Nieuwe Schiedamsche Courant PRINS BERNHARD 49 JAAR Gesprek met Algerijnse rebellen vlot niet erg Boude wijn naar de feesten in Congo President Kasavoeboe legt eed op de grondwet af HEISTELLING OMGEVALLEN Daders van aanslag on Betancourt in arrest Geen sprake van agressie tegen Indonesië Troepen naar Nieuw-Guinea alleen ter verdediging dinsdag 28 juni i960 Onderhandelingen verlopen echter in een ontspannen sfeer .Pyromaan in Almelo Baby op zolder omgekomen Het weer berde brand in zelfde straat wekt argwaan Fietser aangereden NEDERLANDSE BRIEF AAN DE V.N. Brand in Amsterdam Vacler haalde moeder van haar iverk oudshooTnI Onbestendig Aan zee Het weer in Europa Ter gelegenheid van de 49e verjaardag van prins Bernhard, welke mj morgen hoopt te vieren, heeft de fotograaf M. C. Meijboom deze officiële foto gemaakt. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 28 juni Koning Boudewijn van België vertrekt vanavond met een militair vlieg tuig naar Leopoldstad, waar hij, gevolg gevend aan de invitatie van het Congolese staatshoofd, donderdag de onafhankelijkheids feesten zal bijwonen. Reeds op de eerste Ronde-Tafelconferentie had Kasavoeboe de wens te ken nen gegeven de koning in de on afhankelijke Congo te mogen be groeten. Verleden vrijdag, na zijn verkiezing als staatshoofd, heeft Kasavoeboe de uitnodiging her nieuwd. De minister voor de Congo, De Schrijver, is daarop naar de Congolese hoofdstad ver trokken om ter plaatse de poli tieke temperatuur te gaan opne men. Koning Boudewijns instem mend antwoord wijst op een gun stig rapport van de minister en algemeen is men van oordeel dat, voorzover men zich althans op de Congolese polsslag verlaten mag, 30 juni naar alle waarschijn- lijkhei zonder ernstige incidenten verlopen zal. Koning Boudewijn zal aldus het eerste staatshoofd zijn, dat persoonlijk een koloniaal gebied naar de doopvont van de onafhankelijkheid leidt. t/m zaterdag 2 juli OLIESTOOK^Ww7i<2^r en kolenhaardenshow HET NIEEWE (Van onze Parijse correspondent) Pakijs, 28 juni Van min of meer °tticieuze Franse zijde werd gister avond van de Frans-Algerijnse preli minaire besprekingen in Melun gezegd, ®at zjj zeer „geserreerd" - met wei- "'g toeschietelijkheid derhalve over en V'eer - verliepen, maar dat zij voortdu- ïen. Gistermorgen nog heette het dat **0 onderhandelingen geserreerd wa- ïpin, moeizaam voortgang maakten en verliepen in een ontspannen sfeer. De J*eide delegaties hadden gisteren twee 'jeenkomsten gehad. Met premier De- als tussenschakel is president De 'iauiie van het verloop weer in bijzon- dorheden op de hoogte gehouden en blijft hij zijn instructies geven. Van daag zal te Melun hoogstens één ont moeting plaats hebben, nadat name lijk Boumendjel en Ben Yahia nieuwe '"strueties zullen hebben ontvangen uit ^Unis, waar de „voorlopige Algerijnse f''gering" nog druk werk heet te heb- met het ontcijferen en bestuderen Van de uit Melun ontvangen coderap- fcorfen. Dit is zowat alles wat waarne mers en journalisten gisteren te Parijs weten zijn kunnen komen. In berichten van verslaggevers te Tu- ?'s wordt thans de nadruk gelegd op det grote belang dat de voorlopig Al- Jmrjjnse regering hecht aan de wijze, ^aarop de definitieve, de werkelijke ®hderhandelingsdelegaties samenge teld zullen zijn, in het bijzonder de ftanso '7,al hpt de hardnekkige hedoe- p ranse. Zal het de hardnekkige bedoe- van Parijs blijven haar nadrukke- overwegend „militair" te houden? ALMELO, 28 juni De politie stelt Jen onderzoek in naar eventuele brand stichting in de Tuindwarsstraat, waar mndagavond voor de derde maal bin- Jmn enkele weken een huis in brand laakte. De brand werd ontdekt kort na ïjHiiskomst van de bewoner, de heer ."enimenhoven. Gelukkig was de brand weer het vuur spoedig meester en kon ?e inventaris vrijwel geheel behouden mijven. Een kind dat op de bovenver- J'eping sliep kon echter maar net wor- pn gered. t>e branden zijn steeds uitgebroken :?en de bewoners afwezig waren of net muis waren. Men vreest, dat een py- f°maan aan het werk is. Tot nu toe febben de branden 24 personen dak- °°s gemaakt. HILVERSUM, 27 juni De Eurovisie m de organisatoren van de Olympi- ?che spelen hebben overeenstemming ?