WIE IS EEN OP DE WEG? A'erkeersopvoeding of verkeerstechniek ig uit. veilig thuis Volkstelling Gevacolor ct De open brief van Partai Katolik in Indonesië €sso. Gouden FIAT VAN EERSTE KAMER NA ENIGE BEDENKINGEN PLECHTIG REQUIEM VOOR MGR. LEMMENS i t Utrechtse commissaris vertelt k Esso Extra Motor Oil Gegevens van de Nederlander te Voorzitter ir. Kasimo antwoordt op commentaren in Ned. kath. bladen Rapport van drie hoofdofficieren Minister Cals geeft voorkeur aan „De Schaduw van Morgen Brand in Loenen V B I óók in de vakantie: ®°k bevolkingsregisters niogen ze gebruiken Djakarta in arrest GEVACOLOR Affaire majoor K. NOODMAATREGELEN VOOR HET ULO Ketchü Woonpand grotendeels verwoest Mr. Th. van Roosmalen WOENSDAG 27 JULI 1960 PAGINA 5 Het aantal doden en gewonden in het wegverkeer neemt steeds toe en het probleem van de ver keersonveiligheid wordt met de dag benauwender. Naarmate het benau wender wordt komen er meer men sen, die een oplossing zoeken en zeg gen dat zij er een gevonden hebben. Ieder zoekt die oplossing echter bin nen de grenzen van zijn vak of be langstelling. Psychologen houden vol. dat chauffeurs met een gespannen en labiele geestesgesteldheid meestal .brokkenmakers" zijn. Artsen zeggen, dat suikerzieken en lijders aan toe vallen van de weg geweerd moeten worden. Psychiaters zijn van mening, dat alcoholisten (ook in niet aange schoten toestand) en paranoici ge varen op de weg zijn. Politiemensen leggen de nadruk op onvoldoende ver keer s - op voe di ng Het is de verdienste van Theo B. Walbeehm, medewerker bij de Psy chologische Dienst der P.T.T., dat hij in een helder boekje al deze menin gen duidelijk en objectief naast el kaar heeft gezet. Het boekje heet ,,De Brokkenmaker" en is uitgegeven door de Kon. Nederl. Toeristenbond. Het is een literatuurstudie betreffen de de ongevalsvatbaarheid ofwel „ac cident. proneness". Walbeehm wil geen eigen theorieën aandragen, maar allereerst een beeld geven van de vele manieren van denken waarop het probleem benadert wordt. KLEURENFOTO'S duizendmaal mooier! PRINSES IRENE IN SANKT ANTON Bescherm uw motor als hij loopt en als hij stilstaat met MET esso bént u BETER UIT! BROKKENMAKER Advertentie Ten eerste merkt hij op, dat veelal conclusies worden getrokken uit onder zoekingen, waarbij het grondmateriaal onvoldoende was of de gebruikte sta tistische methoden niet correct werden toegepast. Ook viel het hem op, dat auteurs zich beroepen op bekende on derzoekers zonder het voorbehoud van deze onderzoekers te vermelden. Ook zag hij, dat getallen en uitspraken af wijken van de oorspronkelijke gegevens, dat er soms opstellen worden aangehaald die de facto niet bestaan, dat er een voorkeur bestaat voor publicaties met veel psychologische en medisch-psychia- trische vaktermen, dat de deskundigen de waarde van eigen uitkomsten sterk overschatten. Te weinig analyse van ongevallen Een veel gemaakte denkfout is de vol gende. Men onderzoekt bij een groep van 100 brokkenmakers de frequentie van een eigenschap, die men verwacht bij hen te zullen aantreffen, bijv. emo tionele onevenwichtigheid. Men vindt, dat 60 van de 100 die onevenwichtig heid inderdaad in zich hebben. Men con cludeert derhalve, dat emotionele on evenwichtigheid typerend is voor de brokkenmakers. Dit is een logische kort sluiting. Immers er ontbreekt een con trole-groep van 100 niet-brokkenmakers (ook wel kraslozen genoemd). Als blijkt, dat deze voor minstens 60 pet. in emo tioneel evenwicht verkeren, klopt de re denering. Maar nu is uit een onderzoek gebleken, dat