SB I EN Wordt kapsel weer kort? Franse kappers willen het wel Vakantie, vrije in theorie en pra PROBLEEMals en ontspanning in Bouwcentrum CONTACT Herleving van de dertiger jaren Verbijsterende collectie bij Dior 1 mm MACMILLAN herschikt de Britse regering Lord Home leidt ministerie van buitenlandse zaken tentoonstelling DRAADLOOS Wedstrijd zonder uitslag Reportages uit München WINTERMODE IN PARIJS Alle verhoudin gen zijn zoek Edelman op het Foreign Office V B Verstekeling op de Sils99 teruggebracht OLIE IN KANAAL Man bijt hond Adenauer over de commerciële T.Y. Het Brabants Orkest voor de radio Vanavond NIET THUIS - MAAR OP DE BANK NEDËRLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPiJ DONDERDAG 28 JULI 1960 Vlegels! Nou is 't uit! Woe dend grijpt de eigenaar van een rijk met bloemen en planten getooide tuin de bal, die vanuit de tuin der buren reeds herhaalde malen in de zijne beland is en die tenslotte na een per ongeluk wat al te fikse trap van een der voetballende jongens tegen het hoofd van zijn echtge note is gevlogen. Blijkbaar neemt deze laatste de voornaamste plaats in het hart van de man in; had hij bij de aanslagen op de beplanting slechts inwendig ge mopperd en een enkele, min of meer dreigende, waarschuwing geuit, thans keert hij de aangren zende tuin een boze rug toe en de bal komt niet meer terug. De jongens in de andere, op een woestijn gelijkende tuin druipen bedremmeld af. Het spel is uit en de twee zelf getimmerde goals blijven eenzaam achter WÊÈÊÊÊ&-U lip "3 m 1 pP' s Examens Bescherm uw spaargelden tegen brand, Inbraak e" verlies. Uw besparingen zijn veilig op een spaarreke' ning bij de N.H.M. Wij vergoeden over uw spaartego^ 31/4 rente tot f 30.000,- U kunt zonder opzegtermijn ten laste van uw spaar'! tegoed effecten kopen en uw belastingaanslag*" in termijnen laten betalen. SPAAR VEILIG - SPAAR BIJ DE N.H.tf' IIIIIIIHIIIIIlllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHtilllllllllltlllll Het is maar een decreet, dat het haar weer kort moet worden, en geen vrouw hoeft er zich aan te storen. Maar het Syndicat de la Haute Coiffure Frangaise et Coiffure Créa- tion heeft dezer dagen in een Parijs' restaurant de nieuwe haarmode getoond in het bijzijn van prominente kappers, couturiers, pers, televisie en radio. De gehele publiciteit is dus wel ingescha keld. Deze haarshow geeft echter nog niet de definitieve kapsel-lijn aan voor de komende winter. Dat gebeurt pas na dat de couturiers in Parijs de kleding voor de nieuwe wintermode .geshowed hebben, wat gebeurt in de week van 25 tot 30 augustus. De coiffeurs willen echter een einde maken aan de hoge taarthoofden met bluf-haar en haarslier- ten, want ze zien natuurlijk veel liever kapsels met een korte coupe, die voort durend moet worden bijgehouden. Dus Dit tafereel, dat zich in een middel grote stad afspeelde, betekende een goe de inleiding tot een bezoek aan de expo sitie „Ruimte voor de Jeugd", die tot 31 december in en om het Bouwcentrum te Rotterdam wordt gehouden en waar over in ons blad van 21 mei jl. reeds een korte beschouwing werd gepubliceerd. Waar vindt in onze tijd de jeugd nog de ruimte om zich eens lekker uit te le ven, om spanningen af te reageren? Om eens een keertje agressief te kunnen zijn? Om eens te schoppen tegen een bal? Om door sport lichaam èn geest te ontwikkelen? Met het verrijzen van steeds meer grote gebouwen en torenho ge flats wordt voortdurend meer terrein opgeslorpt ten koste van de ruimte voor de vrijetijdsbesteding. Tegenover het