Vlali-federatie in grootste onmin weer uiteen Parijs ducht de Soedanese flirtation met Guinee |fg a SOCIETY-HUWELIJKEN Bisschop van Leiria in Nederland op bezoek Tweedaags verblijf in eerste F atima-parochie van ons land MENEER H0B6S NEEMT VAKANTIE Vijf personen omgekomen hij verkeersongelukken RUZIE IN FRANSE GEMF.F.NSCHAP kerkelijk protest en mishande- ng in gevange nissen Wordt ,Refa-fair' Refa-affaire „Zondagsrust op het water" Ongelukken bij overwegen Motorrijder onder invloed en niet in bezit van rijbewijs Irt Spanje Ongelukkige landing op Schiphol t N.: 1 V - I In Culemborg Hoofcl-acquisiteur niet te hereiken Havenpriesters uit 5 landen hijeen in Rotterdam Twee personen in zee verdronken Twee doden Verloren ring na 44 jaar teruggevonden MAANDAG 22 AUGUSTUS 1960 PAGINA 5 onze Parijse correspondent) DARIJS, 22 augustus Sene- p en Soedan, de twee voormalige I r^nse gebiedsdelen in Afrika, die .^Uari 1959 voldoende op elkaar fsteld leken om zich te verëni- 9 in de federatie van de „Mali" i11 die 20 juni van dit jaar onaf- i^kelijk zijn geworden, zij het gebleven van de Franse Ge- Jeenschap, zijn het afgelopen Wekeinde in de grootste onmin ;eer gescheiden. Preciezer ge- ,eSd: Senegal heeft de federatie 'gezegd en zich weer tot onaf- .^kelijke op zich zelf staande publiek geproclameerd. Het- pn volgens Modibo Keita, l»ofd zowel van de provinciale %ering van Soedan als van de „federatie", Soedan nog niet heeft willen nemen. Generaal De Gaulle heeft in zijn hoedanigheid van president der gemeenschap van Keita zelfs het verzoek gekregen om de strijdkrachten van de ge meenschap in casu voornamelijk de Franse te Dakar gestationeerde eenheden, te laten optreden voor herstel van de door het Senega lese separatisme verstoorde fede rale orde. door EDWARD STREETER VUURWERKBOM- METJES IN ZAK ONTPLOFT Consternatie in bioscoop in Den Helder up ''et uiteenvallen van de Mali-federatie heeft president De Gaulle van Frankrijk (li Premiers van de twee staten van de federatie, Modibo Keita van Soedan "■ks) en Mamadou Dia van Senegal (rechts) voor besprekingen naar Parijs uitgenodigd. tl HadRID, 22 a lig. (K.N.P.) Het on- p toezicht van de bisschoppen uitge- P>n kerkelijke weekblad „Ecclesia" tU't in een artikel zijn stem verheven kpn geestelijke en lichamelijke mis- i|(,'■delingen, welke politieke tegenstan- l.rs van het regiem in de Spaanse ge- 'Renissen moeten ondergaan. Het pd betoogt, dat het in een overwegend iU'steljjke staat niet behoort voor te Ijj.'ben, dat gevangenen door lichame- p geweld gedwongen worden tot be- t, htenissen. Daarbij wordt verwezen tpr de toespraak A an Pius XII gehou- tot het internationale congres voor jfatrecht in 1953, waarin de paus zei: tp.i verhoren moet iedere vorm van li- u "melijke ot psychische dwang, ook Vs de aangeklaagde schuldig zou zijn, iphieden worden. Ook gebruik van me- pamenten valt daaronder. Dit immers tl, niet alleen tegen het natuurrecht, par het levert ook niet zelden ver arde resultaten op". |dh Spanje is men ervan overtuigd, dat artikel vooral bedoeld is als protest |Jten de mishandelingen, waaraan de pholieke Catalaanse oppositieleiders pds geruime tijd bloot istaan. Men be- Ij.^Urt het dat deze protesten van kerke- pe zijde zo laat komen en dat zij eerst j> uit worden op het ogenblik, dat bur- p'ijke kringen daarvan de dupe zijn. o,,.