde. In de hoofdstad ontving Joost zijn eer ste onderricht, in de nu nog bestaande Kapellekerk. Vandaar kwam hij in een school van het Henegouwse stadje Aat, om vervolgens naar de jezuieten te Keu len te worden gezonden. Naar de toen heersende gewoonte had hij zijn naam verlatiniseerd in Justus Lipsius, onder dewelke hij beroemd zou worden en blijven Slechts zestien jaar oud kwam hij op de universiteit van Leuven, die hij twee jaar daarna reeds verliet, om zich te Rome te gaan toeleggen op de studie van de teksten der oude Latijnse schrij vers Op zichzelf genomen was die verre reis in die tijd. langs onveilige en onher bergzame wegen al een buitengewone onderneming, waar veel moed en wils kracht voor nodig waren. Het duurde niet lang, of Lipsius werd te Rome de Latijnse secretaris van de in Bourgondië geboren Antoine Perrenot, kardinaal de Granvelle, minister van Kare' V en van Filips II, die te Parijs, te Padua en te Leuven godgeleerdheid had gestudeerd, zeven talen sprak en een der schranderste diplomaten uit de XVIe eeuw was. Lipsius bleef niet lang bij hem in dienst In 1569 keerde hij naar Leuven terug, was er hoogleraar. doch_ vertrok weldra naar Wenen en werd in 1572 hoog leraar in de welsprekendheid en de ge schiedenis te Jena. Twee jaar later ver trok hij naar Keulen, dan weer naar Leuven, en werd in 1579 hoogleraar in de geschiedenis te Leiden, Tevoren had hij nog even te Antwerpen vertoefd, bij zijn vriend de drukker Kristoffel Plantin. Samen met deze en met Gevartius be hoorde hij tot de vriendenkring van Ru bens, die van hem het portret maakte waarvan wij hier de reproduktie geven. De Vlaamse geleerde verbleef twaalf jaar te Leiden, doch moest er tenslotte om staatkundige redenen zijn ambt neerleggen Luik en Spa zagen hem daarna gedurende twee jaar. Een nieuwe aanstelling te Leuven volgde. Korte tijd vóór zijn dood was hij geschiedschrijver van de koning van Spanje. Hij overleed in de Brabantse universiteitsstad op 16 maart 1606 Zijn stoffelijk overschot werd er bijgezet in de kerk der minder broeders. Toen deze later werd gesloopt, sloeg niemand acht op het graf van deze grote onder de geleerden van zijn tijd en zijn gebeente werd verstrooid. Alleen een dijbeen zou men teruggevonden heb ben dat. zegt men. in het naar hem ge noemde college te Leuven wordt bewaard. Gelijk een tweede Erasmus was ook Lipsius in briefwisseling met beroemde personen. Men beschouwde hem overal als de bekwaamste der tekstcritici en als de beste kenner der Latijnse schrij-| vers. Ook op letterkundig gebied genoot hij grote bekendheid. Dank zij zijn onafgebroken studie en werk en ook dat van andere van zijn ge leerde tijdgenoten, kende de klassieke taalwetenschap een hoge vlucht en wer den overal de geleerden uit de Nederlan den beschouwd als de meest gezagheb bende wetenschapsmensen van hun tijd. Betrouwbare uitgaven van Latijnse dich ters en schrijvers zagen het licht. Aan vullingen en vervalsingen die er in de loop der tijden waren bijgekomen, wer den door hen verwijderd. Lipsius was de éérste, die een zekere overeenstemming aantoonde tussen het Duits en het Per zisch. wat een paar eeuwen later leidde tot de vaststelling in de eenheid der In- j dogermaanse talen. De biografen van Lipsius wijzen op zijn veranderlijkheid in zijn religieuze opvat-1 ting, In Jena was hij tot de Lutherse en in Leiden tot de hervormde godsdienst overgegaan, om later tot het katholicis-1 me terug te keren, Aan dat alles dachten