Oostduitse propaganda wil dr. Otto Dibelius treffen Poging om 81-jarige bisschop brandmerken als nazi- te Waar spionnen handkar verp! Spanningen aan de grens tussen Oostenrijk en Hongarije zich per acties remmen een '—gunstige ontwikkeling commentaar joiyM- w 1 i: ,v- m IT rVi v -hm BROCHURE VOL VERVALSINGEN Ulbricht is niet erg kieskeurig De Europeaan leeft langer NEUTRALITEIT EN KOUDE OORLOG „Postzegelkunst INDUSTRIE IN NOWA HUTA De zwaksten hebben de eerste rechten THEORIE EN PRAKTIJK Welpen voet ballen voor poliofonds SPOTSPIE G£h HÜ \VfeN-l PISCH Beschavingsziekten vormen echter gevaar Hm Boek van Christiaan de Moor Mensen rondom Jezus \z4 ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1960 (Van onze correspondent in Bonn) fschoon de voorzitter van de Raad dei- Evangelische Kerken in Duitsland Z-. en als zodanig leider der protestantse kerk bisschop dr. Otto Dibelius toch al bekend heeft gemaakt, dat hij in de loop van 1962 al zijn ker kelijke ambten ook dat van lid van bet pre sidium van de Wereldraad van Kerken wil neerleggen, houden de communisten in de Oost- zone van Duitsland er niet mee op de 81-jarige bisschop aan te vallen. Onder de titel „Hier spreekt Dibelius" is bij de uitgeverij Rütten en Löning in Oost-Berlijn thans een brochure van 135 bladzijden uitgegeven, die kennelijk ten doel heeft bisschop Dibelius zo ongeveer op één lijn te stellen met de Westduitse oud-minister voor Vluchtelingenzaken, prof. Oberlander (die van wege de beruchte Lemberg-affaire uit het kabinet moest treden) en de andere hoge Westduitse functionarissen en politici, die de communisten nog als „actieve aanhangers van het nazi-regime" aan de schandpaal willen nagelen. Met behulp van reproducties van foto's, preken, boeken, artikelen en akten willen de Oostduitse communisten „be wijzen", dat bisschop dr. Dibelius het nationaal- socialisme zou hebben gepredikt en gepropageerd. Johannes den Hertog dirigeert Aïda Doelmatige adviezen voor Uw ejfectenbelatigcri P. Oudhof Co. V'i IV Examens lllllllltllllllllllllllllllllllllllllllll luiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinttiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiminitiiiiiiiiiiHiHiiiiitiHi De aantijging is niet nieuw. De Oost duitse communisten zijn er al eerder mee voor de dag gekomen, maar zü vonden geen geloof. Nu voeren zij „be wijsmateriaal" aan, dat van hetzelfde kaliber ls als dat. wat zij onlangs pu bliceerden tegen de katholieke se cretaris-generaal der bondskanselarij en medewerker van dr. Adenauer, dr. Hans Globke. Bisschop Dibelius staat reeds aan de communistische balk als ..N.A. V.O.-bisschop" (vanwege het ver drag. dat de E.K.D. met de Bondsre gering heeft gesloten betreffende de zielzorg der protestantse soldaten in de „Bundeswehr") en als „rebel" (vanwe ge zijn geschrift over de niet-erkenning van de communistische overheid door de christen, in de Oostzone). Het is volgens het Westduitse dag blad „die Welt" niet bekend, wie de schrijver is van de brochure „Hier spreekt, Dibelius". Er staat echter in gedrukt: „Samenstelling: Neues Deutschland". 7' „Neues Deutschland" is de naam van het partijorgaan van de S.E.D., de communistische partij in Oost-Duitsland. De veronderstelling is dus niet gewaagd, dat de propaganda- central.? der S.E.D. de brochure heeft samengesteld. Het is de bedoeling, dat de brochure in het Engels zal worden vertaald en ook in het buitenland zal worden verspreid. De voorzitter van de Raad der Evangelischp Kerken in Duitsland, bisschop dr. Otto Dibelius, staat thans bloot aan even felle als onscrupuleuze aanvallen van de Oostduitse communisten. DEN HAAG, 8 september Europa is gezond. Dc levensduur van de Euro peaan van nu is gemiddeld circa twin tig jaar langer dan in 1900, doch als gevolg van deze vooruitgang worden de Europeanen steeds meer geconfron teerd