ï?s veel langere tijd wordt links-ge- pënteerde gevangenen door dezelfde patregelen van de Spaanse politie on- cht gedaan. ^SCHIPHOL, 20 aug. - Naar de K.L.M. pedeelt, is het doorrollen van het k'Scount-vliegtuig „Jan Olieslagers" ij) de landing op Schiphol, op dins- V?K 16 augustus j.l. het gevolg geweest wh een zeldzame samenloop van om- *hdigheden. v^irect na het passeren van een on- Ij.-ersbui op Schiphol draaide de wind fdens de landing plotseling, waardoor pe gedeeltelijk achter het vliegtuig pam. Tengevolge van de zeer natte Aan bleek de remwerking bovendien vpder dan werd verwacht. Dit is ge- aken uit een zeer nauwkeurig on- Te Parjjs hebben do gebeurtenissen van Dakar, dat behalve hoofdstad van Senegal ook regeringszetel van de Ma li was, groot opzien gebaard, al was in de afgelopen weken al eerder een en ander vernomen over heersende span ningen. De crisis is in volle omvang los gebarsten naar aanleiding van de voor 29 augustus uitgeschreven verkiezing van een president van de Mali en de daarmede samenhangende verdere nieu we verdeling van bevoegdheden tussen Soedanezen en Senegalezen. Vrijdagavond liet Modibo Keita, vlce- premier en minister van defensie der Mali-federatie, via radio Dakar de nood toestand afkondigen en bekend maken, dat hij Mamadou Dia als vice-premier en minister van defensie ontslagen had. Dit was een ware „coup", waarvoor overigens assemblee en rêgering van Senegal hun tegen-coup ongetwijfeld al in gereedheid hadden. Zij kondigden op hun beurt de noodtoestand af, kondigden aan dat Senegal zich terugtrok uit de federatie en deden Modibo Keita en de overige Soedanese Mali-ministers op sluiten in hun woningen, door de Sene galese veiligheidstroepen, die het gros vormen van het Mali-leger. Via de ra dio, met de de Senegalezen 'zo dierbare Senghor als spreker, stelden zij de „krankzinnige eerzucht" van Modibo aan de kaak alsmede de opzet om Sene gal door Soedan „te doen koloniseren en in slavernij te brengen". Uit de luid sprekers van door de stad rijdende auto's klonk krachtige taal, die het eergevoel der Senegalezen nog meer moest prik- onder meer, denkt dat hij alles met ons kelen: „Modibo Keita" zo heette het kan doen, hij houdt ons blijkbaar voor vrouwen". Alles heeft zich tot dusver zonder bloedvergieten afgespeeld en Modibo Keita en de andere Soedanese Maii-mi- nisters met hun gezinnen zijn inmiddels per extra trein uit Dakar op transport gesteld terug naar Bamako, hoofdstad van Soedan. Generaal De Gaulle heeft zaterdag middag zowel Mamadou Dia, de rege ringschef van Senegal, als Modibo Kei ta regeringschef vaat Soedan, gelijklui dende telegrammen gezonden waarin hy hun voorstelt met hem te komen spreken hetzij voor een verzoening, het zij met het oog op de betrekkingen tus sen Senegal en Soedan en Frankrijk, binnen de gemeenschap onder de nieuwe toestand. De president der gemeen schap geeft tevens uitdrukking aan zijn levendige wens dat hangende deze ont moeting zowel Senegal als Soedan geen enkele maatregel treffen die de toe komst ernstig zou kunnen compromit teren. Inderdaad heeft Parijs reden om een nog ernstiger ontwikkeling te duchten en wel vooral deze, dat Soe dan zich b;j het uiteenvallen van de Mali neerleggend, uit de gemeenschap treedt om alsdan aansluiting te zoeken bij Sekou Touré's Guinee, dat reeds in december 1958 de „afscheiding" koos. Flirt met communisme Dat zou de Gemeenschap een slag toebrengen waarvan de verdere uitwer kingen dodelijk zouden kunnen blijken. Guinee is niet afkerig van flirten met de Sovjet-Unie, hetgeen mede een ge volg is van de omstandigheid dat tij dens het Franse koloniale bewind de communistisch gezinde CGT, via haar filiaal ter plaatse grote invloed uitoefen