mmm ZICHT OP DE DOOD Er is een stilte rondom het sterven ontstaan Rotterdamse Graanmarkt Réclamé Vrije zaterdag telt voor hele ver- Handel NederlandSovjet-Unie kan uitgebreid worden A\ito's op afbe taling aan derden doorverkocht Suriname helpt Sint Maarten NIEUWS ie het kort Maakt voor Uw za:'- Economische missie uit Moskou terug Schoenstikster speelde voor voetspecialiste Indonesische bladen in beslag genomen BE KRANT KUNT GIJ NIET BUSSEN, GEEN DAG Japan lanceert raket Vrachtenmarkt mmM. mm 'ilsPllI DINSDAG 27 SEPTEMBER 1960 VISMARKT Het is zo ver. De nieuwe Bervoets is klaar! Alles is gereed om u prettiger dan ooit te ontvangen. Méér dan alleen een welkom: 't zal een verrassing worden... zoveel is er vernieuwd en verbeterd 1 NIEUW (EN BETER): de ruimte, de openheid, het overzicht! NIEUW (EN BETER)de vrijheid om binnen te komen en te gaan en te staan waar u wiltl NIEUW (EN BETER): de rust waarmee u nu uw keus kunt doen en kunt passen! NIEUW (EN BETER)onze uitgebreide najaaxscollectles voor dames en heren* voor meisles en |ongens Schiedam Broersvest 59-61 Natuurlijk, deskundig advies.., u hebt er recht op. Vraag gerust. Wij van Bervoets helpen u graag (en zonder verplichting) bij het maken van uw keuze. Terwille van een goede afwerking van de verbouwing is onze zaak woensdagmorgen 28 september gesloten!. W. mailt SC:; UP 26 sept. Met het ljjnvliegt ig van de K.L.M. uit Mos kou zijn gisteravond 32 leden van de Nederlar ise economische missie, die gedurende twee weken een be zoek aan de Sovjet-Unie heeft ge bracht in Nederland teruggekeerd. De overige 29 leden van het gezel schap zijn reeds zaterdag terugge keerd of zijn doorgereisd naar an dere oosteuropese landen. Bij de aankomst op Schiphol werd le leider van de missie, de heer J. UTRECHT, 27 sept. De rechtbank lhier heeft vanmorgen een 51-jarige utoverhuurder uit Utrecht wegens ver- uistering van auto's conform de eis veroordeeld tot een jaar en zes maan- ien gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. Verdachte, die reeds meermalen met de justitie in aanraking is geweest, had in de jaren 1958-59 een groot aantal auto's op financieringscontracten ge kocht bij een Utrechtse maatschappij. Een aantal van deze 45 wagens was al verkocht, voordat hij er iets op had be taald. De hoge lasten van zijn verhuur bedrijf brachten hem tenslotte financieel aan de grond. Vah de twee ton aan ver strekte kredieten was ongeveer 120.000 afbetaald, zodat verd. met een grote schuld bleef zitten. ARNHEM, 27 sept. De rechtbank al hier heeft vanmorgen een- 31-jarige schoenstikster uit Kaatsheuvel veroor deeld tot een gevangenisstraf van acht maanden, waarvan zes maanden voor waardelijk. Haar man, een 34-jarige marktkoopman, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden voor waardelijk. beide vonnissen met een proeftijd van anderhalf jaar. Vrouw en man wordt oplichting van een oude vrouw en haar dochter in het Betuwse dorp Randwijk ten laste gelegd. Door zich uit te gevep voor „voetspecia liste" kreeg de schoenstikster de dochter, die aan een reumatische aandoening aan de voeten lijdt, zover dat zij zich aan een dure „behandeling" onderwierp. Het echtpaar is voor soortgelijke ver grijpen reeds eerder veroordeeld door de rechtbank te Rotterdam. De officier van justitie had tegen de vrouw twaalf maanden geëist, waarvan vier maanden voorwaardelijk en tegen de man zes maanden, waarvan drie maan den