SOEK ARNO noemt toestand Nieuw-Guinea „gevaarlijk Voorstel om V.N. te laten verhuizen naar Genève SEMINARIEZONDAG LOEMOEMBA EN TSJOMBE TEGEN RTC IN CONGO Nederlandse Sport Federatie en Comité Sportprijsvragen vragen vergunning aan I W est-Duitsland verbreekt de handelsbetrekkingen met DDR Experimenteel voetbal met genoorapparatuur Zekerheid een Nationale traditie „Neutralistische landen" in Assemblee Piazza San Marco staaf blank De lonen in de metaalindustrie „De deur weer op een kier" Duitse arrestant is Borniann niet Parijse politie treedt op tegen manifestanten Sslclterdcam Ondanks verzoek van Kasavoeboe V.N.-troepen uit Indonesië Alle hoop gevestigd op spoedige bevredigende wettelijke regeling Je verliest er je persoonlijkheid door Nieuwe Lord-Mayor Ook NIGERIË onafhankelijk Wegens belemmeringen van het verkeer van en naar Berlijn Minder koud ZATERDAG 1 OKTOBER 1960 O.N.V.Z. - UTRECHT HARTELIJK DANK! TOTO-RESTRICTIES AANVAARD NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK NEW YORK, 1 Okt. (Reuter, UPI) President Soekarno van Indonesië heeft tijdens de gisteren gehouden zitting van de Alge mene Vergadering van de Ver enigde Naties de aanspraken van zijn land op westelijk Nieuw- Guinea verdedigd. „Ik zeg U in alle ernst, dat de situatie in West- Irian (Nederlands Nieuw-Guinea) gevaarlijk en explosief is en dat ze de oorzaak is van spanning en van een bedreiging van de vrede". Indonesië had, aldus de president, alles geprobeerd, onderhandelin gen met Nederland en een gesprek in de Verenigde Naties. „Geduld naakt uitgeput en zelfs aan ver- ZIEKENHUISKOSTENVERZEKERING Argentinië draagzaamheid komt een eind", aldus Soekarno, die meende dat Nederland hem geen andere keus had gelaten dan een krachtiger houding aan te nemen. Jean-Marie Domenach gearresteerd Hef „ding" van Heelsum Schenkf een extra-gave voor het nieuwe seminarie op de collecte schaal zondag 2 oktober of op giro 464304 Bisdom Rotterdam (Van een verslaggever) DEN HAAG, 1 okt. Om te voorkomen dat er een totoloos tijdperk zal ontstaan met alle voor de betrokkenen schadelijke ge volgen van dien, maar met zeer ernstige bedenkingen tegen de nieuwe beperkende bepalingen welke de regering deze week ge steld heeft, zullen de Nederlandse Sport Federatie en het Comité Sportprijsvragen aan, de minister van justitie een nieuwe aanvraag voor een sporttoto indienen. Daar toe is gisteravond in een geza menlijke vergadering, die vele uren geduurd heeft, besloten. Vast „Graag", zegt Kick Smit staat intussen, dat er op zondag 9 oktober geen voetbaltoto kan zijn. El et w eer in Europa HET NIEUWE DAGBLAD (Advertentie) t>EN HAAG, l okt. In een radio- Uitzending heeft de voorzitter van de Algemene Nederlandse bedrijfsbond voor de metaalindustrie en de elektro nische industrie, de heer I. Baart, gisteravond gesproken over het beraad °ver de lonen in de metaalindustrie. Hij zei o.m.: ,,Wij zijn er van over tuigd, dat we de deur, die aan het begin van deze week door de regering dichtgeslagen leek te zijn, weer op een kier zetten. Dat we er no, hiet zijn, staat voor ons vast. We zu. len nog de grootste moeite krijgen de regering van ons gelijk te oven tuigen." De heer Baart verklaarde, dat de gehele vakraad, de werkgevers en de Werknemersorganisaties flus, daar- voor hun volle gewicht in de schaal gullen werpen. Hij constateerde dat tijdens de onderhandelingen in de metaalindustrie steeds een eenheid van opvattingen is geweest. „Deze eenheid aan werknemerszijde, en nu ook in de vakraad, geven ons het vertrouwen", aldus de heer Baart, „dat het overeen gekomen voorstel door de regering zal worden goedgekeurd." .BUENOS AIRES, 1 okt. (TJ.P.I.) - Halter Flegel, de 48-jarige Duitse ar- heider, die was gearresteerd, omdat en dacht, met de beruchte nazilei- «er Bormann te doen te hebben, is gis- wrrniddag door de politie van Buenos Ires weer op vrije voeten gesteld. *?"