Nederlands em igra tie be Ie id moet getemporiseerd worden Bianca Tampieri wenst niet overleden te zijn Reclame m VIJFTIG JAAR GELEDEN ging Jan Olieslagers op de schouders MOGELIJKHEDEN NIET AFGRENDELEN Geen actieve benadering Gezin Dijkers te Middelharnis weer verenigd Absurde strijd tussen Turijnse en de gemeente F err ar a M' Maakt voor Uw zaak de bemiddelaar F pagtn* Nieuw S.H.V.-kantoor I te Utrecht N.R.K.M. TEGEN S.E.R.-ADVIES t ir Rectoraatsoverdracht Econ. Hogeschool Emery Kelen ff Enorme geestdrift op Woudestein Bom onder Leids stationsplein Kampcommandant van Sachsenhausen berecht BOTTERDAM Jan Overbeeke expo' seen in A.M.V.J.- gebouw N'Z H DINSDAG 20 SEPTEMBER 1960 Door Prins Bernhard geopend Vestigingsbesluiten door ROTTERDAM, 19 sept. - Preeies vijftig jaar geleden was Jan Olie slagers in Rotterdam de held van de dag. In de week van 19 tot 25 september gaf hij op het sportter rein Woudestein zijn onvergetelijke demonstraties met zijn luchtige, primitieve Blériot-ééndekkertjc En de Rotterdammers keken hun ogen uit, want het was hun eerste kennismaking met het vliegtuig. Houten startbaan Politie redde hem t)emontering vordert enkele minuten LEIDEN, 20 sept. Omstreeks één iuur gistermiddag moest de Leidse politie het stationsplein ontruimen. Adjudant J Feilen van de hulpverleningsdienst be- 1 gon toen namelijk met het demonteren jvan een zeer gevaarlijke brisantbom. De kritiek op het emigratiebeleid bestaat vooral hierin, dat over heidsgelden worden uitgegeven T>m arbeidskrachten het land uit te la ten gaan, terwijl zij momenteel hier dringend nodig zijn. De meeSt radicale oplossing zou zyn geen gemeenschapsgelden meer be schikbaar te stellen voor de emigratie. De emigratie-instanties in het bin nenland zouden daardoor verdwijnen; het emigratie-apparaat in het buiten land zou drastisch ingekrompen kunnen worden omdat alleen maar nazorg van de bijna 400.000 geëmigreerde landge noten behartigd zou behoeven te wor den en aan emigranten, die toch zou den willen emigreren zou geen subsidie meer worden verleend. Door een derge lijke maatregel zou inderdaad de emi gratiedeur dicht gemetseld worden. Landen als Australië, Canada, Nieuw- Zeeland en Amerika, waarmee emigra tie-overeenkomsten zijn gesloten en die meebetaald hebben om de emigratie van Nederlanders te bevorderen, zou den in andere landen de mensen, die zij tjodig hebben, trachten te krijgen en op het moment dat Nederland weer graag de grenzen zou openstellen, zouden zij er terecht feestelijk voor bédanken om een knieval te doen voor het kleine land aan de Noordzee. Toen niet nu wel, is nog steeds een vlieger die niet altijd opgaat. Van de meest radicale oplossing welke, nog steeds uitsluitend gerede- neerd vanuit de huidige moeilijkhe den op de arbeidsmarkt, naar een tus senoplossing. De emigratiegelden. welke de over heid ter beschikking stelt, dienen voor- namelijk voor de emigratieapparaten in binnen- en buitenland en voor de subsi dies, welke aan emigranten worden ver leend De vraag is op welke manier het Remigratiebeleid door het treffen van be zuinigingsmaatregelen aangepast kan worden aan de hedendaagse situatie in Nederland. Ik meen, dat verschillende sugges ties in deze de moeite waard zijn over wogen te worden. Allereerst zou naar mijn opvatting de actieve benadering inzake emigratie thans achterwege ge laten kunnen worden. Hiermede bedoel ik een stopzetting van de voor lichtingsbijeenkomsten welke over emi gratie worden gegeven. Deze voorlich tingsavonden, welke vooral in de win termaanden in grote aantallen worden belegd zijn toch al schaars bezocht en de feitelijke inhoud van deze bijeenkom sten draagt een meer animerend dan zuiver voorlichtend karakter. Ongetwij feld zou bovendien een good-will geste gedaan worden aan het bedrijfsleven in dien de advertenties