GERRIT VAN VUCHT, STILLEVEN SCHILDER TE SCHIEDAM Automobielen WALDO-GARAGE DE VERLICHTING DE MOL JANSEN Wit-Gele Kruis BIOSCOOP-PROGRAMMA'S „KLUCHTIG EN LUCHTIG" R.k. Handelsavondschool telde dit jaar 17 geslaagden Gezinshelpsters Geheugen-hulp OVER DE DAM V Eenvoudig kunstenaar in de Gouden Eeuw Citroen r J DE KRANT KUNT GIJ NIET MISSEN, GEEN DAG Nsc ZATERDAG 2 JULI 1960 F a i a ^AAR AANLEIDING VAN ONS artikel over „Kunst en Wetenschap te Schiedam werd op het gemeente-archief de opmerking gemaakt dat onze stad in de I7e eeuw wel degelijk een schilder van betekenis heelt voortgebracht, nl. Gerrit van Vucht, van wie zich een schilderij °P het Stedelijk Museum bevindt. Betreffende genoemde Gerrit van Vncht werd in „Oud-Holland", een driemaandelijks tijdschrift voor Nederlandse Kunstgeschiedenis, een artikel gepubliceerd van de heer li. Haak, hetwelk de lezers van onze courant wel zal interesseren en dat wjj hieronder grotendeels laten volgen. Schilders Damioachter OFFICIAL AGENT voor SCHIEDAM VLAARDINGEN MAASSLUIS HOEK VAN HOLLAND SINGEL 41-45 Telefoon 64.65.0 - Schiedam HEI NIEUWE DAGBIAD tsmsmssmsma Een proces J eugdsportsu bsidi e 1960 Van der Sman's Drogisterijen Passage Tlieater De laatste trein uit Gun Hill Monopole Theater ,,Blake helpt een handje" Krachtig en luchtig K.A.V.-stad De jonge leemven V. Meldt U bij de administratie: NIEUWE aan als lid stichting katholieke GEZINSZORG Uitvoering jongenskoor Orpheus' Openbare vrijwillige verkoping Eervolle onderscheiding voor Simon Rynbende Zonen Uitreiking prijzen 0111 damtitel op reis Programma uitvoering van 30-jarige S. B. L. O. T.O.P. viert eerste lustrum Programma Plantage-concert Examens VACANTIE - Agenda Rotterdam Toeslag op boterexport opnieuw verlaagd In 1955 werd in Stockholm door- „Rapps Konsthandel" een tentoonstel ling gehouden van Hollandse stillevens in de 17e eeuw. In de catalogus van deze tentoonstelling worden twee sülevens aan de schilder Gerrit van Vucht toegeschre ven op grond van een zeer klein, maar duidelijk leesbaar monogram van een G. en een V., dat op beide schilderijtjes voorkomt. De schrijver van de catalogus "Wijst op enige andere werken, die in de- Jsllap stijl geschilderd zijn en spreekt 'enslotte de hoop uit dat eens verdere onderzoekingen zullen worden gedaan daar de identiteit van de schilder en daar zijn werk. In. een stad als Schiedam komt een Fens telkens voor verrassingen te staan. Vist u b.v., dat we hier op de Lange Ta ven, behalve een atelier van zondags- schilders, in een der oude huizen ook een atelier hebben van een schilder, die •disschien wel beroemd zal worden? De schilder is Daniel van Golden en hoon hij nog jong is - even in de phntig - hangt zijn werk al in verschil- e»de buitenlandse musea en men heeft €r in de Verenigde Staten grote belang stelling voor. „Hij vindt en dat is wel merkwaardig, Rotterdam een stad, waarin je niet kunt dh'en, maar vond er toch veel inspiratie v?or zijn werk, dat abstract expressio- d' tisch is. Tegenwoordig werkt hij uit- Lditend in zwart Cn wit en gezien dat a°stract-expreSsioniistische zou men zeg- £®'n, dat nien het wel gelooft. Toch is .hiel van Golden geen kunstenaar, die d'et anders kan. Hij maakte vroeger ïcwone" schilderijen en tekeningen, dho's etc. Van reizen naar Griekenland en Tur kije keerde deze Rotterdammer naar phiedam terug, om er rustig te kunnen perken. En dat is ook al merkwaardig. ölcl u voor, visioenen cn herinneringen ®an Bosporus en Acropolis, geprojecteerd togen het stemmige silhouet van onze Hange Haven Het is in ieder geval prettig, dat we hier in Schiedam kunnen bogen op eni ge kunstenaars, wier