T evredenheid en bezorgdheid DE TROONREDE Naast produktiviteit ook andere loon-maatstaven Wetsontwerp over loon- bevoegdheden naar SER Subsidiëring kerkenbouw m De situatie aan het loonfront A H H Kamerleden stellen opnieuw vragen over Planta-affaire y&ikculk O KINDERCOATS Vertellingen van Fabiola Scherpe koersval in Wall Street Fin valt uit rijdende trein Juiste houding Dan regering en vakbeweging kan uitkomst bieden a: e Kindje overleden ouders gewond Suggestie om alle margarine van Unilever in heslag te nemen KNACKEBRÖD 85 c Ook op Antillen Planta-affaire V B elke woensdag jongensmarkt Auto geslipt U nilever-margarine uit handel genomen DINSDAG 20 SEPTEMBER 1960 PAGINA 5 (Vervolg van pagina 1) In de achter ons liggende pe- iode heeft de economische toe stand van ons land zich gunstig ontwikkeld. De produktie en de werkgelegenheid zijn in snel tempo toegenomen en bevinden zich thans op een hoger peil dan ooit te voren. Ook de betalings balans vertoont op dit ogenblik een bevredigend beeld. De geste gen welvaart is ten goede geko men aan brede lagen van ons volk: bij een nagenoeg gelijkblij vend prijspeil kon een aanzien lijke verbetering tot stand wor den gebracht in de lonen, ande re arbeidsvoorwaarden en soci ale uitkeringen. Daarbij laten ook de investeringen zo be langrijk voor de toekomstige werkgelegenheid en welvaart een verdere toeneming zien. Dat deze ontwikkeling tot dusverre zonder noemenswaardige prijs stijgingen kon plaatsvinden is in bet bijzonder te danken aan de medewerking die de regering bij bet loon- en prijsbeleid van werkgevers en werknemers heeft ondervonden. De Sociaal Economische Raad zal de vraag worden voorgelegd of het wenselijk is bij de loon vorming, naast de maatstaf van de produktiviteit, ook andere maatstaven in aanmerking te nemen. Aan die Raad zal voorts binnenkort worden voorgelegd- een voorontwerp van wet op de loonvorming, regelende de be voegdheden terzake van over heid en georganiseerd bedrijfs leven. Verlichting van belastingdruk De regering acht zulk een ver laging, die een verlichting van de zware belastingdruk voor brede lagen van de bevolking be tekent, geboden. Zij is van plan deze op 1 juli 1961 te doen in gaan, tenzij een verdere verscher ping van de conjunctuur uitstel noodzakelijk maakt. Subsidies primair ten goede aan volkswoningen Een ontwerp van wet op de subsidiëring van de kerkenbouw zal binnenkort worden ingedjend. Vorming van de jeugd Bij Gouda „Volhouden, Jan!' Schipperszoontje tijdens spel verdronken Een nieuwegezonde kijk op smakelijk eten A De Troonrede biedt in meer dan één opzicht aangename lectuur, eer f °m het minder belangrijke het hipni te noemen: het is geen onsa- v hhangende catalogus geworden rnm, aherlei departementale voorne emt 1?laar het is een stuk dat de Poo t ^rten van de kabinets-politiek dio vast te leSgen in een vorm, taeaimet al te onaantrekkelijk is. De rt_ houten, die in de vorige Troon- eej n°ga,l stuitend waren, zijn op ar? Paar na (.'Ondernemingsgewijze O 'Vlteiten" ,,moge Gij") onderdrukt, ge naar de inhoud is het een aan dirk9111 stuk' "n zoverre het mel- dp ukan mahen van vrede, van goe- bétrekkingen met de Benelux, v et de landen van het Koninkrijk, binnenlandse welvaart, van toe- li a?men produktie en werkgelegen- een bevredigende betalings- Alans, een geslaagde loonpoli- ongewijzigd prijspeil, is de mededeling A®k bij Ahgenaam Van een verlaging van de loon- inkomstenbelasting. Ook het stre- en der regering om in de komende egi'otingsperiode vooral veel „""k te maken van de onderbouw "(rastructuur) van onze economie Pent een hoopvol perspectief voor "ze industrialisatie en voor de kan- van de nieuwe generatie van on- e snel groeiende bevolking. Voor de- toekomstkansen zijn ook de zor- *jen der regering voor het hoger on twijs van fundamenteel belang, is in zoverre