over mogelijkhe den in de immigratielanden verdwenen Uit de omvangrijk geworden rubriek van advertenties, waarin personeel gevraagd 'wordt in eigen land. Herziening apparatuur Een tweede steekhoudend voorstel itjkt mij een herziening van de emi- gratieapparatuur. Sedert 1952 kent Ne derland een situatie, waar vier aanmel dingsorganen de gmigratiewerkzaamhe- den als voorlichting en dossiervorming verrichten, n.l. de rijksaanmeldingskan- toren voor emigratie (de Gewestelijke Arbeidsbureaux) en de maatschappelij ke aanmeldingsorganen voor emigratie, g t.w. de Algemene Emigratie Centrale, de Christelijke Emigratie Centrale en de Katholieke Centrale Emigratie Stich ting. Ik vraag mij af, nu de maatschap pelijke emigratie-organen een voldoen de deskundige staf van medewerkers /n dag- en weekbladen is de laatste maanden vee', geschreven over emigratie. Vooral toen bleek dat er serieus aan gedacht werd een aantal Italianen in Nederland toe te laten om de spanning op de arbeidsmarkt te verminderen is menige pen van redacteur of mede werker in beweging gebracht om een artikel te schrijven over het emigratiebeleid van de Nederlandse regering In de verschillende artikelen bestond toch wel een eenheid van denken n.l. dat het ener zijds een wat rare vertoning is, emigratie van Nederlandse arbeids krachten naar andere landen met steun 'van de overheid te bevorderen, terwijl in het eigen land een tekort aan arbeidskrachten bestaat; an derzijds dat het onverstandig zou zijn de emigratiedeur weg te nemen en dicht te metselen, waardoor het in de toekomst moeilijk zou wor den een uitgang te hebben als dit weer nodia zou blijken. Voorzover mij bekend zijn er door de artikelschrijvers weinig positieve ideeën naar voren gebracht om voor de moeüijkneid van de „nu-niet, later- mogelijk-weer-wel" politiek een oplossing aan de hand te doen. Wat mij voorts is opgevallen is dat wel emigratie als verschijnsel kritiek heeft opgeroepen, maar dat over emigreren als concreet gebeuren weinig gegggd is. Dit'neemt vanzelfsprekend niet weg, dat de des kundige redacteuren en medewerkers er zo' van overtuigd, zijn, dat ieder emigrant er bovenop is als hij gaat emigreren maar wel dat de persoonlijke beslissing van zich elders in de wereld t- gaan vestigen terecht buiten beschouwing is gelaten. Er za-, iéts .weten gebeuren. Dit artikel heeft niet de pretentie een panklare oplossing te geven, maar wel om een persoonlijke bijdrage te leveren om uit de impasse te geraken, waarin wij ons momenteel bevinden hebben, of het nog noodzakelijk is, dat de overheid zelf deze uitvoerende werk zaamheden blijft verrichten. Dat deze emigratie-werkzaamheden bovendien verricht worden door een rijksdienst, welke als hoofdtaak heeft de arbeids voorziening in eigen land te regelen, lijkt mij een bijzondere ongelukkige om standigheid, Waarschijnlijk zal de ap paratuur van het Rijksarbeidsbureau beter dienstbaar kunnen worden gemaakt aan de inter-Europese arbeidsbemidde ling, welke in de voortschrijdende eco nomische eenwording van ons wereld deel ongetwijfeld een zeer belangrijke zaak gaat worden. Dat ook de maatschappelijke emigra tieorganen een elasticiteit zouden moe ten hebben om een aanpassing te vin den al naargelang er hoog- of laagcon junctuur in de belangstelling voor emi gratie is, acht ik eveneens noodzakelijk. De ervaring leert evenwel dat deze elasticiteit gemakkelijker is op te bren gen door een niet-overheidsbedrijf dan door de overheid zelf. Een derde mogelijkheid om tot een oplossing bij te dragen zie jk in een subsidieverlening aan emigranten ana loog aan de jaren 1949-1950, toen geen subsidie werd gegeven aan degenen, die een beroep uitoefenden, dat van sterk economisch belang voor Neder land was. De vraag naar geschoolde bouwvak- en metaalarbeiders is momen teel ongetwijfeld in