®reikt over de televisie-uitzendingen rnn de komende spelen in Rome. De rtVereenkomst zal vandaag worden on dertekend. Ook is er do kwestie Ben Bella, de in het fort van het He d'Ajx door Frank rijk gevangen gehouden Algerijnse re bellenleider, die vice-premier is van de „voorlopige regering". De voorlopi ge regering zal er niet op aandringen dat Parijs zijn aanwezigheid in de de finitieve Algerijnse onderhandelingsde legatie aanvaardt, maar wel dat de delegatie mee hem geregeld contact kan onderhouden en dat Ferhat Abbas hem zal kunnen bezoeken. Deze kwestie Ben Bella wordt, ge zien de omstandigheden, overigens merkwaardig pikant. Men zal zich her inneren hoe hij en zijn gezellen door het Franse opperbevel in Algerije, buiten medeweten van de regering in Parijs om, in 1956 werden gekidnapt. De be manning van het door de sultan van MarOkko gecharterde vliegtuig van de „Air France", dat het Algerijnse rebel- lengezelschap van Rabat naar Tunis zou vliegen voor het houden aldaar van een Noordafrikaanse conferentie kreeg van het opperbevel last het vliegtuig met zijn passagiers aan de grond te zette op het vliegveld van Maison Carree bij Algiers. Aldus belandde Ben Bella via de Parijse ,-,Santé" op het He d'Aix. En tengevolge van deze pech is hij in werkelijkheid veel minder „re- bellen-aanvoerder'dan de Algerijnen van Parijs^ die de Franse regering be reid zal zijn met alle nodige égards wel als definitieve onderhandelingsdele gatie te accepteren. Kasavoeboe die, krachtens de beslis sing van de regering, voortaan de titel van president van de Republiek Congo voeren zal, heeft gisteren voor het par lement plechtig de grondwettelijke eed afgelegd. Bij deze gelegenheid sprak Xasavoebop een belangrijke program- fha-rede uit, die door haar gematigd heid en haar opbouwend karakter ver verheven staat boven de electorale de magogie, waaraan men sedert een jaar in do Congo gewend is geraakt. Wij hebben België's hulp nodig, verklaar de de president, want zonder deze hulp zouden wij op de moeilijke wegen die voor ons liggen verloren lopen. Maar niet alleen de Belgen zijn bij ons wel kom: op voorwaarde dat de prerogatie ven van onze soevereiniteit geëerbie digd worden, zullen wij de poorten van ons land wijd openzetten voor de han del en de uitwisseling met alle landen van de wereld. In deze geest ook zal de Congo zijn jonge elites naar den vreemde uitzenden, om zich te vervol maken bij het contact met de meeste verscheidene technieken en beschavin gen. Kasavoeboe erkende, dat ernstige economische moeilijkheden de Congo lese republiek wachten. „Wij zullen aan een jeugdige bevolking een volle expansie, een economische ontwikke ling moeten verschaffen, die met die expansie gelijke tred houdt," verklaar de hij. De industrialisatie van de Con go is derhalve een noodzakelijkheid. De president bevestigde in dat verband, dat de buitenlandse kapitalen in de Congo hetzelfde regime zullen genieten als in alle in ontwikkeling verkerende jonge landen. „Weldra," aldus Kasa voeboe „zult gij kunnen vaststellen hoe de vrees van sommige financiële krin gen volkomen zal verdwijnen, want wij zijn verstandig genoeg om onze natie