onder de 100 kraslozen zich veel méér dan 60 emotioneel oneven- wichtigen bevinden. Deze eigenschap correleert dus niet, althans niet signi ficant, met de ongevalsvatbaarheid. Men had met dezelfde onvolledige redenering ederland wordt veel gemoraliseerd, (dus zonder controlegroep)" kunnen be wijzen, dat het bezitten van zwart haar of een lange neus predisponeert tot brokken makenEen bepaalde on derzoeker, W. Winsemius, drukt het zo uit: „Zo gaat elk onderzoek uit van een bepaalde conceptie betreffende de gene se van ongevallen, maar bijna altijd is deze conceptie maar half uitgesproken, slecht uitgewerkt en het geheel niet aan een analyse van werkelijke ongevallen of onveilig gedrag getoetst." Daar kunnen veel artikelenschrijvers en verkeersverbeteraars het mee doen. Niettemin komt Walbeehm tot de voorzichtige conclusie: „dat met be trekking tot „accident proneness" in derdaad psychologische oorzaken als constante factor (mede) werkzaam kunnen zijn. Pag. 66. De definiëring van die oorzaken iaat hij echter in het midden. Dat is veelbetekenend. Zij kun- jien in diverse situaties verschillend zijn. Het psychologisch onderzoek van (Chauffeurs kan daarom slechts een be perkte bijdrage leveren tot het totale on gevallenprobleem. (Omdat het interes sant is vermeld ik, dat de Amerikaanse onderzoeker Mac Farland heeft opge merkt, dat de volgende gedragingen bij brokkenmakers méér voorkomen dan bij „kraslozen": het overtreden van maximum-snelheden, het accepteren van een defect voertuig, alsmede het niet controleren daarvan, en weerspan nigheid tegen de politie.). 'Van onze Haagse redactie) HAAG, 27 juli Het gebruik tr0i Volkstellingsgegevens voor de con- hU' van de gemeentelijke bevolkings- iw!sters was geheel overeenkomstig de •Waande voorschriften. Waar van het V8ebruiken van volkstellingsgegevens Jh I andere dan statistische doeleinden 'Wv/Nproken, kon dit alleen betrekking 9en op de gegevens die niet ook in <liis evolkingsregisters voorkomen, al- (ir,,,. Oen antwoord van minister Toxo- *iw,. °P vragen van het Tweede Ka- Jll<l Scheps (PvdA). |w0 bewindsman geeft echter toe, dat itw, aanbeveling zou hebben verdiend W6ri dit in de toelichting op het volks- WJjgsformulier ook uitdrukkelijk ware iw^sld, zodat iedereen zich had kun- jr, yealiseren, dat de volkstelling mede Wl°etsing van de bevolkingsregisters Vf.' boel had. Uit het achterwege blij- VQ' van deze vermelding kan echter niet Vj,en afgeleid, dat de gemeenten, Wae toetsing van de bevoikingsregis- aan de volkstellingsgegevens uitvoe- w verkeerd zouden handelen." J: verklaring van de minister gaat feit!,e.?eld van een uiteenzetting van de (Ir, 'like gang van zaken, niet alleen bij v0]uolkstelling 1960, maar ook bij vorige eHingen. De gegevens van de tel- jU' aldus mr. Toxopeus, kunnen wor- 0riderscheiden in gegevens, die ook Q.a t bevolkingsregister voorkomen pyer naam en adres en gegevens CtM.b'et in dat register staan. De ge- sWcjs van deze tweede groep worden s gebruikt voor statistische doel- U er, zodat zij niet in individuele vorm !'et i?^ worden. Voor de eerste groep W bet echter anders. De instelling van evolkingsregister beoogt ten be- van de overheidsdienst in het al- v'bii over de bevolking bepaalde indi- e gegevens te verkrijgen. De ge- v0or van be volkstelling zijn steeds ook tso-i be controle van deze bevolkings vers gebruikt. tojjf.AKAP.TA, 27 juli. (Reuter) De tgnt 6 alhier heeft de Nederlandse di- V<rUr ber C.V. Vita te Djakarta en Op "bachtig in Be. -.doeng aangehouden hpjJ'erdenking van oplichting tot een dif.