naam en werk m binnen- en buitenland bekend zijn. In dit verband gewagen we van nog een andere sehilder, waarop Schiedam trots kan zijn, °mdat hij een geboren Schiedammer was. Onze historische medewerker merkte m zijn recente beschouwing over kunst en wetenschap in het zeventiende-eeuwse Schiedam op. dat onze stad in de Gou den Eeuw geen dichters en schilders hoeft opgeleverd. Dat was misschien wel een boute bewering, nademaal de historie T13'! eigenlijk nooit in al haar aspecten bestudeerd is geworden Het blijkt dan ook, dat in de de Gouden Eeuw Schiedam in d.e schilder Van Vucht een kunstenaar heeft opgeleverd die met ere genoemd mag worden ai behoorde hij lang niet tot de groten en was hij feitelijk een der velen. Maar bij had zeer zeker even genoemd mo gen worden, hetgeen thans inderdaad ge beurt. Van de zijde van het Gemeente Archief, waar men z'n weetje weet, Werd op deze .schilder de aandacht ge- vestigd. Aldus weten we weer wat meer van 'le culturele kant der stadshistorie. Die zeventiende-eeuwse schilder heeft ver moedelijk wel langs de Lange Haven ge zworven Hij zal zich zeer waarschijnlijk «iet hebben kunnen voorstellen, dat er eens een collega als Daniel van Golden zou wonen en werken. Of hij hem geapprecieerd zou hebben mag betwijfeld worden, want Van Vucht Was een uiterst minutieus schilder ver- ^uid van de kopieerlust ^dagehjksen^e- £ns en beminnaar van rust en stilte met ^ns,MagaS leefde ook berk van atoombommen en maanraket ten. 82ste Jaargang No. 24328 DAM 18 s C H t E D A M TELEFOON 66152 POSTREKENING NR. 5 9 0943 rTENTIes Bij contract a n V E f 0.15 per nim-hoogte. special^ tarieven- ingezonden mededelingen f o.SO per mm-hoogte. Bp contract speciale tarieven. ir AMPlOENEN 0.50 bij vooruttbe- tot 20 w< j meer 3 cL Maxi taling. Elk woord meer a et. Maxi- mum 60 woorden-^_ a ,,rmntie-orders worden afg®. uitgevoerd overeenkomstig voor het Advertentie- Alle sloten en de RegeleQ wezen. „nNNEMENTEN A B O N n 2.54 per maand f 7.40 per kwartaal. en f 0.59 per week. J Hoewel beide paneeltjes zeker ver wantschap vertonen met het werk der Leidse Vanitas-schilders hebben zij toch een zeer eigen karakter. Het formaat is klein en de voorwerpen zijn op zeer, kleine schaal geschilderd. Op beide stuk jes bedekt een geplooid kleed een houten tafelblad, de rechter punt vrijlatend, Boe ken, flessen, potjes, een schedel, een zandloper, muziekinstrumenten en schrijf gerei, liggen tamelijk wanordelijk door een. De achtergrond, overigens egaal, vertoont links een sterke schuine scha duw. De plooien van het kleed zijn hoe kig en stijf, de voorwerpen zijn met zorg, maar wat peuterig geschilderd. Wat was tot dusver bekend van de schilder Gerrit van Vucht en is deze inderdaad identiek met de monogram mist G.V.? Wurzbach noemt hem de ar chitectuurschilder Jan van Vucht; „Ein Maler Gerrit van Vucht malte um 1635 Stilleben und Blumen". In Thieme-Bec- ker wordt hij zelfstandig vermeld als „Blumen- und Stillebenmaler in Schie dam. voor 1669". Oudere bron nen geven echter een betere kijk op Van Vucht. In het schildersregister van de kunstlievende stads-doctor van Amster dam, Jan Sysmus, dat ongeveer tussen 1669 en 1678 geschreven is wordt hij onder de G genoemd: Gerrit van Vucht, in stilleven, keukens, fruitasie, bloemen, redelijk, Schiedam, floreerde 1650, 1669 was hij al out". Een interessant beeld geeft ons de in ventaris van de goederen, nagelaten door de weduwe van Crijn Hendricksz volmarijn, schilder en kunsthandelaar te Rotterdam, 12 maart 1648. Hierin komt niet minder dan dertig maal voor: „een bankettie van Gerrit van Vucht", ver der „twee spaentgies" vermoedelijk