deze Troonrede een 'aatsstuk van een welvarend volk, 1J maakt tevens melding van de "haduwen, die het algemene beeld ersomberen. Het. is geenszins een oiledige idylle, die ons wordt afge- ■cinlderd. De internationale vrede ™°rdt bedreigd door toegenomen spanningen. Ook onze samenwer- jl'hg met andere Europese landen faeeft niet al onze rechtmatige ver- angens bevredigd. Om een dreigen- P6 Politieke splitsing van het vrije ge pelte van Europa af te wenden, moet "e samenwerking in de Zes worden aangevuld met een hervorming van ?e O.E.E.S. om zodoende een brug e slaan naar de Zeven. De passage Ver de NAVO zinspeelt duidelijk op °nenigheid. f tn de sociaal-economische paragra- e" klinkt naast tevredenheid ook be- -""gdheid door. De investeringen, de verheidsuitgaven, maar ook de °onvorming moeten binnen de gren- 2en blijven die door het economisch Zwicht, zijn gesteld. De Regering V]1 niet afwijken van de grondslagen "e" gedifferentieerde loonpolitiek en verwijst degenen, die haar daarvan f°hden willen afdringen, al bij voor dat naar de uitweg van winstdeling gepremieerde spaarregeling per onderneming. Men krijgt hier het ge- v?el, dat het werkelijke probleem 5let ten voeten uit getekend wordt. gedifferentieerde loonpolitiek "eeft tot dusver ,,aan de verwachtin gen beantwoord", inzoverre er zonder Aanmerkelijke prijsstijging voor de ?"eeste werknemers een wel aanmer kelijke loonsverhoging tot stand is Sekomen. De berichten van de laat je dagen echter voorspellen nieu we spanningen, die het geluk van de feslaagde loonpolitiek erg precair '"aken. Öe aankondiging van een fikse ver jaging van de loon- en inkomstenbe- 'Asting betekent goed nieuws voor "brede lagen van de bevolking", het- ?een aanduidt, dat de verlaging aan de voet van het tarief procentueel et belangrijkst zal zijn. Maar de Aankondiging gaat gepaard met een "(bindende voorwaarde. De verla- T"g gaat niet eerder in dan op 1 ju- (961 en dan nog alleen, als er geen erdere verscherping van de conjunc- dur is ingetreden. Het is blijkbaar bedoeling, dat de wet tot tariefs- t-eriaging wel door de Staten-Gene- I aal wordt aangenomen, doch dat .,et tijdstip van inwerkingtreding „,°"dt vastgesteld bij Koninklijk Be- Deze figuur was tot dusver bij ejastingwetten ongebruikelijk. De yphister van Financiën zou op deze "Ze enigermate de vrije armslag' -Mgen waarom zijn voorganger t,°(stra tevergeefs heeft gevraagd. tlr zijn wel verschillen, maar er is °h zoveel overeenkomst, dat men de zijde der P.v.d.A. hierop ei oppositioneel commentaar mag ""Wachten. Intussen is men wel te r?hiber als men de belastingverla- h'"g door deze ontbindende voor- g aarde geheel in de lucht ziet ham Er zullen goede redenen moeten orden aangevoerd, wil de Regering lp1' 9e gewekte verwachtingen te- .""rstellen. Politiek gesproken is de ("gtochtsweg voor de Regering bij- onder smal. Daarom kan de belas- "gbetaler reeds van geluk spreken Ai ii hiaa: "s ook voor hem zijn geluk nog A" precair. Want wat is wissel- Aibger dan de conjunctuur? s Terwijl de grote lijnen van het ge- zpuste regeringsprogram op zich- kpu- een pleidooi vormen voor het AAbinet-de Quay (en niet slechts p °r „een kabinet als dat van prof. -J. Quay"), bepaalt toch een goede "oonrede nog niet de politieke posi- j,. Van een kabinet. Deze wordt te lande niet altijd door de grote kp van het regeringsprogramma „Apaald. Hierbij denken wij bij voorbeeld aan het beleid inzake TVUw"Guinea. De passage in de v"Oonrede, die daarover handelt, be- sat geen ander nieuws dan een ver ende voortzetting van een reeds „."