op te bouwen in eerbied voor de per sonen en de goederen." Ook aan de expansie van de landbouw zal aan dacht worden besteed. Kasavoeboe pleitte voor hetgeen hij noemde „een ontwikkeling in gemeenschapsver band," een program dat op het eerste gezicht vrij Marxistisch klinkt, maar dat, rekening houdend met de ingebo ren collectivistische aanleg van de Qc prefectuur van Melnn waar de Algerijnse delegatie onderhandelt met de vertegenwoordigers van de Franse regering, is niet toegankelijk voor journalisten en fotografen. Bantoevolkeren, wellicht de enige voor Afrika bruikbare formule is. Opvallend in deze toespraak was echter vooral hoe Kasavoeboes separa tisme plots voor een heel-Congolese ver antwoordelijkheidszin heeft plaats ge maakt. „Tussen de partijen, stammen, gemeenten en provincies wil ik de scheidsrechter zijn," verklaarde hij. In de politieke loopbaan van de Abako- leider zijn deze woorden een mijlpaal, want zij weerspiegelen duidelijk zijn voornemen zich voortaan op een natio naal vlak te gaan bewegen. Politiek is het Mukongo-separatisme voor Kasa voeboe niet lonend geweest. Vergele ken bij Loemoemba, die in alle provin cies aanhang heeft, is Kasavoeboe al leen maar een spreekbuis van zijn stam gebleven. Hij wil thans die isola tie doorbreken. Fout is nochtans de conclusie, dat Kasavoeboe zijn regio naal nationalisme heeft prijsgegeven. De verwachting is daartegen gegrond, dat hij van zijn positie als staatshoofd gebruik zal maken om zich op te wer pen als de federator van de zeer tal rijke, verspreide krachten, die een fede ratief staatsverband voor de Congo als de meest realistische oplossing be schouwt. Als dusdanig bevat Kasavoe boes toespraak ontegenzeglijk dyna miet, want ze houdt nog min of meer de affirmatie in, dat de effectieve lei ding van het staatsschip niet bij eerste- minister Loemoemba, wel bij president Kasavoeboe berust. Bij een dergelijke rolverdeling kan Loemoemba zich be zwaarlijk neerleggen. Nog voor hij gisteren zijn toespraak begon, had Kasavoeboe echter reeds de zekerheid juist te hebben gemikt. Voor het Paleis der Natie waren een duizendtal Baloeba's verzameld, aan hangers van Kalonji, de enige partij leider die niet in de regering vertegen woordigd is. De betogers droegen bor den, waarop men lezen kon: „Geen re gering zonder Kalonji". „Wij eisen de splitsing van Kasai en de oprichting van een Baloebastaat", „Leve Kasa voeboe, redder van het land". Een doorgestoken kaart? Als redder des va derlands heeft president Kasavoeboe In ieder geval reeds duidelijk zijn kan didatuur gesteld. Een machinist en een helper zijn gis teren aan de dood ontsnapt toen een 28 meter hoge heikar van de Hollandse Beton Mij. omviel. Het ongeval gebeur de op het terrein van de Westergasfa briek in Amsterdam tijdens het transport van de stelling naar de waterkant. De stelling ging bij het afrijden van het ta lud te snel aan het rijden, waardoor men haar niet meer in bedwang kon houden. De machinist en zijn helper, die er nog tijdig af konden springen liepen lichte verwondingen op. Zij zijn naar het Wilhelminag asthuis gebracht. De stel ling viel met een daverende slag over de Haarlemmertrekvaart en verplet terde met haar kop een geparkeerde auto. De schade is aanzienlijk. TILBURG, 28 juni Bij het overste ken van het kruispunt Baroniebaan Boirleseweg is gisteravond een tot dus ver onbekende fietser door een perso nenauto aangereden en vrijwel op slag gedood. Vermoedelijk heeft de fietser de auto te laat gezien en daardoor geen voor rang gegeven. Prinses Diane, dochter van de Graaf van Parijs, zal 25 jtili a.s. in het huwelijk treden met prins Carl von Württemberg. Hierboven het jonge paar