paneel van kleine afmeting van G. van der Vucht". zeven maal „een spaentgie van G. van der Vucht", achttien maal „een stuck van Gerrit van der Vucht", dus totaal 57 schilderijtjes van deze mees ter! Het doet bedenkelijk veel aan een fa briekje denken. Hij staat voorts als schul denaar geboekt voor een bedrag van 37 gulden en 9 stuivers. Ook bij de Rotter damse handelaar in schildersbenodigdhe den Joost Abrahamsz staat hij in 't krijt, weliswaar slechts voor een bedrag van 13 stuivers en 5 duiten, maar dan toch op de lijst van „quade schulden". Ook in andere inventarissen worden ban ketjes en stillevens van Van Vucht ge noemd. Op een vraag aan de gemeente-archiva ris van Schiedam, of hij nog over nadere gegevens over Van Vucht beschikte, kon deze het volgende meedelen: Gerrit van (der) Vught, van (der Vucht, geboorte datum en jaar onbekend, sterft 19 novem ber 1697 en wordt begraven vanuit het Sinl-Jacobsgasthuis (thans Stedelijk mu seum). Hij is lid van bet Sint-Lucasgilde te Schiedam: koopt zich in in 1658, be taalt niet in 1669—1671, 1678—1688, 1690 1693 en is hoofdman in 16661668 en 1675—1677. Noch een huwelijksdatum noch namen van nabestaanden zijn van htm te vinden. Zijn vader Jan Govertsz was in of vóór 1664 overleden, zijn moe der heette IJcfje Jans en stierf 15 sep tember 1662 in de Lange Kerkstraat. Op 1 november 1664 machtigen de execu teurs van de boedel van de wed. van za liger Cornells Bosch een procureur, om te vervolgen een proces tegen Gerrit van Vucht en Magrieta van Vucht. kin deren en erfgenamen van Jan Govertsz, zaliger wonende te Schiedam. In het protocol van de Schiedamse no taris Adrianus van der Meer wordt in de boedelscheiding van Termanus de Nijet melding gemaakt van enkele schilderijen waaronder ook een „van Vugt In het Rotterdams archief komt hij nogmaals voor als.schilder van een „fruitstukje of te Keukentje". Bovenstaande gegevens werden door de heer D. Schwagermann, destijds con servator van het Stedelijk Museum, ver zameld naar aanleiding van de aankoop van een voluit gesigneerd stilleven van Gerrit van Vucht Dit schilderij, breder van opzet, forser en kleuriger en boven al met voorwerpen van groter schaal leek aanvankelijk geen bewijs, dat de monogrammist G.V. inderdaad identiek was met Gerrit van Vucht. Bij nauwkeu rige beschouwing vertoonde de manier van schilderen, met fijne streepjes en toetsjes echter wel degelijk zeer grote overeenkomst. D„ kunsthistorische betekenis van Ger rit van Vucht is, voor zover thans te be zien valt, gering. Zijn werk is weinig ar tistiek, aldus de schrijver van het arti kel in „Oud Holland". De charme, die er ondanks dat van uitgaat, wordt in hoofdzaak verkregen door het kleine for maat der panelen waarop de voorwerpen op ongebruikelijk kleine schaal zijn gete kend. De kleur is meestal bescheiden en beschaafd, soms bijna monochroom, hier en daar verlevendigd met groen, een paarsachtig rood en gedempt geel. Het perspectief laat veel te wensen over. Een opvallende voorkeur heeft de schil der voor omvergeworpen of omgedraaide voorwerpen als bordjes, flessen, glazen enz. Het Schiedamse paneel, wellicht uit een andere periode dan het overige werk. dat verzameld kon worden, is tor ster en kleuriger en van iets groter allu re. Dit zijn dan enige, overigens interes sante bijzonderheden over een zeventien de-eeuwse Schiedamse schilder, wiens naam niet aan de vergetelheid prijsgege ven mag worden. L A. ABMA. Evenals het vorig jaar wordt ook over het jaar I960 een gemeentelijke subsidie toegekend aan de plaatselijke sportvere nigingen tot een bedrag van 1.