PLANTA-INTERPELLATIE in tweede kamer Warenwet en keuringsdienst onvoldoende waarborgen PLANTA- K.A.B. tegen tussentijdse herziening der lonen VOETBALTOTO kan blijven draaien Luchtmachtdetachement op weg naar Nieuw-Guinea jkPlRf&\ Woensdag 28 september i960 Adviescommissie warenwet zal zich over wijzigingen beraden interpellatie SCHILDER ZELF MET Drie weken voor de sport één week voor charitas Driehonderd militairen voor een jaar of langer van huis Voorzitter bepleit ANDERE verbeteringen Itw llfiltt fMJ Het weer Met auto te water en verdronken Pony als stamgast Manneke P. uit theater ontvreemd Massagraven in Polen ontdekt HUIDIGE LOONPOLITIEK VERDEDIGD Geen voetbalpool op 9 oktober? ■mmW REGERING GEEFT RICHTLIJNEN Droog Het weer in Europa Afscheidsgroet van minister Visser In IS oordervaart (Van onze parlementaire redactie) .DEN HAAG, 27 september belangrijkste conclusie van Nt „Planta-debat" in de Tweede ^amer is, dat wijzigingen van de """Hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiti Warenwet en van de organisatie en outillage van de Keurings dienst voor waren moeten wor den overwogen, en dat met name het Margarinebesluit op korte termijn dient te worden gewijzigd. Minister Van Rooy zei in zijn antwoord op de interpellatie- Lamherts (P.v.d.A.), dat hij wel wat voelde voor de opstelling van een lijst grondstoffen, die in mar garine mogen worden verwerkt, waarbij het gebruik van andere béstanddelen wordt verboden. De Adviescommissie Warenwet zal zich nog in september over deze en eventuele andere wijzi gingen beraden, zo deelde de minister mee. Cuba wil ruilhandel overeenkomst met Canada Goed geslaagde overval van Utrechtse studenten Gestolen CR AN ACH teruggevonden PLAATSBESPREKEN ALLE VOORSTELLINGEN IN OCTOBER dagelijks aan de Onder de tonen van „When the Saints'* UTRECHT, 28 september I De gunstige loonontwikkeling dreigt door het drijven naar tus sentijdse herziening van lonen en c.a.o.'s ernstig verstoord te worden en de Katholieke Arbei ders Beweging meent in het be lang van alle Nederlandse werk nemers aan dit spel niet te moe ten meedoen. In de Stichting van den Arbeid, waar zij deze mening heeft vertolkt, heeft de K.A.B. aangedrongen op andere verbeteringen, waarvan thans geen heilloze gevolgen te duch ten zijn. HET MEI WE DAGBLAD lenen als blijkt, dat de toto van beperk te duur is, de prijzen uitsluitend in goe deren uitgekeerd worden met een maximum-waarde van 50.000 gulden per deelnemer, de deelnemers geregistreerd worden en de maximum-inzet twee gul den bedraagt. De nieuwe toto zal niet meer georganiseerd worden door de KNVB, maar door de Nederlandse Sportfederatie en het Comité Sportprijs- vragen in een verhouding van drie staat tot één. De toto zal dus bij wijze van spreken drie weken voor de sport en één week voor de charitatieve instel lingen kunnen draaien. Na afloop van de bespreking, die tweeëneenhalf uur heeft geduurd, ver klaarde de voorzitter van de Nederland se Sportfederatie, jhr. mr. A. Feith, dat gezien de korte tijd die nog rest de nieuwe toto op zondag 9 oktober wel haast zeker niet zal kunnen draaien. Over de bespreking merkte de heer Feith op, ,,dat uit de gedachtenwisse- ling gebleken is, dat in het kader van de gestelde eisen het denkbaar zou zijn, dat een aanvrage ingediend wordt na mens de Nederlandse Sportfederatie en een tweede namens het Comité Sport- prijsvragen. Op grond hiervan zou aan beide instellingen achtereenvolgens een vergunning tot het organiseren van