Landhonger in het Westen t R.-K. DANSSCHOOL M. L. MULDERS MAURITSWEG 46 Rondsleiders bezorgd voor financierine; sport- Natu-raLa# „Vrees voor overproduktie van ruwe olie ongegrond" Nederlanders en Australiërs helpen immigrant in moeilijkheden Reclame "1 Vlaardingen greep Zuidbuurt Broekpolder en Holy Engelse interesse en Nederland Olieconferentie in Bagdad keert zich tegen prijsverlaging Wanneer er nood is, komt men te hulp Nest op vreemde plaats Octave de Coninck Gerard van Eijk verloor van Duitser Wemliöner Weer nieuwe trips uitgeschreven Radarinstrument voor blinden Defensie consigneert geld voor militairen Afrika een politiestaat cétyzlmcxxt day, ih day 4t Bommenwerpers botsen boven Oceatu1 Maakt N S CN D C DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1960 PAG IN V® Hoelang de bewoners van de Burgemeester Luyerinksingel nog zullen kunnr genieten van bet heerlijk uitzicht op Delft, dat de polder hun hier biedt ,is niet met zekerheid te zeggen. Vast staat echter, dat de landhonger van Vlaardingen niet alleen in de Broek polder en do richting Zuidbuurtseweg zich tracht te bevredigen, maar ook de prachtige oorden van „Holy" gaat opslokken. Aan het einde van de Burgem. Verkadesingcl is een grote aarden bult opgeworpen, die eeiïang zal worden opgenomen in een uitgebreid wegenstelsel rond de stad. Gezicht op Vlaardingen Het inrijhek van Boerderij „Nooit gedacht", eigen, dom van 't Weeshuis te Schiedam helpt obstakels ontdekken Een van de nieuwigheden op de Radio tentoonstelling in Earls Court is een ra darinstrument, dat blinden helpt om voor werpen tot op een afstand van ongeveer zes meter, waaronder ook stoepranden, te ontdekken Betaling oogsthulp BALLROOM, JIVE, CHA-CHA-CHA EN THE MADISON SPECIALE SCHOLIERENKLUBS TELEFOON 12 63 92 (J TERUG IN LONDEN Dr. Reeves noemt Zuid" dé regelmaat van de klok V. £1 •vMw- SQ - UIT NIEUW GUINR4 NAAR NEDERLAND Regering biedt Indisch Nederlanders hulp '14m Ook vogels maken van de woningnood een dengcl Links: een echtpaar slaagde in een bloempot bovei, de voordeur van 'n huis; rechts: de vondst van eer bouwterrein in de tros opgehangen in 'n botenhuis. We hebben die zandheuvel beklommen en ons toen omgedraaid naar de stads- richting. Het gezicht van hieruit op de stad is nogal afwijkend van wat men ge woonlijk van Vlaardingen te zien krijgt. Uit de kolommen van deze krant heeft het bericht u bereikt, dat de gemeente raad besloten heeft Vlaardingen ook uit te breiden met een stadswijk „Holy" die plaats zal bieden aan 48.000 in woners Deze oostelijke uitbreiding ten noorden van rijksweg no. 20 zal 400 ha groot zijn en zelfs ca. 20 ha op Schiedams grondgebied komen te liggen. Ook de uit breiding van Schiedam zal ten noordwes ten van Kethel het land opeisen, zodat Vlaardingen en Schiedam niet alleen aan de Maas met elkaar vergroeid zijn, maar ook ver in het noorden de wederzijdse stadswijken elkaar zullen raken. Dat een en ander een zeer ingrijpende struc tuurverandering tengevolge zal hebben spreekt vanzelf. Het enige stukje natuur dat men in deze streken over enkele ja ren nog kan beleven is het ons vaak niet vriendelijk gezind zijnde wolkendek. Wij groeien hier als een soort klein Londen dicht. Naar schatting zal de bevolking van de Waterweg-agglomeratie in 1985 de 2.000.000 genaderd zijn. Rijkswaterstaat heeft op het laatste ogenblik bezwaren geopperd tegen het oorspronkelijke plan „Holy", of schoon dit plan al geruime tijd op papier stond Het bleek, dat Rijkswater staat bevreesd was. dat het lokale ver keer en het verkeer Vlaardingen—Schie dam gebruik zou maken van de rijks