Parijse mode handhaaft cloches Veel mutsen in geklede en sportieve modellen Meer dan 600 deelnemers uit 17 landen op Macro Plastic Aesthetisch-plastische chirurgie maakt mensen weer zelfbewust A' LGNBENSE BRIEF W V ENORM HOGE BOLLEN Modegeschiedenis in pocketboek Lagsiektein Zuid-Afrika Annie Mulder van de Graaf J Intern. Muziek- week te Bilthoven lettërki M)k;kn Dienstjapon „Sociale opleidingen*' Door Max Tailleur Scholieren terug uit de Verenigde Staten Grondwinning hij Culemborg 1 Een internationale parochie 1 herkenning Charme van - Het spel der The Oratory j OPDRACHT A,\N VRIJDAG 29 JULI 1960 Dirigenten-cursus N.R.U. Acht maanden voor hoofdcommies Nieuwe secretaris generaal van de OEES Kr Amsterdam. 28 juli - Het ma terie van onderwijs, kunsten en yej (Van onze medewerkster te Parijs) Paton opent de hoedenweek, die al tijd de couturecollecties voorat gaat. Dit keer kregen we meteen de modelijn te zien, waar alle modisten op gewerkt hebben. Het is een raadsel hoe ze, zonder vooruit overleg ge pleegd te hebben, allen dezellde lijn in terpreteren. Gelukkig doet iedereen dat op z'n eigen manier en is de variatie in cloches b.v. nog nooit zo groot ge weest als nu. Cloches gaan de eerste tüd stellig nog niet de mode uit want ook nu, net zo goed als in de afgelopen winter en deze zomer, zijn ze in alle modehuizen in overvloed te vinden. Maar de bol is nog nooit zo volumineus geweest. Patou opende de hoedenparade en toonde al dadelijk naar achter hellende enorm hoge bollen en kleine tegen het gezicht liggende randen, die van oor tot oor gaan, deze geheel bedekkend en alleen boven het voorhoofd een streepje haar vrijlatend. Hoeden voor smalle gezichtjes, maar die bolle, dik ke wangen nog boller en dikker maken. Maar welke man die hoeden ontwerpt, Cloche van grijs-groene taupe met een geribd, olijfgroen lint, dat op een gesp van rood lakleer is gezet. Model Geor gette de Trèze. Alle onderwerpen worden tegen woordig in een „pocket" geperst. De goede kant daarvan is, dat men spel even kennis kan nemen van een onderwerp, waar men anders misschien niets van af zou weten. Ende kleren, Waarin onze verre voorouders hebben rondgelopen, zijn toch wel een onder werp dat de moeite waard is om zich enigszins in te verdiepen. Prof. dr F. W. S. van Thienen, hoogleraar in de kunstgeschiedenis en docent in costuum- geschiedenis aan de Amsterdamse To neelschool, heeft onder de titel „Acht ëeuwen Westeuropees Costuum" de laatste achthonderd jaar van de mode geschiedenis met een beknopte beschrij ving en illustraties samengebracht in de Phoenix-serie, uitgave W. de Haan, Zeist, Standaard Boekhandel, Brussel. De illustraties zijn reproducties van beelden, schilderijen, miniaturen en oude portretten, waaruit een markante kleedwijze blijkt. De flitsende tekst, met telkens „doorkijkjes" naar de sfeer van die bepaalde tijd. belicht vooral hoe de voortdurende wisseling m de kleding de uitdrukking is van net levensklimaat en gestalte geeft aan de tijd, die in een eeuwig eb en vloed de mensheid aan grijpt en meeneemt. Boeiend daarbij is de wisselwerking tussen de kleding van man en vrouw en de wisselende voor rang bij het aangeven van de toon. Speelt de vrouw de dominerende rol in de samenleving, zoals in de tijd van de rococo, dan krijgt ook de kleding van de man en typisch vrouwelijke inslag. Dat er niets nieuws in de mode is, vindt men altijd weer bewaarheid bij het doornemen, zij het in vogelvlucht, van de geschiedenis der kleedkunst. Ho ge, zelfs hogere kapsels dan nu zijn er ook eerder geweest. En ook na de eman cipatie van de vrouw, die de Franse revolutie bewerkstelligde, knipte de vrouw zoals in de twintiger jaren van deze eeuw haar haren af en droeg ze weinig kleren. Merkwaardig is het ge signaleerde verschijnsel van de ironie, die tegenwoordig niet alleen verschil lende kunstuitingen, maar ook de mode lijkt te