Nieuwe Schiedamsche Courant Eisenhower en Tito voeren het woord in de V.N. Khroesjtsjeven Castro negeren president der ES Ook Macmillan komt naar de Algemene Vergadering rA Londense politie neemt versterkt flatgebouw in Moboetoe s soldaten eisen een betere betaling Roolvink praat maandag met metaalorganisaties r ZAAL MET VELE POLITIEKE KOPSTUKKEN „Sterke man'' krijgt met lege schatkist te kampen Verdeeld advies van Stichting van den Arbeid te verwachten 2 Amerikaanse toeristen zoek Vliegtuigongeluk in Stille Oceaan 2-jarige jongen uit Sittard vermist Het Het weer Noodweer in Noord-ltalië NEVEDA breiboek is uit! Europa New YORK, 23 september (Reuter, U.P.I., A.F.P.) Nimmer ln de geschiedenis van de Verenigde Naties zijn er zoveel voorname Politieke leiders uit de gehele wereld op een zitting van de Algemene Grgadering bijeen geweest als gisteren het geval was. Behalve Resident Eisenhower van de Verenigde Staten en president Tito Vah Joegoslavië, die redevoeringen hebben gehouden, waren onder jhidere ook premier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie en prfemier gastro van Cuba aanwezig. En er komen nog meer kopstukken naar New York. Premier Macmillan van Groot-Brittannië komt zondag Jh de Verenigde Staten aan. Hij zal gedurende zeven tot tien dagen zittingen van de Algemene Vergadering bijwonen. Ook koning hoessein van Jordanië arriveert waarschijnlijk volgende week in New York. President Nasser van de Verenigde Arabische Republiek N-aPt vandaag reeds in Amerika aan wal. President Nkroemah van P.hana, die de zitting van de Algemene Vergadering gisteren heeft iigewoond, heeft na afloop van de bijeenkomst een bezoek aan pre sent Eisenhower gebracht. Tito heeft gisteren eveneens met Eisen hower gesproken, en wel in het Waldorf Astoria hotel. Het was de e'Grste ontmoeting tussen beide staatshoofden. ^OCRAMMA VOOR AFRIKA KHROESJTSJEV BLIJFT ZITTEN Toestand in Congo opnieuw explosief? ■Is Achter IJzeren Gordijn Eenendertig doden Duikboten nabij Newfoundland KATANGA Weersverbetering Khroesjtsjev arriveerde tien minuten hp?r het begin van de vergadering bij tojl Kebouw van de Verenigde Naties. v J droeg een licht pak en keek strak tlp°r zich uit In de gangen kwam hij s Joegoslavische president, maar- e «alk Tito, tegen. Zij gaven elkaar i,, hand, praatten enkele ogenblikken w het Russisch en gingen toen zitten. i.An'schalk Tito scheen niet erg op zijn «ii, ak te zijn en keek herhaaldelijk op Zim. borloge. Khroesjtsjev beklaagde lit, tegenover Tito over de behande- k die hem in New Vork ten deel is 5, vallen. „Zij schreeuwen, zij schreeu- k?" maar aan een stuk door", zei v'boesjtsjev, doelend oi> de betogingen jjp" de vluchtelingen uit de Oosteuro- \v landen,, die overal te zien zijn tiw <le Russische premier verschijnt. oVp reageerde hierop niet. Hij begon te,, premier Castro van Cuba te pra- eh noemde hem „een held". T stn °eh Eisenhower naar het spreekge- Ke liep, barstte er gejuich los. Khroesjtsjev en Castro deden hiee. Khroesjtsjev keek Eisenho- eh aan toen deze zjjn rede hie 1 hiet- ?