de op de politieke vorming der inheem sen. Eenzelfde proces voltrok zich in Soedan, waar Modibo Keita's autoritai re eenheidspartij eveneens als zeer toe- vankelijk geldt voor Moskouse invloeden. Op grona hiervan moet een eventueel samengaan Soedan-Guinee zeker niet hersenschimmig heten. Dat Soedan in 1959 er de voorkeur aan gaf zich te verbinden met Senegal en de federatie van de Mali was deels zeker terug te voeren op de kracht der herinnering aan het legendarische Mali-rijk van een vijftal eeuwen geleden. Parijs had, we gens het dreigend alternatief, reden de ze verbintenis niet te ontmoedigen. En in ieder geval leek het voor Soedan, een uitgestrekt gebied grotendeels woes tijn, zonder kustgebied en dus zonder haven, tijd zich te verbinden met een land aan zee. Zijn bevolking 3.300.000 op 1.204.00Ó vierkante kilometer wordt beschreven als arm, stoer en stug en het zoveel welvarender en ontwikkel der Senegal 2.260.000 inwoners op slechts 200.000 vierkante kilometer moet in de afgelopen maanden een wa re invasie met Soedanezen hebben be leefd. In Neerlangbroek zijn zaterdag in het huwelijk getreden A. A. F. C. graaf Van Lynden van Sandenburg, zoon van de commissaris der konin gin in de provincie Utrecht, en M. L. jonkvrouwe De Muralt. Zittend aan tafel, links de vader en moeder van de bruidegom, naast hen staan de de ouders van de bruid en voorts het bruidspaar. (Van onze Limburgse redacteur) als subdiaken. Als troondiakens fun- BRUNSSUM, 22 aug. Op zijn reis Keerden pastoor J. Haan en pater M - Amerika ten van ®s- k.V.U., terwijl dr. J. Hermans door diverse landen van Amerika (en Europa heeft de bisschop van het Por tugese diocees Leiria, waartoe Fatima behoort, mgr. dr. Joao Pareira Venan- cio het afgelopen weekend ook aan ons land een bezoek gebracht. Twee dagen verbleef mgr. Venancio in de eerste Fatimaparochie van Ne derland, de parochie van pastoor J. Haan alhier. Met zijn aanwezigheid wil de de bisschop aan het patroonsfeest van de eerste Nederlandse Fatimakerk luister bijzetten. Dit feest begon zater dagavond met een pontificaal lof, een mariale preek van de bekende Duitse priester dr. Pauels en een zeer druk bezochte kaarsenprocessie. Het hoogte punt van de viering bestond uit de pon tificale hoogmis, welke zondagmorgen door mgr. Venancio in de Brunssumse Fatimakerk werd opgedragen. Zij vorm de meteen ook het sluitstuk van de reeks heilige missen, die elk uur van de nacht werden opgedragen. Tijdens de pontificale hoogmis trad deken E. Beel van Brunssum op als presbyter-assistens, kapelaan J. Pe ters als diaken en pater C. Raas S.M.M. S.M.M. de predikatie hield. Na de hei lige mis zegende mgr. Venancio de ve le honderden aanwezigen, onder wie verscheidene reeds jarenlang bedlege rige zieken, met het Allerheiligste. De bisschop van Leiria sprak de Nederland se Mariavereerders toe. Hij bediende zich daarbij van het Portugees, dezelf de taal, zo merkte mgr. Venancio op, welke Maria ook gesproken heeft toen zij verscheen aan de zienertjes van Fa tima. Alvorens alle aanwezigen aan te sporen tot een grote devotie tot O.L. Vrouw van Fatima, wees mgr. Venan cio op de gevaren, die thans de wereld bedreigen. Alleen door boete en gebed zal de mensheid deze gevaren te boven komen. Met nadruk wees de bisschop vervolgens op de waarde van het ro zenkransgebed. Het onbevlekt hart van Maria moet en zal, aldus de bisschop, zegevieren over de machten van de duisternis. Tenslotte bracht mgr. Ve nancio alle katholieken van Brunssum, speciaal deken E. Beel en pastoor