ontstaan van meer vrije tijd door minder huiswerk en kortere werktijden staat een steeds kleiner wordend ter rein om die uren goed te besteden. Er is een dringende behoefte aan sportvel den, sporthallen, zwembaden, gymnas tiekzalen en niet het minst aan vrije speelruimten in de stad. Dit probleem nu krijgt in en om het Bouwcentrum volop de aandacht. De tentoonstelling heeft geenszins de pre tentie dè oplossing te geven van het vraagstuk. Zij geeft aan, welke recrea tie er voor de jeugd moet zijn en tevens waar en hoe deze reeds voor een deel werd gerealiseerd. Gelukkig benadert de expositie het vraagstuk niet door middel van cijfers en statistieken, waarachter men zich vaak moeilijk de levende werkelijkheid kan indenken, doch met suggestieve fo to's (onder meer van Louis van Paridon, Cas Oorthuys, Steef Zoetmulder), met maquettes, cartoons en dergelijke. De enkele getallen, die worden genoemd, dienen slechts om te vermelden bijvoor beeld, dat de mens een derde van zijn leven jong is en dat ongeveer 45 procent van onze bevolking jonger is dan 25 jaar. Er zijn gemeenten in ons land, waar men reeds een stap in de goede rich ting heeft gezet. Zo zijn er bijvoor- van hün kant hebben ze gelijk. Maar zijn de kapsels er voor de kappers of zijn de kappers er voor de kapsels? De vraag is nu maar of de vrouwe lijke jeugd, die zich zo algemeen ui de hele westerse wereld te buiten gaat aan de mallotige opgeblazen haardracht, dat privilege van buitenissigheid zomaar zal prijsgeven. De jeugd is nu eenmaal recalcitrant en vooral de jonge vrouw wil in haar verschijning ergens „uit schieten". De korte figuurloze mode geeft haar daartoe maar povertjes de kans. De nieuwe coiffure, die Maitre Antonio, als voortrekker van het korte haar, de vrouw wil geven, is een zoge naamd „petite tête", kort van voren en aan de zijkanten, iets langer op de kruin, een en ander in samenspel met de na tuurlijke haar-inplant. Er kan weer mak kelijk een normale hoed bij worden ge dragen, makkelijker dan bij het hoge bluf-haar! De kleur van het haar kan schommelen tussen matgoud en een zil verige astint. De make-up moet volgens de kappers eveneens grondig veranderd worden, niet meer het strakke masker en niet meer de bleek aangezette lippen. Het is de vraag of de couturiers in Parijs er het zelfde over blijken te denken. ROTTERDAM, 28 juli De 53-jarige Witrus, Dimitri Simezovitsj Nedbai- roff, die maandagmorgen als ver stekeling met het Zwitserse m.s. „Sils" aankwam na jaren lang te hebben rond gezworven om zijn in China verworven paspoort terug te krijgen heeft weer pech. Hij zal niet naar Australië, waar heen hij in 1951 emigreerde maar dat hij per zeilboot verliet, kunnen terug- kren. De artsen van de geneeskundige dienst hebben geconstateerd dat hij ziek is. Vandaag is Nedvairoff aan boord van de „Sils" teruggebracht. Men heeft van medische zijde besprekingen gevoerd met de gezagvoerder van het schip om hem een aparte hut te geven en maat regelen te nemen, die besmetting voor de bemanning kunnen voorkomen. ENS, 27 juli Het kanaal van Ens naar Vollenhove in de Noordoostpol der is over een lengte van 800 meter bedekt met een laag olie. De olie is maandag bij het lossen van een binnen- vaarttanker van 150 ton weggelopen. Het zal niet zo gemakkelijk zijn de olie weg te krijgen, in de loop van de tijd zal ze uit het kanaal moeten verdwijnen via het gemaal bij Vollenhove. Intus sen is wel een aantal watervogels het slachtoffer van de vette substantie ge worden. Naar wij van de zijde van de