«er getrokken lijn. Voortaan zal bet keslissing van enig belang met ""rekking tot Nieuw-Guinea geno om" kunnen worden zonder raadple- g "S van de Nieuw-Guinea-Raad. Uit- |p"gspunt blijft als te voren het voor- Uil- n van de zelfbeschikking. Dit bnu a"gsPunt zal ook gelden bij de Vp' Artiging op internationaal ni- Kpvan de belangen van bet ge Zp s9eel. Alles tezamen bevat de- V Paragraaf over Nieuw-Guinea a "de Kamermeerderheid niets a "s(°telijks. En toch... Donderdag ka' "egint een debat in de Tweede Nip r °ver de begroting voor 6p "W-Guinea, waarvan men om an zijp6 redenen, dan in de Troonrede VfE te vinden, de uitslag niet kan ka "^Pellen. Daarna zal de Eerste ru"""'" haar duit in het zakje willen met nog onzekerder uitslag. oVpe onzekerheid werpt een schaduw vanr bet genoegen waarmede men ïjpt 9eze Troonrede kennis neemt ow Program, dat deze Troonrede nuouwt, is echter waard te worden '""gevoerd In het economische leven treden in tussen spanningen op. Het behoud van de bereikte welvaartsverbeteringen en het scheppen van de voorwaarden tot verdere groei zullen van overheid en bedrijfsleven dan ook grote waakzaam heid vragen. Mochten investeringen, verbruik en overheidsuitgaven de voor het econo misch evenwicht gestelde grenzen over schrijden, dan zouden de bereikte resul taten worden aangetast. Reeds eerder in dit jaar werden maatregelen getrof fen tot vermindering der investerings faciliteiten. Daarvan wordt evenals van een voorgenomen beperking van de koop op afbetaling in de komende periode een matigende invloed op de conjuncturele ontwikkeling verwacht. Het gevoerde beleid van gedifferen tieerde loonvorming heeft aan de ver wachtingen beantwoord. Van de grond slagen van dit beleid zal de regering dan ook niet afwijken. Daarbij blijft de mogelijkheid open voor ondernemings gewijze activiteiten, die ten doel heb ben de bezitsvorming te bevorderen door middel van winstdeling en gepre mieerde spaarregelingen. De Rijksbegroting voor 1961 weer spiegelt het streven van de regering, de overheidsuitgaven achter te doen blijven bij de structurele toeneming van het nationale inkomen. Daarnaast kan worden verwacht, dat deze be groting, ook in conjunctureel opzicht bij zal dragen tot behoud van een- evenwichtige economische ontwikke ling van ons land. Ook op fiscaal ge bied blijft de regering naar verbete ringen streven. Dit moge blijken zo wel uit het complex van de aanhan gige wetsvoorstelen, die een vernieu wing van de structuur van de belas tingen naar het inkomen, de winst en het vermogen inhouden als uit de heden u aan te bieden wetsontwer pen, die, naast het bestendigen van enige tijdelijke belastingverhogingen, in het bijzonder beogen een verlaging van de inkomstenbelasting en de loonbelasting. Voorts zullen voorstellen worden ge daan tot verruiming van het gemeente lijke belastinggebied. De regering is zich de moeilijkheden bewust van hen, die onder dé nog heersende woningnood lijden. De wo ningbouw behoudt daarom hoge priori teit. De wijze, waarop de nieuwe pre mie- en subsidieregeling voor de wo ningbouw is Ontvangen, geeft de rege ring aanleiding op de ingeslagen weg voort te gaan. Zij zal de subsidies in de eerste plaats ten goede doen komen aan de bouw van volkswoningen. Dat de bouw van woningen thans in toene mende mate zonder subsidie mogelijk blijkt, beschouwt zij als een aanwijzing, dat het gevoerde beleid het gewenste effect heeft. De toekomst van onze steeds toe nemende bevolking stelt overheid en maatschappelijk leven nog voor tal van andere grote taken. Het schep pen van voldoende werkgelegenheid en de vorming en ontwikkeling van de jeugd blijven tot de kernpunten van het beleid van de regering be horen. Voor industrialisatie, voor structuurverbeteringen in de land bouw, voor verbetering van land- en waterwegen en havens en voor de bij deze ontwikkeling behorende culturele en maatschappelijke begeleiding zul len opnieuw aanzienlijke bedragen moeten worden bestemd. Daaren boven zal de regering voor een ge lijkmatiger spreiding van werkgele genheid en welvaart over. ons gehele land, het regionale ontwikkelings beleid