een sportprijsvraag kunnen worden ver leend." De toto-delegatie heeft de bewihds- lieden te kennen gegeven, dat hoewel men zich in eigen kring nog moet be raden. in principe deze tijdelijke oplos sing in de huidige situatie aanvaard baar wordt geacht. Daarbij heeft men overwogen, dat de sportverenigingen met hun werkzaamheden voor alle doel einden, die de minister met het toto- ontwerp wilde behartigen, zouden kun nen doorgaan. VEENENDAAL Vanmorgen is de 56-jarige bromfietser W. Hendriks uit Beenendaal bij een botsing met een personenauto op de hoek Dr, de Vis- serstraat-Klaas Katerstraat om het le ven gekomen. Het slachtoffer, dat een vrouw en een kinder achterlaat, over leed onmiddellijk na de botsing. Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Nu en dan overdrijvende wolken velden, maar op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige oostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 6.35-18.26. Maan: 14.44-23.46. DE BILT, 28 sept. Het weer in ons land staat nog steeds onder invloed van een uitloper van een voor de west kust van Noorwegen gelegen hogedruk- gebied. Aan weerszijden van deze rug deden depressies de luchtdruk verder dalen. De oostelijke depressie was van morgen bij Berlijn aangekomen. Deze storing neemt echter in betekenis af. Wolkenvelden die ermee samenhingen drongen vannacht het noorden van het land bihnen. In de komende 24 uur zullen deze wolkenvelden zich verder uitbreiden, maar er zal slechts op enkele plaatsen een bui vallen. Het blijft tamelijk koud weer. max min neersl. *>tatioD Weer temp temp afgel. gisteren 24 uur Den HeJdei zw. bew. 16 7 0.1 Ypenburg onbew. 16 3 0 Vlissingen onbew. 16 7 0 Eelde geh. bew. 15 4 0 De Bilt onbew. 16 3 0 Twente mist 14 1 0 Eindhoven onbew. 15 3 0 Za-Limburg onbew. 14 3 0 Stockholm geh. bew. 9 6 5 Oslo onbew. 12 4. 0 Kopenhagen half bew. 11 8 0.1 Londen zw. bew. 16 8 0 Amsterdam onbew. 16 5 0 Brussel onbew. 15 3 0 Luxemburg onbew. 13 3 0 Partis half bew. 17 5 0 RerJijn regen 13 8 5 Frankfort onbew. 15 2 0 München mist 14 3 0 Zürich zw. bew. 16 8 0 Wenen onbew. 15 6 0 Innsbruck regen 18 9 0.4 Rome zw. bew. 21 16 22 Madrid onbew. 21 12 0 (Van een verslaggever) IJMUIDEN. 28 sept. Op de to nen van ,,When the saints go mar ching in", voortgebracht door de kapel van de koninklijke luchtmacht, dreel vanmorgen tegen half tien het omge bouwde passagiersschip „Keerkring" met aan boord ruim driehonderd mili tairen langzaam de haven van IJmui- den uit. De opvarenden vormen teza men een detachement van de konink lijke luchtmacht, voornamelijk tech nisch grondpersoneel, dat voorlopig zal worden gestationeerd op de basis Biak in Nieuw-Guinea. Behalve door enkele honderden familieleden werden zij ook uitgeleide gedaan door de minister van defensie, ir. S. H. Visser, en vele mili taire autoriteiten. De embarkatie was al vroeg in de morgen begonnen; omstreeks zes uur waren allen aan boord van de ..Keer kring", een schip van de KPM, dat vroeger in de tropen dienst deed ond>?r de naam ,.Van Riemsdijk". Voor de reis naar Nieuw-Guinea werd het door de regering gecharterd, die het bij Ver- olme liet ombouwen tot „woonschip". In afwachting namelijk van huisves ting-op de wal in Biak zal het detache ment de eerste maanden aan boord verblijven, zodat de accommodatie aan dit doel moest worden aangepast. De verbouwing gold o.a. de eetzalen en de slaapvertrekken. Er zijn nu vier slaap zalen voor zestig man en nog een aan tal kleinere verblijven. Welke route de ..Keerkring" gaat volgen, is nog geheim, maar aange zien het vaststaat dat het schip de Indonesische wateren zal vermijden, zal vermoedelijk het Panamakanaal worden gekozen. Over ruim zes we ken wordt het detachement in Biak verwacht. Daar is reeds een gedeelte van het. grondpersoneel aanwezig, aan land gebracht door de „Karei Door man", terwijl het vliegend personeel zich rechtstreeks in Hunter-straalja- gers naar Nieuw-Guinea zal begeven tegen de tijd, dat de „Keerkring" in Biak arriveert. Minister Visser bezocht alvorens zijn afscheidswoord uit te spreken eerst nog het schip, waar hij het aangetreden detachement inspecteerde. Hjj was o.a. vergezeld door de chef van de lucht machtstaf, luitenant-generaal H. Scha per, door de commodore H. F. O. Holtz, die prins Bernhard vertegenwoordigde, de commodore A. B. Wolff, comman dant van de luchtverdeding, en door de commodore A. L. Cox, commandant van de .technische luchtstrijdkrachten. Het verblijf aan boord duurde maar kort. Direct daarna trad minister Vis ser voor de microfoon om namens de regering de „jongens" een goede reis te wensen. De bewindsman sprak zijn vertrou- (Van onze correspondent) HELDEN, 28 sept. Een tweeën- eertigjarige vertegenwoordiger uit Vcnlo. de heer A. Gubbels, is gister middag met zijn auto in de Noorder vaart tussen Beringe en Rogge] ge reden en verdronken. De omgekomene was gehuwd en vader van drie kinde ren. Hij was werkzaam voor een Amsterdamse firma. Op terugreis van Breda naar Venlo moet h\j overver moeid zijn geweest. De veertien maanden oude pony „Chico" is een stamgast van de plaatselijke ..pub'' van Woodford, een dorpje in Essex (Engeland). Dagelijks lebbert hij er zijn glaasje wijn leeg. welwillend geholpen door de eigenaar van het établissement. ?r- J. H. Lamberts wilde tijdens zijn Aerpellatie bepaalde margarine-gehei- naar voren brengen, waartegen de nmrzitter mr, Kortenhoxst uitdrukke- Jk bezwaren maakte. Verongelijkt laat Iptrop de interpellant aan mr. Korten- ffTit zijn rede zien om te bewijzen dat iflJ heus wel binnen de perken blijft. Mr. kienhorst kijkt desondanks ietwat argwanend naar hem op. Mr. Van Rooy verschafte aan de Ka mer ook een formule van de emulgator (d.i. een middel, waardoor de vermen ging van de verschillende bestanddelen wordt bevorderd) die verwerkt in Planta en incidenteel ook in andere margarinesoorten waarschijnlijk de oorzaak van de „blaasjesziekte" is ge weest. Uit de mededelingen van de minis ter bleek tenslotte ook, dat de Uni lever reeds vorig jaar heeft besloten het toen gebruikte type emulgator niet meer in de margarine te ver werken omdat het misschien kanker verwekkende eigenschappen had. De heer Lamberts, die zelf arts is, had de minister een groot aantal vra gen gesteld en die voorzien van een uitvoerige toelichting. Hij had daarin de minister verweten dat deze de aan hem door Unilever verschafte formule van de emulgator niet had gepubliceerd. In dien de samenstelling tijdig algemeen bekend was geworden, dan zouden de huisartsen daaruit misschien conclusies hebben getrokken voor de behandeling van hun patiënten, meende hij. Het leek hem b.v. niet onmogelijk dat, een melk- loos dieet gezien de aanwezigheid van een bepaalde verbinding in deze emul gator goede resultaten gehad zou kun nen hebben. Op dit laatste ging de bewinds man, die uiteraard op medisch ter rein niet deskundig is, niet in. Over de eventuele publikatie van de formule zei hij dat die bekendmaking formeel in strijd zou zijn