Rotterdam - Antwerpen - Hamburg - Bremen - Amsterdam de„70 Miijoiiv i K.i \i> t:i:\ ZWAAR BROK OP DE MAAG j ESSO PETROLEUM Fortuna hangt tiaar huik nog steeds naar de wind voor *- uw oliehaard Tijd van kathedralenbouwers schijnt weer te herleven de haardolie met het hoogste rendement Zeventig miljoen Snelst gegroeid Levensritme Moeilijke zaak ZATERDAG 1 OKTOBER 1960 PAGINA 9 Conferentie van stedebouwkundigen méér warmte minder roet zuinig "TVT elbeschouwd is en blijft YY het een bijna primitieve aangelegenheid. Op land beheerst de mens de omstandig heden en dwingt hij alles naar zijn wil. Maar op het strand van de zee staande kan hij, evenmin als de onsterfelijke koning Ar thur, de vloed verbieden te rijzen. De zee is en blijft een ongemak kelijke dame om mee te leven en ieder die haar wil bevaren heeft zich bij haar nukken neer te leggen. a i_l_n__iiiiiL"i- .i_i_-nr,-^iLan.\/Viriii*innw\ix«».<"i.i' ji i"i-i-— n 1 r De vijf grote broers van de Noordzeekust houden elkaar steeds precies in de gaten Maar onverschillig of de balans met het verleden nu preciesKlopt, in alle vijf steden schijnt de tijd der kathedralenbouwers teruggekeerd. Men tracht zijn bij-de-tiid-ziin te de monstreren met gebouwen, die zo uit de New Yorkse sky-line zijn geplukt. Het Scheldeprofiel van Antwerpen krijgt naast de O.L. Vrouw steeds meer wolkenkrabbers erbij en om onverklaarbare redenen zoekt men het daar met de woningbouw ook steeds hoger. De torens waarin men daar de arbeiders huisvest mogen de havenbekkens fraai omlijsten, voor havenarbeiders schijnt het ons niet de ideale oplossing. Bremen levert het bewijs dat. men bij stedebouwkun- dige prestaties niet te lang op zijn lauweren kan rusten. De tuinsteden daar overtreffen die van Nederland op het stuk van charmante ordening der woningen, maar ook daar schijnt men te menen dat hoger altijd beter is. Maar wie heeft ooit de formidabe le torens van dc Hanze-steden of de kathedralen van het Isle rationeel kunnen verklaren? Wie Bre- -nen zegt denkt ook aan Worpswede, hét Laren van de oude Hanze-stad, dat in te-nationale faam verwierf door zijn schilders. Men vindt in Bremen zelf pen allermerkwaardigste herinnering aan deze bloeitijd. Dicht bij het raad huis ligt een slop-achtig straatje, de Böttcherotrasse, waarin de Amsterdam mer met ontroering alle grapjes van de ..Amsterdamse school" terugvindt. Een brosje serieuze romantiek, dat ge financierd werd door Ludwig Roselius, de stichter van Koffie Hag, ter nage dachtenis van Paula Becker Moder- sohn Zolang de Amsterdamse School nog niet aan eerherstel toe is, zal dit straatje geen grote belangstelling kru ien. Maar dit zonderlinge stuk expres sionisme uit de jaren twintig ziet men, na zoveel jaren prestige-architectuur, alweer met andere ogen dan kort ge leden. Bremen is juist klein en welva rend genoeg om de herinnering aan het eigen verleden met zorg te koesteren. Hamburg heeft te lang met Pruisen ve-bonden geleefd om zich erg om de tails te bekommeren. De nieuwe ar chitectuur is daar even grossartig als in alle andere centra van het Wirt- schaftswunder. Was de stad niet het unieke binnenmeer, de Alster, ruk dan was ze ronduit vervelend. Zelfs de Ree- nerbahn zou daar weinig tfan kunnen verande-en Want echt zeemansver- maak is er niet meer te vinden. De toeristen hebben er, evenals in Parijs, de klandizie overgenomen. Bremen is op het stuk van ver- maaksleven met Rotterdam zo levendig als Beetsterzwr.rr Havenactiviteit en vermaakindustrie lopen niet meer parallel. De moderne zeeman is geevolueerd met de schepen en de