^g van een miljoen roepiah. De cteur werd op 6 juli aangehouden, ip aanklacht door de N.V. Roem Etr; Jakarta, die beweerde op 1 febru- 'anrie6n miljoen roepiah aan de Neder- bitboJ te hebben uitgekeerd als voor- barr- ing op een door hem te leveren v5h i van 500 ton rubber, afkomstig *«iw°°r bet parket van de proo raal geconfisiifierde rubber. Dekaminen zijn gevaarlijk Met het medisch onderzoek is men echter ook nog slechts aan het begin, Het staat wel vast, dat aandoeningen met een medische indicatie door hun psychisch effect bevorderend kunnen werken op „accident proneness". Mi graine, catarrh, algemene zwakte kun nen van invloed zijn op ongevalsvat baarheid, maar het fijne daarvan weet men nog niet. Men krijgt de indruk, dat medici hun uitspraken veelal steunen op theo retische beschouwingen zonder statisti sche achtergrond; zij geven hij hun ver klaring hun persoonlijke méning weer, meer niet. Veel aandacht wordt uiter aard gegeven aan het gezichtsvermo gen. Het valt dan weer op, dat metin gen van het gezichtsvermogen alsmede van de andere zintuigelijke functies doorgaans in het psychologisch labora torium plaats vinden. De Duitse arts W. Dieke heeft zijn collegae er op gewezen, dat zij er goed aan doen met vrouwen te waarschuwen, dat zij tijdens men struatie en zwangerschap liever niet moeten chaufferen; deze biologische functies verhinderen bij de vrouw dik wijls een volledige opmerkzaamheid op de omgeving. Deze tijdelijke ongeschikt heid tot chaufferen bij de vrouw schijnt practisch van groter belang dan de vraag naar haar algemene meerdere of mindere ongevalsvatbaarheid. Tenslot te nog een conclusie van de arts Nele mans: ,,een kopje thee of koffie kan vermoeidheid in zeker opzicht tegen gaan en als zodanig een nuttige functie vervullen. Voor het gebruik van weka minen door verkeersdeelnemers kan '.«chtez niet genoeg worden gewaar schuwd; de soms sterke verzwakking van het vermogen tot zelfcritiek dat wekaminen kunnen veroorzaken, maakt daarom alleen al deze zo ge vaarlijk..." Minder moraliseren, meer toezicht Het laatste deel van 't boekje van Wal beehm is niet het minst interessant. Dit handelt over verkeerstechniek, de vorm geving van de weg en het politietoezicht. Ik resumeer: de wegsituatie moet aange past zijn aan de psyche van de gemid delde weggebruiker. De houding van de chauffeur ten opzichte van de weg die hij berijdt is van belang. Er moet worden nagegaan of aan de weg waar een ongeval is gebeurd, wellicht nog verbeteringen kunnen worden aange bracht. De politie, die bij het ongeval wordt betrokken, kan door ondervra ging van en samenwerking met ande ren hiertoe bijdragen. De gemiddelde autobestuurder zal op de weg die hij berijdt, zo snel rijden als hem op deze weg verantwoord lijkt. Hij ondervindt zijn wijze van rijden noch als lichtzinning noch als gevaarlijk. Daarom is een moraliserende verkeers- opvoeding weinig succesvol. Een brede weg zal bijv. vaak als een voorrangs- weg worden gezien. Men zal dan daar op rijden alsof men zich op een voor- rangsweg bevindt. Op een dergelijke weg moeten dan geen verkeersborden worden aangebracht, die in tegenstel ling zijn met de onbewuste opvattingen van autobestuurders omtrent het ge dragspatroon op een dergelijke weg. Geen politionele „opvoeding" van de weggebruikers dus, geen moraliseren de leuzen en vlaggen, maar aangepas te vormgeving van de weg en ver scherpte surveillance op condities van berijders (gezondheid, nuchterheid, rij bewijs) en van voertuigen (defecten) ën op overtredingen. Er wordt in Nederland, overeenkom stig de volksaard, door de politie veel gemoraliseerd en gepredikt. De preven tieve werking van scherp en rationeel politietoezicht wordt echter zeer onder- Drs. H. van EEDEN. De Brokkenmaker, door Th. B. Wal beehm. Verkeersmonografie van de A.N.W.B. Mei 1960. vergroot formaat Gevacolor kleurenfoto's 9 *9 cm. 9x13 cm. vroeger A.