in de salon van het kasteel van Altshausen. Zij moeten achter het gesloten toegangshek blijven. De fotografen, die desondanks toch een plaatje willen schieten, moeten een telelens in stelling brengen tussen de hekspijlen. CARACAS, 28 juni (A.F.P.) De Venezolaanse politie heeft bekendge maakt dat vier mannen als do daders van de aanslag van vrijdag jongstleden op president Betancourt zijn gearres teerd. De springstof, die voor de aanslag is gebruikt, zou per vliegtuig van de Do minicaanse Republiek naar Venezuela zijn gebracht. De Dominicaanse minis ter van de strijdkrachten, luitenant-ge neraal Garcia Trujillo, heeft meege deeld dat zijn regering alle strijdkrach ten in staat van paraatheid heeft doen brengen. Deze maatregel is genomen in verband met berichten uit Venezue la, waarin gemeld wordt dat er in Ve nezuela een regerings- en perscam pagne voor een militaire actie tegen de Dominicaanse Republiek wordt ge voerd. Generaal Garcia Trujillo heeft mee gedeeld dat het nationale congres van daag bijeen zou komen om een rapoort van de president Hector Trujillo over de dreigementen van Venezolaanse zij de aan te horen en om maatregelen tegen het gevaar van een aanval te ne men. De regering heeft voorgesteld een algemene mobilisatie af te kondigen. De vice-president van de Domini caanse Republiek, Balaguer, heeft alle beschuldigingen van Venezuela, volgens welke de Dominicaanse Republiek een rol bij de aanslag op president Betan court zou hebben gespeeld, krachtig van de hand gewezen. De regering van de Dominicaanse Republiek houdt zich strikt aan het beginsel van niet-inmen- ging in de binnenlandse aangelegenhe den van andere landen, aldus vice-pre sident Balaguer. DEN HAAG, 28 juni De Neder landse regering heeft vanzelfsprekend geen enkele agressieve bedoeling ten aanzien van Indonesië. De maatregelen ter versterking van de defensie van Nieuw-Gulnea zijn uitsluitend gericht op het verzekeren van een redelijke lokale verdediging van dat gebiedsdeel, zulks In overeenstemming met het handvest van de Verenigde Naties. Al dus wordt onder meer verklaard in een brief, die de waamemend-permanen- te vertegenwoordiger van Nederland bij de Verenigde Naties, de heer J. Pol derman, in opdracht van de regering heeft overhandigd aan de secretaris generaal der V.N., Dag Haramar- skjöld. In de brief wordt gereageerd op de brief van 6 juni van de permanente vertegenwoordiger van Indonesië, waarin Nederland agressieve bedoelin gen worden toegeschreven in verband met de aankondiging van enige maat regelen ter versterking van de defen sie van Nederlands Nieuw-Guinea. In de brief van onze regering wordt gezegd, dat de Nederlandse regering met spijt en verbazing heeft kennis ge nomen van de Indonesische opvatting dat Nederland, met name door het zenden van het vliegkampschip Karei Doorman, de weg van het gebruik ma ken van geweld zou hebben gekozen en dat de beslissing om strijdkrachten naar Nederlands Nieuw-Guinea te zen den, in strijd zou zijn met het hand vest der Verenigde Naties. Nog eens duidelijk worden de ver klaringen van de Nederlandse regering met betrekking tot de door haar getrof fen defensiemaatregelen herhaald. Daarbij wordt in het bijzonder de aan dacht gevestigd op de volgende punten: 1. Het doel van de wereldreis van de „Karei Doorman" en van de twee begeleidende torpedobootjagers is vlagvertoon. 