wij die namid- dag, toen wij in het geboortedorp van de ze beroemde man stonden, aan de voet van zijn borstbeeld naast de kerk waar hij werd gedoopt. Terwijl wij hem in onze verbeelding onder het smaragd groene loverdak van 't mystieke Zoniën woud in pelgrimage naar de kapel vani Onze Lieve Vrouw van Welriekende za-1 gen gaan. ROTTERDAM, 22 juni Blijkens het thans verschenen prospectus van de reeds aangekondigde dubbele emissie van Dekkers te Dordrecht za Iop 4 juli a.s. bij de Zuidhollandse Bank, de Han- delniaatschappU Albert de Bary en Co. en hij het Zuidhollandse Effectenkan toor de inschrijving openstaan op 1.4 miljoen bewijzen van vier aandelen A tot de koers van 100 pet. en op 1.4 min. in aandelen A converteerbare obli gaties tot de koers van eveneens 100 pet. De inschrijving staat uitsluitend open voor de houders van claims van de uitstaande aandelen A en B in dier voege dat twee oude aandelen recht ge ven op één nieuw aandeel, vOor de helft delende in het dividend over het boekjaar I960 en ten volle over dat van volgende boekjaren. Tevens geeft het bezit recht op inschrijving op één in aandelen A converteerbare obligatie van nominaal 1000. De stortingsdatum is vastgesteld op vrijdag 15 juli a.s. ter wijl de clatmhandel op vrijdag 24 juni a.s. zal aanvangen. De converteerbare obligatielening is verdeeld in 1400 obligaties van 1000 nominaal met een maximale looptijd van 14 jaar en een rente van 5 pet. per jaar. Te beginnen met 1961 zal jaarlijks op 1 juni een bedrag van 100.000 a pa ri worden afgelost. Geheel of gedeelte- eer hem door het nobelste te schenken dat Frankrijk voortbrengt 4 r a IMP. OUD - HAARLEM ZWOLLE, 21 juni De rechtbank heeft vandaag een 45-jarige man, die zich heeft schuldig gemaakt aan een groot aantal tapijtdiefstallen, veroor deeld tot één jaar en zes maanden ge vangenisstraf met aftrek en voorwaar delijke terbeschikkingstelling met een proeftijd van drie jaar. Verder zal hij zich moeten gedragen naar de aanwij zingen van de vereniging, die zich met het toezicht en de eventuele behan deling belast. De els luidde één jaar en negen maanden met aftrek en voorwaar delijke terbeschikkingstelling, met een proeftijd van drie jaar. De ,man, die technisch hoofdambte naar was bij de elektriciteitsmaatschap pij alhier, koos de Veluwe als terrein voor zijn nachtelijke strooptochten. Hij had bet vooral voorzien op eenzaam staande villa's, waar hij als de bewo ners sliepen binnendrong. Ook in het Gooi brak hij verscheidene malen in. In vier-en-een-half jaar tijd pleegde hij op de Veluwe en in het Gooi 33 in braken, waarbij hij 55 tapijten buit maakte. Het gestolene verkocht hij o.a. in Groningen, Leeuwarden en Zutphen. Huiselijke en financiële moeilijkheden bleken dc man op het verkeerde pad te hebben gebracht. H)k vervroegde aflossing is mogelijk in de jaren 1961 en 1962 tegen de koers van 103 pet., in 1963 en 1964 102 pet., in 1965 en 1966 a 101 pet. en daarna a pari. De obligaties zijn van 1 juli 1961 t/m 30 juni 1966 naar keuze verwisselbaar in aandelen A, waarbij dan ,een conver siekoers van 145 pet. geldt en wel in dier voege dat telkens één obligatie van nominaal 1000 onder bilbetaling van 450 kan worden verwisseld in één aan- deel van ƒ1000 nominaal. De obligatie lening wordt aangegaan onder trustver- band. Officiële notering van de uit te geven bewijzen van vier aandelen A, alsmede t.z.t. dooreenleverbaarheid met de reeds genoteerde aandelen A zal worden aangevraagd. Ook