Klopt gerust aan mijn deur en spreekt vrijuit ZUID-AFRIKA, „HET BOLWERK VAN DIE BLANKE BESKAVING" Leuze van de Boeren: De vijanden van mijn vijanden zijn mijn vrienden De bloedsamenstelling ran het Afrikanervolk Duits en Afrikaans nationalisme I m Eerste brief van mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard Bisschop leidt episcopaat in Prijzen voor jonge componisten Herinneringen aan de Nazi's Reportage door Link van Bruggen V SALOMON BUIZEN Kardinaal Alfrink zestig jaar speciaal in teak Hoogmis in Haarlem: PAGINA 5 MAANDAG 4 JULI 1960 Spoor van inbraak leidt naar Alphen Priesterwijdingen bij paters Jezuïeten ""•ii,minium»'"'»mui. feg £gSn«r,n«» «■»- HAARLEM, 4 juli „Toen ik twee jaren geleden tot helper van Zijne Hoog waardige Excellentie Mgr. J. P. Hui- bers werd aangewezen, was mijn eer ste reactie als die van Moses: ,,Ach, Heer, zend toch liever een ander". (Ex. 4, 13). Daarna echter kwam in de be zinning en in de rust van het gebed (Advertentie) ROTTERDAM PERSOONSHAVEN 68 TEL. 77515 Britse klacht juist, dat de vrijheid voor angst en haat verkwanseld is? Op verschillende fronten bepaald niet. De pers is officieel nog vrij, zij 't, dat er een voorstel in de ijskast ligt om de bladen onder censuur te stellen. In krin gen van Afrikaners en in de Afri- kaanstalige kranten worden de Engelse bladen als ,,de grootste bedreiging vir die blankedom en selfs vir die christen dom in die land" beschouwd. Het na tionalistische parlementslid dr. Carel de Wet beschuldigde de Engelse kranten er onlangs in de Volksraad van, dat ze agitatie bedreven en de moordaanslag op Verwoerd hadden uitgelokt. Het antwoord van oppositie-leider Sir de Villiers Graaff luidde ,dat „Goeb- bels geen waardiger dubbelganger" zou kunnen hebben gehad. Ook in de boekwinkels merkt men be slist weinig van de sfeer van een poli tiestaat op. Er zijn weliswaar enkele boeken verboden „Black Beauty" van Anne Sewel was er een van, tot men er achter kwam, dat het hier slechts om onschuldige kinderlectuur ging. doch de gronden van afkeuring liggen voornamelijk in de ethische hoek. De opponenten van Verwoerd kunnen nog elk boek op de markt brengen, ook al breken ze zijn apartheidsbeleid en de Nationale Partij tot de grond toe at. Rechten van de mens De Internationale Commissie van Ju risten heeft de vorige m»»'" verklaard, dat alle met-blanken sinds 1948 (het jaar, waarin de nationalisten aan het bewind kwamen) van vrijwel al hun fundamentele vrijheden en mense lijke rechten zijn beroofd, zoals deze in de Verklaring van de Rechten van de Mens door de Verenigde Naties zijn uit eengezet. Door de repressieve wetge ving leven ze onder de volslagen dicta tuur. Ze zijn niet meer vrij om te wer ken waar ze willen, en zelfs niet om te gaan en itaan waar ze willen. Op vele gebieden zijn ze buiten de rechtspraak geplaatst, terwijl de vertegenwoordigers van meer dan tien miljoen naturellen niet zonder vrees van hun grieven blijk kunnen geven door het ontbreken van parlementaire onschendbaarheid. Die zelfde dictatuur heeft tot op zeke re hoogte ook de rechten en vr\jheden van de blanken aangetast. In bepaalde streken hebben de ouders geen vrjjheid hun kinderen naar de school hunner keuze te sturen. Ambtenaren maken uit, of een blanke misschien een kleurling is, waarbij de bewijslast op de schou ders van de ongelukkige komt te rus ten. Politie-Junctionarissen hebben geen bevel tot