inspireren. Ja, is er ook ooit 'n tijd geweest, dat de jonge vrouw zich op zettelijk een dergelijke allure van slor digheid gaf? Pas over de afstand van een halve eeuw, die in de modegeschie denis daarvoor nodig is, zal men het kunnen bekijken. A. Bgl. BREDA, 28 juli De katholieke school voor maatschappelijk werk te Breda heeft officieel de naam aangeno men van „Markendaal, katholiek insti tuut voor sociale opleidingen". Aanlei ding tot deze naamsverandering is een per 1 september van dit jaar van kracht wordende beschikking, van de Staatssecretaris van Onderwijs, Kuns ten en Wetenschappen. Ingevolge deze beschikking kunnen scholen voor maat schappelijk werk als scholen voor hoger sociaal-pedagogisch onderwijs meerdere Studierichtingen omvatten en wel: maatschappelijk werk, personeelsaan gelegenheden, sociaal-cultureel werk en maatschappelijke -gezondheidszorg. Van daag de algemene benaming „sociale opleidingen. HILVERSUM, 28 juli Van de tien dirigenten die dit jaar de cursus van de N.R.U. hebben gevolgd, t.w. twee Nederlandse en acht buitenlandse deel nemers zjjn twee dirigenten met alge- men stemmen uitverkoren om voor gastdirecties te worden uitgenodigd, n.l. de Nederlander Frits Kox en de Belg Walther Crabeels. Als de beste leerling aan wie de Ita liaanse omroep een gastdirectie zal aan bieden is unaniem Walther Crabeels aangewezen. denkt als hij zijn collectie maakt aan de dikke welgedane dames van vijftig jaar, die voor het overgrote deel zijn clientele vormen? Die gedachte moe' stellig nooit bij hem opkomen, want anders zou hij zich niet aan excentri citeiten wagen, waar hij altijd beslist een voorkeur voor heeft. De dames-modisten herinneren zich be'.er de gezichten van haar klanten. Haar hoeden zijn minder spectaculair maar veel draagbaarder. En daar gaat het eigenlijk toch maar om. Zo zijn de modellen die Simone Cange voor het huis Carven maakt in de regel zeer goed. vooral die bij man tel of tailleur gedragen moeten wor den. De tamelijk hoge in een punt ge drapeerde bollen rusten op een bourre- let of hebben een min of meer gebogen rand. Op de gedrapeerde mutsen, ver over de oren getrokken, wordt een dergelijk hoedje gezet. Beide kunnen afzonderlijk worden gedragen en samen vormen ze een aardig geheel. In dit huis zijn enorm veel zwarte hoeden, beige en licht en donker, heel donker paars, wat blauw en lila, fel rood en groen; flu weel, melusine, jersey-crylor voor de dag en tulle en guipure voor cocktail en avondhoeden. Natuurlijk ontbreekt bont ook niet, waarvan nertz wel de voornaamste plaats inneemt. Alle huizen, groot of klein, komen met nertzmutsen en turbans, ja zelfs met tamelijk grote cloches van dat bont. Er zijn er zo veel van, dat het wel lijkt of het te geef is. Er wordt ook enorm veel ge werkt met jersey en fluweel. Natuur lijk ontbreken vilt en taupe ook niet, maar de meeste hoeden hebben ge drapeerde bollen waar jersey en flu weel zich het best voor lenen. Na vier dagen hoedencOllecties, waarop steeds gedrapeerde turbans, mutsen en cloches getoond worden, de meeste met enorme bollen, wordt men een beetje duizelig van al die ingewik kelde in spiraalvorm gedraaide drukke bollen en is een collectie waar deze maar iets meer dan normale hoogte hebben en niet gedrapeerd worden, be slist een verademing. Cardin heeft daar b.v. hele mooie modellen van, zijn collectie behoort trouwens tot een der beste. Maar het zijn niet de cloches, die het merkwaardigste van de wintermode zijn, hoe vernuftig en kunstig ze ook zjjn, maar de mutsen. Voor het eerst zijn in alle collecties stellig evenveel soepele mutsen te vinden als hoeden. Mutsen die makkelijk zitten en waar van nu wel bewezen is, dat er even goed geklede als sportmodellen van zijn te maken. In alle huizen wordt veel gewerkt met herfsttinten, verder met mokka, beige, wat groen, maar ook rood in verschillende nuances, wat jong en oud staat. En verder veel zwart, soms met een andere kleur verwerkt. Dus kleu ren en modellen in overvloed. Maar voor wie niet van cloches en mutsen houdt, zijn er ook een soort van bretons met brede tegen de bol omgeslagen randen en hoge pillendozen. De hoeden worden naar achteren opgezet, in de ogen gedragen of hebben een wat schuine ooglijn. Aan keus ontbreekt het dus heus niet! Diny K.