op economisch, teclfnisch en maatschappelijk terrein in de komen de jaren krachtig blijven bevorderen. Voor de toekomst van onze samen leving is de vorming van de jeugd uit alle lagen van ons volk van beslissende betekenis. Alle sectoren van het maat schappelijk leven hebben behoefte aan goed opgeleide mensen die in staat zijn eigen verantwoordelijkheid te dragen en die eerbied hebben voor de persoon en het belang van de ander. Het gehele beleid van de regering blijft daarom gericht op een maatschappelijke en be stuurlijke orde die de mens in staat stelt zich zo goed mogelijk te ont plooien. In dit verband gaat de regering voort met het treffen van maatregelen ter uitbreiding en verbetering van het onderwijs in al zijn geledingen. Zeer oijzondere aandacht geeft zij daarbij aan het hoger onderwijs en aan de ont wikkeling van het wetenschappelijk onderzoek. De regering beseft, dat met dit alles gedurende een reeks van jaren grote bedragen zullen zijn gemoeid. Zij is van oordeel dat deze ten volle verantwoord zijn, niet alleen ter wille van de toe komst van ons volk als geheel, maar ook ter wille van het geluk van een ieder. Moge God ons allen in onze arbeid wijsheid en kracht schenken en moge gij, vertegenwoordigers des volks, in de komende zittingsperiode tot zegen van het koninkrijk en voorzover dat in ons vermogen ligt tot zegen van de wereld werkzaam zijn. Met deze bede verklaar ik de gewone zitting der Siaten-Generaal voor ge opend. (Advertentie) NEW YORK, 19 sept. Op de New Yorkse effectenbeurs is het maandag tot een koersdaling gekomen welke het scherpste is sinds 26 september 1955 toen de markt inzakte tengevolge van de hartaanva, van President Eisen hower. De koersval van maandag moet behalve aan de minder goede gang van zaken in het Amerikaanse bedrijfsleven worden toegeschreven aan de ter beurze heersende pessimistische verwachtingen over de conferentie van de Verenigde Naties. Het Dow Jones-gemiddelde voor industriële aandelen daalde 15.42 punten tot 586.76, wat het laagste punt is sedert midden februari 1959 (Zie ook finan ciële pagina). zware wollen mohair kwaliteit, geheel met warme Eskimo-voering, (capuchon met teddy) dubbele sluiting. speciale J.M. prijs 2 jaar (kleine stijging per maot) UTRECHT, 20 sept. De kreet ,,Man over boord" heeft vannacht de passagiers van de Noord-West Express, die gisteravond om kwart over zeven uit Hoe-k van Holland was vertrokken, in opschudding gebracht. Dr hoofdcon ducteur van deze D-trein ontdekte ter hoogte- van Harmeien, dat een van de deuren open stond. Het vermoeden „Man over boord" werd in Oldenzaal bevestigd, toen de douane de eigenaar van twee koffers, een hoed en een re genjas niet kon vinden. Het slachtoffer blijkt de 49-jarige Fin Martti Jarvinn uit Turku te zijn. Hij is met zware verwondingen in een ziekenhuis te Gouda opgenomen. De toedracht van het ongeluk is nog niet bekend. Om half e-en vond men na lang zoeken tussen Gouda en Hekelsveld de man, die nog in leven bleek te zijn. Aange zien er midden in de polder moeilijk snel medische hulp te krjfgen was, ver trok uit Utrecht een locomotor met brancard om het slachtoffer op te ha len. hals RIJNtN Een kinderboekje, getiteld „De twaalf wonderlijke vertellingen" is plotseling een der meest verkochte werkjes in de Spaanse boekhandel geworden. Het is een kinderboekje met eenvoudige illustraties, maar met dit verschil, dat de schrijfster niemand minder is dan dona Fabiola de Mora y Aragon, de toekomstige koningin van België. De Madrileense uitgeverij had het boekje aanvankelijk uit de verkoop genomen, omdat de hoge prijs de kopers weer hield. Dona Fabiola had het werkje voor eigen rekening uitgegeven en de prijs zo hoog gesteld, omdat de op brengst voor charitatieve doeleinden was bestemd. Een afbeelding van de omslag van het. boekje „Los doce cuen- tos