voorwaardelijk. DJAKARTA, 27 sept (AFP) De mili taire ieiding te Djakarta heeft opnieuw twee kranten in beslag laten nemen. Het zijn de sterk anti-communistische „Noe- santara" en het rechts georiënteerde blad „Berita Indonesia". Het aantal der tijdens de afgelopen twee weken in Indonesië in beslag genomen bladen bedraagt thans negen. W. Hupkes, directeur van de Kon. Mfc De Schelde n.v. te Vlissingen, opge wacht door een schare journalisten. „Ik geloof zo zeide de heer Hup kes dat de resultaten van otis be zoek ten opzichte van het gestelde doel: te onderzoeken of uitbreiding van de handel tussen de Sovjet-Unie en Nederland mogelijk is, zeer gun stig zijn. De handel zal inderdaad op allerlei gebied, over en weer uit t« breiden zijn". De heer Hupkes zei te geloven, dat dit vooral voor de indus trie en de land- en tuinbouwsectoi geldt. De missie is ruim een week in Mos kou geweest en heeft daar vele bezoe ken gebracht aan Russische bedrijven en instellingen. Het was de heer Hupkes hierbij opgevallen, dat onder het personeel een natuurlijke discipli ne heerst. Over Moskou zei de heer Hupkes, die er reeds zeven keer geweest is: „Grote indruk hebben op mi) gemaakt de enorme uitbreiding met grote nieu we woningcomplexen en de veel rui mere mate, waarin de consumptie goederen in Moskou thans te krijgen zijn". De tweede week heeft de missie on der andere in Leningrad doorgebracht, waar ook ontvangsten gegeven werden en bezoekers gebracht werden aan in dustrieën. Daarna heeft een gedeelte van de missie een bezoek gebracht aan Charkov, terwijl de anderen weer naar de Russische hoofdstad terugkeer den. Het was de heer Hupkes opge vallen, dat de Russische topfunctiona rissen die, zoals hij zei „toch ook heel erg veel te doen hebben", zoveel tijd beschikbaar stelden voor ontvangsten en gesprekken met de Nederlandse delegatie. UTRECHT, 27 sept. Vanmorgen heeft de centrale raad van beroep uit spraak gedaan in het geschil tussen de griffier van de Staten van Utrecht en de ambtenaar J. Bakker te De Bilt over de vraag of een op zaterdag genomen ver lofdag als een hele of een halve vakan tiedag dient te-worden beschouwd. Het ambtenarenrecht heeft verleden jaar de griffier in het gelijk gesteld, dat tegen dag als een hele verlofdag moet warden aangemerkt. In hoger beroep bevestigde de centrale raad deze beslis sing, waarbij onder andere werd over wogen, dat onder de in het Ambtena renreglement genomen dagen kalender dagen moeten worden verstaan. PARAMARIBO, 27 sept. Het Suri naamse Rode Kruis zal twee ton rijst zenden naar Sint Maarten als hulp aan de slachtoffers van de orkaan „Donna". Begin oktober zal de rijst tezamen met de tien Bruynzeel-woningen, die de Su rinaamse regering heeft geschonken, worden verzonden. TOKIO. 27 sept. (AFP) Op het strand van Mitsjikawa in de Japanse provincie Akita is maandagavond een raket gelan ceerd voor het bestuderen van de kos mische stralen. De raket, „Kappa 8" ge heten, is ruim tien meter lang en heeft een doorsnee van 42 cm. Ze weegt 1-480 kg. De „Kappa 8" bereikte een hoogte van 185 km. HET gebruikelijke jaarlijkse dub belnummer van G3 is ditmaal aan de dood gewijd. „Het be hoort tot de kenmerken van onze tijd," schreef prof. Rümke, „te doen alsof de dood er niet is, de dood te negéren en waarschijnlijk ook zeer dikwijls hem te verdringen. Er is een stilte rondom de dood ontstaan." Deze geduchte, de vaste overtuiging van