wegen als er niet genoeg bijwegen in de nieuwe wijk zouden zijn Het betrof dus een bezwaar OP de détails. Maar het grote werk gaat door en alle landelijk heid zal worden verdrongen door de op dringende stad. Men hoeft er geen ge heim van te maken, dat onze heden daagse stadsuitleg in brede lagen van on ze bevolking niet bewonderd wordt. Als men deze wijken van blokken nog zou willen honoreren met de naam sfeer, dan gebiedt de eerlijkheid m.i. te spreken van vervelende sfeer. Voor wat onze westelijke streken be treft zal men in de toekomst naar een museum van schilderijen moeten gaan om landschappen te zien. als tenminste in die dagen het nonfiguratieve en het abstracte niet totaal beslag gelegd heb ben op onze kunstzalen. Aan de Holyweg prijkt nog in al zijn luister het fraaie inrijhek van de voor malige heerlijkheid „Holy". Het wapen hoven het hek bevat een zilveren schild beladen met rood vrijkwartier in de rech terbovenhoek en zeven rode merels („mer- letten"). Aan het einde van de oprij laan bevindt zich een fraaie boerderij met opstallen. Ongeveer op dezelfde Plaats stond vroeger het huis „Holy". Het gaat vele eeuwen verder in de ge schiedenis terug dan het monumentale hek, dat als jaartal draagt 1735 Van het oorspronkelijke bouwwerk of slot is niets bekend. De oudste afbeelding is een prent uit 1592. Het vermoeden is gewettigd, dat de gebouwen, die hierop te zien zijn, bij lange na niet het totale slot weer geven Immers, men vindt hierop niet anders dan een grote fraaie woning met sierlijke entrée, wat stallen en hooimij ten en ten zuidwesten daarvan, door grachten omgeven, een forse toren met za deldak. De woning dateert van na 1575, want het vorige bouwwerk werd in dat jaar door brand verwoest tengevolge van oorlogsgeweld. Het laatste gebouw van de heerlijkheid ,.Holy" werd in 1858 ge sloopt, Het inrijhek staat onder toezicht van Rijksmonumentenzorg en het zal door de hier gereleveerde uitbreiding opgeworpen en het paard van de boer, in de mening dat het een stevige dam was, had er over willen lopen en was met zijn zware lichaam in de sloot gezakt. De voortvarendheid van diverse gemeen ten om het kostbare boerenland maar zo snel mogelijk te naasten, leidt o.i. vaak tot moeilijk te verdedigen beleid Zo zijn er onder Maasland al vele vaarten en slo ten met zand dichtgegooid, zonder dat er van definitieve bouwplannen iets komt althans -kan het bouwen hier nog lang uitgesteld worden Met het gevolg, dat men met dit voorbarig dempen van de zo nodige afwatering de landerijen schaadt. van Vlaardingen van deze plaats verwij derd worden om elders een plaats te vin den binnen de grenzen van de gemeente. Beter een half ei dan een lege dop! In het westen van Vlaardingen is de Zuidbuurtseweg verdwenen voor de nieuwbouw Alleen over de grens van Maasland zet deze weg zich nog voort. Precies op deze grenslijn staat nog een prachtige boerderij uit begin 1600 en die het eigendom is van het weeshuis te Schiedam. De boerderij „Nooitgedacht" heeft een mooie trapgevel en wordt steeds prima onderhouden mei steun van genoemde Schiedamse instel ling Dat het zo voortga. De boer be klaagde zich veel over veel verlies aan land en over de steeds naderbijkomende stadsjeugd met haar vernielzucht en baldadigheid. Hopen hooi, die op het land te drogen stonden werden in de late uren door de jeugdige vandalen in de sloot gegooid. Op een zeker punt hadden de jongens een dam van hooi in een sloot FRANKFORT, 14 sept. De Neder landse half zwaargewicht Gerard van Eijk heeft vanavond in Frankfort op punten verloren van de Duitser Dieter Werahöner. De