&QT nü 85 ct. 90 ct. Gevacolor rolfilms 4- x 6,5 cm. 6 x 6 en 6 x 9 cm. 2.80 2 95 Gevacolor kleinbeeldfilms 20 opnamen 36 opnamen 4.95 ✓6145 3.60 5.60 Ontwikkelen 1.80 COM 6024 DJAKARTA, 27 juli (K.N.P.) Het Indonesische katholieke weekblad „Pe- nabur" (De Zaaier) publiceert een com mentaar van de voorzitter der Partai Katolik, ir. Kasimo, naar aanleiding van de Nederlandse reacties op de „Open Brief". Nadat is vastgesteld, dat de K.V.P. geen enkel officieel stand punt heeft ingenomen, grijpt :1e voor zitter allereerst de commentaren van prof. Romme aan, dat 2 juli in „De Volkskrant" is verschenen. Hij zegt, dat het alhoewel een par ticuliere mening verkondigend van belang is, omdat prof. Romme een zeer invloedrijk politicus is, fractieleider in de KVP, die 1/3 der zetels in de Volks vertegenwoordiging bezet. Kasimo ver volgt: „De open brief wil niet beweren, cat de KVP bewust de moeilijkheden voor de Kerk in Indonesië veroorzaakt. Schrijver dezes is er zelfs van over- AMSTERDAM, 27 juli Een drie manschap van hoofdofficieren van de koninklijke landmacht heeft aan de chef van de generale staf luit.-generaai G. J. Ie Fèvre de Montigny een rapport uitgebracht over het verslag van de Tweede Kamer-commissie Koersen, waarin majoor K. er van werd beschul digd persoonlijke belangen te hebben doen prevaleren boven dienstbelangen. Het driemanschap concludeert zo meldt „De Telegraaf" ons hedenochtend dat de felle wijze waarop majoor K. in een nota zich keert tegen de com missie Koersen en de manier waarop deze haar onderzoek heeft gehouden, zoal niet geheel te verontschuldigen toch wel volkomen verklaarbaar is, ge zien de wijze waarop de commissie Koersen de majoor K. in haar verslag heeft aangevallen. INNSBRUCK, 26 juli Prinses Ire ne, die in Lausanne een oecumenische jeugdconferentie heeft bijgewoond, is vandaar naar Sankt Anton gereisd naar hotel „Post", waar het koninklijk gezin dikwijls verblijft voor de wintersport. De prinses is gisteravond met een vrien din in Sankt Anton aangekomen. Advertentie i POST BLIJF! (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG, 26 juli Het ulo-wets ontwerp, dat enkele maanden geleden in de Tweede Kamers aanleiding heeft gegeven tot een uitgebreid debat, is in de Eerste Kamer vrij snel afgehandeld. Minister Cals wil niet twee maatrege len van tijdelijke aard een bijdrage le veren tot het lenigen van de nood bij het u.I.o., dat met een niet gering te kort aan leerkrachten ka'mpt. De bedoe ling is het tot 1 januari 1964 mogellijk te maken, dat volledig bevoegde onderwij zers, die niet over de akten voor de mo derne talen, wiskunde of handelskennis beschikken, toch in die vakken les mo gen geven en dat personen, die hele maal geen onderwijsbevoegdheid heb ben, maar die door hun studie of werk kring over bepaalde kwaliteiten beschik ken, als „vakonderwijzers" kunnen op treden. De heer Derksten (K.V.P.) achtte de eerstgenoemde maatregel aanvaardbaar de tweede maatregel noemde deze spre ker echter „moeilijk te verteren". Ve hebben gezien, dat bij het v.h.m.o. de mogelijkheid van dispensatie leidt tot een niet meer aanvaardbare toestand en we waren gelukkig, dat bij het u.I.o. dispensatie