Langzaamaan in Toer van Drie Verlichting rijks en provinciale ivegen te Naaldwijk Voorstel van B. en W. inzake drie plannen Incident politie-pers in hoofdstad geslote n Dimitri Nedbairoffs heimwee naar een document uit Peking Wat moet ik doen... jongen wii gaan varen Voorlichtingscentrum windt er geen doekjes om Reclame Twee projecten op Nw-Guinea met E.E.G.-steun aangepakt Goedereede tobt met zijo gemeentefinaneiën DYNAMO ZAGREB ZEER ZWARE PARTIJ VOOR FEIJENOORD NOC aanvaardde de KNAU-voordracht Agent in opspraak met ziekteverlof Zeiltocht van 5 jaar over de Indische Oceaan Informatiedienst zeevarenden geeft antwoord Maakt Water- en hoogspanningsleiding Bensan naar Europa en Midden-Oosten 10 augustus in het Stadion Joegoslavisch team met internationals 37 WONINGEN IN VRIJE SECTOR 1 augustus begiut bouw Brienenoordbrug Amerikaans-Europees kernonderzoek Gura^aose gezaghebber bezoekt ons land Vismarkt Vrachtenmarkt Op 4 augustus bezoek aan Floriade-Rotterdoinx NSC NDC WOENSDAG 27 JULI 1960 PAGINA De Toer van Drie, een vakantie-evenement op de fiets voor jongens van 12 tot 14 jaar, welke door het recreatiecentrum Kruiniger Gors wordt georganiseerd, heeft gisteren op de tweede dag weer een gevarieerd programma afgewerk. Na het vertrek uit Oostvoorne ging het naar Brielle, waar een sprint was uitgezet. Vervolgens werd naar Zuidland gepeddeld, waar de heer M. A. Ruissen, groepscommandant van de Rijkspolitie een verkeersproef afnam, waarna een bezoek werd gebracht aan de modelboerderij van de heer H. Zeelenberg. Terug in Oostvoorne werd er eerst gedefileerd .voor Burgemeester en Wet houders, waarna een „langzaam-aan-actie" over 50 meter (foto) de tweede dag besloot. Verbreding economische basis van Antillen BOTTERDAM, 27 Juli Woensdag 10 augustus a.s. 's avonds om kwart over acht speelt Feyenoord, terug van de reis naar de Sovjet-Unie, de eerste vriend schappelijke wedstrijd op eigen bodem en dus in het Stadion Feyenoord. Als te genstander heeft men uitgenodigd: het elftal van de F.C. „Dynamo" uit Zagreb (Joegoslavië), welk team tot de z.g. „Grote Vier" van het voetbal in dat land behoort. Dynamo werd eerst in 1945 opgericht, doch heeft zich sedertdien geleidelijk aan opgewerkt tot een van de beste club elftallen van Joegoslavië met talrijke jeugdige talenten. In de jaren 1947. 1953 en 1358 behaalde Dynamo het lands kampioenschap. In 1960 heeft het er heel lang naar uitgezien, dat voor de vie-rdc maal de kampioenstitel in de wacht zou worden gesleept doch jn de eindstrijd ging Rode Ster uiit Belgrado met de eer strijken, doch niet dan na een spannende strijd waarin Dynamo met slechts 1 punt achterstand met de tweede plaats genoe gen moest nemen. In de strijd om de Maarschalk Tito- Cup heeft Dynamo de laatste jaren ge stadig een belangrijke rol gespeeld en dit jaar legde de club beslag op deze beker, nadat het Rode Ster in de demi-finale had uitgeschakeld en ook Partizan uit Belgrado met 3—2 had verslagen. Contact met buitenlandse clubs is er steeds geweest en dit is de laatste jaren nog meer verstevigd en de laatete twee jaar waren er overwinningen op Wiener Sportkiub (7—2) Ujpest (5—1), Honga rije) Rot-Weiss Essen (31) tegen Sport kiub Moskou en Glasgow-Rangers (Glas gow). werden gelijke spelen behaald. In 1957 werd in Rio de Janeiro tweemaal tegen het beroemde Flamingo gespeeld en de uitslagen van deze wedstrijden waren een 31 overwinning voor de Joe- goslaven en een gelijk spel (1—1). Het vorig jaar speelde Dynamo voorts in België en Duitsland. In België boekte men een 7—2 overwinning op Standaard I.o'k. terwij] de retumwedstrijd tegen Rot-Weiss in Essen in een kloeke 51 zege voor Dynamo eindigde. De opstelling van het elftal dat op 10 augustus tegen Feyenoord aantreedt is als volgt: D. Irovic; A. Sikic en Koeeak; M. Conc, Crnkovic en Sintek; v Liposinovic, Koscak. Jerkovic, Matus en Pasic. Reserves zijn voorts Stojanovic, Gaspert. Dugandzia en Re_ zek. Het team telt verscheidene internatio nals ondanks de drastische verjonging in het elftal na het jaar 1957. Rechtshalf Cone, mt t zijn 34 jaar de oudste spe ler van de ploeg, was 9 maal interna tional. Ook als