Strijd om de macht tussen Kasavoeboe en Loemoemba Rivalen ontheffen elkaar uit hun functies gratis SCHOOL SCHRIFTEN „Internationalisatie5 van Ned. Nieuw-Guinea ontkend Nederland zou stappen bij de V.N. hebben ondernomen Categorische tegenspraak Overval op pompbediende bij de Moerdijkbrug Twee mannen maken veld- tas met f 170 buit DIRECTIE UNILEVER WIL DE SCHADE VERGOEDEN Proeven op leden medische staf van dermatologische kliniek Dinsdag 6 september i960 Autowachf met helm en geweer MOLOTOV IN WENEN Koopt op tijd uw zekerheid CHAOS DREIGT IN CONGO Schipper vermist C. P. Ooms overleden De Planta-zielcte Zware slag voor communisme in Indonesië Het weer Weinig wijziging in temperatuur NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK bij TühoVt, ^LEOPOLDSTAD, 6 september (U.P.I.) In een onverwachte Pre °n,aanSek°ndigde radiotoespraak tot het Congolese volk heeft eh f]- n^ Kasavoeboe gisteravond verklaard dat premier Loemoemba <je Iens ministers zijn ontslagen. Kasavoeboe benoemde Joseph Ileo, pr Y°0rzitter van de Senaat, tot premier. Maar twee uur na de Leo nt sPrak Loemoemba voor dezelfde radiozender, die van stePS0l<?Stad, en verklaarde hij dat hij nog steeds premier is en nog beut 'n Congo regeert. In de toespraak zei Loemoemba op zijn is pm President Kasavoeboe niet langer staatshoofd van Congo recht vervolgde: „Niemand, zelfs niet het staatshoofd, heeft het hea Gen regering van het volk, die gekozen is door het volk en n het vertrouwen bezit van het volk, buiten werking te stellen", emóemba verzocht het Congolese leger op zijn post te blijven, {g rain is ter van defensie ben ik bereid als soldaat onder de vlag k\v rven"- Een half uur nadat hij deze woorden had uitgesproken Vert?1 Loemoemba opnieuw voor de microfoon, om nogmaals te jjj. klaren dat Kasavoeboe niet langer staatshoofd is. Tot slot kwam nng eens voor de radio, om voor een derde maal te verklaren tv, nij n0g steeds regeert en dat Kasavoeboe geen staatshoofd eer is. ...0n, kasavoeboe "ul Haast u! Olympiade In Minervahaven :f m - v 5*>r. 'A DEN HAAG, 6 september In gezaghebbende Nederlandse kringen alhier is maandagavond verklaard, dat Nederland de Ver enigde Naties zal voorstellen, Nederlands Nieuw-Guinea te „internationaliseren", mogelijk met de medewerking van de Ver enigde Staten, Indië en Australië. O Gedelegeerd commissaris van N.V. Drukkerij De Spaarnestad t/m zaterdag 10 sept. ouESToo en kolenhaardenshow EEN „TEKEN AAN DE HEMEL" Koude nacht Het weer in Europa HET MEE WE LOEMOEMBA htslagen door Kasavoeboe s'agen door Loemoemba.... •door ir ILEO 0PvolnP~'asavoeboe benoemd als van Loemoemba IAdvertentie .SOeP bouillon, bii Ktic nu slechts f 1,03 Kasavoeboe had Loemoemba be schuldigd van het aanstoken tot een Congolese broederkrijg en van het met voeten treden der fundamentele vrijhe den. H(j had de Verenigde Naties ver zocht de zorg voor orde en vrede in Congo op zich te nemen. Anderhalf uur na Kasavoeboe's toespraak verliet Loe moemba zijn residentie. Hij reed per auto, met twee hoge officieren van le ger en politie, die als zijn lijfwacht fun geren, naar hef radiogebouw. Nauwe lijks twee uur na Kasavoeboe stond hjj voor dezelfde microfoon,om te verkla ren dat hij nog steeds in Congo regeert. Sterke bewaking Gisteravond laat deed het bericht de ronde, dat Loemoemba een spoed- bjjeenkomst van de Congolese minis terraad had bijeengeroepen. Alle stra ten die naar zijn ambtswoning in Leo- poldstad leidden waren afgezet door Congolese militairen. Sinds de korte radiorede van de Con golese premier heeft men niets meer van Kasavoeboe vernomen. Een cor don VN-troepen is buiten de woning van Kasavoeboe geplaatst. In politieke kringen te Leopoldstad acht men het niet uitgesloten