partij was afgesloten op acht ronden. Van Eijk moest voortdurend veel incas seren en ging in de zesde ronde zelfs voor zes tellen neer. Toch hield hij dapper vol. maar Wemhöner was duidelijk de betere bokser. De 1300 toeschouwers juichten de Nederlander na afloop echter enthousiast toe. In de hoofdpartij bereikte het Duitse idool Europees middengewichtkampioen Gustav Scholz slechts een teleurstellend „onbeslist" tegen de Amerikaan Don Full mer, een broer van wereldkampioen Gene. Het gevecht was bepaald op tien ronden en tien ronden lang wachtte Scholz, die zijn 85ste partij bokste, op een gelegenheid zijn befaamde linkse te plaatsen. Die kans kwam echter niet en „Bubi" Scholz werd aan het eind van het gevecht heftig uit gefloten. Blijkens bericht van de Engelse Spoor wegen. zijn de reizen, welke deze maat schappij van Noord-Engeland uit naar Nederland organiseert, bijzonder in trek geweest. Het succes van deze reizen is zo groot gebleken, dat er voor de ko mende herfst en zelfs al voor het volgend voorjaar nieuwe trips zijn uitgeschreven. De Britse spoorwegen zijn voornemens ook daarna deze tweedaagse reizen naar Nederland te blijven organiseren. Het programma omvat bezoeken aan Amsterdam (met een tocht door de grach ten), Den Haag en Rotterdam. Het volgend jaar worden de bollenvel den, Arnhem en Gouda in het programma opgenomen, doch dan in driedaagse trips. Het instrument is niet veel groter dan een box-camera en zendt een smalle straal hoge geluidssignalen uit, die terugkaatsen, wanneer zij een obstakel ontmoeten. Zij waarschuwen de drager Op het ogenblik is alleen een pro totype ontwikkeld, maar de nieuwe ap paratuur belooft een waardevol nieuw hulpmiddel te worden voor mensen, die het gezichtsvermogen hebben ver loren Nadat men de signalen, die door vleermuizen e.d. worden uitgezonden, zorgvuldig had geanalyseerd, werd het mogelijk geacht dat, aangezien sommi ge dieren zich vrijelijk zonder gezichts vermogen kunnen bewegen, hetzelfde soort signaal elektronisch zou kunnen worden gereproduceerd en door blinden als een praktisch hulpmiddel zou kun nen worden gebruikt. Het Sondar signaal, zoals het genoemd wordt, bestaat uit korte stoten met een zeer hoge geluidsfrequentie. Deze stoten worden 50 tot 100 keer Per seconde herhaald. Hef signaal wordt Verkregen door middel van transistors, die op een droge batterij van 9 tot 12 volt werken. In de praktijk verandert het signaal, dat door voorwerpen tot op een afstand van 6 meter wordt teruggekaatst de toon van het signaal; daaraan kan de geoefende gebruiker weten, hoever de obstakels verwijderd zijn en waar zij zich bevinden. DEN HAAG, 13 sept. De boeren, die hulp van militairen hebben gekre gen b\j het binnenhalen van de oogst, zullen de manschappen individueel noch collectief mogen betalen. Aldus deelt de Legervoorlichtingsdienst mede. Er zal hun wel een bedrag in rekening worden gebracht, doch dit geld zal op het de partement van Defensie worden gecon signeerd. Later zal er een bestemming aan worden gegeven. Het ministerie van Defensie zal zich overigens niet be moeien met het vaststellen vari de be dragen die de boeren zullen moeten be talen, het laat dit over aan andere in stanties. Advertentie LAAT U TIJDIG INSCHRIJVEN, ALLE WERKDAGEN VAN 13—21 UUR Leraar der r.-k. Kweekscholen St.