haven. Het groezelige stoomtijdperk met zijn stin kende schepen, zijn morsige haveneta blissementen en zijn proletarische ha venarbeiders heeft plaats gemaakt voor elegante, lichtgekleurde schepen, die in comfort voor geen hotel aan de wal onderdoen en heldere etablissementen waar de kranen en de "orkheftrucks de spierkracht hebben vervangen. Alleen de zee is onveranderd geble ven. Zij loert nog steeds verraderlijk op schip en lading. Zij legt de Duitse bocht vol banken en obstakels en dwingt de processie van schepen tot uiterste waakzaamheid. Terwijl de onbekom merde passagier zijn portie ontroering opdoet aan de grandioze ruimte met haar wijkende kust en haar vervaarlij ke luchtkoepel erboven, heerst op de stille brug een tastbare spanning, klin ken voortdurend bevelen, rinkelt de scheepslelegraaf en lopen kapitein en loods rusteloos heen en weer om het gehele vaarwater in het oog te houden. Achter de romantiek van de reede van Vlissingen, waar het 's avonds een drukte is als op het Leidseplein, staat de cijferaar van de reederij en de ver laders. In de somptueuse Hal van het Bre mer Raadhuis komen zij al sinds vier eeuwen jaarlijks bijeen om langdurig te maaltijden. Havendiners zijn nu langs de hele Noordzeekust traditie ge- Fortuna haar huik naar de veranderde wind. De vijf grote broers van het Noorden zijn bazen. Zij komen niet alleen voor hun plezier bij elkaar op bezoek. Zij worden. Maar al de dir. ars cn lunches, camerillas en geheime gesprekken kunnen niets veranderen aan het feit, dat de cijferaars steeds scherper calcu leren. Vrouwe Fortuna is een uitgesla pen dame en Mercurius is steeds op reis. Het simpele bordje bij de Bremer Europa-hafen „Zur Tabakeinschrei- bung Schuppe 6" onthult een kleine Amsterdamse tragedie. Want de ta bak komt uit Indonesië en Frascati heeft een huurder minder. Maar de Bremer, die wij aan dit feit herin nerden, zei nuchter: „Vandaag zijn wij aan de beurt. Morgen heeft de heer Soekarno slecht geslapen en gaat de markt weer naar een ander. Weest u blij met uw voortreffelijke ligging. U heeft geen Ausnahme-ta- rieven nodig en de Euromarkt speelt de Hollandse havens voortreffelijk in de kaart." Politiek en cijfers. De guldens van vroeger zijn centen geworden. Een hal ve cent voordeel bij de overslag gaat op tienduizenden tonnen plotseling ka pitalen schelen. Dan gaat Mercurius weer zonder aarzelen op reis en hangt kijken cn cijferen heel veel, want de wind staat in deze streken nooit lang in dezelfde hoek. De Ceres" s'.eekt haar neus weer gretig in de golven. Zij gaat, als een boemeitrein, haven in haven uit. Profielijzer en machinerieën in Bremen, glas. stenen, stormlan taarns, melkbussen, drukpersen en wekkers in Hamburg, buizen, platen en prikkeldraad in Antwerpen, kunstmest in Pernis. reuzel en melk in Rotter dam, treinbusscn, auto's, verf. haver mout i, gaas. norit en tabak in Amsterdam en 200 ton dynamiet in Zeebrugge. Samen 4400 ton. Met volle ruimen begint de oversteek naar de westkust van Zuid-Amerika. En m.t volle rui men hoopt men vele weken later terug te keren. De Ceres" is er een uit de zwart-wit gepijpte vloot van 87 K.N.S.M.