ün Een Westberlijns denazi- heeft de bezittingen van Rein- van Heydrich in Berlijn ter waarde tr 12.000 mark in beslag genomen. 7ii\, ch, die berucht is geworden door Ju optreden in Tsjechoslowakije, werd n 1942 op 37-jarige leeftijd door Tsje- "Uoslowaakse verzetstrijders uit de weg geruimd. (Rtr). Soekarno werd in de V.N.-Assemblee bijgevallen door de Saoedi-Arabische gedelegeerde Ahmad Sjoekairy, die de Japanse intrekking van de invitatie aan de „Karei Doorman" prees als een verstandige daad. Hij hoopte, dat "e Nederlanders sp' °dig westelijk Nieuw- Guinea aan Indonesië zullen afstaan, dit in het belang van de vriendschap van Nederland met de Afro-Aziatische landen. De Saoedi-Arabische gedele geerde steunde ook Soekarno's sugges tie, de zetel van de V.N. te verplaat sen naar een land, dat buiten de „kou de oorlog" blijft, naar Genève, een P'aats in Afrika of Azië. Eerder had ook de Sovjet-premier Khroesjtsjev zich hiervoor uitgesproken. De Saoedi-Ara bische gedelegeerde voelde het meest voor Genève. Hij zei echter ook, dat men daar om niet moest denken, dat zijn land de weg van de Sovjet-Unie volgde, een weg zo zei lii.j -- „die slechts naar de hel kan voeren". Soekarno verklaarde zich voorstan der van een reorganisatie van de V.N., maar hij distancieerde zich van de kri tiek op de secretaris-generaal, die streeft naar het verrichten van goed werk onder omstandigheden, die mijns inziens verouderd zijn en herziening be hoeven''. Wat Algerije betreft, verklaar de de Indonesische president zich voor stander van een volksstemming onder toezicht van de V.N. over de wensen van het volk wat betreft de verhouding met Frankrijk. De volksstemming zou zich echter niet mogen bezig houden met de kwestie van onafhankelijkheid, die „reeds in bloed en tranen beslist is". In zijn rede verdedigde de Indo nesische premier ook met klem het „neutralistische" standpunt van de Afro-Aziatische landen, die zi.ns inziens noch voor de V,S„ noch voor de Sov- jet-Uïue zijn, „De wereld is niet in twee kampen verdeeld, zoals de Britse i12S00oL°,rd Bertrand Russell beweert" aldus üso.ekarno. in de loop van zijn toespraak diende Soekarno, mede namens Ghana, Indië de Verenigde Arabische Republiek en Joego-slavië een resolutie in, waarbij een beroep op Khroesjtsjev en Eisen hower gedaan wordt om alsnog hun be sprekingen te hervatten. De Indische premier Nehroe verklaarde later tot niet geringe verbazing van de gedele geerden, dat hij de indiening van de men 16 voor z®n rekening wilde ne- Eerder op de dag spraken nog de Ethiopische vice-premier Tsahafti Wold Tsiecwf pa,rtljleider Gomulka en de Isjechoslovaakse minister David De beide laatsten herhaalden wat Khroesj tsjev donderdagavond op de stoep van de sovjet-ambassade in New York zei over de overeenkomst, die de communis ten zien tussen Macmillan en Cham berlain, voorzover he beider houding ten aanzien van het Duitse vraagstuk be treft. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiMiiiii PARIJS, 1 okt. (AFP, Rtr.) In verband met de actie tegen de onder tekenaren van het manifest, waarin werd gepleit voor het recht om mili taire dienst in Algerije te weigeren, heeft de Parijse politie gisteren enkele arrestaties verricht. Ook is de gehele oplage van het maandblad „Les Temps Modernes" in beslag genomen. De hoofdredacteur van het blad, de schrij ver en filosoof Jean Paul Sartre, houdt op het ogenblik lezingen in Brazilië. De Parijse politie deed gisteren een inval in de kantoren van het blad Esprit", waar een vergadering zou worden ge-houden van het redactiecomi- te „Venté et Liberté". De directeur en de secretaris van „Esprit", Jean-Marie Domenach en Paul Thibaud, de directeur van de „Edi tions de Minuit", Jerome Lindon, een medewerker van het katholieke blad „Témoignage Chretien", Robert, Barrat' en de secretaris van Sartre's blad „Les Temps Modernes", Marcel Péju, werden voor ondervraging mee genomen. Enkele andere'personen, die zich eveneens in het gebouw bevonden, werden na vier uur op het politiebureau te hebben doorgebracht in vrijheid ge steld. Domenach c.s. zullen vandaag voor de rechter van instructie worden geleid. {Advertentie) De Belgische minister van buitenland se zaken, Pierre Wigny, heeft in zijn rede categorisch ontkend, dat zijn land zicli schuldig heeft gemaakt aan in menging in Congo zoals door de Sov jet-Unie was beweerd. „België heeft zich scrupuleus onthouden van inmen ging in de Congolese zaken. Voor do Beschuldiging van inmenging is nooit het geringste bewijs geleverd", aldus minister VVigny. De B-lgisebe woord voerder noemde in zijn antwoord geen enkele maal de namen van Rusland en de neutrale landen, van wie de beschul diging is uitgegaan. Minister VVigny wees erop, dat België zich grote o-fers heeft getroost om Con go op <Rl..onafhankelijkheid voor te be- reiden. Hij noemde de conferenties, die gehouden werden met Congolese politie ke leiders om hen te polsen over de soort regering, die zij zich dachten, en de geheime verkiezingen, die voor de onafhankelijkheid in heel het gebied ge- houden werden ,,Zelfs zij die nu onze felste lasteraars zpn willen de terug keer van de eerste Congolese regering zoals die door België werd gevormd''! aldus zij België nu niet aanvallen. VVp hebben er geen bemoeie nis meer mee". De beroemde Piazza San Marco in Venetië, door duizenden toeristen in de soms schier ondraaglijk warme zomermaanden bezocht, staat thans blank van het water als gevolg van de langdurige regenval in noordelijk Italië. Voor de voetgangers heeft men houten vlonders moeten maken op het uitgestrekte plein. Vrijdag zijn schappen van van het ministerie z°ais gemeld man de hulpverleningsdiensi van binnenlandse zaken onder leiding -van commandant A. Drent erin geslaagd, het geheimzinnige voorwerp, dat eergisteren in een wel land in Heelsum terecht kwam aan de oppervlakte te brengen. Hel bieek een vliegtuig-oefenbom te zijn, Het pro jectiel, dat ongeveer twaalf kilogram weegt, is een zogenaamde 25-ponds bom een massief stuk metaal zonder lading' Sir Bernard Waley-Donen (rechts op de foto) is voor benoemd 'ot Lord-Mayor ran Londen. In de „Guildhall" (het st^m~>ls,d,e ?'e'tZ functionaris geïnstalleerd door zijn voorganger, Sir Edmund Stockdale (links). 55 (Van onze sportcorrespondent) EINDHOVEN, 1 oktober De eer ste experimentele voetbalwedstrijd met gehoorapparatuur voor de spelers zit erop. Deze vond gisteravond in Eind hoven plaats tussen twee elftallen van PSV. De trainers zaten rustig op de tribune zachtjes te praten in een mi crofoon. Een elektrische leiding, die rond het sportpark van PSV ligt, 'dien de als ringleiding en de voetballers zelf waren voorzien van een minus cuul klein gelioorapparaatje. De ont vanger daarvan weegt niet meer dan veertien gram en was bevestigd on der de kragen van de shirts. Het oor stuk weegt slechts zeven gram. De geluidskwaliteit was voortreffelijk. De conclusie bij spelers, trainers en officials was praktisch gelijkluidend: voor tactische aanwijzingen bij trai ningswedstrijden kan het een uiterma te gunstig hulpmiddel zijn. De