maravilosos" por Fabiola. (Zie ook pagina 5) (Van onze correspondent) ROERMOND, 20 sept. In het ka naal Wessem-Nederweert nabij de sluis te Panheel is gistermiddag omstreeks twee ui- het tweeëneenhalf]arig zoontje van schipper De Meyer uit Raamsdonk verdronken. Tijdens het spelen is het kind waarschijnlijk naasc de loopplank gestapt. Nadat men gedurende enk ile uren vergeefs had gedregd, bracht een duiker uit Maasbracht het kind op het droge. Het bleek reeds te zijn overleden. TILBURG, 20 sept. Gisteravond is op de Bredaseweg een personenauto met vier inzittenden door tot nu toe onbe kende oorzaak tegen een boom gereden. Drie van de vier inzittenden werden ge wond naar het ziekenhuis te Tilburg ver voerd, de 28-jarige bestuurd-er van de auto G. Conradi uit Tilburg, die een beenbreuk opliep, zijn 26-jarige echtge note, die als gevolg van zware inwen dige verwondingen in levensgevaar ver keert en het tien maanden oude zoon tje dat hedenmorgen aan de verwondin gen is overleden. De vierde inzittende, een veertienjarig meisje, bleef onge deerd. (Van een medewerker) oe moeilijk de situatie aan het loonfront is, blijkt uit het feit dat in ruim e-en week tijd het bedrijfsleven tot drie maal toe overleg heeft gepleegd met de regering; ook de laatste keer nog, gisteravond, zonder dat men tot een standpunt kon komen. Natuurlijk kwam ook het bestuur van de Stichting van den Arbeid bijeen en vergaderden de drie bonafide vakcen trales gezamenlijk. We kunnen ons daarbij voorstellen,dat de agenda's van dé bestuursvergaderingen der af zonderlijke vakcentrales weinig meer hebben bevat dan beprekingen van de loonsituatie. Daarom heeft onderstaan de beschouwing ter voorlichting van onze lezers wellicht enig nut. De eerste grote en reële proef met een gedifferentieerde aanpak van het verdelingsvraagstuk, in de volksmond genoemd de „vrijere loonpolitiek", is nu ruim een jaar oud. Het lijkt goe-d, juist nu er nieuwe en heftige beweging ïs aan het loonfront, er aan te herinne ren, dat de bedoelde proef is tot stand gekomen onder uitdrukkelijk geformu leerde tegenstand van de socialisten. Zowel de P.v.d.A. in e.n buiten de Twee de Kamer als het N.V.V. en de afzon derlijke vakbonden daarvan, hebben tal van noodlottige gevolgen voorspeld, wan neer Nederland de heilloze weg van gro tere vrijheid voor het bedrijfsleven zou opgaan. Wat is e-r sindsdien gebeurd? Het N.V.V. bleef tegen het nieuwe sys teem, ook toen bleek dat de eerste re» sultaten aanzienlijk uitgingen boven de aanvankelijk door datzelfde N.V.V. ge vorderde algemene loonronde van 4 pet. Het Vrije Volk wist nie-t anders te doen dan elk behaald succes te kleineren, voorspelde rampspoed voor de achter blijvers, en de oud-ministervan Socia le Zaken uitgerekend de heer Suur- hoff, de man van de loonstop '57, '58, '59 zei in de Tweede Kamer, dat het komende loonkonijn zonder twijfel een allermagerst scharminkel zou blij ven. Toen echter, na de begrijpelijke en verklaarbare aanloopmoeilijkheden, het hanteren van het nieuwe systeem soepeler begon te worden, werden er successen aan de lopende band ge boekt en aan het einde van de eerste ronde kon gezegd woroden, dat prak tisch alle loontrekkenden in ons land een niet te onderschatten deel in de ge stegen welvaart hadden meegekregen. Men sprak en spreekt nog wel van achterblijvers, maar vraagt men aan vakverenigingsleiders nu eens precies te vertellen waar die achterblijvers on der de loontrekkenden zijn, dan zal men in 99,9 van de 100 gevallen geen ant woord krijgen. Achterblijvers zijn er ze ker, maar die moet men vooreerst zoe ken onder de wettelijke rentetrekkers, kleine zelfstandigen en mensen met een klein vast inkomen! Een tweede feit, dat beslist moet worden gesignaleerd, is het stabiele prijspeil, waardoor de tot stand geko men loonsverhogingen inderdaad even- zovele