Zaterdag vierhonderd bezoekers Oêfze WOiNSOAa-TtP Pers licht in één dag doopceel van Fabiola Compromis Loemoemba- Kasavoeboe op komst? Rust in Katanga teruggekeerd D J Crisis om Berlijn niet ernstig Strijd met communiqué c Von Brentano: V B DINSDAG 20 SEPTEMBER 1960 (Van een correspondent in Spanje) Het statige grote herenhuis in de Calle de Zurbano, nummer vijf, in Madrid, de woning van Fabiola de Mora y Aragon, de onverwachte uitverkorene van koning Boudewijn, wordt dezer dagen bestormd door honderden journalisten uit alle delen van de wereld, door fotografen en cameramensen van vele televisieomroe pen. Zaterdag telde Damian Aparicio, de portier en chauffeur van Fabiola's moeder, de markiezin, weduwe de Casa Riera, niet minder dan vierhonderd bezoekers, allen op jacht naar gegevens uit het verborgen leven van deze bescheiden Spaanse jonkvrouwe. Per speciaal Sabenatoestel uit Brussel arriveerde zaterdagmorgen een complete ploeg van de Belgische televisie en in één dag tijd werd ten behoeve van de nieuwsgierige wereld het volledige doopceel van Fabiola de Mora y Aragon gelicht. Met grote vreugde, maar ook met verwondering heeft Spanje kennis genomen van de uitverkiezing van een Spaanse tot toekomstig koningin van de Belgen. De Span jaarden hebben altijd onomwonden sympathie gekoesterd voor de ernstige, stille Boudewijn. Hij beantwoordde geheel aan het beeld dat de Spanjaard van een jonge koning heeft; aan" de tragiek die met het romantische ideaal van de Spanjaard verweven is. Volgens het geen plotseling over Fabiola de Mora bekend is geworden, kan men zich al geen betere vrouw voor de „trieste vorst" meer voorstellen! Maar de verwondering is er niet minder om. Evenals de wereld zich heeft afgevraagd: „Wie is dit meisje met de heldere ogen en het golvende kastanjebruine haar?", hebben de Spanjaarden zich deze vraag gesteld. Slechts weinigen in Spanje hadden voordien van Fabiola de Mora y Aragon gehoord. GESLOTEN KARAKTER VICTORIA'S ROL TALENKENNIS Examens WAT DOET FRANCO? Hollandse jongen Eerste vrouwelijke film-operateur in ons land Griezelige apparatuur werd vertrouwde cabine Fascinerende bezigheid LEOPOLDSTAD, 20 september (U.P.I.) Een politieke wapen stilstand tussen Kasavoeboe en Loemoemba schijnt vandaag op handen te zijn, ondanks hardnek kige tegenspraak van de Congo lese president. Er zijn echter be paalde aanwijzingen dat beide partijen het een of andere com promis aan het zoeken zijn, waarbij zij geen van beiden hun „gezicht verliezen". Beiden, Loe moemba en Kasavoeboe, waren de gehele dag gewikkeld in een verhitte „strijd met communi- qué's". Nauwelijks had Loemoem ba een communiqué uitgegeven met de mededeling dat zijn ver zoening met de president een feit was geworden, of Kasavoeboe of een van zijn ministers haast te zich dit te verwerpen als een verzinsel. Maar toen aan Kasa- voeboe's minister van voorlich ting, Jean Bolikango, werd ge vraagd of de mogelijkheid be stond dat Loemoemba een plaats in het kabinet van Joseph Ileo zou krijgen, antwoordde hij: „waarom niet?" Tapijt van Farah I STORMLOOP IN DE CALLE DE ZURBANO TE MADRID Advertentie Alleen geldig woensdag 21 sept. a.s. Het grafelijke huis de Mora behoort tot- de hoogste Spaanse adel en stamt re gelrecht af van het koningshuis van Aragon en sedert de negende eeuw van koning Hendrik de Eerste van Navarra. De koningin-moe der van Spanje, Victoria Eugenia de Battemberg is me ter geweest bij de doop van