huiszoeking meer nodig om een woning binnen te dringen en iemand kan tot communist worden gestempeld met alle uitbanningsgevolgen van dien zonder dat zijn beroepsrecht ge waarborgd is. De noodtoestand tenslotte gaf de re gering bijzondere volmachten, waarbij zij o.m. tot arrestatie van personen kon overgaan, met uitschakeling van het openbaar ministerie en de rechtbank. (Nadruk verboden) de blijdschap weer in mijn hart om de nieuwe mogelijkheden, die zich door de ze uitverkiezing voor mij openden, want een oud gezegde luidt: „Als God een deur dicht doet, zet Hij een venster open", zo begint mgr. dr. <J. A. E. van Dodewaard, de nieuwe bisschop van Haarlem, zijn eerste brief aan de gees telijken en gelovigen van zijn diocees. „Zo heb ik de gesloten deur de rug toegekeerd en ben ik naar het venster gegaan", aldus vervolgt mgr. Dode waard. „Onze goede, oude Bisschop heeft twee jaren lang naast mij in dat venster gestaan .Samen keken wij naar het Bisdom Haarlem; hij wees mij eeret de grote lijnen, toen de kleinere nuan cen en leerde mjj de tekenen te dui den. Tenslotte heeft hij het venster ge sloten en mij naar een deur geleid. ,.Ik ben de deur der schapen" (Joh.10,7) zeide Jesus, maar Hij, die het „onzicht bare licht bewoont" (1 Tim. 6.16)wil nu, als ikk als Bisschop de zicht bare deur van het Rijk Gods voor U zal zijn. Langs en door de Bischop im mers komt men tot den Heer. En zoals Jesus de altijd open Deur naar den Vader is, zo zal ik Hem onder U nioe- ten vertegenwoordigen, en ais het goed is, zal van mij moeten gelden wat Je sus van Zichzelf getuigde: „Zo iemand door Mij binnentreedt, zal hij veihg zijn, in- en uitgaan en weiland vinden' (joh. 10, 9). U zult wel begrijpen wat dit alles voor mij betekent. Wij allen vormen sa men de Kerk van Haarlem, maar van mij wordt gevraagd zó te zijn, dat U veilig bent, U, d.w.z. priesters, religieu zen en het kerkvolk, welke allen te sa men de familia Dei het gezin van God vormen. Als ik dan echter weer denk aan dat vergezicht vanuit het ven ster, bekruipt mij de vrees voor zo'n grote opdracht en voor deze zware ver antwoordelijkheid. Want onze Haarlem se familia Dei groeide niet slechts in tal, maar ook in kracht: kleine kinde ren werden groot en eisen nu hun deel en hun plaats op. De een trekt vooruit, de ander meent te moeten remmen en slaat achteruit, zodat de „deur" van de schaapstal soms wel in haar heng sels en scharnieren en voegen moet kraken en kreunen. U weet bovendien zelf even goed als ik, hoe het hele levenspatroon van de gelovigen in ons diocees aan het veranderen is: de in dustrialisatie, het aantrekken van werk krachten uit agrarische streken, het pendelen enz., eisen aanpassing en een dikwijls heel nieuwe aanpak van de zielzorg. Willen wij samen onze op. racht volbrengen en de Haarlemse Kerk niet slechts bewaren, maar Haar tot gro ter bloei brengen, dan zullen wij moe ten doen wat de apostelen en de eerste gelovigen deden: „Zij allen bleven eens gezind volharden in het gebed." (Hand. 1, 14). Voor wat mij persoonlijk betreft zal het U niet verwonderen als ik in mijn gebeden het koning Salomon nazeg: „Geef dus, Heer, aan Uw dienaar een luisterend hart, om recht te kunnen spreken voor Uw volk en onderscheid te kunnen maken tussen goed en kwaad. Want wie zou in staat zijn, recht te spreken voor dit machige volk van U". (1 Kon. 3, 9) Luisterend en onder scheidend zal ik met Gods genade moe ten pogen U veilig te gidsen. Klopt dus gerust aan mijn deur en spreekt vrij uit," zo besluit mgr. Van Dodewaard. Alle soorten hardhout ruw of in bestek leverbaar N.V. HOUTHANDEL EN ZAGER!) v/h.W.M.V.GURP I STIELTJESSTRAAT 42 R'DAM j TEL 70767 (Van een verslaggever) HAARLEM. 