-ers. die men soms wel met drie tegelijk in de Europese havens aan de kaden ziet. Havens liggen vastgeankerd aan het water, maar schepen bevaren de we reld. Daarom zijn zij de meest getrou we bondgenoten van Mereuriu-- en For tuna. Verandert de wind, dan veran dert ook hun koers. Want de cijferaars rusten nooit. B. Kr. DELFT, 30 sept. Van 2 tot en met 8 oktober wordt te Delft een in ternationale conferentie van stedebouw- kundi'gen georganiseerd. In samenwer king van het standing committee of pro fessionals planners van de international federation for housing and planning en de Bond van Nederlandse Stedebouw kundigen B.N.S. wordt deze conferen tie voorbereid. Het thema voor deze conferentie luidt: „De vernouding tussen stede- bouw en architectuur". Aar. dit onder werp zullen enige vergaderingen gewijd worden. Bovendien hebben de organi satoren enige excursies in het program ma opgenomen o.a. naar Amsterdam, Amersfoort en de Noordoostpolder. (Advertentie) waardige gezelschap, de zwaarwichtige' St.-Laurens voor ondergang behoed? „Zeventig miljoen tonnen, ipjjne he_ ren," zei ons plotseling een Hamburg- se havenman, toen wij kennelijk naar zjjn smaak te lang bleven stilstaan bp het boeiende verleden van de oude stad. Zeventig miljoen ton is een cpfer dat elke Noord-Europese havenman als een steen op de maag ligt. Zeventig mil joen ton is een soort krijgskreet, die moet dienen om aarzelende stadsbe stuurders tot stoutmoedige havenuit- breidingen over te halen. Zeventig miljoen ton is namelijk liet jaarlijkse omzetcijfer van Rotterdam. In het spel van de grote vijf heeft Rotterdam een voorsprong genomen, die bijna niet meer in te halen schijnt. Antwerpen, de tweede op de ranglijst, haalt 35 miljoen ton. Hamburg 29 mil joen ton, Bremen 14 miljoen ton en Amsterdam bijna 10 miljoen. Nu kan men natuurlijk de oude fi losofie erbij halen van. overslag en stukgoederen, aan- en afvoer, handel, winsten enz. maar tegenover dit cij fer kali men beter de hoed afnemen en vervolgens de mouwen opstropen. De voorsprong van Rotterdam is met allereerst het produkt van zijn effi ciënte haveninstallaties. Want ais één ding geconcludeerd mag wonden uit een reis iangs de vijf havensteden is het wel dat de grote vijf elkaar nauwkeurig observeren en geen mo gelijkheid onbenut laten om hun in stallaties te verbeteren. De dominantie van Rotterdam is al lereerst het gevolg,"van zijn unieke lig ging aan de monding van de Rijn, de met goud geplaveide waterweg door het meest bedrijvige deel van Europa. Terwijl Hamburg zijn Elbe reeds en kele tientallen kilometers buiten de stad achter het IJzeren Gordijn ziet verdwijnen en de Weser van Bremen grotendeels haar weg kiest door het dunbevolkte Noordduitse land, schijnt de Rijn nog steeds voor verdere groei vatbaar. De kanalisatie van de zijrivi- vieren haalt steeds meer belangrijke gebieden uit het traditionele achterland van concurrerende havens binnen dat van Rotterdam. Zouden de bekende uitzonderingsta- rieven voor spoorwegvervoer naar de Noord-Duitse havens niet bestaan, dan zou waarschijnlijk de Rijn-hegemonie van Rotterdam nog duidelijker tot uit drukking komen. Het geheel van factoren, dat „de ze ventig miljoen" heeft bepaald, is uiter aard zeer gecompliceerd en wie even bij de concurrenten in de keuken mag kijken, ontdekt al spoedig dat omzetcij fers en winsten lang niet altijd parallel lopen, maar toch zoeken alle havens naar een kans om met een formida bele zwaai van hun werphengel in het eigen viswater van de Rotterdammers te komen. In Hamburg spreekt men dagelijks over het Nord-Süd-Kanal, dat blijkens zijn naam al duidelijk te ken nen geeft in welke richting de Hansea- ten een nieuwe toekomst zoeken. Ham burg mag de grootste stad van West- Duitsland zijn en met zijn 1,8 miljoen inwoners spectaculaire prestaties leve ren, toch ligt er over zijn prachtige haven een floers. De omzetcijfers zijn nog steeds op hetzelfde niveau als voor de eerste wereldoorlog! Amsterdam heeft zijn Amsterdam- Rijnkanaal