voor de obli gaties zal officiële notering ter beurze van Amsterdam worden aangevraagd. Ten aanzien van het doel van de emissie .zegt het prospectus dat de op brengst voornamelijk dient tot consoli datie van de kortlopende schulden. De sterke ontwikkeling van de vennoot- schap, in het bijzonder van het postor derbedrijf, vergt bovendien aanzienlijke middelen en stelt zwaardere eisen aan de huisvesting. Het is noodzakelijk in 1960 een nieuwe bedrijfshal te bouwen. Ook vraagt de automatisering van het bedrijf belangrijke investeringen. De omzetten zijn in de eerste vijf maanden van 1960 ten opzichte van 1959 met 80 pet. gestegen. Verwacht wordt, dat de resultaten over het gehele jaar 1960 de mogelijkheid zullen laten ook over het vergrote kapitaal een alleszins bevredigend dividend uit te keren. Over 1959 werd 10 pet. dividend gegeven. Het geplaatste kapitaal bedroeg per 31 de cember 1959 in totaal 2.5 miljoen. In liet begin van 1960 werden nog 300.000 aan delen onderhands geplaatst, zodat het totale kapitaal per heden 2.8 miljoen be draagt. Na deze plaatsingen beloopt de agioreserve 234.000, terwijl het totaal der reserves is gestegen tot bijna 840.000. DEN HAAG, 22 juni Blijkens het verslag over 1959 van de Rotterdam- Rijn Pijpleiding Maatschappij is tot de balansdatum de activiteit van de ven nootschap uitsluitend gericht geweest op de constructie van de in de toekomst te exploiteren pijpleiding, alsmede op de bestudering van de problemen die zich in het exploitatiestadium zullen voordoen. In verband hiermee ziln alle tot die datum gemaakte kosten geacti veerd en begrepen in de post „pijplei ding in aanbouw" ad 91,9 miljoen. Hieruit vloeit voort dat voor het tijdvak geëindigd op 31 december 1959 geen winst- en verliesrekening kan worden opgesteld. De bereikte resultaten zullen, volgens de directie, de ingebruikneming van de pijpleiding op de streefdatum 1 juli 1960 mogelijk maken. 1959 zal in de geschie denis van de maatschappij geboekstaafd blijven als het belangrijkste bouwjaar. De constructiewerkzaamheden werden begunstigd door de uitzonderlijk droge zomer en hadden een zeer bevredig md verloop. Men kwam in juli 1959 gereed met de laatste kilometers op Nederland se bodem en overschreed in augustus de Nederlands-Duitse grens. Het pompsta tion in Pernis nadert zijn voltooiing Het pompstation met bijbehorende tanks in Venlo is in april Jl. gereed gekomen. Alle voor het leggen van de pupleiding in Nederland en Duitsland benodigde zakelijke rechten werden vóór einde 1959 verkregen. Zowel in Nederland als in Duitsland werd veel medewerking on dervonden. Voor de uitvoering van het project wordt gebruik gemaakt van de diensten van de Amerikaanse firma Bechtel In ternational Company. Over de financie ring merkt het verslag op, dat op basis van de huidige gegevens aangenomen moet worden dat de beschikbare geld middelen voldoende zullen zijn. Onder andere werd in Nederland een 514 pet. obligatielening geplaatst, aflosbaar van 1 juli 1967 af in tien jaarlijkse termijnen van 6 miljoen. Dg heer J. K. te R. stelt ons de vol gende vraag; „Ik ben op 15 april jl. ziek geworden; heb ik nu recht op uit kering ook over de huurcompensatie of moet ik genoegen nemen met een uit kering, die gebaseerd is op het loon. dat ik in de 13 weken, voorafgaande aan 15 april, in feirte ontvangen heb?" Indien we de beantwoording van deze vraag uitsluitend zouden moeten zoeken in het eerste lid van het betreffende ar tikel (8a) der Ziektewet dan zou het een simpele aangelegenheid zijn. In dat lid staat namelijk, dat onder dagloon (voor de uitkering ver staan wordt het loon, dat gelijksoortige arbeiders gedurende de laatste 13 ka lender- of loonweken, aan de eerste ziek tedag voorafgaande, gemiddeld per dag hebben genoten.m Als u daarbij uitgaat van de stelling, dat de zieke, wiens dagloon moet wor den vastgesteld, het meest gelijksoor tig is aan zichzelf, dan kan zijn loon DELFT, 22 juni De Koninklijke Delftsch-Aardewerkfabriek De Porce- celeyne Fles v.h. Joost Thooft en La- bouchere Anno 1653 heeft in 1959 bete re resultaten behaald dan het vooraf gaande jaar. Er werd een batig saldo hedrijfsrekening behaald van 517.764 (389.851). Na aftrek voor afschrijving vastgelegd kapitaal ad 232.594.. (212.391), reserve voor belastingen ad 110.000 (70.000) en reserve voor ver nieuwingen ad 58.000 (7.460) resteert een saldo ter verdeling groot 117.170 (100.000). Zoals bekend zal do directie voorstellen het dividend te verhogen tot 8 (v.j. 7) pet. Vertoonde de omzet van de architec tonische produkten in 1958 onder invloed van de bestedingsbeperking een vrij sterke achteruitgang thans mag weder van een belangrijke stijging melding worden gemaakt. Ook de sedertdien ge troffen maatregelen van rationalisatie hebben een invloed ten goede gehad op de desbetreffende afdeling, evenals de technische verbeteringen in het produk- tieproces. De omzet van sieraardewerk mag weer bevredigend worden genoemd evenals het resultaat. De gang van zaken van Gouda Vuur vast geeft reden tot voldoening. Het be drijf kon in 1959 reeds een winst beha len. De ovenbouw-werkzaamheden in opdracht van derden ontwikkelen zich in bevredigende zin en hebben eveneens tot het resultaat van het afgelopen jaar bijgedragen. Ten aanzien van de gang van zaken in 1959 kan de directie mededelen dat de omzet tot dusverre hoger is dan in de overeenkomstige periode van 1959. Ondanks de stijging van lonen en sala rissen hoopt de directie door voortge zette rationalisatie der produktie, zome de door expansie van het bedrijf vol doende comoensatie hiervoor te vinden. Op zaterdag 25 en zondag 26 juni a.s. vindt °P VOC een cricketwedstrijd plaats tegen een sterk team van het Britse Rijnleger onder aanvoering van Capt. Everard. Aanvang zaterdag 11.30, zondag 11 uur. VOC zal voor het eerst in het seizoen weer de beschikking hebben over W. van Weelde en komt als volgt m bet veld: W van Weelde (capt.), Drs. H. G"jseels (w.k.), A Terwiel, J. B. vën Weelde, A K W L Loochmann van Bennekom, J W. Madsen, A. Bakker, H. Madsen, R. Schoonheim, G. Dobbinga, C. Linde boom. Umpires: mr. C. Hovmgh, D v. d Ende. Ongetwijfeld zullen vele cricketliefheb bers zaterdag en zondag op de Kleiweg aanwezig zijn van de laatste dertien weken bij elkaar worden opgeteld en gedeeld door het aantal werkdagen in die periode, mees tal 78 Het tweede en bet derde lid van ge noemd artikel 8a van de Ziektewet geeft echter aan de Sociale Verzekeringsraad en aan de bedrijfsverenigingen de ge legenheid om, onder goedkeuring van de minister, afwijkende dagloonbesluiten te maken. Vrijwel alle bedrijfsverenigin gen hebben van die gelegenheid gebruik gemaakt. De bepalingen omtrent de vast stelling van het dagloon zijn in die dag loonbesluiten meer gedifferentieerd dan in de Ziektewet zelf. Zo wordt, indien men werkzaam is op een vast loon, de uitkering op dat vaste loon gebaseerd Indien briefschrijver op een vast loon