middenvoor werd hij eni ge malen opgesteld in de nationale ploeg Hii paart een goed spelinzicht aan een grote dosis snelheid, weet met soms de eenvoud1, gste middelen zijn tegenstan ders te omspelen, is een uitnemend spel- opbouwer en heeft a'l heel wat goede diensten aan zijn team bewezen. De beste speler is echter spil CRNKO VIC die tegen Frankrijk in Zweden tij dens de Wereldkampioenschappen 1958 zo'n prachtige wedstrijd heeft gespeeld. Hij is intelligent en watervlug. Van pro fessie is hij sportjournalist. Aan het be gin van het seizoen werd hij ernstig ge blesseerd. maar thans is hij volledig heT- steid en hii heeft zijn oude vorm terug gevonden. Rechtsbuiten LIPOSINOVIC is een spe ler van uitzonderlijke allure, student in de economie en 26 jaar oud. Negen maal was hij A-international en hij speelde verder 17 maal in de B-ploeg. Een dy namisch voetballer met een buitenge woon temperament en een keihard en zuiver schot in beide benen. Hij was de beste speler bij de uitverkorenen voor de Joegoslavische trip naar Melbourne in 1956 en toen was deze speler dus pas 22 jaar oud. Een andere gevaarlijke aan- val'ei is mi'dvoor JERKOVIC, een jonge man van 23 jaar. die eenmaal voor de A-ploeg en 13 maal voor de B-ploeg uit kwam Een prima schutter, een stevige boy die veel weg heeft van een film acteur. Hij speelde mee in de wedstrij den om de Eurobeker voor landenteams in dit jaar o.a, togen Frankrijk waarbij DEN HAAG, 26 juli. Het bestuur van het N.ederlandsch Olympisch Comité heeft, overeenkomstig de voordracht van de K.N.A.U., de volgende atleten voor uitzending van de Olympische Spelen 1960 te Rome aangewezen: Dames: Joke Bijleveld (Celebes. Den Haag) verspringen; Gerda Kraan (Bata ven, Lelden) 800 meter; Ine Terlaak— Spijk (RKEAV, Enschede) 800 meter; Nel Zwier (Olympia, Wieringerwaard) hoog springen; Diny Hobers (GAC, Hilversum) hoogspringen. Heren: Henk Visser (AAC, Amsterdam) verspringen; Frans Künen (Sprint, Breda) marathon; Cees Koch (Pro Patria, Rotter dam) discuswerpen en kogelstoten; Eef Kamerbeek (PSV, Eindhoven) tienkamp; Herman Timme (Kimbria, Maastricht) tienkamp. De K.N.A.U. overweegt eventueel nog met een aanvullende voordracht te ko- hij drie mooie doelpunten scoorde. Zijn plaats voor dc A-ploeg is vrijwel zeker en hem wacht nog een langdurige in ternationale sportioopboan. Linksbuiten "ASIC tenslotte is 26 jaar. 3 maal inter nationaal en deze speelde op 20 decem ber van het vorig jaar een grootse wed strijd tegen Duitsland in Hannover. Zijn vorm is de laatste tijd bijzonder goed en const&r.t Hij heeft een bijna natuur lijke snelheid en een zeer zuiver schot. CAPELLE A D. IJSSEL, 26 juli Aan de Vondellaan in Capelle is gistermid dag de eerste paal geslagen voor 37 een gezinswoningen. te bouwen in de vrije sector door de Bouwcombinatie De Regt- Briedé jr. Architect is ir G de Regt. De huizen worden vrijwel hetzelfde uit gevoerd als de series reeds gebouwde wo ningen Op de eerste etage bevinden zich drie slaapkamers en op de zolder verdieping onder het hoge puntdak, een slaapkamer. Van de 37 woningen, die vanaf 39 000,- te koop zijn, waren er tot gistermiddag reeds 23 verkocht en werd over tien andere onderhandeld. Meermalen is voor dit project de ver gunning geweigerd. Ir. de Regt zegde en kele van de aanwezige kopers dank voor het in hem gestelde vertrouwen. Na het slaan van de paal ging de vlag in top voor het bereiken van het hoogste punt van een soortgelijk project. De Bouwcombinatie heeft in Capelle nu 167 woningen gebouwd of in aanbouw. ■UV.J ■"'WWs/MW.-.W. Bij de behandeling van de begroting 1960 voor het gemeentelijk elekticiteits- bedrijf, hebben B. en W. medegedeeld, dat een verlichtingsplan voor rijks- en provinciale wegen binnen deze gemeen te in voorbereiding was. Zij stelden hier bij dat. hoewel betwijfeld moest worden, dat het rijk en de provincie financiële medewerking zouden verlenen, zij niet temin hiertoe pogingen in het werk zou den stellen. Zij stellen er prijs op, thans een drie tal verliehtingsplannen aan een oordeel te onderwerpen, te weten: a. Aanleg verlichting Galgeweg, voorzo ver gelegen tussen Waalbrug en het Kruispunt Galgeweg - 's-Gravenzandse- weg (provinciale weg); b. Verbetering en uitbreiding verlichting Molenlaan (provinciale weg); c. Verbetering en uitbreiding verlichting Nieuweweg, voorzover gelegen tussen -kruispunt Rolpaal en de grens gemeen te Monster (rijksweg). Ad a. Aan het hierboven aangegeven gedeelte van de Galgeweg zijn 13 licht masten geprojecteerd van hetzelfde type als thans voor de verlichting van de 's-Gravenzandseweg wordt, gebruikt. Elk armatuur wordt voorzien van 2 kwik damplampen van 125 watt. De aanlegkos- sten worden begroot op 7.500.