3 juli Vandaag heeft de nieuwe bisschop van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard. zijn epis copaat als het ware ingeleid met een pontificale hoogmis in de kathedrale basiliek van St. Havo. Het ig een in drukwekkende plechtigheid geworden, die honderden belangstellenden bijwoon den, o.w. de studenten van Warmond. Een lange stoet van acolieten en pries ters begeleidde Haarlems tiende bis schop van de ingang van de basiliek af naar het hoogkoor. Met jonge, krach tige tred en met korte, zegenende ge baren begaf mgr. Van Dodewaard zich naar de, nu van zijn wapen voorziene, bisschoppelijke zetel. Tijdens de plechtigheid, waarbjj ook zijn vicaris-generaal, mgr. J. M. Groot, aanwezig was, assisteerde mgr. H. J. v. Deursen, proost van het kathedraal kapittel en praeses van het Theologi- cum te Warmond, als presbyter, troon- diakens waren de twee kanunniken, mgr. dr. C. J. Henning, regent van Ha- geveld, en mgr. H. W. Agterof, plebaan van de kathedraal. Als diaken en sub diaken fungeerden de kathedrale kape laans W. de Lange en F. Sturkenboom. Studenten van Warmond vervulden de overige functies. Na het Evangelie las de ceremoniarius, secretaris dr. H. Kuipers, de brief van mgr. Van Dode waard voor, zoals dat ook in alle an dere kerken van het Haarlemse bisdom vanochtend is gebeurd. De wisselende gregoriaanse gezangen waren die uit de mis ter ere van de H. Geest. Zjj werden evenals de vaste gezangen uit de Missa Brevis van Anerio gezoneen door het parochieel herenkoor en de zangertjes van dt koorschool, o.l.v. Kees Bornewasser, aan het orgel begeleid door Jan Schou ten. Tot besluit zongen zij het Laudate Dominum, een compositie van de diri gent. Kroonprins Constantijn van Griekenland heeft zaterdag op het IJsselmeer deel genomen aan internationale voorwed strijden zeilen om de Dragon Gold Cup. Deze opname toont de prins in Muiden. Op de achtergrond het MuidersloU UTRECHT, 3 juli De aanmoedi gingsprijzen voor jonge componisten, beschikbaar gesteld door de Pascal- Schmeitsstichting. zijn toegekend aan pater M. Dijker A. A„ Rome en aan de Z. E. H. M. Pirenne, leraar aan het klein seminarie te St. Michelsgestel. De prijzen. elk 500,- groot, waren indertijd beschikbaar gesteld op grond van ingezonden missen of mottetten. De KRO heeft toen het voornemen te kennen gegeven op voordracht van d» jury van de stichting een opdracht op kerkmuzikaal gebied te zullen verle nen aan een der uitverkoren componis ten. De jury stelt de KP.O nu voor pa ter Dijker opdracht te verlenen tol het schrijven van een kerkmuzikaal werk, bjj voorkeur een mis voor één jongens stem en twee mannenstemmen. Boven dien had de KRO op zich genomen op aanbeveling van de jury enkele ni 1- bekroonde composities uit te zenden. De jury bestond uit hel bestuur der stichting, prof. dr. J. Smits van Wacs- berghe, voorzitter, Jan Mul, secretaris. Herman Strategier. penningmeester en uit twee toegevoegde leden: mr G' il- laume Landré, voorzitter van het Ge nootschap van Nederlandse componis ten van de Kon. Ned. ToonkunstL- naarsvereniging. GOUDA, 4 juli Het onderzoek inza ke de inbraak in het kantoor van Van