voor waarden zijn echter, dat de oefenmees- inUN etugev,en. van z«n instructies enigszins bescheiden moet blijven. Een teveel aan opdrachten maakt het de ren ,moeiIljk deze ook naar beho- ren uit te voeren. Onder de aanwezigen bevonden zich °nder weer de Nederlandse bonds coach Llek Schwartz, de bondsbestuur- der Landaal en tal van bestuurders en trainers van andere verenigingen Ook zy waren voorzien van een gehoorap paraat en konden dus meeluisteren wat de trainers Binder en Van Tuvl hadden te vertellen. Het grote voor deel was, dat zij daardoor ook de re acties van de spelers direct kon den volgen. Na afloop van de wed strijd werd onderling door officials en spelers over deze nieuwe mogelijkhe den nagepraat. Elek Schwartz stelde, dat men met deze methode bij de training zeer be langrijk werk kan doen. De oefen- meester heeft een onmiddellijk con tact met zijn spelers, ook al staan de ze in de verste hoeken van het veld. Op die gronden zou Kick Smit bij RCH een dergelijke uitrusting heel graag willen hebben, zei hij. De bonds- bestuurder Landaal, en met hem bij na iedereen, stelde heel duidelijk dat niet alleen de spelers aan dit appa raat zullen moeten wennen, maar dat vooral de oefenmeesters deze nieuwe iiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimiiiiiiiiiiniiiii mogelijkheid zullen moeten leren ge bruiken. Bjj deze wedstrijd werd echt teveel gepraat. Spelers als Wiersma, Heerschop, Bekkering en v. d. Kuil vonden het geheel zeker geslaagd. Ook zij zagen er grote mogelijkheden in. Maar ten aanzien van de wedstrijden maakten ze een duidelijk voorbehoud: „Je ver liest er je persoonlijkheid door. Boven dien komen de adviezen dikwijls als je zelf reeds uitgedacht hebt wat je met de bal zal gaan doen. Het geheel zal de concentratie van de spelers niet ten goede komen, want men moet het oog op het spel en het oor op de in structies gericht houden." De toepassing in wedstrijden zal overigens toch wel moeilijk zjjn, want al wordt het in de reglementen nog nergens verboden, de KNVB zal wel snel ingrijpen, zei de heer -Landaal. Toen de huidige reglementen werden vastgesteld kon men deze mogelijkheid tot beïnvloeding var. het spel van buitenaf nog niet vermqjeden. Gehoord echter de ervaring op deze avond en de conclusies uit het gesprek achteraf zal men overigens toch niet snel besluiten over te gaan tot draad loos contact tussen trainer en spelers in echte wedstrijden. In een communiqué, dat na afloop van de bijeenkomst is verstrekt hebben de Nederlandse Sport Federatie en het Comité Sportprijsvragen laten weten de gestelde voorwaarden - o.a, registratie van de deelnemers, de uitkering van de prijzen in goederen en maximum prijzen van 50.000 gulden - noodgedwon gen te hebben aanvaard. Daarbij is men echter uitgegaan van de stellige verwachting, dat de rege ring en de Staten-Generaal alles zullen doen oin zo spoedig mogelijk tot een bevredigende wettelijke regeling van de sporttotaiisator te komen. De nieuwe toto zal, als de minister de te verwachten goedkeuring aan de aanvraag verleend heeft, dus niet meer door de K.N.V.B. georgani seerd worden. Wel echter zullen de Nederlandse Sport Federatie en het Comité Sportprijsvragen gebruik maken van het door de K.N.V.B. in de loop der jaren opgebouwde toto apparaat. Ten aanzien van de wijze van „uit betalen" van de prijzen volgens de nieuwe, nog meer beperkte regeling dan de huidige (niet waardebonnen) zal voortaan gelden dat de toekom stige winnaars binnen een nog nader te bepalen tijd moeten opgeven welke goederen (roerend of onroerend) zij zich voor het gewonnen bedrag wensen aan te schaffen. LEOPOLDSTAD, 1 okt. (U.P.I.) Het