Nieuwe Schiéddmsche Courant Gevaar voor Russische interventie in Congo? Vulk aan de Etna werkt weer Krater braakt kolossale rotsblokken uit li- Bijna 7000 horloges voor ruim een ton gestolen Acht Deense voetballers bij vliegramp omgekomen BEDFORD VAUXHALL BELGEN IN ACTIE IN CONGO Kabinet-Loemoemba dreigt uiteen te vallen Belgische afgezant naar Katanga Westduitse cartograaf vlucht naar Oost-Duitsland Pools wapenschip naar Congo? MUITERS halen vliegtuigen neer Het weer Horlogehandelaar gearresteerd Mgr. Lemmens in ziekenhuis Militaire papieren vervalst om hogere positie te hereiken VLIEGTUIGUITRUSTING ONVOLDOENDE Di ie Olympische ploegleden Zondagavond bediend H.W. van G0RP ZONEN FANS OF FOTO VERZAMELAARS H.W. van G0RP ZONEN BRUSSEL, 18 juli (ANP, Rtr, UPI) De Belgische regering beschikt over inlichtingen, die haar verplichten aan te nemen dat onder bepaalde omstandigheden het gevaar van een Congolees verzoek om Russische interventie aanwezig is. Dit is vanmorgen officieel in Brussel medegedeeld. In deze officiële mededeling wordt verder gezegd, dat de Belgische regering echter niet officieel op de hoogte is van het voornemen van de Congolese regering om een dergelijk beroep op de Sovjet-Unie te doen. Volgens berichten uit Stanleystad zou minister-president Loe- moemba hebben aangekondigd, militaire steun aan Moskou te vra gen, indien de Belgische troepen niet binnen 72 uur uit Congo zouden worden teruggetrokken. Vrij koel Aan zee vSbnIcle' t/m zaterdag 23 juli j 0LIEST00K Ien kolenhaardenshow Rotterdam,Soerweg21 -25,Tel.176600 Dealer voor Rotterdam en omgeving Dealer /oor Rotterdam en omgeving c Parachutisten bedienen de radio in een straat in Leopoldstad, waarbij zij door burger-Congolezen rustig worden gadegeslagen.... iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiiiiiiiiir BRUSSEL, 18 juli (Reuter) De Belgische regering heeft gisteren (le Verenigde Naties met klem verzocht, een Pools vrachtschip met wapens te beletten zijn lading naar Congo to bren gen, aldus heeft een woordvoerder van het Belgische ministerie van buiten landse zaken verklaard. De woordvoer der zei op een bericht van Radio Leo poldstad, dat het Poolse schip zijn la ding brengt in het kader van het tech nische hulpprogram van de Verenigde Naties, dat dit ongeloofwaardig was. .<i:itittuniiiiiiiiiMtiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiii Belgische parachutisten liggen in stellingen rond het vliegveld van Leopoldstad, waar zij de veilige evacuatie van hun landgenoten hebben verzekerd. De moeilijkheden in Congo dreigen, volgens te Brussel ontvangen berichten, te worden vermeerderd met een kabi netscrisis. Gisteren heeft de Congolese minister va» economische zaken, Joseph Yava, per brief zijn ontslag bij minis ter-president Loemoemba ingediend. In de brief zegt Yava onder meer, dat hij het regeringsbeleid niet meer met zijn naam wil dekken, omdat de duidelijke onmacht van de regering de verslechte ring van de toestand in de hand heeft gewerkt. Yava is lid van de Conakat- partij, waarvan de leider, Tsjombe, de onafhankelijkheid vun Katanga heeft uit geroepen. Nadat hij zijn ontslag had in gediend, is Yava naar Elisabethstad te ruggekeerd. Ook verschillende afgevaar digden en senatoren uit Katanga keren uit Leopoldstad naar hun geboortegrond terug. De aankondiging an het ontslag van Yava werd onmiddellijk gevolgd door berichten over het ontslag van andere ministers, die echter niet officieel zijn bevestigd. Onder hen zouden zich de mi nister, die de Congo regering in Brus sel zou vertegenwoordigen, Delvaux, en de minister voor V.N.