-W. Variatie op de breton van Jane Blan- chotMarc Olivier. SCHIPHOL, 28 juli In enkele da gen tijds heeft Max Tailleur, koning van de Amsterdamse lach, Zuid-Afrika op zijn hand gekregen. Hij kwam een week geleden per vliegtuig in Johannes burg aan en begon vrijwel onmiddel lijk aan een lange reeks van uitver kochte voorstellingen: in Johannesburg, Pretoria, Port Elizabeth, Kaapstad (meestal voor Nederlandse verenigin- gen) en voor de S.A.U.K.-radio omroep, ie luisteraars konden hem in twee voor stellingen (beide geheel in het Engels) horen. Na zijn aankomst op de Jan Smuts-luchthaven van Johannesburg schreef een Zuidafrikaans blad: ,,Skaars aangeland op Suid-Afrikaanse bodem, het die Nederlandse aartshumoris, Max Tailleur, enkele mense gisteroggend al klaar lagsiekte gegee". Volgens dit blad zou hij in Zuid-Afrika tijdens zijn voor stellingen vele Nederlandse sprekende toehoorders „Uit hul klere gaan laat bars van die lag". Japan Van Juli vorig jaar tot be gin deze maand zijn veertig personen overleden aan gevolgen van de atoom bom die in 1945 boven Hirosjima ont plofte. Het afgelopen jaar werden nog steeds 18.031 personen met stralings ziekten in de ziekenhuizen verpleegd. Van de veertig personen die zijn over leden stierven dertien aan een lever kwaal, elf aan leukemia, negen aan bloedarmoede en zeven aan verschil lende andere aandoeningen. UTRECHT, juli Meer dan 600 deelnemers uit 17 landen hebben zich thans reeds als exposanten voor de in ternationale technische kunststoffen vak beurs „Macro Plastic 1960", die van 19 tot 26 oktober te Utrecht zal worden ge houden in de vijf hallen van het Croese- laanterrein. Het aandeel van Nederland is 31 pro- DEN HAAG, 29 juli Donderdag komen met de Grote Beer 38 Nede landse middelbare scholieren, die °n auspiciën van de American Field Se' vice een jaar in de Verenigde State hebben doorgebracht, aan de Wilhelm nakade te Rotterdam aan. f De Nederlanders, ongeveer 18 3a_ oud. zijn als gasten in Amerikaanse zinnen opgenomen en hebben de ëe' genheid gehad een schooljaar van ee highschool te volgen. In dit door de American Field S®r_ vice gefinancierde programma voor uitwisseling van jongeren, vertoev thans 84 jeugdige Amerikanen voor families, maanden e? drie (Van onze correspondent) CULEMBORG, 29 juli Het aftiche- len van vruchtbare weidegronden spe ciaal uiterwaarden in het rivierenge bied vindt ondanks bestaande ontgron dingsverordeningen gestadig doorgang. Klei en zandwinning zijn hier niet vreemd aan. Het verlies van deze cul tuurgronden weegt echter bijzonder zwaar, zodat aan hen die ontgrondings vergunning worden verleend de ver plichting wordt opgelegd een bedrag te storten in een fonds dat wordt aan gewend voor het in cultuur brengen van z.g. onland. Thans wordt een begin gemaakt met het dichten van grote watervlakten die zijn ontstaan door de afgravingen. Hier voor wordt het zand en modder aange voerd dat vrij komt bij de verbreding van het Amsterdam-Rijnkanaal. Men hoopt binnen twee jaar de watervlakte ten noorden van Culemborg bij de z.g. kleihaven aan de zijde van Schalkwijk gedicht te hebben. Hierna zullen deze gronden weer geschikt worden gemaakt voor weidelanden ten behoeve van de veehouderij in dit gebied. cent, Duitsland 26 procent, Engeland 13 procent, België 11 procent, Verenigde Staten 7 procent, Frankrijk 4 procent, Italië 2 procent, Zwitserland, 2 procent en diverse andere landen 4 procent. De „Macro Plastic 1960" wil aan be drijfsleven en wetenschapswereld