Nieuwe Schiedamsche Courant Reusachtige neger ontrukt Boude wijn zijn sabel Krijgsdans om de vorst: gendarmes schieten toe kleuren klavier Voorbereidend overleg in Parijs al ten einde Chinezen vallen patrouille in Nepal aan: één dode Geen controle meer op reis documenten in Benelux NORIT l „Vliegbomen" beschermen wegverkeer bij Heidelberg Seat >n Sunny Russische draagvleugelboot Meisje in A'dam verdronken Textielarbeider blijkt pyromaan Aubade voor jarige prins Krachtig protest naar PEKING Het weer In Leopoldstad vloeit het bier bij stromen (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 30 juni De revo lutie, die in minder dan vijf jaar tijd in Congo zegevierend vol trokken is, had zichtbaar het ge laat getekend van de koninklijke jongeman in witte generaalsuni form, die gistermiddag op de luchthaven Ndjili nabij Leopold stad voor de derde en wellicht Voor de laatste maal de voet op Congolese bodem zette. In 1955 had een breed-glimlachende ko ning Boudewijn „bwana kito- ko", nobele heer, zoals de Congo- lezen hem met tederheid noem den het hart van België's Afrikaanse rijk veroverd. Strak Voor zich uitkijkend, nobel en imponerend, was hij verleden taar, op het hoogtepunt van de Congolese crisis, te Stanleystad dp de opgezweepte, met lansen en hakmessen gewapende zwarte menigte toegetreden. Maar de koning, die gisteren op Ndjili de hand van de Congolese hoog- om lekkerju^,!!^ waardigheidsbekleders drukte, was bleek en zichtbaar bewogen. In Zuid-Laren Misdragingen van beroepssergeant Mysterieus en onverwacht (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 30 juni Een door het kabinet van premier Debré gistermiddag uitgegeven com muniqué deelt meë, dat de pre liminaire besprekingen van Me- lun thans afgesloten zijn en dat „de afgezanten van de buiten landse organisatie der Algerijnse opstandelingen" onverwijld weer naar Tunis zullen vertrekken. In deze besprekingen, die geduurd hebben van zaterdag tot en met gisteren, hebben de vertegen woordigers der Franse regering, aldus het communiqué, aan de afgezanten de voorwaarden be kend gemaakt „waaronder onder handelingen georganiseerd zou den kunnen worden teneinde overeenkomstig de voorstellen van generaal De Gaulle een eer vol einde te maken aan de zich slepend houdende gevechten, de bestemming der wapens te rege len en voor het lot der combat tanten te zorgen". Tijdens schoolreisje Tachtig mille schade bij Van Heek in Enschede e MEDICINAAL NORIT Weinig verandering in temperatuur Aan zee Het weer in Europa j> ANQPÖ i SIL GARMl MOEKTINATK^ SALLVANA POKHARA •Mt Everest 4* katmandoe PARO NEPAL OOST^I [PAKISTAN GOLF - M/V BCNGALFN PELT (Advertentie) folder Vraag bij uw winkelier of SIROCCON.V. ZUTPHENTEL. 06750-4979 Verkrijgbaar bij: -• sportmagazijn Perry van der Kar Amsterdam Arnhem Den Haag Vooraan stond president Kasavoeboe, de man die verleden jaar nog weigerde de vorst bij diens bezoek aan Leopold stad te ontmoeten. In protocollaire orde volgden dan eerste-minister Loenioem- ba, zes maanden geleden nog een tot dwangarbeid veroordeeld opruier, de Congolese ministers en de grote en kleine goden van de Republiek Congo. Heel achter aan belichaamde gouver neur-generaal Cornelis de waarheid, dat de glorie nooit langer dan een re gime duurt. Het onthaal van de hoofdstad was overigens hartelijk. Op het twintig kilo meter lange parcours tassen Ndjili en het stadscentrum stonden duizenden Congolezen en blanken broederlijk naast elkaar opgesteld, en de kreten: „Leve Kasavoeboe", „Leve de koning" „Onafhankelijkheid" waren niet van de lucht. De koning groette, recht staande in een open wagen. Raadselachtig