Nederland het grootst .Met alle narigheid, welke ver bonden is aan een discriminatie in fa ciliteiten, lijkt mij een niet subsidiëren bij emigratie van deze beroepscatego rieën een middel om de fricties, welke zich op de Nederlandse arbeidsmarkt voordoen, te verminderen. Ten slotte nog dit. Een aantal le zers kunnen na het lezen van dit ar tikel de indruk hebben, dat getracht is van emigratie te houden wat er van te houden is. Dit is beslist niet mijn bedoeling geweest en hen zou ik willen vragen ook de positieve kan ten te willen erkennen welke emigra tie en emigreren hebben. Emigratie omdat dit niet alleen ver lies van arbeidskrachten heeft betekend, maar ook winst op ander terrein: een besparing van anderhalf jaar bouwvolu me in een periode waarin nog steeds sprake is van een tekort aan woningen; een verhoging van export van typisch Nederlandse produkten naar landen, waar we vroeger geen markt hadden; een welkome omzethandhaving- en ver hoging van lucht en scheepvaart-maat schappijen, die traditionele lijnen zagen wegvallen; een verhoging van de Ne derlandse goodwill in het buitenland, welke ook aan het bedriifsleven ten eun- ste is gekomen. Winst ook voor dege nen, die geëmigreerd zijn, omdat velen in het buitenland ontplooiingsmogelijk heden en kansen op zelfstandige vesti ging hebben gekregen en gegrepen; kansen die het eigen land voor agra riërs en kleine zelfstandigen niet meer kon en kan bieden. Laat een ieder, die een herziening van het emigratie-beleid wenst er vooral aan denken, dat geen enkele garantie aanwezig is (ook al hopen we dit) dat de huidige hoogconjunctuur blijvend zal zijn en dat we jaarlijks tienduizenden beroepsbeoefenaars in ons klein landje bijkrijgen, die we mogelijk straks graag de kans willen geven in de vreem de een bestaan te gaan opbouwen. Als we het zo bezien, dan behoeven de pro's en contra's voor emigrAtie niet ver van elkaar te staan doch samen te zoeken naar een temporisering van het emigratie-beleid, waarmede beide par tijen accoord kunnen gaan. M. A. KRENS. (Directeur van de Katholieke Emigra tie Stichting voor de bisdommen Breda en 's-Hertogenbosch) UTRECHT, 20 sept. Z.K.H. Prins Bernhard heet gisteren hier ter stede het nieuwe kantoorgebouw van de Steen kolen Handelsvereeniging geopend. Hij luidde daartoe een grote koperen scheeps klok. die evenals de SHV, 64 jaar oud is en tevens 64 kilogram weegt. De scheeps klok heeft op verscheidene boten van de Nederlandse Rijnvaart Vereeniging, een dochteronderneming van de S.H.V., dienst gedaan en zal binnenkort een plaatsje krijgen op de in aanbouw zijde tweede duwboot van de NRV. Het signaal van de scheepsklok werd telefonisch doorgege ven naar Kinderdijk, waar op hetzelfde moment de kiel werd gelegd voor de tweede duwboot. De prins wenste de S.H.V. veel geluk en een goede vaart, waarna hij zich liet rondleiden door het hypermoderne kan toorgebouw, dat door de Utrechtse archi tect Blijdenstein is ontworpen. Na de officiële opening deelde de pre sident-commissaris van de S.H.V.de heer H. A. A. van Nievelt mede, dat het college van commissarissen in zijn laatste vergadering heeft besloten, een algemeen cultureel fonds der S.H.V. te stichten, dat speciaal tot doel heeft het bevorderen van culturele activiteiten in Utrecht Bij de oprichting is in dit fonds reeds een bedrag van 100.000 gulden gestort; de S.H.V. zal het bovendien in de toekomst blijven steunen. Tijdens de openingsbijeenkomst werd nog besloten^ aan het culturele fonds de naam Fentenër van Vlissingen te verbin den. DEN HAAG, 20 septj De Nederland se Rooms Katholieke Middenstandsbond heeft aan de minister van Landbouw en Visserij en de staatssecretaris van Eco- romische Zaken een adres gestuurd naar aanleiding van het advies van de SER inzake enkele vestigingsbesluiten voor de kleinhandels- en ambachtsbedrijven. De bond kan niet instemmen met het opnemen van verpakte gepasteuriseerde melk en melkproduktcn in de groep van aan levensmiddelenbedrijven ge meenschappelijke waren. Ook het opne men van brood en banket in de zoge- naamdee „b-lijst" acht de bond niet verantwoord. Het bestaande brood en banketverkopersdiploma moet, naar de bond meent, worden gehandhaafd. Voorts acht de bond handhaving van een vakbekwaamheidseis voor de toe gang tot de detailverkoop van tabaks- artikelen gewenst RALPH BUNCHE: i>% ".