Spijt en verontwaardiging over verdwijning van mevr. Ko Luyckx uit Eerste Kamer Amusement moet geleerd worden Evenzeer nodig als wasdag Leerzaam studievak Italië toont de wintermode De vrouw als een figuur uit één stuk gegoten Parijse honden moeten het veld ruimen voor auto's op straat Poes Pietertje is weer de oude M IS VROUW NOG ANDER „SOORT"? EEN DAGJE NAAR ARTIS Ongelukkig verloop voormoeders Concierge houdt plantenpension Spoorwegen houden niet van zonde OMVANGRIJKE HOOFDEN DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1960 evrouw Ko Luyckx gaat heen uit de Eerste Kamer. Zij is de eerste en enige KVP-vrouw die in de senaat zit ting heeft gehad. Op 13 sept, is er, na de vakantie, nog eenmaal zitting en op 17 september sluit het zittingsjaar. Dan is ze er voor het laatst bij in de politieke kring, waar men met elkaar ver trouwd is geworden en waar ze zeer gewaardeerd werd. Daarna treden de nieuw gekozenen aan en het vrouwelijk lid, dat drie jaar lang deel heeft uitgemaakt van de KVP-fractie, verdwijnt dan uit de senaat. Tot ieders spijt en tot veler verontwaardiging. Tot ver ontwaardiging met name van het Katholiek Vrouwendispuut, voor- treksters onder de vrouwen, die zich ervan bewust zijn, dat de vrouw in het grote gezin, dat de maatschappij is, net zo goed naast de man hoort als in het natuur lijke gezin. Het Vrouwendispuut heeft dan ook met klem geprotes teerd bij het bestuur van de KVP met een protestbrief, die op 23 juli in ons blad is afgedrukt. Maar het bestuur van de KVP betreurt het zelf ook. Het zit echter klem in een raderwerk van vastgeroes te wetten, die de kandidaatstelling en verkiezing bepalen. En veran der zoiets maar eens! Men moet wel tien jaar van vaneen paar modehuizen van de avant- onafgebroken succes in de modewereld achter de rug hebben, zoals signor Giorgini, om zich te kunnen veroorloven 300 kopers en 200 journalisten om twee uur in de middag naar het Palazzo Pitti te laten komen. De uren van twee tot vier zijn in de zomermaanden in heel Italië ta boe. Het heet, dat er dan slechts een hond of een Duitser op straat loopt. En toch bestormden juist in de „hondsdagen" Amerikanen, Engelsen, Zwitsers, Denen, Duit sers en zelfs Italianen het Palaz zo Pitti, dat als een vesting mid den in een gloeiende woestijn ligt. In de „Sala Bianca" (witte zaal) toonden enige van de Italiaanse modehuizen (elf couturiers lieten hun wintercollectie in Rome zien) hun modellen voor het komende seizoen. al S S 1 llllllMSIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllllllllllilIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Op hoog niveau is er druk uitge oefend op de Nederlandse Spoor wegen, maar ze zijn op hun stuk blijven staan. Ze hielden, niet van de zonde en zelfs de toverwoorden ,,film" en „deviezen" konden daar geen veran dering in brengen. De Italiaanse regis seur, die de zonde dit keer tegen een Nederlandse achtergrond portretteert en alom met ware Christelijke naas tenliefde tegemoet is getreden, kreeg niet de beschikking over het Centraal Station. Na al die bereidwilligheid is dit wel verfrissend. Wat „onder Christenen niet genoemd mag worden", is tegenwoor dig het onderwerp van de dag. De wal letjes behoren tot de bezienswaardighe den van de stad en de filmverhuurders piekeren net zo lang, tot ze een titel voor hun films hebben gevonden, waar in het aantrekkelijke woord zonde voor komt. Nu is dat niet zo moeilijk, want de producers weten ook wel, dat de deugd onverkoopbaar is