- per jeugdlid, ingeschreven bij een lande lijk erkende sportorganisatie, dat op 1 juni 1960 niet jonger dan 12 en niet ouder dan 18 jaar is. De peildatum 1 juni is gekozen, omdat dan voor verre weg de meeste sportverenigingen 't nieu we verenigingsjaar begint. Dientengevol ge wordt het vaststellen van het aantal leden, dat Voor het subsidie in aanmer king komt, voor de betrokken verend- ginsfunctionarissen in niet geringe ma te vergemakkelijkt. Er bestaat echter geen bezwaar, indien de overige clubs wier verenigingsjaar samenvalt met het kalenderjaar of aanvangt op een da tum niet later dan 1 juli I960 dien overeenkomstig handelen. De geboorte datum van de betrokken jeugdleden die nen derhalve te liggen tussen uiterlijk 30 juni 1942 en 2 juli 1948. Clubs, die niet bij regionale of lande lijke bonden zijn aangesloten kunnen voor 't subsidie in aanmerking komen, als zij met de wel aangesloten clubs kunnen worden gelijkgesteld, zulks ter beoorde ling van de Sportraad. In deze geval len dient de ledenadministratie aan de Sportraad ter verificatie te worden overgelegd. is verzorgd door Erk. Philips verlicihtingsservice. Lange Kerkstraat 66, Schiedam De Hoogstraat is een fraaie zaak rijker geworden en wel door de nieuwbouw van Van der Sman's Drogisterijen, waar nieuwe, moderne étalages bet exterieur totaal veranderd en tegelijkertijd een goe de entree gevormd hebben terwijl tevens het geëtaleerde duidelijk naar voren komt en als het ware de straat in springt. Ook het inwendige is geheel vernieuwd en systematisch ingedeeld. Een effeciënte verlichting doet alles goed uitkomen. De gehele aankleding en indeling ademen een frisse geest Ongetwijfeld een aan winst voor de winkelstand, deze ver nieuwde zaak. Op een speciaal gehou den receptie gisteravond zijn velen de heer Van der Sman komen gelukwensen. Uiteraard ontbrak het niet aan bloemen en andere bewijzen van belangstelling. Kirk Douglas in „De laatste trein uit Gun Hill" Dat Gun Hill zegt duidelijk, wat de inhoud van dez« film is. Er wordt flink in gevochten en geschoten. Het is een Western, met Kirk Douglas ep Anthony Quinn in de hoofdrollen, bijgestaan door Carolyn Jones. Ze is in technicolor uit gevoerd. Regisseur John Sturges heeft er heel wat spanning in gebracht, terwijl het eind voor een adembenemende climax zorgt. Toegankelijk voor personen vanaf 18 jaar. Ook al is het scenario van Eddie Con- stantine's nieuwe film BLAKE HELPT EEN HANDJE (Votre dévoué Blake) nu eens niet naar een verhaal van Peter Cheyney - het is geschreven door Jerry Epstein en Jacques Vilfrid - de historie sluit zich waardig aan bij flims als „Die man is gevaarlijk" en „Het mysterie der twee vrouwen". Al is het dan deze keer niet als Lemmy Caution, de be faamde en beruchte agent van de F.B.I. madï- als een mister Blake, piloot van de Pan American Airways, dat Eddie Constantine het boevenpak grijnzend te ijl gaat KFC-keuring 18 jaar. Van vrijdag tot en met maandagavond. Zondagmiddag wordt in het Monopole- theater om 4.15 een speciale voorstelling gegeven van de film ..Kluchtig en luchtig („The golden age of comedy"), zulks in plaats van de film „Blake helpt een handje". „Kluchtig en luchtig is toegan kelijk voor alle leeftijden. Ter inleiding: van de 'vacantie lil het „MONOPOLE THEATER" slechts vier voorstellingen van de weergaloze film: (The Golden Age of Comedy) Herinneringen aan de gouden tijd van de nooit te evenaren filmco- medie. Zondagmiddag 4.15 en donderdag 2, 7 en 9.15 uur. A.L. Ziekenverpleging Verplegingsartikelen Moederschapszorg Geestelijke volksgezondheid HAVEN Hoogtezon voor kleuters Kraamverzorging Zuigelingenzorg Kleuterzorg Gezinsverzorging 121 - TELEFOON 6.6.8.2.2. Aan zeventien jongelui van de r.