Fabiola. De graven de Mora zijn zeer welgesteld en bezitten uitge strekte grondgebie den in vele delen van Spanje. Ook de familie van Fabio la's moeder, de mar kiezin de Casa Rie ra zijn „Grande de Espqna", hetgeen wil zeggen: van de hoogste adel. De laatste decennia echter, zijn deze fa milies weinig meer op de voorgrond getredeii in het openbare Spaanse leven. De mannelijke tel gen zijn onopvallen de leden van de Cor tes geweest en hun kinderen hebben zich niet dikwijlsin de Spaanse society laten zien. Fabiola heeft drie broers en twee zus ters, Gonzalo, Alej andro en Jaime, Anna Maria en Ma ria de la LiUZ. Haar twee oudere zusters zijn met leden uit de hoge Spaanse aristocratie ge trouwd en hun hu welijken zijn rijk met kinderen geze gend. Een van hen heeft negen telgen en de ander tien. Bescheiden als zij is, is Fabiola heel weinig op de voor grond getreden en slechts zelden heb ben de Spanjaarden haar afbeelding gezien in de veel vuldig verschijnen de portrettengale rijen in de aristo cratische V ronieken van de Madrileense dagbladen. De moderne pu bliciteit heeft ech ter weinig tijd no dig gehad om haar leven a:n de ver getelheid te ont rukken. De twee entwintig man van het huishoudelijk personeel van de familie De Mora hebben antwoord moeten geven op duizenden vragen en daaruit komt het volgende beeld van dq toekomstige ko ningin der Belgen naar voren. Volgens haar leraressen is zij zeer intelligent en kan zij de moeilijkste dingen in kdrte tijd leren. Zij heeft een grote eerzucht om alle zaken tot in de finesses te kennen. Zij is zeer ijverig en kan zich geen moment met onnutte za ken bezig houden. Zij heeft een gesloten karakter en het is moeilijk toegang tot haar te krijgen. Heeft men eenmaal haar vertrouwen ge wonnen, dan kan men verder altijd op haar rekenen. Zij is weinig aan stem mingen onderhevig en altijd dezelfde. Fabiola is zeer vrouwelijk, zonder coquet te zijn. Zij geeft heel weinig om uiter lijke opsmuk. Voor zichzelf kiest zij al tijd uiterst eenvoudige kleding, die zij jarenlang draagt, zonder dat zij daarmee overigens afbreuk doet aan haar natuur lijke schoonheid. Ondanks haar terughoudendheid kan zij zeer vrolijk en gul zijn. Zij zingt veel en kent verscheidene opera's uit haar hoofd. Zij begeleidt zichzelf op de piano of de guitaar en beide instrumen ten beheerst zij voortreffelijk. Het liefst echter houdt zij zich bezig met schil deren en haar jongste broer Jaime heeft verklaard dat haar schilderijen beslist do moeite waard zijn. Zij heeft echter nopit gewild dat haar werk in een van de, salons van het grafelijk paleis werd opgehangen naast de vele beroemde die de familie De Mora bezit- Daartoe Dona Fabiola de Mora y Aragon, die wellicht nog dit jaar koningin der Belgen wordt. goede traditie in Spanje, dat de dochters van adellijke huizen een dergelijke cur sus volgen. De voornaamste activiteit van Fabiola is het beoefenen van de caritas geweest- Zij legde zich, overeenkomstig haar ka rakter zeer ernstig op deze deugd toe en naarmate haar werk omvangrijker werd, huurde zij geheel op eigen kosten een verdieping in Madrid om het werk te centraliseren., Herhaaldelijk bezocht zij de armste buitenwijken van Madrid, waar de armoede in zijn meest ellendige gedaante voortleeft. Daar wonen duizen den mensen aan de rand van het absolute levensminimum, in krotten en holen, te midden van ongedierte en vuil. Uit haar eigen middelen trachtte zij hier de nood