met de zg. „beschavingsziekten" (kanker, hartkwalen en geestesziekten). Het woord is nu vooral aan biochemi ci, virologen en psychiaters, die de Europeaan in staat moeten stellen om zolang als ook maar biologisch moge lijk is, een gezond, evenwichtig en pro- duktief leven te leiden. Dit zegt dr. P. van de Calseyde, di recteur van het Europese bureau van de wereldgezondheidsorganisatie, de W.H.O. in een speciale uitgave van de organisatie over de ontwikkeling van de gezondheidstoestand in Europa se dert de tweede wereldoorlog. De „be schavingsziekten" zijn volgens hem geen onontkoombare consequentie van deze tijd. Zij worden steeds belangrij ker omdat de Europeanen, door het terugdringen van besmettelijke ziekten als tuberculose, steeds ouder worden. Het stijgende aantal geestesziekten is volgens dr. Van de Calseyde een ge volg van de steeds intensievere indu strialisatie. Daardoor trekken steeds meer mensen van het rustige platte land naar de als maar drukker wor dende steden, waar het tempo van de tijd de enkeling dikwijls aan lichame lijke en geestelijke druk blootstelt die hij niet altijd kan verdragen. Uit de jongste statistieken van de wereldgezondheidsorganisatie blijkt, dat het sterftecijfer in vijftien Europe se landen (w.o. Nederland) sedert 1947 met 9,6 procent is gedaald, van 11,9 per 1.000 inwoners tot 10,7. De sterfte als gevolg van tuberculoze daalde met 72,6 procent, van 0,73 per 1.000 in woners in 1947 tot 0,20. AMSTERDAM, 9 sept. Zoals bekend heeft de dirigent Josef Krips, wegens ziekte die een lange rustkuur noodzake lijk maakt, zijn directie van Aïda moe ten afzeggen. Nadat een nagestreefde oplossing - o.a. zijn gevraagd de dirigenten Erecle, Guilini en Previtali was mislukt,heeft de intendant van de Nederlandsche Ope ra de dirigent Johannes den Hertog - on danks het feit dat: uiteraard een deel van de voorbereidingstijd is verstreken - bereid gevonden de leiding van de uit voeringen op zich te nemen. Een -van de kennelijke vervalsingen is een foto, waarop bisschop Dibe lius beet te zijn afgebeeld met Adolf Hitier. De geestelijke op de foto is evenwel niet de toenmalige generale superintendent der kerk, want op de to ga die de geestelijke draagt ontbreekt het kruis. Een andere is een preek van dr. Dibelius in de Nicolaikirche. Uit de fotokopie van de tekst zijn alle passages geschrapt, die niet passen In het beeld, datde communistische propagandisten willen creëren van dr. Dibelius als nazi In de tekst komt dus niet de pas sage voor, die dr. Dibelius in tegen- wooféiïgheld van Adolf Hitler uitsprak: „Wij. weten, dat Luther de overheid heeft gerriaand haar gezag niet met wraakzucht en aanmatiging te vervalsen, dat hjj rechtvaardigheid en barmhartigheid eis te. Daartoe te manen moet ook de op gave der protestantse kerk in dit uur zijn". Nergens staat in de brochure, dat reeds in 1933 de door de nazi's aange stelde „staats-commissaris voor de Evan gelische Kerk in Pruisen", Jager, de generale superintendent Dibelius uit zijn ambt onthief. Evenmin komt er de brief in voor, die dr. Dibelius de staats- commissaris naar aanleiding van zijn ontslag schrééf en waarin h(j o.m. op merkte „Ons volk heeft niets méér no dig dan mannen-, die naar de Heilige Schrift leven, waarin staat: Men moet God meer gehoorzamen dan de méns", Dat dr. Dibelius de Jodenvervolgin gen heeft goedgekeurd, zou moeten biy- <en uit een besluit van de Berljjnse ste- deiijke synode van 8 april 1933, waarin deze zich keerde tegen cte „hetze" van het büjtenland (jegensDuitsland). Een klein maïheurtje voor de communistische pro pagandisten: dr. Dibelius had met die stedelijke synode niets te maken. Hij behoorde er niet toe, noch als generale superintendent, noch als dommee. Terwijl de samenstellers van de bro chure het doen voorkomen alsof dr. Di belius zich in zijn boek „Vrede op aar