-Lucla en Thomas Morus Lid S.F.N. ROTTERDAM 15 september. Naar aanleiding van het verwerpen van het ontwerp-Loterijwet door de Eerste Ka mer, hebben wjj aan een aantal belang rijke personen uit de Nederlandse sport wereld gevraagd naar hun mening dien aangaande. Uit alle reacties blijkt, dat men het wel zeer betreurt, dat thans nog geen definitieve toto-regeling tot stand is gekomen, juist nu de voorlopige vergun ning dreigt af te lopen. Algemeen wees men er op, dat de sport financiële steun beslist niet kan ontberen. Jhr. mr. A. Feith, voorzitter van de Nederlandse Sportfederatie, verklaarde: „Ik vind het jammer, dat de toto ver worpen is. Wij hadden het wetsontwerp, zoals dit door de Tweede Kamer is aan genomen, liever wat ruimer gezien, maar we besloten er het beste van te maken. Nu weten wij niet wat er gaat gebeuren. Zal de Tweede Kamer met een initiatief voorstel komen of zal de toto helemaal niet meer doorgaan? Ik heb het gevoel, dat binnen een paar dagen de minister met een verklaring zal komen. Ik kan mij nl. niet voorstellen, dat minister Beerman de zaak zal laten lopen. Het bestuur van de Sportfederatie zal zich op korte termijn over de kwestie bera den", aldus jhr. Feith. Verscheidene bestuursleden van de K.N.V.B. wilden geen enkel commentaar geven op de beslissing van de Eerste Ka mer. De voorlopige vergunning voor de toto duurt tot 1 oktober, zo zei men over het algemeen. Alleen de heer G. Kruyver, lid van het sectiebestuur Betaald Voetbal, was oe- reid ons in enkele woorden zijn mening te vertellen. „Het bericht van de verwerping van de toto heb ik met gemengde gevoelens ontvangen", zo zei deze K.N.V.B.-bestuur- der. „Als het wetsontwerp alleen ver worpen was, omdat de Kamer het niet eens is met de beperkingen, die de toto zijn opgelegd, dan zou ik voldaan kunnen zijn. Ik heb echter de indruk gekregen, dat er een aantal Kamerleden is, die helemaal geen toto willen hebben. Als het wetsontwerp er door gekomen zou zijn, zouden wij tenminste iets hebben gehad". Verder merkte de heer Kruyver op, dat als er geen toto meer komt, vele Nederlanders aan buitenlandse toto's zullen gaan deelnemen. Men kan wel zeggen, dat dit gecontroleerd wordt, maar clandestiene deelneming is niet te controleren, aldus het bestuurslid. Ir. A, Paulen, voorzitter van de Kon. Ned. Atletiek Unie, nog maar juist terug gekomen uit Rome, meent dat de gehele Nederlandse sport minstens een jaar in de kou komt te staan. De Olympische Spelen hebben laten zien hoezeer bet nodig is, dat sportbonden over ruimere middelen komen te beschikken om de zo dringend nodige voorlichting te kunnen financieren en de trainingsmogelijkheden voor de leden te verbeteren. Nu het toto- voorstel verworpen is, zijn we even ver als twee jaar geleden, aldus de KNAU- voorzitter, die weliswaar nog steeds voor stander is van ongelimiteerde prijzen, maar reeds tevreden zou zijn geweest als de compronis-wet er door gekomen was. Het vacuum, waarin wij nu verkeren, maakt, dat we de tijd, die we nog voor Tokio hebben, niet zo goed kunnen ge bruiken als we wel zouden willen Ook Jan de Vries, voorzitter van de Kon. Zwembond, stelde op de eerste plaats, dat het jammer is, dat het wets ontwerp verworpen is, omdat de sport het geld zo dringend nodig heeft. We moe ten de toekomst maar afwachten, doch het is met te ho-pen, dat we nog lang zon der definitieve regeling moeten doorsuk kelen. aldus de heer De Vries. In andere Westeuropese landen etaat de sport er veel beter voor. gesteund als zij daar wordt door ruime toto-opbrengsten of re- geri'nigssubsidies. In Nederland blijkt men wel bijzonder weinig oog te hebben voor actieve vrijetijdpassering door middel van i actieve sportbeoefening en dat terwijl de reereatiemogelijk'heid hier toch al zo be perkt is De heer J. G. Harkema, vice-voorzit- ter van de Kon. Ned. Hockeybond, zei het vertrouwen te hebben, dat nu