dat de maatregel van de president tegen premier Loemoemba is verhaast door de aankomst in Con go van Russische transportvliegtuigen, die troepen naar Bakwanga helpen overbrengen. Bakwanga is naar ver- wachting het uitgangspunt voor de voor genomen operatie van de centrale re gering tegen Katanga. Overtuigd pacifist Joseph Ileo, de voorzitter van de Se naat, die door Kasavoeboe tot premier is benoemd, is 37 jaar oud en een der kundigste Congolezen. Hij heeft in Euro pa gestudeerd en tjjdens het Belgisch bestuur als ambtenaar gewerkt. Hij is de auteur van ,,Het Afrikaans geweten", een pamflet waarin lijj reeds in 1956 de grondbeginselen van Congo's onafhankelijkheid neerlegde. Hij is een overtuigd pacifist en heeft vorig jaar met Loemoemba gebroken. BRUSSEL, 6 sept. Op het Belgi sche ministerie van Buitenlandse Za ken heeft het aanvankelijke optimisme na de bekendmaking van Kasavoeboe plaats gemaakt voor een gereserveerde houding, nadat de radioredevoeringen van Loemoemba bekend waren gewor den. Officieel commentaar werd in af wachting van meer volledige berichten niet gegeven. Hoe groot overigens de belangstelling is, waarmee in België de verwarde berichten uit Congo worden gevolgd, blijkt uit het feit, dat de Bel gische nationale radio-omroep gister avond zijn uitzendingen met een uur verlengde. Van elf uur de normale sluitingstijd tot middernacht werd een extra muziekprogramma ingelast met speciale nieuwsuitzendingen. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 6 sept. Vannacht omstreeks kwart over een is de 53-ja- rige schipper J. Kok uit Oudeschild (Texel), toen hij met een baggerschuit modder de Minervahaven uitvoer, over boord gevallen en vermoedelijk ver dronken. De Rijkspolitie te water heeft de ge hele nacht gedregd. Zijn stoffelijk over schot is nog niet gevonden. De bagger schuit, de B.K.-43, werd getrokken door de sleper „Zeemeeuw". Opvarenden van de sleper zagen dat de schipper aan boord van zijn schuit bezig was modder weg te scheppen tussen stuur boord en gangboord. Vermoedelijk is hij daarbij over boord geslagen. W' f mm. m. Knf a 1 a - jg tC'.'V, -N-5'LA1: B - tip V {'Ai- v'...-. ;v- t '"'-'V'--: -■ In antwoord op vragen werd gezegd, dat het nog niet bekend is, wanneer Nederland een dergelijk voorste] zal doen om de toekomst van het gebied, dat door Indonesië wordt opgeëist, te regelen. Op de vraag in welke vorm de Nederlandse regering zich inter nationalisatie binnen het bestek van de V.N. voorstelt, werd in genoemde krin gen ten antwoord gegeven, dat een beheerschapsgebied het meest geschikt schijnt te zijn. De gezaghebbende woordvoerder deelde mee: „Wij pro beren de Papoea-bevolking van Neder lands Nieuw Guinea voor te bereiden voor zelfbestuur op een zo spoedig mogelijk tijdstip." Htf voegde hieraan toe dat de bevolking dan de keuze zal worden gelaten, wat zij wil doen. „Als zij zegt, dat zij zich met Indonesië wil verenigen, dan hebben zij onze zegen." De woordvoerder zei verder, dat het met het oog op de gebeurtenis sen in Congo twijfelachtig is, of de V.N. bereid zullen zijn, de verant woordelijkheid in Nederlands Nieuw Guinea op zich te nemen. Een ma nier waarop dit mogelijk zou kunnen gebeuren, is Nederland het beheer te laten voortzetten onder toezicht van de Verenigde Naties, of onder toe zicht van een aantal door de V.N. aan te wijzen landen. De woordvoerder zei, dat Nederland de V.N. reeds gepolst heeft. Het was daarbij duidelijk geworden, dat de volkerenorganisatie niet van gevoelen is, dat het in dit stadium gewenst zou zijn de verantwoordelijkheid in Neder lands Nieuw-Guinea op zich te nemén. Desondanks achtte Nederland het ge wenst een nieuw voorstel in deze geest aan de V.N. te doen. De rijksvoorlichtingsdienst