geworden. Verdorven? Ach, is het eigenlijk niet meer kinderachtig? De wereld verkeert in een verlate puberteit, De belangstel ling voor wat met mag, kent geen gren zen. Vaak is het zelfs de belangstelling voor wat vroeger niet mocht, want in heel veel gevallen bekommert men zich allang niet meer om de geboden, die een- handeling tot zonde stempelen. De nuchtere weigering van de Neder landse Spoorwegen lijkt ons in dit ver band echter een verheugend teken van volwassenheid. De senaatsleden worden gekozen door de leden van de Provinciale Staten en aangezien mevrouw Luyckx zelf lid is sinds ruim acht jaar van de Prov. Staten van Noord-Holland, kon zij niet op de lijst van Noord-Hol land kandidaat worden gesteld, maar moest dat gebeuren op de lijst van Zuid-Holland. Dat maakte de zaak nog ingewikkelder. Want de mannelijke kandidaten op die lijst maakten al Mijn ereschuld bestond uit een dagje naar Artis, hetgeen nooit een sinecure is. Het begin wordt gevormd door langdurige besprekingen met de groenteman, die ons tegen een zacht prijsje aan bananen en sla moet helpen. Ervaring heeft ons namelijk ge leerd, dat de apen in de dierentuin een erfelijke alkeer van de naar hen ge noemde noten hebben en mijn verant woordelijkheidsgevoel verbiedt me de zak snoepjes, waar ze wel dol op zijn, maar die hun gezondheid schaden, mee te nemen. Natuurlijk zou het nog mooi er zijn, als we helemaal zonder eetbare waar gingen, alleen om de dieren te bestuderen, maar dat vraagt wel een geestelijke krachttoer van een kind. Ons compromis: een zak bananen, een tikje overrijp. Tot mijn verbazing informeerde een van de Artisgangers, óf ik ook meeging. •k ben zeker een overdreven moeder, maar ik zou er niet aan denken om zes kinderen in de leeftijden van 7 tot 11 alleen naar Artis te laten gaan en daar bij strijden dan twee drijfveren om de voorrang: de kinderen beschermen te gen de dieren en de dieren beschermen tegen de kinderen. Ik heb heus wel be grip voor de overwegingen van moe ders, die in de vakantie de kinderen een dagje kwijt willen zijn en dan denken aan de hekjes, tralies en slootjes, die ter beveiliging om de dierenverblijven heen zijn aangebracht, maar toch zou den ze beter een dag de kamers met kunnen stoffen en zelf meegaan. Een kind hoeft niet te leren hoe het zich moet amuseren, want dat kan het van nature. Wat het meestal niet van nature kan, dat is zich amuseren zonder anderen te hinderen of hun onaange naam te zijn. Het is een studievak, dat tegenwoordig steeds belangrijker wordt, omdat we met de korter wordende werk week meer tijd voor amusement over houden. Het klinkt als een paradox, dat we zouden moeten leren, hoe die vrije tijd te besteden. Als we vrij zijn, doen we immers waar we zin in hebben en daar valt niets te onderwijzen of te organi seren. In de praktijk komt het echter wel anders uit en het kind dat zich in de vakantie verveelt, is heus geen zeld zaamheid. Hier is dus ook opvoeding, ontwikkeling nodig. Beperking van zijn vrijheid? Laten we ons toch niet verbeelden, dat het kind zo erg op zijn vrijheid gesteld is. Terwijl wij, volwassenen, bereid zijn het van alle verplichtingen vrij te stellen en het boven en onder de wet te plaatsen in verband met zijn leef tijd, weet het zichzelf en zijn kame raden in te spannen in een heel stelsel van reglementen. Het draagt bepaal de kleren, doet op een bepaald ogen blik bepaalde spelletjes, trakteert met verjaardagen op een bepaalde lekker nij en is voor niets zo bang als