glim lachend als altijd had naast hem Kasa voeboe gouverneur-generaal Cornelis' plaats ingenomen. Een tragikomisch incident brak de steer, toen koning Boudewijn op de Al- bert I-laan uit dc wagen stapte om het garnizoen van Leopoldstad te schou wen. Opgewonden schoot een reusachti ge Bajaka-neger naar voren, greep ko ning Boudewijns sabel en begon daar mee een wilde krijgsdans ten beste te geven. Gendarmen leidden de man on verwijld weg. Do opwinding van de menigte was in tussen groter geworden. Voetzoekers veroorzaakten hier en daar deining en met vrij aanzienlijke snelheid reed de koninklijke wagen naar de villa van de provinciegouverneur, die als residentie voor koning Boudewijn is ingericht. Ka savoeboe nam intussen zjjn intrek in zijn nieuwe thuis: een klein weelderig uaieis met marmeren zalen en kristal len kroonluchters, dat oorspronkelijk ais residentie voor de gouverneur-gene raal was opgebouwd. Het presidentiële paleis hgt boven op een heuvel, vlak congostroom. Men heeft er een uitstekend zicht op Brazzaville, de hoofdstad van de andere republiek Con go, en vanuit zijn luchtgekoelde studie vertrek kan Kasavoeboe aan de overzij de van de grote grensstroom het nede rige witte landhuis ontwaren, waar zijn neef. PWBdmt Fulbert Joeloe, zjjn in-/ trek heeft genomen. Maar over de duis tere banden van bloedverwantschap en Congolese mythe tussen deze twee mannen heeft Leopoldstad zich gisteren geen moment het hoofd gebroken. se arbeiders en employé hadden hun maandsalaris en duizend francs onaf hankelijkheidspremie gebeurd, ei» over al vloeide het bier bij stromen. De on dertekening van het Beigisch-Congole- se vriendschapsverdrag, dat de voort zetting van de Belgische technische, financiële en militaire bijstandverze kert, is dan ook volkomen onopge merkt voorbij gedaan. Het verdrag is een voorlopig beginselakkoord met vele witte plekken, want voor de zeer be langrijke economische betrekkingen hebben de Belgische en Congolese mi nisters tot dusver geen bevredigend akkoord kunnen vinden. Alles blijft dus bij het oude. Aan Belgische zijde drukte men voorzichtig dc hoop uit, dat, wan neer de onderhandelingen zullen wor den hervat, de Congolezen van meer goede wil zullen blijk geven. DEN HAAG, 30 juni In de Adolf van Nassaukazerne te Zuidlaren heeft een beroepssergeant zich ernstig mis dragen, door o.a. ruw op te treden tegen dienstplichtige militairen. Minister Vis ser zegt in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Bakker (C.P.N.), dat hij dit optreden betreurt. In Pfajfengrund bij Heidelberg (West-Duitsïand) vinden de auto mobilisten geen spoorbomen, maar „vliegbomen" op hun weg. Deze weg voert namelijk langs een Ameri kaans militair vliegveld en kruist een landingsbaan, waarboven de vliegtuigen zo laag vliegen, dat botsingen onvermijdelijk zouden zijn indien het wegverkeer niet op gehouden werd. Dit gebeurt dan ook, maar liefst honderd keer per dag. Het oponthoud wordt de auto mobilisten vergoed door de inte ressante aanblik van een zo dicht bij passerend vliegtuig. (Advertentie) bespeelt in kleurendia's en foto's het volledige Anscochrome, de snelle Amerikaanse kleurenfilm Leopoldstad vierde feest: de Congole- 'f Russische araagvleugelboot „Meteor" heeft de afstand Gorky-Moekou, S00 km, Igelegd in 12 uren 40 minuten. De boot, die 80 km per uur vaart, biedt plaats aan 150 passagiers. Hiermede is voor de" meeste waar nemers het einde van de preliminaire besprekingen enigszins onverwacht ge komen. Eergisteren had tussen de op standelingen-afgezanten en de Franse regeringsvertegenwoordigers geen en kele ontmoeting plaats gehad en gis