-zaken, J. Kan- za, zijn. Er liepen ook geruchten dat de minister van buitenlandse zaken, Bom- bokö, zou aftreden, maar deze heeft dit gisteravond in een radioboodschap tegengesproken. De Belgische regering hoeft zaterdag een speciale afgezant, graaf d'Aspre- mont Lyndon, naar Katanga gezonden. b'Wbii^IA, 18 juli (U.P.I.) Op het 'I a tnt 's gisteren de vulkaan de dp.Ll uitbarsting gekomen. Volgens ,ul'Ee nis hel de zwaarste k'e]t ntÜ£en is het de zwaarste erup- ooit van deze vulkaan is ge- t''t^.eerd. Door een explosie in de lp ai krater, werden rotsblokken, zo (,s een vrachtauto tientallen me- bt^aï 'uc',t ingeslingerd, werd een U VjjU6 rookwolk uitgebraakt en werd kilometer in de omtrek as uit- L '"ge ®°eren die bij duizenden op de V *h h van de 3.300 meter hoge vul- ht ,"e", namen in paniek de ^wij, vonken een aantal wijn- 'I- en dennebossen in brand sta- Cl"Wachting tot dinsdagavond '°Pgemaakt te 11.15 uur) .."'en bewolking met enkele h* k(K( KC tot krachtige en aan 'ar<je 1 aanvankeliik nog af en toe <0),. Avestelijke wind. Vrij koel. V' 4'42-20.49. Maan: 1.41-17.09. ise°r nog onstuimig strand en "Son enkele buien maar ook op- tj 1 a Koel weer. Overdag zeven- grari graden: zeewater zeven- WCthenH n" Vooruitzichten: na morgen °r. ae wind en iets beter slrand- ^->ven a!'Iw h max. mm. neersl "olm "is. ^aam >urg ï'n''3b eer temp temp algel gisteren 24 uui regen 18 14 4 regen 18 13 5 on bew. 20 14 3 zw. bew. 20 14 2.1 licht bew. 19 13 1 licht bew. 21 14 2 licht bew. 20 13 3 half bew. 20 13 2.3 °nbew. 29 16 0 zw. bew. 22 14 0 regen 19 13 4.4 geh. bew. 19 15 3 mist 13 9 13 8 half bew. 22 5 regenbui 18 14 2.5 regenbui 19 13 18 half bew. 19 14 9 half bew. 19 14 2 motregen 26 17 0.4 zw. bew. 29 19 0 hcht bew. 25 18 0 regen 25 17 0 half bew. 24 15 4.1 zw. bew. 24 16 0 regen 24 17 0.1 Vulkanologen hebben gewaarschuwd, dat de explosie misschien zou worden gevolgd door een lavastroom zoals die van 1928, welke een dorp wegvaagde, nog een ten dele vernielde en een schade van ongeveer veertig miljoen gulden veroorzaakte. De Duitse profes sor Alfred Rittmann, hoofd van de af deling voor vulkaanstudie aan de uin- versiteit van Catania, en voorzitter van 't internationaal instituut voor vulkano logie, zei, dat geen gegevens bekend zijn over een explosie in een krater van de Etna zo zwaar als" die van gisteren. De explosie van 1928 was geringer dan die van zondag, zei de professor. Maar in het verleden zullen stellig zwaardere ontploffingen hebben plaats gehad. Rittmann stuurde gisteravond een groep assistenten de zuidelijke helling op om de krater te inspecteren. Met behulp van hun observaties .hoopt Rittmann tijdig .te kunnen waarschu wen, als de lava zou beginnen te stro men. De dorpen Milo, Linguaglossa, Piedimonte en Fornazzo op de noord oostelijke hellingen &n de Etna, waar as in 'de richting van de zee werd ge blazen, hebben om politieversterkin- gen gevraagd, voor geval het tot een evacuatie zou moeten komen. Milo is ter nauwernood ontsnapt aan de lavastroom van 1928, welke na een afstand van achttien kilometer te heb ben afgelegd, in zee dook en welke het dorp Mascali wegvaagde en het dorp Annunziata ten dele vernielde. Tussen de explosie in de krater