Gend en Loos, waaruit in de nacht van donderdag op vrijdag ƒ11.625 (aanvan kelijk was een bedrag opgegeven van 10.400,-) werd ontvreemd, heeft een spoor opgeleverd, dat naar Alphen aan de Rijn leidt. De gasflessen, die bij het open snijden van de brandkast werden gebruikt zijn gestolen bij een zand- en grindhandel aldaar. Vermoedelijk zijn de daders dezelfde, die eind mei in Nijmegen een brandkast trachtten e forceren. De gasflessen, die aldaar bij 't open snijden van de brand kast werden gebruikt, zijn namelijk eveneens uit Alphen afkomstig. MAASTRICHT, 2 juli Zaterdag 30 juli zal mgr. P. J. A. Moors, bisschop van Roermond, in de St.-Servatiuskerk alhier de heilige priesterwijding toedie nen aan J. Arts, Amsterdam: E. Bol- sius, Den Haag; Cl. Brenninkmei.ier, Amsterdam; P. de Chauvignyde Blot, Scharn-Heer; Th. v. Eijk. Den Haag; E. Lampe, Hilversum; H. Leenders, Amsterdam; D. v. Lier, Roggel-L: H. v. Luijk, Tilburg: Th. v. Oorschot, Rijs- wijk-Z.H.; H. Opbroek, Heerlen: H. Oudshoorn, Den Haag; P. Penning de Vries, Bergen-N.H.; G. v. Welie, Dreu- mel; H. Wernink, Nijmegen, allen theo loganten van de Sociëteit van Jezus. orgen wordt Bernard kardinaal Alfrink 60 jaar. En dat is voor de katholieke Nederlanders bepaald een vierenswaardig feil. en in ieder geval een gelegenheid om hulde en trouw te betonen aan de man, die geroepen is tot zulk een hoog kerkelijk ambt en die uit hun midden is'voortgekomen. Zij zijn daar trots op en gelukkig om; zoals zij oprecht dankbaar zijn voor alles wat mgr. Alfrink reeds als aartsbisschop voor hen heeft betekend. En zij kunnen daar slechts hun dankbaarheid en volgzame gehoorzaamheid tegenover zetten. De kardinaal kan er op deze blijde dag van overtuigd zijn dat zij dat van harte gaarne doen. Het is de uitdrukkelijke wens van de kardinaal, dat aan zijn verjaardag, vooral ook om zijn drukke werkzaamheden, geen bijzondere aandacht wordt besteed. Dit houdt in, dat er buiten de gebruikelijke audiëntie van twaalf uur tot half twee ten huizf van de kardinaal, Maliebaan 40, waarbij ge legenheid tot feliciteren, geen bijzondere gebeurtenissen zullen zijn. Be rickshaw, een vervoermiddel uit het Verre Oosten, treft men in de Indische wijken van Durban nog veelvuldig aan. zo heeft 'Ir. Hendrik Verwoerd al zijn naam aan straten en scholen in ve ie plaatsen van Transvaal en Oranje Vrijstaat gegeven. Het „Een volk, een land, een taal" van de nationalisten houdt een herin nering levendig aan het „Een volk, een rijk, een leider" van de nazi's. Een zelfde overeenkomst vindt men in termen als verrader, volksvijand, volkswil, volkseenheid, volkscultuur, volksbewustzijn etc., die in Zuid-Afri- ka door iedereen en overal worden gebezigd, „Wonderen" Het politieke gebruik van de woor den „God" en „wonder" in Zuid-Afri- ka loopt parallel met dat van de woor- Het is de tragiek van dc Boeren, dat ze door Iiun anti-Britse Iiouding dikwijls in het Duitse kamp terecht gekomen zijn, en men is op dit punt zelfs geneigd een vergelijking met de Ieren te trekken. „De vij anden van m n vijanden zijn m'n vrienden" is een uitspraak, waar de Afri kaners zich altijd aan hebben vastgeklemd, en die voor, tijdens en na de heide Wereldoorlogen nogal wat stekeligheden heeft gezet. Een vergissing, die hierin schuilt, moet men echter heslist niet maken. In de verdedigingsstrijd tegen „der Kaiser" en later tegen Hitier is veel, jong Zuidafrikaans bloed