geeft het volgende officiële communiqué uit: „Naar aanleiding van de circulerende berichten, als zou de Nederlandse rege ring overwegen, te streven naar een internationalisatie van Nederlands Nieuw-Guinea, deelt de Nederlandse regering mee, dat er geen enkele wijzi ging is gekomen in haar buitenlands beleid ten aanzien van dit gebiedsdeel zoals dit beleid in de laatste jaren is gevoerd." Onze Haagse redactie tekent hierbij aan: De berichtgeving van enige buiten landse persbureaus over internationali satie van Nieuw-Guinea en de daarop gevolgde ontkenning van regeringszijde heeft in Den Haag heel wat beroering gewekt. De minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, heeft gisteren tijdens een ont vangst ten huize van de directeur van de Rijks Voorlichtingsdienst, dr. G. J. Lammers, enige buitenlandse journa listen ontvangenProf. de Quay heeft met de journalisten gesproken; hij hield echter geen persconferentie. De cor respondenten van de buitenlandse pers bureaus menen, dat de minister-presi dent inderdaad gezegd heeft wat zij in hun berichten hebben meegedeeld. De regering ontkent nu dat zij haar beleid inzake Nieuw-Guinea zou wijzigen. Het zou bijzonder interessant zijn te vernemen wat prof. De Quay dan in feite wel heeft willen zeggen. Heden morgen verklaarde een woordvoerder van de R.V.D. echter, dat de reactie van de Nederlandse regering op dit mo ment vermoedelijk wel beperkt zal blij ven tot de tegenspraak zoals die giste ren gegeven is. - Deze autowacht met helm en geweer bewaakt een groot aantal auto's bij Loeloeaburg in Congo. De auto's zijn achtergelaten door Europeanen, die tij dens de onlusten zijn gevlucht. De Ver enigde Naties hebben de wacht nu bij de auto's neergezet, maar niemand weet, of ze ooit nog zullen worden afgehaald. HAARLEM, 6 sept. In de afgelo pen nacht is de heer C, P. Ooms, ge delegeerd commissaris van ^e N.V. Drukkerij De Spaarnestad, in de leeftijd van 70 jaar overleden in de Mariastich- ting te Haarlem. De Mis van Requiem zal zaterdag om 10.30 uur worden opgedragen in de kerk van de H. Bavo te Heemste de, waarna de bijzetting van het stof felijk overschot zal plaats hebben in het familiegraf op het parochiële kerk hof. Advertentie Groothandelsgebouw Stationsplein, hal 7e verd. (per lift naar boven) Dagelijks van 10-10 uur. Munt 22-34, Tel. 116440, Oversch.Oorps»trf2,Tel.41228 ROTTERDAM, 6 sept. De direc- I gelijkerwps ook na 1958 aan de marga- tie van Van der Bergh en Jurgens' rine is toegevoegd (Van onze correspondent) BREDA, 6 sept. In de nacht van zondag op maandag is om ongeveer half twee een overval gepleegd op een benzinestation even over de Moerdijk- brug op Brabants gebied. De zeventien jarige pompbediende G. van Geel uit Lage Zwaluwe werd door twee mannen overvallen. Hij werd neergeslagen, waar na de mannen er met een geldtas, in houdende honderdzeventig gulden, van door konden gaan. Om twaalf uur was de beheerder van het station, de heer Visser uit Moerdijk, met drieduizend gulden naar huis ge gaan. Dat was de dagontvangst, na een in verband met het bloemencorso in Zundert, drukke dag. Om half twee was er een bedrag van honderdzeventig gul den aanwezig in een tas, welke in het station lag. Op dat uur kwamen twee mannen aangelopen. De pompbediende ging naar buiten. Hij begroette hen, maar- kreeg geen antwoord. Een van de man- I nen toonde een busje en vroeg benzine. De bediende vulde liet busje, dat door de man werd vastgehouden. Intussen ging de tweede man in het gebouwtje een kijkje nemen. Even later sloeg hij de bediende van achteren met een hard voorwerp in de nek. Het is waarschijn lijk een gummiestok geweest. De jon gen viel. De man die geslagen had pak te toen i>n het