-, terwijl de jaarlijkse exploitatiekosten op basis van 0.19 per kWh en met inachtneming van de omstandigheid, dat des nachts de helft van het aantal lampen brandt, op 2000.- kunnen worden gesteld. Omtrent de plaats van de aan te bren gen verlichting zullen zij nog overleg ple gen met de A. N. W. B. en of K. N. A. C. Ad b. Voor de Molenlaan worden 25 lichtmasten gedacht, waarvan de licht punthoogte eveneens 7% m. zal bedragen. Ook overigens zal de uitvoering ge lijk zijn aan hetgeen hierboven onder a is aangegeven, De aanlegkosten zijn geraamd op 10.500.-; de jaarlijkse exploitatiekosten op 3.850.,. Ad c. Aan het vorengenoemde gedeel te van de Nieuweweg zijn 35 lichtmas ten geprojecteerd, waarbij de lichtpunt- hoogte op 8 m. is gesteld en elke licht mast zal worden voorzien van een arma tuur met natriumlamp, type SO 140 Watt. Voor deze verlichting bedragen de aan legkosten ca. 19.000.- en de jaarlijkse exploitatiekosten op basis van 0,19 per kWh (aangenomen, dat de volledige ver lichting brandt van een vierde uur na zonsondergang tot een vierde uur voor zonsopgang) ongeveer 4.200.-. Zowel aan het rijk als aan de pro vincie is gevraagd in de kosten van verlichting van de onder haar beheer zijnde wegen een bijdrage te verstrek ken. De Hoofdingenieur-Directeut van de ROTTERDAM, 26 juli. De af deling bruggenbouw van de Rijkswater staat heeft de bouw van de Van Brienenoordbrug bij IJsselmonde ge gund aan een combinatie van de Neder landse Aannemingsmaatschappij v.h. H. F. Boersma n.v. en de n.v. Hollandsche Beton Maatschappij, beide te Den Haag. Deze combinatie was met 20.207.000,— de laagste inschrijver. Rijkswaterstaat heeft, totgrote teleur stelling van B. en W. medegedeeld, dat de frequentie van het doorgaande ver keer ondanks de gevaarlijke situatie ter plaatse, niet zodanig is, dat een bijdra ge in de kosten van verlichting van de Nieuweweg beschikbaar kan worden ge steld. De deplorabele toestand van 's Rijks kas zou hierbij ook een rol spelen. Hoe wel B en W. voor het standpunt van de Rijkswaterstaat weinig begrip kunnen opbrengen, achten zij het met verant woord om deze reden van een verlich ting van de Nieuweweg af te zien. Gedeputeerde 'Staten van Zuid-Holland hebben op haar beurt te kennen gege ven. dat de verlichting van de Moienlaan van ondergeschikte betekenis is voor het doorgaande verkeer en dat het weggedeel. te voorts geen bijzondere gevaarspunten heeft. Aangezien tenslotte een deel van de weg, naar hun oordeel, in de locale sfeer ligt. achten zij geen voldoende ar gumenten aanwezig om voor de verlich ting van de Molenlaan een provinciaal subsidie toe te kennen. Anders staat het met de verliohting aan de Galgeweg. Omdat deze verlich ting voor het doorgaande verkeer wèl van belang zal zijn, wordt in de kosten van verlichting een subsidie toegekend van 25 pet., tot een maximumbedrag van een vierde van 7500,- is 1.875,-. B en W. geven in overweging tot het aanbrengen van een verlichting zoals hierboven bedoeld te besluiten en hier voor ten laste van de begroting van het gemeentelijk elektriciteitsbedrijf een kre diet beschikbaar te stellen van in totaal 37.000,- (kapitaaldienst), resp. 10.050,- (gewone dienst). Onder de „kapitaalsinkomsten" kan een bedrag van 1.875,- worden opgenomen. Zij merken nog op, dat de commissie van bijstand in het beheer van het ge meentelijk elektriciteitsbedrijf zich met het voorgaande heeft kunnen verenigen. Voorts brengen zij nog onder de aan dacht. dat een verbetering van de ver lichting van het weggedeelte, gelegen tussen Rolpaal en Valbrug, aan de orde zal worden gesteld, zodra de plannen van reconstuctie van dit wegvak gereed zijn. AMSTERDAM. 