gevloeid. In de loopgraven van Wereldoorlog I en II zijn vijfentwintigdui zend Zuidafrikaners gevallen. I lun graven zijn een aanklacht tegen degenen, die de Afrikaners alleen maar als bondgenoten van Duitsland willen zien, als mensen, van wie de ultra s verschillende geheime afspraken met Berlijn hebben gemaakt. Ondanks dit zijn er overeenkomsten met de ontwikkelingen in Zuid-Afrika ste J6 *n ^u":s^an<^ van de dertiger jaren. Er zijn ook Afrikaners, die nog 6e jS voor het nationaal-socialisme blijk geven en de ondergang van het Derde Rijk betreuren. De oorzaken hiervan ziin ste plaats gelegen in de con?0„ van de hierboven aan<mhaaidoennftS spraak. In de tweede plaats m™n nooit mogen vergeten, dat het felle na tionalisme van de Boeren parallellen vtfd?^ 6Ven fell^.nat.aonahsme van de Germanen en, bij uitbreiding, met elk felnationalisme, dat beleden en waarvoor gestreden wordt. De Dult- omdaTze* eenlkars niet s«tMek omdat ze een «Neurenbergverleden" hebben, maar omdat ze de vijanden van Engeland zpn geweest en groeps- idealen hebben nagestreefd, die i! prin cipe weinig met die van de Boeren ver- schillen. Geen zinnig Afrikaner zal ZiCh mPt de door Hitler bedreven agressie kSn- nen verenigen. Geen zinnig Afrikaner zal niet hevig verontwaardigd zjjn OVer de onterende Jodenvervolgingen en de Schande van de concentratiekampen. Blinde haat Toch protesteert die zelfde zinnige Afrikaner niet, als Je Joden uit econo misch - opportunistische overwegingen met volksvijanden" als Britten en af vallige" Afrikaners op een lijn worden Sestlld Toch zal hp door blinde haat tegen de Engelsen graag de extremis ten geloven, die in elke daad van het Britse rifk de herleving van het oude imperialisme zien, zelfs in de oorlogs verklaring van 193 Zonder meer zal h'i zich ook laten aanleunen, dat h« al tijd aan de kant van de Duitsers heeft gestaan zoals de Duitse ambassadeur in Zuid-Afrika, dr. Hans Ulnch von Branow nog geen maand geleden m een toespraak zei, toen hij[zijn land op de plfcht wees in Zuid-Afrika te blpven ^Sarah Gertrude Millin, een bekend schater te Johannesburg, stelde niet lang geleden, dat de Afrikaners het buitenland aan n^'^^Xn'^voe^l noren de laars weer stampen, voedde 2e eraan toe terwijl ze ook nog naar v0" mn bracht 'dat een paar mensen ons Uit voortvloeiende vergeUli<i"»e^f Voor de beschuldigingen, binnen- als buitenland opklinken, ahtwoordelijk zijn. Hier volgen de meest gehoorde. Verwoerd, die tijdens de °Pk0H^ van het nationaal-socialisme in Duns land psychologie heeft gestudeerd, is een emigrant, evenals dat met Hitier het geval is geweest. Hp heeft dan ook de neiging te overdrpven is fa natieker dan een „echte Afr'kane en trekt de lijnen scherper dan la|uid-Afrika wordt door deinati0^f* listen „het bolwerk van die blanke beskaving" genoemd. De nationaal- socialisten in Duitsland hebb hetzelfde van hun vaderland S®z®od. „Het is beter te hebben gestreden en verloren te hebben dan nooit te hebben gestreden." Deze woorden, af komstig van Verwoerd, toen hp over het rassenprobleem sprak, hebben een grote overeenkomst met die van Hitier, toen hp zei: „Der German liebt den Kampf um des Kampfes Willen." Hitler was de .Führer"; Ver- woerd heet de „leier". Zoals in vele Duitse steden pleinen en gebouwen naar Adolf Hitler werden genoemd, woordig enkelen van de blondste men sen. De bloedsamenstelling van het Afrikanervolk in 't algemeen is vandaag