(Van onze Romeinse correspondent) evrouw Bianca Tampieri wordt door de gemeente Ferrara ach tervolgd, want zij weigert te ge hoorzamen aan de gemeentelijke verorde ningen. Haar huwelijk is ontbonden, haar pensioen is vervallen; haar meubels efr bezittingen worden in beslag genomen eiii bovendien hangt haar gevangenisstraf boven het hoofd wegens herhaalde po gingen om ambtenaren in functie te be letten hun plicht te doen. Signora Tam pieri weigert namelijk overleden te zijn op 15 oktober van het jaar des heils 1959. De burgerlijke stand laat niet met zich spotten in de beschaafde wereld en al lerminst in Ferrara De dienaren van de wét hebben mevrouw Tampieri het authentieke afschrift van haar betreurd heengaan laten zien: het was in het psychiatrisch ziekenhuis van Ferrara. De doodsoorzaak was hersentrombose. Ver dér liggen in het dossier de bewijsstuk ken van de door de gemeente voorge schoten kosten van aflegging, vervoer naar de Campo Santo en de beaarding aldaar. Mevrouw Tampieri is uit het ge bied van Ferrara afkomstig. Zij woont sinds jaar en dag in Turijn, maar vtr- pleegsters, dokters, begrafenisonderne mers en kerkhof autoriteiten getuigen eepparig, dat rij het vorig jaar in Ferrara is overleden en bijgezet.. Deurwaarders der stad hebben huize Tampieri in Turijn dpgezocht- Wellicht staat op een der dwangbevelen; „spre kende met de betrokkene in persoon", in ieder geval eist de gemeente haar geld op. Of mevrouw Tampieri ten prin cipale aanvoerde nog in het Turijnse tra nendal te verblijven, de gemeentelijke administratie is onvermurwbaar. Zij wil de oude dame. desnoods het plezier gun nen haar .wettelijke non-existentie in Tu ttin te beleven, maar daarmee houdt de lankmoedigheid op. Haar man is en Mrjft weduwnaar en zij pensioenloos. De rekeningen van de gemeente, versierd mei bolli - stempels a rai'son van zoveel h'gndérd lirè administratiekosten, om zetbelasting ën opcénten moeten betaald wórden. Anders gaan de meubels ten openbaren verkoop. Zo (legaal) schimmig bi^ëk de signóra niet te zijn, of daartegen veizette zij zich met hand en tand. Bo vendien verweet zij de vertegenwoordi gers der hoge overheid in niet mis te verstane termen de immorele degrada tie; van haar echtgenoot tot vrijgezel, de daarmee verband houdende verhoogde belastingen en de vermindering van in komsten door het stopzetten van haar pensioen. De ambtenaren, deurwaarders I een juridische faculteit, waarna hij en politiemannen rapporteerden aan Fer-J ambt overdroeg aan zijn opvolger. rara. Maar deze stad, stammend uit de tijd van het Romeinse Imperium en trots op haar soms roemvolle, soms be ruchte historie, liet zich niet door zo'n wissewasje uit haar evenwicht brengen. Wij hebben meer binnen onze muren gezien. Betaald zal er worden" Ande re ambtenaren, deurwaarders en politie leden zonden verslagen van hoe zij beje gend werden en Ferrara meent nu, dat de maat vol is. De wet is voor allen gelijk: het in ieder gebouw der rechsple- ging: het geldt dus ook voor de fami lie Tampieri. Verwacht wordt, dat de signora binnen zeer kort gevankelijk zal wprden weggevoerd- Bianca Tampieri, van beroep overleden huisvrouw. DE gewone mensen hebben uitgevon den, hoe de vork in de steel zit. Blanchette Templère uit Lyon huw de in 1920 een burger uit Ferrara. Na de