°S zich vaak naar Gromyko om ti/.nem te praten. Castro schonk bij- ÏLlri het geheel geen aandacht aan >hAnl?pwer. Hij praatte voortdurend zyn minister van Buitenlandse Za- ij,.' Raoul Roa. i„..to daarentegen was een en al aan- W 2in minister van Buitenlandse Za- ij,: Raoul Roa. daarentegc de Atevenals de afgevaardigden van jeArikaanse landen die voorover leun den 0rn: nnaar geen woord te missen AlA, de Amerikaanse president over Op 5a sprak. Khroesjtsjev hield toen Afwuet praten om de reacties van de tkt- anen te bestuderen. Khroesjtsjev tie Moerloos toen Eisenhower, die rus- beoai? duidelijk sprak, het had over het tjjAhalen van de Amerikaanse RB-47. Pori wer eindigde met „Dank u, Zegene u". Onder grote bijval van j6aanwezigen ging hij heen. Khroesj- W, de t Eisenhowers rede werd door de p evisie uitgezonden. De radio zorg- v°or dat zijn woorden in de hele tpld Afrika en Azië inbegrepen horen waren. bit 'Sehhower sprak zich onder meer hing ?°r hervatting van de ontwape- uesprekingen, opdat de wereld en Fidel Castro klapten ook nu President Eisenhower tijdens zijn toe spraak tot de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. niet door een vergissing in een derde wereldoorlog wordt gestort. De Ameri kaanse president ontvouwde een pro gramma van vijf punten voor Afrika. Deze punten zijn Geen inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van de Afrikaanse staten. Garanties voor de veiligheid van de Afrikaanse landen zonder een gevaar lijke bewapeningswedloop in Afrika. Spoedige hulpverlening aan Congo 1de Verenigde Staten zullen een „aan- zienlijke bijdrage" leveren aan het voorgestelde V.N.-noodfonds van hon derd miljoen dollar voor Congo). Internationale bijstand bij de uitvoe ring van programma's voor ontwikke ling op lange termijn. Hulp van de Verenigde Naties voor het onderwijs in Afrika. Afrika moet worden bevrijd van misère, analfabe tisme en ziekten, aldus Eisenhower. Spoedige uitvoering van het program ma van vijf punten kan z.i. voorkomen dat Afrika in de koude oorlog wordt betrokken. Eisenhower zei „diep bezorgd" te zijn over „de bedreiging van de vrij heid van de bevolking van West- Berlijn". Het neerschieten van de Amerikaanse RB-47 bij de noordelij ke kust van de Sovjet-Unie, in juli van dit jaar is „een gruwelijke schen ding" van het beginsel van de open zee, aldus de Amerikaanse president. Tito, die na Eisenhower sprak, hield zijn rede in het Servo-Kroatisch. Hij scheen ontspannen en stond met zijn handen in zijn zakken op het spreek gestoelte. Toen hij naar voren ging, klapte Khroesjtsjev, maar de delegatie van Wit-Rusland, die vlak voor het spreekgestoelte zat, deed niet met de Russische premier mee. Tijdens de rede van Tito verlieten de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, Herter, en zijn Britse collega, Lord Home, de zaal. Tito hield een krachtig pleidooi voor „actieve vreedzame coëxistentie". De ontwapeningsbesprekingen moeten zo spoedig mogeljjk worden hervat. Wan neer geen overeenstemming kan wor den bereikt over algehele en algemene ontwapening Joegoslavië steunt de hiertoe strekkende voorstellen van Khroesjtsjev dan dient een akkoord betreffende gedeeltelijke ontwapening te worden gesloten. Een dergelijk ak koord is weliswaar niet volmaakt, maar de gevaren die samenhangen met de tegenwoordige ongebreidelde bewape ningswedloop zijn oneindig veel groter. De Joegoslavische president zei „diep bezorgd" te zijn over het herle vend militairisme in West-Duitsland. „Ik vo(d mij verplicht uw bijzondere aan dacht te vestigen op de toenemende in vloed van militaire kringen in West- DuitsJand en het herleven van stromin gen die op onheilspellende wijze het verleden in herinnering roepen. Derge lijke stromingen kunnen echter slechts schadelijk zijn voor de wezenlijke belan gen van het Duitse volk en de spanning cn de onzekerheid in de wereld