-k. Middelbare Handelsavondschool is gis teravond in zaal Beatrix een diploma uitgereikt. Voor acht geslaagden was het waardevolle papier de beloning voor vijl jaren van nijvere studie, negen kan didaten kwamen 'n bet bezit van het diploma van de driejarige cursus. Na de uitreiking van de diploma's, de toe spraken van de directeur, een examina tor en een gecommitteerde en na de dankwoorden van de leerlingen was er nog een feestelijke bijeenkomst. Aan het begin van de avond heette de heer J. Timmers, de directeur van de handelsavondschool allen hartelijk wel kom. Vanzelfsprekend noemde hij op de eerste plaats de geslaagden, maar daar naast de examencommissie, de gedele geerde van de Raad van Toezicht en de ouders van de kandidaten. Persoonlijk overhandigde de beer Timmers zÜn leerl lingen het diploma, nadat dit van de be nodigde handtekeningen was voor zien. De acht jongens en meisjes, die examen hadden gedaan voor de vijfjarige cursus waren allen geslaagd; van de elf jongelui, die opgegaan waren na de driejarige cursus, waren er twee afge wezen. De prijs voor de geslaagde met de mooiste puntenlijst. die jaarlijks be schikbaar wordt gesteld door de Kamer van Koophandel beneden-Maas te Vlaar- r'-irgen kwam in het bezit van Henk Hein broek Het applaus van zijn klasgenoten de duidelijke instemming met dit be- i,,it Directeur Timmers heeft de ge- i «den aangespoord om te blijven stu- slaagaen pra]jtijkdiploma's, die nu be- aer^j' viinnen worden, zullen in de toe- haald Ku t nut zijn_ De voorzitter komst T -,5jlp2e van gecommitteerden van het c Toorn feliciteerde hierna mr. L. A. y- het behaalde resultaat. de geslaagden redenen op, waarom Spr, noemde vi de commissie hij graag ieder Ja r^ plaatg ,g zitting nam. ,up "mensen, die gedurende plezierig om J°"g® 2taak een avondstudie vijf jaar na een dag hQren spuien. Dan volgen, hun kennis i middelbaar on- buiten- is er. de sfeer,/a" 0~rzitter zo derwijs die de vu voorts zagen de gewoon prettig aandeeu gecommitteer- leraren van de scho viikers maar als daarbij. kennis uit doet zelfs soms den niet als personen, die er bij horen de ondervragers halen nu vroeger jaren op, men iets nieuws op. Namens de vijfde klas dankte J. ®erS bach de leraren voor de Pret Hf uehbpn en de ouders, die de gelegenheid beo geboden en het aangemoedigd hebben te studeren. Evenals H.Kramer van 3Je klas overhandigde hij de cocenten de concierge rookwaren. Hierna nam de 4e klas het heft in han den Het programma, dat leuk verzorgd was, vormde een schakel tussen het of ficiële gedeelte en het dansen. Onder het motto „automatiek" kwam vanuit de Scala van Milaan een moderne versie van de triomfmars üit Ada. De le raren kwamen aan bod als de „kop stukken". Bijzonder aardig bracht het duo Peter v. d. Laar en Theo v. Deurzen de sketches op het toneel. De afgehele leiding had Henk Verver. Dorp. H. Heinsbroek. J Hersbach, W. Hoogerwerf, J. Rotteveel, S. Tim merman, en J. Wijzenbroek. Voor het diploma van de drie-jarige cursus slaag den J. Arenz, N, Elshof, C. v. Geeren- stein, A. Hagendoorn, C. Janse, H: Kramer, A v. d. Sluys, L Vrauwdeunt en H. Vrijdag. Voor machineschrijven slaagden W. Beuman, W. v. Eden, H. v. Leeuwen, L. Meeder, F. v. Geene en J. Scholte. VRAAGT R.K. meisjes van 18 jaar of ouder als Aan deze zelfstandige werkkring, waarin meisjes, die bereid zijn hulp te verlenen in gezinnen waar moeder ziek is, zeer veel voldoening vinden, is een goed salaris verbonden, 3 we ken vakantie, plus 4% vakantietoeslag. Sollicitanten kunnen zich melden bij de leidster, mej. A. Huiskens, Hoog straat 198, telefoon 