geweest met de bepalin- NEW YORK, 28 sept.. Cuba is van plan over te gaan tot een belangrijke ruilhandel met een Canadese zaken- groep ter vervanging van de verloren handel met de Verenigde Staten, zo heeft de Cubaanse minister van Econo mische Zaken, R. Botti, medegedeeld. gen van de warenwet, indien de eige naar van de formule hiervoor geen toe stemming geeft. Hij had dan ook in eerste instantie de formule alleen ver strekt aan de deskundigen, die met het onderzoek waren belast. De bewindsman deelde de samenstelling van de emul gator thans aan de Kamer mee „om dat gebleken is dat er geen bezwaar te gen bestaat" (Unilever heeft dus ten slotte toestemming gegeven om het fa brieksgeheim aan de Volksvertegen woordiging bekend te maken) Uit de mededelingen van de bewindsman bleek verder dat de emulgator in Duitsland werd vervaardigd. (Zie ook elders in dit blad) UTRECHT, 27 sept. Naar men aan neemt hebben studenten gisteravond uit de hal van het Utrechtse filmthea ter „Rembrandt" een gipsen Manneke P. ontvreemd. Het ventje had in deze hal een voorlopige plaats gekregen, was aangesloten op de waterleiding en diende om de komst aan te kondigen van Bert Haanstra's film „De zaak M.P." De directie van het theater, die ge waarschuwd was dat men pogingen zou ondernemen dit Brusselse „kleinood" te ontvreemden, had speciale voorzorgs maatregelen genomen en een stoere portier hield de wacht bjj het manneke. Omstreeks half elf gisteravond moest, de portier de ramen sluiten en droeg de bewaking van het manneke over aan de ouvreuse. Zij werd het slacht offer van een goed voorbereide „over val", want toen zich een nerveuze jon geman meldde, die onmiddellijk maar dan ook onmiddellijk de directeur wens te te spreken, verliet zij haar post. Toen zij nut de directeur weer in de hal kwam was het manneke verdwe nen en restte slechts een tuinslang. Een anoniem telefoontje dat van nacht op dit incident volgde stelde de bioscoopdirecteur gerust: het mannek" was veilig opgeborgen en kon slechts teruggehaald worden door Bert Haan stra. Aan deze voorwaarde werd nog verbonden de eis, dat de ontvoerders optie op het beeldje kregen, zodra de film in Utrecht had gedraaid. Waar het beeldje te vinden is werd er niet bij gezegd- De Utrechtse recherche kreeg slechts mededeling van de ontvreemding doch geen aangifte zodat men zicli daar wei nig zorgen over het Manneke P. maakt. (Advertentie) DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST I K K E N -TJ A L LE M A PRODUKI Vanochtend, is onder het oog van minister Visser van Defensie en zijn staatssecretaris Calmeyer met het m.s. „Keerkring" uit IJmuiden een detachement van de Kon. Luchtmacht naar Biak in Nieuw- Guinea vertrokken. Het. ligt in de bedoeling de „Vecrkring" voorlo pig op Biak te stationeren als loge mentsschip. zolang de verblijven nan de wal nog niet gereed zijn. Minister Visser zwaait de militairen van de wal in IJmuiden een laatst vaarwel toe. FRANKFORT, 27 sept. (U.P.I.) Een beroemd schilderij, dat tien maan den geleden was gestolen uit het Ge meentemuseum in Frankfort, is gevon den in een bagage-depot op het Cen traal Station te München. Het zondag door de politie gevonden doek is de Ve nus van Lukas Cranach. De waarde wordt op meer dr '00.000 dollar ge schat. Hoe lang het schilderij in het depot was en wie het daar had gede poneerd, was niet bekend. De vondst is te danken aan een anoniem telefoon tje naar het hoofdbureau van politie in Muencheij. WARSCHAU, 28 sept. (UPI) Twee nieuwe massagraven zijn enkele da gen geleden ontdekt bij het vroegere krijgsgevangenenkamp Zagan in Wes telijk Polpn. De graven werden ont dekt in een woud, dat achttien jaar geleden door de Duitsers werd geplant. Men heeft nog niet het aantal slacht offers kunnen vaststellen. koming van winstdelingenin de ver schillende ondernemingen bespoedigt. Ook de arbeidstijdverkorting en de ver betering van pensioenregeling kunnen met kracht worden nagestreefd. De K.A.B.