directie Zuiderzeewerken vernemen, heeft de olielaag geen nadelige gevol gen voor de visstand in het kanaal. PORTO D'ASCOLI, 28 juli (U.P.I.) De 26-jarige Mario Falleroni werd woensdag in de Italiaanse stad Porto d'Ascoli aangevallen door een politie hond. Uit verdediging zocht Falleroni het gevoeligste lichaamsdeel van het dier uit en beet het in de neus. Man en hond moesten zich onder behandeling stellen. Alle dreigementen aan-de-vooravond ten spijt hebben de Nederlandse televi siekijkers gisteravond een indruk kun nen krijgen van het songfestival in Knok- ke. De AVRO relayeerde van de Bel gische televisie de wedstrijd tussen Ne derlandse en Italiaanse deelnemers; van elk land vijf. Aangezien het erom ging welke van de twee teams de finale zou bereiken, zal het de belangstellen de kijkers ongetwijfeld teleurgesteld hebben, dat zij een wedstrijd gezien heb ben zonder de uitslag ervan te vernemen want, toen de laatste tonen van „My- lord", gezongen door Corry Brokken, geklonken hadden, verdween ook het beeld. Dank zij de kwaliteit van de uit zending hadden wij intussen goed kun nen zien, dat Nederland een listig team had afgevaardigd. Listig, omdat met name door Teddy Scholten en Ton van Duinhoven gedemonstreerd werd, dat op een songfestival niet alleen het lied je. maar ook de presentatie een belang rijk woordje kan meespreken. Eerder op de avond bracht de AVRO een geheel Olympisch sportpanorama en een selectie uit het repertoire van het Hongaarse dansensemble. A. I. HILVERSUM, 26 juli Het Eucha ristisch wereldcongres te München zal in de radioprogramma's van de K.R.O. zijn weerklank vinden in een aantal uitzendingen. Zaterdag 30 juli 11.00 uur: reportage van de Werelddag der Zieken in de Zonnebloem-rubriek; 22.05 uur: alge meen overzicht. Zondag 31 juli 22.00-22.20 uur: repor tage van de opening van het congres en de ontvangst van de pauselijke le gaat, kardinaal Testa. Dinsdag 2 augustus 22.00-22.20 uur: algemeen overzicht. Donderdag 4 augustus 12.40-13.00 uur: opening van de Statio Orbis door kardinaal Testa. Vrijdag 5 augustus 19.10-19.30 uur: reportage van de inwijding der ge- dachteniskerk en van de herdenking der slachtoffers in het voormalige kamp Dachau; 22.40-23.00 uur: repor tages van deze dag de „Dag van het kruis. Zaterdag 6 augustus 19.15-21.30 uur: rechtstreekse uitzending van de ponti ficale Byzantijnse hoogmis; 22.40-23.00 uur: overzicht „Dag van het licht". BONN, 28 juli (DPA) Bondskanse lier Adenauer heeft woensdag het ver wijt van de hand gewezen dat de onder tekening van de overeenkomst inzake het tweede televisieprogramma de deel staten voor een voldongen feit heeft ge steld. Hij zei in een kabinetsbijeenkomst dat de zes christen-democratische pre miers na de bespreking van 15 juli hadden meegedeeld tot ondertekening van de overeenkomst bereid te zijn. Zij vroegen een week tijd om hun regerin gen op de hoogte te stellen en ook uit een oogpunt van politiek fatsoen de socialistische collega's. Er bestond toen geen twijfel over dat er niet meer ge dacht werd aan de afspraken te veran deren of opnieuw te gaan onderhande len. Na de conferentie van 22 juli waren de minister-presidenten echter met nieu we eisen gekomen waarvan zij hadden kunnen weten dat ze voor de bonds regering onaanvaardbaar waren. De bondsregering besloot toen derhalve de overeenkomst te ondertekenen. De Regionale Omroep Zuid zal vrij dag om 18.20 uur de opnamen uitzenden welke bij de opening van het nieuwe gemeentehuis van Boxmeer werden ge maakt van de uitvoering