doen toenemen. Doch degenen die deze stro mingen aanmoedigen om hun slecht be grepen belangen te dienen nemen een zware verantwoordelijkheid op zich", aldus de maarschalk. Nadat Tito zijn rede had beëindigd, vertrokken vele afgevaardigden. Khroesjtsjev bleef echter zitten om de Japanse minister van Buitenlandse Za ken, Zentaro Kosaka, te horen die na Tito sprak. Zentaro Kosaka vroeg de Algemene Vergadering de weg te be reiden voor de hervatting van de ont wapeningsbesprekingen van de tien- landencommissie te Genève. Hij zei dat het niet realistisch was om een verdrag te sluiten over het hele ontwapenings proces vóórdat er regelingen zijn ge troffen over het toezicht op de ontwa pening. De zaal van de Algemene Ver gadering was gisteren propvol. Alleen de plaatsen bestemd voor Israël en Con go waren niet bezet. Toen de leiders van de grote naties arriveerden, was het hele veiligheidsapparaat in staat van alarm. Grote groepen recher cheurs en mannen van de veiligheids dienst hadden een kordon om het ge bouw getrokken. In de straten rondom werd gepatrouilleerd door politieman nen te voet, in auto's en te paard. Ver scheidene straten waren afgesloten. De door de Amerikaanse overheid ingestelde beperking van de bewegings vrijheid van de Russische premier wordt het komende weekeinde in zo verre opgeheven, dat hij het Russische landgoed te Glen Cove op Long Island kan bezoeken. Khroesjtsjev had hier om verzocht. In Italië is het Comomeer buiten zij; in het hartje van de stad. De bewoners oevers getreden. Het cavourplein islmoeten zich een weg via de plankiers overstroomd. Dez wanen zwemmen nr| zoeken. LEOI'OLDSTAD, 23 sepi. (TJ.P.I.) De Congolese hoofdstad blijft gelijken op een verraderlijke vulkaan, die elk ogenblik tot uitbarsting kan komen. Gistteren werd men daar weer aan herinnerd, toen honderd Congolese soldaten naar het huis van kolonel Mo boetoe trokken, om een betere betaling te eisen. Zij werden door de wachtpos ten van kamp Leopold II, waar het huis van de „sterke man" van Congo staat, met schoten in de lucht verdre ven. De gehele betoging was in enkele minuten beëindigd. De groep demon stranten was ongewapend, doch bij het verlaten van het kamp dreigden ver schillenden van hen te zuilen terugko men met wapens. Dit kleine voorval deed evenwei duidelijk uitkomen, dat kolonel Moboetoe toch niet zo volledig de zaken in Congo beheerst, als wel door hem wordt beweerd. Ook onder zijn eigen soldaten zijn er, die onte vreden zijn over de in hun ogen on voldoende betaling. Het was om dezell- de reden, dat deze soldaten 4 juli van dit jaar in opstand kwamen en de jonge republiek in de chaos stortten. De afgezette premier Loemoemba is er dank zij zijn redenaarstalent in ge slaagd hen gedurende enige tijd tevre den te stellen met loze belofte.n. Deze toezeggingen zijn echter nooit nageko men en na twee maanden kreeg het leger helemaal geen soldij meer. Het ware-n tenslotte de Verenigde Naties die 10 september de rekening kregen aangeboden, en die de twee maanden achterstallige soldij aan de troepen van de republiek hebben uitbetaald. De vreugde van de Congolese solda ten verkeerde echter spoedig in diepe teleurstelling toen zij bemerkten, dat de beloofde verhoging achterwege was gebleven. Zij zijn kolonel Moboetoe vo rige week opgewekt gevolgd, toen hij de macht overnam, maar op het mo ment ziet hij zich geplaatst voor het zelfde probleem, dat Loemoemba niet heeft kunnen oplossen. Men vraagt zich thans te Leopoldstad af of de kolonel aan de eisen van zijn ondergeschikten zal kunnen voldoen, en zo niet, of zij hem dan trouw zullen blijven. Gezien de staat waarin 's lands schatkist zich bevindt, is he.t nauwe lijks aan te nemen,- dat Moboetoe aan het einde van de maand betaaldag zal kunnen; houden. En niemand kan nog voorzien wat de onberekenbare Congolese soldaten dan weer zullen doen. Men is echter algemeen van oor deel, dat zolang het leger nog niet LONDEN. 