gekregen on het feit, dat de hoofdstad verhoudingsgewijs de snelst gegroeide haven van West Europa is, mag men allereerst aan de opening van dit kanaal toeschrijven. Het buitje van Rotterdam drupt aardig door in Amsterdam on de rivaliteit tus sen beide havensteden is daardoor des te interessanter gewonden. Zij is er ook tussen Bremen en Hamburg. Bremen komt, ondanks handicaps, goed mee in de wedstrijd tussen de grote vijf. Maar Hamburg is overigens nog zo dominant m het Noord-Duitse gebied dat er te weinig materiaal is voor het interessante spelletje van: ik heb dit en jij hebt dat. Antwerpen, tenslotte, laat geen dag voorbij gaan om zijn Benelux-partner te interpelleren over een betere Ant- werpen-Rijnverbinding. De stad heeft, vooruitlopend op de goede afloop, een formidabele havenuitbreiding op stapel gezet met uitlopers tot aan de Neder landse grens. Ondanks zijn prachtige omzetcijfers, de kwaliteit van zijn ar beiders en installaties, het evenwicht tussen aan- en afvoer lijdt Antwerpen, naar onze indruk, het meest aan de „Rotterdamse kater". Evenais in Bremen en Rotterdam be paalt de haven er volkomen het ritme van het leven. Hamburg en Amster dam zijn meer steden met een haven, centra van activiteiten op velerlei ter rein, oude steden, die uit de pure ha venbedrijvigheid zijn geëvolueerd naar een breder gefundeerd bestaan. Ant werpen is onder de haven-drie boven dien nog het meest een typische ha venstad, omdat de eigen scheepvaart er vrijwel niet tot ontwikkeling is ge komen. Daarom gelijkt Antwerpen het meest op een middenstander, die op zijn klanten wacht. De andere gaan de lading in de gekste uithoeken van de wereld zelf halen. De vijf grote havens van Noord- Europa verschillen weinig op het stuk van efficiency. Overal vindt men moderne kranen (r) en fraaie havenbekkens (l). En zelfs de zioaarst getroffenen, zoals Ham burg (rechtsonder) en Bremen hebben nog iets van hun oude profiel gered. Bremen heeft nog zijn Roeland en zijn grappige Bött- cherstrasse (linksonder) Duizend jaren vernuft hebben geen oplossing kunnen brengen voor de sim pele vraag, hoe men omvangrijke stuk goederen op de meest efficiënte wijze in de ruimen van een vrachtvaarder kan stuwen. Want de ruimen zijn veel breder dan de laadluiken en de kraan drijver, die zijn last met vakmanschap heeft aangepikt, kan zelf niet in het ruim kijken, waarin hij voorzichtig de enorme kist laat zakken. Hij is aan gewezen op de armsignalen van de reepgast en de arbeiders beneden moe ten de spieren stevig gebruiken om de 'ading naar de gewenste plaats te sle pen. Wanneer ambitieuze havendirecteu ren „us opvallend hoge cij'ers op tafel leggen over de aantallen tonnen, die in hun havens per uur verwerkt wor den, slaan reders noch kapiteins de handen van verbazing ineen. Zij vra gen eerst nauwkeurige rapporten en gaan dan nog eens zelf kijken. Want uit: ervaring weten zij dat nergens vir- juozer met cijfers wordt gespeeld dan ln de havens. ^Vie is de grootste haven van de we reld? ik, zegt er een, die zich houdt aan -t cijfer van binnengelopen en uitgevaren schepen. Maar hij blijkt al le vissersboten erbij te hebben opge teld. Een ander brengt het, ook ver op de ranglijst, maar zijn verkeer bestaat hoofdzakelijk uit bescheiden kustvaar ders. Niet het aantal maar de tonnen- maat geeft de doorslag, zegt men clan. Maar opnieuw komt men in moeilijk heden, want sommige havens sturen hun schepen als regel bijna leeg terug, terwijl andere altijd wel een retour vracht hebben liggen. De verhouding tussen aan- en afvoer is van vitaal