zuiverder dan die van vele Europeanen en Amerikanen". Een van «1e mensen, die de nazi's nog steeds schijnt te mogen verdedigen, blijkt dr. Erich Holm te zijn, die enkele maanden geleden het boek „Man en Standpunt" publiceerde. Holm was ge durende de Tweede Wereldoorlog de Zuidafrikaanse „Lord Haw-Haw", die via de zender Zeesen bij Berlijn elke dag weer een stroom van giftige propa ganda over Engeland uitstortte. Onder de regering-Smuts werd hij wegens hoogverraad tot twaalf jaar gevangenis straf veroordeeld. Toen Malan in 1948 aan het bewind kwam, liet deze hem al spoedig vrij en als archeoloog kreeg hij zelfs een behoorlijke functie in het re geringsapparaat. In zijn boek draait Holm de rollen vol ledig om. Hjj beschuldigt Smuts van hoogverraad, omdat hij het Zuidafri kaanse volk in de oorlog zou hebben ge stort. Tegelijkertijd stelt hij, dat er geen omstandigheden kunnen zijn, waaronder een Zuidafrikaner, die zich tegen de Britten keert, wegens hoogverraad ver oordeeld kan worden. Deze stelling raakt de kern van de gedachtenwereld van de nationalist. De rebellen van 1914, die zich ook te gen de Britten wilden keren (de gene raals Beyers, De la Rey en Kemp, zo mede Jopie Fourie) zijn op een natio naal voetstuk geplaatst, zoals in het „Feesalbum", dat' „Die Vaderland" ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan van de Unie heeft uitgegeven, nog eens duidelijk tot uitdrukking is gebracht. Jopie Fourie, die gefusil leerd werd, wordt zelfs als een Afrikaner-held" vereerd. Jan C. E. Celliers dichtte hem eens toe: „Daar trek 'n kooël, met spoed, met spoed; hy's nat van Afrikanerbloed, en smart die boodskap wat hv voer; hy kom uit Afrikaner-roer, hy kom deur Afrika ner-hart... De geschiedenis, beschouwd door de bril van prof. dr. C. H. Cilliers van de Universiteit van Pretoria, is er al even weinig op uit om de Afrikaners van an ti-Engelse en pro-Duitse smetten vrij te pleiten. In „Die Transvaler" van 26 maart 1960 schrijft deze opleider van leraren o.m.: „De rassenstrpd wordt gewoonlijk voorgesteld als een kleurstrijd tussen blank en niet-blank. De zaak gaat echter veel dieper. In zijn wezen gaat het hier om een kul- tuurstrijd, meer nog: om een strijd tus sen de blanke beschaving aan de ene kant en het niet-blanke barbarendom aan de andere kant. Uiteindelijk is dit in zijn kern een strijd tussen het chris tendom en het Evangelie, en het heiden dom en de anti-christ. Als het met de witman in Zuid-Afrika gedaan is, dan is het ook met het christendom gedaan. Nu is het tragische dit, dat die zogenaamde christelijke, westerse volkeren, met Amerika en Engeland voorop, volledig bereid zijn om terwille van bloot stof felijk gewin hun ziel te verkopen en de kant van het on- en anti-christelijke, zwarte volk te kiezen tegen hun eigen, blanke volksgenoten en medechristenen in dit land." „Verraad" „Wat dit nog; tragischer maakt, is het feit, dat ilit alles niets zal baten. Dit leert de geschiedenis duidelijk. Tijdens de Tweede Wereldoorlog waren de En gelsen zo verblind door economische haat tegen Duitsland, dat zij miljoenen aan geld en bloed hebben geofferd en zelfs een bondgenootschap met een on- en anti-christelijk, Oosters volk hebben aangegaan om hun doel te bereiken. Aan het laatstgenoemde volk zijn aller lei, dwaze toezeggingen gedaan, om ook, net zoals nu, zijn gunst tijdelijk te be houden. En toen? De gevolgen zijn wel bekend: vandaag is het communistische gevaar uit het Oosten voor Amerika en Engeland een grotere bedreiging dan Duitsland ooit is geweest." „Maar nu gaan Engeland en Ameri ka nog verder. Nu zijn ze andermaal bereid om opnieuw om bloot stoffelijke redenen allerlei dwaze toegevingen aan de hoofdzakelijk on- en anti-christelijke, zwarte heidenen van Afrika te doen t.en koste van de beschaafde, blanke chris tenen." „Deze daad zal ongetwijfeld in de ge schiedenis bekend komen te staan als het meest flagrante voorbeeld van ver raad tegenover het blankendom en het he? De^eZRMkffhCï;V' e" -wonder» in nei uerne Kijk, aldus nog steeds de stemmen, die beschuldigen Treffend i? de gelijkenis, als men ,f,?"„er^o nen- taren naast elkaar plaatst hïL bomaanslag op Hitl^Vrev^ve*6 aanslag op Verwoerd werden gesch?e- ven. Drie wonderen zjj,, er" schreef „Die Transvaler", „adat Ver woerd weer op de been was Het eer ste wonder was, dat de kogels van nö vid Pratt zo waren bestuurd, dat ïc hem met dodelijk getroffen hadden Als tweede .vonder werd het „baie vinnige herstel van de leier" aangevoerd en nl? derde hoe vreemd dit ook moèe kl'in ken het feit, dat Verwoerd uit het (vijandige) buitenland en zelfs van na turellen brieven van deelneming had ge kregen met wensen van spoedig her stel. Dat de niet-blanken in Zuid-Afri ka zeggen, dat de premier in de mond geschoten is, omdat h(j zoveel lelijke dingen van hen heeft gezegd en door het oor, omdat hij nooit naar hen heeft willen luisteren, doet hier verder weinig terzake. Het „Viel Feind, viel Ehr" van Goebbels sluit bij de vaste wil van de nationalisten aan om, zelfs als de hele wereld tegen hun politiek in op stand komt, geen duimbreed ervan to wijken. Als de Vortrekkers voelen ze zich als rotsen in de branding. En als de Voortrekkers willen ze de taak volbrengen, waartoe ze „ge roep cn uitverkies" zij Het „Ere die helde-skaar, klein was die klompie daar van de dichter Jan C. E. Cel- hers beeft in dit verband een verheer- iykenae klank gekregen. Tussen de raciale superioriteit en hel „reinrassigos Germanertum" bestaat in principe geen verschil, omdat de grondslag ervan ideologisch is. Het „baasskap" van de blanken, waarmee- de Afrikaners worden bedoeld, wordt ah een goddelijke en historische roepin: uitgelegd. De eis van bloedzuiverheid i: volgens velen Schriftuurlijk gegrond zonder dat hier overigens overtuigend» bewijsgronden voor worden gegeven. Niemand in Zuid-Afrika", zegt prol dr" D E du Tolt Malherbe in zijn bcel- Stamouers van die Afrikanervolk", "behoeft zich zorgen te maken over het beetje niet-blank -bloed van Oosterse volkeren -"et eer hoge beschaving, dat als gevolg van gemengde huweHlken. b nnengefllterd is. Het is weer uitgesto ten door zuiver bloed van Europa en de betreffende families hebben tegen- christendom. En dan staat op de Engel se muntstukken nogal bjj het beeld van de koning(in)Defensor Fidei (Bescher mer van het Geloof). Wat een verach telijk huichelspel!" Is Zuid-Afrika een politiestaat? Leven zijn bewoners onder dictatuur? Is de De werkkamer van premier Verwoerd in het door Cecil Rhodes aan de staat geschonken landhuis Groote Schuur", dat te Rondebosch bij Kaapstad is gelegen Boven het bureau hangt een geschilderd portret van dr. Daniel F. Malan, die in 1948 de Verenigde Partij van Smuts versloeg en die Smuts als minister-president opvolgde.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 5