teren had er een plaats in de voormid dag. Gisterochtend nog was de ver wachting, dat de terreinverkenning nog wel enkele etmalen zou duren. Be halve onverwacht doet het einde van de voorbereidende besprekingen zich ook nogal raadselachtig voor. Aan de hand van uitlatingen uit kringen rondom de „voorlopige Algerijnse re gering" te Tunis overheerste de, indruk, dat deze eerste contacten hun einde hebben gevonden met een reeks van onenigheden, dat wil zeggen zonder dat de Algerijnse afgezanten bevredi gend geachte antwoorden hebben kun nen verkrijgen op hun meest essentiële vragen. Er heerste dan ook pessimisme, maar niettemin zou er nog geenszins sprake zijn van een breuk. Officieuze Franse kringen te Parijs verklaarden gisteravond het voor het meest waarschijnlijk te houden, dat Ferhat Abbas en de zijnen na rijp be- raad aan de hand van het hun monde ling door Boemendjel en Ben Yahia uit te brengen verslag, er de voorkeur aan zouden geven niet de verantwoordelijk heid voor een afbreken van het onder handelingsproces op zich te nemen. De werkelijke onder Ferhat Abbas' eigen leiding staande oiiderhandelingsdelega- tie zou naar Parijs komen en dit zou de tweede fase van het onderhande lingsproces om tot een bestand te ge raken inluiden. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 30 juni Het 13-ja- rig meisje Berta Bekamp uit Epe, dat met haar klas op schoolreis was in Amsterdam, is gistermiddag omstreeks kwart voor drie voor de ogen van drie klasgenootjes verdronken. 's Morgens hadden de circa 50 kinde ren die met een bus naar Amsterdam gekomen waren, door de stad ge toerd. 's Middags gebruikten zij de lunch aan de voorzijde van het Noord- Hollands Koffiehuis bij het Open Ha venfront. Zij maakten juist aanstalten om te vertrekken, toen' Berta en nog drie klasgenootjes tegen het verbod van de onderwijzer in naar achteren wan delde om de ansichtkaarten te bekijken in het souvenirwinkeltje. Op het verla ten buitenterras, dat door de vele regen buien spiegelglad was geworden, gleed Berta plotseling uit cn viel in het wa ter. De 13-jarige Wim van Morsel greép haar nog bij een arm, maar moest op een gegeven moment losla ten omdat hij het hevig spartelende meisje niet meer kon houden. De drie klasgenootjes die zonder een enkele gil of schreeuw te slaken toekeken za gen hun vriendinnetje nog drie maal met de hand voor haar mond boven ko men, voor zij in de diepte verdween. Pas daarna gingen zij naar de onder wijzer en vertelden dat Berta in het water was gevallen. Geen van de on derwijzers of onderwijzeressen kon zwemmen en durfde een poging wagon om het meisje te redden en daar ook het 'gehele terras verlaten was, sprong niemand in het water. De politie werd gewaarschuwd. Ruim een half uur ia- ter werd het meisje levenloos door de Rijkspolitie te Water opgedregd. De kinderen zijn onmiddellijk per bus naar huis gegaan. ENSCHEDE, 30 juni De politie heeft een 31-jarige textielarbeider ge arresteerd, die er van verdacht wordt in de laatste acht maanden een zestal branden en brandjes te hebben ge sticht in de fabrieken van Van Heek en Co, één der grote textielfabrieken alhier. De totale schade wordt geschat op circa 80.000 gulden. In de nacht van maandagt op dinsdag brak opnieuw brand uit, Waarbij oen schade werd aangericht van 40.000 gul den. Op aanwijzing van de bedrijfsre cherche arresteerde de politie de ar beider, die reeds geruime tijd werd geschaduwd. In de afdeling, waar hij werkte braken herhaaldelijk de bran den uit, tot de man werd overgeplaatst naar een andere afdeling. Sedert dat ogenblik gebeurde er niets, totdat in de nacht van maandag op