welke door Het Brabants Orkest en Het Boxmeers Vo caal Ensemble in de raadzaal werd verzorgd. Uitgezonden worden de Can tate van Mozart en Laudate Pueri van Pergolesi. De K.R.O. zal dinsdag 2 augustus van 20.30 tot 21.40 uur uitzenden de Sym fonie nr. 4 in Es gr. t. van A. Bruck ner. Vervolgens zal 9 augustus van 22.40 tot 23.05 uur door de K.R.O. worden uitgezonden de suite „L'oiseau de feu" van I. Strawinsky. HILVERSUM, 28 juli In het tele visieprogramma van de NCRV kan men vanavond kijken naar „Acht paardjes van jade", een nieuw avontuur van in specteur Fedder, dat Jan de Koek in opdracht van de NCRV heeft geschre ven. De hoofdrollen in dit spel, geregis seerd door Max Douwes, worden ge speeld door Robert Sobels, John Soer, Jan Retèl, Fien Berghegge en Sacco van der Made. Na het muzikale vakantieprogramma „Poste Restante" komt vanavond Nou- chaDoina met orkest onder leiding van Bela Sanders voor de NCRV-microfoon met romantische vioolklanken. In de rubriek „Geliefde klassieken" voert ver volgens het Philharmonia Orkest onder leiding van Rafaël Kubelik de ouvertu re „Die Entführung aus dem Serail" uit, waarna hetzelfde orkest onder lei ding van Herbert von Karajan het Con cert voor hoorn en orkest no. 2 en Es, KV 417 speelt met solistische medewer king van Dennis Brain. Aan het slot van de avond worden opnamen uitgezonden van het Juryconcert, dat op 7 juli j.l. in de Grote of St. Laurenskerk te Alk maar werd gegeven bij gelegenheid van het 10e Internationaal Órgelimprovisa- tieconcours Haarlem 1960. beeld de maquettes te zien van een recreatiecentrum in Zwolle, waarbij zelfs aan een ijsbaan is gedacht, en in Delft, waar men met de ruimte heeft gewoekerd. Ook zijn er gemeenten, waar kleuterspeelplaatsen zijn, gele gen binnen een woonblok, waar de moeders vanuit het raam een wakend oogje op hun kroost kunnen houden. Voor de grotere kinderen moeten er buurtspeelplaatsen komen. Wellicht zou het mogelijk zijn, verkeersvrije woonwijken te creëren. Voorts moet er gelegenheid zijn voor binnenspel, wanneer de weersomstandigheden min der gunstig zijn, en ruimte voor speel tuinen, waar leiding aanwezig is. zo dat waaghalzerij en oververmoeidheid worden voorkomen. Een „straat" met flitsende lichtrecla mes aan de ene kant en een aantal fo to's van clubhuiswerk aan de andere geven een raak beeld van de tegenstel ling tussen het doelloze straatgeslenter en de ontspanning, die een clubhuis biedt. Sommige clubhuizen zijn gericht op de echte jeugdzorg en strekken zich vaak ook uit tot de ouders. Maar club huizen zijn belangrijk voor alle geledin gen der jeugd. Wanneer er geen ruimte of geen geld is voor het bouwen ervan, probeer dan een bouwkeet te krijgen, een souterrain of een zolder; de jeugd steekt maar wat graag een helpende hand uit om er een paleis van te maken. Want, dat ze han dig en vindingrijk is, bewijzen bijvoor beeld wel de hobbyclub Dordrecht en het Montessorilyceum te Rotterdam, die zelf een vrjje-tijdswerkplaats ontwier pen, waarin je kunt toneelspelen, schil deren, rustig kunt zitten lezen, waarin een geluiddichte studio is en een donke re kamer. De jongens en meisjes geven door middel van een bandje een maquet te en foto's, tekst en uitleg van hun werkzaamheden. Behalve van gemeen tewege kan er trouwens veel zelf ge daan worden. In Wormerveer bijvoor beeld werd door de leden van Q.S.V. een clubgebouw gebouwd, compleet met tribune, kleedkamers en cantine. Iedere club telt immers wel leden, die kunnen timmeren of schilderen. Een voornaam