in 1928 en l et ogenblik dat de lava begon te stromen, lagen vijt dagen, aldus heeft Rittmann in herinnering gebracht. Ook ditmaal zou het dus nog dagen kunnen duren voor lava komt. Een klein aantal brandweerlieden heeft lichte brandwonden gekregen in de branden, die gisteren door de asre- gen zijn veroorzaakt, maar overigens zijn geen slachtoffers gemeld. Twee En gelse en drie Franse toeristen hebben echter de meest bange uren van hun le ven doorgebracht in een hut op vijf kilo meter afstand van de krater. In de voor avond arriveerde het vijftal in een hotel halverwege de berghelling. Zij vertelden, dat zij de aarde voelden be ven toen de krater explodeerde. Zij be vonden zich toen in de schuilhut ,,Casa Cantoniera". op de zuidelijke helling. De Etna is in de loop van de afge lopen nacht weer enigszins tot rust ge-> komen. Duizenden bewoners van dor pen aan de voet van Europa's onrustig ste vulkaan die na de eerste uitbar sting naar Catania zijn gevlucht, mo gen thans naar hun woonsteden terugke ren. Voor alle zekerheid, mocht opnieuw een spoedige evacuatie gewenst zijn, blij ven echter carabinieri in de dorpen ge legerd. De Congolese premier Loemoemba op het vliegveld N'djili in gesprek met de commandant van het Congolese leger, generaal Landoela, die uit Katanga is verbannen. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 18 juli Uit het kantoor van „Swiss Import", (lat ge- véstigd is op de eerste verdieping van het pand Amstél 32, zijn vrijdagavond bijna zevenduizend horloges ter geza menlijke waarde van ruim een ton ge stolen. De recherche van het bureau Singel heeft naar aanleiding van deze diefstal vannacht een horlogehandelaar gearresteerd. Het onderzoek is nog in volle gang. De inbrekers hebben niet de buiten- deu» maar wel de deur, die toegang geeft tot het kantoor, geforceerd. Bin nen hebben zij een gat geboord in een stalen kast, waardoor zij de tientallen dozen met horloges gemakkelijk konden grijpen en bovendien vonden ze daar in de sleutel van de muurkast, waarin ook talrijke horloges lagen. De inbraak werd zaterdagmorgen ont dekt door de eigenaar van het pand, waarin het kantoor is gevestigd. Hij zag dat de deur naar het kantoor ge forceerd was. Binnen heerste een grote chaos. Tientallen lege dozen lagen her en der over de vloer verspreid. De politie veronderstelt dat de in braak vrijdagavond moet zijn ge pleegd. De inbrekers hebben kenne lijk de tijd gehad, want geen enkel horloge is over het hoofd gezien. Waarschijnlijk hebben zij de kostba re buit met een auto veryoerd. De horloges wogen gezamenlijk onge veer 150 kilogram. De eigenaar van het bedrijf, dat pas zes weken aan de Amstel gevestigd is, woont in Antwerpen. Hij is onmid dellijk naar Nederland overgekomen. De zaak is tegen inbraak verzekerd. De verhuurder van het pand, die de inbraak zaterdagmorgen ontdekte, heeft verklaard dat hij vrijdagmiddag twee hem onbekende mannen te woord heeft gestaan. Zij hadden bij het kan toor aangebeld, waarop de verhuurder gevraagd bad wie zij wilden spreken. Zij zochten de directeur van „Swiss Import", antwoordden zij. Toen de ver huurder hen verteld had dat deze in het buitenland woonde waren zij ver trokken. Ongeveer een kwartier later had hij een forse man, ongeveer 1-90 meter lang, de buitendeur van het pand met een sleutel zien openen. De man had een boodschappentas bij zich. Maar dit laatste behoeft geen ver