dood van haar man verkeerde zij in moeilijke omstandigheden en tenslotte werd zij opgenomen in het psychiatrisch hospitaal, waar zij op 15 oktober jl. over leed. Haar naam was te ingewikkeld voor d'e registratie en zij werd door de zuster- van de wacht eenvoudig alj Bian ca Tampieri ingeschreven. Daarmede zijn wij, de gewone mensen, aan het eind van het verhaal. Niet aldus de bureau cratie, die blijft Nu wacht men in span ning. De wedstrijd gaat tussen het tem po, waarin het overheidsapparaat open bare verkopingen weet te organiseren alsmede bevelen tot aanhouding en voor geleide uitschrijft, en dat, waarin de ge meentelijke administratie van Ferrara juridisch overtuigd kan worden van de persoonsverwisseling Madame Templère- -Signora Tampieri. ROTTERDAM, 20 sept. De rector magnifictis van de Economische Hoge school-, prof. dr. J. H. van Stuyvenberg heeft 'gisteren zijn ambt overgedragen aan prof. H W. Lambers. Deze zal voor het eerst in de geschiedehis van de Economische Hogeschool dit ambt gedurende vier jaar vervullen. In zij n overdrachtsrede deelde prof. van Stuyvenberg onder meer mede, dat door een statutenwijziging vereenvoudi ging van de bestuursvorm mogelijk is ueworden. De aftredende rector magnificus me moreerde het verzoek aan de minister van O. K en W. voor de instelling van zijn Het gezin Dijkers te Middelharnis is weer verenigd. Sinds zes jaren waren de man en de vrouw door twee wereld delen gescheiden geweest. De heer Bram Dijkers, gehuwd met een Zuidafrikaanse, begon rond 1950 tekenen van een hem tot invalide makende ziekte te vertonen en nadat het echtpaar te Middelharnis de ramp van 1953 had mee gemaakt vertrok het naar Zuid-Afrika. maar toen de ziekte verergerde, kwam de man alleen terug. De laatste jaren werd hij verpleegd in het Hervormd Rusthuis De Goede Ree te Sommelsdijk. Dit voorjaar kwam de naam van Bram Dijkers in bet wereldnieuws door zijn aanbod om zijn leven te geven door de ter dood veroordeelde Amerikaanse mis dadiger Caryl Chesmann. Daaruit vloei de een enorme belangstelling voort voor de omstandigheden en de ziekte van deze invalide, die als zijn grootste wens te kennen gaf, dat hij zijn vrouw en twee kinderen terug zou zien en dat die bij hem zouden blijven. Zowel in Nederland als in Zuid-Afrika werden acties onder nomen om het geld bijeen te brengen voor de reis van mevrouw Dijkers en de twee jongens naar Holland en dit is met succes bekroond geworden. Drie weken geleden ging het drietal in Zuid-Afrika aan boord van „De Ja gersfontein", gistermiddag arriveerde het schip te Antwerpen, waar de vader van de heer Dijkers, een schoonzuster en een nichtje met een auto klaar stonden om hen naar Goeree-Overflakkee en naar Middelharnis" te brengen. Te ongeveer kwart voor zes vond het weerzien plaats in een voor het gezin in gereedheid ge brachte woning. Aan die woning hebben zeer velen uit de bevolking van Middelharnis alles ge daan voor gezellige bewoonbaarheid; de woningbouwvereniging stond het huis af, timmerlieden, metselaars, schilders en stoffeerders verzorgden uiterlijk en in- terieur, de gemeentelijke technische dienst verlaagde een trottoir, zodat de heer Dijkstra nu in staat is met zijn in validenwagentje gemakkelijk de tuin en het huis te bereiken en de tuinlieden van het rusthuis hebben er voor gezorgd, dat ook voor- en achtertuin er keurig uitzien. Het weerzien geschiedde natuurlijk in de intimiteit van het gezin, maar daarna kwamen al gauw velen van hun belang stelling blijk geven- De vreugde straalde de heer Dijkers van het gezicht en wij troffen hem in druk gesprek met zijn beide zoontjes, Arie Jeroen, 10 jaar oud, en Michael, 7 jaar, welk gesprek in het Engels gevoerd werd. De kleine Michael vooral was wat verlegen en onwennig; geen wonder, hij had zijn vader nooit eerder gezien! En Arie kon