gebouwtje de geldtas en het tweetal rende naar een auto, welke tweehonderd meter verder met gedoof de lichten langs de weg stond. Zij vlucht ten in de richting Breda. De pompbe diende waarschuwde telefonisch de rijks politie. Een uitgebreide jacht begon, waar aan pas in de namiddag bekendheid kon worden gegeven in verband met het on derzoek. Tot nu toe zijn de daders echter nog voortvluchtig. Het waren twee man nen van ongeveert veertig jaar. gezet postuur en lang ongeveer een meter tachtig. Beiden droegen een hoed. Bij hun vlucht hebben ze het busje voor de benzine ook meegenomen. Er is geen enkel spoor achtergebleven. De zeven tienjarige bediende deed wel meer al leen nachtdienst. n.v. heeft een communiqué verstrekt, waarin zij zegt, dat het haar wens is, om, ongeacht de vraag van juri dische aansprakelijkheid, aan hen die door de aan Planta toegeschreven huidaandoening zijn getroffen, scha de te vergoeden. Overleg over een praktisch uitvoerbare regeling hier voor is nog gaande. Hierover zullen zo spoedig mogelijk naar verwacht mag worden binnen enkele dagen nadere mededelingen worden gedaan, aldus het communiqué. Proefpersonen lil de dermatologische kliniek van het academisch -ziekenhuis te Utrecht wor den proeven genomen niet de emulga tor, die tot voor kort in de Planta-mar- ffarine werd verwerkt. Deze proeven worden genomen op de leden van de medische staf van de kliniek, die zich hiervoor vrijwillig hebben gemeld. De proeven bestaan voorlopig uit het opwekken van huidreacties. Op de huid worden krasjes aangebracht, die men aanstipt met verschillende doseringen emulgator, waarvan men aanneemt, dat deze ook zjjn schadelijke werking in de Planta-margarine heeft gehad. Deze do seringen worden steeds opgevoerd, ten einde te pogen een oordeel over de werkingssfeer van de emulgator op het mense-lpk organisme te krijgen. Men weet tot nu toe niet hoe precies de werking van de stof is. Het is mogelijk, aldus een deskundige van de dermato logische kliniek, dat de emulgator zelf de oorzaak is. Het kan ook zijn. dat de ze stof een andere factor activeert, die onder normale omstandigheden onschul dig is. BONN, 6 sept. (D.P.A.) De weten schappelijke benaming van de stof, wel ke verwerkt werd in „Planta-margarine en welke er de oorzaak van was dat ve le duizenden mensen ziek werden, moet bekend gemaakt worden. Dit is in.Bonn geëist door de samenwerkende consu mentenorganisaties. Slechts wanneer de Nederlandse au toriteiten alle omstandigheden bekend maken, welke tot het verwekken van de ziekte hebben geleid, zal het moge lijk zijn, zekerheid te verkrijgen over de mate waarin er gevaar bestaat en ook dan pas zal het mogëHjk zijn de no dige- tegenmaatregelen te treffen. De eis tot bekendmaking van de samen stelling van de verdachte stof, klemt te meer. zo wordt gezegd, omdat in de Duitse Bondsrepubliek het vermoeden bestaat dat deze stof in Duitsland mo- De Planta-zieJkte lijkt, na een hoogte punt rond het begin van de vorige week, in omvang af te nemen. In een commu niqué van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid wordt mee gedeeld, dat, als resultaat van de op 25 augustus tot de artsen gerichte oproep om de nieuwe gevallen van de zoge naamde Planta-zie.kte bij de geneeskun dige hoofd-inspecteur te melden, tot en met 2 september 8792 aangiften zjjn ge daan. Hiervan werden op 27 augustus 1633 nieuwe gevallen vastgesteld. Op 28 augustus (zondag) 901, op 29 augustus 2287, op 30 augustus 2052, op 31 augus tus 822, op 1 september 636, op 2 sep tember 372 en op 3 september 89. Aan de ziekeninrichtingen zijn gege vens gevraagd over het aantal opgeno men patiënten. Zaterdag 3 september, aldus hét communiqué, was bjj de ge neeskundige hoofd-inspecteur