hzt huidige ontwerp is verworpen, de rege ring binnenkort met een nieuw en beter voorste) zal komen, dat dan aan de wen sen van de overgrote meerderheid ran de Nederlandse bevolking zal beant woorden. Overigens betreurt ook hij du stilstand in de financiële steun aan de sport. Dr. P. van Dijk, voorzitter van de Koa Ned. Wielrenunie, kan zich wel vereni gen met de verwerping van de toto in de voorgestelde vorm. „We moeten maar afwachten, wat er verder gaat gebeuren. Voorop staat, dat de sport de toto niet kan missen, maar als er een toto komt, die alleen voor charitatieve doeleinden kan worden gebruikt, met prijzen in de vorm van goederen, zijn we verder van huis. Dr. Van Dijk zei het inderdaad wei een beetje jammer gevonden hebben, dat de Tweede Kamer het voorgestelde wets ontwerp had aangenomen, maar we had den in ieder geval iets. De toto moet er komen of de regering zou met een enorme subsidie voor de sport moeten komen, aldus dr. Van Dijk. LONDEN, 14 sept. Gisteren isIa£an- Reeves, Anglicaans bisschop van J ^n_ ncsburg, op het Londense vliegveio gekomen, waar hij onmiddellijk na komst een persconferentie hield. éan- Reeves, Anglicaans bisschop van J 0p nesburg, die Afrika moest verla .„jat last van de Afrikaanse regering. aft- hij fel verzet had geboden tegen de jjrta. heidspolitiek van Verwoerd. De del n tie geschiedde, toen dr. Reeves „eer- afwezigheid van vijf maanden terug de naar Johannesburg. Vijf maanden geleden verlietd®Le(jen schop ijlings Zuid-Afrika omdat hij nt had te vermoeden dat men op hm 0rn stond hem te arresteren. Dit besiu sje zijn diocees te verlaten bm aan ^fri' te ontkomen, wekte zowel in ZuiaLejen ga als in Engeland enige kritiek. „op van de geloofsgenoten van de bis waren van mening, dat hij er bete n gedaan zou hebben zich lijdelijk te arresteren. - vah Sedertdien heeft uw corresponded een Anglicaans bisschop, voorheen spee- tioneerd in Afrika, vernomen dat ar. aan ves het besluit om zich te orltrekKe arrestatie niet had genomen op eise „ge zag, maar dat hij het advies had La's volgd van zijn bisschoppelijke cot in Zuid-Afrika. ■ctefetl Tijdens de persconferentie van Sia,eeds verklaarde de bisschop, dat hij n°» cees bisschop was van het Anglicaanse di! Johannesburg en dat hij van pb»n ,atje te blijven. Hij bestempelde de depo gen als onwettig en noemde Zuid-Afrik» politiestaat. Een uitkomst bij hardnekkige verstopping 60 taö'-j# Ideaal voor kinderen, as. moeder», werk bu'tc (Van onze correspondent in Australië) Immigranten die menen te moeten kla gen, omdat zjj zulk een moeilijke tijd doormaken, kunnen een voorbeeld vin den in de heer Eewoud van Tricht, die niet klaagt, hoewej hij wel over moei lijkheden kan meespreken Hef ging aan vankelijk goed, totdat hij'door een her- senzickte werd getroffen Doch nu onder vindt hij, dat zowel zijn landgenoten als Australiërs, indien nodig, bereid ziin tot helpen. Hij woonde in Rotterdam aan de Beijer- iandselaan en was instrumentmaker van beroep Met twee kinderen emigreerde ^et echtpaar naar Australië en probeer- de zich een nieuw bestaan in dat land te veroveren. De eerste poging was om weer een huis te verkrijgen en daarto-e kocht de heer u Tnc"t m Carlisle, een voorstad van de hoofdstad Perth in de staaf West-Aus- stralie. een stuk land. teneinde er zijn huis °P.je bouwen. Dat is geen normale bezigheid voor n instrumentmaker, doch als immigrant moet men van vele mark ten thuis zijn. En dusxsloeg de lieer Van Tricht aan het bouwen Hij maakte zelf de cement stenen en bouwde eerst de veranda, zo dat er wat meer woonruimte beschikbaar zou komen Want