-voorzitter zei voorts, dat er in de Stichting van den Arbeid .vel enig verschil van mening is, niet ech ter over de vraag of een in kort tijdsbe stek zich voltrekkende loonsverhoging over vrijwel de gehele linie schadelijk zou zijn voor ons land en speciaal voor de werknemers. Indien het mis gnat be talen, naar zijn mening, vooral de werk nemers liet gelag in de vorm van werk loosheid en hogere prijzen. De K.A.B., zo zei hü, acht het mede tot zijn ver antwoordelijkheid dit te voorkomen. De stakingen die er kort geleden zijn geweest in het westen van ons land worden door sommigen geweten aan de vrijere loonpolitiek, aldus de heer Middelhuis, die er aan toevoeg de, dat dergelijke stakingen ook ruim schoots hebben plaatsgevonden onder de vroegere geleide loonpolitiek. Deze acties en stakingen zijn naar zijn me ning in wezen het werk van een klein groepje gewiekste extremisten, die hier hun onzalig spel bedrijven met de welvaart, zoals zij het eloers in de we reld doen met de armoede van mil joenen. Meestal weten deze geschooide agita tors van de communisten enkele goed gelovige leden van de bonafide vakcen- tralen in het zogenaamde actiecomité te krijgen, terwijl zij het in wezen zijn, die aan de touwtjes trekken. De vraag, aldus de K.A.B.-voorzitter, waarvoor wij thans staan, is deze: wie in Neder land zullen leiding geven aan de be steding van do welvaart? Of dat de wet tige regering zal zijn, en op ander ni veau de organisaties van werkgevers en werknemers, oiwel, dat een handje vol gewiekste communistische leiders, dank rij de goedgelovigheid van arbei ders en kortzichtigheid van sommige werkgevers er in zullen slagen de wel vaart kapot te stakon. De naaste toe komst zal het leren, zo zei de heer Middelhuis, wen uit in hun bekwaamheid en be reidheid om hun laak op de juiste wjjze te vervullen. „Uw taak zal zijn mede te helpen aan de bescherming van Ne derlands Nieuw-Guinea, opdat de be volking van dit rijksdeel in staat zal zijn in rust en orde haar eigen plaats in de wereld in te nemen. Nederland heeft de verplichtingen aanvaard, die voortvloeien uit het handvest dor V.N., en is vastbesloten het ontwikkelingswerk aldaar me,t kracht en voortvarendheid voort te zetten. Hoe over uw komst wordt geoordeeld, kunt u afleiden uit de berichten in de pers in Nieuw-Gui nea, waarin duidelijk het gevoel van opluchting onder de bevolking wordt uitgedrukt nadat het besluit onzer re gering tot beperkte versterking van de verdediging bekend was geworden". Al dus de minister. Toen klonk het Wilhelmus en tenslot te blies de luchtmachtkapel o.l.v. kapi tein H. F. v. Diepenbeek op een luid keels overgebracht verzoek van de op varenden de blues „When the saints", dat met groot gejuich werd begroet. Daarna ving de grote reis naar het rijksdeel in de oost dan aan, die voor de dienstplichtigen minstens een jaar scheiding van het vaderland inluidde, en voor de beroepskrachten het over grote deel waarschijnlijk nog langer. (Advertentie) vanaf 1 October KASSA van II—6 uur en