voor het uit de toon vallen bij anderen. Er is dus geen sprake van, dat we het in zijn ongerepte vrijheid aantas ten, als we op de manier, waarop het zich amuseert, enige controle uitoefe nen. Nu wordt er vooral in de stad heel veel gedaan voor het kind met vakantie. Er zijn wisselende vermakelijkheden met allerlei aantrekkelijks, er is de vakantieschool en er is in de Amster damse R.A.I. „Sport en Spel", waar het kind allerlei takken van sport kan beoefenen en waar het ook handenar beid kan verrichten. Jeugdbewegingen organiseren kampen en ieder kind kan zijn portie vakantie toegediend krij gen, zonder dat vader of moeder zich er mee bemoeit, maar wat zou het jam mer zijn, als we de vakantie niet ook eens benutten om samen uit te gaan. Terwijl de opvoeding in het dagelijks leven zo vaak lijkt te bestaan uit louter vermanen en verbieden, kunnen we op zo'n uitstapje eindelijk eens iets posi tiefs presteren. Samen spelen met het voorbeeld van Iets door de vingers zien, zodat het niet dadelijk op katjes spel uitloopt, de kleintjes mee laten doen, de aandacht afleiden door te ver tellen over wat er te zien valt, zodat er niet de hele dag gesnoept en ijs gegeten hoeft te worden. Misschien denkt u, dat u niets te ver tellen hebt of niet vertellen kunt, maar onderschat uzelf niet. Is er geen on derwerp, waar u iets meer van weet. dan ontdekt u dat onderwerp misschien, terwijl u samen bossen, dierentuinen of musea bezoekt. En lukt dat niet, dan is er altijd nog uw eigen jeugd, waar u iets over vertellen kunt. Het is misschien een inspanning, maar het is even noodzakelijk als de wekelijk se wasdag. De kinderen van nu maken zo vaak de indruk, dat ze niet weten wat te beginnen en als er iets is, wat plaats was teruggedrongen op de lijst van Zuid-Holland, heeft men na lang aandringen mejuffrouw Wil Hillen, voormalig directrice van de School voor Maatschappelijk Werk te Sittard en voormalig adviseur van de Miriister van Maatschappelijk Werk, bereid gevonden, zich als eerste plaatsvervanger op de lijst te laten zetten. Wanneer een der kandidaten van de lijst tijdens de nieuwe zittingsperiode zou uitval len, komt er langs die achterdeur dus toch mogelijk weer een vrouw in de senaat terug. Buitenstaanders zullen daar niet veel van begrijpen, waarom mejuffrouw Wil Hillen wèl en mevrouw Luyckx niet, zullen ze zich afvragen. Mevrouw Luyckx neemt de zaken met een brede sportiviteit. Ze zal haar onverwoestbare activiteit blijven ge ven als lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland en op zuiver maat schappelijk terrein als bestuurslid van het Landelijk Sociaal Charitatief Cen trum, als landelijk secretaresse van de Meisjesbescherming en voorts als spreekster met groot élan, onder an dere in het Vormingscentrum van de KVP te Baarn, waar ze groepen vrou wen politieke vorming geeft. De Eerste Kamer zal haar moeten missen, maar zal haar elders kwiek zien gaan met haar aktetas onder de arm en een flatteuze hoed op. Zakelijk en vrouwe lijk. Capabel en plezierig. Het is héél jammer, dat het zo gelopen is! A. Bgl. Mevrouw J. LuyckxSleijfer thuis in haar Amsterdamse werkkamer. keu. En in de politiek gaat het nog al tijd niet om „mensen", maar nog wel heel onderscheiden om mannen en om vrouwen. Niet dat iedereen vrouwen nog als een soort indringsters be schouwt, maar het fenomeen vrouw wordt in het openbare leven toch nog wel een ander ..soort" geacht. En wat dat betreft hebben de vrouwen, die zich met een dapper hart in de poli