22 sept. (Reuter) Een maand geleden besloot de eigena J van een aantal flats in noord-Londen de huur ervan te verhogen. Dit zinde twee der bewoners, de voormalige val schermjager Donald Cook en de 58-ja rige weduwnaar Arthur Rowe, hele maal niet. Zij weigerden de hogere huur te betalen en verschansten zich in hun Ilats, waarbij Rowe gezelschap kreeg van zijn twintigjarige zoon. De buurt sympathiseerde volledig met de weigerachtigen. Er werd een waar schuwingssysteem georganiseerd, com pleet met posten, om het hoofd te bie den aan een (verwachte) actie van de politie. En donderdagochtend was het dan zover. De politie voerde een zorgvuldig uitgewerkt plan uit, waarbij donderdag in alle vroegte vrachtauto's vol politie mannen, bijgestaan door agenten te paard, voor de bewuste flats versche nen, voor het uitvoeren van de „ope ratie-Ontruiming". De „verdediging" was aanvankelijk door deze vroege en onverhoedse aan val verrast. Doch het goed georgani seerde waarschuwingssysteem zorgde ervoor, dat weldra honderden buurtge noten vechtlustig uit hun huizen stroom- den. Het werd een strijd, die er wezen mocht. Eén man zwaaide vol geestdrift zijn rijwiel boven zijn hoofd en viel daarmede een bereden agent aan. Hij boekte nog succes ook, want het paard schrok van deze ongewone chargé" en wierp zijn berijder af. De politie wierp versterkingen in de strijd en wist tenslotte meester van het terrein te blijven. Verschei dene politiemannen en een aantal be togers, onder wie vrouwen, werden gewond. Er werden meer dan een dozijn demonstranten gearresteerd. Jtsiev luistert aandachtig naar de rede van president Eisenhower in de VJN.-AssembLée. DEN HAAG, 23 sept. Staatssecre taris Roolvink gaat maandagavond pra ten met de VLkrasul voor de Metaalin dustrie. De uitnodiging tot dit gesprek is van hemzelf uitgegaan toen gisteren bleek, dat de metaalwerkgcvers en de metaalwerknemers in de Vakraad niet tot een oplossing van de loonmoeilijk- heden konden komen. De werkgevers hadden gesteld, dat zij gezien hat standpunt waarvan de regering tegeaover de centrale org„ i- saties in de onlangs gehouden bespre king 0)1 Sociale Zaken had doen blij ken, weinig heil zagen in een voortzet ting van het overleg zonder meer. Zij men'en, dat iiet beter zou zijn eens met de regering te praten om te bezien of er nog een oplossing te vinden is, die op de ontstane situatie past. De werkne mers menen echter, dat een dergelijk gesprek weinig zin kan hebben aange zien het stanapunf van de regering nu eenmaal duidelijk is komen vast te staan. Een andere weg dan het vast stellen van een loonvoorstel en het over leggen daarvan aan de Stichting van den Arbeid lijkt hut', dus niet open te staan. Aan de uitnodiging van staatsse cretaris Roolvink zullen zjj nu echter niettemin gehoor geven. Intussen heeft de Stichting van den Arbeid vandaag vergaderd over de vraag wat er nu met de metaal-C.A.O. moet gaan gebeuren. Zij zou na deze vergadering aan de heer Roolvink ad vies uitbrengen. De