een evenwichtig beeld geven van de huidi ge stand van de opmars van kunststof fen in de wereld. Dit geschiedt zowel op het gebied van de grondstofefen en de produktiemiddelen, als van halffa brikaten en eindprodukten. De verdeling naar de aard der te expo seren goederen is als volgt: grondstoffen en chemicaliën 24 procent, machines en apparatuur 30 procent, halffabrikaten 32 procent en eindprodukten 14 procent. Op de tentoonstelling zal een speciale voorlichtings- en instructiehal worden ingericht, de 180 m lange hal C, die dienst doet als visuele catalogus. Daar in zullen de meest kenmerkende toepas singen van kunststoffen van de exposan ten uit de overige hallen per branche worden getoond. Adviescommissie en organisatrice van de beurs menen dat zij daarmee het probleem van de onover zichtelijkheid van een zo grote expositie als de „Macro Plastic 1960" vrijwel op gelost hebben. Dit is nog niet eerder op deze wijze bij een internationale tech- ROERMOND, 28 juli De Roermondse rechtbank heeft hedenmorgen wegens voortgezette verduistering in dienstbe trekking een hoofdcommies ter secreta rie te Meijel veroordeeld tot een gevan genisstraf van acht maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk en met af trek van voorarrest en een proeftijd van drie jaar. Prinses Margaret en haar man Anthony Armstrong Jones hebben enige dagen bij familie in Devon vertoefd. Hier ziet men het jonge paar bij zijn terugkomst in Londen. maanden bij Nederlandse families. V' Amerikanen zullen zes maanden Nederland blijven. de ■of. PARIJS, 29 juli De raad van OEES heeft bekendgemaakt, dat Pr' Thorkil Kristensen (Denemarken) ",e noemd is tot secretaris-generaal van organisatie. Prof. Kristensen, die hoos leraar in de economie te Aarhus ■- oud-minister van Financiën is, zaL.r. september a.s. de Fransman René Se' gent opvolgen. Een commissie van een en twuw minister vertegenwoordigende de staten van de OEES, de Verenigde S' ten, Canada en de EEG, hebben de rige week met algemene stemmen p'° Kristensen benoemd tot secretaris-gen j. raai van de organisatie voor Econon' sche Samenwerking en Ontwikkelds (OESO), die het volgend jaar de OE» zal opvolgen. Zij beschouwden zijn firn, tie als die van een „internationale m nister", wiens status gelijk is aan van Spaak, secretaris-generaal van NAVO. Een van (h- eerste taken van Kriste sen zal zijn een commissie van vO« bereiding te vo-men, die de ontwerp conventie van de OESO definitief vorm moet geven. Zoals bekend, is.- de bedoeling, dat de conventie dit Ja voor ondertekening gereed komt. ls we thuis komen van ons bezoek aan mevrouw Annie Mulder van de Graaf aesthetisch-plastisch chirurge te Huis ter Heide betrap pen we onszelf er op iets langer voor de spiegel te verwijlen dan gewoonlijk. Hebben we wallen onder de ogen, zien we al rimpeltjes? Nee, nog niet, maar mochten we er ooit ontdekken, dan zuilen we er niet lang treurig om zijn, want sinds we deze vitale vrouw in de belangstelling omdat zij 30 juli a.s. een kroonjaar hoopt te vieren heb ben leren kennen, weten we dat onder vaardige vingers dergelijke euvels zon der enig bezwaar kunnen worden ver wijderd. Na dit gesprek hebben we pas goed begrepen, dat er met recht en reden mensen bestaan, die deze dingen hin deren en zelfs in toekomst en promotie belemmeren. Ontroerende brieven, in een plakboek systematisch en zorg zaam bijeengebracht, spreken duideift- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiii Op het Britse ministerie van Oorlog is het ontwerp getoond, dat OWén Hyde- Clark van het modehuis Worth heejt vervaardigd voor de nieuwe avondja pon, die officieren van het Britse Vrou- wenhulpkorps gaan dragen. De japon zelf, die korte mouwtjes vertoont en een vierkant decolleté, is uitgevoerd in wit en goudbrokaat. Op de linker schouder is een kleine donkergroene epaulette aangebracht, waarop korps en