slechts een vage herinnering aan zijn vader hebben Het herenigde gezin Dijkers te Mid delharnis; v.l.n.r.: mevrouw I. E. Dij- kers-Grobbelaarde 10-jarige Arie Je roen, Michaël ('7 jaar) en de heer Dijkers. ,,En wanneer de blanken je vra gen, waarom je zwart bent, dan vraag je hun maar, waarom ze zelf blank zijn!" Aldus de raad, die grootmoeder Lucy Bunche, een in slavernij gebo ren onderwijzeres, meegaf aan, haar kleine Ralph, een wees, die ze groot bracht en onderrichtte, opdat hij met fierheid een wereld zou kunnen tege moet treden, waarin mensen wier huid arm is aan pigment neerzien op anderen, wier huid daar juist rijk aan is. Ralph verkocht kranten, was ba gage-kruier, werkte 's nachts half naakt in een bakkerij, veegde de vloeren aan in een meisjes-gymna sium, diende als huisknecht bij een filmster, alles teneinde zijn oplei ding summa cum laude te voltooien. De negerweesjongen Ralph Bunche werd winnaar van de Nobel-prijs, de bemiddelaar bij uitstek van onze tijd, waarin matiging, verzoening en ar bitrage de laatste redelijke kansen tot het behoud van de vrede vormen. Laten we hem eens bekijken en zien hoe de Natuur hem voor die taak ontworpen heeft. Kleermakers zullen in één oogop slag zien, dat het pak dat mijnheer Bunche moet hebben van het soort is, dat men „volslank" noemt. Dat wil zeggen, een pak dat kort is en even breed in de schouders als bij de heupen, dat royale bewegingsvrijheid biedt van voren en in de rug. „Vol slank" is eigenlijk een net woord voor „dik". Bunche is een stevige kerel. Hij staat op korte, kromme benen en loopt zoals kinderen dat wel doen; wijdbeens, het hele lichaam in be weging rond een buikje dat feitelijk het enige rustpunt is. In mijn ar chiefkast staat hij gerangschikt on der de „rond-gespierden" van het springerige tennisbal-type, wel te on derscheiden van de Khroesjtsjeviaan- se, harde golfbalsoort van de „rond- gespierden". Zijn ogen zijn groot, donker en van een kinderlijke onschuld en hij heeft- voor,, gewoontezijn wenkbrauwen zwaar te fronsen waardoor zijn ogen een bezorgde opslag krijgen- <- Neus, km en wangen zijn vlezig, de kaken breed maar kort en het is een hoog voorhoofd, waaraan hij het. te danken heeft, dat hy toch geen vollemaansgezicht heeft. De kleur van zijn huid is die van koffie-met- melk. Welke zijn nu de eigenschappen waardoor Ralph Bunch na de dood van graaf Folke Bernadotte de be middelaar bij uitstek geworden is van onze tijd? Het zijn de eigenschappen die men doorgaans bij de Ronde Mannen vindt; vriendelijkheid, een aangebo ren talent om de eigenaardigheden van anderen te begrijpen en zelf in de huid van een ander te kruipen; gevoel voor humor, dat hem ervan weerhoudt zichzelf al te zeer au sé- rieux te nemen en dat. hem in staat stelt in een sfeer van verdraag zaamheid te praten met mensen die zich zelf juist veel te veel au sé- rieux nemen; gezond verstand, het eerste slachtoffer bij iedere hooglo pende redetwist; welsprekendheid om heethoofden tot bedaren te bren gen. Al deze eigenschappen houden verband met zijn uiterlijke verschij ning. Maar door alleen maar dik te wezen komt men niet in aanmerking voor de Nobel-prijs voor de vrede. Een bemiddelaar moet soepel zijn maar ook onkreukbaar, feitelijk net zo koppig en precies zo hardnekkig op zijn eigen manier als zijn klanten. Hij moet weten van volhouden, ven dreigen en zelfs van beledigen. In de politiek moet men het gezond ver stand dikwijls met geweld opvoeren aan de hoge partijen in een geschil. En toen een oorlogszuchtig Brits ge neraal. commandant van Ghanese troepen, de vredesmissie van de V.N.