plan voor een Ronde-Tafelconfe rentie, dat met zoveel succes, naar .et scheen, aan het begin van de week in de Congolese hoofdstad werd geopperd door „sterke man" Moboetoe, heeft gis teren een dubbele tegenstand ontlokt, van twee van de belangrijkste mensen, die aan de R.T.C. zouden moeten deel nemen. De Katangese president Moïse Tsjombe heeft gistereii aangekondigd, dat hij de militaire delegatie, die hem de uitnodiging zou komen overhandigen, niet wilde ontvangen. Hij voegde heraan toe, dat hij slechts aan een dergelijke conferentie wilde deelnemen, wanneer deze op neutraal gebied zou worden gehouden. Hij stelde tegelijkertijd als voorwaarde, dat de deelnemers „zorg vuldig uitgekozen" moesten worden. Tsjombe deed deze mededeling, nadat men hem op de. hoogte had gestel»., van de afvaardiging van de centrale Congo lese regering, met wie hp aan een ta fel zou moeten plaatsnemen, te weten samen met Loemoemba. Ook Loemoemba heeft het idee van een politieke Ronde Tafel Conferentie van de hand gewezen, omdat er nog een wettig gekozen parlement is. Dit of schoon hjj de eerste was geweest, die maandagavond het idee aan de pers had bekendgemaakt nadat hij de dele gatie van leger-officieren had ontvangen die hem en zijn rivaal premier Ileo en president Kasavoeboe een bezoek bracht om medewerking te verkrijgen voor de uitwerking van het denkbeeld van een R.T.C. Diezelfde avond zei hij even eens, dat vliegtuigen ter beschikking zouden worden gesteld van de militai ren, die de invitaties moesten overbren gen aan de leiders van de oppositie partijen. Hij wilde persoonlijk voor de veiligheid van president Tsjombe in staan gedurende diens verblijf in Leopoldstad, voegde Loemoemba er nog aan toe. Gisteravond vertelde hij echter tegen de pers, dat Kasavoeboe naar zijn me ning de Ronde Tafel Conferentie een onderonsje wilde doen worden van litici, die vaak bij de verkiezingen had den verloren, en dat het staatshoofd stelselmatig de door het volk gekozen kandidaten van deelneming trachtte uit te sluiten. Maar Loemoemba deed meer. Hij Heeft de beide huizen van het parle ment in spoedvergadering bijeengeroe pen, opdat zij zouden fungeren als con stituante Beweerde de bewijzen in handen te hebben voor zijn beschuldiging, dat de Verenigde Naties in Congo „miljoenen" hebben uitgegeven, om te trachten zijn regering omver te werpen; Eiste, dat de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties een commis sie van onderzoek en een groep scheids rechters naar de republiek zouden stu ren, welke zou moeten zijn samengesteld uit een Amerikaanse, een Russische en zes leden van het Afro-Aziatische blok. Intussen heeft een woordvoerder van de Verenigde I^aties te Congo gister avond verklaard, dat het 1152 man ster ke contingent Indonesische troepen ten zuiden van de rivier de Congo zal wor den ingezet. Zoals reeds gemeld zou president Kasavoeboe deze week „en brief aan Hammarskjöld hebben gezon den. waarin hij deze verzocht, geen In donesische militairen naar Congo te zenden. Ook aan president Soekarno zou hjj een dergelijk schrijven hebben ver zonden. In Congolese kringen is men van mening, dat Kasavoeboe vreesde, dat de Indonesiërs wellicht de zijde van Loemoemba's troepen zouden kiezen. Vandaag worden de soldaten uit het land van Soekarno in de haven van Matadi verwacht. Zij zullen vervolgens ter aflossing van de Marokkaanse troe pen die ten zuiden van de Congorivier dienst doen, moeten dienen. De Marok kanen zullen naar Leopoldstad terug' e- ren, aldus de zegsman van de Verenig de Naties. Met de aankomst van de In donesiërs zal de sterkte van het politie- leger op 18.000 man zijn gebracht. Bo