tiek begeven, nog wel eens iets te slik ken. Dat verschijnsel zal echter, naar men mag hopen, steeds minder wor den. Want naarmate in de jongere ge neraties mannen en vrouwen samen op de middelbare school hebben gezeten, samen gestudeerd hebben, samen zijn op getrokken en samen maatschappelijk zijn gevormd, zal de waardering voor eikaars bemoeienis met het openbare leven wel steeds vanzelfsprekender worden. Wat niet wegneemt, dat de gang van zaken, die nu mevrouw Luyckx uitran geert, minstens een „ongelukkig ver loop" moet genoemd worden, zoals de schrijver zegt van het Vrijmoedig Com mentaar in ons blad van 3 augustus. Dat overigens de persoon van me vrouw Ko Luyckx, die in de Eerste Ka mer veel heeft gedaan voor de spijtop- tantep en in de fractie het hare bij droeg tot een klare meningsvorming, gewaardeerd werd in senaat en fractie, is wel gebleken. Een van haar fractie leden heeft haar eens gezegd, dat zij hem genezen had van zijn „anti-femi- nisme"! Dat zal iedereen begrijpen, die Ko Luyckx kent. Onder alle om standigheden ontwapenend zichzelf. Za kelijk en hartelijk, een helder spreek ster, recht op haar doel af, maar altijd zeer direct gericht op het levende le ven. En daarbij bezit ze de humor, die een werkende vrouw, zeker in de poli tiek, niet kan ontberen om van alle si tuaties de betrekkelijkheid te blijven inzien. Maar bij deze gelegenheid zouden we toch wel eens willen zeggen, dat de wjjze waarop soms over ae vrouw in het openbare leven wordt geschre ven grievend en bijna denigrerend is (al is het niet zo bedoeld). Niet al- dit dicht-bevolkte land onbewoonbaar kan maken, dan is het een bevolking van mensen, die zich vervelen. Verveling is een plaag en een ge vaar, dat we het beste bezweren kun nen door onze wereld groot te maken. De wereld is namelijk inderdaad groot en Interessant genoeg om zelfs de meest veeleisenden onder ons bezig te houden. Als we ons vervelen, is dat een gevolg van onze eigen beper kingen en het is een grote fout, als we onze kinderen geen andere be langstelling bij kunnen brengen dan voor wat de buren doen en voor wat je met geld kunt kopen. Het dagje uit, de vakantie, zelfs het bezoek aan bioscoop of jeugdtheater is de kans om werkelijk op te voeden, mee te delen van eigen ervaring, ken nis, beschaving en vermogen om het prettig te maken, waar we in het da gelijks leven zo vaak niet aan toe ko men. Ga met ze mee en kom tot de conclusie, dat uzelf in het studievak amusement ook nog iets bijgeleerd hebt. H. Overrijpe bananen voor de apen. leen voor de betrokkene, maar voor alle vrouwen die toch minstens even capabel zijn als hun vakbroeders en met hen op voet van gelijkwaardig heid het werk doen. Intussen is het gebeurde met me vrouw Luyckx beschamend voor een partij, die de .eerste vrouwelijke mi nister heeft geleverd en de eerste vrouwelijke staatssecretaris. Des te beschamender is de afwezig heid van een KVP-vrouw in de Eerste Kamer nu door verschuivingen dit de grootste partij is geworden in de senaat met 26 zetels. De P.v.d.A. met 25 ze tels heeft een vrouw, mej. mr. Tjeenk Willink, de WD heeft een vrouw, me vrouw J. Schouwenaar - Franssen en de CPN heeft een vrouw, mevr. H. van Ommeren-Averink. De christelijke par tijen hebben geen vrouw in de Eerste Kamer, hun emancipatie is niet zo snel gevorderd. Maar de eerstgenoem de partijen hebben ieder een eigen po litieke vrouwengroepering, terwijl bij de KVP de vrouwen IN DE PARTIJ ZITTEN. Het rapport Nolte heeft in dertijd die