-troepen niet kon heetten en kritiek uitte, moest Bunche scherpe woorden bij de hand hebben om de vechtjas op zijn nummer te zetten. Hij zou het hart niet gehad hebben zoiets te doen wanneer zijn lichaam niet zo rijkelijk was gespierd. Merkwaardig, hoe vaak het woord „matiging" door dikbuikigen gebe zigd wordt. Teddy Roosevelt was de eerste Amerikaanse president, die in persoon bemiddelde tussen werkge vers en werknemers. In 1905 bracht hij de oorlogvoerende Russen en Ja panners samen aan een tafel voor een vredesconferentie (en kreeg er de Nobél-prijs voor). Theodore Roo sevelt was een notoire dikkerd. De 320 pond zware Howard Taft droeg er toe bij, de goede betrekkingen tus sen de Philippijnen en de Verenigde Staten te herstellen. Verder terug in de geschiedenis zien we de plompe Mirabeau zijn best doen Lodewijk XVI en de Fran se Revolutie te verzoenen en de vriendelijke, wijze Ben Franklin spande zich in, de Amerikaanse voor trekkers ervan te weerhouden, elkaar in de haren te vliegen. Ga zelf maar eens na, hoeveel dik buikigen en knapen met kanonsko gelachtige hoofden er^zjjn onder vak bondsbestuurders, wier hele be- staansrecht geoaseerd is op de be middeling tussen onweerstaanbare krachten en onbeweeglijke voorwer; pen. Het is een bepaalde gunstige ba lans tussen vet en spieren, waaruit de volmaakte bemiddelaar ontstaat. Ik zeg gunstig, omdat maar het ge ringste doorslaan van die balans ten gunste van de spieren de brallende, lawaaierige dictator produceert, in uniform of in een burgerpakje. En ook maar het geringste doorslaan van de weegschaal ten gunste van het vet zou met gemak een geslaagd oplichter opleveren. De Schepper, die ook de bemidde laar samenstelt, kent de juiste ver houding van de ingrediënten, die te zamen een man opleveren als Ralph Bunche. Ik ben maar een amateur kok en kan slechts naar het recept raden. ,De vruent der gerechtigheid is een levensboom. Het onrecht echter verwoest mensenlevens" Spreuken van Salomon. Doordat de 27-jarige Belgische aviateur tevoren in een aantal andere steden met succes gedemonstreerd had zijn tour nee door Nederland was op 10 augustus in Groningen hegonnen was zijn roem hem reeds vooruitgegaan. In Zwolle had Antwerpse Jan zelfs alle records gebro ken door niet minder dan 52 minuten en 11 seconden in de lucht te blüven. In het eerst ging het met de demon straties op Woudestein niet zo goed. Het terrein bleek te drassig te zijn om te kun nen starten. Olieslagers begreep niet. dat hij dit niet gemerkt had, toen hij enkele v/eken eerder het grasveld inspecteerde. Terstond liet het comité een aantal tim merlieden aanrukken voor het leggen van een houten-plankier, dat als startbaan Rotterdamse comité, die zijn demonstra- moest fungeren. Verder deden de slechte weersomstandigheden ook een duit in het zakje; er stond aanhoudend te veel wind. En als er wind stond, steeg Olieslagers niet op, want één windstoot was vol doende om de „Monoplaan" te doen neerstorten. Jan was een durfal, maar hij was toch ook wel voorzichtig. Het ge duld van het publiek moest dan ook niet weinig op proef worden gesteld. Er werd met vlaggen gewerkt; een zwarte vlag betekende, dat er wegens de slechte weersomstandigheden niet gevlogen kon worden, een witte vlag beduidde, dat de piloot waarschijnlijk zou opstijgen en een rode vlag betekende: wij gaan vliegen. Veel te lang naar zijn zin moest het pu bliek tegen een zwarte vlag aankijken. Doch toen (Sioslagcrs tenslotte na enkele dagen een prachtige vlucht boven Woudestein en boven Kralingen maakte, was al die tegenspoed vergeten. Tiendui zenden mensen staarden hem vol bewon dering na en toen hij weer gedaald was ging hij op de schouders. Een duizend koppige juichende menigte omstuwd hem en de politie kon niet verhinderc dat de Rotterdammers er met hem i triomf vandoor gingen, over de Honinge dijk Het was iets om nooit te verg ten Eerst bij de Hoflaan slaagden p tige politiemannen er in om hem te on zetten en Jan werd voorlopig in veili heid gebracht in het politiebureau aan c Hoflaan. 