TELEFONISCH 13.83.26 Première uitverkocht Hj. i-f, /essor Muntendam, directeur-gene is volksgezondheid, rechts, volgde in °9e het debat. Naast hem een van zijn assistenten. tieve contracten zal telkens ook over de lonen gesproken kunnen worden en waar mogelijk zullen deze kunnen worden verhoogd. Daarnaast zullen de vakbonden actie voeren voor de vrije zaterdag om ook daardoor de Nederlandse werknemers te voeren naar het peil van de werknemers in de andere Europese landen. Die ontwikkeling dreigt naar het oor deel van de heer Middelhuis thans ern stig verstoord te worden door het drij ven naar tussentijdse herziening van lo nen en collectieve arbeidsovereenkom sten, die nog lopende zijn. Vooreerst om dat daaruit in korte tijd een loonbewe- ging groeit, die, veel lijkt op een loon- ronde en die ongetwijfeld het prijspeil in beweging brengt en daarmede de naar zijn mening heilloze cirkelgang van lo nen en prijzen van vroeger terugbrengt. Daarnaast omdat de nieuwe loonpoli tiek, die eindelijk een werkelijke verbe tering van de lonen bracht, tot misluk king wordt gedoemd. De K.A.B., 'zo zei de heer Middel huis heeft daarom in het belang van alleNederlandse werknemers ge meend aan dit spel niet te moeten meedoen. Zij heeft deze mening in de Stichting van den Arbeid vertolkt en aangedrongen op andere verbete ringen voor de werknemers, waarvan thans geen heilloze gevolgen te duch ten zijn. Nu is er, volgens hem, de kans voor vele bedrijven om eindelijk eens ?en goed begin te maken met de bezits vorming. Als er meer ruimte is, dan kan deze vooral daarvoor worden ge bruikt. Daarbij is, aldus de heer Middelhuis, ook te denken aan een bedrijfstaks- gewijze raamregeling, die de totstand- (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 38 sept. De voetbal toto zal voorlopig kunnen blijven draai en, zij het dan in een vorm welke enigs zins afwijkt van die van de huidige, door de KNVB georganiseerde voetbal- pooi. Een onderhoud tussen de minister van Justitie, mr. A. C. W. Beerman, de staatssecretaris van O. K. en W„ mr. Y. Scholten. en de vertegenwoordigers van de Nederlandse Sportfederatie en het Comité Sportprysvragen, die gister avond op het departement van justitie is gehouden, heeft ertoe geleid, dat bin nen het kader van de huidige loterij- wet, de oude dus, een oplossing is ge vonden voor het toto-probleem, dat na de verwerping van het wetsontwerp door de Eerste Kamer is ontstaan. De oplossing komt hierop neer, dat de re gering bereid is een vergunning te ver- Dit is in het kort samengevat de zienswijze die de voorzitter van de K.A.B., de heer J. A. Middelhuis, gis teravond in een uitzending van de i K.R.O. heeft uiteengezet. Na herinnerd te hebben aan het jaren lang streven van de K.A.B. naar een nieuwe loonpolitiek, waarmee vorig jaar I een begin is gemaakt, legde de K.A.B.- voorzitter er de nadruk op, dat ondanks de huurverhoging en de melkprijsver- hoging en de daarvoor gegeven com- penSaties de lonen zeer behoorlijk zijn gestegen, zonder dat de kosten van le vensonderhoud omhoog zijn gegaan. Reeds thans, aldus de heer Middel huis, komen collectieve arbeidsover eenkomsten voor de tweede maal aan ',a beurt voor loonsverhoging. Het ko- -rde jaar zal dat aantal naar zijn '-"j geleidelijk sterk gaan groei- normaal aflopende collec- Wos aanwezig de perschef van 'lr J- Wijnands met zijn secreta- UV- de Keizer. Reeds lang voor r nadden ze boven de klok plaats genomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 1