J. Haan, dank voor de luisterrijke ont vangst. Tevens dankte hij allen voor de gelden, die de Brunssumse Fatimapa rochie hem had aangeboden voor de bouw van een nieuw seminarie in Lei ria, alsmede voor de oprichting van het Pius XII-monument in Fatima. Het dio cees Leiria, zo vertelde mgr. Venan cio later op een bijeenkomst met de geestelijkheid, het kerkbestuur en enke le vertegenwoordigers van het gemeen tebestuur met burgemeester J. W. Quint aan het hoofd, is niet groot. Het telt slechts 65 parochies, waar rond 120 seculiere en 80 reguliere priesters werk zaam zijn. Vanzelfsprekend kwam ook het ge heim van Fatima ter sprake. Op een desbetreffende vraag antwoordde mgr. Venancio: „Het is niet zo, dat ik er mets over kan zeggen, maar ik wil er niets over zeggen." Al evenmin liet hij er zich over uit, wanneer het geheim bekend zal wor den gemaakt. Op zijn maandenlange reis is mgr. Venancio al vaak over het geheim van Fatima geïnterviewd, maar steeds luidde zijn antwoord: „Ik wil er niets over zeggen." De bisschop maakte een reis van 12.000 kilometer door Amerika, waar hij o.a. het Mariaheiligdom van het zo ge noemde Blauwe Leger van Fatima, dat, verspreid over heel de wereld, dertig miljoen leden telt, bezocht. In Europa vertoefde hij o.a. in het heiligdom van de Wenende Madonna van Syracuse, in Rome, in München (waar hij "het Eucha ristisch Congres bijwoonde) en voorts in tal van steden in Zwitserland en Duitsland. Vanuit Brunssum vertrok mgr. Venancio, zondagavond vergezeld door zijn secretaris gedurende deze reis pater L. Kondor S.V.D., pater L. Feiter, S.M.M. die al negen jaar in Fatima verblijft en pastoor A. Fuhs, leider van het Blauwe Leger in Duitsland, naar de Duitse Bedevaartsplaats Kevelaer. |\,U iil In Beek zijn in het huwelijk getreden de Belgische gravin Elisabeth Lippens, dochter van de burgemeester van Knokke, en de Duitse graaf Ferdinand von Bismarck-Schoenhausen, achterkleinzoon van de grote Bismarck. (Van onze correspondent) CULEMBORG, 22 aug. In kringen van de middenstand alhier vreest men, dat de met veel ophef aangekondigde „Refa-middenstandsfair 1960" welke woensdag zou worden geopend niet zal kunnen doorgaan dan wel tot misluk king is gedoemd. De hoofd-acquisiteui zelf woonachtig in Zwijndreeht, van het Hefa-organisatiebureau in Rotterdam, blijkt onverwacht zijn woning met on bekende bestemming te hebben verla ten, nadat hij het bedrijfsleven in Cu lemborg had geïnteresseerd voor de „fair". Toen men in Culemborg, nadat de hoofd-acquisiteur enige tijd niets an zich had laten horen, bij hem wilde informeren hoe het er mee stond, bleek de man niet te bereiken te zijn. Intussen waren vele voorbereidingen reeds getroffen en. vele overma kingen van vooraf gestorte bedragen geschied. Toen de politie in Zwijn dreeht het plotselinge vertrek van de hoofd-acquisiteur bevestigde, heeft men uit Culemborg in allerijl giro- en bank instellingen opgebeld om onderweg zijn de stortingen van gelden voor de huur van stands op te houden. Dit is slechts ten dele gelukt. In Culemborg vreest men nu, dat de „Refa-fair" een ..Refa-affaire" gaat worden aangezien het niet waarschijn lijk lijkt, dat de zaak vóór woensdag in orde komt. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM. 22 aug. In de pasto rie van de Schipperskerk zal op 30 en 31 augustus een bijeenkomst worden gehouden tijdens welke een en twintig schippers-pastoors en -kapelaans uit Duitsland. Frankrijk, België, Zwitser land en Nederland van gedachten zul len wisselen over het zieleheil van hun (gemeenschappelijke) parochianen. Een jaarlijkse bijeenkomst van de geestelijken, met wie de binnenschip pers op hun reizen contact hebben, is in het verleden steeds zeer vruchtbaar gebleken. Dit jaar zal Rotterdam gast heer zijn: het te bespreken onderwerp luidt: „De zondagsrust pp het water." Gastsprekers zullen de juridische, de economische en de theologische zijde van dit onderwerp belichten. Tijdens de studiedagen wordt Duits gesproken. VLISSINGEN, 21 aug. Zaterdag middag is de 27-jarige D. Louwerse ujt Nieuwdorp niet weergekeerd, toen hij zich voor de kust van Renesse in zee had begeven. Met inschakeling van de te Renesse gestationeerde BB-reddings- vlet is zaterdagmiddag en -avond en ook zondagmorgen de omgeving zonder resultaat afgezocht. Aangenomen moet worden dat de heer Louwerse door de ebstroom is meegevoerd en verdron ken. ZANDVOORT, 21 aug. Zaterdag middag is op het noordelijk strand de 35-jarige Duitser Richard Kujawski uit Gressenich door verdrinking om het leven gekomen. Hij probeerde zijn ne genjarig zoontje, dat in levensgevaar verkeerde, te redden. Toen het kind door een omstander was gered, bleek de vader in de golven verdwenen te zijn. Korte tijd later spoelde diens lichaam aan. Pogingen om de levensgeesten op te wekken mislukten. Hij logeerde met vrouw en twee kinderen in een trekkers kamp. AMSTERDAM, 22 aug. Twee do den zijn te betreuren als gevolg van ongelukken bij onbewaakte spoorweg overgangen. Gistermiddag werd de zevenjarige Corrie de Brouwer uit de Groenstraat in Oisterwijk, fietsend op weg naar Haaren, bij de onbewaakte overweg ge grepen door de trein die juist van Ois terwijk wegreed op weg naar Boxtel. Het meisje moet onmiddellijk zijn over leden. Gisteravond is de heer J. Esveld op een niet beveiligde overweg nabij Ter- schuur door de trein Apeldoorn-Amers- foort gegrepen en op slag gedood. De heer Esveld was op een bromfiets ge zeten. Een andere bromfietser kwam er met lichte verwondingen af toen hij tussen Lunteren en Barnevelddorp, eveneens op een niet beveiligde overweg, werd aangereden. pzoek, ingesteld door de Rijks- chtvaartdicnst in samenwerking met A K.L.M. Beide factoren droegen er t aldus de mededeling van de K.L.M. - o,® bij, dat het vliegtuig dqorrolde, prigens zonder verdere materiële caade dan enkele lekke banden, vlhmiddels is de ..Jan Olieslagers" ®er normaal in dienst genomen. (Van onze correspondent) GRONINGEN, 20 aug. - Een meisje hit Wildervank verloor 44 jaar gele den haar verlovingsring, toen zij in betrekking was op een boerderij aan de Bareveldkade. Het geluk werd hierdoor echter niet verstoord, want een jaar later trouwde zij de heer J. doosten. Onlangs vond een elf-jarige jongen hit Wildervank voor de boerderij van de landbouwer Feddes ring waar- {n Stond „29-3-16 De politie sPoorde „J. J." op toenmalige Verloofde Annechien dting, nu al Pi eer dan 43 jaar mevrouw Joosten, kreeg haar kleinood terug. Vertalingj F. A. BRl)!\KLAVS top waarvan men zich naar het strand kon laten drijven in een warreling van in de zon schitterend schuim, maar koppige, lange golven, die de kust van verschillende hoeken uit benaderden. Een groep meeuwen zat op de nok van het dak van Grey Gables, de kop naar de wind, maar weg gedoken in hun veren. Op de stenen muur boven de kuil. waar de laatste „Nou, h\j kan wel gqljjk hebben. Wat heb ik ge hoord? Stelt Brent zich beschikbaar als candidaat?" „Ja, dat heeft me ook iemand verteld. Brent is een prima vent." „Dat is-t-ie inderdaad, maar ik zag toch liever dokter Easton in