wie zich ernstig bezint op de levenshouding van de huidige mensheid, ligtJ ten grondslag aan dit speciale nummer. Evenals de door het christendom met bemoedigen de zekerheid gevulde formulering van Seneca: Het leven is nodig om te le ren sterven. Wij zijn de redactie van G3 voor de ze uitnemend geslaagde uitgave zeer dankbaar en geloven bovendien vast, die erkentelijkheid uit te spreken in naam van elke lezer, die ernstig de verschillende beschouwingen in zich opneemt. Omdat wij de zekerheid heb ben, dat deze publicatie aan een eclTe zij het niet altijd bewuste, maar daar om niet minder werkelijk bestaande - behoéïte beantwoordt. Misschien nog meer onder de jongere dan onder de oudere mensen. Aalmoezenier Groene- dijk wijst, o.i. terecht, op deze moge lijkheid. Vanuit een kwellend besef van onvoldaanheid- zoeken de eersten naai een verantwoorde en bevredigende zir van bet bestaan, en, omdat men daar bij uitgaat van de werkelijkheidserva ling is oen ontmoeting met de onver mijdelijke dood onontkoombaar. Dt '■erlijkheid gebiedt dit te erkennen er Z''n houding "daartegenover te bepalen Het bjizondere, het nieuwe, mogei wij wel zeggen, van de/e speciale afle vering vah G3 ligt in de benaderings v ijzo van het onderwerp. Het is alle -naai zo eenvoudig, zo alle-daags, zo vanzelfsprekend, zo dood-gewoon als dt dood zelf. Maar juist, omdat wij nie' fewend zijn op die manier over di ood te denken en te spreken, staa men aanvankelijk enigszins onwenni: tegenover deze aanpak. Al spoedig ech ter voelt men, dat dit „ons iets doet", dat men midden in de werkelijkheid staat, waarvan het sterven een wezen lijk, in zekere zin zelfs het wezenlijk ste deel uitmaakt. Er wordt niet zwaar wichtig geredeneerd, er worden geen „problemen" besproken of geschapen, reen constateert eenvoudig, dat het le ven vol is van de dood. Dat de lezer dit met verbazing ontdekt en zich te- gi nover deze ontdekking gewonnen geeft, bewijst, o.i. overtuigend, dat de redactie de juiste toon heeft weten te treffen. Gevoelerigheid en kwetsende zakelijkheid heeft men evenzeer ver meden als kille onverschilligheid en te grote reserve. Bij een onderwerp als dit zou het nauwelijks verwondering wekken, wanneer men voor zulke ver leidingen bezweken was. Dat dit niet gebeurde staat ons toe hier met recht van een prestatie te gewagen. In een inleidende beschouwing ver antwoordt aalmoezenier Groenendijk helder de keuze van het onderwerp en de wijze van behandeling. Terecht wijst hij erop, dat al wat de H. Schrift, de theologie en de Kerk ons te zeggen hebben over de dood pas dan echt gaat leven, wanrieer men deze eerst als werkelijkheid heeft leren ervaren. Men zal dus vóór alles het juiste uit-zicht op de dood dienen 'te verwerven, voor aleer ex van een goed in-zicht sprake kan zijn. Gedichten en bijdragen in proza belichten verder enkele treffende aspecten van de dood, die - enige persoonlijke ervaringen incluis - ieder aanspreken om hun algemeen-mense lijk karakter. De illustraties zijn met zore gekozen. Bijzonder gewaardeerd hebben wij de milde en tevens wijze humor van een aantal tekeningen, die hier als tegenwicht goed op hun plaats zijn. Tenslotte vermelden wij nog de waarlijk uitstekende verklaring van p. dr. A. Hulsbosch O.E.S.A. over de ver rijzenis van het lichaam. In zijn geheel achten wij dit dubbel nummer voortreffelijk geslaagd. Niet op de laatste plaats, omdat het de le zer dwingt te