zoveel mogelijk te lenigen. Herhaalde lijk heeft men gezien, dat veertig tot vijftig mensen zich voor haar kantoor verdrongen om hulp en aalmoezen. In dit opzicht heeft de chroniqueur gelijk, waar hij schrijft, dat van alle vrouwen, die Boudewijn heeft ontmoet, deze het meest moet beantwoorden aan het beeld, dat hij van zijn moeder, koningin Astrid zal hebben. De jongste broer van Fabiola, Jaime heeft tegenover journalisten niet ver heeld, dat hij en zijn broers jarenlang hebben gemeend, dat Fabiola in een klooster zou willen intreden. Het meest intrigerende voor de Span jaarden is te weten, wanneer de romance tussen Boudewijn en Fabiola is begon nen. Volgens Jaime de Mora kennen de beide gelieven elkaar thans een jaar en heeft Fabiola Boudewijn voor het eerst in België ontmoet. Door haar gesloten heid echter moet hij een voorbehoud maken. Zij heeft nooit met haar broers over deze verbintenis gesproken. Voor hem was het bericht een even grote ver rassing als voor de rest van de wereld, met dit verschil dat hij het twee maan den eerder wist. Men neemt aan, dat Boudewijn zijn ge liefde herhaaldelijk heeft ontmoet in de villa van haar meter koningin Victoria, die naar boze tongen beweren herhaal delijk adellijke huwelijken heeft gear rangeerd- Maar het is ook heel goed mo gelijk dat Boudewijn zijn verloofde al 'drie jaar geleden tijdens een bezoek incognito aan Spanje heeft ontmoet. In ieder geval is de Belgische koning het afgelopen jaar tweemaal incognito in Spanje geweest. De Spaanse pers heeft hem daarbij volledig met rust gelaten, hetgeen mogelijk is in dit land, waar de directieven van het directoraat-generaal voor de pers blindelings worden opge volgd- Onmiddellijk na het bekend worden van het verrassende bericht heeft het Boudewijn en Fabiola wandelend in de 'tuin van het kasteel Ciergnon in de Ardennen. behoren werken van o.a. El Greco, Ve lasquez en Murilio. Volgens de wens van haar, het vórig jaar overleden man, de graaf De Mora, heeft Fabiola's moeder onlangs een El Greco aan het museum El Prado geschonken. Verder schrijft Fabiola kinderverhalen en het bundeltje „De twaalf wonder lijke vertellingen" dat van haar hand enige jaren geleden werd uitgegeven, is thans in Madrid een bestseller. Het laat ste verhaaltje „De herberg van de drie maagden" eindigt met de thans natuur lijk herlezen zin: ,,De prins werd een van de wijste en rechtvaardigste vorsten waar men ooit over bad horen spreken en hij voerde zijn rijk naar grote rijk dom en geluk Fabiola ging, als zij in Madrid was. zeer weinig uit. De meeste uitnodigingen van de Madrileense aristocratie wees zij van de hand. Zij reisde daarentegen veel en heeft vrijwel alle landen van West- Europa bezocht. Zij spreekt vloeiend Frans, Duits en Engels, hetgeen voor een Spaanse vrouw een bijzonderheid is Bovendien leert zij dan nu nog Neder lands- Zij is op school gegaan bij de zus ters van het Heilig Hart in Madrid, in Rome en Parijs, waar zij een zeer stren ge. traditionele opvoeding heeft genoten Daarna heeft zij geruime tijd colleges gevolgd aan de universiteit van Madrid maar zij heeft haar studies onderbroken om verpleegster te worden bij de mili taire gezondheidsdienst. Het is een WASHINGTON, 20 sept. (U.P.I.) Na besprekingen met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Her ter, heeft diens Westduitse ambtgenoot, Heinrieh von Brentano, gisteravond in Washington als zijn mening gegeven dat de Sovjet-Unie