aspect van een goede vrije tijdsbesteding vormt ook het lezen. Een jeugdleeszaal, waarin het kind het felezene ook kan zien, horen en aanra- en, is wel het meest ideaal. Daarom pleit de expositie onder meer voor aqua ria in de leeszaal; een kind dat vaak met zijn neus in een boek over vissen zit, zal de wereld van de vis ook in na- tura willen zien. Ook moet er ruimte zijn, waar het kind de leesstof in toneel spel kan uitbeelden. Een kind met fan tasie zal hiervoor geen aansporing be hoeven, en aan een paar attributen vol doende hebben om zich Indiaan te voe len of sprookjesfee. En waar geen bi bliotheek is, brengt de leesautobus uit komst, al biedt die natuurlijk nooit de mogelijkheden van een leeszaal. Eén reusachtig ganzenbordspel, waarin de regels van het kamperen en het verblijf in een jeugdherberg op speelse wijze worden verwerkt, vestigt de aandacht op de vakantiebesteding. Er is behoefte aan meer jeugdherbergen, aan internationale jeugdhotels voor ou deren. Studenten van de bouwkundige afdeling aan de Delftse T.H. maakten onder leiding van professoren ontwer pen voor vakantie-oorden, jeugdcentra en jeugdherbergen Ook de padvinderij en de verkennerij hebben te kampen met gebrek aan ruimte. Naast de expositie organiseert het Bouwcentrum ook tal van neven-acti viteiten. Jeugdgroepen krijgen tijdens de tentoonstelling de gelegenheid een aantal kleine, wisselende exposities in het gebouw in te richten, waarbij wer kelijk kunstzinnige produkten worden tentoongesteld. Er staan tafels met stoelen eromheen geschaard, waar de jeugd aan de arbeid kan gaan. En het materiaal behoeft werkelpk niet duur te zijn. Van stukjes kurk en lucifers bijvoorbeeld kunnen de kinderen pop petjes, dieren en andere figuren fabri ceren. Met boetseerklei kunnen ze uren ingespannen bezig zijn en „aard appel stempelen" vormt ook een ge liefkoosde ontspanning. Van de grote ren zagen we glasmozaïek in de mooiste kleurencombinaties en „kop pen" <Jie reminiscenties opwekken van de kunst van oude volkeren. Buiten het gebouw is er een bouw speelplaats en een voetbalveld voor straatcompetities; er is plaats voor sportdemonstraties en voor het vrije spel; men heeft plannen voor een skel terwedstrijd - in het gebouw is een der gelijk voertuig te zien -, voor straatdan sen en misschien voor nog meer activi teiten, die een blijvend karakter waard zijn. Wij zeiden het reeds, de organisatoren pretenderen niet dé oplossing te geven van de recreatie buiten de woning, de school en het werk, maar wel een sug gestie daartoe. Het is een expositie die gevolgen kan hebben. Allen, die zich interesseren voor de recreatie der jeugd, kunnen hier ideeën opdoen. En de jeugd kan zich in en om het Bouwcentrum best amuseren. H. K. Om „hard' te gaan op het eerste snelheids-vehikel is ook ruimte nodig- (Foto op de tentoonstelling ,Jiuimte voor de jeugd PARIJS, 28 juli „Krankzinnig" zeg gen sommigen, „heel nieuw" en „heel chic" zeggen anderen als ze tot de we reld der gewone stervelingen terugke ren na twee en een half uur lang de show by Dior gezien te hebben. Wat de jonge opvolger van Christian Dior, Yves Saint Laurent, voor de a.s. winter van de vrouw maakt is verbijsterend. Hij zet haar een veel te grote heel grof ge breide ijsmuts op, tot op de wenkbrau wen, verstopt haar hals in een even grof gebreide rolkraag en geeft haar een pak aan van snéde of jersey dat bestaat uit een tailleloos lang gerekt lijf tot ver onder de heup en daaronder een heel kort bolrokje, dat ingaat op de knie. ff Lord Alexander