erkennen, dat zijn den ken en spreken over de dood - als hij het doet - blijft steken in theoretische formules, die zijn eigenlijke leven niet raken; dat het dagelijkse contact m£j een massaal sterven oorlog, rampen, ongelukken - ons persoonlijk onberoerd aat; dat wy, door de gedachte aan de lood, om welke reden dan ook, van ns af te schuiven, de werkeiykheids- 'rvaring van ons eigen leven deeriyk erminken en ons zelf beroven van een czonde onrust en de mogelijkheid ons estaan in zyn totaliteit opbouwend te eleven. De stilte, die rondom de dood n de huidige samenleving is ontstaan n met de dag toeneemt, betekent een rnstig tekort in de juiste benadering an onze ware menselijke situatie, laarop zo duidelijk te hebben gewe en en de constructieve waarde van !e eeriyke erkenning en aanvaarding an het onvermijdelijke sterven in het cht te hebben geplaatst, dat Is de rote verdienste van deze speciale af- evering. L. 26 september n.m.: 11 st. hout Dordrecht; 11 st. hout Nijkerk; 507 tem tarwe Leiden; 505 ton mals Maashees; 498 ton mais liggen/ varen; 300 ton sojabonen Wonmerveer; 350 ton stukgoed Amsterdam; 460 ton granen liggen/ varen; 350 ton mais liggen/varen; 100 ton schroot liggen/varen/ Totaal 73 reizen, 27 september v.m.: 260 ton kunstmest Am sterdam; 250 ton stukgoed Amsterdam; 118 ton granen Hengelo. ROTTERDAM, 27 september. Heden wenden aan de vtsafslag alhier vam Dmuiden en elders 200 kisten zeevis en 200 kg. spiering aange voerd. Prijzen: tarbot klein 1.201 30, spie ring 0 85—1, beide per kg.; sohol middel 50 54, klein 1 3336, schelvis middel 5863, klein 2834. kabeljauw middel 3052. klein f 25—,28, makreel 26—33. zeebanen mid-del 42—45, klein 18—22, wijting 23—25, haring ■verse 2831, alles per kist. Bervoets een nieuw gezicht in Schiedam (Bericht van A. Bosman N.V. Graanmakelaars) ROTTERDAM. 24 september De situatie op onze graanmarkt wordt nog steeds beheerst door het grote aanbod van inlands graan, hetwelk in vele va riëteiten tot lage pri;zen wordt aange boden en dat. door zijn zeer beperkie houdbaarheid, snel moet worden geruimd De afname van buitenlands graan heeft hiervan te lijden en zulks heeft een on gunstige invloed op de te maken prijzen MAIS. Zowel Plata- als Noord-Ameri kaanse mais hielden zich deze week nog het beste; voor Platamais moesten over de gehele linie hogere prijzen worden be taald. waarbij shippers speciaal hun con tracten per okt.-, nov,- en dec- aflading hier terugkochten. In yellow mais was het aanbod van spoedig leverbaar goed niet groot jn hiervan werd ook nog naar het buitenland verkocht Op aflading bleef het prijspeil zonder grote schom melingen vrijwel onveranderd. GERST zwak gestemd en aankomende en stomende partijen slechts met prijs- concessies kwijt te raken Op aflading bleef de Pacificgerst prijshoudend, doch andere soorten als Franse waren lager aan de markt, zodat de Pacific veron achtzaamd werd De omzetten bleven voor alle soorten zeer matig. HAVER flauw, waarbij vooral Noord- Amerika mei 40-2 en 38-2 lbs. haver tot incl nnvembpr-aflading lager wilde af geven. Onder die omstandigheden moes ten ook enige posten onverkochte sto mende haver lager worden aangeboden Plata haver op afading zakte eveneens af Australische en Russische onveran derd. doch geen kooplust birr te lande. In Duitsland kocht men enige posten Victoria Feed haver op aflading. MILO millet Mil" aankomend vrijwel onveranderd