de?" in 1929 al deed kennen als een ..militarist en vijand van de vrede", is de werkelijkheid, dat op grond daarvan de nazi's in 1934 tegen dr. Dibelius een aanklacht wegens landverraad baseer den. In de rechtszaal riep dr. Dibelius tijdens, het proces destijds uit: „Ook wanneer het Gauleiters en Reichsleiters uit de hemel regende: ik zou niets her roepen en bij alles blijven, wat ik in mijn leven heb gezegd, gelijk mijn gro te. ste:ds onbereikbare voorbeeld, die zeide: Hier sta ik. Ik kan niet anders. Gód helpe mij. Amen!" Zo staat de brochure vol vervalsingen, die stuk voor stuk bewijzen, hoe on scrupuleus Walter Ulbrichts propagan disten te werk gaan als het er om gaat de kerken in Oost-Duitsland en haar herders te belasteren. LONDEN, 10 sept. Gisteren is hier een internationale organisatie voor zelf bediening opgericht, genaamd „Inter national self service organization". Tot de landen Uie tot de organisatie zijn toegetreden, behoort o.a. Nederland. De heer H. Hupkes, directeur van de N.V. Hupkes Winkelbedrijf, is met algeme ne stemmen tot president gekozen. (Van een bijzondere correspondent) WENEN. 10 sept. In de Oosten rijkse hoofdstad maakt men zich de laatste tijd bezorgd over een reeks in cidenten aan de grens met Hongarije. Het ernstigste geval heeft zich op 21 augustus j.l. afgespeeld. Een Oosten rijkse douanier is toen door een Hon gaarse militaire patrouille, die onder leiding stond vnn maar liefst zes offi cieren, beschoten en op Oostenrijks grondgebied achtervolgd. De Hongaren keerden na enige tijd met medeneming van enkele uitrustingsstukken van de douanier naar hun eigen territoir terug. De Hongaarse regering heeft de Oos tenrijkse ambassadeur in Boedapest sindsdien een nota overhandigd, waar in geprotesteerd werd tegen een zoge naamde „schending van de Hongaarse souvereiniteit door een Oostenrijks douanebeambte op 21 augustus". In overeenstemming met deze lezing heeft het officiële Hongaarse persbureau M.T.I. een drie pagina's lange officiële verklaring gepubliceerd, waarin net als trouwens in een artikel van het blad van de Hongaarse communisti sche partij ,,Nepszabadsag"-Oostenrijk wordt beschuldigd van een „ernstige grensschending en provocatie". Onge twijfeld zal de Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken, dr. Bruno Kreisky op dit protest scherp en on dubbelzinnig moeten antwoorden. In de eerste plaats wijken de feiten sterk af van wat de Hongaren beweren. De Hon- faarse patrouille heeft op die bewuste 1 augustus namelijk eerst een brug aangelegd over een mijnenveld en ver volgens Oostenrijks grondgebied betre den. Zij loste enkele mitrailleurschoten op de douanier en nam vervolgens een deel van diens uitrusting als buit mee terug naar Hongarije. Vervolgens zou het uitblijven van een krachtig Oosten rijks antwoord de Hongaren kunnen aanmoedigen tot nieuwe grensschendin- gen. •Een ernstige verscherping van de toestand aan het IJzeren Gordijn, in de officiële Hongaarse verklaring heel fraai aangeduid als „technische ver sperring", zou daarvan dan het onver mijdelijke gevolg zijn. De toon en de vorm van de Hongaar se verklaring verdienen ongetwijfeld de aandacht. Er wordt eerst in gezegd, dat de Oostenrijkse douanier zich op 21 augustus heeft schuldig gemaakt aan „een grove grensschending en aan een ernstige provocatie. Hij is, gekleed in zijn uniform en bij klaarlichte dag, doorgedrongen op Hongaars grondgebied en hij heeft zich daar op een uitdagen de wyze gedragen tegenover een Hon- faarse patrouille. Toen de Hongaren aarop enkele waarschuwingsschoten losten, begaf hij zich, met achterlating van zijn wapen en enkele andere uitrus tingsstukken, ijlings terug naar Oosten rijks gebied." In de verklaring wordt vervolgens ge zegd, dat de Oostenrijkse kranten de feiten volkomen hebben verdraaid en dat zij het startsein hebben gegeven voor