band te houden met de inbraak daar er meerdere kantoren in het pand ge vestigd zijn en dus dikwijls iemand binnentreedt. Mekwaardig was, dat het licht, dat altijd in het kantoor brandde, zaterdag omstreeks midder nacht gedoofd bleek te zijn. (Advertentie) GEBOUW SPES Dordtsestraatweg 25-27 (bij de Pleinweg) Dagelijks van 10-10 uur. Meent 22-34, Tel. 116440, 0vcrsch.Dorpsstrl2, Tel. 41228 Het vertrek van deze hoge functiona ris van het kabinet van premier Eys- kens ging met grote geheimzinnigheid gepaard. Gisterochtend arriveerde graaf Lyndon in Elisabethstad. H(j zou met Tsjombe later op de dag bespre kingen hebben gevoerd over de tech nische en economische hulp die België aan Katanga zal gaan verlenen. d'As- premont Lynden heeft echter verklaard dat de hulp niet betekent noch impli ceert, dat België Katanga als een on afhankelijke staat erkent. De Belgische afgezant legde er de nadruk op dat België zich niet wil mengen in de bin nenlandse zaken van Katanga. Inmiddels zijn de orde en rust in Con go nog niet hersteld, ondanks de komst van steeds meer V.N.-troepen. Muiten de Congolese militairen hebben giste ren een helikopter en een verbindings- vliegtuig van de Belgische luchtmacht, waarmee naar blanke vluchtelingen werd gezocht, in de omgeving van In- kisi neergeschoten. In de helikopter be vond zicli onder meer de Belgische dis trictscommissaris Rijckmans, die on gedeerd is gebleven en door de militai ren is gevangen genomen. De piloot van liet vliegtuig is dood in het wrak van het toestel aangetroffen. De Belgi sche luchtmacht heeft thans met raket ten bewapende straaljagers ingezet bij de bestrijding van de stellingen die vliegtuigen die naar blanke vluchtelin gen zoeken, onder vuur nemen. Een troep Belgische parachutisten heeft zaterdag het centrum van Coquil- stad bezet zonder op verzet te stuiten. Van welingelichte zijde is vernomen dat deze actie noodzakelijk was gewor den omdat een Amerikaanse zendings- post door Congolezen was aangevallen. Verscheidene vrouwen in de post zou den zijn gemolesteerd. Te Banningstad, ongeveer driehonderd kilometer ten westen van Leopoldstad hebben gister middag Belgische en Congolese militai ren strijd geleverd. Drie muiters wer den gedood en verscheidene anderen ge wond. Omtrent verliezen aan Belgische zijde is niets bekend. De Belgen hadden opdracht een groep van twintig Euro peanen te bevrijden. De Congolezen verzetten zich hiertegen, maar hoewel zij drie maal zo sterk in aantal waren als de Belgen, konden ze niet verhinde ren dat een aantal van hun gevange nen werd bevrijd en naar Leopoldstad werd teruggebracht. President Iiasavoeboe en premier Loemoemba zijn met een militair vliegtuig van de Verenigde Naties uit Leopoldstad in Stanleystad gearri veerd. Aangenomen wordt dat Loe moemba deze stad, die een bolwerk is van zijn Nationale Congolese Beweging tot zetel van de regering wil maken Het kabinet in Leopoldstad wordt voor lopig geleid door vice-premier Gizenga, Indien Loemoemba Stanleystad inder daad tot de nieuwe hoofdstad van Con go uitroept, zullen waarschijnlijk de provincies Kivoe en Ivasai zich aan de zijde van Katanga in een federatief ver band voegen, terwijl ook de stammen van de Beneden-Congo dan vermoede lijk zullen samengaan met Katanga. Intussen worden de Belgische pa rachutisten, die de kampementen van de muitende „Force Publique" bewa ken, geleidelijk vervangen door V.N.