een aan tal van 117-in-ziekenhuizen opgenomen patiënten opgegeven. HOLLANDIA, 6 sept. (ANP) Bij glasheldere onbewolkte sterrenhemel was er maandagavond een praktisch volledige maansverduistering in Hol- landia (Ned. Nieuw-Guinea) die tweeënhalf uur duurde. De maan was voortdurend bedekt met een donker rode gloed in plaats van de gebruike lijke zwarte kernschaduw. Ook de ge hele cirkel was door de gloed heen te onderscheiden. Velen in Hollandia noemden het een „teken aan de he mel", omdat het een ongewone eclips was. In de Oostenrijkse hoofdstad is gisteren de nieuwe Russische permfmente ver tegenwoordiger bij het Internationaal Bureau voor Atoomenergie gearriveerd. Zoals gemeld is de voormalige minister van Buitenlandse Zaken, Vijatsjeslav M. Molotov, deze functie opgedragen. Op het vliegveld van Wenen werd de Sovjet diplomaat door de Russische zaakgelastigde in Oostenrijk hartelijk begroet. DJAKARTA, 6 sept. (U.P.I.) De regering van president Soekarno heeft de communistische partij in Indonesië opnieuw een zware slag toegebracht, door alle communistische activiteiten te verbieden in zuid-Sumatra en zuid- Celebes. Voordien had de regering com munistische activiteiten in zuid-Borneo verboden. Overtreding van het verbod kan worden gestraft met een gevange nisstraf van een jaar. De regering maakte bekend, dat de nieuwe verbodsbepalingen genomen wa ren „om de uitvoering van de regerings plannen veilig te stellen en in dit stadi um het ontstaan van nieuwe problemen te voorkomen". Thans wordt algemeen verwacht, dat de communistische par tij ook zal worden verboden in Oost-Ja- va, waar de communisten het sterkste zijn. Verleden maand heeft de president ook de Mohammedaanse Masjoemi-nar- tjj en de Indonesische socialistische par- tu voor geheel Indonesië verboden. Hij hee-t dat gedaan, omdat zij niet wilden samenwerken met Soekarno's politiek van „gelelde democratie". DEN HAAG, 5 september Bij K.B. is met ingang van 16 september be noemd tot burgemeester van Maasdriel mr. J. M. Bonnike te Velp. (Advertentie) Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Koude nacht met hier en daar mist, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen ais vandaag. Verander lijke bewolking met kans op enige regen. Zwakke tot matige Wind in hoofdzaak tussen west en zuid. Zon; 6.01-19.14. Maan: 20.16-8.17. DE BILT, 6 september Bij IJsland is een diepe oceaandepressie aangeko men die zich nog maar weinig ver plaatst. Het koufront ervan dat Ierland heeft bereikt zal langzaam over de Britse eilanden verder naar het oosten trekken. In verband daarmee neemt de kans op regen geleidelijk weer toe. In de temperatuur komt maar weinig ver andering. Zon op Zon onder Station Weer Den Heider regenbui Ypenburg zw. bew. Vlissmgen geh. bew. Eeide regenbui De Biit zw. bew. Twente regen Eindhoven regen Zd-Limburg mist Stockholm zw. bew. Oslo zw. bew. Kopenhagen half bew. Londen geh.bew. Amsterdam zw. bew. Brussel geh. bew. Luxemburg half bew. zw. bew. half bew. zw. bew. zw. bew. licht bew. regen zw. bew. max. min. neer si. temp. temp afgei. gisteren 17 11 10 12 7 6 7 7 8 9 9 11 11 8 8 Parus Nice BerlUn Zünch Genève Wenen Rome 17 17 16 17 16 17 17 15 12 18 19 17 17 16 20 25 18 13 15 17 29 7 9 17 8 9 8 12 17 24 uur 3 21 1. 2 4 4 2 8 20 2 0 0 2 0 1 0 5 2 15 1 5 0.1 Sovjet-Unie In de bioscopen van Moskou is gisteren een film over het proces tegen de Amerikaanse vlieger Powers in roulatie gekomen. De film is een documentaire over de voorgeschie denis en de loop van het proces te^en Powers, wiens U-2 spionagevliegtuie0oD 1 mei nabij Sverdlovsk werd neerge- schoten Powers is tot tien jaar wii- heidsveiiies veroordeeld. (WJ?j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 1