66786. Woensdag a.s. 6 juli geeft het jongens koor van „Orpheus" een uitvoering in „Arcade" aan de Lange Haven. De jon gelui zullen alleen zingen en samen met het mannenkoor en het mannenkoor zal ook alleen optreden. Medewerking wordt verleend door: Sybille Raaphorst mez zo-sopraan, Henk Kromhout, bariton, Adr. Slootmaker, piano. Op vrijdag 1 juli is ten overstaan van notaris P. Schaberg in gebouw Arcade gehouden de openbare vrijwillige verko ping van het pand Jan Vermeerstraat 5 ingezet op 11.000,- door J. Slavenburg verzekeringsagent te Schiedam. 2. Pau- lus Potterstraat 62 en de Jan Vermeer straat 7 ingezet op 15.200,- door C. L. de Rouw, bloemist. Naar wij vernemen heeft het Zijne Ko ninklijke Hoogheid de Prins der Neder landen behaagd de N.V. Distilleerderij v.h. Simon Rynbende Zonen alhier vergunning te verlenen tot het voeren van zijn wapen met de titel van Hofle verancier van Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden. Eer film welke de levens van de drie jonge mannen belicht, die alleen door het feit dat er oorlog is. met elkaar in aanraking komen. Christian Diestl is lui tenant in het Duitse bezettingsleger in Frankrijk, op het zelfde ogenblik dat Noah Ackerman en Michael WhiteaCre el kaar vóór het eerst ontmoeten in een Amerikaans recruteringsbureau. Noah die een verlegen jongen is, wordt geprote geerd door Michael die een grote figuur is in de revue-wereld. Michael, die zich aan de militaire dienst wil onttrekken, heeft een schuldgevoel tegenover deze jongen die hij voor zich laat vechten en hij rodigt hem op een feest bij hem thuis. Daar ontmoet Noah Hope Plowman, een meisje uit de provincie op wie hij ver liefd wordt en met wie hij later trouwt. Hiermede begint de film, die van maan dag tot en met woensdag draait en toe gankelijk is voor personen vanaf 14 jaar# De heer J. C. Onink simultaan spelend in het wijkgebouw aan de Maasstraat. In het Wijkgebouw in de Nieuwe Maas straat zijn gisteravond de prijzen uitge reikt, verbonden aan bet persoonlijke damkampioenschap van Schiedam. De eerste prijs, een grote beker, kwam in het bezit van de heer L. Vrijland. De ze damkampioen van Schiedam heeft het afgelopen seizoen nog een groot suc ces geboekt, door bovenaan te eindi gen in de eerste klasse van de Rotter damse Dambond. Het volgend jaar komt de heer Vrijland uit in de hoofdklasse. De damsport schijnt overigens zijn fami lie aangeboren te zijn. Een jongere broer van de Schiedamse kampioen, de negen tienjarige Jan Vrijland is jeugdkam pioen van de Kring Rotterdam. Door de dienst kon hij echter niet deelnemen aan de kampioenschappen in de kring Z. Holland. Nu werd nummer twee uitge nodigd en deze eindigde bovenaan!. Als tweede in de strijd om het dam kampioenschap eindigde de heer J. C. Onink, ook hij kwam in het bezit van een beker. Een lauwertak was er voor nummer drie de heer J. de Wilde. De prijzen' werden uitgereikt door de voor zitter van de damclub „Schiedam" de heer L Breevoort. Voorzitter Breevoort maakte van de gelegenheid gebruik om een propagandistisch praatje te houden over de damsport in Schiedam. Men hoopt dat in de toekomst meerdere zgn. thuisdammers aan de wedstrijden gaan deelnemen. De avond werd besloten met simultaan-wedstrijden van de heren Vrij land en OniriE. Zij hadden elk negen te genstanders. De leden van K.A.V.