verwachting, geba seerd op de voorbereidende besprekin gen in de Stichting, is, dat dit advies wel niet eensluidend zal zijn. Tot giste ren liet de zaak zich aldus aanzien, dat weliswaar een meerderheid in de Stich ting het regeringsstandpunt stevig zou steunen, maar dat een der confessionele werknemersvakcentralen het C.N.V. samen met de neutrale werkgevers zou blijk geven toch meer voelen voor een openbreking van het contract en het toestaan van een zij het gematig de loonsverhoging. De socialisten blij ven ongetwijfeld vasthouden aan de li berale visie, welke zij o^* de vrijere loon vorming hebben, hetgeen in dit geval betekent, dat zij vóór openbreking en vóór een zo groot mogelijke loonsver hoging zijn. Het advies van de Stichting aan de staatssecretaris is van groot belang voor het gesprek dat hij met de Vak- raad maandag gaat voeren. Zouden twee werknemerscentralen en een werk geverscentrale een soepeler standpunt willen innemen dan de regering, dan wordt de zaak er niet gemakkelijker op. In de Vakraad schijnt men nu spoe dig naar verluidt zou dat woensdag zijn tot een definitief voorstel te wil len komen, waarover dan in de Stich ting de beslissing moet vallen, alvorens het laatste woord aan de regering is. SS Bij het ontruimen van een flat in Lon den, waarvan de bewoners huurverho ging weigerden te betalen, kwam het tot een treffen tussen politie en buurt bewoners, die met de weigerachtige huurders sympathiseerden. Het werd een felle strijd, waarbij de politie om meester van het terrein te worden tot arrestatie van meer dan een dozijn de monstranten moest overgaan. MOSKOU, 23 sept. (A.F.P.) De Amerikaanse ambassade in de Sovjet hoofdstad heeft in een nota het Sovjet ministerie van buitenlandse zaken om inlichtingen gevraagd over de ver dwijning van twee Amerikaanse toeris ten, Bennet en Kaminsky, van wie sinds een maand geen bericht is ontvangen. Eind augustus moésten zij de Sovjet- Unie verlaten. Volgens de laatste inlich tingen maakten zij per auto een tocht nabij de Hongaarse grens. BUENOS AIRES, 23 sept. (A.F.P.) In welingelichte kringen in de Argen tijnse hoofdstad meent men te weten dat de ambassadeur in Nederland, de heer Raul Migone om familieredenen terugroeping naar Argentinië heeft ver zocht. TOKIO, 23 sept. (Reuter) Op on geveer 300 km. ten zuiden van Okina wa is een transportvliegtuig van het Amerikaanse korps mariniers in de Stille Oceaan gestort. Het was met drieëntwintig passagiers en een beman ning van zes koppen op weg van Atsugi, Japan, naar de Philippijnen. Volgens de eerste berichten zijn er geen overlevenden. Naar verluidt heeft het toestel motorstoring gekregen. WASHINGTON, 23 sept. (A.F.P.) De Amerikaanse marine heeft donder dag bekendgemaakt dat een verken ningsvliegtuig in de nacht van dins dag op woensdag op 400 mijl van New- founland twee duikboten heeft waarge nomen in de nabijheid van een Rus sische tankboot en een Russische sleep boot. Het vliegtuig had daarbij gebruik gemaakt van zijn schijnwerper. Boven een van de duikboten vloog een hefschroefvliegtuig, dat waarschijn lijk van het tankschip afkomstig was. De duikboten doken toen het verken ningsvliegtuig in de buurt was. voldoende aan de krijgswetten ge hoorzaamt, het gevaar voor nieuwe uitbarstingen blijft bestaan. Het opperbevel van de politiemacht van de Verenigde Naties in Katanga heeft intussen aangekondigd, dat het niet langer zal blijven toezien wanneer zich nog incidenten zullen voordoen, zo als het