verhandeld, waarbij enige vraag van buiten steun aan de markt gaf Dp (ladingen schommelden binnen enige grenzen, rlocb de kooplust Is mo menteel met groot Millet bleef up het zelfde prijspeil staan ROGGE. Noord-Amerika heeft zijn ex portsubsidie weer eens sterk verhoogd, zodat de prijsverhogingen der laatste we ken geheel tot het verleden behoren De loco voorraden van N Am rogge zijn vrijwel geruimd zodat het binnenlandse prijspeil van deze rogge wel wat hoger is komen te liggen. Duitse rogge oude oogst bleef onveranderd aan de markt en vindt zo nu en dan afname in de omlig gende landen, doch de nieuwe oogst, die evenals hier te lande slecht is en veel schot bevat, is nu voor lagere prijzen van okt- tot dec.-levering aan de markt zonder overigens hier kooplust te vin den INLANDSE GRANEN. De prijzen voor alle binnenlandse granen lopen al naar kwaliteit ten zeerste uiteen, zo wordt bijv tarwe verhandeld van f 30 70 tot 6- per 100 kg hetgeen het zeer moeilijk maakt een juiste indruk te krij gen Het aanbod bleef natuurlijk over heersend DE KOEKENMARKT. Sinds enkele da gen laat de markt zich wat vriendelijker aanzien: de dekkingsaankopen, welke in steeds grotere mate plaatsvonden, zijn hiervan eigenlijk de enige oorzaak Voor Ujnzaadschilfers wordt thans bijna een halve gulden meer betaald dan enkele da"gen geleden Ook zonnepitschroot vond meer attentie en trok enigszins aan. De andere koeksoorten vonden vrijwel geen aftrek, maar gesteund door bovenstaan de ontwikkeling werden de vraagprijzen voor sommige soorten enigszins verhoogd Molenafvallen stonden onder druk van Duitse en Franse zijde, terwijl ooit Bel gië iets makkelijker lag In Argentinië scheen wat meer weerstand t,e groeien hetgeen dekkingsaankopen uitlokte. Veel handel is er evenwel in deze sector niet. AMERSFOORT, Op maandag 26 sept. zal de minister van Binnenlandse Zaken. mr. E. H. Toxopeus, het nieuwe gebouw van de Spaarbankvereniging in Zutphen openen. Deze spaarbank is da vijftigste in Nederland, die na de oor log tot het stichten van een nieuw hoofd kantoor is overgegaan. Deze bouwac tiviteit is vooral een gevolg van de ster ke groei der besparingen, die hogere ei sen stelt aan de accommodatie en om vang der gebouwen. Anderzijds is die groei gestimuleerd door de uitbreiding van het aantal spaarbankvestigingen. De 110 nieuwe bijkantoren betekenen nagenoeg geheel een verruiming van het werkgebied van de spaarbanken. De grote stedelijke spaarbanken pasten hun net van bijkantoren aan bij de groei van de steden; spaarbanken in de klei ne steden en op het platteland ontwik kelen zich gaandeweg tot streekspaar- banken. De jeugdige inleggers van de spaar bank in Zutphen hebben in 't nieuwe ge bouw een jeuad-paarbank met eigen in gang. De wand achter de balie wordt ingenomen door 'een muumschildeH1?^ tefls van 1,4 bij 8 meter, ontworpen en d s gevoerd door 8 meisjes en 3 uit de laagste klassen van het stedew Lyceum. ROME, 23 sept. Het Italiaanse "Vj binet heeft bekend gemaakt, zijn keuring te hebben gehecht aan het ve fct ontwerp, waarin de regering de 1X1313, wordt gegeven de termijnen voor ver jp ging van invoerrechten, opgenomen et verdrag van Rome te verkorten. werd de progressieve toepassing vaxLpf {i 'ecnschappelljke douanetarieven C lidstaten van de Europese pe mische Gemeenschap goedgekeurd- s. maatregelen treden op 31 december inwerking.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 6