's Avonds werd Jan tijdens et maaltijd in een restaurant op de Hoog straat gehuldigd door de heren van het ties op Woudestein hadden mogelijk ge maakt. Mevrouw Olieslagers, de weduwe van de in 1943 overleden vliegenier is thans nog steeds in het bezit van de fraaie herinneringsbeker, die door de Rotterdammers geschonken werd. r I Op de laatste dag van die „vliegwéek" in Rotterdam maakte Olieslagers legen de avond tot besluit een lange vlucht boven de stad e.i boven Delft en Den Haag. Het was al bijna donker toen bij op het sportterrein terugkeerde. Deze bom, 11 december 1944 door Brit se vliegtuigen neergeworpen, kwam gis- termorgen om negen uur bij graafwerk zaamheden voor de toekomstige bebou wing van het stationsplein naar boven. Ofschoon adjudant Pellen reeds vele hon derden bommen ongevaarlijk heeft ge maakt, was hij van mening dat dit exem- plaat een bijzonder groot risico oplever de, omdat de slagpen in het slaghoedje was gekomeh. Bij ontploffing zou op 500 meter in de omtrek geen ruit zijn heel gebleven afgezien van de schade door scherven, vandaar de maatregelen van de politie- Ook de treinenloop was ge durende korte tijd stilgelegd. De gehele operatie, hoe gevaarlijk ook, heeft slechts enkele minuten geduurd. Toen klonk een schril fluitje over het doodstille sta tionsplein, Het gevaar was geweken, de operatie was gelukt. DüSSELDORF, 19 sept. Vanmorgen ls hier het proces begonnen tegen August Hoehn, voormalig plaatsvervangend kampcommandant van het concentratie kamp te Sachsenhausen en twee andere leden van de kampleiding, Otto Boehm en Horst Hempel. De drie gewezen S.S- erg worden ervan Beschuldigd schuld te dragen aan de dood van minstens 3000 kampbewoners. Er zullen 65 getuigen worden gehoord. Het volgens hedendaagse opvattingen waaghalzig-primitieve Blcriot-cendek- kertje (landings-uitrusting: drie fiets wielen) in de lucht tijdens de demon straties te Rotterdam in 1910. ROTTERDAM, 20 sept. Jan °v^- béeke, een der Rotterdamse jongeren- e, poseert momenteel in het A.M.V.J-*®cj- taouw schilderijen, tekeningen en aqua j,t len. Het is een vrij uitvoerig overzhje geworden zodat men zich thans een i° g< indruk kan verwerven omtrent de c^e citeiten van deze kunstenaar. Overbe p behoort tot de groep non-figuratie .ep die. althans in zijn olieverfschilder Jf|< maar de trant der informelen te v gaat. Aangezien deze werken bij el ,eii' gehangen zijn, leidt dit deel van de l^jt toonstelling tot de conclusie dat op gebied Overbeeke niets nieuws te hij gen heeft. Ook hier de door elkaar ?ft. strengelde verfpartijen waarin bruin, soms rood en wit overheersen. Efi is iets aantrekkelijker dan het werk vjjj Ropeters, een „genre-genoot" die ft 't Venster exposeert. Overbeeke h Wi hier en daar lakachtig materiaal geb'Ael waardoor de matte grauWheid van V.É- van dergelijke werken plaats heeft ge maakt voor een merkwaardige afW'^gf ling van verfsamenstelling. Boeien echter zijn de schilderijen op ksr -- Vooral het nummer 17 bewijst dat O tij .beeke een dromerig, poëtisch schil® vc kan maken. Dat hier het non-figura11 ;ei direct naast het decoratieve staat val' Lejt te ontkenen, evenmin dat de kW»11 pe van zijn materiaal bijzonder slecht is' verfhuid lag hier en daar reeds los op ge- karton. Bij de aquarellen is gebruik maakt van collagemateriaal als dra,ef- wol en krantenpapier. Hoe men over a0|< gelijke knutselwerkjes denken mag- hier weet Overbeeke uiting te geveo^fi kleurgevoel dat nooit opdringerig of ne\e' is. De functie van de niet-picturale -^i- menten heeft Overbeeke echter niet delijk kunnën maken. Een eigen SI7,/' tuur hebben wij noch in deze tek® »- gen, noch in de schilderijen kunnen dekken. De expositie is tot 18 ok'Tf. dagelijks te bezichtigen van 12 tot 2T H. J' ;,v. VyA v. sd 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4