niet mogelijk, was, aldus spr. Het kan wel zo zijn, dat sommige men sen een kennis van talen of handelsza ken hebben, die bruikbaar is voor de school, doch zij hebben geen pedagogi sche scholing gehad. De bewindsman zei in reactie hierop, dat tot voor enke le jaren alle academisch gevormde le raren ook zonder pedagogische scho ling voor de klas stonden. Daarmee wil de mr. Cals de betekenis van pedagoi- sche scholing niet wegwuiven, maar er zijn nu eenmaal „natuurtalenten". De heer Van Hulst (CH) maakt zich eveneens zorgen over de mogelijkheid om niet-onderwijsmensen voor de klas te zetten en hij besprak daarbij inzon derheid de voorwaarden, waaronder dit zal gebeuren. We moeten niet de situatie krijgen, dat de wet verklaart, dat de bevoegdheden buiten de wet om kunnen worden vastgesteld, aldus spreker. De heer Van Hulst wilde voorts uitdrukke lijk in de wet aangegeven zien welke rol de schoolbesturen bij deze zaak zul len spelen. Aan deze laatste wens kon mr. Cals niet voldoen. De bewindsman wees erop, dat de tijdelijke maatregelen buiten de wet zijn gehouden juist omdat ze een noodkarakter hebben. De kwestie van de gemeenteclassifi catie is in de gedachtenwisseling ook nog even ter sprake gekomen. De heer Derksen wees op de moeilijke situatie, waarin het u.I.o. vooral ten plattelande verkeert. De minister merkte naar aan leiding hiervan op: „het is onmoge lijk om in het gehele land voor alle sec toren van het maatschappelijk leven een ideale situatie te scheppen. Het classi ficatieprobleem is niet op te lossen voor de onderwijzers alleen; wel wordt ge streefd naar een geleidelijke afzwak king van de classificatie". Het wetsontwerp werd tenslotte on danks de geuite bedenkingen zonder hoofdelijk stemming aanvaard. Minister Cals heeft in het debat terloops nog weer eens de hoop uitgesproken, dat zijn mammoet-wet spoedig behandeld zal worden .De heer Van Hulst had gezegd, dat het moeilijk was het u.l.o.-noodont- werp niet te beoordelen in de schaduw van de mammoetwet. De bewindsman haakte hierop snel in: „U doelt op de „Schaduw van Morgen" en niet van overmorgen, hoop ik". (.Advertentie) Zeer velen hebben dinsdag de plechtige uitvaart van mgr. dr.Lemmens bijgewoond. Daarnaast kwam op het bisschoppelijk paleis in Roermond een groot aantal bewijzen van deelneming binnen. Van het koninklijk paar kwam een krans; prinses Wilhelmina zond een condoleance-telegram, waarin zij speciaal de vaderlandlievende houding van mgr. Lemmens tijdens de bezettingstijd mem.oreerde. Tevens woonde haar particuliere secretaresse mej. mr. J. Geldens de begrafenis plechtig heden bij. Ook de minister-president prof. dr. de Quay stuurde een schriftelijk bewijs van deelneming. Uit Rome kwam een condoleance-telegram binnen van mgr. P. C. van Lierde, sacrista van Z. H. de Paus, alsmede van de vroegere internuntius in ons land, Z. Exc. Paolo kardinaat Gibbbc, die mgr. Lemmens kwalificeerde als een vaderlijke herder en een groot apostel van de devotie tot Q. L. Vrouw. Hfcl H* HffHZ tuigd, dat van de kant van de KVP ge noeg goede wil aanwezig is. De krasse taal werd gebruikt, in de hoop, dat de leiding van de KVP op grond van har de feiten, de vergissing van zijn beleid zou gaan inzien en het spreekwoord in praktijk zou brengen: beter ten halve gekeerd, dan ten hele gedwaald". „Die harde feiten zijn. dat het beleid van de KVP. dat de richting bepaalt of tenminste sterk beïnvloedt van de Nederlandse politiek t.o.v. Indonesië, voornamelijk wat betreft de kwestie West-Irian. dat dit KVP-beleid hier wel degelijk