rangonderscheidingsteken te zien zijn. De epaulette dient tevens als be vestiging voor een met gouddraad afge zette groene sjerp. Het model wordt hier getoond door majoor A. Crofton, W.R.A.C. ij hebben een niet-katholieke En gelse vriend, een gewezen bank directeur, die elke zondagoch tend op zijn eentje een wandeling maakt door Londens Knightsbridge. Deze wekelijkse wandeling eindigt al tijd op hetzelfde uur en op dezelfde plaats, om kwart voor twaalf op het trottoir voor de grote katholieke kerk in Brompton Road, the Brompton Ora tory, ruim honderd jaar oud, barok, schoon-bediend en schoon-bezongen. De reden waarom onze bejaarde vriend zich elke zondagmorgen opstelt voor de Oratory is niet dat hij heimwee heeft naar huis. Hij gaat er alleen staan om dat volgens hem en wij delen zijn mening de menigte, die na de Hoog mis naar buiten stroomt, en de menig te, die vervolgens naar binnen stroomt voor de H. Mis van twaalf uur, de meest internationale is die wellicht ergens ter wereld te zien is, vooral omtrent deze tijd van het jaar, nu Londen naast de talrijke en uitgebreide buitenlandse ko lonies ook duizenden toeristen herbergt uit alle landen op aarde. Wij voegen ons gaarne bij onze vriend en spelen met hem het nobele spel van het herkennen van andere nationalitei ten. Omtrent Polen en Ieren vergissen wij ons al lang niet meer. Zij zij onmis kenbaar Moeilijker is het de talrijke negers thuis te brengen, en de Zuid- Oost-Aziaten. Chinezen en Japanners zijn vrij gemakkelijk te herkennen, maar het is heel moeilijk onderscheid te maken tussen Thailanders, Cambod- janen, Birmezen, Tamils en Singhale- zen. Onze vriend meende in een statige donkerhuidige man een inwoner te her kenen uit de Filippijnen. Maar hü had het mis. Het was een Tamil met wie wij enige jaren geleden van Turijn naar Londen reisden. Het gesprek tussen ons was begonnen toen onze Filippijnse vriend bij het zien van het meer van Annecy aan ons vroeg of het de Golf van Biskaje was. Onze Engelse vriend maakte nog een andere vergissing. Toen er een bejaar de blanke met een deftige witte punt baard naar buiten geschreden kwam, herkende onze Engelse vriend hem on middellijk als „een Frans aristocraat". Maar hij had het mis. Het was een Ne derlander, directeur van een warenhuis in zuid-Londen en directeur van het koor in een katholieke kerk in een van Londens voorsteden. Hij had de Hoog mis bijgewoond in de Oratory om nieu we zangerige ideeën op te doen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimti dank zij het feit dat hier onafgebroken besprekingen plaats vinden met betrek king tot de onafhankelijkheid van Ni geria die ingaat op 1 oktober. Er zijn twee kerken waarvoor Nigerianen in Londen een voorkeur schijnen te heb ben, The Oratory én de Servietenkerk in de Fullham Road. oor het bestuderen van Ierse ac centen behoort men des zondags om twaalf uur naar de kathe draal van Westminster te gaan of naar de kerken in Clapham en de buurt rond Tottenham Court Road en Camden Town. De Fransen hebben hun eigen kerk in Leicester Square (wandschilde ring van Jean Cocteau), maar gaan ook in groten getale naar de Oratory, de kerk van de Jezuïeten in Farm Street en, merkwaardig genoeg, naar de kerk van St.-Thomas More in Wandsworth. Belgen hebben een voorliefde voor Camden Town waar zich niet zo lang geleden een Belgisch priester grote faam verwierf als pastoor. Inheemse Italianen hebben hun eigen kerk in Hatton Garden, waar de Italiaanse ope razangers gaarne komen zingen in de Hoogmis als zij op toernee zijn in En geland. Daar hebben wij wijlen Gigii met een aantal van zijn schoongevoois- de collega's van de opera een huivering wekkend schone Requiemmis horen zin gen op een zondag voorafgaand aan de wapenstilstandsdag in november. Katholieke studenten in Londen, voor heen aanhangers van de Oratory en Farm Street, hebben nu van de kardi naal-aartsbisschop een eigen kerk ge kregen, St.