een grove, ophitsende lastercam pagne tegen dc Hongaarse Volksrepu bliek. De kranten zijn daartoe aange moedigd door een officieel Oostenrijks rapport, waarin de feiten al evenzeer verdraaid worden en waarin gepoogd wordt het provocerende optreden en de grensschending van de douanier goed te praten. Het persbureau M.T.I. beweert, dat soortgelijke grensschendingen dik wijls zouden voorkomen. Ook op 13 mei zou zich iets dergelijks hebben afgespeeld. oorlog in de hand wc^en." Tot zover de uiteenzettingen varrfret officiële Hon gaarse persbureau. Het hele voorval toont aan, dat zelfs het kleine Oostenrijk, ook ai geeft het nog zoveel bewijzen van zijn goede wil en van zijn onvoorwaardelijke neu traliteit, niet gevrijwaard is tegen de chicanes van de communisten, die voortdurend de „bewijzen" moeten scheppen, dat de schuld van de kou de oorlog bij de vrije wereld ligt. Dr. Bruno Kreisky, Oostenrijks minis ter van buitenlandse zaken. Volgens het communistische persbU' reau zouden toen „onbekende perso nen" 's nachts Hongaars gebied zijn binnengedrongen. Z(j baanden zich een weg door de Hongaarse „technische versperring" en duwden een Oostenrijk se handkar tot ver in Hongaars gebied. Volgens M.T.I. bestond er „alle reden om aan te nemen, dat deze grensschen ding in verband stond met een poging een buitenlands agent over de grens te brengen." Na het Trojaanse paard derhalve: de handkar! In juni, zo gaat de verklaring ver der, hebben Oostenrijkse vliegtuigen, negen keer het Hongaarse luchtruim geschonden, op 6 augustus hebben drie Oostenrijkse douaniers zich „bij klaar lichte dag" schuldig gemaakt aan „mensenroof". Op 8 augustus tenslotte is er, zoals in de Hongaarse verklaring woordelijk wordt uitgedrukt, „een be kende mensensmokkelaar over de grens op Hpngaars gebied geworpen." De conclusies, die in de officiële Hon gaarse verklaring uit deze „georgani seerde acties" worden getrokken, zijn typisch voor de communistische ta tiek en het communistische denken. Er staat namelijk: „Het is opmerkelijk, dat de provoca ties sinds het bezoek, dat de Amerikaan, se onder-minister van buitenlandse za ken, Douglas Dillon, in de tweede helft van juli aan Oostenrijk heeft gebracht, in aantal en betekenis zijn toegenomen. Ook kan het geen toeval zijn, dat de jongste provocatie juist op 21 augustuf plaats greep, dé dag dus, waarop de vertegenwoordiger van de Verenig* Staten bij de V.N.- het voorstel deed de zogenaamde Hongaarse kwestie op dt agenda van de komende Algemene Ver. gadering te plaatsen. Het is duidelijk dat de genoemde grensschendingen deel uitmaken van een over de hele wereld gevoerde koude oorlog, die ten doel heeft de internationale atmosfeer te ver giftigen. Het is betreurenswaardig, dat enkele Oostenrijkse instanties aan deze manoeuvres actief meedoen en dat in veie gevallen zelfs, zoals de voorbeel den aantonen, de officiële Oostenrijkse organen deze campagne van de koude HILVERSUM, 10 september Chris' tiaan de Moor, kunstschilder en sedert 1951 estetisch adviseur van de PTT, heeft een boek, getiteld „Postzegel kunst" geschreven. Het werd gister, avond in de expositiezaal van de Steen drukkerij De Jong en Co. aan de 's Gra- velandseweg alhier ten doop gehouden. De auteur overhandigde een exemplaar aan de algeeneen secretaris van de cen trale directie van de PTT, dr. C. Grüntzner. Mr. L. J. F. Wijsenbeek, directeur van het gemeentemuseum te Den Haag. hield een korte voor. dracht. Daarmee werd tévens de. expositie „De man achter de vormgeving van de PTT" geopend, een tentoonstelling van afbeeldingen van postzegels, beeld houwwerken en andero kunstobjecten, die onder supervisie van de heer De Moor zijn tot stand gekomen. De dienst van de estetisch adviseur houdt zich niet alleen bezig met het ontwerpen van de ongeveer vijftien postzegels per jaar of he-t verstrekken van