27 juli De heer H. J. van der Molen, hoofdcommissaris van politie in Amsterdam, heeft de volgende verklaring verstrekt: „Naar aanleiding van de moeilijkhe den. die gerezen zijn in verband me' het optreden van een of meer politie ambtenaren jegens enige verslaggevers en het antwoord, dat de hoofdcommissa ris van politie over deze aangelegenheid heeft gezonden aan de voorzitter van de Amsterdamse pers, heeft, in tegen woordigheid van de procureur-generaal hij het gerechtshof te Amsterdam mr. H. R de Zaaijer en de officier van jus titie mr J F Hartsuiker, een onderhoud plaats gehad tussen, enerzijds de hoofd commissaris van politie te Amsterdam, anderzijds drs. G, van Lieshout, voorzitter van de Federatie van Nederlandse Jour nalisten, A Scheffer, tweede voorzitter van de Nederlandse Journalistenkring, Joh. C Francken van de Protestants- Christelijke Journalistenkring en Th. M. Eerdmans, voorzitter van de Ver eniging de Amsterdamse pers, waarbij hierover nader van gedachten ig gewis seld Als resultaat hiervan wordt het vol gende communiqué gegeven: De hoofdcommissaris van politie te Amsterdam heeft het bestuur der Fe deratie van Nederlandse Journalisten verklaard, dat het terzake ingestelde uitvoerige onderzoek geen grond heeft opgeleverd tot een disciplinaire maat regel tegen één of meer politie-ambte naren, die direct of indirect bij het voor. val waren en werden betrokken. In het midden moet worden gelaten In hoeverre met en bij de aanhouding De man heet Dimitri Simenovlch Ned- bairoff, hij is 53 jaar ond en werd gebo ren In Kiev. In 1922 raakte hij met een Wit-Itussisehe legerafdeling In China verzeild en daar kreeg h(j het zo be treurde paspoort. Tot i941 heeft hij iangs de oostkust van China gewerkt bij het verzorgen en aanleggen van elektrische installaties. Toen belandde hij in 3rlts- Indië, waar hij tot 1949 was geïnterneerd ln dat jaar herkreeg hij zijn vrijheid, maar het Chinese paspoort was verdwe nen. „Zoek geraakt", vertelden de au.orl teiten bij navraag. Mismoedig vertrok Dimitri Xedbairoff naar Lhasa in Tibet en werkte daar tot 1951. Hü kreeg emi gratiepapieren voor Australië, maar ook ln dat land bleef hij brief op brief schrij ven om zijn Chinese paspoort terug te krijgen. Hij probeerde bovendien bij de ambassades van andere landen een vi sum te krijgen en tenslotte kreeg hij het aan de stok met Australische rege- ringsambtenaren. Het heimwee naar het officiële Chinese document bleek te groot geworden. „Zet mp maar het land uit'' zei Dimitri troosteloos. Maar zelfs dat bleek onmogelijk: hij had niets misdre ven dat uitwijzing rechtvaardigde. De Rus uit Kiev kon het niet meer volhouden in Australië. Hij bouwde een zeilboot en koos in 1953 het ruime sop Vijf jaar lang heeft hij met de boot ge zworven langs de kusten van Zuidoost- Azië. Indonesië, Malakka, Birma en In dia deed hij aan en tenslotte werd hii in dat laatste tand gevangen genomen omdat hij een ongewenste vreemdeling was. Toen kreeg hij weer ruimschoots de tijd om zich aan zijn oude liefde, het Chinese paspoort te wijden. Helaas, alle pogingen bleven ook nu zonder succe3 en ten einde raad verzocht hij terugge zonden te worden naar Australië. Daar werd hij echter niet toegelaten, omdat zijn gezondheidstoestand iets te wensen over liet. Dimitri de China-zoekerzag in begin van dit Jaar kans om uit te wijken naar Goa in Portugees Indië Daar heeft hij zich aan boord van het Zwitserse m.s. Sils weten te verstoppen. Met dit schip arriveerde hij in Rotter dam. En nu, Dimitri Nedbairoff? Over twee dagen vertrekt zijn schip weer uit Rot terdam en de China-paspoort-man moet mee. De vreemdelingendienst heeft h-m door de G.G. en G.D. laten onderzoeken en als het resultaat gunstig is, wordt hij misschien toch nog in Australië toege laten. Maar waarom eigenlijk. Ook dan zal de Rus uit Kiev. die zo graag Chinees wil zijn, blijven verlangen naar het per kamenten documenten uit Peking. ROTTERDAM, juli. „Geachte Heer, mijn jongen wil gaan varen. Maar kan ik dat nu zo maar toestaan? Je hoort vaak zoveel slechts over