-Patricks in Soho. Maar de Oratory blijft de meest inter nationale kerk van Engeland en als men de gedachtenislijsten leest van de overledenen, die behoord hebben tot deze parochie, ziet men de namen van vrjjwel alle nationaliteiten op aarde. De Oratory is ook de voornaamste Poolse kerk in Londen. Elke zondag middag om een uur vullen de ontheem de Polen deze grote kerk. Poolse pries ters celebreren de Missen en houden de wekelijkse preek. En het is te danken aan dit feit dat men in het nabije South Kensington zoveel Poolse kruideniers, Poolse koffiehuizen en Poolse restau rantjes aantreft. DAAN VAN DER VAT nder de negers die naar buiten kwamen waren er drie gitzwar te, bebrilde Nigerianen in hagel witte wappergewaden, reikend tot aan de grond. En pater David kwam naar buiten. Pater David is een Oratoriaans geestelijke, die voor zijn bekering Ang- likaans geestelijke was in west-Enge- land. Hi) is een van de beste predikan ten van Engeland en heeft de gewoonte zijn vakanties door te brengen in Ne derland. Achter hem babbelden twee Amerikaanse negerpriesters met een volbloed Irokees, een magnifieke rood huid die een hoge post heeft in een Amerikaanse staalfabriek en elke zo mer naar Londen komt. En daar kwam mijnheer Washington zelf naar buiten ondanks de naam een Engelsman, die juist zijn zilveren jubileum heeft ge vierd als directeur van het koor van de Oratory, en die met een paar van zijn tenoren en bassen een glas bier ging drinken in de herberg op de hoek, die de Gladstone Arms heet, maar die on der de katholieken van Londen en de inwoners van Brompton Road en omge ving bekend staat als „Het Vatikaanse Wapen". Er zijn de laatste maanden talrijke Ni gerianen te vinden in The Oratory, De meest internationale kerk van Groot-Brittannië, te Londen. „The Brompton Oratory' ke taal. Een modiste, die geen ka-.i meer zag de met zorg en smaak ge maakte hoedjes op eigen hoofd te de monstreren, of een verpleegster, die toevallig opving, dat de kraamvrouw haar man voor de zoveelste keer iels van beneden liet halen omdat „de zus ter er zo moe uitziet." Een verkoopster die plotseling achter de kassa wordt geplaatst, en een man uit de tropen, die er met zulke wallen onder zijn ogen net uitziet als iemand met een nierkwaal en daardoor vroegtijdig wordt uitgerangeerd. De foto's van voor en na de behandeling laten meer zien dan het verholpen defect: kapsel en keuze van kleding en vooral de uit drukking van de ogen getuigen, dat er een ander, zelfbewuster mens te voor schijn is gekomen. Zo kan men zich helemaal indenken wat het voor een kind kan betekenen van flaporen te worden afgeholpen. Roerende brieven die allemaal beginnen met „lieve Tan te Annie" en tekeningen met „dank u dokter; nu schelden ze me niet meer uit." zeggen toch wei iets. Over het nut van déze ingrepen en het. bëhandelen van brandwonden, wijn vlekken en haZelippen is iedereen het wel eens, maar figuurverbetering wordt nogal eens kortzichtig beoor deeld. Natuurlijk moeten deze dingen niet te vér voeren, maar men kan zich toch voorstellen, dat het heel erg is als een jong meisje vanwege een enorme onevenredige gewichtsverdeling niet dürft te zwemmen of aan andere sport te doen en wat. nog erger is eigenlijk altijd met een zekere gêne rondloopt. Op onze vraag hoe mevrouw Mul der van de Graaf tot dit beroep is gekomen, horen we, dat ze oorspron kelijk zenuwarts was te Soerabaya. Op een dag werd deze stad bezocht door madame Suzanne Noël uit Pa rijs de eerste vrouwelijke aesthe- tische chirurg die daar een lezing zou geven over haar werk. De avond tevoren was zil de gast van mevrouw Mulder van de Graaf, die enige da mes van haar literair clubje bijeen had genodigd om madame Noël te horen vertellen, „maar liever over uw wereldreis, want wij zjjn niet zo op die dingen." De volgende dag ech ter, bij het zien