kwestie uitvoerig behan deld en gesteld, dat zolang de KVP de vrouw in de partij de plaats gaf die zij verlangde, van een aparte vrouwen groepering zou worden afgezien. Een minderheid van de katholieke vrouwen in het Vrouwendispuut was echter wèl voor een eigen vrouwengroepering. Door dit terugdringen van de vrouw uit de senaat zal er wel wéér een en ander wakker zijn gemaakt. Er is nog een kleine kans, dat er een KVP-vrouw langs een andere weg in 'de Eerste Kamer binnen komt. Toen namelijk bleek bij de kan didaatstelling, dat mevrouw Luyckx naar een onverkiesbare De mouwen lijken „gegroeid" aan dit wijde bolerojasje van Garnett, Rorhe' De buitenlandse kopers zochten hier naar best-sellers, de journalisten naar de lijn, die de silhouet van de vrouw in het aanslaande seizoen zal beheersen. Dgze Hjn is gegroeid uit vorige creaties arde, zoals Simonetta en Patrick de Barentzen. Men zou deze in het kort kunnen beschrijven als een cape, waar in aan de voorzijde twee langwerpige gaten zijn aangebracht, waaruit, de mouwen te voorschijn komen als de slappe armen van een marionet. Een groteske verschijning. En toch is dit het prototype van de winterjassen, die men in Palazzo Pitti hartstochtelijk bewonderde. De meeste couturiers hebben zich laten inspireren door deze extravagan te cape-mantel. Bij Simonetta is een ponchomodel ontstaan, of, als u dit meer zegt, een kasuifelvorm, waarvan de zijkanten gedeeltelijk aan elkaar zijn genaaid en die van voren sluit met een grote knoop. Haar echtgenoot, die een eigen modehuis exploiteert, lanceert de cape in double-facestof, die zo wijd wordt, dat zij bijna met een punt over de linkerschouder kan worden geslagen, zoals de Italiaanse officieren dit nog een halve eeuw geleden deden. De mannequins van Ricci in Parijs brach ten deze geste al in praktijk. In Florence, zowel als in Parijs wer den jassen met een aan de achterkant tot de schouder reikend split getoond. Ongeschikt voor een koud klimaat. Be ter leek ons de Schots geruite cape, omzoomd met lange wollen franje. Bijna alle couturiers hadden zich het silhouet van de vrouw voor de komen de winter gedacht als iets monumen taals, als een beeld geconstrueerd uit wiskundige vormen: de bol, het trape zium, de ruit. (Van onze medewerkster in Parijs.) adame, zegt onze concierge, hebt u mijn pensiongasten gezien? Als ik daar ontkennend op ant- woord, toont ze me op de binnenplaats een aantal planten. Het is een heel re giment en ze zijn afkomstig van de huurders, die ze tijdens hun afwezig heid aan haar hebben toevertrouwd om water te geven. Keurig op een rijtje staan eerst vetplantjes, daar achter gro tere planten en ten leste hoe is het mogelijk twee ouderwetse palmen van het soort, dat ^mstreeks 1900 iD geen behoorlijk interieur ontbrak. De concierge vertelt me, dat die pal men aan een pas getrouwd paartje be horen, terwijl ze toch eerder in de sa lon van stokoude mensen op hun plaats zouden zijn. Maar dan doceert de con cierge: „die monsieur zegt, dat in een modern interieur die palmen zo koste lijk mal staan." Iets wat me niet het summum van gezelligheid lijkt. „Kijkt u nu eens naai mijn eigen tuin", zegt ze en triomfantelijk wijst ze me een verzameling van de meest uit eenlopende planten. Vlak voor het raam van de loge een loge waar nooit zon komt staan en hangen zeker wel vijf tig verschillende planten van geraniums tot rozen, klimop en bergplanten toe. „Dat ze nooit zon hebben is we] naar, maar ik verzorg ze goed en ze groei en best