zeelui. En onze Kees is nu zo'n oppassende jongen, hij rookt niet en hij drinkt niet. Mag ik als vader die verantwoordelijk op mij nemen?" Ziehier de korte inhoud van een van de vele brieven, die terecht komen op het informatiecentrum van de Kath. Bedrijfsgroep Zeevarenden, Zeemansstraat 14 te Rotterdam. Vier jaar lang nu draait dit voorlichtingscentrum op volle toeren. Honderden brieven stromen binnen. Ouders sturen brieven, maar ook volwassenen, mannen, die op hun dertigste of veertigste jaar tot de ontdekking komen, dat zij de roepstem van de zee niet langer kunnen weerstaan. Een cellist vraagt wat zijn kansen zijn uitvoerige, opleiding voor de boeg hebben. leven te schetsen als een loopbaan vrijbuiters en wildebrassen. Het ver'j efi waarin zeelieden werden geronseio geshanghaaid en waarin zelfs tuchtnu werden opengesteld om een schip te mannen, ligt ver achter ons. Het js droevend te ervaren, dat er nog sl je mensen zijn, die er aan twijfelen da hedendaagse koopvaardij ook bevarf. wordt door eerzame vaders, die een eer als scheepsmusicus. Een kok wil verre landen zien. Varen willen ze, en het is aan het informatiecentrum hun hier iets over te vertellen. Wel, ze zijn dan aan het goede adres, want de leiding van het voorlichtingsbureau berust bij de thans zestigjarige heer A. J. Kuling. oud-hoofd werktuigkundige met dertig dienstjaren op zee en aan de wal. Hij kent het zee mansleven op zijn duimpje, de goede kan ten zowel ais de slechte. Hij kent het ongezouten jargon en de gebruiken. De voordelen en de gevaren. En hij geeft zijn adviezen, al zijn die voor de vragen stellers niet altijd even plezierig. „Jongeman, maak jij eerst maar je stu die af. Geachte Heer, veel kletspraatjes over het wilde zeemansleven zijn over dreven. Mijnheer, op Uw 43e jaar moet U niet meer aan een zeemanscarrière begin nen." KUNNEN MEISJES NAAR ZEE? Het zeemansbestaan kent vele moge lijkheden. De „beroepen" variëren van scheepswerktuigkundige tot salonbedien- de, van bakker tot liftboy. Het is van groot belang, dat de zeeman goed op zijn plaats terecht komt: vandaar, dat een deskundig advies, bijvoorbeeld over de mogelijkheden hij bepaalde rederijen en over de aldaar heersende sfeer, van groot belang is. Nog interessanter wordt dit ad vies, wanneer het komt uit een geheel onbevooroordeelde hoek, van mensen, die geen wervingscampagne voeren, doch die slechts g-emitenesseeird zijn bij bet belang van de vragensteller. Veel narigheid kan op deze wijze bespaard worden. Natuurlijk wordt er ook wel eens mis bruik gemaakt van het informatie-cen trum. Zo is het wel eens voorgekomen dat er lieden waren, die verzochten een reisje te mogen maken als werkend pas sagier, om zodoende op goedkope wijze te kunnen reizen. Daar is het voorlich tingscentrum niet voor. Niet alleen jongens, mannen en ouders schrijven. Eens bekende een 16-jarig meiske .bezeten te zijn van een ontembare drang tot varen. Haar vriendje ging ook naar zee en haar verzoek luidde: wat moet ik doen om „zeevrouw" te worden. In een lange brief heeft het voorlichtings centrum toen geantwoord, dat er bij de Nederlandse koopvaardij maar één vrou welijke stuurman vaart en dat 16-jarige meiskes voor een dergelijke taak nog een Verstandige, lijkt het, aldus de brief, dat je je specialiseert, bijvoorbeeld als kin derverzorgster, zodat je dan-later bij een van de grotere rederijen met passagiers- boten kunt solliciteren. Mocht je tegen die tijd geen zin meer hebben in varen of mocht je er niet tegen kunnen dan is je toekomst in elk geval verze kerd. OPTIMISME De tendens in de antwoorden op brie ven van verontruste ouders in meestal opümistisch. Het is onjuist, het zeemans- lukkig gezin onderhouden en door zuchtige jongelieden, die een carrière streven en maken. Katholieke en Christelijke ouders nen hun jongeren met een gerust "aUe' ■zee laten kiezen. Wanneer de ouders de jongen corresponderen en voor 'j een spaarrekening openen, blijft een o eI) met het vertrouwde huis bestaan wordt tevens een basis gelegd voor goedé toekomst. Het lidmaatschap ge een confessionele bond houdt de 3 pt zeeman eveneens in kringen van de kende levensgrondslagen, terwijl