- soldaten. In Leopoldstad hebben Tu nesische en Ghanese soldaten de taak van de Belgische collega's bijna ge heel overgenomen. Ook uit het ge bied van de Beneden-Congo vertrek ken de Belgische militairen. De ver tegenwoordiger van de Verenigde Na ties in Congo, Ralph Bunch, heeft in Leopoldstad verzekerd dat de troe pen van de Verenigde Naties „niet zijn gekomen om de Beigen te ver jagen", maar om de blanken en de negerbevolking te beschermen. In to taal zijn er thans bijna vijfduizend man van het contingent der Verenig de Naties in Congo. Op de bovenste foto ziet men het wrak van de neergestorte machine. Daaronder de foto's van de drie omgekomen olympische deelnemers, v.l.n.r. Borge Bastholm, Per Funk Jensen en Arne Karlsen. KOPENHAGEN, 18 juli (U.P.I. Reu ter) Denemarken heeft zaterdagmid dag acht van zijn beste voetballers, on der wie drie leden van de Olympische pioeg, verloren bij een vliegtuigongeluk Een chartervliegtuig dat hen voor een selectiewedstrijd naar Herning ojj Jut land zou brengen stortte in de Sont, vlak nadat het op het vliegveld Kastrup bij Kopenhagen was opgestegen. De eni ge overlevende was de piloot, die chter zware verwondingen opliep. Hij verloor beide benen. Van het vliegveld af zag men hoe het gecharterde toestel, het eigendom van een particuliere maatschappij, het „Zo- nens Redningskorps", van een hoogte van honderd meter in zee stortte, even voorbij het eind van de startbaan. Het is het ergste vliegtuigongeluk dat b(j het vliegveld Kastrup plaatshad, sinds het neerstorten van een KLM-toe- stel in 1947, waarbij toen ruim twinti, mensen om het leven kwamen, onder ROERMOND, 18 juli Wegens een acute buikaandoening is gistermorgen in het St.-Laurentius-ziekenhuis opge nomen mgr. dr. G. Lemmens, emeritus bisschop van Roermond en titulair aartsbisschop van Samosate. De huidi ge bisschop van Roermond, mgr. P. Moors, vertoefde op dat moment te Tongeren, waar hij deelnam aan de mariale ommegang. Hij werd van de ziekte xran mgr. Lemmens op de hoogte gesteld en begaf zich onmiddellijk naar Roermond .Gezien de ernst van de toe stand en gelet op de lerftijd van mgr. Lemmens, die dinsdag 26 juli 76 jaar wordt, heeft mgr. P. Moors zijn voor ganger zondagavond bediend. De toestand van mgr. Lemmens was vanmorgen vrjj gunstig. De bisschop heeft een rustige nacht gehad en be hoorlijk geslapen. Overigens is de ziek te waaraan mgr. Lemmens thans lijdt, van ernstige aard. Geneesheer-directeur R. Jansen van het ziekenhuis, en chi rurg W. J. Landman bestuderen mo menteel nog de vraag of zij tot een operatie zullen overgaan. Mgr. Moors heeft intussen een oproep tot alle pries ters «en gelovigen van het bisdom Roer mond gericht, met het verzoek voor de zieke emeritus bisschop van Roermond, die 25 jaar lang (van 1932 tot 1958) hét diocees heeft bestuurd, te bidden. (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 18 juli De „Bundeswehr" heeft wel te kampen met deserterende officieren. Volgens het Sovjet-zonale nieuwsagentschap A.D.N. is de 53-jari- ge Otto Weiszenberger van wie be weerd werd, dat hij „verantwoordelijk cartograaf" was van het vijfde militai re distriet der bondsrepubliek met hoofdkwartier in Stuttgart naar Oost-Duitsland gevlucht met medene ming van „omvangrijk materiaal." Evenals voordien de kapitein van de „Luftwaffe" Adam von Gliga (die met behulp van vervalste papieren op klom tot adjudant van de