brute optreden van de gendar- öarme in Loeëna waar 68 Baloeba het leven hebben verloren. De troepen van de V.N. zullen worden versterkt, en zij hebben de opdracht gekregen, in te grijpen waar en wanneer dit nood zakelijk mocht blijken. Naar verluidt heeft Lo&moemba een brief gestuurd aan de vertegenwoordi ger van de Verenigde Naties te Leo poldstad, waarin hij protesteert tegen de voorgenomen vervanging van de Gha- nese militairen die zijn residentie nog bewaken. Het opperbevel van de poli tiemacht der volkerenorganisatie zou het ben overwogen om deze militairen el ders ter versterking van V.N.-onderde- len in de republiek in te zetten. In zjjn brief schrijft Loemoemba onder meer: „ik protesteer en ik zal de Ghanese president Nkroehma van detze plagerij- er. tegen zijn soldaten, die de eersten waren die hier binnenkwamen, op de hoogte stellen. Zij zijn gekomen met goedvinden van de Congolese regering, om hun broeders in nood te helpen." (Van onze correspondenten) SITTARD. 23 sept. Met behulp van enkele speurhonden hebben de gemeente politie en een grote groep stedelingen alhier gisteren urenlang tevergeefs ge zocht naar het tweejarig jongetje Hans je Marbus, dat sinds gisterochtend spoor loos is. Rond half negen verliet Hansje de ouderlijke woning aan de Leonard MeuIIenerstraat om naar een in de buurt gelegen speeltuin te gaan. Hij zou een buurmeisje ophalen en is inderdaad even bij de buren geweest. Aangezien ifot meisje evenwel nog niet klaar was om mee te gaan is Hansje alleen op weg gegaan. In de speeltuin, die achthonderd meter van de woning van het mijnwerkersge zin Marbus verwijderd ligt, is het jon getje niet aangekomen. Toen h(j ook rond het middaguur niet thuiskwam om te eten. sloeg zijn moeder alarm. Onmiddellijk- begon de politie met een uitgebreid onderzoek. Bosschages in de buurt van de speeltuin werden zorgvul dig doorzocht. De Geleenbeek werd af- gedregd, maar tot gisteravond laat bleef Hansje spoorloos. Het zoeken naar Hansje Marbus is hedenochtend voortgezet met behulp van tweehonderd militairen uit de kazernes van Maastricht en Roermond. Advertentie meer dan 100 patronen w.o. -40 in volle kleuren Vraag uw winkelier of stuur een postwissel/postgiro (no. 301655) aan de Leidsche Wolspinnerij N.V., Zoeter- woudseweg 3, Leiden. Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Aanvankelijk plaatselijk enige regen, later opklaringen, vannacht hier en daar mist, overwegend zwakke wind en weinig verandering in tempera tuur. Zon: 6.28-18.35. Maan: 10.21-20.29. DE BILT, 23 sept. Over de oceaan trekt een actieve depressie in de rich ting van Schotland. Deze kan later de wind aan de Waddenkust wat in kracht doen toenemen, maar overigens zal het rustig? weer voortduren. Station Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd.-Limburg Stockholm Kopennagen Londen Amsterdan Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn Ztirich Genève W enen Belgrado Rome Madrid Mallorca geh. bew. geh. bew. geh. bew. mist geh. bew. mist zw. bew. licht bew. half bew. zw. bew. motregen zw. bew. half bew. on bew. zw. bew. on bew. geh. bew. mist zw. bew. geh. bew. regen onbew. licht bew. onbew. max min neersJ temp temp afgel. gisteren 24 uur 17 13 0 6 15 14 0.5 16 13 0.6 17 8 0.3 17 12 0.1 18 9 0.1 16 12 0.1 14 8 0.1 17 12 0 18 13 0 19 13 12 17 13 0.4 14 12 0 16 6 0 20 8 0 21 14 0 17 13 0.5 16 4 0 15 4 0 12 11 2 13 7 22 10 0 29 13 0 26 14 0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 1