het deze keer niet tot een ernstige crisis laat komen in de kwestie-Beriyn. In een onderhoud met een correspon dent van U.P.I. zei Von Brentano vlak voor hij naar Bonn terugkeerde dat de Amerikaanse regering vastbesloten is niet te buigen voor de druk van de Sovjet-Unie in Berlijn. De Westduitse minister is twee dagen in Washington geweest en heeft zondag en maandag met Herter en diens adviseurs gecon fereerd over Berlijn zowel als over an dere momenteel actuele wereldproble men. DEN HAAG, 19 sept. Geslaagd voor het examen staatsinrichting M.O, B van Wakeren (Enschede), geslaagd voor de te Utrecht gehouden examens staathuishoudkunde en statistiek M.O.: Ij. van Veldhuijzen (Amsterdam), J. K. van de Ven (Deventer). Spaanse staatshoofd, generaal Franco een telegram aan koning Boudewijn ge zonden. Franco brengt hem de vreugde van zijn volk over, wenst hem persoon lijk geluk en wijst op de voldoening van alle Spanjaarden over de hoge eer die een Spaanse vrouw te beurt valt. „Op nieuw zijn de banden van vriendschap en achting tussen onze beide landen aangehaald". Men vraagt zich thans in Spanje met spanning af, of Franco zou overwegen de plechtige huwelijkssluiting in Brussel bij te wonen. Dit zou de eerste maal zijn dat hij sedert de machtsovername Spanje verlaat. Het blijft echter een vraag, of Brussel Franco kan uitnodigen en aan de Spaanse troonpretendent, Don Juan de Bourbon voorbij kan gaan of omge keerd. Daarom acht men het waar schijnlijker dat Franco zijn vrouw, Dona Carmen Polo de Franco zal afvaardigen, die reeds herhaaldelijk als trait d'union tusssen het staatshoofd en de Spaanse koninklijke familie is opgetreden. Fabio la zelf heeft slechts zeer weinig contact gehad met het huis Bourbon en voor zover bekend is zij slechts eenmaal in Estoril op bezoek bij Don Juan geweest- De sympathie van de graven de Mora gaat meer uit naar de Carlistenpreten- dent, Xavier de Bourbon Parma. 25 zaken in Nederland Toen mej. J. Folmering als jong meisje, zo van school, haar in trede deed by het Nymeegse concertgebouw De Vereeniging, zag ze voor het eerst van haar leven een filmprojectie-apparaat. Zy vond het maar een ingewikkelde en onbegrij pelijke machinerie en omdat ze be slist geen technische knobbel had, heeft ze ook nooit een poging gedaan om de werking van zo'n bioscoop monster te begrypen. Ook niet in de vijfentwintig jaar die volgden. Zij hield zich bezig met de administra tie en vooral ook de publiciteit van het concertgebouw. Zy had uiteraard veel met films te maken, maar de tech niek van de filmcabine zelf liet haar koud. Dat werd anders toen zij. nu twee jaar geleden, directrice werd van het Nymeegse Luxor-theatér en even later ook van het Studiotheater. Zy vond de inmiddels technisch vervol maakte en ingewikkelde apparatuur van de cabine ronduit griezelig. Maar ze wilde toch ook weten wat er in haar eigen bedrijf omging en be sloot daarom zonder dralen om leer ling-operateur in eigen dienst te wor den en zich in te laten schrijven voor de operateurcuusus van het Insti tuut voor de Opleiding van Technisch Bioscooppersoneel. Dezer dagen werd haar het diploma uitgereikt, waar mee zy officieel als derde operateur mag optreden. Zij is daarmee bij oys en andermans weten de eerste vrouwelyke filmoperateur in ons land. Zij beheerst de cabinepraktijk nu op haar duimpje en kent de brandveilig heidsvoorschriften uit haar hoofd. De angst voor de ingewikkelde appa ratuur is inmiddels