Frederick Douglas Home, de nieuwbenoemde minister van Buitenlandse Zaken van Engeland. LONDEN, 27 juli (Rtr.) De nieu we minister van buitenlandse zaken van Engeland, Lord Alexander Frede rick Douglas Home behoort tot een der oudste families van Schotland. Zijn voorouders hebben van de Schot se koning William „The Lion" (1143- 1214) een kasteel en gronden ontvan gen. In de vijftiende eeuw, toen Enge land en Schotland afzonderlijke konink rijken waren, was een van zijn voor ouders ambassadeur van Schotland in Engeland. Een ander voerde in de slag bij Flodden (1513) de Schotten tegen de Engelsen aan. Lord Home, die thans 57 jaar oud is, is de veertiende „earl". Hij werd in april '55 door Anthony Eden tot mi nister voor Gemenebest-betrekkingen benoemd Toen Macmillan Eden in ja nuari 1957 opvolgde, handhaafde hij Lord Home op zijn post. Lord Home, een lange, tengere man met blond haar, maakt door zijn jon ge stem en jongensachtige glimlach een bijzonder zachtmoedige indruk. Hij heeft een groot gevoel voor humor en een bijzonder goed geheugen voor ge zichten, feiten en cijfers. Voorts geniet hij de reputatie uitstekend vergaderin gen te kunnen leiden. Onmiddellijk na zijn benoeming tot minister voor Ge menebest-betrekkingen bezocht hij o.a. Australië, Nieuw-Zeeland, Canada, In- dië, Pakistan, Malakka, de Centraal- Afrikaanse Federatie en Ghana. Hij deed dit om kritiek, dat hij op deze post was benoemd, maar de landen van het Gemenebest absoluut niet ken de, te ontzenuwen. Voordat hij zijn vader in het Hoger huis opvolgde was Lord Home vijftien jaar lid van het Lagerhuis. In de perio de 1937-1940 was hij parlementair parti culier secretaris van Neville Chamber lain. Als zodanig woonde hij ook de conferentie van München bij. Voorts is hij nog korte tijd, in 1946, parlemen tair onder-secretaris voor buitenlandse zaken geweest. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 28 juli Alles was voor zien. Nadat Downingstreet nr. 10 gedu rende veertien dagen gelekt had al» een zeef, maakte Macmillan gisteren de veranderingen in het kabinet bekend. Dank zij de lekkages is er sprake van geen enkele verrassing, en ondanks protesten van links en rechts, heeft Macmillan de portefeuille van buiten landse zaken voor het eerst sedert twintig jaren toevertrouwd aan een lid van het Hogerhuis, graaf Home. (Vol ledigheidshalve zij vermeld dat deze naam niet wordt uitgesproken als ge lijkluidend met het Engelse zelfstandig naamwoord voor „huis", maar alsof de naam was gespeld met een u in plaats van een o). Vanavond zullen de verontwaardigde socialisten en libera^ len tijdens een kort debat in het Lager huis gelegenheid hebben uiting te ge ven aan nun toorn over de benoeming. Dit debat zal geen enkele invloed heb ben op Macmillans besluit. Zoals eveneens met zekerheid werd verwacht, is Selwyn Lloyd benoemd tot kanselier van de schatkist als opvolger van de aftredende Heathcoat Amory, welke laatste beloond is met verheffing in de adelstand met de rang van burg graaf. Hij wordt naar het Hogerhuis verge zeld door een voormalige minister van Koloniën Lennox Boyd, nu behorend tot de directie van een van 's werelds grootste brouwerijen. Walker-Smith, de aftredende minister van Volksgezondheid, gaat ook naar het Hogerhuis, met de rang van baron. Lord Hailsham, die enige maanden lang een duister bestaan heeft geleid als minister voor de nieuwe portefeuil le van exacte wetenschappen, blijft in deze functie de wetenschap dienen, maar hij volgt tevens Lord Home op als Leider