van de lichtbeelden ging er een wereld voor haar open. „Is dat een vak? Als zenuwarts heb je steeds te maken met de minder waardigheidsgevoelens van de patiën ten, maar de oorzaak verhelpen kan je niet." Het gevolg was, dat ze naar Parijs ging om bij mme Noël het „vak" te leren. Later zou ze zelf haar leermeesteres van een „kalkoe- nenek" afhelpen. MEVROUW ANNIE MULDER VAN DE oud uit wilde ziea om het v en begrip van de jeugd te houden, hij in dat milieu slechts kon benade'g(1 door sport te beoefenen. Leraren e jeugdleidsters lieten zich om die ze.lel- reden van al te vroege rimpels a'ge pen. Een missionaris, die bij een otSj luk nogal wat littekens had opëel°fa- en merkte, dat hij de mensen afscj1 te, riep eveneens haar hulp in. kelijk weinig „luxe" mensen, "L0\i- veel hard werkende mannen en vAuii wen, die de duidelijke tekens op gfl- gezicht van al te grote druk waatGe-. verWvjja der ze leefden wilden laten ren, omdat ze merkten dat een uiterlijk op de arbeidsmarkt wordt eist- heel1 Mevrouw Mulder van de Graaf een kliniek op de Horst, maar a^t zal ze in november uit weggaan 017m- het tumult van Amerikaanse straat„fi J-— -1* "1~ rus^ In 1933 vestigde van de Graaf zich zelfstandig in Den Haag als eerste, die dit baanbrekend werk beoefende. Natuurlijk moest zij wel wat kritiek ondervinden. Toch was er in 1934 al een priester, die be greep van hoeveel waarde het is voor een goede harmonie in het huwelijk als beide partners een uiterlijk hebben zonder hinderlijke gebreken. Allerlei mensen heeft zit ge holpen. onder wie veel mannen doodgewone gezon de mannen: een do minee die er niet zo mevrouw Mulder gers het daar niet prettig maakt. Vandaar, dal zij haar, ""te verplaatst naar de kleine kliniek Hilversum van haar zoon de arts 5t Willem Best. Zij zal daar dan naas- hem opereren met behulp van haar sistenten, die ze al 14 jaar heeft. Tot slot wilden we nog weteh^ci de mensen na face-lifting nog je hun eigen gezicht houden en 0k6?S ingreep bij de ogen geen littea-cti' naiaat. „Natuurlijk blijven ze zelf en wat die littekens betreft- ik u het beste het geval veft6 Vóór en na de behandeling. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM, 28 juli De interna tionale muziekweek van de Stichting Gaudeamus zal in 1961 worden gehou den van .2rl0 september. Deze week otn- vat een: ontmoeting te Bilthoven van jonge binnen, en buitenlands- compo nisten, de premiere van het bij de in ternationale prijsvraag bekroonde mu ziekdramatische werk voor televisie, muzikale manifestaties in verschillende plaatsen met medewerking van "de Ne derlandse en Belgische omroeporgani saties en enige excursies. Aan deze internationale muziekweek is verbonden: 1) een internationale prijsvraag voor een muziek-dramatisch werk voor televisie: 2) een internatio nale prijsvraagvoor koor, kamermu ziek, -orkest en electronische werken Bij de Stichting Gaudeamus te Biltho ven zijn n 11e 'nadere bijzonderheden te verkrijgen. van een patiënt, wiens oogarts n.g0C van de ingreep merkte toen hij s ge- onderzoek kwam. Maar, eerlijk ,eA ^nrfrJ lirrf zlol tirrtl itnnp nn«\ rtrGOt tf zegd ligt dat wel voor een groot aan de nabehandeling. Daar be ik ae. erg veel zorg aan. In die heb ik ook mijn zoon opgeleid..tv nli- al ga ik tn de toekomst in zU1' (fi niek opereren, mijn huis hier a,a' vijver laat ik niet in de steek. Hetgeen iedereen vanzeifspreK |-,ct vindt, die het heerlijk ui'-zicht jn :|>ark Rodichem heeft bewonderd- .g, - G. S--de schappen heeft ter gelegenheid vaILtfr wereidjaar voor de geestelijke V°]K Ja? zondheid aan - de letterkundigen O. jS de Walcheren (Utrecht) en ?UV! (Amsterdam) opdracht gegeven tot schrijven van een roman, waarvan inhoud betrekking hooft op \je bleemstei'ing op het 'errein vaJ?„jde ^geestelijke vol-ksg mdljeid. De letterkundigen hebben de opdrach. vaard.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4