de raad." „De dokter is een fijne kerel, maar wat weet nu zo'n medicijnman van de financiën van een plaats als bewoner van Grey Gables het huisafval placht te deze af? Voor die post moet je een zakenman heb- storten, zaten vier kraaien, roerloos starend naar die ben." HOOFDSTUK XXIII EINDE VAN DE VOORSTELLING stortplaats, wachtend op de man die hun elke dag zulke verrukkelijke dingen bracht. In Rock Harbor was de hoofdstraat nagenoeg ver laten. Het was etenstijd. Een paalmannen zaten in Avery's eetsalon met kromme rug op de hoge krukjes en roerden sloom in hun koffie. „Wat ga je van de winter _doen, Joe?" ,Je kunt gelijk hebben. Maar kom ik moet weer 'ns naar mijn werk." De rust strekte zich opnieuw over het eiland uit als een zachte deken, een rust, die zich verdiept, naarmate het contact met de buitenwereld minder veelvuldig wordt. Dan kruipt de tijd voort mèt de zon .Weet ik nog niet. Alton Raintree wil me een en verkrijgt daardoor diepte en betekenis, in plaats nat mi ik wal aarmamor> rionk ik van onopgemerkt voort te snellen, zoals hij dat in de steden doet. En over de dorpen van het eiland en hun lage witte kerktorens, over de bossen, de akkers en de heide, over de verlaten duinen met hun zacht ritse lend helmgras, en over de koude wateren verder uit de kust cirkelden de meeuwen volmaakt onverschil lig voor het rustige gaan en komen van de weinige mensen, die op het eiland wonen. De wind was scherp naar het zuidoosten gedraaid baantje geven. Dat zal ik wel aannemen, denk ik. De deur van de eetsalon ging open. „Hei, Chief, hoe voel je je, nu er geen luxe wagens meer over je tenen rijden?" Meneer Peabody hees zijn zware lichaam op een kruk. „Ik voel me kiplekker," zei hij. „Maar toch is het eén hele verandering. Je zou warempel al die opwinding en drukte nog missen." „Ja, zo is het." Meneer Avery zette een kop koffie voor het „hoofd van de politie" neer. „Het was hier altjjd even druk, of je nu 's morgens of 's avonds kwam. Ze schenen hier altijd honger te hebben. En dan het gekakel van die kinderen. Ik heb nog nooit kinderen gezien, die zoveel lawaai konden maken." Nog een koffie, Joe?" „Houd je de tent de hele winter open, Allen?" „Meestentijds wel, denk ik. Misschien dat ik er zo nu en dan ook eens met het net op uitga. Dan kan Edith de boel hier op gang houden. En in januari of februari nemen we de wagen en maken een toertje naar het zuiden. Tenminste, dat denk ik, want we hebben niet zo'n heel slecht seizoen gehad." „Iedereen, geloof ik. Brent Williams zei, dat het en joeg de golven hoog op tegen de verlaten kusten. Strand hotel het beste jaar heeft gehad sinds het werd Het waren niet langer vriendelijke golven, op de opgericht." EINDE. (Van onze verslaggevers) AMSTERDAM, 22 aug. Vflf perso nen zijn omgekomen bij verkeersonge lukken en verscheidene gebruikers van de weg werden ernstig of minder ern stig gewond, in het afgelopen weekend. Een ernstig ongeval met dodelijke af loop, waarbij een motorrijder betrokken is die onder invloed reed, wordt gemeld uit Rotterdam. Op de Schaardijk, langs de Maasoever, even buiten de bebouw de kom, heeft daar in de afgelopen nacht deze motorrijder het ongeluk ver oorzaakt. De achttienjarige schippers knecht C. de Boer uit Krimpen a. d. IJssel is daarbij omgekomen. De bestuurder van de motor, een 26- jarige ijzerwerker uit dezelfde gemeen te als het slachtoffer reed in de richting van zijn woonplaats en haalde plotse ling naar links uit. Hij reed daarbij een wielrijdster aan en botste vervolgens frontaal op een