gezien wordt als een oor zaak van de moeilijkheden voor de Kerk. Dit is de opvatting niet alleei. van de leiding van de Partai Katolik, maar ook van de geestelijk leiders, al of niet geboren Nederlanders. De mening van deze kerkelijke leiders, die toch wel com petent mogen worden geacht om de si tuatie van de Kerk in dit land te be oordelen, werd meer dan eens aan de katholieke leiders in Nederland meege deeld. al lang voordat de Partai Kato lik zijn brief zond. Onze partijleiding wet, dat de KVP-leiders op de hoogte zjjn van het standpunt van deze geeste lijke leiders, maar moet tot zijn spijt con stateren, dat er, desondanks geen ver andering kwam in de houding van de K.V.P.". (Het K.N.P. moge hierbij opmerken, dat het drie weken lang tevergeefs ge probeerd heeft beide Indonesische bis schoppen, mgr. A. Soegiapranata en mgr. A Djajasepoetra die een bezoek aan oris land brachten, om verduidelijking en bevestiging van deze opvattingen te verzoeken. De beide bisschoppen waren onbereikbaar). In het verdere gedeelte van het com mentaar van ir. Kasimo lezen wij: „Maar gelukkig zijn er naast reacties van het soort van prof. Romme ook commentaren die sympathiek klinken. Zo b.v. in „De Gelderlander" en ..Het Arnhems Dagblad" van 25 juni 1960. Daarin wordt aangeraden dat de K.V.P. nader beraad zal houden en het West Irian-beleid aan een herbeschouwing on derwerpen. Dit is al voorgesteld door de kring Gelderland van de K.V.P. en de open brief onderstreept nog eens de noodzaak hiervan"- Ook het commentaar van „Het Bin nenhof" van 25 juni is sympathiek; Na geconstateerd te hebben dat rationele argumenten van beide zijden, tegenover elkaar blijven staan, zonder de ander te overtuigen, zegt het blad dat de open brief een brug van redelijkheid tracht te slaan tussen de tegenstrijdige opvattin gen. Dat daarbij de nadruk wordt ge legd op wat bindt nl. de eenheid van geloof, waardeert het blad hoog. APELDOORN, 27 juli Een felle brand heeft vannacht het perceel Voopsterweg 109 in Loenen op de Ve- luwe grotendeels verwoest. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Gis teravond was de eigenaar, de heer Oud bier, die het huis kort geleden had ge kocht aan het werk geweest om het pand, vroeger een bakkerij, voor bewo ning gereqd te maken. Het zou over en kele dagen worden betrokken. De brand is ontstaan op de overloop en greep zo snel om zich heen, dat de bovenverdie ping al spoedig in lichterlaaie stond. Deze verdieping brandde geheel uit, ter wijl er gelijkvloers grote waterschade werd aangericht. De Apeldoornse en de Loenense brandweer bestreden het vuur met drie stralen. De heer Oudbier is tegen brandschade verzekerd. O' inds een jaar is de Utrecht- se commissaris van_ poli- tie, mr. Th. B. J. P. van Roosmalen wegens gezondheids redenen al op non-actief, maar 1 augustus komt er officieel een eind aan het dienstverband en gaat de nu 59-jarige vervroegd met pensioen. Gelukkig is zijn toestand de laatste tijd aardig goed. Monter, zoals wij hem al 31 jaar kennen, vertelde hij ons in zijn woning, waar een goed gevul de boekenkast op zijn grote lees lust wijst, van zijn ervaringen. Beiden zaten we prettig wegge doken in een door hem zelf ver vaardigde stoel. Een hobby, die men niet van een politieman direct zou verwachten. Er zit een geschiedenis aan vast. De heer Van Roosmalen is niet al tijd met hart en ziel aan de po litie in de Domstad verknocht geweest, maar hij is ook een echt studiehoofd. Het was wa rempel geen kleinigheid om tij dens een drukke werkkring, die soms dag en nacht van iemand vroeg, nog voor Staatsexamen te studeren en daarna in 1939 de meestertitel te behalen. Een vriend zei hem toen, dat hij moest ophouden met alleen maar zijn hersens te gebruiken en ook eens met zijn handen moest gaan werken Hij heeft de raad opgevolgd, schafte zich een enorme balk aan en timmerde allereerst een werkbank in elkaar. In de daarop volgende oorlogsjaren vooral toen de N.S.B.