2. Het reisprogramma houdt onder an dere in een kort bezoek aan Neder lands Nieuw-Guinea. Het smaldeel AMSTERDAM, 28 juni Een baby van ruim twee maanden, Ineke Majoor, is vannacht om het leven gekomen bij een brand, die gewoed heelt op de zoi- verdieping van een woning aan de Klei ne Kattenburgerstraat °P de Amster damse Eilanden. Om vijf minuten voor half een was de vader, de 24-jarige kok A. D. Majoor, die met zijn gezin op de eerste etage inwoont nog naar de zol der gegaan waar zijn dochtertje op het kamertje aan de achterzijde sliep. Al les was toen rustig. De man ging naar het Victoriahotel om zijn vrouw die daar werkt, af te halen. Korte tijd na zijn vertrek, tegen kwart voor een, brak de brand uit. Te genover de politie verklaarde de man, dat hij op de zolder niet heeft gerookt. De 19-jarige Nel Swart, die met haar 15-jarig zusje en 23-jarige broer ook op de zolderverdieping aan de voorzijde slaapt, werd wakker door de rook. Zij wekte de anderen en allen konden via de trap ontkomen. De benedenbuurman heeft nog gepoogd de deur van het ka mertje waar de baby sliep in te trap pen maar de dichte rook en de vlam men maakten het echter onmogelijk. Toen de brandweer, die met drie stra len het vuur binnen een half uur be dwongen had, het kamertje betrad, vond zij het verkoolde lijkje. De zolderverdieping brandde geheel uit. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van deze tragische brand. Toen de moeder thuis kwam kon zij er met de grootste moeite van weerhou den worden het brandende huis in te rennen om haar kind te redden. zal voor het einde van het jaar in Nederland terug zijn. 3. De eenheden van het smaldeel zul len de Indonesische wateren mijden. 4. Slechts bescheiden versterkingen zullen ter verbetering van de defen sie van Nieuw-Guinea derwaarts worden gezonden. De versterkingen zullen niet geschikt zijn voor offen sieve doeleinden. De heer Polderman heeft de secreta ris-generaal der Verenigde Naties mon deling meegedeeld, dat indien de heer Hammerskjöld in verband met de In donesische nota er behoefte aan mocht gevoelen zich persoonlijk op de hoogte te doen stellen van de situatie in Nieuw-Guinea, bijvoorbeeld door een ambtenaar van het secretariaat, de Nederlandse regering daartegen gener lei bezwaren zou hebben. (Advertentie) Groothandelsgebouw, Stationsplein, zaal 7 en 8 2e verdieping. Dagelijks van 10-10 uur. JHaent 22-34, Tel. 11B440, Oversell. Dorpsstrl2,Tel.41228 Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking en plaatse lijk buien. Matige tot krachtige, maar aan de kust tijdelijk harde tot stormachtige wind tussen west en noordwest. Koud weer. Zon: 4.23-21.04. Maan: 9.53-23.55. In de hogere luchtlagen is boven de Noordzee de temperatuur aanzienlijk gedaald. De atmosfeer is daar onsta biel geworden, zodat buien tot ontwik keling komen. Ook in ons land neemt de kans op buien geleidelijk toe. In het temperatuurverloop komt weinig ver andering. Enkele buien, maar ook flinke perio den van zonneschijn. Aanvoer van te koele lucht met een krachtige wind tossen noord-west en noord. Overdag vijftien a zestien graden. Zeewater zestien graden. Vooruitzichten: enkele dagen vrij koel, maar wel met flinke opklaringen. max. min. neersl. Station Weer temp. temp afgel. gisteren 24 uur Den Helder half bew. 17 13 0 Ypenburg zw. bew. 17 13 0 Vlissingen zw. bew. 17 13 0 Eelde regenbui 16 9 o.l De Bilt licht bew. 18 10 0 Twente zw. bew. 18 8 0 Eindhoven licht bew. 20 li 0 Zd.-Limburg zw. bew. 20 11 0 Stockholm mist 19 8 0 Oslo regen 20 13 19 Kopenhagen half bew. 21 12 0.3 Londen half bew. 20 12 1 Amsterdam licht bew. 17 8 0 Brussel regen 18 11 0.1 Luxemburg zw. bew. 21 10 0 Parijs zw. bew. 21 10 O Nicë half bew. 23 17 0 Berlijn zw. bew. 27 12 0 Miinchen regen 20 13 16 Zlirich mist 22 12 12 Genève onbew. 23 11 0 Wenen half bew. 25 17 2 [nnsbruck zw. bew. 19 11 3 Rome regen 27 17 O.lN Mallorca onbew. 30 17 0 Lissabon. onbew. 28 17 0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 1