veranderd In ont zag en bewondering voor het tech nisch precisiewerk dat aan iedere projector ten grondslag ligt. Dat en thousiasme is zo groot, dat ze nu met een ook maar aan de studie voor tweede operateur begint, waarvoor ze de electrotechniek en de versterker techniek moet beheersen. En trouw haar werkboekje moet blijven inzen den aan het instituut. De filmcabine fascineert haar en een middagje een film draaien bete kent voor de directrice een ontspan ning. Zij staat in haar enthousiasme niet alleen. Zy het op andere gron den, zuiver als hobby, bewondert ook de Nijmeegse arts J. W. J. Hamil ton de filmcabine en ook hy is dezer dagen geslaagd als derde operateur, na de nodige praktijkervaring in de filmcabines van Luxor en Studio te hebben opgedaan. Een echte Hollandse jongen, die Jacques Verbrugge uit Den Haag. Zo zullen ontelbare Engelse en Engels sprekende televisiekijkers in tal van landen hem zien, want hij beantwoordt in alle opzichten aan hun traditionele voorstelling. Zo zag hem schuit amuseert hy zich uitsteken^' Hy is nog niet blasé, zoals Sandr^ die zich als een echte „starlet" gL ook direct regisseur Derrek Williams, die hem uit niet minder dan vier honderd kandidaatjes koos, toen het er om ging, voor de film „Lend me your clogs" (Leen me je klompen) een vriendje te vinden voor het De grote vraag is echter of Loe- mocm'oa zich tevreden zal stellen met een ministersfunctie inpiaats van het premierschap. Dan is daar ook nog ko lonel Joseph Moboetoe, de man die op het ogenblik praktisch alle macht in Congo in handen heeft en de steun van het leger geniet. Hij heeft duidelyk ge maakt dai hij het spel van de politici afkeurt. Om hieraan een einde te ma ken „neutraliseerde" hij z.owel Kasavoe boe als de beide premiers Loemoem ba cn Ileo. Er heerst bovendien nog twijfel over wie een wettige aanspraak kan maken op de functie van premier. Politieke waarnemers twijfelen er ook aan of Moboetoe bereid zou zijn de macht weer aan de politici over te dra- fen. In ieder geval neemt hij geen or- ers meer aan, noch van Kasavoeboe noch van Loemoemba. Intussen tracht Loemoemba met alle macht de Verenig de Naties over te halen hem een vlieg tuig ter beschikking te stellen om naar New York te vliegen, waar hij een van de Congolese delegaties naar de Alge mene Vergadering der Verenigde Na ties wenst te leiden. Maar de V.N. ver wees hem naar de gewone luchtvaart maatschappijen. Loemoemba verklaarde vol vertrou wen dat hy niet later dan hedenmorgen naar New York zou vertrekken, maar het was niet bekend welke luchtvaart maatschappij hem zal vervoeren. De Sabena is de enige luchtvaartmaat schappij die geregelde diensten op het vliegveld van Leopoldstad heeft. In New York verklaarde de door Loemoemba aangewezen vertegenwoordiger by de V.N., Thomas Kanza, dat Loemoemba gereed is te vertrekken, maar geen ver voer naar New York heeft. Loemoemba is dan ook nog altijd in Leopoldstad. Uit Elisabethstad wordt gemeld, dat de V.N. tracht de rust en orde in de provincie Kasai te herstellen. Troepen die trouw aan Loemoemba zijn gebleven, hebben er de afgelopen maand gevoch ten tegen aanhangers van president Al- bert Kalonji van de Mijnstaat, waarby aan beide zijden zware verliezen zijn geleden. V.N.