zonder meer werkzaam zou zijn, dan zou er voor hem geen pro bleem zijn. De huurcompensatie behoort in dat geval als vaste toeslag uiteraard bij het vaste loon en er zou zonder meer uitkering moeten worden gegeven ook over de huurcompensatie. Is het loon daarentegen wisselend (b.v. tariefloon of stukloon) of heeft het een wisselend karakter (b.v. door regelmatig overwerk of door wisselende toeslagen) dan moe ten de laatste 13 weken in aanmerking worden genomen en dan blijft de huur compensatie voor dat gedeelte van die 13 weken, dat' voor 1 april ligt. dus bui ten beschouwing. Bij briefschrijver, die op 15 april ziek werd, zouden 2 weken inclusief en 11 weken exclusief huur compensatie in aanmerking genomen wor den. Dit zou zijn dagloon derhalve on gunstig beïnvloeden. Ook de bedrijfsverenigingen, althans de meeste, zijn tot de conclusie geko men dat letterlijke toepassing van de voorschriften op dit punt, zou leiden tot genoemde ongunstige beïnvloeding, En daarom wordt in de gevallen waarbij 1 april in de laatste 13 weken valt, het loon van de weken, die voor 1 april lig gen. verhoogd met het bedrag der huur compensatie, alvorens het gemiddelde dagloon bepaald wordt. Zoals uit het bovenstaande al wel Jusius Lipsius door Rubens Copyright A. C. L. Brussel blijkt, is dit een onverplichte .^Ier- maatregel van de zijde der bedri) ^ej enigingen. U gelieve bij een en an<jL>njKe te blijven bedenken, dat de w on pd uitkering nooit meer kan zijn dan van 20.- per werkdag. ew (Vragen omtrent de sociale v'ntieV ringswetten kunnen schriftelijk Vis<;|ie ingediend bij onze sociaal-econom redactie, Kortenaerstraat 1 te I1 dam.) Strak en stram stond de eref'^e\r aangetreden op het dek van het fregat, toen de Britse admiraal boord kwam. lateO „We zullen de Engelsen eens zien. dat we echte zeelui zijn", [it commandant gebulderd, toen het 0 jjol' kwam, dat een Britse admiraal een pe lands oorlogsschip zou inspecteren. admiraal kréég wet te zien. perfectie, die de Marine in de Met 18e ee di' kende was voor een hoge gastwa gCtie ee begroeting gezorgd. Na de ®src0pr verdwenen gastheer en gast in de mandantskajuit, waarvoor correctm et houding een schildwacht postte. BU binnengaan draaide de Brit ZVJ oP eenmaal snel om, wierp een, biiR de schildwacht en plakte toen zfijn P ulJr op de deur van de kajuit. Na een e verschenen de commandant en zijn g(j zoeker weer in de deuropening. De ^t miraal wierp een laatste blik optoct>. schip en zei toen uit de hoogte: „En m'n beste commander, houd ik v0'z\jfl- jullie Hollanders geen echte zeel"!„oor' Een Engelsman had deze pruim bij beeld allang „verder"' gekauwd". cjit Op dat moment kwam de schud" in actie. „wjd8 „Heb ik ook, admiraal", antwoo hij model, „maar ik heb hem 3 weer tijdig op de deur geplakt" „„g Daarna sprong hij weer in de eg- en stond weer onbeweeglijk als een mast in een noordwester. LI'IDSCHENDAM, 22 juni. In het is, boedit voor de foesteMmig de Dr. Neher-laboratorium van de P.T.T. is 1 d o een nieuw systeem van automatische brie- vensortering in ontwikkeling. De ontwor pen automaten zullen waarschijnlijk aan liet einde vandi t jaar voor demonstratie geschikt zijn, aldus schrijft ir. A. M. Relt- sema in het wetenschappelijk tijdschrift „liet P.T.T.