bromfiets. De berijder hiervan sloeg tegen het wegdek en liep een schedelbasisfractuur op. Hij is in de loop van de nacht in het ziekenhuis overleden. De wielrijdster, de 19-jarige modinet- te G. de Rooy uit Krimpen a. d. Lek kwam eveneens ten val. Zij liep een ge kneusde hand op en werd naar het zie kenhuis vervoerd, evenals de duopassa- giere van de bromfiets, de 16-jarige modinette A. Beijen uit Rotterdam, die in overspannen toestand en met enkele gekneusde ribben in het ziekenhuis werd opgenomen. De duopassagier van de motor, de 33-jarige hulpwalser D. H. uit Krimpen aan de IJssel, die eveneens onder invloed was, liep een hoofdwond op. De motorrijder zelf werd slechts licht gewond. Na behandeling in het ziekenhuis werd de man in het bureau Boezemsingel ingesloten. Hij bleek niet m het bezit van een rijbewijs. Zaterdagmiddag had op de Amers- foortseweg ter hoogte van de Aardhuis- weg onder Apeldoorn een frontale bot sing plaats tussen een personenauto en een vrachtauto. De bestuurder van de personenauto, de 49-jarige heer A. J. Teunissen uit Almelo werd hierjpij op slag gedood. De dertigjarige mej. J. Hilverda is zaterdagmiddag op nog geen dertig me ter van haar woning te Somerendorp om het leven gekomen, toen zij door 'n slin gerende personenauto tegen een boom werd geslagen. De zware personenwa gen werd bestuurd door mej. W. S. uit Someren-eind. Zij moest plotseling rem men voor eennfietser, die de indruk wekte of hij wilde oversteken. Van de zes inzittenden werd de zuster van de bestuurdster, mevr. L.-S. licht gewond. Haar kind liep een hersenschudding op. De overigen kwamen met de schrik vrij. Een gecompliceerd verkeersongeval heeft zich zaterdagavond voorgedaan op de rijksweg bij Welierllooi. Eerst sprong een band van de scooter van de 27-jarige Tiesbergen uit Tiel. De heer Tiesbergen en zijn duopassagiere, de 25-jarige mej. Prins uit Tiel, kwa men te vallen. Zij werden aangereden door een achteropkomende Belgische personenauto, die hen een tiental me ters voortschoof. Vervolgens botste een motorrijder, de 27-jarige Aretz uit Heer len, tegen de personenauto. Mej. Prins werd levensgevaarlijk ge wond. de heer Tiesbergen kreeg een ernstige shock en de heer Aretz brak een schouder. Zaterdagmiddag is te Alkmaar op de Bergerweg de 68-jarige Alkmaarder G.R. na een botsing met een personen auto gedood, -terwijl vier jongens wer den gewond. Hel ongeluk gebeurde toen de bejaarde wielrijder plotseling, zonder op het verkeer te letten, van het fiets pad aan de rechterkant van de weg ging oversteken. Zaterdagmiddag reed de 47-jarige A. B. v.d. Beek uit Den Helder met zyn echtgenote als duopassagiere tussen Zijpersluis en Burgerbrug op de Helder» seweg bij het passeren van twee hem te gemoetkomende wielrijders in de berm naast het fietspad. Hij kwam daarbij te vallen en hoewel hij slechts klaagde over pijn in de schouder, werd hij naar het ziekenhuis ..Parkzicht" te Den Hel der vervoerd. Daar verergerde zijn toe stand zo snel, dat opname in het aca demisch ziekenhuis te Leiden noodzake lijk bleek. Daar is hij twaalf uur na het ongeval aan de gevolgen van een sche delbasisfractuur overleden. DEN HELDER, 21 aug. In een biosoooptheater liep zaterdagavond de zeventienjarige J.M.B. brandwonden aan zijde en schouder op, toen enkele tientallen zelfvervaardigde vuurwerk bommetjes in zijn zak ontploften. De jongen moest in een ziekenhuis worden opgenomen. De bommetjes zijn vermoe delijk door de lichaamswarmte ont brand.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 5