het p tact met de 7 vaartverenigingen, het „Apostolaat ter zee", of de Ned. je Zeelieden Vereniging van grote wa zijn te achten. Na vier jaar arbeid kan de inforib^ji- dienst tevreden zijn over het werk- lozen vragen werden met belangste gelezen en beantwoord. Niet zelden een jongen uitgenodigd tot een Per i' lijk gesprek. Het kleine kantoor Zeemausstraat is voor een adspirant je man een magazijn vol adviezen, S raadgevingen die een plezierige zullen zijn als hij straks op de IoopP stapt. van één der journalisten voldoende tac tisch is opgetreden, tevens of in dit geval niet een sfeer kan zijn ontstaan, die geleid kan hebben tot de indruk bij de betrokken journalisten, dat enerzijds voorbarig tegen één hunner werd opge treden, terwijl anderzijds werd voorbij gegaan aan een door hem ondergane mishandeling, en ook overigen, geen welwillende stemming jegens de drie journalisten werd betoond. Het uiteenlopen van de verklarin gen omtrent opmerkingen en woorden, die tijdens het contact met de journa listen zijn gebezigd, is oorzaak, dat. 't onderzoek op dit punt niet heeft kun nen ietder, tot het vormen van 'n duide lijk beeld van dit gedeelte van het con tact. Dat de onderhavige aangelegenheid door een en ander in sterke mate is ver troebeld en de verhoudingen hierdoor in zeer ongunstige zin werden beïnvloed, wordt betreurd. Eveneens kan worden verstaan, dat bij de wijze, waarop de voorzitter van de Vereniging de Amster damse pers op de hoogte werd gebracht van het resultaat van het ingestelde on derzoek, niet voldoende rekening is ge houden met de strekking van het ge sprek. dat hij met de plaatsvervangend - hoofdcommissaris heeft gevoerd en met het publieke belang van een goede ver houding tussen pers en politie in Am sterdam Uiteindelijk wordt er nog op gewezen, dat los van bovenbedoeld on derzoek staat de justitiële behandeling van deze aangelegenheid", aldus de ver klaring van de hoofdcommissaris. In aansluiting deelt het bestuur van de Federatie van Nederlandse journalis ten mede: „Het bestuur van de F.N.j. heeft met voldoening van de op 26 julj door de hoofdcommissaris van poli tie afgelegde verklaring kennis genomen. Door deze verklaring Is z.i. de blaam van onbetrouwbaagheid, geworpen op betrokken journalisten, weggenomen en ls door de hoofdcommissaris van poli tie erkend, dat de aangelegenheid afge wikkeld werd °P een wijze, welke niet bevorderlijk was voor de goede verhou ding tussen pers en politie. Het bestuur van de F.N.J. beschouwt hiermee dit incident voor gesloten. Het vertrouwt dat het contact dat heeft plaatsgevonden, zal leiden tot een bete re samenwerking en een beter be grip voor elkaarg taak. Het federatiebestuur zal het centraal bemiddelingsorgaan voor juBtSitóe-podt- tie-pers, tot hetwelk het zich reeds had gewend, mededeling doen van de ver klaring van de hoofdcommissaris." De agent J. v. d. M., die in opspraak is gekomen door de ruzie met de journa listen op de „walletjes" en daarna een gevecht heeft geleverd met een chauffeur van een vrachtauto op de Haarlem mersluis is thans met ziekteverlof Hij had vroeger al eens een hersenschudding opgelopen tijdens de relletjes in verband met de Hongaarse opstand, waarbij hem van het gebouw van „De Waarheid" een lat op zijn hoofd was gegooid. Opnieuw heeft hij thans een hersenschudding en nog andere, wonden opgelopen in het ge vecht met de chauffeur van de vracht auto De agent is in verband met deze affaire nog niet verhoord kunnen wor den. Hij wordt thuis verpleegd. BRUSSEL, 25 juli. Het comité voor onderzoek en ontwikkeling van de Ver. Staten en Euratom heeft 45 voorstellen voor onderzoek- en ontwikkelingswerk op kerngebied aanvaard als basis voor con tracten met instanties in de zes Euratom- Ianden en de Ver. Staten, waarover thans zal worden onderhandeld. Bü de voorgestelde projecten, waarmee in totaal 7,8 miljoen dollar gemoeid zal zijn, zijn 28 organisaties uit de Euratom- landen en tien Amerikaanse betrokken. 