-burge meester Van Ravenswaay hem in zijn toenmalige functie van hoofd van de luchtbescherming had ontslagen had hij alle tijd om wat te knutselen. Het begon met het maken van poppen en meubeltjes voor de kinderen zijn vijf kinderen variëren nu in leeftijden van 32 tot 22 jaar maar er volgden prachtige meubelen, waarop mevrouw Van Roosmalen terecht trots is, al vindt zij het niet nodig daarover veel ophef te maken. Liever schuift mevrouw, die altijd zeer met het werk van haar man heeft meegeleefd en bij moeilijke zaken ook de spanning meemaakte, de kwaliteiten van haar man als politie-deskundige naar voren. Zij vertelt ons van zijn aandeel in de bewerking van het bekende Leerboek voor de politie" van P. Stapel en J. J. A. de Koning, waarmee hij al twaalf jaren is belast en dan is hij wel gedwongen ons ook een tweetal boeken te laten zien „Brievenboek" en „Theorie en Praktijk", die hij zelf voor de opleiding schreef. Met een derde boek is hij nog bezig. De opleiding van de politie heeft hem altijd na aan het hart gelegen en hij begon daar al vroeg geheel be langeloos mee, toen hij van Breda uit in 1923 als adjunct-inspecteur in Utrecht werd benoemd. Hij was de tweede katholieke hogere politie functionaris in de vierde stad des lands. „Ik kon het niet over mijn hart verkrijgen, dat een paar ouderen zaten te blokken voor de toen bestaande rang van hoofdagent en geen kans zagen het te halen. Ik heb een stuk of 25 van die mannen bij me thuis les gegeven. In 1927 werd ik gevraagd voor de examencommissie van St.-Michael welke opleiding in 1940 werd overgenomen door de C.P.O. (Centrale Politie Organise tie), tot het later rijksexamens zijn geworden. Op advies van mijn dokter heb ik in 1955 het examineren gestaakt." De heer Van Roos malen blijft echter nog les geven aan het Rijksinstituut voor opleiding van hogere politie-ambtenaren te Hilversum, waarmee hü in 1949 is begonnen. In november 1947 werd hij benoemd tot commissaris van de justitiële dienst, na van 1945 af hoofd van de recherche te zijn geweest. Hij bewaart, zo zegt hij, zeer prettige herinneringen uit de jaren 1929-1932, toen hy net contact met de pers onderhield. Zijn slimheid deed hem in de bezettingsjaren, toen hij illegaal werk deed, menig maal de dans ontspringen. Eén keer hebben ze hem een week in de gevangenis gezet. Dat waren angstige dagen, lulst ln a.e cfat Ranter werd overvallen. Zijn dappere vrouw speelde het aoorinscnakeien van relaties klaar, dat hij werd vrijgelaten, net op het nippertje. Want de Duitser, die hem had ondervraagd en reeds gezegd had: „U bent vrijgelaten adviseerde hem voortaan niet meer illegaal werk te doen, om hem alsnog door de mand te laten vallen. „Wat bedoelt u?" vroeg de heer Van Roos malen snel „Ik heb me nooit met illegaal werk opgehouden Vrijdag gaat de heer Van Roosmalen zijn mannen van het politiekorps nog eenmaal de hand drukken. Er zal dan zeker gezellig geboomd worden Die kunst verstaat hij goed. Hij is altijd een prettig en zeer humaan chef geweest met meer dan gewoon zakelijke belangstelling voor zijn onder geschikten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 5