en nu leg ik nog een kruiden tuintje aan ook", gaat de concierge on verstoorbaar voort. Als ik haar vertel, dat de Nederlan ders klimop langs de muren van hun huiskamers leiden, lijkt haar dat raar en het is duidelijk merkbaar, dat ze dat geen muurbedekking voor een kamer vindt. Maar bij onze concierge is het nooit mogelijk twee zinnen achter el kaar te zeggen. Als altijd ratelt ze met een verder en vertelt dat, nu ze een poes heeft, ze geen vogeltjes meer in pension neemt, want dat zou een te gro te verleiding voor de poes zijn. Goud vissen neemt ze echter wel inbewa ring voor de huurders. In drie kom men, die met moeite een plaats von den in de kleine overvolle loge, zwem men ze met' een vaartje rond. De poes zit er met een wijsgerig snuit naar te kijken. Het is duidelijk, dat hij zich af vraagt hoe zo'n vis te bemachtigen zon der zijn poten nat te maken. Het houden van dieren in Parijs be perkt zich de laatste jaren haast uit sluitend tot katten, vogels en vissen. Honden zijn nagenoeg uit de stad ver dwenen nu langs de trottoirbanden een lange rij auto's staat. Het vraagstuk waar de hond uit te laten is daardoor zo moeilijk op te lossen geworden, dat haast niemand er meer een koopt, ten zij hjj aan een brede avenue woont. In ons huis zijn de honden langzamer hand allen gestorven, behalve een oude poedel, die in zijn eentje van de vierde verdieping de diensttrap afkomt en be- neden aan de grote trap op z(jn baas wacht om zijn dagelijkse wandeling te maken. In de Parijse huizen mogen de honden alleen de diensttrappen op en af. Wij bezitten nu alleen nog maar een poes. Deze is aan komen lopen toen ze een maand of zeven, acht was. Ze tik te tegen de ruit en toen ik het raam open deed, sprong ze naar binnen, ging op de bank zitten en was absoluut niet van plan meer heen te gaan. Dat is nu een jaar of twaalf geleden en sindsdien hebben we gelegenheid te over gehad om te bemerken, dat ze weet wat ze wil en nooit van iets wat ze zich voor neemt afstapt. Doen we iets wat haar niet aanstaat, dan brengt ze ons dat meteen zeer duidelijk aan het verstand. Het gevolg is dan ook, dat met alles re kening wordt gehouden met Minou, la ter omgedoopt in Pietertje. Verleden jaar werd ze ziek. Ze wilde niet meer eten, kreunde de hele dag en bleef maar stil liggen. We stopten haar in een mandje en gingen er mee naar de vee arts. Die veearts kennen we al jaren; successievelijk zijn al onze poesen b(j hem „uit logeren" geweest als we de stad uitgingen. De veearts heeft haar beklopt en bevoeld en orakelde eindelijk, dat het de oude dag was. „Ze is versle ten" zei hij kalmpjes. Misschien met penicillinespuitjes... en zo kreeg Pieter tje een spuitje, een paar dagen later nog een, en toen trok de veearts haar een kies uit en hij schudde zijn kale hoofd al weer bewerend dat ,,ze versie- ten was. We vonden het indecent om zeS8en als je, zoals hij zelf, tachtig bent, maar dat voelde hij blijk baar niet. Ondertussen had Pietertje in geen drie weken gegeten of gedronken en was akelig mager geworden. Tot overmaat van ramp moesten we de stad uit. De veearts wilde haar niet in pension heb ben, maar alleen in „observatie", daar bij voegend dat ze wel dood zou zijn als we terug zouden komen. Maar dat vas niet het geval en we trokken naar huis met een Pietertje, die niet meer op haar pootjes kon staan. Juist toen we er over begonnen te denken haar af te laten maken, sprak ik een dame uit de buurt, die dol op poesen is en die gaf me de naam van een geneesmiddel op waar ze haar oude kat mee had genezen. En toen gebeurde het wonderbaarlijke: drie dagen later liep Pietertje weer rond, nog enige dagen later at ze af en toe een hapje en na een maand was ze weer de oude. Wel eet ze sindsdien alleen ge weekte beschuit met groene groenten en gehakte biefstuk, maar ze is weer net zo vrolijk en vlug als voor haar ziekte en we zijn wel zoveel Parijzenaar geworden, dat we weten dat we voor een poes consideratie moeten hebben. DINY K.