be lang en dus zoekt men een nieuwe sleu tel in de kwantiteit van het goederen verkeer in de haven. Maar opnieuw blijkt het cijfer niet hanteerbaar. Som mige havens verwerken miljoenen ton nen olie en andere miljoenen tonnen stukgoed. Olie is een massaprodukt, waaraan nauwelijks een cent te verdie nen valt. De tankers spuiten hun enor me ladingen haastig leeg in de tanks op de wal en maken zich dan weer snel uit de voeten. Maar het stukgoed vereist veel zorg en dus veel mensen. Stukgoed brengt verdiensten voor ve len, olie hoogstens een stinkende raf finaderij, die men alleen tolereert om dat raffinaderijen een soort kettingre actie van industrievestigingen tot ge volg hebben. Opnieuw blijkt de sleutel niet bruikbaar te zijn zonder meer. Men heeft gemeend een goede norm te kunnen vinden in het aantal bij haven werk betrokken mensen. Maar hier komt de efficiency van de haven in het geding: Slechte havens hebben veel meer mensen nodig dan goede. En stukgoedhavens weer veel meer dan massagoedhavens. Blijft tenslotte waarom alles in de havens draait: de verdiensten. En zelis hierover valt nauwelijks een zin nig woord te zeggen. Want geen za kenman trompettert zijn winsten uit. Met dit alles wil slechts geconsta teerd zijn dat het beoordelen van ha vens een moeilijke zaak is. Elke ha ven is een compromis tussen duizenden factoren en havens zijn zusjes van de handel. Op de kop van het etablissement van de maatschappij „Nederland" in Am sterdam staat vrouwe Fortuna met het gezicht naar zee. Zij is naakt en on grijpbaar als een klassieke godin, haar voet beroert de wereldbol en haar huik hangt naar de wind. Hoe vroom de reders ook waren en onverschillig of zij de Roomse of Dordtse „santen" aanhingen, ergens brandden zij altijd hun kaarsje voor deze onberekenbare godin. Wij hebtren dat duidelijk ervaren toen wij ais gast van de K.N.S.M. op haar motorschip, dat de naam draagt van de godin der vruchtbaar heid Ceres, een kustreis maakten langs de vijf grote havens van het noordelijk vasteland: Amsterdam, Bremen, Hamburg, Antwerpen en Rotterdam. Vijf grote broeders, die samen het meest geïndustrialiseerde deel van Europa bedienen en wier geschiedenis met goud geschreven staat. Want ai mag dan de gehele scheepvaart, ondanks de enorme ont wikkeling der techniek, nog steeds vanwege het compromis tussen varen en vervoeren, een bijna primitieve indruk maken, er is en wordt, op de vierkante kilometers van de haven waar zich de overgang van land- op zeevervoer afspeelt, veel geld ver diend. De vijf broeders hebben, de een meer de ander minder, ai een gouwen eeuw achter de rug. Het koopmanschap en de zeevaart hebben hun stempel op de stad gedrukt in bossen van torens en pronkerige koopmanshuizen, floris sante raadhuizen en sierlijke beursge- bou 'en. Uit het magnifieke rivierpro fiel van Antwerpen rijst de Lieve-Vrou- wetoren als een versteende sierfontein omhoog, een erfenis uit de dagen dat de Sinjoren de kooplieden van de we reld waren. Bremen heeft ondanks 174 luchtaanvallen zijn zeldzaam elegant raadhuis en zijn befaamde Roeland be waard en koestert deze herinneringen aan het grote Hanza-verleden met des te meer zorg nu zovele andere monu menten voorgoed in vlammen zijn on dergegaan. En in het zwaar getroffen Hamburg heeft men vele oude dromen moeten laten varen, maar de grote to rens uit het stadssilhouet, de Michaelis, de Nicolai, de Katharinen en de Petri zijn zorgvuldig hersteld. En heeft niet zelfs Rotterdam, de piepjonge grootmacht in dit eerbied-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 9