opdracht daartoe aan jonge kunstenaars, maar regelt ook de aanschaffing van meubi lair en adviseert bij het inrichten van gebouwen van de PTT. De heer De Moor noemde ons als uitgangspunt voor het schrijven van zijn boek de poging om alle elementen van de postzegel te verenigen, als hef ontwerpen en de geschiedenis van de postzegel. Het boek behelst tevens een kritische beschouwing. „Met nadruk heb ik de titel postzegelkunst gekozen en niet die van postzegelkunde. Het laatste is geheel iets anders, hoewel de postzegelverzamelaar zeker voor het boekwerk belangstelling zal tonen". Het is een goede gedachte geweest van de Uitgeverij J. H. Kok N.V. té Kampen een pocket-editie te verzorgen van het bijzonder mooie boekje, dat de gereformeerde professor dr. J. H. Ba- vinck geschreven heeft onder de titel: Mensen rondom Jezus. Het zijn losse schetsen, met een psychologische in slag, karakteruitbeeldingen zo men wil, van de vele verschillend geaarde men sen, die, volgens de Evangeliën, tijdens Jezus' leven op aarde met Hem in aanraking kwamen. Schrijvers visie op de beschreven personen is subjectief en uiteraard van gereformeerden hui ze, wat vooral ook ïn de stijl tot uiting komt. Hiermee wil echter bepaald niets minder waarderends over het boek ge zegd zijn. Er spreekt een diepe vroom heid uit deze schetsen evenals een froot geloof in Christus, de enige wer- eltjke Helper In menselijke nood. De karakterisering van de verschillende personen heeft duidelijk de bedoeling algemeen-menselijke eigenschappen in het licht te plaatsen, zodat dit mooie boekje volop actueel mag worden ge noemd. Aanbevolen. (Advertentie) Nowa Huta is niet alleen voorbestemd het centrum te worden van de Poolse zware industrie, het is ook geplanned als een socialistische modelstad. Vandaar, dat, er spanningen optreden, wanneer van een overwegend katholieke bevolking wordt- geëist de communistische blauwdrukken te bevolken. Herhaaldelijk worden uit' Nowa Huta ongeregeldheden en stakingen gemeld, bijvoorbeeld wanneer de autoriteiten de toezegging v'èor de bouw van een kerk niet gestand doen. Toch vordert de opbouw .van de industrie gestadig. Men ziet hier een deel van de nieuwe Lenin-staalfabrieken. (Van een medewerker) Het officiële orgaan van het Ver bond van Protestant Christelijke Werkgevers in Nederland wijdt in het nummer van8 september een beschouwing aan, het vraagstuk van de arbeidsvoorziening en de loonorde. We willen hieruit een tweetal citaten lich ten om vandaar uit 'te bezien, welke houding ons op het ogenblik past in het belang van de zowel direct hierbij be trokkenen als van het algemeen wel zijn. Het bedoelde blad schrijft: ,.De ar beidsvoorziening bezorgt in grote de len van ons land de ondernemingen aanzienlijke moeilijkheden. Deze ver leiden tot maatregelen, die beslist on toelaatbaar zijn. Van de zijde van de Centrale Werkgevers Organisaties is kortgeleden gewezen op de noodzaak bij het werven van werknemers ma tiging te betrachten. Ook wat het b e - houd van hef bestaande personeels bestand betreft. zijn er bepaalde gren zen, die. ih acht -genomen moeten wor- .deiy,'! u:"''Ra ëèïi pleidooi voor het haqdhaven van de orde in de onderneming, omdat anders de orde in .do bedrijfstak wordt verstoord,, iaat. 'de schnjjVr even de praktijk *an h'ClT V^boKcl hebt van achter, uvs* ..scbrijffaio) gen) rikkeiijk- pra ten," is in vele gevallen de reactie op een algemene geaachtengang als de bo venstaande, „De theorie loopt rond; dat valt niet te ontkennen, maar in de praktijk liggen de zaken anders en zijn de krachten te sterk dan dat zij in de theorie zouden zijn aan te passen." Er komen de laatste weken nog al eens- wat wilde stakingen voor. Ze zijn goddank niet van grote omvang, ze zijn niet van zo lange duur en eigenlijk zou den we er dan ook niet ai te veel aan dacht aan moeten schenken, ware