-officieren zijn optimistisch omtrent hun kansen in Zuid-Ka sai een staakt-het-vuren tot stand te brengen. in Katanga heerst vrede, nu Loemoemba-troepen zich naar de pro vincie Kivoe hebben teruggetrokken en Katangese politiemannen de stammen- oorlog hebben gesust. Katangese ambte naren zeiden dat de gendarmes de toe stand in het mijncentrum Loeena, waar rfaar men aannam meer dan 100 perso nen werden gedood, meester waren. Zij zeiden dat na de „drastische maatrege len" van de gendarmerie geen enkele •krijger van de Baloeba meer aan het vechten was. Naar verluidt heeft kolo nel Moboetoe de Congolese troepen in Kasai hevel gegeven de stryd te staken en zich in Loeïoeaburg, hoofdstad van de provincie, terug te trekken. draagt en al drie films achter de rij! heeft. Maar hy vindt het natuui'10 wel een eer, met echte films ter ri als Walter Randall op te trede"; Interessant is voor hem ook het \e\, haal, want hy komt er een smokK® bende in op het spoor. Jacques Verbrugge is als de z°iL van de schipper goed thuis op „/L Zeehond". Hij zwabbert er graag "k, dek, met op zyn blonde haren eL zwarte schipperspet. Af en toe zet jY gewichtig een handtekening. Overig waar hij gefilmd heeft - in Kinder0*^ duurde het veertien dagen - leerde t andere jongens kennen, die naar filmen kwamen kijken. In septenwL gaat Jacques Verbrugge weer naar VGLO-school in Den Haag terug.wa"* van hy leerling is. Dan is hij heel interessante ervaring ryker. L. misschien moet hy daar weer hah.j tekeningen zetten...Zou hij er zich zorgen over maken, dat hy tezar" en in vereniging met de andere NedeJg{. landse medespelenden in de film eens voet heeft gegeven aan de <L nozele legende van de op klornPK lopende Nederlanders? e 19-jarige Tilburger Kees t' Vu.pt, die een tekening Lj i keizerin Farah van Pe maakte en haar toezond, heeji j. dank een Perzisch tapijt van de ht.r. zerin ontvangen, zoals men reeds Rechts Jacques Verbrugge, links Sean Scully, in het midden Sandra Spurr. Australisch-Engelse hoofdrolspelertje Sean Scully, evenals Jacques dertien jaa,r. En ook Iedere Nederlander zal direct zeggen: ja, dat is een echt- Hollandse jongen, blond, stevig ge bouwd, een ronde toet, die enigszins aan een Dik Trom doet denken. Jacques Verbrugge is nu al weken lang filmspeler en dezer dagen trok hij elke dag naar Schiedam, om er te filmen. In het pittoreske, oude ge deelte van de Jeneverstad begint de film op gang te komen. Daar werd b.v. een roofoverval op een taxi ge- enscèneerd. Jacques Verbrugge is in de film het correspondentievriendje van een Engelse jongen. Met de elf jarige Sandra Spurr, Sean's zusje in de film, tot een drietal verenigd, laat hy het vriendje met de Ierse jor- naam de schoonheid van Hollands binnenwateren zien. Een rondborstige schipper, gespeeld door de bekende radiozanger Thom Keiling, die vroe ger al aan enige films medewerkte en dus enige ervaring heeft, stelt het drietal in staat, zijn schub („De Zee hond" uit Amsterdam) tot hoofdkwar tier te gebruiken. Van daaruit maken ze fietstochten. Ook in Schiedam za ten ze spoedig op de fiets. De regis seur maakte dankbaar gebruik van de talrijke typisch Hollandse hoekjes met ophaalbruggetjes. Jacques moet in oktober weer naar school. Dat was de voorwaarde, waar op zijn aders toestonden, dat hij als filmster werd geëngageerd. Het is soms wel vervelend, te moeten wachten op de schier eindeloze voor bereidingen voor het maken van een nieuwe scène. Maar op de grote der in ons blad heelt kunnen De gelukkige Tilburger poseert jd met zijn tapijt, dat hij voor Peen van de wereld zou Willen misset1.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 6