vendien worden deze maand nog onder delen uit Nigerië en Malakka in Congo verwacht. LAGOS, 1 okt- (Reuter) Nigerië. tot dusver Brits, is onafhankelijk gewor den. De V.S. en de Sovjet-Unie hebben de nieuwe staat reeds erkend, evenals de Westduitse regering. De onafhanke lijkheid zal feestelijk gevierd worden. Engeland Volgens het radiobiolo gisch instituut van de Britse raad voor landbouwonderzoek neemt de hoeveel heid radio-actief strontium-90, die ten gevolge van kernwapenproeven in le vensmiddelen voorkomt, in Engeland af, nadat in de eerste helft van 1959 de hoeveelheid in vergelijking met 1958 met ongeveer vijftig procent was toege nomen. De hoeveelheid bedroeg toen echter slechts iets meer dan een twin tigste van het toelaatbare maximum. (Van onze weerkundige medewerker) Zowel de laatste septemberdag ais deze eerste oktoberdag zijn flink koud gebleven als gevolg van een oostelijke luchtstroming, waarmee langs een om weg lucht uit Rusland werd aange voerd. De middagtemperatuur kwam gisteren op de Waddeneilanden niet ho ger dan elf graden. Bij zuid-Iarland ligt een depressie, waarvan een zwak regenfront vanmorgen ons land pas seerde, gevolgd door een wat minder koude luchtstroom uit zuidelijke rich ting. Was vanmorgen in ons land de wind nog oostelijk, in België werd al een zuidwestenwind gerapporteerd. Dit betekent dat tijdens het weekeinde de temperatuur een stijging zal ondergaan en morgen bij ongeveer 14 a 15 gr. zal liggen. De lucht, die dan wordt aan gevoerd, is nog wat onstabiel, zodat op enkele plaatsen nog een bui moge lijk is, maar bijzonder groot zijn de re genkansen niet. Het is een wisselvallig begin van de oktobermaand. Weer max. min neersl. temp temp atgei BONN, 30 sept. (UPI). De rege ring van de Westduitse bondsrepubliek heeft gisteren het negen jaar oude han delsverdrag niet Oost-Duitsland opge zegd. De regering te Bonn heeft tegelij kertijd bekendgemaakt, dat zij soortge lijke economische dwangmaatregelen van de v -sterse bondger ten verwacht. De opzegging werd een „voorzorgsmaat regel" genoemd, die op 31 december a.s. van kracht zal worden. De pers chef van de federale regering, Von Eckardt, heeft ook gezegd, dat men in Bonn bereid is te onderhandelen over een nieuw handelsverdrag, voor opgesteld echter, dat de Oostduitsers het verkeer van en naar West-Berlijn ongemoeid zullen laten. Een woordvoerder van de Amerikaan se ambassade zei: „Wij stellen ons ge heel achter de Westduitse beslissing". Van de zijde van de Britse diplomatie ke vertegenwoordiging kwam een zelf de mededeling. Bondskanselier Adenauer, die het ka binet in buitengewone zitting had bij een geroepen, om de goedkeuring voor de nieuwe maatregel te verkrijgen, zei, dat „men wel reacties zou kunnen ver wachten". De Westberlijnse Senaat heeft giste ren eenstemmig het regeringsbesluit goedgekeurd. nadat burgemeester Brandt en zijn plaatsvervanger Am- rem verslag hadden uitgebracht van de besprekingen, die zij in Bonn over deze kwestie hebben gevoerd. Den HeJdei Vpenburg Vlissingen Eelde Zd-Limburg De Bui Twente Eindhoven tockhnfm Jsio Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Pariis Beril.] n Frankfort München Zürich Wenen Innsbruck Rome Madrid geh. bew. regen geh. hew. regen mist regen regen motregen mist on bew. half bew. zw. bew. regen mist zw. bew. zw. bew. regen zw. bew. regen geh. bew. regen regen regen half bew. gisteren 12 33 13 12 13 13 13 14 10 12 13 12' 12 12 33 13 15 14 30 14 15 26 20 -0 7 II 8 9 9 8 6 10 10 9 11 8 16 24 uui 0.1 2 6 0.1 6 1 3 9 2 6 0.5 11 6 0.3 0.1 5 4 9 0.5 3 23 0 Advertentie Zon op Zon onder

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 1