dinsdag op nieuw een vuurzee ontstond in een aan tal katoenbalen. De verdachte werd in verhoor genomen en hij hekende de branden te hebben gesticht, aan de blussing waarvan hij. zelf heeft meege holpen. WASHINGTON, 30 juni (AFP) Oud president Truman heeft voor een ver rassing gezorgd door bekend te maken, dat hij geen deel zal uitmaken van de delegatie van Missouri naar de con ven- tie van de Democratische partij die op 11 juli in Los Angeles begint. Hij gaf geen reden voor dit besluit op. Op deze conventie worden de Democratische kandidaten voor presidentschap en vi- ce-presidentschap gekozen. Reeds om tien uur gistermorgen moest prins Bernhard op zijn 49e verjaardag op het bordes van paleis Soestdijk verschijnen om de aubade in ontvangst te nemen, welke het tamboerkorps van de K.M.A. uit Breda hem kwam brengen. De pas van zijn ziekte herstelde prins verscheen op deze najaarsmorgen-in-juni in een winterjas en een dichtgeknoopte sjaal. KATMANDOE, 30 juni (Reuter) Nepal heeft gisteren in Peking krach tig geprotesteerd tegen de onverwach te aanval van Chinese troepen op een Nepalese patrouille, waarbij een Ne palese officier werd gedood. De bot sing tussen de Chinezen en Nepalezen deed zich maandag voor in het gebied van Moestang in het noordwesten van Nepal, toen de officier en een sergeant beiden ongewap/aït; een onderzoek instelden naar de "stheid van de be richten dat Chinese troepen, die Tibe taanse eenheden bestreden, het grens gebied tussen Tibet en Nepal waren binnengedrongen. De Chinezen ongeveer tweeduizend man sterk beschoten de Nepalese patrouille vanuit stellingen b\j de grens. Toen de Nepalese officier ge troffen was, aldus werd van officiële zijde alhier vernomen, trokken de Chi nese soldaten Nepalees gebied binnen. Zij namen de sergeant gevangen en voerden een onverwachte operatie uit in het gebied, waarbij zij nog vijftien Nepalezen gevangen namen. De Chi nezen zouden voorts het stoffelijk over- NEPAL BHQETAN 8T*" schot van de officier hebben geplun derd en hun gevangenen hebben afge ranseld voor zij hen mee terugnamen naar Tibet. De Nepalese patrouille was naar het gebied van Moestang gezonden toen men vernomen had dat er Chinese troepen opereerden in de neutrale zone van twintig kilometer. China en Nepal zijn n.l. overeengekomen om aan beide zijden van hun gemeenschappelijke grens een neutrale zone van twintig ki lometer te handhaven. In de protest- noIa Xan Nepal wordt de onmiddellijke vrijlating van de gevangen genomen Ne palezen en de terugtrekking van de Chinese troepen uit de neutrale zone geeist. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 30 juni Reizigers zullen met ingang van morgen, 1 juli, binnen de Beneluxlanden niet meer op reisdocumenten gecontroleerd worden. Deze vergemakkelijking van bet vrije personenverkeer is een gevolg van een overeenkomst tussen de drie landen, die met ingang van die datum in wer king treedt. De controle is nu verlegd naar de buitengrenzen van de Benelux die in dit opzicht voortaan als een een heid zal worden beschouwd. De con trole bij gemotoriseerde reizigers op de zogenaamde „groene kaart" en de mo gelijkheid tot onderzoek van bagage (dat tot het uiterste beperkt zal wor den) zullen vooralsnog gehandhaafd blijven. Gestreefd zal echter worden, ook deze controles te zijner tijd op te heffen. De chef van de directie Algemene Zaken van het ministerie van Buiten landse Zaken, dr. E. O. baron Van Boetzelaer, die gistermiddag in aanwe zigheid van de ambassadeurs van Bel gië en Luxemburg een toelichting op de nieuwe overeenkomst gaf, noemde deze een „unicum in de geschiedenis". Dit alleen al