welvaartsverbeteringen zijn ge worden. Daarmee is voldaan aan de eerste spelregel, gesteld en aanvaard bij de invoering van het nieuwe loon- bel-aid: alleen loonsverhoging als die niet tot prijsstijging voert. Het derde feit is dat van de, de laat ste tijd zo veelvuldig besproken, produk- tiviteitsstijging, die de verwachtingen aanzienlijk heeft overtroffen; zodanig zelfs, dat velen én m de werknemers wereld én bij de werkgevers, én in re geringskringen van oordeel zijn, dat hier een verdergaande verhoging van het algemeen welvaartsniveau op korte ter mijn in zit. ier moeten we even een streep zetten om eën tussenopmerking te maken. De ervaring wijst uit, dat over het algemeen bij de werknemers voldaanheid was over de tot nu toe bereikte resultaten. En toch is er plotseling sinds enige tijd aanwijs bare onrust. Eisen van vakbonden, schreeuwende pamfletten, koppen in kranten, hier en daar een wilde staking. In een poging de oorzaken van deze onrust te ontdekken zou men de vol gende punten kunnen opstellen: 1). Het feit van de grote winsten bij vele ondernemingen wekt uiteraard bij de werknemers (en zeker bij hun lei ders) het verlangen daarvan mee te profiteren. 2). De schaarste aan arbeidskrachten doet enerzijds bij een bepaalde catego rie werknemers de gedachte (weer) bo ven komen: nu moeten we onze kans nemen .en-het-komt-er-niet-op-aan- hoe", en: „het kan ons niet schelen welke 'gevolgen het heeft voor andere werknemers en voor de economie van het land." Bij deze onjuiste houding van sommi- van de bezitsvorming een daad onjuiste houding aan van vele werk gevers die bij elkaar werknemers weg kopen, zwarte lonen betalen (alsof dat meer werknemers op de markt zou brengen)maar overigens blijven weige ren, van deze gunstige periode gebruik te mallen door nu eens ten opzichte van de bezitsvorming een daad van formaat te stellen. 3) Hebben we de recente publicaties in het Vrije Volk en De Vakbeweging (officieel orgaan van het N.V.V.) goed begrepen, dan heeft men aan socialis tische zijde gezworen, de vrijere loon vorming te torpederen en een nieuwe po ging te wagen Nederland terug te voe ren naar de gebonden loonpolitiek van voorheen. Zulks dus ondanks het feit, dat de nieuwe loonpolitiek de werkne mers meer voordeel bracht dan de oude vorm. Hie.r dreigt het werknemersbe- lang te worden geofferd aan partijpoli tieke belangen. 4) De onrustverschijnselen in sommi ge ondernemingen worden zeer beslist opgeroepen door malafide elementen. Elementen die. gezocht moeten worden in communistische kringen, bij de E.V.C en de O.V.B. Ook dan, wanneer in de ac tiecomité's ogenschijnlijk in hoofdzaak leden zitten van de bonafide vakbonden. (Advertentie) DEN HAAG, 20 sept. Opnieuw hebben Tweede Kamerleden aan de re gering schriftelijk vragen gesteld over de ,,Planta"-affaire. De heer De Ruiter (C.H.U.) vraagt aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, hoe het mogelijk is, dat, trots uitdrukkelijke beloften, dat gevaarlijke Planta uit de handel zou worden genomen, toch nog een hoeveel heid van 5000 kg door andere marga rinesoorten is gedraaid, en of dit de directeur-generaal van de volksgezond heid niet bekend was, toen hij voor radio en televisie de uiteenzetting gaf over „vuile kuipen" en tegelijkerHjd bekend maakte, dat ten aanzien van an dere soorten margarine niet voor ge vaar behoefde te worden gevreesd. Het Kamerlid informeert verder of de minister bereid is alle soorten margarine van de Unilever in het belang van de volksgezondheid in beslag te doen nemen of althans te zorgen, dat deze niet voor menselijke consumptie kan worden bestemd. De heer De Ruiter vraagt voorts waartoe geheimzinnigheid te dezen dient. Hij is van mening, dat het nu de hoogste tijd is, dat aan het Neder landse volk een duidelijke uiteenzetting wordt gegeven over de stand van zaken, opdat men weet, waar men aan toe is, nadat mensen zijn overleden en velen zijn ziek geworden. Het C.H.U.