-bedrijf". Zijn artikel ver scheen in vier talen om ook de postaal- technische diensten van andere landen op de hoogtq te houden. Bü de constructie van het apparaat is voorlopig afgezien van een elektronische leesmachine. De brieven verschijnen voor een lezende ambtenaar, dtie bepaalde adresgegevens in streepjescode door mid del van toetsen op d'e enveloppe drukt Een combinatie van streepjes of het ontbreken daarvan woirdit door de gehele sorteermaohdme „gelezen" en zo 'komt de brief in het juiste verzendvalk terecht. De machine-eenheden zullen in alle fasen van de postale sortering kunnen worden gebruikt. Zo zullen de brieven op de vierduizend bestemmingspunten van ons land kunnen worden gesorteerd, maar ook voor bijvoor beeld de driehonderdduizend huisadressen van Amsterdam. De ontworpen appara tuur, file betrekkelijk gering van omvang AMSTERDAM, 22 juni Prof. dr. J Smits van Waeeberghe S.J. heeft bij het bestuur van het Apisterdamsch Conserva torium zijn ontslagaanvrage ingediend in zijn functie van leider van de muziek- pedagogische afdeling aldaar en van hoofd ieraar voor de opleiding muziekleer- kradhten bij het V.H.M.O. heid de brieven voor iedere automatisch te plaatsen in de yz~Zfd^ van afgifte. Indien enige orde zou geschapen in de zeer gevarieerde gtiMC ting van brieven, dan zou de doe" heid van de apparatuur aanzienlijk nen worden vergroot. Ditzelfde g®'1Ljpig- opdrukken en de wijze vain adnesser' ARNHEM. 22 juni. Twaalf gevangenisstraf met aftrek, waarv» {oO maanden voorwaardelijk met ee" tpll"', tijd van drie jaar en ondertoezicht^jjje van dc r.-k. reclassering, heeft de 0 V' van justitie bij de rechtbank, n>r- ifVe Leusink, gisteren geëist tegen een der uit Nijmegen. Voor meer dan een ton schade jP deze arbeider aan in het bedrijf Vihamij in Nijmegen, waar hij w5L,nd Ij was, door daar tot tweemaal toe b" F stichten. De eerste keer was dtoe november van het vorig jaar. y aangerichte schade oemep een rond 125.000. De tweede keeJ'tJiolltw)0 april van dólt jaar, had de brands ji tot gevolg, dat een schade rond aan 'het bedrijf werd toegebracht' Voor diiit gevail had verdachte voor de rechtbank te verantw „ri' Erg duidelijk was hij niet in zb'" er, ringen. Deze kwamen bier °P li'di6.(i was geraakt door e hij overspannen lijke omstandigheden, doch daar„-^jg c~ dit zag de officier van justitie wei p koesterde hij een rancune van de voornaamste beweegree dcijflsieidiing. Uitspraak 5 juli. Prijs der certificaten U kunt een belang nemen bij ca. 70 Amerikaanse chemische en aan verwante industrieën door middel van de dagelijks aan de Amsterdamse beurs genoteerde certificaten van een der grootste gespecialiseerde be leggingsmaatschappijen in Amerika, het CHEMICAL FUND, Inc. Dit in 1938 opgerichte Fund heeft momenteel meer dan 1 miljard gulden belegd in de expansieve chemische industrie. Zij die in 1952 bij eerste verhandeling in Amsterdam voor f. 1000.- aan certificaten in dit Fund kochten, zouden nu over een waarde van meer dan f. 2100 beschikken en bovendien ca. f. 540 aan uitkeringen hebben ontvangen. NEDERLANDS JAARVERSLAG VERSCHENEN De Nederlandse versie van hei jaarverslag over 1959 bevat gedetailleerde gegevens over de sterke groei van het Chemical Fund sinds de oprichting en interessante berichten omtrent de veelzijdige activiteit en de vooruit zichten van de Amerikaanse chemische industrie. U kunt dit verslag aan vragen bij Uw effectenhandelaar of bij de Firma D, W. Brand, Keizers gracht 215, Amsterdam. van 10 aandelen ca. f. 490.- van 5 aandelen ca. f. 245.- rendement op basis van de over 1959 uitgekeerde inkomsten en kapitaalwinst ca. 4,1%

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4