het niet dat de oorzaken die tot deze ac ties voeren veel dieper blijken te lig gen dan alleen maar in een eis tot b.v. onmiddellijk ingaande loonsverhoging. Wie de sociale vredesperiode van 1945 tot, begin 1960 nog eens in de herinnering roept, weet dat wanneer het uitsluitend om een stukje compenserende of wel- vaartstljgcnde loonsverhoging ging, de werknemers een vaak te bewonderen volgzaamheid aan de leiding van hun vakbeweging hebben gedemonstreerd. Zeker, ook onder de figuur van de geleide loonpolitiek hebben we kleinere en grotere wilde acties gekend van sit-downstpking tot, iangzaamaanactie. Met uitzondering van d e befaamde iangzaamaanactie hadden we bijna al tijd te doen met ophitsingen van de E.V.C. of andere te kwader trouw zijn de elementen. Wie zich het Korea-con- flict en de Suezkanaal-moeilijkheden in verband met de binnenlandse loon- en prijssituatie nog weet te herinneren, hem zal duidelijk zijn wat wij bedoel den, toen wij spraken van volgzaam heid, op basis van verstandelijke bere denering, van de zijde der werknemers aan hun vakbondleiders. Maar de zaak ligt nu bepaald iets anders. Laten we de feiten maar eens op een rjj zetten. In '56-'57 mislukte de eerste poging tot meer vrijheid in de loonvorming door een onhandige ma noeuvre van de. regering. De gevolgen waren zo ernstig dat het beruchte be- stedingsprogram moest worden opge steld en afgewerkt. De economische verhoudingen herstelden zich, dc vol ledige werkgelegenheid kwam weer terug en de produktiviteitsstijging schiep voldoende ruimte om feitelijk voor het eerst na de oorlog aan echte welvaartloonsverhoging te gaan doen. Over de weg. naar die welvaartstijging ontstond een ernstig meningsverschil tussen de confessionele groeperingen dié pleitten voor toenemende vrijheid in de loonpolitiek, en het N.V.V., daar in soms merkwaardig gesteund door de liberale werkgevers, die vasthielden aan de geleideloonpolitiek. De resultaten van het gevoerde so ciaal economisch beleid zijn als volgt samen te vatten: Er is overvloed van werkgelegenheid, zelfs zo dat vrijwel elk bedrijf te kampen heelt met ge brek aan arbeidskrachten. Deze volle dige bezetting is een van de kernoor zaken van een produktiviteitsstijging die de verwachtingen verre heeft over troffen. Dit zal naar onze stellige me ning tot gevolg hebben dat een verdere produktiviteitsstijging in een trager tempo tot stand zaj komen als liet laatste jaar het geval was. Dat dit van invloed moet zijn op een te voeren loon- beleid spreekt haast van zelf. Het twee de gunstige gevolg is het feit dat de to tale belasting van het bedrijfsleven met wat we doorgaans de loondruk noemen met ongeveer 12 pet. is gestegen. Hier in zit zeker 10 pet. welvaartsverbete ring voor de werknemers, vooral om dat, ondanks de loonsstijgingen de prij zen niet opliepen. Deze prysstabllisatle is dus een derde gunstige gevolg van het gevoerde beleid. Ondanks de verhoogde druk op het loonfonds blijven inmiddels de resultaten van tal van onderne mingen zo gunstig, dat naar de stellige overtuiging van meerdere ondernemers en vakbondsleiders een verdergaande loonsverhoging of beter gezegd een sterke druk pp, het Joonfonds zou kun nen plaats vinden zondof dat dit tot prijsstijging zou behoeven te voeren. Deze situatie is uiteraard ook aan de werknemers bekend. En het is geheel logisch dat daar de redenering wordt opgezet: wanneer mede door mijn ar beid het resultaat van een onderneming zo gunstig is dan heb ik toch minstens moreel recht op een redelijk deel daar van. Ja maar, voert men hier tegenover aan, er is een collectieve arbeidsover eenkomst die voor een bepaalde tijd geldt en dus'kunt ge pas over verbete ring spreken als die C.A.O. eindigt. Deze redenering zou naar onze mening juist zijn, indien van een normale toe neming van de produktiviteit en renda biliteit moest worden