1efina.nc:ën van het stadje Goedereede. Dat is voor ingewijden niet verwonder lijk, want de laatste jaren heeft men er flink wat geld moeten investeren in voor zieningen, die in deze tijd voor geen en kele bevolking mogen ontbreken Voor aan staat daarbij de uitvoering van een grootscheeps rioleringsplan, dat een paar ton heeft verslonden. Het gevolg is, dat de begrotingen tekorten opleveren. Niet dat het om duizelingwekkende kapitalen gaat, want daar js de gemeente te klein voor, maar voor 1959 betreft het on geveer 9.000.- en. voor dit jaar komt men vermoedelijk zelfs aan een déficit van 21.000,-. Daar moet natuurlijk in voorzien wor den en de enige uitkomst, die er voor be staat is. diat het Rijk meer geeft uit het gemeentefonds. Dat doet het Rijk echter niet ongevraagd; er moet wat tegenover staan. Een en ander was aanleiding ge weest voor burgemeester J- Baron van Knobeilsdorff om maandagavond in een openbare vergadering er eens met de raadsleden over te spreken en de nodige besluiten te nemen. DEN HAAG, 25 juli De Nederland se staatscourant van vandaag bevat twee officiële advertenties voor aanbe stedingen voor projecten op Nederlands Nieuw Guinea die met steun van het ontwikkelingsfonds der Europese Eco nomische Gemeenschap zullen worden uitgevoerd. Wegens deze gemeen schapssteun moeten de aanbestedingen op voet van gelijkheid open staan voor alle onderdanen en rechtspersonen uit de zes E.E.G.-landen en met de E.E.G.- geassocieerde overzeese gebieden. Deze bepaling heeft voorts tot gevolg dat het bestek en de tekeningen van de twee projecten (tot een totale waarde van ruim 750.900 gulden), niet alleen SCHIPHOL, 25 juli Vanavond ls met een K.L.M.-lqnstoestel de gezag hebber van Curacao, de heer M. P. Gorsira, op Schiphol aangekomen. Desgevraagd deelde hjj mede met de Nederlandse regering besprekingen te zullen voeren over de voor de Antillen gewenste verbreding van de economi sche basis. Deze is noodzakelijk in verband m'et een toenemende werkloosheid op de An tillen. Nu de olie-industrie wordt geauto matiseerd neemt de werkgelegenheid zienderogen af. Tot nu toe heeft dit in hoofdzaak zijn terugslag gehad op de buitenlandse werknemers, die ontslagen werden maar aldus de heer Gorsira tenslotte zal men ook Antilliaanse werknemers moeten afstoten. Bovendien moet men op de Antillen rekening hou den met de sterke bevolkingsgroei. De autoriteiten op Curagao en Aruba zijn thans bezig met het opstellen van plannen voor de verbreding van de eco nomisch basis. In de eerste plaats hoopt men die te vinden in een uitbrei ding van het toerisme op de Antillen. Daarnaast biedt vestiging van Neder landse industrieën in 4e West, nieuwe mogelijkheden. In dit verband wees de heer Gorsira op enkele voorbeelden. Zo heeft een Amsterdamse bierbrouwerij zich ook kortgeleden op Curagao geves tigd, evenals verffabrieken uit Delft en Rotterdam. De heer Gorsira verwacht dat zijn bezoek aan Nederland twee 5 drie weken in beslag zal nemen. in Den Haag en Hollandia ter inzage liggen, doch ook bü de E.E.G.-commis- sie ln Brussel en de voorlichtingsbu reaus van de Europese Gemeenschap pen in Bonn, Den Haag, Luxemburg, Parüs en Rome. De officiële adverten ties zullen voorts ook worden gepubli ceerd in het officiële mededelingenblad van de Europese Gemeenschappen. Het betreft hier twee projecten die samenhangen met de bouw van een landbouwproefstation te Manokwari op Nieuw-Guinea. Het ene project met een geraamde waarde van 450.000 gulden, betreft levering en aanleg van een hoofdwaterleiding, de bouw van een pompstation en een waterreservoir voor het proefstation. Het tweede ter waarde van 325.000 gulden, betreft de levering en plaatsing van een hoogspanmngslei- ding met transformator en trans^orma- torhuisje en een laagspanningsnet voor het proefstation. Dit zijn de eerste projecten die met E.E.G.