-lid wil van de minister graag weten, of deze bereid is een on partijdige commissie in te stellen van personen, die buiten het Unilevercon- cern staan om verslag over deze zaak uit te brengen. Tenslotte vraagt de heer De Ruiter of de minister het niet noodzakelijk acht de propaganda voor margarine te ont doen van allerlei termen, die het pu bliek doen denken, dat dit surrogaat een natuurprodukt is. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiniiiii» WILLEMSTAD, 20 sept. Zaterdag middag bleek de inspectie van de volks gezondheid op de Nederlandse Antillen, dat daar margarine is geïmporteerd die mogelijk besmet is. Naar aanleiding hiervan is ook op de Antillen een waar schuwing tot de bevolking gericht en de margarine afkomstig van Unilever uit de handel genomen. Wegens het tot nu toe ontbreken van voldoende inlichtingen uit Nederland is nog te bezien, in hoeverre er werkelijk gevaar voor de zogenaamde jeukziekte bestaat. De indruk bestaat, dat er slechts enkele honderden pakjes welke mogelijk ziekteverwekkend zijn, zijn ver kocht. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllillllilllillllllllllllllllll De heer Van Meel (K.V.P.) heeft aan de ministers van Sociale Zaken en Volksgezondheid, van Landbouw en Vis serij en van Justitie gevraagd of de ministers bereid zijn om na het afslui ten van het onderzoek ter zake van de margarineaffaire aan de kamer een volledig verslag hierover uit te bren gen en zo ja, of de ministers dan be reid zijn tegelijkertijd mede te delen, tot welke gevolgtrekkingen dat onder zoek heeft geleid en welke maatrege len er dienen te worden genomen. f er a.s. vrijdag tussen de regering en he.t bedrijfsleven overeenstem ming zal worden bereikt over de eisen van de metaalbonden valt moeilijk te zeggen. Het komt ons hoogst twijfel achtig voor. Een loonsverhoging die binnen het half jaar een hoogte van 10 pet bereikt, zal niet nalaten haar weer slag te vinden in andere bedrijfstakken. De economische gevolgen van een loon- golf laten zich nu internationaal, voor al in de landen om ons heen, de conjunc tuur enige aarzeling vertoont moei lijk schatten. Zeker is, dat meerdere be drijfstakken in hun loonpolitiek zich min of meer gekoppeld hebben aan de loon situatie in de metaalnijverheid. Met na me geldt dit het overheidspersoneel. Een loongolf betekent een consumptie- golf. Het is zeer de vraag of de Ne derlandse economie een schok van een miljard per jaar, en daar draait het gauw om, kan hebben. Vooral als we die nog voegen aan de in de troonrede aan kondigde belastingverlaging. En toch moet er iets gebeuren. Het is onder de figuur van de huidige maat schappelijke verhoudingen uitgesloten, dat de werknemersvakbeweging genoe gen neemt met het feit dat de nog steeds stijgende winsten te veel naar een kant blijven stromen. Er kan ook iets gebeu ren. Maar daarvoor is de medewerking nodig van de werkgeve-rs en van de re gering. De werkgevers dienen al het mogelijke te doen om de beschikbare ruimte aan te wenden voor prijsverlagingen en voor een daad in de sector van de bezitsvor ming, die de huidige winstdelingssyste- mtn raicaal doorbreekt. Dan is er te gen geringe herzieningen in de pri maire sector naar onze mening weinig bezwaar. De regering zal evenwel de volgende stap moeten zetten in de vrije re loonpolitiek, n.l. het toestaan dat wel- vaartsverbeteringen per ondernemingen niet uitsluitend per bedrijfstak kunnen worden aangebracht. Allee.n op deze wij ze houden de initiatiefnemers en voor standers van <le vrijere loonpolitiek de leiding zelf in handen. Geeft men de leiding aan de tegenstander dan bete kent dit de doodssteek ■■■oor dit stuk gro. tere maatschappelijke vrijheid.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 5