-stad hebben don derdag een bezoek gebracht aan de Ho ge Veluwe. Van deze tocht hebben voor al de moeders plezier gehad. De 45 deelnemers hebben genoten van het vele natuurschoon, men heeft ook een wan deling door de bossen gemaakt. Naast dit ontspannende deel van het program ma is er ook gedacht aan het inwendige van de mens. Zo was er koffie te Leer- sum en een koffietafel in het Prins Bern- harddal te Apeldoorn. Bij de thee in de Hof in Renswoude ontmoetten de da mes een bus van dezelfde onderneming, als waarmee zij vanuit Schiedam ver trokken waren. De heren van het andere gezelschap hebben toen een dansje ge maakt met de Schiedamse K.A.V.-ers. Na het diner te Doorn ging men weer op huis aan. He volledige programma van de open lucht-uitvoering ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van de S.B.L.O - niet van het 10-jarig bestaan zoals wij gis teren abusievelijk meldden - luidt als volgt; I. Opmars - Défilé - Vaandelgroet, 2. Vrije oefening meisjes D.O.K. - Animo 3. Massaal nummer toestelturnen. Trai ningsoefening meisjes T.H.O.R. Ritmi sche oefening meisjes Polyantha, Spring- nummer meisjes T.H.O.R. 4. Lange mat springen, 5. Hupoefening dames en meis jes Juliana, Ritmische oefening dames T.H.O.R. 6. Algemeen Springnummer, 7. Ritmische oefening meisjes Excel sior. 8. Balóefening dames Juliana, Knots- oelening dames T.H.O.R. 9. Ringen- zwaaien dames. Hoog rek heren, 10. Vrije oefening dames D.O.K. - O.D.O. II. Sluiting. De uitvoering vindt plaats op de speel weide aan de Vlaardingerdijk en begint oin .half acht. De R.K. Jeugdvereniging T.O.P. gaat morgen op feestelijke wijze haar eerste lustrum gedenken. De dag wordt inge zet met een H. Mis in de kantine van Je Schiedamse Cartonnagefabriek, waar na daar gezamenlijk ontbeten zal worden, 's Middags wordt er dan door de Top pers feest gevierd in be gymnastiekzaal aan de Nieuwe Haven. Aan deze middag verleent o.a. de bekende Amsterdamse goochelaar Lamero zijn medewerking. Op maandag 4 juli geeft het Schie dams politie muziekgezelschap o.l.v. de heer M. Brilleman een concert in de Plantage. Aanvang 20.00 uur. Het pro gramma 'dat zal worden uitgevoerd luidt: 1. Our director, mars, Bigelon-Mol; 2. Ouverture Militaire, Johan Pala; 3. Klompendans uit óe opera „Zar und Zimmerman". A. Lortzdng arr. A. Dreis- sen; 4. Petite Serenade Facile. G. Bou- dijn; 5. In 't Sprookjesbos, P. B. Bisse- link. Korte pauze, vervolgens in samen werking met de marstamboers: Military Escort; Mit Klingenden Spiel; De Peli kaan; Herauten-mars; Vlug ter been; Imperial Echoes; Saint Triphon. Uitslag eindexamens M.M.S. Stella Ma- tutina: Hanneke Bekers, Do Bergers. Marianne Bosma, Els Boudens (Vlaardingen), Stans Claassens, Ria Groenewegen, Marijke van Haeren, Jacqueline Heyman, Anneke Ho- des (Schiedam), Gerda v. Iperen, Gemma Janssen, Suzanne Kreytzer (Voorburg), Truus v. d. Meer (Pijnacker), Ria v. Mil (Maasland), Stans Mulder, Marianne Nieuwenhoff, Bineke Pijpers, Els Rich ters, Eveline Rietra, Annet Smit, Ga- brielle Stahlie, Hetty Stock f Schiedam), Corry Vonk (Bleiswijk), Martha Vooren, Tineke v. d. Water, Bea v. d. IJssel (Schiedam), Ankie Niessen. De burgemeester van Lilliputstad krijgt vuur van de manager, de heer J. H. M. Baer. De kleinste man van deze stad, 67 cm hoog, voor het bureau gezeten, kan men elke middag en avond in vol ornaat te paard zien in de show, welke in deze lilliputstad op de Paardenmarkt te Delft wordt gegeven. Deze kleine mensjes, die men niet moet vereenzelvigen met dwergen, doen alles in het klein, maar overi gens alles heel gewoon als ieder ander normaal mens. Hun shows mogen gezien worden hun stadje eveneens; een bezoek kunnen we aanbevelen. Advertentie hebben Uw pijnlijke en moeilijke voe ten met schoenen van Uw speci,aalzaak voor luxe- en gemakschoenen, St. Li- duinastraat 27, Telefoon 65808. DE GESLAAGDEN Voor cursus het diploma slaagden; L, van de vijfjarige Bouman, F. va'> Passage-theater: De laatste trein uit Gun Hill (18 jaar), dag. 2 en 8,15, zat. en zond. 2, 4.15 en 9.15 t/m donderdag. Monopole-theater: vrijdag t/m zond.: Blake helpt een handje (18 jaar), 2, 7 en 9.15 uur, zat. en zond. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, maandag t/m woensd. „De jonge leeuwen" (14 jaar), 2, 7 en 9.15 uur. don derdag 2, 7 en 9.15 uur: Kluchtig en luch tig (a.l.). R-K LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK ST-LIDUINA Openingsuren: Hoofdgebouw Dam 8: Ultleenbureau en Leeszaal voor volwassen tot 10 juli ge sloten. Jeugdbibliotheek: wo, 2—4, do. 48 en 1—8 14 jaar en ouder ook woened. van 07 30 uur. Jeugdleeszaal: di. do. vr. van 45.30 u. Uitleenposj Moiensingel Noodkerk Ke- thel. di 48 uur. Filiaal Nieuwland Wijkgebouw Dr. Wi- boutplein (zljtngang) jeugd wo. 1.30—3 u.; volw wo. en vr. 7—8.30 uur. Uitleenpost Emmastraat 3: ma. 78 uur Kerkwes 46. zondag 11 30 tot 12.30. R.-k. Plattelandsbibliotheek uitleenpost Kerkweg 46, zondag 11.3012.30. MEDISCHE ZONDAGSDIENST De medische zondagsdienst zal worden waargenomen door: dr. Poll, Tuinlaan 92, telefoon 67856; dr. Hoogenhuyze, Nassau- laan 59, telefoon 68067: dr. Kunze, Nieuwe Haven 115, telefoon 67760. De medische zondagsdixst duurt vanaf zaterdagmiddag 1 uur t/m zondagav ^Apotheek Jansen, Swammerdamsingel 41; Apotheek Nieuwland, Wibautplem 11 De wij k verplegingsdienst yanhettVit- Gele Kruis: zr. Houbaer, Rubensplem 20a, telefoon 69701. Het kraamcentrum d°.or z qr v- Kan. Swammerdamsingel 65, tel. 6828b. Zaterdag: De Lantaren: Rotterdams Toonkunst Jeugdorkest o.l.v. Liesbeth de Monchy- Kuiper, 14.30 uur. Zondag: Rott. Schouwburg: 20.15 uur: Ned. Ka merorkest. Maandag: Geen voorstellingen. BIOSCOPEN IN ROTTERDAM Arena: Anna Karenina: volw. Capitol: Bagdad: 14 j.; do. Sissi, de jonge keizerin: a. 1. Centraal: Wolf Larsen: volw. Cineac A.D.: Parfum en vuil: str. volw. Colos seum: Het spookhuis op de heuvel: 18 j,; do.: Meisjes voor Tanger: str. volw.; za., zo. 2; Gevaarlijke opdracht: a. J. Harmo nie: Tussen sex en misdaad: ontoelaat baar; di. t/m do.: Semiramis. Gourtisane van Babylon: str. volw. Lumière: La dolce vita: str. volw. Luxor: Jack the ripper: 18 j. Metro: De hel van Birma: 14 j. Passage: Last train from Gun Hill: 18 j. Prinses: Zorro, het teken aan de wand: 14 j.; do.: De politie volgt het spoor: str. volw.; za., zo. 2: De cjonder- ruiters: a. 1.; za. 24: Terwijl Parijs slaapt: str. volw. Rex: Sluipvaart in de Pacific: 14 j.; do.: Kiss me deadly: str. volw. Thalia: Faja lobbi: a. 1. 't Venster: De wereld der stilte: a. 1. Victoria: Hercu les en de koningin van Lydië: 18 j.; do. 2 en 8: De nachten van Cabiria: volw.; za., zo., wo. 2; Vier rakers in een oude jeep: a. 1. DEN HAAG, 2 juli. Het produkt- schap voor zuivel heeft de toeslag, die op de export van boter naar het buiten land (met uitzondering van België, Lu xemburg, Frankrijk en West-Duitsland) wordt gegeven, opnieuw met een dubbel tje per kilo verlaagd. Vorige week werd hij van zeventig op zestig cent gebracht, nu komt hij op vijftig cent. Voor Enge land gaat de verlaging maandag a.s. in, voor de andere landen op 24 juli. In de loop van deze week is de prij3 van de Deense boter in Engeland voor de derde keer met ongeveer tien cent per kilo verhoogd; die van de Nieuw- Zeelandse boter, die eerder één keer met tien cent omhooggegaan was, bleef nu onveranderd. Na de jongste Nederlandse toeslagverlaging blijft de prijs van Ne derlandse boter in Engeland onze voornaamste exportmarkt ongeveer gelijk met die i de Nieuw-Zeelandse cn beneden de Deense.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 3