van het Hogerhuis en hij is ook benoemd tot Lord President van de Troonraad. Heath, voorheen minister van Arbeid en daarvoor Chief Whip van de con servatieve fractie, is benoemd tot Lord Geheimzegelbewaarder, in welke posi tie hij belast is met de functie van ministerieel woordvoerder in het La gerhuis voor buitenlandse zaken. Hij heeft bovendien de opdracht zich spe ciaal bezig te houden met het rege ringsbeleid ten aanzien van Europa. De gescheiden schoonzoon van Churchill, Duncan Sandys, voorheen minister van Luchtvaart, volgt Lord Home op als minister voor Gemene bestbetrekkingen. De andere schoonzoon van Chur chill, Soames, voorheen minister vna Oorlog, ontvangt de portefeuille van Landbouw (de Guardian herinnerde er hedenochtend enigszins cynisch aan dat Soames voorheen het beheer voerde over de renstal van schoon vader). Op 39-jarige leeftijd is Soa mes het jongste lid van het kernkabi net van de regering, dat voortaan 20 in plaats van 19 zetels zal tellen. Minister Hare, voorheen van Land bouw, volgt Heath op als minister van Arbeid. Profumo, voorheen minister van staat voor buitenlandse zaken, volgt Soames op als minister van Oor log. Tenslotte is ook een andere ver wachting in vervulling gegaan. Ex-kan selier van de schatkist Peter Thorney- croft, die in 1958 aftrad vanwege de verkwistende financiële politiek van de regering, is terug in het kabinet met de portefeuille van Luchtvaart. Zjjn ministeriële collega, Enoch Po well, die tegelijk met Thomevcroft af trad om dezelfde reden en die geldt als een van de knapste koppen van de con servatieven, keert in de schaapskooi terug met de portefeuille van Volks gezondheid. Het zijn allemaal oude en bekende gezichten. De conservatieve bladen toonden hedenochtend een groot gebrek aan geestdrift, en de Mirror en de Herald barstten uit in cynisch hoon gelach. DEN HAAG, 27 juli Geslaagd voor het examen boekhouden M.O.: M. Wes- terop. Den Haag; A. de Graeff, Am sterdam; R. Weidema, Krommenie; Th. van Vliet. Sassenheim; H. v.d. Weerd- hof (Velp); A. Bakker, Amsterdam; W. Veldhuizen, Stadskanaal; H. v.d. El- burg, Rotterdam: J. Bergenhenegouwen Den Haag- H. Willemsen, Amsterdam; J. Appel, Hoek van Holland en L. Fa- hae, Hulsberg (L.). UTRECHT, 27 juli M.O.-A Frans: de dames B. Weggemans, Amsterdam, M. van der Willigen-Kroesen, Den Haag, E. Wilton-van Veen, Amsterdam en de heren A. Verheijen, Arnhem, A. van der Voort, Leiden, W. de Vries, Utrecht, IC. Wijting, Den Haag. M. Piederiet, Huijbergen, Th. Tiel, Barendrecht, H. Wendel, Bolsward. AMSTERDAM, 27 juli Tolk-verta- der, Engels: de dames C. Jansen-Jan- sen. Amstelveen, E. Kerkhoven, 's-Gra- venhage, S. Palthe, Voorburg, de he ren R. Vodegel en P. van Zweden, 's-Gravenhage, N. Proper, Amsterdam, M. de Vries, Scheveningen, J. van Soest, Maastricht, P. van den Berg, Ottawa. AMSTERDAM. 27 juli Engels M.O.- A: de heren M. Huizing. Hilversum, A. Janssen en A. v. d. Windt, 's-Graven hage, L. Geurts, Nijmegen, J. Huizinga, Appingedam en K. Salverda, Leeuwar den en de dames: mej. A. Mellema, Utrecht en mej. H. op de Akker, Arn hem. Helaas mogen we geen tekening pu bliceren .en u zult zich het caricaturale van zijn fantasieën dan ook moeilijk voor kunnen stellen. Maar wij vinden dat vooral bij de kleren voor overdag er met de verhoudingen iets heel erg mis is. Hij herhaalt dit thema in einde loze variaties in sombere kleuren zowel in glimmende materialen als in suède en jersey. Zijn retails zijn frappant. Hij sluit mantelpakjasjes met reuze pompons van lussen