gesproken. En al geven we toe niet concreet te kunnen aangeven waar de grens van dat „nor male" ligt, de verwachtingen zijn thans zodanig overtroffen, dat hier wel dege lijk een beroep op mag worden gedaan. We hoorden van belangrijke bedrijfs takken waar ook van ondernemerszijde wordt toegegeven, dat na de recente loonsverhogingen weer een extra ruim te van ver boven de 10. pet. zou zijn ontstaan. Nu hebben de bonden van industriële werknemers het overleg geopend om vooreerst verbeteringen te kunnen be reiken vanuit die meerdere ruimte in de z.g. secundaire sector. En juist daarin valt heus nog wel iets te ver beteren. Ook met behoud van de gedif ferentieerde aanpak van het verdelings vraagstuk. Niet alleen dat we hierbij denken aan de versnelling van het pro ces tot invoer van de verkorte werk week, we moeten eveneens denken aan de kwestie van de gelpke betaling van mannen en vrouwen voor gelijkwaar dige arbeid, aan de verbetering van de bedrijfspensioenfondsen, aan een on derlinge regeling tot bijbetaling op wet telijke verzekeringsuitkeringen e.d.. Maar er is altijd ook nog zo iets als de kwestie van de bezitsvorming. Een eenmaal toegekende loonsverho ging maakt men in de tegenwoordige situatie heus niet zo gauw ongedaan. Wanneer betere resultaten evenwel me de aan de werknemers ten goede zou den komen in de vorm van winstde ling, welke dan enigszins in verhouding zou moeten staan tot de hoogte van de verkregen winst, dan betekent dit dat bij keren van het get(j ook dit aan deel in de winst zou moeten worden verminderd. Tenslotte moet ons nog een andere opmerking van het hart. Er wordt nog al eens over coördinatie gesproken, waarmee dan wordt bedoeld, dat niet al te grote verschillen moeten gaan ontstaan tussen de hoogste en de laag ste lonen. Wij menen dat ook van ge brek aan coördinatie moet worden ge sproken wanneer er eeg te grote af stand is tussen het inkomen van hen die werken kunnen en van hen die van wettelijke renten moeten leven. Wanneer cr sprake is van algeme ne ruimte dient dit onder de huidige omstandigheden op de eerste plaats ten goede te komen aan de minst draagkrachtigen onder ons, waarbij we met name nog eens willen herin neren aan de invaliditeitsrentetrek- kers. Laat men ons nu niet verwijten, dat we het woord coördinatie verkeerd ge bruiken, want met woordenspel zijn de ze mensen niet gediend. We zullen de ontwikkeling van deze zaak ernstig moeten blijven volgen. Waarbij wij vooral menen een beroep te mogen doen op de leiders van werkgevers- en werk nemersvakverenigingen, die door de voorlichting van hun leden in deze si tuaties zo sterke invloed doen gelden. DEN HAAG, 10 sept, De commis saris van de koningin in Zuid-Holland T ^'aasesz heeft gisteravond in zijn functie van voorzitter van het Prinses Beatrix Poliofonds een cheque van 18,431,83 gulden in ontvangst ge nomen uit handen van de welp Johny van der Spek uit Rotterdam. Dit be drag hebben de welpen tussen tien en twaalf jaar voetballend voor bet goede doel bij elkaar gebracht. De commissaris toonde zich zeer ver heugd met de cheque. „De Hollandse jeugd heeft hiermede getoond, aan- fespoord door de woorden van prinses ■cftrix, iets over te hebben voor hun leeftijdgenootjes, die door polio getrof- len ziin" ZO ZP i hil NTa Ha rrr-rvf^ nnL 0 ^1. v* V»vv* ^cttuu ten zijn zo zei hij. Na de grote epi demie van 1956 is het aantal poiioge- valien gelukkig erg teruggelopen, aldus de commissaris. Dit jaar zijn er in to taal slechts negen nieuwe gevallen ge constateerd. Commissionairs in effecten DAMRAK 98. AMSTERDAM-C. Beursbericht op aanvraag. V if (NADRUK VERBODEN) DEN HAAG, 9 sept. Staathuisf^. kunde en statistiek m.o.J. Flint. sterdam; W. Veersma,Zaandam; j-j- inrichting m.o.: F. Cortenraarl, ^e^.g, sen; mej. W. van Dokkum, Voor''1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4