-W. De regen is in Italië minder verve dan hier en staat zo'n bruin flvtve pakje toe in de modelijn van Maruce Bij alle mantelontwerpen heerst tendens naar de grote lijn, de lute eenvoud met verwaarlozing het detail. Geen of zeer Kleine *r09ir dus, zo weinig mogelijk naden, I ge- den of zakken, de mouwen azV knipt of zeer w(jd ingezet. Men kunnen zeggen, dat de figuur uit stuk lijkt gegoten tezamen met ^jt hoofddeksel. Hoed kunnen wU hoge bol-,! punt- of kokervorrmge c<t tikel nauwelijks noemen. Het 11,30, iets van de pothoed uit de jaren J-» waar wij ook maar net onderuit j den kijken, maar nu ontbreekt de r en hij is zeker twee maal zo hoos' Het is duidelijk, dat de modistes met alle geweld zo iets als een hoe» 5, het hoofd willen drukken 's morfS-p 's middag^ en... wie 's avonds »eSii toque van struisveren (Fabiani) 01 wagenrad van geplisseerde tule ei Barentzen) wil opzetten, kan het een pruik doen. Het gaat er maar het hoofd in omvang te doen toenen jj Het materiaal van de hoeden bont, tweed, vilt, glimmend leer, tcjs gorawol. Het materiaal van de mar' ed is een nieuwe combinatie van tw u, en jersey of mohair en tweed. Het_ete rengamma is het gedekte, ®0Ir<V' van een herfstbos: vuilgrijs, auberr wijnrood, brons en bruin in alle aarden. v9a In de korte jasjes en in de bi" de zevenachtste mantels die wü. laatste jaren droegen is nauweblK= ^e' ge verandering te bespeuren, simpele jurkje, kraagloos en ce!?t li' loos, dat als een kokertje chaam sluit, is bijna hetzelfde. D® $e dacht valt steeds meer op de mantelpakjes zijn recht, ruim °f ^ail' vormig en duiden slechts zelden de le aan. De taille zelf is enige ceni ters gezakt, maar nog ver van het v je waarop wij haar in 1930 plachte: dragen. Enige geslaagde details zijn de -ts ting met grote wollen pompons in P* M* van knopen, de col van zwarte die om de hals blijft als de mantel ef gaat, de rokken van achteren l0*f|S' dan van voren, ook bij mantels- e^e schien is dit een gooi naar de lanbjjf rok, maar blijkbaar is men daar nog lang niet aan toe, want toen '..j berth het waagde een rok tot yGfii zes centimeter onder de knie te m-O v-v. 1w--«v - - zakken, ging er een afkeurend gen' pel door de zaal. Capucci, de benjamin, heeft. A Capucci, de benjamin, heen i<j, jeugdige fantasie wat gebreiu pi doch hier en daar speelt die ey nog narten. zoals de jas van a*yV' kaar 'gestikte repen verschillend ge kleurde stof en dè blouse van aaa;e(" kaar genaaide witte en zwarte kantjes. Die deed ons denken 3a „sf dagen, dat wi) matjes vlochten \e gekleurd papier en de weg van.,,vfê stijlperioden naar het abstracte °e!Ue; van Mendriaan: lijntje, blokje, PVLuns Er is nu eenmaal, zowel in de als in de haute-couture een -,<r mate van overdrijving nodig en gen wij de Italiaanse modedemon- tie niet revolutionair noemen, jf kunnen de meeste creaties tocn^i dragen. De ontwerpers zetten tj 1 ideeën om in lijnen, de c?nl pP post die aan de smaak en hei bliek aan. SINE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4