het gezin was inmid dels met twee kinderen uitgebreid en het werd in de caravan, welke op het land was geplaatst, wel ere beperkt met de ruimte. Doch het Australische klimaat laat vee! buitenleven toe en daar geno ten de kinderen volop van. Al vrij spoedig na aankomst in 't nieu we land had de heer Van Tricht werk in zijn vak gekregen en het gespaarde geld werd benut voor de woningbouw. De tegenslag Het ging goed. men was gelukkig en tevreden. Toen werd de heer Van Tricht getroffen door een hersenziekte, welke hem tenslotte aan een zijde van het li chaam verlamde. Hij kon niet alleen niet meer werken, doch ook de bouwerij aan de woning moest worden gestaakt. Zo leefde het gezin lange tijd in kommer volle omstandigheden De oudste van de kinderen was 10 jaar en daar viel dus nog geen hulp van te verwachten. Na 5 maanden kon de heer van Tricht weer wat lopen,, doch zijn werk kon hij niet uitoefenen. Het is onnodig te zeggen, dat het grote armoede wa«, vooral door dat verzuimd was om officiële instanties van de toestand op de hoogte te brengen. Want de heer Van Tricht meende ten on- rechte dat hem, niet genaturaliseerd zijn- I de, geen uitkering kon worden gedaan, j Ook was er geen aanvraag ingediend l voor het ontvangen van de kindertoe- slag. Kortgeleden hebben de Nederlandse im migranten zich het lot van dit gezin aan getrokken. Zij sloegen de handen ineen en zijn aan het bouwen gegaan. De Ne derlandse „Building Society" verklaarde zich bereid tot 'n lening van 1750 pound Een kleine groep particulieren heeft zich garant verklaard voor de aflossingen. Men is volop aan het bouwen geslagen en binnenkort zal het gezin Van Tricht nu in de eigen woning kunnen trekken, dank zij de hulp van de landgenoten, waarbij men ook van Australische zijde niet is achter gebleven. De heer Van Tricht 'had kans gezien zijn woning op te trekken tot aan de hoogte van de ramen Er zijn weinig weekeinden in de afgelopen 6 jaar, waar in hij niet aan zijn huis werkte. Indien dc ziekte zich niet had laten gelden, dan zou het gezin reeds lang de woning ter beschikking hebben gehad. De kinderen groeien op en voelen zich thuis jn het nieuwe land. Onnodig te vermelden, dat mevr. Van Tricht haar deel van de immigratie-pro blemen heeft ontvangen! BAGDAD, 13 sept. „Er bestaat geen -verproduktie van ruwe olie. Integen deel, in de komende vier jaar zal de wereldproduktie ongeveer drie miljoen barrels per dag kleiner zijn dan de vraag". Dit is dan de stelling, die de directeur-generaal van het Ministerie van Oliezaken van Irak, A.hmad Kassem el Abbas, naar voren heeft gebracht op de conferentie van olieproducerende landen in het Midden-Oosten, die zon dag in Bagdad is begonnen. De confe rentie houdt zich in het bijzonder bezig met de gevolgen voor de produktielan- den, die de verlaging van de olieprijzen door de grote maatschappijen zou kunnen hebben. Venezuela, Irak, Perzië, Saoedi-Arabië, Koeweit en Qatar nemen aan de conferent.; deel. Op 17 oktober zal in Beiroet worden begonnen met een conferentie, waaraan 500 gedelegeerden zullen deelnemen, die niet alleen de produktielanden zullen vertegenwoordigen, maar alle Ara bische landen, die belang hebben bij de aardolie en ook de buitenlandse maat schappijen, werkzaam in het Midden- Oosten. De onderwerpen van bespre king hebben zowel een wetenschappe lijk als een politiek karakter. In Bagdad zal worden gesproken over de gevolgen, die de prijsverlagingen zullen hebben op de inkomsten van de landen in het Midden-Oosten. De pro duktielanden hebben gewild, dat deze conferentie nagenoeg geheim zou zijn. Zij hebben