bevelhebber der Westduitse luchtstrijdkrachten, ge neraal Kammhuber) en de public re- lations-officier van de „Luftwaffe" in het distrikt Karlsruhe majoor Bruno Winzer, die voor schuldeisers vluchtte, motiveerde Weiszenberger zijn desertie met de voorbereidingen, die de „Bun deswehr" zou treffen voor een atoom oorlog tegen de oostzone van Duitsland en de andere landen van het commu nistische Oostblok. Ook Weiszenberger heeft zijn mill ai- re papieren vervalst om 'n positie te be reiken. Het opperbevel van de „Bundes wehr" was daar achter gekomen, ajuus een officiële mededeling van het west duitse ministerie van defensie. Hij droeg, evenmin als Von Gliga en Win zer kennis van militaire geheimen. De propaganda-apparaten der communisti sche Oostzone gebruiken echter Von Gliga. Winzer en Weiszenberger voor hun hetze tegen de bondsrepubliek, die vooral ten doel heeft de andere satel- lietlanden te overtuigen van het Westduitse militarisme en „revanchis- me". wie de Zweedse prins Gustav Adolf en de Amerikaanse zangeres Grace More. Onmiddellijk nadat het tragische nieuws bekend was, werden alle sport wedstrijden in Denemarken afgelast. De radio- en televisieprogramma's werden gewijzigd. De drie leden van de Olympische plotg. die omkwamen zijn de 29-jari ge Boerge Bastholm (elf keer inter national), de 21-jarige Funck Jensen (vier keer international) en de 20-ja- rige Arne Karlsen, die twee keer voor de Deense nationale ploeg was geko zen. De andere slachtoffers zijn Erik Jensen (29 jaar), Soern Andersen (23 jaar), Kurt Krahmer (20), Ib Eskild- sen (19) en Erling. Spalk (20). De oorzaak van het vliegtuigongeluk moet gezocht worden in onvoldoende uit rusting van het vliegtuig. Dit is van daag verklaard door E. O. Dalshof, voor zitter Van de commissie van onderzoek. Dalshof heeft vastgesteld dat het 14 jaar oude De Havilland Rapidvliegtuig, waarin de voetballers net waren opge stegen, niet was, goedgekeurd voor blindvliegen, daar het maar weinig in strumenten had en bovendien geen rui tenwissers. Dit verklaart, aldus Dalshof, waarom de piloot, de enige overleven de van het ongeluk, niet in staat was conclusies te trekken toen het vliegtuig onmiddellijk na de start en op een hoog te van 50 meter in een zware regenbui kwam welke het vliegtuig opzij drukte en het snelheid deed verliezen. Het vliegtuig stortte toen neer. Gerhardt Crone, hoofd van de me teorologische dienst op Kastrup, heeft als zijn mening gegeven dat, gezien de wisselvalligheid van het weer in Dene marken, geen vliegtuig toestemming zou mogen hebben passagiers te ver voeren als het niet voor blindvliegen ge schikt is. (Advertentie) AMSTERDAM, 17'juli Zijn het fans of verwoede liefhebbers van de foto's geweest, die zater dagnacht de hand hebben gesla gen aan de afbeeldingen van Toon Hermans in de vitrines aan de ingang van het Centraal Theater? Dit vraagt het personeel zich af dat tot de ontdekking kwam, dat een ruit van deze uitstalkasten was vernield en alle foto's van Toon daaruit waren verdwenen. Donderdag bemerkte de toneel meester, die het decor voor de tweede helft van het programma in gereedheid zou brengen, tot zijn verbazing dat Toons rokkostuuni dat aan de zijkant van het toneel aan een kamerscherm behoort te hangen, eveneens spoorloos was. Advertentie Rotterdam Soerweg 21-25, Tel. 176600 Brielselaan 142. Tel. 74317

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 1