door de grote spoed, waarmee het verdrag tot stand is ge bracht: eerst in februari van het vorig jaar werd er voor het eerst in ernst aan gedacht. Met bekwame spoed wer den de plannen uitgewerkt en door de drie parlementen goedgekeurd. Op 11 april werd het verdrag in Brussel ge tekend. Op het ogenblik wordt ook nog ge werkt aan een vereenvoudiging van de uitleveringsprocedure tussen de Bene luxlanden en aan een soepeler regeling van de opsporingsbevoegdheid buiten het eigen land. Dit zal het mogelijk moeten maken dat bijvoorbeeld een vluchteling, die door de Nederlandse politie wordt achtervolgd, na over schrijding van de Nederlandse grens zonder plichtplegingen toch nog door de politie in België kan worden aange houden. Ondanks deze vergemakkelijking van het personenverkeer zullen reizigers toch nog in het bezit moeten zijn van een (verlopen) paspoort of toeristen- kaart. Dit om zich, eenmaal in het land zelf, desgevraagd te kunnen legitime ren. In België en Luxemburg is het al verplicht, dat eenieder een wettig legi timatiebewijs bij zich draagt. De overeenkomst heeft tal van com plicaties met zich meebracht, die allle tot oplossing gebracht konden worden. Een belangrijk aspect was bij voorbeeld de ongewenste vreemdelin gen. Besloten werd, dat een ongewens te vreemdeling van het ene land in het algemeen automatisch ook ongewenst wordt verklaard door de beide part ners. Anders zou het kunnen gebeuren, dat een ongewenste vreemdeling van bij voorbeeld Nederland via België of Luxemburg weer het land binnenkomt. Op het ogenblik zijn de „zwarte lijs ten" nog niet onderling uitgewisseld, zodat hierdoor moeilijkheden mogelijk blijven, maar aan deze situatie zal ge leidelijk een einde worden gemaakt. Een bijzonder geyal zou zich kunnen voordoen als een Nederlander door Bel gië ongewenst wordt verklaard. Hij kan dan na uitwijzing weer zonder meer België binnengaan, maar stelt zich wel bloot aan strafbepalingen. In de gevallen waarin een visum voor binnenkomst is vereist gebleven, kan dit door de diplomatieke of con sulaire vertegenwoordiger van ieder der Beneluxlanden worden verleend. Dit „Beneluxvisum" wordt in princi pe verleend na wederzijds overleg tus sen de betrokken diensten vau de drie landen. Advertentie helpt snel tegen maag- en darmstoornissen S Een vakantiereis brengt dikwijls y. verandering van voeding mee. Zorg er dus voor dat u - vooral in zuidelijke landen - nooit zali ge der Norit zit. Want Norit is daar nog niet algemeen ver- krijgbaar. hóórt in uw reisbagage raicinüm NORIT Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien en weinig ver andering in temperatuur. Langs de kust krachtige tot matige, elders wintf6 t0t zwakke noordwestelijke Zon: 4.24-21.03. Maan: 12.07—.—. Morgen enkele opklaringen en over wegend droog maar nog een te koele noordwestelijke wind. Temp. in de middag 1416 gr., zeewater 16 gr Voor uitzichten: afnemende wind en lang zaam iets beter strandweer. Station Weer Den Helder Ypenburg Vlissingen Eeide De Bilt Twente Eindhoven Zd.-Limburg Stockholm Osio Kopenhagen Amsterdam Londen Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn München Zurich Genève Wenen Innsbruck Athene Rome Madrid Mallorca Lissabon. regenbui zw. bew. regenbui regen regenbui zw. bew. regenbui zw. bew. zw. bew. zw. bew. onbew. zw. bew. onbew. licht bew. regenbui onbew. half bew. geh. bew. onbew. zw. bew. onbew. half bew. half bew. onbew. licht bew. half bew. half bew. zw. bew. max. min. temp. temp. gisteren 14 11 neersl. afgel. 24 uur 4 2 7 4 5 7 2 2 3 5 4 5 2 0.2 0 0 0.5 0.2 0 0 5 1 0 0 0 0 0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 1