geweigerd de Verenigde Arabische Republiek toe te laten, welke winst behaalt uit het vervoer van olie via het Suez-kanaal, en ook Jordanië en de Libanon, welke landen direct belang hebben bij de conferentie in verband met de 'misleidingen, die over hun gebied gaan. De landen bereiden een gemeenschappelijk dossier voor, dat zij bij de oliemaatschappijen zullen verdedigen. De produktielanden stellen, dat iedere prijsverlaging voor olie waartoe door de maatschappijen wordt besloten zon der medeweten van de produktielanden, een manier is om hun de inkomsten te onthouden, waarop zij recht hebben. Ahmad Kassem el Abbas heeft ver klaard, dat de prijsverlagingen van Iraq Petoleum Company van februari 1959 en augustus 1960 aan Irak 19 miljoen dinars (1 dinar ruim 10 gulden) ont houden. De maatschappijen beweren, dat deze prijsverlagingen zijn geba seerd op de toestand van de wereld markt voor olie, die is ontstaan door een aanzienlijke overproduktie. Ahmad Kassem stelt daartegenover, dat deze mening op een „fictie" berust en hij heeft statistieken getoond, waaruit blijkt dat de wereldproduktie kleiner is dan de wereldvraag. Irak en alle andere produktielanden houden vast aan hun standpunt, dat de maatschappijen niet het recht heb ben de prijzen te verlagen onder voor wendsel van verkopen met ver 01 aangezien de vraag gedurende de k mende vier jaar altijd tenminste ar* miljoen barrels per dag groter zal zij dan de totale wereldproduktie. n De gedelegeerden hebben £'s e- een subcommissie ingesteld voor de 0 studering van de vaststelling der oi prijzen op de wereldmarkt, zo w0 via radio Bagdad door het n^eüTLe. bureau van de staat Irak bekenüg maakt. Het bureau heeft voorts nis" gedeeld, dat de delegatie van W heeft voorgesteld een permanente ganisatie in het leven te roepen met doel de krachten van de olie-exP terende landen te bundelen voor oplossen van hun vraagstukken. LONDEN, 15 september. Twee menwerpers van het type B-47 va Amerikaanse luchtmacht, die op 3j waren van de basis Plattsburg in de Ney York naar de Britse basis Brize ^aJJ ton, zijn gisteren op 350 Shannon met elkaar in botsing geK"0l-t, Een van de toestellen is in zee ëes het andere heeft kans gezien het ,,3ri vliegveld Shannon te bereiken. Een „jij de zes straalmotoren was gedeen afgerukt. io& Vliegtuigen en schepen zijn op naar de andere machine of even .overlevenden daarvan. Gewoonlijk dit type vliegtuigen twee piloten en navigatór aan boord. Volgens een rikaans communiqué vervoerde stellen geen wapens. HOLLANDIA, 13 sept. (A.N.P-) Nederlandse regering zal de lje,p^ed' hand bieden aan een aantal i" Nieuw-Guinea vertoevende Indisch® Ne derlanders, die als „data", c.g- werkers naar Nieuw-Guinea kic* „et en hun gelegenheid bieden op voo«® basis naar Nederland te reizen. Het gaat in het bijzonder om a üjt- nen, die in Ned. Nieuw-Guinea ëeeLet%' zicht hebben op een passende kring, geëigende scholing of n°r -pd" gezinsvorming en die niet over de -nf delen beschikken zelf hun passage ngi)f Nederland te betalen. De gouvef ,al- heeft voor de selectie van deze Sevefl len een adviescommissie in het geroepen. T„aoPe' Omstreeks 1950 vertrok uit m® jn' sië een vrij groot aantal jong V9' dische Nederlanders, in leeftlJ(LieCs' riërend van 16 tot 25 jaar De m 0(i' ten van hen waren ongeschoolde f} geoefende arbeidskrachten. Nieti-iri' werkten zt) actief mede aan de op epn van Nieuw-Guinea. Aangezien fU te aantal hunner in verdrukking drfigU'V geraken bij langer verblijf in Guinea, biedt de Nederlandse re® de helpende hand.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 6