-steun op Nieuw-Guinea zullen worden uitgevoerd. In totaal heeft Ne derland uit het ontwikkelingsfonds van de E.E.G. 35 miljoen dollar voor pro jecten op Nieuw-Guinea te goed. Daar tegenover staat evenwel dat Nederland in dit fonds 70 miljoen dollar heeft moe ten storten. De grootste bijdrage aan het fonds, dat in vüf jaar 581.25 miljoen dollar zal gaan uitgeven, brengen West- Duitsland en Frankrijk op nl. 290 mil joen dollar elk doch Frankrijk kryg* zyn bijdrage ruim terug. Ruim vijf hon derd tien n-ijoen dollar van het fonds is nl. bestemd voor ontwikkelingshulp aan Franse overzeese gebieden. ROTTERDAM 27 juli. Heden werden aan de Visafslag alhier van IJmuiden en elders 200 kisten zeevis aangevoerd: Prijzen: tong middel 3.70—4.10; tarbot klein 1.101.40; per kg; schol middel 3638; klein 1524; schelvis mid del 2842: klein 2022; kabeljauw groot 50 57; klein 1*— 22; makreel 1517; zeehanen mid del 4042: klein 1317; wijting 1315; verse haring 1820 per kist. ROTTERDAM, 27 juli 1960 26 juli n.m.: 100/250 ton stukg Amsterdam; 455 ton granen Wapeningen; 384 ton kunstmest Zuidbroek; 508 ton mais Zaanstreek; 390 ton mais Veghel; 232 ton mais Tilburg; 401 ton super Emmeloord: 100 ton mais Helmond; 250 ton mais 1/v; 75 st hout Zaandam. Totaal 100 reizen. 27 juli v.m.: 260 ton granen Wageningen: 100 ton haver Boxmeer: 530 ton mais 1/v: 400 ton hout Helmond; 475 ton steen Flevoland. rf Het zit niet zo goed met de gemeen- Verhoging riool- en straatbelas C:ïi„ n__i. r~< T> V..n.v- ,4.0,0.1 a A De burgemeester deelde de raad f 0fi dat voor 1 augustus een aanvrage, verhoging van de subjectieve rijksu1 ring in zee moet. Natuurlijk kon de gemeester niet de zekerheid geven. g het verzoek wordt ingewilligd, maar e(1 de grootst, mogelijke kans te maken e. te beantwoorden aan de eis, dat de 'p meente zelf alles doet om in de giP te voorzien, stelden B. en W. v0°Ljii# alvast maar te besluiten tot verhef gP van de 'heffinigspea-ceintages van rio01' straatbelasting, jjf Wat de straatbelasting betreft s vjj( het college een verhoging voor var) p\ procent voor ongebouwde en tien voor gebouwde eigendommen in te ren en de ri'oodlbeilastinig op te voeren .„j. 15,- tot 25,- per aansluiting. De re)1Êt gingsbelasting voldoet al aan de d°or, Rijk gestelde normen en kan dus op ef. blijven. De meeropbrengst van deze -j, hogingen raamide het college op i- tj- voor de straat- en op 2.800,- voor °e ooibelasting. ,tjg Meer geld gaan betalen is nooit Pr en de raadsleden gaven dan ook hun r, leurstelling duidelijk te kennen, rfj evenals het college, dienden zij zier» ef) de feiten neer te leggen en werd besl" de aanvrage tot 's rijks schatkist richten. Op 24 augustus a.s. hoopt de missaris der Koningin in deze Pr°Lr, cie, Mr. Klaasesz, een werkbezoek e„. Goedereede en Stellendam te br Men :b bezig het programma voor dag op te stellen. H©t zal o.a. een zoek aan de bouwput dn het Hari«et vliet - via de bailybrug - inhouden, t zo'n bezoek is vanzelfsprekend n ad het een en ander gemoeid en de r noteerde er 500,- voor. ,r In de rondvraag informeerde de n ,f J. Bruggeman (Algemeen Belang) na de mogelijkheid om een deur van een bouw in de Oostenrijkse straat te ve„ea deren. Die deur zwaait naar buiten °?„j, en spr. zag gevaar voor passerende V1 rijders. De burgemeester antwoordde: U is daar geen fiets-, maar een voet-P^ m.a.w.: rechtens is er geen SeVaa)c, Nochtans wilde de burgemeester de za.f, of liever: de deur, wel cens op zijn V king bekijken. WASHINGTON, 26 juli (Reuter) - V' Amerikaanse minister van landb0"* Ezra Benson, zal een reis maken achttien dagen naar Europa en het den-oosten. Hjj zal besprekingen v°erCe met functionarissen van de Europe' Economische Gemeenschap (E.E.G.) Brussel, Bonn, Den Haag en Parijs. s Naar Benson mededeelde zal hij tijden zijn bezoek aan de internationale bw mentenfoonstelling „Floriade" in Rot dam een belangrijke rede uitspreken de Amerikaanse politiek inzake de posl 1, van de V.S. met betrekking tot de la1j,j bouw vraagstukken, welke het gevolg van de voorstellen van de gemeenschaP pelijke markt. De minister zal op 31 juli met zijn zeischap aankomen in Brussel. Op 2 en augustus wordt een bezoek gebracht aa Bonn, op 4 en 5 augustus worden Rotter dam en Den Haag bezocht en het geze schap is in Parijs van 6 tot 8 augustus- Van Parijs gaan de heer Benson en zll adviseurs naar het Midden-Oosteh voo* besprekingen inzake Amerikaanse lan° bouwoverschotten en de uitvoer daarvan' Op 9 en 10 augustus wordt Cairo bezoen1' Jordanië op 11 augustus en Israël van I* tot 16 augustus.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 6