of van schapenbont hij geeft een bontvest van ocelot grove zwart gebreide lange mouwen, lnj zet een jasje van kort glimmend krokodil af met zwarte nerts. De mannequins hebben diep zwarte oogleden als in de tijd van de „charles ton" (een tijd die sterk herleeft in de nieuwe mode) en nu en dan begrijpt men niet dat er niet iemand begint te gillen of heel hard gaat lachen. Maar de vele Amerikaanse inkopers die de eerste rijen bezet houden op de gouden stoeltjes (die net weer verguld zijn en goudverf afgeven op heel dure rug gen) kijken nietszeggend en kauwgum- mend toe. Er is totaal geen applaus behalve bij het einde als de bruid ver schijnt, de Vietnamese mannequin met het maskergezichtje, maar dan klapt men enthousiast van vreugde dat het na zoveel lange uren is gedaan. Wat wil de ontwerper met zijn vreemde groteske modellen, die het figuur van de vrouw zo totaal ver waarlozen? Misschien doet hij zoals Picasso, die zegt dat hij iets niet schil dert zoals hij ziet, maar zoals hij het denkt. Saint Laurent is jong, hij geeft zijn collectie als motto: „Midden in het ieven". En het leven van nu is verbijsterend en rukt alle verhoudin gen uit elkaar. Alles is kraagloos. ook de halflange ballonnende mantels. Zijn japonnen zijn sluik en geven ook nooit de taille aan. Voor de namiddag is er uitslui tend zwart, cn ook uitsluitend doorzich tig materiaal, steeds aan lange slappe lijven ridicuul laag aangezette rokjes in een booglijn naar de knie. Het moet gezegd, dat hij een meester is in het va riëren van dit grondthema. Als een niet te stuiten rage strooit hij daarbij °veh( zwarte strikken rond, op een scho'J" van een diagonaal strapless decollet„ op twee schouders, op de heup, oih e bovenarm, in het haar, en hij zet naast elkaar midden voor op de jaP"p met hartjes van git. Hij zet ze ook"A de drukknoopsluiting van de tab0 zwarte jasjes der semi-avondkleding- In plaats van de geborduurde jan nen is er voor deze winter het doorzw tige zwarte jasje geheel met glinster1^ de git geborduurd. Er zijn zeer bij. En de avondkleding brengt eenj-® ademing met enkele zeer mooie 181!". gewaden in de infantestijl van waaier®^ de rookkleurige zijden mousseline, ie De stola is teer. vervangen door driehoekige omslagdoek van zwarte le, glinsterend met git bewerkt of eapekraag met balletjes ook van zw kant. Als in de dertiger jaren is er J weer het avondmantelpakje van g° cloqué. Voor ontvangsten thuis in super lu!jj. euze negligéstijl heeft Saint Laurent maal hele ingewikkelde lange gew8" p ontworpen van ijle zijden mousseline m gebrocheerde zij, die van voren open «v en een soort pantalon verbergen. negligé kan ook een bovenstuk hebö.et van nerts. Als je nu echt helemaal meer weet waar je je geld moet laten- Het is met de veelryige kralen colli'' gedaan. De mannequins dragen één regen snoer, met kralen zo groot 8 stuiters, eindigend in een kwast van len. En daarbij liefst hele grote voy88p clips. Bij, trosjes worden balletjes \-c lluweel 's avonds achter in het I>8 gehangen. ggl, Italië Het gebied van Terni, L,i noorden van Rome, is de laatste 1 dagen door meer dan zeventig saren schokken getroffen. Dinsdagavond ]<- woensdagmorgen werden nieuwe sch^jo ken geregistreerd. Ongeveer 9 net stadsbewoners kamperen thans op platteland, hetzij in noodverblijven, n zij in de open lucht. (A.F.P.). Na afloop van zijn show, die zeer gemengde gevoelens opriep, wordt Yves Sa> Laurent door bewonderaarsters gefeliciteerd. (Advertentie)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 6